i „De jonge arbeider in het bedrijfsleven'' Huldiging van Katwijks burgemeester MEER DAN OOIT IS HET TIJD NOTTIGE GESCHENKEN TE GEVEN Winkeliers-Combinatie Haarlemmerstraat ADVERTEERT IN DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT CERSTË BLAD PAGINA Tweede culturele ontwikkelingsavond van de K.A.B. HET WERD EENTONIG van elke K.A.B.-vergadering te schrijven, dat de opkomst weer zo geweldig goed was. De leden hebben gister avond in dit opzicht voor een verrassing gezorgd, door.... thuis te blij ven, zodat wij het deze keer niet behoeven te schrijven. Of ze nu bang waren voer het mistige weer, of dat de Sinterklaas-voorbereidingen alle vrijt uren opeisen, we weten het niet. Het it echter een feit, dat het 8t, Antoniu» Clubhuis gisteravond maar half gevuld war. Dat wai Jam- mer, want zij die er niet waren, hebben veel gemist. Van een inleiding over ..De jonge arbeider in het bedrijfsleven" en een bekwame spreker ais het bondsbestuurslid Jos Veltman uit Utrecht valt veel op te ste ken, vooral omdat dit onderwerp zeer urgent is. Wensen van de K.A.B. De heer Veltman schetste eerst hoe de vele jonge arbeidersKinderen met hun 14e jaar plotseling van school af in het bedrijf geplaatst worden, wel ke onvoorbereide verandering niet zelden tot gevolg heeft, dat deze jon gelui hun geloof en moraliteit ver liezen, door het milieu, waarin zij verzeild raken. Het is daarom noodzakelijk, dat een bepaalde voorbereiding vooraf gaat aan de intrede in het bedrijf. De lagere school, die aansluit op het verdere onderwijs, doet dat niet en de kinderen in hun puberteitsjaren zijn zonder weerstand overgeleverd aan de vaak onzedige omgeving. Het bedrijf is ingesteld op produc tie; de jongens moeten dus produce ren en aan hun vorming tot vo1 waar dige mensen in de maatschappij wordt niet-voldoende aandacht be steed. Men tracht hierin te voorzien met personeelsverenigingen, sociale werksters, bedrijfsscholen, enz., maar deze slagen daar niet in, omdat deze vorming geen neutraliteit kan dul den. Hier moet een principiële basis zijn en deze kan het bedrijf niet ven. De K.A.B. streeft daarom naar een herziening van de leerplichtwet, waarbij het kind tot 15 of 16 jaar leerplichtig is. Dit houdt in een reor ganisatie en sterke uitbrêiding van het V.G.L.O., eventueel met halve werkdagen in het bedrijf. Op deze scholen moet aan de toekomstige ar beider een innerlijke eultuur bijge bracht worden, die zich niet laat op leggen door de hardst werkende so ciale werkster. De zelfwerkzaamheid moet daarbij voorop staan. „Peddel je kano zelf" heeft Baden Powell ge zegd. Nog vele ancjere wensen heeft de K.A.B. in dit opzicht, zoals een jeugd- ondernemingsraad, met afgeleide be voegdheid en een paedagogische strekking, waardoor de jonge wer kers hun toestanden in het bedrijf beter kunnen maken. Vervolgens ver lenging van de schaft-tijd, liefst met gelegenheid tot buitenspel voor de jongere arbeiders, en langere vacan- ties voor de jongsten, welke met het vorderen der leeftijd ingeKort kan worden. Nadrukkelijk wees spr. nog eens op de vrije tijdsbesteding, waar Het bedrijf niet aan mag komen, ze ker niet bij de jeugd. Wil het bedrijf toch iets doen, laat het dan de jeugd beweging subsidiëren en het moge lijk maken dat de jonge arbeiders met hun eigen jeugdbeweging 's zo mers- kunnen kamperen en trekken, een zomer-genot, dat alleen wegge legd schijnt voor jongens die verder studeren en lange vacanties hebben. Maar ook de jonge arbeider moet zijn jong-zijn kunnen uitleven en eens toe kunnen geven aan zijn jonge en vu rige drang uit de knellende band van het machinale bedrijfsleven te ko- Culturele omlijsting. ""Natuurlijk was de K.A.B.-sympho- r.ie, o.l.v. Jan Gordijn, weer present, om deze avond muzikaal te omlijsten, terwijl de Kajotters van de dekena le parochie de rest deden. Zij gaven o.a. een alleraardigst schimmenspel met levende beelden en Quirien ter Haar verdreef de kille stemming in de zaal met enkelejfrisse liedjes, die wisselend enthousiast en weifelend werden meegezongen. De voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, dankte allen voor hun mede werking, speciaal de heer Veltman, die een zeer aandachtig gehoor ge vonden had voor zijn interessante en leerzame rede. Decembermaand - kinderpostzegeltijd Deze twee woorden behoren ook in Nederland synoniem te zijn. Het lijdt géén twijfel of alle Ne derlanders zijn, of behoren althans o;x de hoogte te zijn met het doel van de Kinderpostzegel-actie hier te lande. Immers, de laatste weken zijn in de plaatselijke bladen, dank zij hun volle medewerking in deze, één of meer artikelen aan deze actie ge wijd. Daarin heeft men kunnen le zen, dat de opbrengst der gelden be stemd is voor het zwakke en mis deelde kind. Volgens een grafische voorstelling in het nummer van het Tijdschrift voor Maatschappelijk Werk van 10 Nov. '48 No. 21, welk tijdschrift overigens geheel gewijd is aan deze Kinderpostzegel-actie, gaat het met de verkoop der zegels de laatste jaren „excelsior", steeds hoger. Maar wij zijn nog lang niet waar wij wezen moeten. Nu trof mij een artikel in datzelfde tijdschrift over de verkoop dezer zegels in Zwit serland. Het inwonerstal bedraagt daar iets minder dan de helft van Ne derland: 4.3 millioen. De verkoop der actie 194748 bedroeg bijna 17.000.000 postzegels en ruim 1.700.000 prentbriefkaax-ten. Voor Nederland waren deze getallen 11.000 000 ze gels en 800.000 prentbriefkaarten. Ook in Zwitserland kent men het systeem van „Plaatselijke comtié's. Echter, anders dan in ons land, vor men daarbij de leerkrachten van La ger en Middelbaar Onderwijs de steunpilaren der organisatie. De schooljeugd wordt bij dit werk inge schakeld en gaat met bestelformulie ren van huis tot huis, haalt deze op, bezorgt zegels en kaarten en ont vangt het verschuldigde bedrag. De leerkrachten verzorgen de bestellin gen bij het plaatselijke- of districts- secx-etariaat en rekenen daarmee af. Op deze wijze wordt het gehele volk irtenstief bewerkt en.... met resul taat als boven vermeld. Het publiek ln Zwitserland wordt daarom minder met openbare collecten lastig gevallen dan in ons land. Het frankeren met kinderpostzegels gedurende de maand December is daar dan ook eenvoudig een kweste van goed fatsoen gewor den. Helaas, zover zijn wij in Neder land nog niet. Maar ik zou, naast de schooljeugd, zo nodig, de diverse jeugd-, sport- en buurtverenigingen willen inschake len. Vele handen maken ook hier licht werk. Er zijn er tegenwoordig nog velen, die kinderpostzegels1 en -briefkaarten willen gebruiken', maar die het ko pen daarvan telkens weer uitstellen oC er tegenop zien deze zelf te gaan kopen. Stel toch niet uit, maar doe het nu! En omdat wij nog niet aan de Zwitserse methode toe zijn, zou ik Ouders, verloofden, corresponden tievriendinnen, die toch regelmatig corresponderen met verwenten in Oost en West, kantoren en verenigin gen willen opwekken, frankeer uw correspondentie minstens in Decem ber met kinderpostzegels. De zegels blijven geldig tot en met 31 Decem ber 1949. Laat het niet allf-en voor de Zwitsers maar ook voor ons Ne derlanders- een kweste van goed fat soen worden. De schrijver zegt aan het slot van zijn artikel: Zwitsei'land bewees, dat het kan aan ons: plaatselijke co- mité's en volk van Nedei-land, de taak om in een nobele wedkamp het Zwitserse voorbeeld te evenaren en. zo mogelijk, te overti'effen Wil een ieder, zonder uitzondering, èn het Comité èn het zwakke en mis deelde kind in het bijzonder een dienst bewijzen, dan brenge men de slagzin in praktijk: Kinderzegels on al uw post, nu en in het nieuwe jaar! Leiden. A.. HOLLEBEEK. ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Ie Concert Studentenserie. Een prettige avond met veel be langstelling en enthousiast musice ren! De concertzaal van het Volks huis was nagenoeg vol, toen de eerste executanten het podium betraden om de „Trio-sonate E-dur" van Telemann te spelen, geschreven voor fluit viool en piano met de cello in het continuo. De heren Mulder, Ruygrok Koumans en. Smitt Sibinga, oogstten een welverdiend succes. Na inge speeld te zijn speelden zij rustig en met goede smaak de belangrijke vóór-Bachse muziek. Mejuffrouw Jockin zong met me juffrouw Bei'kelbach van de Spren kel aan de vleugel zes mooie liede ren Mozart over Fauré naar Mah ler. Natuurlijk slaagde' het één beter dan het andere. Zij heeft een welluidende sopraanstem, die in het 'ichte genre het best voldoet. „Abendempfindung" van Mozart en Le Voyageur" van Fauré daar heeft zij wat hoog gegrepen, vermag zij nog niet de vereiste expressie te bereiken, maar bijv. „Un Moto di Gioja" zingt zij met charme. Haar smaak is goed. Wachtte ons Mozart's sonate in „Bes gr. t." voor viool en piano. Met veel stijlbegrip en muzi kaliteit vertolkten van Asbeck en Schweizer het prachtige werk in mooi ensemblespel. De heer de Planque, tenor had zich de zware taak gesteld, de cyclus „An die ferne Gelichte" van Beethoven te zingen, waarbij dc heer Schweizer hom aan de vleugel expressief begeleidde. Dc heer Planque heeft een heel goe de stem en tenoren treft men niet dagelijks aan. Wanneer hij evenwel golegenheid heeft om zijn geluid te ontwikkelen en zijn vocalen vrij te maken, zal hij beter slagen in wat hij beoogt: zirgen met voordracht. Laat hij zich ook toeleggen op een meer rustige houding. Ten slotte „Quar tet a dur op 18" van Beethoven door de violisten van Asbeck en Veltman en twee heien Smit Sibinga, alt en cello. Wij hoorden het eerste deel en prijzen hun samenspel dat muzi kaal was en technisch er wezen mocht. De concertgevers hebben hun auditorium geboeid, en dankbaar ap plaus beloonde elke interpretatie. J. Kortmann. Wat lezers schrijven DE AFD. UNIE EN DE WINKELSLUITINGSWET Met teleurstelling nam de afd. Unie samengesteld uit de drie organisaties van handels-, kantoor- en winkelbe dienden, kennis van het besluit van Burgemeester en Wethouders te Lei den het sluitingsuur vóór de S. Ni- colaas en Kerstmis te bepalen op 20 uur. In ons verzoek aan B en W. gericht hadden wij, op grond van practische ervaring, betoogd, dat langer open steken dan 6 uur 's avonds niet nodig was. Ons verzoek en dc gron den, waarop ons verzoek rustten, wer den gesteund door de gi'ootste bedrij ven en diverse middenstandszaken, die toch-cck niet hun belangen zul len verwaarlozen en dus alleen op grond van de practijk het niet nodig vonden langer dan 6 uur open te blijven. Wij blijven het dan ook eo- ciaal niet verantwoord vinden, van neer, terwille van enige tientallen van klanten, honderden winkeliers (uit concurrentieover wegingen) en honderden winkel-, magazijn- en expeditiebedienden eniee uren lan ger moeten werken. Wij zijn over tuigd van de dienende taak, welke de winkeliers en bedienden te vervul len hebben, maar dan moet cr toch eerst wat te bedienen zijn en mogen ook zij- van het publiek verwachten begrip voor hun sociale be*itngen. Wij weten niet, welke motieven B en W hebben eeleid tot het ne men van een dergeliik besluit, alleen zouden wij de weinigen, die nog na zes uur zouden willen kooen, drin gend wilen verzoeken: doet ook gij uw inkopen vóór zes uur 's avonds, omdat het ooenstePen van de win kels langer dan zes uur zelfs niet meer overwogen behoeft te worden. Namens de Afd. TJnie De Secretaris Bij zijn zilveren ambts-vervulling Gisteren herdacht de burgemeester van Katwijk het feit, dat hij 25 jaar geleden in dit ambt werd gesteld, waarvan dc eerste 0 in Wesikapelle, dt volgende 16 ln Katwijk. Zoals we ccrdor berichtten, had rich een oom. missie gevormd met het doel de bur- gemeester bij deze gelegenheid te huldigen. Het eerste gedeelte van de middag was bestemd voor gemeen- tepersoneel, ambtenaren, politie, brandweer, enz. Tegen 2 uur waren in de raadzaal aanwezig alle hoofd ambtenaren, ambtenaren, werklieden, politie en de wethouders. De gemeen te-secretaris, de heer D. C. O. Boek hoven, leidde de huldiging, nadat de burgemeester met echtgenote en kin deren was binnen gekomen, met een enkel woord in om het eerst het woord te geven aan wethouder v. I,eeuwen, de oude wethouder, 25 jaar Burgemeester te zijn, zeide spreker, is niet een gelukwens waard, doch er is volop reden dankbaar te zijn. Dankbaar omreden u steeds waardering ondervonden hebt voor uw werk. Moge God de Here zo be sloot spr., u kx-acht schenken om u verder te helpen in uw taak tot op bouw der gemeente. Spr. betrok ook mevr. Woldringh v. d. Hoop-Andrae de la Porte in deze gelukwensen. Vervolgens sprak de oudste der raadsleden. Een mijlpaal in uw le vensweg is bereikt, zo zeide spreker, 25 jaren liggen achter u, waarvan 16 in Katwijk. Spr. haalt herinneringen aan uit de 25 jaren. Steeds hebt gij, jubilaris, getoond mee te leven met de bevolking, in goede harmonie. Dan biedt spreker de jubilaris een ge schenk aan, een nieuwe ambtsketen, welke door wethouder Kleen de ju bilaris wordt omgehangen. Als oudste hoofd van dienst voer de het woord secretaris Boekhoven, die zegt te spreken namens de amb tenaren, gemeentewerken, politie, kantoor-ontvanger, brandweer, O. L School en kleuterschool. Namens deze feliciteert spr. de burgemeester en spreekt de wens uit, dat het de jubilaris gegeven moge zijn nog veel voor de gemeente en voor de amb tenaren te mogen doen. Ook mevr. Woldi'ingh v. d. Hoon heeft deze ge lukwensen in ontvangst te nemen. De hoofdcommies, de heer Tieleman, brengt de geluwensen van het secre- tariepersoneel over en biedt hierbij een ruststoel aan en de „Memoires van Churchill" Mej. de Nie biedt namens de O. L. School een plant aan. Dan krijgt de jubilaris de gelegen heid iets te zeggen. Spr. vindt dit wel een zeer bijzondere dag en uit zijn blijdschap deze dag hier te mo gen vieren. U kunt allen weten, wat het is, burgemeester te zijn, zeide spr. Als ik trouwens opnieuw voor de keuze stond, koos ik weer het ambt van burgemeester Spr. herin nerd aan het verleden, de crisisjaren 1932 en daarna aan de oorlogstijd, 't Was dikwijls moeilijk om z'n plicht te doen, men moest dikwijls varen op eigen compas. Er zijn ongelukken ge beurt, ook hier. Nu staan we weer voor de wederopbouw der gemeente, een groeiende gemeente. Spr. wijst op de goede samenwerking tussen B. en W., ook met de raad die een zware verantwoordelijkheid heeft. Maar al len itaan klaar om to helpen in dc volt moeilijkheden. Daarachter staat het gemeente-nersoneci en het amb tenarencorps, ae hoofden van dienst, de politie. Men verstaat elkaar. Dan brengt spr. in hartelijke bewoordin gen dank voor de aangeboden ca- deaux. Spr. dankt voor de betoonde belangstelling, ook namens zijn echt genote. Nadat allen in de gelegenheid zijn gesteld de burgemeester, diens echt genote en kinderen persoonlijk te fe liciteren wordt de thee aangeboden. Op de algemene receptie, die te 4 uur aanving, kwamen vertegenwoor digers van verschillende scholen. De leerling M. v. d. Plas sprak de feli citatie uit om dan enkele geschied kundige boeken aan te bieden. Van de verschillende bes-turen noemen we de voorzitter van het Rotterdams Zeehospitium. De heer v. Raaite sprak namens dit bestuur. Namens de Ring de Duinstreek van burgemeesters sprak de burgemeester van Wasse naar, bai*on van Wijnbergen. Spr. wees o.m. op de grote deskundigheid in het gemeenterecht, die de burge meester van Katwijk bezit. Nadien zongen het R.K. Koor „Maris Stella" en dc Gem. Zangvereniging „Excel sior" de burgemeester enkel» liede ren toe. In de avonduren bracht de Muziekvereniging „U.N.I." de burge meester een serenade aan huis. En hiermede was deze grootse huldiging ten einde. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 Meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Oct. Gymn. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding, ds. J. v. d. Velden te Hilversum. 10.50 Kleutertje luister! 11.10 Orgelconcert. 12.30 Weerpraat- je 13.00 Nieuws. 13.50 In Holyday Mood. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 17.00 Hoor spel. 17.20 „Welk dier deze week?" 13.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.10 A.V.R.O.'s avondschool. 20.00 Nieuws. 22.15 De reiziger die zyn trein miste. 2215 „Rond Surriento" 2245 Interna tionale vraagstukken. 23.00 Nieuws. HILVERSUM n, 415 Meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de vrouw. 8.15 „Pluk de dag". 8.45 Schoolradio. 10.00 Gr.pl. 10.15 Mox'gendienst, ds. A. van de Weg te Bussum. 11.00 „De Zonne bloem". 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 14.00 Celesta Ensemble. 15.00 Gr.pl. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bij bellezing. 17.00 Radio jeugdjournaal. 17.50 ..Wij slaan op de Tong-ton". 19.00 Nieuws. 19.45 Nederlandse or ganisten spelen eigen werken. 20.00 Nieuws'. 20.15 St. Nicolaas in Jubel- dam. 22.05 „De vaart der volken". 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. Vwi Udtï Ihteïimk HAARDBANKJE, solide constructie 28.50 HALLMEUBEL, zeer practisch, in verschillende uilvoeringen 97.50 HANDWERKTAFELTJE, met draagbeugel, Old finish, goede afwerking, 29.75 IMIT. LEDEREN CLUB FAUTEUIL, met los ve rend kussen, gemakkelijk model. 133.50 Verkoop gebouw Maarsmanssteeg St. Nicolaas ontvangt de kin deren elke dag van 10-12 en van 2-4.30 uur Onze magazijnen zijn geopend van 9—6 uur. 's Maandags van 1,30-6 uur. fluls V&H Slut" hlcoifUis!! VROOM DREES1AM LEIDEN LAMPE- KAPPEN EEN GREEP UIT ONZE GROTE COLLECTIE in Zijde eti Perkamenten uitvoering KRONEN „RUTON" Stofzuigers (met 1 jaar garantie) 1135' Compleet met onderdelen Strijkijzers f12. Broodroosters 112. NIEUWE RIJN 31-32, LEIDEN, TEL. 24244' Theelichten f 9.65 .J Abonneert U op het Parochieblad ifwiium QoJida per jaar. 14.50 per kwartaal f 1.20 per maand f0.4o Bureau: Papengracht 32, Leiden Telefoon 20935 De grootste keuze St. NlCOl33S~G©SCh6lllc©n kunt U vinden bij de leden der RUIME KEUS VOOR IEDERE BEURS Koop» in de zaken met dit embleem

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3