3)e CéidóeGoti/ïcmt Nederlandse ministers keren Zondag terug Z.H. DE PAUS Berlijn op relletjes voorbereid De Pa'estijnse kwestie naar een commissie VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11558 Directeur: C. HL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Ned. ministers terug uit Indonesië Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 1032 p. w., 11.40 p. mnd-, 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes 11.50 Een echt- vrouwelijk beroep ALLE katholieke actie vindt haar bron en haar beleving in de practische beoefening der naasten liefde. De plaats, waar de naastenliefde het doeltreffendst en vruchtbaarst werken kan, is ongetwijfeld het ge zin. In het gezin toch worden gevormd de mensen, die op hun beurt weer de maatschappij moeten vormen; die in de maatschappij zullen uitdragen, wat zij in het gezin hebben geleerd; aie de geestelijke gesteldheid van het gezin in hun omgang met ande ren zullen verder verspreiden. Dit alles zal niemand in twijfel trekken, zal door niemand worden tegengesproken, 't Is alles zo zonne klaar. Maar dan staat óók buiten twij fel, dat onder alle sociale werken de gezinszorg een vooraanstaande plaats inneemt. En dan staat óók buiten twijfel, dat meisjes moeilijk een mooier be roep kunnen kiezen, dan dat van ge zinsverzorgster een mooier be roep, méér aansluitend aan haar vrouwelijke eigenschappen, méér aansluitend aan haar vrouwelijke en christelijke neiging en behoefte om goed te doen, om goed te zijn voor anderen. In ons blad is enige tijd geleden uitvoerig geschreven over Katho lieke Gezinszorg, na een bezoek aan het huis van de Stichting R.K. Maat schappelijke Gezinszorg te Leiden, Morssingel 8. Er is toen op gewezen, dat gezins verzorgsters een andere taak hebben, dan gezinshulpen of om een be ter woord te gebruiken gezins helpsters. De dienende taak van deze laatsten mag ook zeker niet worden onderschat; moet hoog worden aan geslagen. Een gezinsverzorgster heeft echter tot taak, om voor langere of kortere tijd de moeder in een gezin te vangen, als dat nodig is, om welke reden dan ook. Zij wil deze taak ver richten in gezinnen van iedere maat schappelijke stand. Oók in a-soc*ale gezinnen; maar niet en dit is een veel-voorkomende misvatting uit sluitend in a-sociale pezinnen. De ge zinsverzorgster heeft dus niet tot taak, om als dienstbode te fungeren, als een gezin niet gemakkelijk een dienstbode kan krijgen. Dat moet zij aan anderen overlaten, omdat haar aanwezigheid zo dringend nodig is, in gezinnen, waar niet een moeder het huishouden regelen en leiden kan. De Stichting R.K. Maatschap pelijke Gezinszorg moet honderden aanvragen afwijzen bij gebrek aan gezinsverzorgsters En daarom is het zo nodig een be roep te doen op onze flinke en frisse ontwikkelde meisjes cm zich te wil len bekwamen voor gezinsverzorg ster. Er zijn aparte internaten o.a. een in den Haag - waar men in een half jaar wordt opgeleid voor de de licate taak van gezinsverzorgster. Gewenst is niet vereist dat men reeds enige opleiding wat het tech- nisch-huishoudelijke deel van de toe komstige taak betreft heeft genoten. Het zwaarte-punt van de opleiding ligt in de persoonlijkheidsvorming. Als de verzorgster daarna gaat wer ken in een of andere plaats mag zij dat de eerste tijd alleen doen "onder leiding van een sociale werkster, die aan het hoofd van iedere afdeling staat. De ervaring heeft geleerd, dat meis jes in dit werk een grote voldoening vinden. En dat kan ook niet anders. Hoeveel sociaal-zwakke gezinnen zijn door Gezinszorg op de been ge holpen. Het zou niet juist zijn tot pu blicatie over te gaan, maar wat men ons onder dit opzicht vertelde be wijst wel, dat de katholieke gezins zorg een sociaal-charitatief werk is van de eerste orde. We vertrouwen, dat niet alleen de subsidiërende overheid daarvoor een open oog zal hebben, maar ook de gehele katholieke gemeenschap, wan neer op haar een beroep wordt ge daan om dit prachtige werk te steu nen. In Leiden wordt reeds het werk door de gemeente gesteund. Wat is weelde 117ij maakten gisteren naar aan- leiding van een schrijven van Italiaanse Bisschoppen de opmer king, dat een leven in luxe, d.w.z. in weeMe vooral m deze tijd een erge- nis, een uitdaging is. Maar wa'; is: weelde? Men moet under scheiden: weelde in economische en morele zin en weelde in alléén morele zin. Weelde in economische en morele i is: het overdadig gebruik van goe deren, die schaars zijn en waaraan anderen behoefte hebben Ook een schatrijk man maakt zich schuldig aan weelde, a^ hij b.v. bij brand stof fenschaarste een kachel brandt in een kamer, die onbewoond is. Weelde in alléén morele zin is: het gebruik van goederen, die men in zijn staat en stand niet nodig heeft, als men het geld er niet voor bezit of zich verplicht moet achten het daarvoor te besteden geld voor an dere doe1 einden te gebruiken. Beide vormen van weelde geven vooral in een tijd als de onze grote ergenis. Vóóral de eerst bedoelde: de weelde in economische zin, welke tevens als in strijd met de christe lijke moraal wee1 de in morele zin is. Een ergenis, als deze door katho lieken wordt gegeven, zó groot, dat daardoor veel katholieke actie vruchteloos wordt gemaakt. -'"-I ,-s.V Tf- AMSTERDAM WACHT OP t)E SLUIZEN BIJ TIEL Bij Tiel is men druk bezig met het uitgraven van de sluisput voor de sluizen, die het eindpunt zuUen vormen van het Amsterdam-Rijnkanaal, de verbin ding die een nieuw achterland voor de hoofdstedelijke haven zal ontslui ten. De afmetingen van de sluisput worden: lengte 400 meter, breedte 70 meter en diepte 9.75 meter. Een ex- cavateur aan het werk. De helft van de gewenste diepte is reeds bereikt. Overleg met Den Haag blijft wenselijk r\E MINISTERS SASSEN EN STIKKER EN DE HEER NEHER zullen Zondag naar Nederland terugkeren, om verslag uit te brengen aan de Regering over de besprekingen te Kalioerang en Batavia. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat te Kalioerang moeilijkheden zijn gerezen, waarover de Regering een persoonlijk overleg met de delegatie gewenst acht. Gisteren heeft de delegatie te Batavia besprekingen gevoerd met de vijf kamerleden, en de Hoge Vertegenwoordiger, dr. Beel. Ook is ge sproken met de contactcommissie van het Bijzonder federaal overleg, die onder voorzitterschap stond van Sultan Hamid van Pontianak. Rapport van de Comm. van Goede Diensten Intussen heeft de Commissie van Drie haar vierde interimrapport over de periode van 11 Juni tot 15 Novem ber gepubliceerd. Erg opwekkend is het rapport, dat een en vijftig blad zijden telt, niet. In de eerste plaats is de Commissie tot de slotsom geko men, dat er sinds het derde rapport geen vooruitgang is geweest in het NederlandsRepublikeinse geschil. De vertraging in de oplossing van het geschil heeft vier belangrijke conse quenties tot gevolg gehad: a. de economische toestand in de Re publiek is slechter geworden, b. een toenemen van politieke moei lijkheden in de Republiek, c. de politieke spanning tussen de partijen is gestegen en d. de mogelijkheid bestaat, dat het bestand tot algehele mislukking is gedoemd. Verder bestond er van Republikein se zijde van tijd tot tijd de vrees voor een hervatting van de militaire actie. De commissie noemt de toestand in Indonesië kritiek en onstandvastig. Minister Sassen heeft aan de Com missie gezegd, dat wanneer de bespre kingen te Kalioerang resultaat zou den hebben, er formele onderhande lingen onder auspiciën van de Com missie zullen worden gehouden. ..MISVORMD BEELD", ZEGT DEN HAAG. Volgens Den Haag is het rapport op enkele essentiële punten onvolle dig en geeft daardoor een misvormd Wenen werkzaam in de bouwvakken. beeld van de tegenwoordige toestand in Indonesië, aldus meldt het A.N.P. Inderdaad is er na het derde rap port geen vooruitgang geweest. Op 23 Juli heeft de Republikeinse delegatie aan de agenda-commissie meegedeeld, dat zij niet verder uitsluitend over onderwerpen wilde spreken, die be trekking hadden op de nakoming van het bestand. De vier consequenties echter zijn niet uitsluitend toe te schrijven aan vertraging in het be reiken van een accoord. Het slechter worden van de economische toestand in de Republiek bijvoorbeeld is ook voor een groot deel te wijten aan het ontbreken van een gezond bestuur in die gebieden. Verder heeft Batavia tot twee maal toe een aanbod gedaan om voedsel naar de Republiek te zen den maar beide keren heeft de Re publiek de aanbiedingen afgewezen. Verder wijst men er op, dat de nor male exploitatie van de ondernemin gen op Republikeins gebied in de meeste gevallen wordt belemmerd door het ontbreken van gezag van de Republikeinse regering over de werk krachten. De economische situatie in de Republiek heeft echter geen grote invloed op het economisch herstel van de door Nederland bezette gebieden. Tenslotte wordt gezegd, dat de schen dingen van het bestand inderdaad toenemen, maar deze schendingen worden gepleegd door de Republiek. IS KALIOERANG MISLUKT? Volgens Antara schrijft het Djok- jase blad „Nasional", dat de terug keer van de Nederlandse ministers naar Batavia de ..mislukking" bete kende van de informele besprekingen te Kalioerang. Volgens het blad zijn de besprekingen mislukt, omdat de Republiek niet toegaf aan de Neder landse eisen met betrekking tot alge hele bevoegdheidsoverdracht van het gezag der republiek aan de interim regering, terwijl de Republiek ook niet accoord gaat met de voorgestelde bevoegdheden van de hoge vertegen woordiger van de Kroon in de inte rim-periode, inbegrepen het gebruik van Nederlandse troepen naar zijn goeddunken. De strijd in China In een uitzending van de Chinese communistische radio, die te San Francisco is opgevangen, wórdt de verovering van Soetsjou, 330 km tep Noorden van Nanking, gemeM. Re geringsstrijdkrachten begonnen de I stad in het begin van deze week te j ontruimen. Drie weken lang is Soet sjou het brandpunt geweest van de slag om Centraal-China. In de afge lopen dagen hebben regerings troepen zich naar het Zuiden terug gehrok- i ken in de richting van Pengpoe, 160 km ten Noorden van Nanking, waar I thans een veldslag woedt. „HET IS NU GEEN TIJD MEER VOOR FEESTELIJKHEDEN". „Het is nu geen tijd meer voor feestelijkheden" aldus. H. de Paus tot zijn onmiddellijke omgeving, die ter gelegenheid van Zijn aanstaande gouden priesterjubileum een reeks feesten wilde organiseren. Zoals bekend, heeft de H. Stoel reeds doen weten, dat de wereld nog in een wapenstilstandsperiode verkeert en dat de Kerk nog steeds de gelovi gen laat bidden voor de totstandko ming van een werkelijke wereld vrede. Zodoende zal ook het feestelijk ka rakter van, de komende Kerstplech tigheden te Rome zeer beperkt wor den. De nadruk zal voornamelijk worden gelegd op: gebed en liefda digheid. Op 24 December zal Z. H. des mor gens het H. College van Kardinalen ontvangen en een toespraak houden, welke door Radio Vaticana wordt uit gezonden. De H. Vader zal de Mid- dernachtmis opdragen in de stilte van zijn particuliere kapel. De Pauselijke Hulpverleningscom missie zal paketten distribueren on der de arme kinderen in Italië en de noodlijdende gebieden daarbuiten. Frankrijk en de Ruhr NAT. VERGADERING TEGEN TERUGGAVE. Robert Schuman, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Franse Nationale Ver gadering een uiteenzetting gegeven over Frankrijks houding in zake de Ruhr-kwestie. Geen definitieve op lossing zonder Franse instemming, en spoedige economische samensmelting van de Franse met de Brits-Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland waren de hoofdpunten uit zijn rede. Met de geallieerden stemt Frank rijk toe, dat West-Duitsland onmis baar is voor de wederopbouw van West-Europa. „Wij zijn bereid het in ons midden te ontvangen en tot West- Europa toe te laten," aldus Schuman. Maar Frankrijk heeft protest aange tekend tegen het Brits-Amerikaanse besluit om een Duitse regering on danks enig voorbehoud, vrij te laten beschikken over het Ruhrgebied. Het Franse parlement heeft gister avond met 377 tegen 181 stemmen zijn afkeuring te kennen gegeven over de Brits-Amerikaanse maatrege len, die ten doel hebben de industrie van het Ruhrgebied weer in Duitse handen te geven. Het parlement verzocht de regering de Amerikaanse en Britse regenngen mede te delen, dat het Franse volk „unaniem" de Brits-Amerikaanse maatregelen en plannen verwerpt. Tegen stemden de communisten. TREINONGELUK IN FRANKRIJK Tussen Straatsburg en Lauterbourg zijn twee treinen op elkaar gereden. Er zijn acht doden en een 25-tal gewonden. Men was tijdelijk op enkel spoor gaan rijden, omdat er een reperatie werd uitgevoerd. Wanneer Zondag verkiezingen worden gehouden OERLIJN BEREIDT ZICH VOOR op ongeregeldheden, aangestookt door de communisten, die bedoeld zijn om de verkiezingen, die Zondag in de eWstelijke sectoren gehouden zullen worden, te saboteren. Prof. Ernst Reuter heeft op een vergadering van het wettige gemeentebestuur in West-Berlijn verzekerd, dat de in de Westelijke sectoren gehouden tegen elke splitsing in de openbare diensten van de stad. De rechten van de mens WAAROM NEDERLANDS AMENDEMENT WERD INGETROKKEN Wij ontlenen aan een Parijse cor respondentie in de „Maasbode": In een vergadering, die op het middernachtelijk uur eindigde, heeft de derde commissie van de assem blee der Verenigde Naties de redac tie van een universele verklaring van de rechten van de mens voltooid. De laatste zittingen hebben aan leiding gegeven tot een debat, dat bij de aanvang der werkzaamheden uitgangspunt had moeten zijn: over de vraag namelijk, op welke gron den de rechten van de mens rusten. De Nederlandse delegatie heeft krach tig gestreden, om van de Goddelijke oorsprong en de bestemming van het mensenleven te doen getuigen. Het zal enige verwondering heb ben gewekt, dat het Nederlandse amendement tenslotte werd inge trokken. Dat de Sovjetdelegatie en haar sa- telieten, de slaven van het historisch materialisme, van een dergelijke tekst niet wilden weten, was voor de hand liggend. Van hen was positieve bestrijding te wachten. Dat ook het atheïsme, dat in sommige Ameri kaanse staten over de officiële spreekbuizen beschikt, een afwij zende houding zou aannemen, stond ook wel vast. Maar die tegenstand behoefde het aanvaarden van het amendement niet te verijdelen. De moeilijkheden zijn gekomen van hen, die in de grond zelf niet zo zeer be zwaar hadden tegen het amende ment, maar het om de een of andere reden niet opportuun vonden. Men zou dus op een eventuele stemming voor het geval komen te staan, dat zelfs zij, die de grondge dachte niet verwierpen, tegen zou den hebben gestemd, alhoewel hun aanvankelijke houding eerder een voorstemmen, doch minstens een ont houding in het uitzicht stelde. Zelfs van landen als Australië, dat overigens een zeer sympathieke hou ding aan de dag legde, kon op een voorstemmen niet worden gerekend. Zo zou dus de stemming al een zeer onevenwichtig beeld hebben gegeven van de werkelijke verhoudingen. Daarom heeft de delegatie het maar beter geoordeeld, het amendement terug te nemen. PETAIN'S GEZONDHEID IS ZWAK Maarschalk Pétain, de 92-jarige voormalige leider van het Frankrijk van Vichy, die in gevangenschap ver toeft op het lie d'Yeu, verkeert vol gens zijn advocaat, Jacques Isorni, in zeer zwakke gezondheidstoestand. De communistische partij in Frank rijk heeft Donderdagavond gepro testeerd, tegen „de campagne voor vrijlating van de verrader Pétain op het ogenblik, dat mijnwerkers ver- oordeeM worden wegens stakingsac tiviteit en verzetswerkers in gevan genschap worden gehouden. MARSHALL BLIJFT MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN President Truman heeft op een persconferentie te Washington ver kaard, dat George Marshall er in toegestemd heeft minister van bui tenlandse zaken te blijven. INCIDENT IN BRITS VERBINDINGSBUREAU. De Sow jet-Duitse politie weigerde gisteren een Britse vrachtauto te la ten vertrekken, die de archieven van het Britse verbindingsbureau uit het stadhuis van de Sowjetsector naar West-Berlijn zou vervoeren. De Ame rikanen zijn van plan hun archieven heden over te brengen. Alle Weste lijke verbindingsbureaux in Oost- Eerlijn zijn thans gesloten. De Amerikaanse stadscommandant Howley verklaarde: „Wij gaan met het wettige bestuur mede. Wij zijn slechts gebleven om getuige te zijn van het onwettige optreden der com munisten". „De Russen hebben zoveel overeenkomsten verbroken, dat ik er aan twijfel of het verstandig zou zijn nieuwe aan te gaan in zake de Ber- lijnse crisis. De laatste stap is er een in een hele reeks van verbroken over eenkomsten en is genomen met vol ledige Russische goedkeuring". De communisten, die zitting namen in het nieuwe bestuur, noemde hjj kort weg „misdadigers". HET NOORD-ATLANTISCH PACT Naar op het Canadese ministerie van buitenlandse zaken venomen wordt, zullen de onderhandelingen over een Noord-Atlantisch Veilig heidspact komende week door de ambassadeurs te Washington worden hervat. De ambassadeurs zullen de drie ontwerpen, respectievelijk van de landen der West-Europese Unie, de Verenigde Staten en Canada, bespre ken. POLITIEKE COMMISSIE der V.N. heeft gisteren met een aan zienlijke meerderheid besloten een verzieningscommissie voor Pa lestina, bestaande uit drie man, samen te stellen, welke moet trachten een definitieve regeling van het Palestijnse vraagstuk tot stand te bren gen. 1 als op basis van de voorstellen van Bernadotte, werd verworpen. Een ander voorstel, dat de com missie bij het vaststellen der gren zen uit moet gaan van het verdelings plan, gezien in het licht van de voor stellen van Bernadotte, werd even eens verworpen. De politieke commissie ging daar op uiteen, toen de Amerikaanse af gevaardigde, Dean Rusk, verklaar de ,dat verder debatteren op dat mo ment geen zin had. GEBREK AAN RICHTLIJNEN. De politieke commissie slaagde er evenwel niet in, om aan de Commis sie behoorlijke richtlijnen mee te ge ven, omtrent de wijze, waarop die definitieve regeling moet worden be reikt. Een Engels» voorstel, dat de ver zoeningscommissie een regeling voor het Palestijnse vraagstuk zou moe ten zoeken op basis van het oor spronkelijke verdelingsplan zowel Kalditiaai ïïlincUfrenty. „IK KLAAG NIEMAND AAN" De nieuwsdienst van Radio Vati cana geeft het volgende bericht van de Londense B.B.C. weer. Het strookt met gelijkluidende mededelingen van de „Magyar Kurir" te Boedapest. In HonNgarije is men van mening, dat Kardinaal Mindszenty tot het uiterste zijn standpunt zal handha ven en niet zal buigen voor nieuwe comunistische provocaties. In dit ver band herhaalde de BBC de volgende woorden van zijn Weense correspon dent Patrick Smith, welke bevestigd worden door de Italiaanse vertaling van de buitenlandse editie van de „Magyar Kurir": „Kardinaal Mindszenty is te verge- lijken met Girolamo Savonarola (de 15e eeuwse Italiaanse monnik, die voor zijn geloof op de brandstapel stierf). Ik ben er van overtuigd aldus Patrick Smith dat de Pri maat zelfs de moeilijkste stap onder ogen ziet. De Hongaarse communis ten weten, dat het zeer moeilijk is, hem uit te schakelen, temeer omdat zijn invloed op de boeren en hen, die zich krachtig zullen verzetten tegen verdere communistische aanslagen, onbegrensd is. Dit zijn de feiten. Men moet er aan denken, dat het laatste herderlijk schrijven van de Kardinaal, hetwelk in alle Ilongarse kerken werd voorgelezen, besluit met de woorden: „Twee van mijn voorgangers stier ven op het slagveld, van twee ande ren werd het gehele eigendom in be slag genomen. Ik blijf bij mijn be sluit: Voor God, de Kerk en het Va derland! Dit wordt mij voorgeschre ven door mijn positie alsmede door de geschiedenis, de geschiedenis van het meest beproefde volk ter wereld. Ten overstaan van het lijden van mijn vaderland komt mijn lot er in het geheel niet op aan. Ik wil hier niemand aanklagen, doch ik bid voor een wereld van gerechtigdheid en liefde en voor allen, die volgens het Woord des Heren niet weten wat zij doen; van ganser harte schenk ik hun vergiffenis". Een (coJihe.tt De tijden zijn slecht, maar des te meer reden, om de noodlijdenden te helpen, want die lijden er het meest onder.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1