FREDERIK „DIT IS LEIDEN" De strijd tegen de Katholieke kerk in Joegoslavië Zietyeune'ccatnpatytiLe KLEIMOLEN ZEG 'T MET PIERROT kmtp* sawmiuA Kledinghnis C. SCHOONWATER ANTOON BRINKS VELO-WRINGER j Amerikaans Verkoophuis Te koop aangeboden TE HOGE PRIJZEN Nog geen passend geschenk kunnen vinden? „De Heilige Pastoor van Ars" VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Geen sprake van toenadering tot het Vaticaan Oorlogsverklaring van Kardelj aan de Kerk (Speciale KNP-correspondentie) De van bepaalde zijde gelanceerde berichten over een zogenaamde toe nadering tussen Joegoslavië en het Vaticaan, welke zou worden ingeluid met de vrijlating van Mgr. Stepi- rac, vinden wel een afdoende weer legging in de rede, die minister Eduard Kardelj 13 November in Ljoebljama heeft gehouden op het congres der Sloveense communisti sche partij. Zoals men zich zal herinneren, was Kardelj, plaatsvervangend minister president en minister van Buiten landse Zaken van Joegoslavië, naast Tito een der voornaamste mikpun ten, waartegen zich de aanvallen van de Kominform richtten. Dat de te genstelling tussen Tito en Moskou •niet automatisch gepaard gaat met een verzachting in de strijd tegen de katholieken, blijkt wel uit de uitla ting van Kardelj op genoemd con gres, dat de Katholieke Kerk het voornaamste struikelblok is bij de opmars van het communisme. In zijn rede verweet Kardelj de katholie ken, dat zij de godsdienst gebruiken als een wapen in de strijd tegen het communistische regiem. In die strijd, aldus Kardelj, maken „de reactio naire clericale elementen" bij hun verzet tegen de sociale heropbouw van het land gebruik „van de achter lijkheid van een deel der arbeidende massa's". De regering ziet het als haar taak „deze valse vrienden" het masker af te rukken en hen te dwin gen hun verplichtingen tegenover volk en staat na te komen. Vele com munistische leiders, zo verklaarde Kardelj nog, zijn zelf schuld van ..ontelbare mislukkingen". Zij heb ben blijk gegeven van een ernstig gebrek aan waakzaamheid, doordat zij „de overblijfselen van het cleri- calisme" hebben laten worden tot het „voornaamste centrum van ver zet" van de in Slovenië nog aanwe zige „kapitalistische elementen". Mocht de houding van de Joegosla vische regering al duidelijk blijken uit deze rede van Kardelj, zij wordt nog bevestigd door een plan tot li quidering der Katholieke Kerk in Joegoslavië, opgesteld door het Uit voerend Comité der Joegoslavische Communistische Partij. Tijdens zijn laatste zitting heeft dit comité de positie der Katholieke Kerk besproken en de middelen over wogen, die het snelst tot een ophef fing der Kerk in Joegoslavië kunnen leiden. Uit Zagreb ontvangen wij dan ook berichten, dat men daar op een nieu we veldtocht tegen de Kerk rekent en nieuwe maatregelen tegen de priesters verwacht. Mosja Pijade, die als de theoreticus en het verstand van de partij bekend is, wees er op, dat „de liquidering der Geünieerde Kerken in Polen en Roemenië nieuwe mogelijkheden schept voor gelijke maatregelen te gen de Kerk in Kroatië". Voor de uitschakeling der Katho lieke Kerk in Slovenië en Kroatië gaf hij twee mogelijkheden aan. De eerste is aansluiting van de Katholieke Kerk in Joegoslavië bij de Servisch-Orthodoxe Kerk. De tweede mogelijkheid is de oprichting van een onafhankelijke Kroatische Kerk. Van de tweede mogelijkheid verwacht hij de meeste resultaten; doch dit plan is niet eerder te ver werkelijken, dan nadat de regering een geschikte persoonlijkheid heeft gevonden, die als hoofd der Nationale Kerk in aanmerking komt. De minister-president van Kroatië, dr. Bakaric verklaarde, de „dom heid der katholieke priesters niet te begrijpen, die ondanks hun veroor deling tot vele jaren dwangarbeid weigeren de vrijheid te aanvaarden op voorwaarde dat zij aan de vor ming van een Nationale Kerk mee werken". Op de bijeenkomst werd nog me degedeeld, dat 40 Kroatische pries ters, die zich momenteel in de ge vangenis bevinden, geweigerd heb ben een breuk van de Katholieke Kerk in hun land met het Vaticaan in overweging te nemen. Bakaric wees er ten slotte op, dat thans in Kroatië 200 parochies zon der zielzorger zijn. Hij wil daarheen nu jonge priesters zenden,- die bereid zijn met üe regering samen te wer ken. Volgens hem was de patriarch der Servische Orthodoxe Kerk bereid, naar zulke priesters te zoeken. Wat lezers schrijven EEN „MEER-VREUGDE AVOND". Gisteravand vond, onder veel be langstelling, de 4de „meer-vreugde avond" plaats van de K.A.B. afd. De kenale parochie. Keurig en be schaafd, zoals altijd, traden de Gi- baba's voor het voetlicht. Fris en veelbelovend was ook het spel der 2 jonge accordeonnisten. Echte meer- vreugde stijl! Minder geslaagd moet geacht worden de medewerking van het toneel. Vooral de conferen cier was niet voor zijn taak bere kend. Maakt toch nooit het bijbels gebeuren tot een bespotting, weest niet banaal: Dronken mensen, offi cierenpetten en liefde-scènes in de zaal brengen niet de sfeer, waarin we deze avonden willen zien. Moge daarmede een volgende keer meer re kening gehouden worden. Kapelaan Geven. DE WINKELSLUITING. Reeds jaren hamert, om met de woorden van de heer De Hosson te beginnen, de Katholieke Bedienden- bond het zijn leden in (ondergete kende is zelf enige jaren leraar ge weest in de Verkoopkunde aan de cursus tot opleiding voor het Manu- facturenbrevet destijds opgedicht door de Kath. Bediendenbond en in de oorlogstijd noodgedongen overgehe veld naar de toen (en nu nog ge handhaafde) uit de grondgestampte Vakgroep voor Textieldetaillisten): „Gij zijt dienaren van het publiek. De klant .is Koning. Maar.... denk er aan: „dienaar-zijn mag nooit be tekenen slaaf-zijn". Ik kan mij niet indenken, de heer De Hosson kennende, dat deze zou willen insinueren, dat anderen, zijn inzicht niet delende, de behoeften van het publiek uit het oog verlie zen, indien zij zich verstouten te beweren, dat langer openstellen dan 6 uur 's avonds niet nodzakeêlijk zou zijn ook op gronden van practische ervaring. Wat hij beweert aan de ene kant, beweren anderen, (waaronder in het vak vergrijsden) net zulke (als hij zelf) sociaalvoelende, voor hun taak berekende en het publiek-dienende mede-winkeliers aan de tegenoverge stelde kant. Dit is zeker geen kleine groep en bovendien een groep waar honderden en honderden klanten tot hun volle tevredenheid worden ge diend en bediend, maar waar men toch na half zes een kogel af kan schieten. Ik mag aannemen, dat de heer De Hosson zich de winkeltijden van voor de oorlog nog kan herinneren (inder daad zijn de werktijden nu wat ver anderd, maar men weet nog niet wat het worden zal?!!). Toen kwam het ook herhaaldelijk voor, dat men nog na 8 uur trachtte te kopen, louter en alleen, omdat er altijd mensen zullen zijn en blijven die, al sluit men om 10 uur, steeds op slag of na sluitings tijd zullen komen. Een bepaalde kwaal van een bepaalde soort klan ten, waarvoor men heus niet hon derden winkels open behoeft te hou- den.den. De Zaterdagmiddag is bij uitstek de middag voor hen, die anders niet niet in staat zijn op een doordeweek se dag te kopen (ook voor hen, die buiten de stad werken). En welke groep heeft de vrije Zaterdagmiddag nog niet? Practisch alleen de winke- liersliers en winkelbedienden. Wel nu, die winkeliers en die bedienden staan Zaterdagmidag (ook op andere dagen der week tot zes uur) klaar om koningklant te ontvangen en hun dienende taak te vervullen. Maar om half zes is het gedaan met de drukte. Wij hebben dus, het zij met klem nog eens benadrukt, op gronden van ervaring en gesteund door een groep van grote bedrijven (ook midden stands bedrijven) betoogd, dat lan ger openstellen dan zes uur ook nu niet nodig was. Het komt ons voor, dat de heer De Hosson al te lichtvaardig oordeelt over de leiding van de afd. Unie, waarvan ondergetekende secretaris is en waarbij de H.K.W. .waarover hij de voorzittershamer zwaait) is aangesloten. Hij moet weten, dat wij als (kleine) verantwoordelijke lei ders onze leden voortdurend aanspo ren voor de volle 100 pet. hun pl'cht te doen. Wij zouden in onze taak te kort schieten, indien wij wel voor hun rechten zouden opkomen en hen niet op hun plichten zouden wijzen. Maar toch menen wij ons te mogen veroorloven, een andere mening over de winkelsluiting te hebben, dan de heer De Hossen, zonder dat wij be weren, dat de heer De Hosson niet verstandig zou handelen en zijn le den anders zou moeten adviseren. Wrijvingen kunnen voorkomen worden. Verleden jaar heb ik al ge pleit voor een commissie van over leg (middenstand, grootwinkelbedrijf en de winkelbediendenorganisaties) en deze keer herhaal ik het weer: laten wij via een dergelijke commis sie bepaalde kwesties trachten te re gelen, dan is al het geschrijf in de courant niet nodig. (Inderdaad zou dat beter zijn. Wat betreft kwesties, waarbij het ge meentebestuur direct of indirect be trokken is, is er kort vóór de oorlog besloten door de gemeenteraad een z.g. contact-commissie op te richten, waarin dergelijke kwesties bespro ken kunnen worden. Deze commissie is toen de oorlog uitbrak niet in het leven geroepen. Er wordt naar aan leiding van een daartoe verleden jaar bij de behandeling van de be groting uitgesproken wens overwo-1 en het avontuur met Kobus Kluif been verteld dooi' Huibert Vet 35 /"\p een groot blad droag de waard een heerlij ke maaltijd voor zich uit; hij bezweek bijna onder de last van gebraden kal koenen en gestoofde dop erwtjes en beschuiten met muisjes en biefstuk en aardappelen. Met een zucht van voldoening plaatste de waard al deze heerlijkheden voor Frede- rik en Ko Krauw op tafel. „Dat heb je vlug gedaan", zei Ko Krauw,ik zou het niet vlugger en l°kkerder kunnen ewnsen." Nu werd de waard bijna purper van kwaadheid; hij vergat al zijn angst voor de notaris Zwingelhouct en ontplofte: „Wénsen! Wénsen! Wénsen! Wat zijn dat voor gemene aantijgingen? Ik weet niets van een wensring af. Ik weet niet eens wat een wensring is. Ik heb nog nooit een wensring gezien Wensringen bestaan niet." Plots barste hij in tranen uit en liet zijn hoofd op tafel zinken, pre cies tussen de kalkoen en de biefstuk. Een tijdje was het stil in het ver trek. toen lichtte de waard zijn be traande gezicht weer op. Frederik zag dat er drie doperwtjes aan zijn wangen kleefden. „Heren!" steunde hij, ,,ik hou het niet langer uit. Het is alsof alles en iedereen aan mij ziet dat ik een dief ben. Als een deur piept zegt hij: Die-ie-ie-ief! De ka chel keek me vanmorgen ook al zo verwijtend aan en de poes heb ik van narigheid een schop gegeven. Ik hou het niet meer uit. Per slot van rekening ben ik altijd een eerlyke waard geweest.... ik zal U alles vertellen, heren...." Niemand merkte dat twee stille figuren ongemerkt de gelagkamer binnenkwamen. Een brief uit Indonesië Je weet nooit waar je ze zoeken moet. Het lijkt wel of het zwerven hen in het bloed zit. Wat dat betreft zijn ze erger dan zigeuners: de ene dag zitten ze hier, de andere dag daar. Echter: ze trekken bij op dracht, ze treden op als brigade-re- serve en verschijnen op al die pun ten, waar hun aanwezigheid maar verlichting kan brengen. En waar bevinden ze zich momenteel? Wel, ik kreeg een tip: Ga als de gesmeerde bliksem naar Dawoeao, dan kun je meedoen aan een zeven daagse actie en daarover spannende verhaaltje schrijven. Die actie wordt uitgevoerd ergens in de djatibossen. Ga dus vandaag naar Dawoean, want morgen vind je daar geen kip meer, dan vind je alleen nog een do- delijk-verlaten passer, want daar wo nen ze tot en met vannacht en niet langer. Ik stap dus op een wagen en laat Poerwakarta's vijver voor wat hij is. Wij rijden in een matig gangetje, omwolkt door rood stof. De grote gen, om nu tot oprichting van een dergelijke commissie te komen. Red.). Ik meen ons standpunt voldoende uiteengezet te hebben. Wij wachten maar weer op een geste van de mid denstandsorganisaties betreffende de voorgestelde commissie van overleg en sluiten hiermede ons artikel in de courant af. F. H. M. Kok, Secr. afd. Unie, voorz. H.K.W. baan naar ons oude, bekende Tji- kampok is reeds lang in de maak en het werk maakt goede voortgang. Maar toch zyn er nog een kilometer of zes, tussen zwaar beboste kam pongs door, waar de chaos nog de scepter zwaait en waar dat, wat „weg" heet, alleen gekenmerkt wordt door onafzienbare kuilenreek- sen. In Tjikampek groetten we links en rechts met gulle gebaren: „Ouwe jongens!" Een stukje verderop ne men wij de brug, waar onze Bavinck eertijds de reeds aangestoken lont doorknipte van een stelletje bom men. Inderdaad: er zijn er, die linten doorknippen om bruggen vrij te ge ven voor het verkeer, en er zijn er, die lonten doorknippen om bruggen vrij te houden voor het verkeer. En daar heben we Dawoean, het van oudsher vrij beruchte vlek, ge liefd verzameloord van veel gespuis, waaronder ik natuurlijk niet de briga ae-reserce wil rekenen al ligt die daar inderdaad. Want ik men vele malen de passar gepasseerd, en ik herinner me niet, dat het er ooit zo druk was als nu. Vroeger, heel vroeger, bestond deze passar uit open loodsen, en een paar huizen er achter. Die huizen zijn er nog en die loodsen ook. Maar de brigade-reserve kwam hier om er een paar dagen te logeren, dus ze sleepte bilik aan en maakte van de open loodsen dichte loodsen. Het ge heel biedt wel een gezellige aanblik en „rijk" ook. Want terzijde staan no- tabene een vijftiental practisch nieu we wagens, voor de verhuizing natuurlijk. In de woningen aan de achterkant, een paar op invallen staande krotten, woont de kapt. Boltjes, commandant van „compag- nie-pak-je-weg". Zo, en wat kom jij doen? Aha, je wilt voor een weekje lid worden van onze bende. Ja, Evers scheert zich, de goedé jongen, en Galesloot slaapt om de hoek. Daar is ook nog plaats voor jouw tampat. Luit. Evers ken ik van vroeger. Hij heeft nog steeds haren op zijn borst, en verder ook nog een hand doek om zijn lichaam. De tafel staat vol met allerlei rommel, wat ook al weer op verhuizen wijst. Rond de tafel twee stoelen en een bank, op de tafel het avondeten. Tussen het brood en de boterklont de petro leumlamp, want de schemering is in gevallen. Ik en Ever, maar ik moet hier nog veel meer kennissen hebben. Waar woont korpoaal Koster, kapitein? Ik struikel naar buiten, er bran den lampen hër en der. Van de kam pong aan de achterkant komt mu ziek van een bruiloftsfeest of een dodenherdenking, in elk geval is er een slametan aan de gang. Ik kom een lange knaap tegen, die ik van middag al ontmoet heb. Waar woont Koster, Arie? Ik vind Koster, en ook Reinshagen en Nijhuis. We praten. Tussen ons de aap, een der apen, die geliefkoosd willen worden. Ik doe dat en hij springt op mijn schouder, van mijn schouder en weei op mijn schouder. Ik haal hem aan en als tegenpresta tie zal hij mijn haardos vlooien, en wil maar tegelijk een heel bosje van mijn Kuif doen verdwijnt n Au! Dat mag niet! Wfg, -«ij beest! Maar nu wordt hij kwaad zjjn tanden kome-i bloot en snel en onverwacht bijt hij in mijn vinger. Zo zijn apen, onbe trouwbaar, zeg ik. Familie van ons, zegt mijn buurman. Overigens overigens bevalt het je hier dus wel goed? Tja. het geeft baniak afwisse ling. De tijd vliegt om. Hoewel kop pijn krijg ik wel van dat altijd bo venop die wagens zitten. Want het duurt altijd uren en de zon is gru welijk heet de laatste weken.... Maar dat herinnert meik moet opstappen; ik heb nog wat in te pak ken. De zon klimt al hoger, straks zal het bar heet zijn. Vanmorgen vroeg is de brigade-resrve gestart. Ook Dawoean lieten we voor wat het was en we rijden al uren door de morgen langs slechte wegen, zeven dagen actie tegemoet. Aan weerszijden moe ten kampongs liggen en steenovens. De colonne is lang en dik hangt stof. Straks zullen we in Indramajoe ar en dan weer verder trekken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Dec. Vee. Aanvoer: 6 fokstieren. 2 slachtdieren, 46 kalf- en melkkoeien, 132 varekoeien e.a., 150 vette koeien, 58 pinken, 32 graskal veren, 33 nuchtere kalveren, 793 vette schapen. 40 weideschapen, 1 zeug, öl niestvarkens, 400 biggen, 9 paarden, 3 veulens, 26 bokken en geiten. Prij zen: kalf- en melkkoeien 450—825. en varekoeien e.a. 350575 handel vlug; pinken 230475, en weide- schapen 6585 handel matig; mest- varkens 6075 en biggen 4560 handel vlug; bokken en geiten 20 55, handel matig. Kaas. Aanvoer 62 partijen Goud se en 6 partijen Leidse kaas. Totaal 68 partijen. Prijzen: zware Goudse kaas 1.74, le soort 1.70—1.72, 2e soort 1.651.69 en Leidse kaas le soort, t1.621.63. Handel goed. DELFT, 2 Dec. Vee. Aanvoer: 2 paarden, 107 runderen, 35 nuchtere kalveren, 319 biggen, 555 schapen of lammeren, 16 geiten of bokken. Prijzen biggen van 4585.Veel vraag: oplopende prijzen. Te koo,p gevraagd door Aardewerkfabriek in goede staat verkerend. Brieven met uitvoerige omschrijving en opgave van capaciteit en uiterste prijs onder no. 9592 bur. van dit blad. of liever, zeg 't met een artikel uit onze sortering, dat als geschenk zeer welsprekend is. Denk bijvoor beeld eens aan onze vazen, bonbonschaaltjes, kop en schotels, theeserviezen, damestassen, portemon- nales, portefeuilles of bljouteriën. En zo is er meer. Qua genre echter is alles even apart, gedistingeerd en duurzaam. Heus, U zult er eer mee inleggenl Loop daarom eens binnen bij /M»#SMANSTEEG W-TEUcmO-ZU?» DE GEHELE DAG OPEN VAN 9 TOT 8 UUR Jongens-Winterjassen Heren-Winterjassen Heren-Demi's Enkele Kamgaren Herencostuums (donkerblauw) VERKOOP ZATERDAG 97s UUR Elke Zaterdag ontvangen wij iets goeds, komt U ook eens vragen en U slaagt zeker I VOOR DE ST. NICOLAAS een pracht collectie ZELFBINDERS, SHAWLS, OVERHEMDEN, HOEDEN, BRETELS Enz. HAARLEMMERSTRAAT 79, LEIDEN, TELEFOON 22179 LEIDSCH JUWEUERSBEDRIJF BREESTRAAT 114c - LEIDEN Gouden Armbanden Gouden Ringen Gouden Colliers Gouden Brochettes Met en zonder inlevering Verras Uw vrouw met een LEIDEN, BREESTRAAT 143, TEL. 25873 BEESTENMARKT 8 ZOLANG DE VOORRAAD STREKT: Zware houten uitgeneden Boekensteunen 11.50 Postzegeldoosjes met vijl vakjes, pracht uitvoering 10.75 Verder schitterend vervaardigde figuren waaronder: VLIEGTUIGEN AUTO'S ZEILSCHEEPJES KAASDRAGERS Mariniers, Kunstschilders, Obers. Harmonica spelers, Radio Omroepers, enz. enz. Uitzoeken voor slechts I 0.75. ZIE DE ETALAGE en U zult verstomd staan, van zo iets moois en leuKs voor weinig gold. Beestenmarkt 8 bij de bushalte van Maarse Kroon en Citosa Een greep uit onze grote sortering Solide Kinderstoelen alklapbaar 123.50 HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 Nette Bakkersbediende Het St. Nicolaasfeest is OOK vaar de WEESJES Alles en nog wat, ook oude guldens of rijksdaalders worden gaarne in ontvangst genomen door de Priorin van het Wees- en Oudeliedenhuis St. Jacobsgracht 1. gevraagd, v. g. g. v., bij C. Coster. Oostdorperweg 50. Tel. 2267 Wassenaar. partij goedkope, ijzeren golfplaten, alle maten. Brasserskade 63, Delft. Zij deed hem de das om maar dan een kreukvrjj model in de nieuwste mode- tinten. Onze da8senvoorraad is een staalkaart van allerlei mo dellen en dessins. ïy/so-^p Herenmode GANGETJE 6 - LEIDEN Gevraagd een nette werkster van 9 tot 12 uur. Aanmelden De Stad Pa rijs, Donkersteeg 9. 1408 2* Damesrijwiel. Te koop een Oxford Damesrijwiei als nieuw nog met Garan tie voor 95.L. Era des, Hogewoerd 158 Te lefoon 23494. 1407 Z Voor direct een werk ster gevraagd voor Maan dag en Vrijdag. J. Dobbe, Noordeinde 19, Roelof- arendsveen. 1404 Adverteert rn dit blad benadelen én de koper én de de bonafide handelaar. Weet U dat er Instanties zijn die serieuze klach ten prompt behandelen en die door minnelijke schikking er vaak voor kunnen zorgen, dat U het te veel betaalde terug ontvangt Deze instantie is: DE PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE PLANTSOEN 25 KAMER 7 - LEIDEN 'Z Net R. K. Meisje b. z. a., 19 jaar, vo.Qr winkel. Br. onder no. 1402 bureau van dit blad. ^2* Rijpwetering. Prijs- jassen. Aanvang 7.30 uur. Café Zoetemelk. Rijpwe tering. 9533 Wij hebban nog een beperkt aantal van het bekende boekwerk door L. C. J. Roozen. Prijs gebrocheerd13.75 Gebonden14.50 alsmed«: Een boeiende levensschets van Henri Ghéon Uit het Frans vertaald door Tanulo Prijs gebrocheerdf 2.25 Franco per postf 2.40 Uitgave N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT - LEIDEN

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3