Gouden jubileum van de Boskoopse tuinbouwschool VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kokende olie over het lichaam Gisterenmiddag omstreeks half zes waren drie verwarmingsmonteurs bezig met het aanleggen van een centrale verwarmingsinstallatie op een bij de werf de Biesbos te Dor drecht in aanbouw zijnd tankschip. Plotseling sloeg een oliereservoir uit elkaar, met als gevolg, dat dc mon teurs kokende olie over het lichaam kregen. De 22-jarige F. Zoek sprong over boord, doch was zo zwaar ge wond, dat zijn toestand op het ogen blik zeer ernstig is. De 30-jarige C. van Dijk, gewoond hebbende te Rot terdam, werd dood van het schip ge haald. De 30-jarige W. Poly, gewoond hebbende te Dordrecht, was zeer zwaar gewond en is later op de avond in het gemeenteziekenhuis overleden. NIEUWE BELGISCHE AMBASSADEUR TE DEN HAAG Naar het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heden mededeelt, is de heer Egbert Graeffe in de plaats van de heer Nemry, benoemd to' buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur van België te den Haag. GEEN AFWIJKENDE REGELINGEN VAN ETALAGEVERLICHTING IN DE SPITSUREN In tegenstelling tot berichten vol gens welke in bepaalde plaatsen toe stemming zou zijn verleend om in afwijking van de bestaande verbods bepalingen op de eerste vijf werk dagen in de spitsuren etalageverlich ting te ontsteken, vernemen wij het volgende: Van de onlangs in het leven geroepen verbodsbepalingen ten aanzien van een beperkt stroom verbruik op de spitsuren is in geen enkel geval behalve voor Gronin gen en Friesland dispensatie ver leend. Wel bestondden er bepaalde plaatselijke regelingen, doch deze zijn door de onlangs in werking ge treden verbodsbepalingen komen te vervallen. s.s. JOHAN DE WITT VERKOCHT De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat de „Jo- han de Witt" aan de Griekse firma Goulandris in Londen is verkocht. Het schip zal in de toekomst onder Panamese vlag gaan varen. AGENT TE ZAANDAM DOOR SCHOT GEWOND In de nacht van Woensdag op Don derdag hield de Zaandamse politie op verzoek van de politie te A1kmaar bij de Hembrugpont zekere De G. uit Alkmaar aan, die wordt verdacht zich aan oplichting te hebben schul dig gemaakt te Oterleek en op Schip hol. De G. werd naar het politiebureau te Zaandam gebracht. Toen hij vroeg nog even naar zijn auto te mogen kijken, die kortsluiting zou hebben, werd hem dit onder geleide toege staan. Hierbij trachtte De G. een re volver op zichze1! te richten. Er ontstond een worsteling met de agent Gravenstein, waarbij het wapen af ging. De agent werd in de rug getrof fen. De G zelf kreeg een kogel in een der benen. De agent werd naar het gemeenteziekenhuis gebracht waar de kogel door operatief ingrij pen werd verwijderd. De toestand van de agent is redelijk goed. De G. is na verbonden te zijn ingesloten. „Trouw" HERNIEUWE BEHANDELING VAN TWEE HENNEICKE-ZAKEN. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam zal op 17 December aan staande opnieuw de zaken behande len tegen de Amsterdammers J. W. Zwager en J. Cassee, die beiden be hoorden tot de beruchte colonne Henneicke. Op 19 November j.L eiste de procureur-fiscaal tegen hen de doodstraf. De hernieuwde behan deling geschiedt op grond van stuk ken, die dezer dagen aan het dos sier zyn toegevoegd. TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR MOORDENAARS VAN BUSSUMS ANTIQUAIR. De arrondissementssrechtbank >.e Amsterdam deed hedenmorgen uit spraak in de zaak tegen de twee zi geuners A. en W., die begin Maart van dit jaar de 71-jarige Bussumse antiquair Koldijk op laffe wijze met een smidshamer en stengun heb ben vermoord. Beiden werden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek. HAAGSE RECHTBANK. Sterk! Twee getuigen kwamen vertellen dat zij in de leerling-kellner J. A. de man herkenden, die te Lei den een tandem had gehuurd, doch er niet mee terug kwam Maar S. hield vol helemaal niet in Leiden te zijn geweest en beweerde dat hij op het bepaalde tijdstip in Groningen zat. De president der rechtbank stel de een paar strikvragen en S. zag geen kans er uit te komen. Dat hy bovendien nog enkele bankbiljetten had gestolen, erkende verdachte. De Officier liet gelden dat verd. reeds enkele malen is veroordeeld en eiste 1 jaar en 3 mnd, gevangenisstraf m.a. Poging tot doodslag. Tegen de zin van de caféhouder D. H. te Was senaar was de echtscheiding met zijn echtgenote uitgesproken, en herhaal de malen bedreigde hij toen zijn vrouw en verklaarde dat zij beiden in een graf terecht zouden komen. In de avond van 5 Juni verscheen H. op nieuw in de woning van de vrouw, en greep haar onverwachts b j de keel. De zoon wist zijn moeder te bevrij den. Wegens poging tot doodslag stond H. thans terecht. Hij beweerde niets van het gebeurde te weten, omdat hij dronken was, doch de psychiater heeft geconcludeerd, dat verd. die on wetendheid simuleert. De eis luidde vier jaar gevangenisstraf m. a. Misbruik van vertrouwen. De koopman H. S. uit Den Haag kwam vaak bij een dame te Leiden aan huis en had daar kenins gemaakt met de dienstbode. Hij ging een avondje met haar uit, en, toen flink gedronken was, kwam hij in huis terug en nam er een flink bedrag aan geld en ju welen weg, een totale waarde van pl.m. /20.000.—. Volgens verdachte wist hij niet precies, wat hij gedaan had, omdat hij dronken was. De Officier herinnerde eraan, dat verd. reeds 5 maal is veroordeeld, en eiste 1 jaar en 3 mnd. gevange nisstraf m. a. De raadsman, mr. Huygens, ging het moeilijk leven van verd. na, die in vele concentratiekampen heeft ge zeten daardoor uit zijn evenwicht is geraakt. In de schaduw van het koningschap Een kleindochter van wijlen koning Victor Emanuel van Ita lië, gravin Ludovia Calvi di Bergolo genaamd, is te Alexan- drië in het huwelijk getreden met de zoon van een Zwitserse textielfabrikant. Zulke dingen komen in deze democratische tijd voor. Het bij zondere van deze huwelijks plechtigheid is hierin gelegen, dat twee ex-koningen en drie ex-koninginnen de huwelijks voltrekking bijwoonden. Het waren ex-koning Umber- to van Italië, Simeon, de elf jarige ex-troonopvolger van Bulgarije, en de voormalige ko ninginnen Elena van Italië, Jo- ■-'a van Bulgarije en Geral- van Albanië. Na de aankomst en ontvangst der reünisten in het R. K. Ver. gebouw, waardoor de vele oude bekenden vele herinneringen werden opgehaald, volgde een geanimeerde koffiemaal tijd. Voordien werd nog door een deputatie van Arboricultura een krans gelegd bij het monument voor Boskoops oorlogsslachtoffers. Te 3 uur vond de officiële ont vangst plaats op het Gemeentehuis. De raadzaal was te klein om alle aanwezigen te bevatten, doch een geluidsinstallatie maakte het moge lijk ook builen de zaal het gespro kene te horen behoudens het mo ment, dat de verlichting uitviel. O.a. merkten wij op het gemeentebestuur met enkele raadsleden, de directeur- generaal van de landbouw ir. C. Stafi, de directeur van de tuinbouw ir. A. W. v. d. Plassche; oud-burge- rneesrter van Boskoop, de heer P- A. Colyn, ere-lid van het Arbori, oud directeur R. T. S., de heer C. Th. Moerlands, het hoofdbestuur van Ar bori en vele anderen. „Onze school", zei de burgemeester. Burgemeester mr. Fr. E. P. Ver kerk, opende de rij der sprekers en heette allen hartelijk welkom. Hij noemde de R. T. S. onze school, om- deze school het grootste culturele be zit is, v/at wij op onderwijsgebied bezitten. Ook tijdens de bezetting, toen met medewerking van de goede instanties in Den Haag 300 leerlin gen werden ingeschreven, uit. alle oorden van het land, waardoor deze gevrijwaard werden van de Duitse arbeidsinzet. Spr. zal de school waar mogelijk blijven steunen en sprak de wens uit, dat bij een volgend jubi leum de school een „Middelbare" zal zijn. De grote naam, welke Boskoop over de gehele wereld bezit, dankt zij in niet geringe mate aan de R. T. S. en aan de mede-jubilerende vereniging Arboricultura. Namens het gemeentebestuur biedt spr. zijn gelukwensen aan beide jubilarissen de school „onze" school, doch hét blijft toch een Rijksschool, maar dan doen wij het maar samen aldus spr. De minister van landbouw heeft zijn grote waardering uitgesproken over hetgeen hier is gepresteerd en spr. bracht hierbij deze waardering over. Nog meerdere sprekers ö.a. de direc teur van de tuinbouwschool te Aals meer, oud-directeur Moerlands, die me,t een daverend applaus werd be groet en zeer geestig de oude tijd releveerde, de heer Perk en de oudste oud-leerling de heer Voorhoeve, die zijn ervaring gaf van de eerste leer jaren. brachten hun felecitaties aan de jubilarissen over. Daarna werd een zeer druk be zochte receptie gehouden. ALPHEN AAN DEN RIJN „Schcepsraet". In de grote zaal van het Nutsgebouw was Donder dagavond geen plaats meer onbezet toen de heer J. C. F. Bonte, voorzit ter van de toneel en recileerclub de „Scheepsraet" alle aanwezigen harte lijk welkom heette, inzonderheid, de heren leden van de directie der N.V. N. Samson. Daar het gezelschap, dat geheel uit personeel van genoemde firma bestaat, is op uitstekende wij ze het lang niet gemakkelijke blij spel van A. den Hertog in vier be drijven gespeeld „De Privé-verpleeg ster". Vooral het spel van mej. H. Lok als Joyce Allingworth verdiend vermelding. Opvallend goed verzorgd waren de décors, welke ontworpen en gemaakt zyn door de heer A. J. Roos. De oudste firmant, de heer N. Samsom, maakte zich na afloop van de voorstelling tot tolk van alle aan wezigen toen hij een kort dank woord sprak tot de leden van de „Scheepsraet" en als bewijs van er kentelijkheid de dames alle een fraaie bouquet b'oemen overhandigde De regie was op uitstekende wijze in handen van de heer C. Schilp uit Utrecht. Alphen 1Alphia 1 op 2e Kerstdag. De beide eerste elftallen van Al phen en Alphia meenden de vrije Zondag van 5 December te moeten gebruiken om op het Alphenterrein een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. Daar evenwel door de Al- phense Boys een competitiewedstrijd op die dag op hun terrein gespeeld wordt tegen VVSB, hebben de bestu ren van beide verenigingen besloten deze wedstrijd te spelen op 2e Kerst dag 26 December a.s. T.z.t. hopen wij nog op deze ontmoeting terug te ko men. HAZERSWOUDE (Dorp) Kort bezoek. Donderdagavond tegen 7 uur arriveerde de oude bis schop met zijn knecht in ons dorp. Aan het begin van de gemeente werd de hoge gast verwelkomd door de commissie van de winkelweek. Voor afgegaan door trompetters en trom melslagers deed hij een rondgang door het dorp. Ook bracht hij een bezoek aan de zieke kinderen. Door de commissie van de winkelweek werd in het café Timmermans de thee aangeboden. Te omstreeks 8.30 uur nam de Hoge gast afscheid van de commissie en vertrok in de rich ting Benthuizen. NIEUWKOOP „In- de nacht van 23 April Voor een volle zaal werd het toneelstuk van die naam opgevoerd door de toneelver. „Tot aller Genoe gen". Zoals steeds was het iets aparts wat werd ten tonele gebracht, maar het is de vraag of het Nieuwkoopse publiek dat uitzonderrijk zal kun nen waarderen. Er werd zeer goed gespeeld en de decors waren prima. ROELOFARENDSVEEN D.O.S.R. DOSR I staat voor een m'oeilijke opgaaf, om Spoorwegen op eigen terrein, al is het maar een gelijk spel, af te dwingen. Mogelijk dat de nieuwe opstelling, nu een beter geluid laat horen. Aanvang 2.30 uur en vertrek per autobus te 1 uur. DQSR II gaat op bezoek bij Roodenburg III. Aanvang 2.30 uur en vertrék te 1.15 uur. Voorts te 2.40 uur Alphia III—DOSR III. Ver trek per fiets te 1.20 uur. Te 1 uur U.V.S. X—DOSR V; vertrek 11.45 u. per fiets. DOSR IVRoodenburg 8 te 2.40 uur. Te 1.15 u. Docos A DOSR A; 12 uur vertrek; te 1.20 u. DOSR BK.R.V.; te 12 uur DOSR C VVLV B. NIEUWS UIT DE OMGEVING Verlegen jongens, stoere mannen Vervolgens sprak de heer G. J. V. Noordt namens de Commissie van Toezicht, waarvan spr. in het kort de veranderingen opsomt, die de leer lingen ondergaan gedurende hun studietijd aan de R. T. S. Als verle gen jongetjes zoeken zij in hun at las eerst eens op waar Boskoop eigen lijk ligt. doch na hun studietijd zijn het degelijke zelfbewuste personen. Voorts achtte spreker het een grote eer door het gemeentebestuur te worden ontvangen. Een ensemble, bestaande uit leden van B. S. O., zorgde voor de muzikale afwisseling, terwijl tevens thee werd geserveerd. De heer Th. Brans sprak namens het hoofdbestuur van Arboricultura, cn deelde mede, dat deze vereniging het nodig had gevonden dit feest te organiseren. Spr. gaf een overzicht van het wel en wee der school en van Arbori. waarbij hij speciaal de heer Weijer roemde, en ir. v. d. Plas sche, welke laatste in de 's morgens gehouden Vergadering tot ere-lid was benoemd. Onder daverend plaus werd het ere-lint Tenslotte bracht spr. dank aan de Rijksinstanties voor alles wat voor en aan de school is gedaan en deelde mede, dat zeer veel felicitatie tele grammen zijn ontvangen uit alle de len der wereld. De directeur der school, dr. E. F. Jacobi, nam vervolgens het woord en schetste op zijn bekende manier de geschiedenis der school. De moei lijkste tijd was wel in 1941. doch dank zij de geweldige medewerking van ir. v. d. Plassche, waarvoor spr. harte lijk dankte werd de school niet door militairen bezet en kon het onderwijs doorgaan. De lof welke hem is toe gezwaaid bracht spreker over op de heer W. Vijgen. Ook is het succes der school te danken aan de mede werking der leerpatroons, waardoor de leerlingen kennis maken met de praktijk. Tenslotte feliciteerde spr. Arbori en prees de goede samenwer king tussen school en Arbori. Maar het blijft een Rijksschool zei de directeur-generaal. Ir. C. Staf directeur-generaal voor de landbouw, vond het een gelukkige omstandigheid, dat de school en Ar bori beide jubileren, waardoor de laatste er nu was oni dit feest te or ganiseren, want een Rijks-school kan aat niet zo doen als nu is geschied. Hij roemde de school en de werk wijze met zijn nauwe binding aan door de dames was voor mevr. Lü- de practijk. De burgemeester noemde schen 97 KATWIJK Geboren: Arris Floris. z. v. C. Schoneveld en C. K. Parlevliet; Adriana Maartje, d. van D. v. Bee- len cn M. Kloos; Nicolaas, z. v. P. de Mol en J. Remmelzwaal; Johan na Cornelia, d. van P. v. Holland en C. Jonker; Gerrit, z. v. L. v. Duyn en G. v. Beelen; Arandje Klazina, d. v. M. Kerpershoek en M. v Duy- ven voorde. Ondertroud: M. v. d. Plas en M. Botermans; A. v. Schie en J. van Duyn. Getrouwd: M. v. Rijn en M. Var- kevisser; K. Koppers en J. P. de Vreugd; J- Plug en A. Guyt. Overleden: W. v. d. Bent 73 j.; J. Haasnoot, 27 j.; G. v. d. Oever, 69 j. C. v. d. Plas 58 jaar. LEIDSCHENDAM Goed voetballen. De sinds kort bestaande propaganda-commissie van R.K.A.V.V. heeft in een gisteravond gehouden bijeenkomst een technische voetballes gegeven. Met een voetbal film werden vele belangrijke spelre gels behandeld en aangetoond, hoe wel en hoe niet gevoetbald moet wor den. De heer H. J. Hierick verklaarde de verschillende geprojecteerde voet balstanden, vooral dat wat met de nieuwe spelregels nu wel is toege staan. Na de pauze werd onder lei ding van vc -fbalkundigen een geani meerde spelregeltest gehouden, waar aan zowel enige senioren-elftallen als de junioren en de supporters deel namen. De vragen waren gebaseerd op de spelregels en het was voor de examinatores de heren C. D. Roos dorp en 7. A. Kranenburg, een ver blijdend .eken dat bijna alle vragen gunstig beantwoord werden. Vooral de jongeren beweren, dat zij wat de spelregels betreft zeer goed onderlegd zijn. Voor A.V.\. is dat van groot belang want de jongeren zullen AW tot grotere bloei moeten brengen. NOORDWIJK Botsing. Gistermiddag kwam een vrachtauto van de kolenhandel W. en een personenauto, bestuurd door mevr. de R. op het kruispunt H. Geestweg—Wilhelminastraat in botsing. Doordat beide voertuigen met matige snelheid reden, bleef dit ongeval beperkt tot enkele indeu kingen van de personenauto. Aanrijding. Op de hoek Wilhel minastraatSt. Jeroensweg werd J. S. aangereden door een autobus van de N.Z.H. Hij liep hierbij een ver wonding op aan een voet, waardoor hij enige tijd rust zal moeten nemen. Schietvereniging. De wissel medailles werden deze week gewon nen door: N. Meyland, 98 p. Ie klas se; P. v. d. Weijden, 98 p. 2e klasse; P. de Groot, 97 p. 3e klasse. Het hoogst aantal punten behaald Geslaagd. De heer A. H. An dreas alhier is te 's-Gravenhage ge slaagd voor het examen radio-tech nicus. OEGSTGEEST IJsclub. Onder voorz. van de lieer M. J. Swart, hield de IJsclub haar jaarvergadering. De belangstel ling was zeer goed te noemen. Nadat de heer M. C. Burg z'n jaar verslag had uitgebracht, rapporteer de de heer Kortmann de financiële toestand. Er was een batig saldo van ruim 600 waarin de pas ont vangen contributies waren verwerkt. De heer G. Hoogervorst bracht na mens de kascommissie gunstig ver slag uit. Vermelden we nog, dat het ledental met 130 was teruggelopen. De aftr. bestuurs'eden, de heren K. Veen, H. Kortmann en C. Ekeris, werden met alg. st. herkozen. In de vacature ontstaan door het bedan ken van de heren Swart en v. d. Burg, werden gekozen de heren J. de Roode en J. W. v. d. Post Jr., Tot Voorz. werd benoemd de heer H. Kortmann. De voorz. bracht de heer v. d. Brug hartelijk dank voor de 27 jaar, dat hij het secretariaat met de meeste accuratesse heeft waarge nomen. De heer M. C. Kamsteeg wees op de vele werkzaamheden van de heer v. d. Burg en dankte namens de vergadering voor de werkzaam heden in het belang der IJsclub ge daan. De heer v. d. Burg dankte bewo gen voor de hulde hem gebracht. Hij deed alles uit liefde voor de IJssport. Bij de rondvraag werden enige huishoudelijke zaken besproken, waarna op voorstel van het bestuur de heer M. C. v. d. Burg tot erelid werd l:*jioemd. De traditionele ver loting bracht veel vrolijkheid. STOMPWIJK K.A.B. Op Zaterdag 4 Dec. n.m. 2 uur worden de kinderen der K.A. B.-leden in „Het Blesse Paard" ver wacht. Dan komt St. Nicolaas op be zoek, op uitnodiging van het bestuur. De ouders worden verzocht de klei nen onder geleide te brengen, dan kan alles vlot verlopen. Toegang heb ben de kinderen der K.A.B.-leden van 2 t.m. 12 jaar. Beker of kopje mee brengen. VOORHOUT Jubileum. Het is 25 jaar gele den, dat de heer M. v. Winsen in dienst kwam van de B. N. S. Dit feest kon niet onopgemerkt voorbijgaan. Door de B. N. S- was een smaakvolle versiering voor de woning van de ju bilaris aangebracht. Om 6.30 uur was er in de kapel een plechtige gezon gen H. Mis, waarna ontbyt en een kleine receptie. Broeder Overste complimenteerde de jubilaris met enige welgekozen woorden. Hij prees de grote zorg en toewyding, die Ti- nus steeds heeft betracht in het be lang van de boerderij, die aan zijn zorgen is toevertrouwd. Namens het personeel van de B. N. S. was het de heer Beelen, die de gelukwensen overbracht, 's Middags half 1 een feestmaaltijd, waarna het feest in huiselijke kring werd voortgezet. Door de muziekvereniging „St. Cae- cilia" werd 's avonds een serenade gebracht. Foreholte. Zondag om 12 uur speelt het 3e elftal tegen L.F.C. 7. Daarna thuis om 2 uur Foreholte 1 St. Bernard us 1. In Warmond is Foreholte 2 op bezoek bij Warmun-. da 3. Aanvang 2.40 uur. Ten slotte de A jun. in Hazerswoude tegen St. Bernardus (A); aanvang 12 uur. VOORSCHOTEN Geboren: Johanna Margaretha d. van C. L. J. Lamboo en A. E. Bal- foort. Overleden: J. Berg 66 j. gehuwd met M. A. van Noort. WASSENAAR Einde van de Wassenaarsc Kring. Gisteravond hield de Wasscnaarse Kring haar laatste ledenvergadering. Want toen die vergadering werd ge sloten bestond de Wassenaarse Kring niet mèer. Niemand van de aanwezi gen. had zich verzet tegen het be stuursvoorstel om de vereniging, die op 24 September 1945 werd opgericht, te ontbinden. Mr. W. C. Mees, de voorzitter gaf een nadere toelichting op dit voorstel. Hij wees er op, dat na een aanvanke lijke periode van grote bloei de be langstelling voor het werk van de Kring plotseling een inzinking ver toonde. Als oorzaken daarvoor noem de spr. vooral het ontbreken van de geschikte zaal, die 600 personen kan bevatten. Bovendien was voor het slagen van het werk der Kring een eigen gebouw onontbeerlijk. De Kring is er niet in geslaagd dit te verkrij gen. Reeds in Juni 1947 is in bestuurs- kringen de vraag besproken of het niet beter .zou zijn de vereniging te ontbinden. Besloten werd de werk wijze te vereenvoudigen. In die tijd is ook gepoogd nader contact te krij gen met de bewoners van het dorp, maar dit lukte niet. De bestaande plaatselijke verenigingen begonnen intussen hun activiteit weer te ont plooien. Al deze factoren zijn voor het bestuur aanleiding geweest het ter tafelliggend voorstel, om de ver eniging te ontbinden, aan de leden voor te leggen. Niemand had bezwa ren. Het bezit der vereniging, groot 2000.zal krachtens de statuten aan de gemeente worden vermaakt. Dr. J. H. Holwerda, oud-directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, thans te Nijmegen, die vandaag zijn 75ste verjaardag her denkt. In deze dagen van vreugde moet het St. Nicolaasfe'est 'n vreugde voor groot en. klein zijn er altijd nog minderbedeelden. En tot hen mo gen we ook rekenen de weesjes van de St. Jacobsgracht. 't Is waar, ze worden niet geheel vergeten. Er zijn altijd mensen, die zich bijzonder het lot van de weesjes aantrekken en zorgen, dat zy ook tenminste eniger mate kunnen delen in de vreugde, die dit jaarlijks gebeuren voor ieder moet geven. Evenwel, er kan nimmer genoeg gedaan worden voor hen, die al zoveel moeten ontberen, die de noodzakelijke steun van 'n vader of moeder, die de gezelligheid van het huiselijk leven moeten missen, die de echte vreugde van een St. Nicolaas- feest, zoals het thuis gevierd wordt, moeten ontberen. Wil men een daad van deze naas tenliefde stellen door de weesjes in hun verlatenheid eens extra te ge denken met 'n pleizierige avond, dan kan men dit zonder veel ophef doen door 'n gift in geld of natura voor deze kinderen af te zonderen. Moeder Priorin zal er u uit naam van de kin deren dankbaar voor zijn. Morgenavond is het Sinterklaas feest voor de Weesjes. Zendt uw ga ven voordien aan de Priorin van het R.K. Wees- en Oudenliedenhuis St. Jacobsgracht 1. Ge zult er zelf vreug de van beleven. Technische avond van „St. Cosmas" Op Dinsdag 7 Dec. wordt er des avonds om half acht in de bovenzaal van „De Harmonie", door de Leidse afdeling van dc Ned. Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas", een technische avond gehouden, in het kader van het vaktechnisch gedeelte van het afdelingswerk. Mevr. Brin- kel, de heer J. Kurvink en (je heer W. van Dommelen, allen uit Den Haag en prijswinnaars van het Natio naal Kapconcuurs, zullen in dames- coiffures demonstreren, terwijl de he ren A. H. Hoppezak en A. de Vries enkele herencoiffures zullen tonen, o.a. het Sasou-model. Na afloop is er gelegenheid de modellen te bespre ken. Bijwijze van uitzondering zal deze interessante avond ook voor niet-leden toegankelijk zijn. WEERSVERWACHTING Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond). MORGEN OPKLARINGEN Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige re gen, later flinke opklaringen. Matige, langs de kust nog nu cn dan vrije krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring van temperatuur. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Needrlands recht: de dames A. H. W. Prinsen te Almelo M. de Vries te Rotterdam. R. 't Hart te Den Haag; J. A. Sonne veld te Den Haag; E. E. Maassen te Den Haag; F. A. Westra van Holte te Zuidlaren; G. J. v. d. Waals te Gorinchem en E. J. Geerkens te Schiedam en de heren: L. v. d. Laan te Akkrum; G. Kroeb te Zutphen; J. van Rijn van Alkema de te Den Haag en O. C. M. Wibaut te Den Haag; doctoraal examen Ne derlands recht: de heren H. Blom te Rotterdam; R. A. M. Thunnissen te Den Haag en R. F. H. Hempenius te Rijswijk. LAATSTE BERICHTEN SPOORWEGONGELUK TE FALKENSEE Op het station Falkensee in de Sovjetzóne, ruim 1 kilometer ten Westen van Berlijn, zijn twee perso nentreinen op elkaar gelopen. Vol gens D.PJD. brak onder de pasagiers een paniek uit. Duisternis belemmer de de reddingswerkzaamheden. Na der wordt gemeld, dat 15 personen werden gedood en 30 ernstig ge wond. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. JAPANNER ONTHULT SABOTAGE- EN MOORDPLANNEN VAN REPUB. ORGANISATIE. Ce dienst voor Legercontacten meldt, dat uit een nader verhoor van de onlangs bij Garoet gearres teerde Japanner Aoki, alias Aboeba- kar, is gebleken, dat de eerste Ja nuari de onafhankelijkheidsdag moest worden voor geheel Indonesië. Alle personen, behorend tot eenhe den van de T.N.L dan wel tot de on geregelde strijdorganisaties, moesten in dienst treden bij Nederlandse be drijven, fabrieken, spoorwegen, het bestuur, op kantonren enz. om op 1 Januari een verzet op grote schaal te kunnen beginnen. Een deel der be nodigde mensen zou reeds thans in deze bedrijven zijn geinfiltreerd. Al le Nederlanders en de met hun sym pathiserende Indonesiërs en andere moesten worden vermoord en er moest een grootscsheepse sabotage plaats vinden om de productie te ver minderen. West Java zou in twee delen worden verdeeld, een weste lijk en een oostelijk rayon. Voor het westelijk rayon stonden 10.000 man ter beschikking, voor het Oostelijke 15.000 man. Volgens Aoki zouden de voor de opstand aangewezen leiders op het ogenblik nog te' Djokja zijn. De dienst voor Legercontacten meldt voorts, dat een in Oost-Java gevangen genomen officier van de T.N.I. tijdens een verhoor mededeel de, zich in opdracht van de repu bliek naar Nederlands gebied te hebben begeven. Deze officier gaf inlichtingen over de reeds eerder ge melde bijeenkomst te Dampit, al waar de order voor de infiltraties werd uitgegeven. OOK BERLUNSE BRANDWEER GESPLITST. De Berlijnse brandweer is thans gesplitst, daar de Sow jet-Russische autoriteiten Willi Engelbergt, die lid is van de Socialistische Eenheidspar tij, tot hoofd van de brandweer in de Sowjet-sector van Berlijn hebben be noemd. Engelbert heeft de 128 brandweer posten, die onder zijn controle staan, opgedragen geen gevolg te geven aan brandmeldinen uit de Westelijke sectoren. SCHEEPSBERICHTEN ALDABI, 2 Dec. van Santos; AL PHERAT, 3 Dec. te Santos; AM- STELDIEP, 2 Dec. van Belawan n. Colombo; BONAIRE, pass. 2 Dec. Trinidad; CORYDA, 3 Dec. v. Bue nos Aires te Curagao; DELFTDIJK, 3 Dec. van Vancouver te Rotterdam; FARMSUM, pass. 2 Dec. Start Point FRIESLAND, pass. 2 Dec. (15 uur) Perim; GAROET, 2 Dec. (1 uur) van Suez; GROOTE BEER, 3 Dec. te Sa- bang; HEELSUM, 2 Dec. van Kaap stad naar Walvischbaai; KAMER- LINGH ONNES, van Aalborg pass. 2 Dec. (7 uur) Skagen; wordt 8 urn- te Schiedam verwacht; KEDOE, 2 Dec. 8 uur van Belawan; LAWAK, 1000 mijl West van Los Angelos; LEMSTERKERK, 2 Dec. te Aden; MAASLAND, pass. 2 Dec. Ouessant; MALVINA, 2 Dec. op 350 mijl west van Thursday Island; MARPESSA, 2 Dec. van CuraLao naar Maracaibo MEERKERK, 2 Dec. van Wapelo; MELISKERK, 2 Dec. van Cape- mount naar Freetown; MOLEN- KERK, 2 Dec. van Singapore; MUI-' DERKERK. 2 Dec. van Loanda naar Mossamedes; PARKHAVEN, 2 Dec. van Huelva naar Antwerpen; POLY- DORUS. 2 Dec. van Hamburg naar Amsterdam; POELAULAUT, pass. 2 Dec. Kaap de Gata; PRINS ALEX ANDER, 2 Dec. 475 mijl west van Landsend; PRINS JOHAN WILLEM FRISO, 2 Dec. van Millbank naar Velsen; SALATIGA, 2 Dec. van Pe- nang naar Kantang; STAD VLAAR- DINGEN. pass. 2 Dec. St. Vincent, van Antwerpen n. Casablanca; TA- BIAN, 3 Dec. te Port Said; TABLN- TA. pass. 2 Dec. Malta; TALISSE, 2 Dec. van Macassar naar Batavia; TARAKAN, 2 Dec. van Batavia n. Soerabaja. TJIKAMPEK, 2 Dec. van van Yokohama naar Shanghai; WESTLAND, 2 Dec. van A'dam te Hamburg; ZUIDERKRUIS, pass. 2 Dec. kaap Bougaroni.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2