JCaïte QaCf\ NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Vleesrantsoen weer 200 gram Zeep van de bon NIEUWS UIT DE OMGEVING WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Met ingang van 3 December wordt het vleesrantsocn weer gebracht op 200 gram per week voor de leeftijds groepen A, B en C en op 100 gram voor de groepen D en E (kteine kin deren en babies). Deze terugkeer naar het basisrantsoen is noodzakelijk om de consumptie in overeenstemming te brengen xnet de binnenlandse aan* voer en de import van slachtvee. Handhaving van bet indertijd voors hands verhoogde rantsoen van 350 tram per week zou een te grote aan tasting van de voorraad ingevroren vlees betekenen aldus deelt het mi nisterie van landbouw en voedsel voorziening ons mede. Naar wij vernemen, zal met. ingang van 2 December a.s. de distributie van alle soorten zeep en zeepproduc- ten worden opgeheven. PRIJSVERHOGING VAN ZEEPPRODUCTEN. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 2 December a.s. aile beperkende bepa'ingen t. a. v. de productie van en de handel in zeep. zeepproducten, was- en reinigingsmiddelen gecalci- cineerde- en kxistalsoda zijn verval len. Dit houdt in, dat van die da tum af bovengenoemde artikelen in elke gewenste soort mogen worden geproduceerd en geheel vrij mogen worden verhandeld. In de regeringsverklaring van 27 October jL is reeds aangekondigd, dat. tengevo'ge van de beëindiging van de subsidiëring van die oliën en vetten, die de grondstof vormen voor de zeepproductie, de prijzen voor zeepproducten moeten worden ver hoogd. Met ingang van 2 December a.s. zijn thans de maximumprijzen» voor zeepproducten als volgt vastge steld: Waspoeder: 23 cent per pakje van 250 gram, toiletzeep 30 cent pei stuk van 90 gram; huishoudzeep 34 cent per dubbel stuk van totaal 225 gTam zachte zeep 1.04 per kg. De prijs voor scheerzeep blijft ongewij zigd. PRIJZEN PERSONENVERVOER TE WATER. In de Staatscourant van 30 Nov. 1948, is opgenomen een beschikking lot vrijlating van prijzen voor perso nenvervoer te water. Dit betekent, dat voor hen die zich bezighouden met het vervoer van personen per vaartuig, hetzij al seizoenvervoer hetzij als permanent vervoer, zoals beurtvaart- en veerdiensten, het vervoersbesluit 1940, de prij zenbe schikking 1040 no. 1 en de beschik king prijsstcp buiten werking treden. Dit laat uiteraard onverlet de even tuele noodzakelijke goedkeuringen van Provinciale besturen. MINDER TNLANDSE TARWE IN HET BROOD. Naar aanleiding van de medede ling ter vergadering van het Drents iandbouwgenootschap dat vermoeda- iijk inlandse tarwe in het broodme- lange zal worden opgenomen, deelt het ministerie van landbouw enz. me de, dat het normale brood tot 22 November 20 pet. inlandse tarwe bevatte. Nu er 10 pet. aardapelmeel in het brood komt. wordt het per centage inlandse tarwe tot 15 ver minderd. OORLOGSSCHADE. In Noord-Holland ongeveer 110 millioen. In de raadsvergadering van Bloe- mendaal deelde ir. -C A. de Vassy, hoofd van het Streekbureau .N-Hol- isnd West van de Wederopbouw, gisteren mede, dat de oorlogschade van pub'iekrechtelijke lichamen in Noord-Holland in totaal ongeveer 110 millioen bedraagt. UITBETALING VAN GEDERFDE PENSIOENEN. Het maandblad ,.De Centralevan de Centrale van Nederlands perso neel in Overheidsdienst in Indonesië meldt, dat thans zal worden overge gaan tot integrale uitbetaling van de gedurende de bezettingsjaren ge derfde pensioenen. Acht maanden zullen belastingvrij worden uitge keerd, het resterende deel is aan heffing onderhevig KARDINAAL SPELLMAN: „BIDDEN EN WERKEN VOOR BEKERING VAN COMMUNISTEN". In het Amerikaanse tijdschrift „Colliers Magazine" schrijft Kardi naal Spellman, Aartsbisschop van New York: „De communisten hebben God verlaten en in de plaats van Zijn geboden hun eigen beginselen van onmanselij kheid en geweld gesteld. Zij kennen noch de waarheid noch het geloof, noch de gerechtigheid. Het is de plicht van alle christenen om voor de communisten te bidden, doch hen ook tezelfdertijd door de daad voor het christendom te win nen." TREINONGELUKKEN IN ENGELAND Tengevolge van de dichte mist zijn op een viaduct bij Stockport (Lan cashire) twee treinen op elkaar ge lopen. De treinen stortten niet om laag. Vier personen kwamen om het leven en ongeveer 50 werden ge wond. De dichte mist, de dichtste sinds jaren, hinderde het reddings werk. Op het tijdstip van de botsing was er bijna geen zicht. Drie uur na de botsing werden nog steeds gewon den aangevoerd en er moest een aan tal spoedoperaties worden uitgevoerd. Bij Birmingham is voorts de snel trein BirminghamLonden op een locomotief gereden. Zes personen moesten gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. De lijn was meer dan een uur geblokkeerd. DL STROOMBEPERKING IN DE SPITSUREN. De minister van Economische Za ken vestigt nogmaals de aandacht op de noodzakelijkheid het electrici- teitsverbruik in de spitsuren te be perken. De desbetreffende verbods bepalingen dienen stipt te worden nageleefd en allerwege moet de no dige medewerking worden verleend. Indien dit- niet geschiedt zullen zon der verwijl strenge maatregelen wor den getroffen.' Van do verbodsbepalingen volgt hieronder nog een opsomming: Het is op werkdagen, behalve des Zaterdagsmiddags verboden in de spitsuren van 7 tot 9 uur des mor gens van 16 tot 18 uur des middags electriciteit te gebruiken voor de buitenverlichting van openbare ge bouwen, hotels, café's, restaurants en amusementsondernemingen. Voorts zal op de eerste vijf werkdagen in de spitsuren in electrische treinen en trams de verlichting en de eventue'e verwarming tot de helft dienen te worden beperkt. Etalage-verlichting is uitsluitend geoorloofd op de eerste vijf werkdagen tussen 6 en 10 uur des avonds en op Zaterdag en Zondag tussen 4 en 10 uur des avonds. Het verbod op lichtreclame blijft onver minderd van kracht. Voorts dient in de spitsuren de bestaande rantsoe nering op de straatverlichting terde ge te worden nageleefd. In de open bare gebouwen moet het stroomver bruik ingrijpend worden beperkt. DE AUTOMOBILIST IN DE MIST. De K.N.A.C. gee,ft enige nuttige wenken voor automobilisten tenein de het verkeer, dat thans door de mist moeilijkheden ondervindt, te bevei'igen. Rijdt met gedimde lichten en con troleer of uw achterverlichting :n erde is. Gebruikt de ruitenwissers. Rijdt niet te dicht bij de trottoirban den of de wegberm. Rijdt nooit te dicht bij een voor u rijdend motor voertuig. Neem steeds een electr. lantaarn mee, opdat in het uiterste geval een passagier vooruit kan lo pen om de weg aan te geven. BEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de Amster damse effectenbeurs was gisteren weer van zeer bescheiden afmetingen en, behoudens enige affaire in een paar specialiteiten had de markt een zeer stil verloop. Het publiek hield zich afzijdig en er waren maar bit ter weinig orders en daarbij was de algemene stemming ongeanimeerd. De koersen verschilden weliswaar niet veel bij die van Maandag en bij de opening werd hier en daar zelfs een kleinigheid boven het vorige slot gehandeld, maar onder beurstijd leg den de koersen toch allerwege een neiging tot reageren aan de dag en bij het scheiden van de markt werd gehandeld op ongeveer het laagste punt van de dag. De beleggingsmarkt was kalm. Enige affaire ontspon zich later op de middag in de conversie lening 1947, die aanvankelijk werd afgedaan tegen 97 3/4 en vervolgens 97 7/8 kon bedingen. De Amerikaanse markt lag bijna geheel verlaten, doch waar nog transacties werden ge daan, waren de koersen iets lager. Prolongatie 2 1/4. BINNENLAND. Tegen de vroegere N. S. B.-bur- gemeester van Laren W. Knipscheer is voor het Amsterdamse B.G. 15 jaar geëist. De proc.-fiscaal mr. Keune zeide zich wel bewust te zijn, dat dit voor de G5-jarige gelijk staat met levenslang, doch achtte geen andere straf voor deze misdadige figuur mogelijk. Tegen de 33-j. bakker J. Venê- ma te Delfzijl is de doodstraf ge- eist. Hij bedreef als S.D.-'er allerlei wandaden in de provincie Gronin gen. Tot lid van Prov. Staten van Zuid-Holland is in de vacature-D. Versluis benoemd verklaard mevr. G. van ReemstDe Vries. Dertig Amerikaanse boeven brengen een bezoek aan Nederland, waar zij enkele belangrijke objecten van land- en tuinbouw bezichtigen. Het Nederl. Jack Londen ver bond heeft mr. dr. W. Hugenholtz te Leiden tot voorzitter gekozen, de heer W. F. K. de Kievit eveneens te Leiden tot secr.-penningm. Vijftig Franse kinderen zullen Vrijdag 3 Dec. te 's-Gravenhage aan komen. Onder auspiciën van het Hu manistisch Verbond zullen zij enige lijd bij pleegoudei's te Amsterdam 's Gravenhage, Arnhem en IJmuiden verblijven. Tengevolge van de zware mist kwamen in Lith bij Oss 2 vrachtwa gens met elkaar in botsing. De 26-j. W. van D. werd gedood. Bij het overtrekken van de Na- poleonsweg onder de gemeente Neer werd Maandagmiddag broeder Dors- sers', die eerst sedert kort uit de mis sie in Nederland is teruggekeerd, met zijn rijwiel door een passerende auto gegrepen en op slag gedood. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 30 Nov. Vee. Aan voer: 2907 dieren: 274 .paarden, 27 veulens, 869 gebruiksvee, 400 vette koeien en ossen, 188 graskalveren, 158 schapen, 663 biggen, 104 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalf- koeien 825725625; melkkoeien 840740625; varekoeien 500400 en 350; vaarzen 600425325; pin ken 42a30225; graskalveren 220160110; biggen 60—45—35; werkpaarden 850650400; hitten 650450300; slachtpaarden per kg. 1.20—1.00—0.90. ALPHEN AAN DEN RIJN „Herwonnen Levenskracht". Angstaanjagende cijfers noemde de propagandist van het prachtig bol werk van de K.A.B. tegen de ge vreesde tuberculose, het sanatorium „Berg en Bosch'' te Bilthoven Dins dagavond in de Sint Josephzaal, waarmede spr. wilde aantonen hoe dringend hulp door allen moet wor den geboden. Spr. wekte allen op donateur te worden van „Herwon nen Levenskracht". In de film „Zon nebloem" zagen wij het leven, ver plegen, genezen en werken van de patiënten in alle schakeringen. Heel Interessant was ook de film „Het Heilige Land". Behalve deze werd nog vertoond de tekenfilm „De dorps smid", „Auto-finale" en ter inlei ding de muzikale film van de En gelse pianiste Myra Hess. Het mooie deel was een volle zaal waard ge weest. Het is jammer! Voor dona teur kan men zich echter te allen tijd opgeven Willemstraat 18 en Ju- lianastraat 32. KOUDEKERK BURGEMEESTER VERHEUL OPENDE DE WINKELWEEK. Onder grote belangstelling van de zijde der middenstanders met hun echtgenoten vond in het Raadhuis de officiële opening van de aange kondigde winkelweek plaats. Deze plechtigheid geschiedde door burgemeester Verheul, die een har telijk woord van welkom sprak, vooral tot de dames, die door hun te genwoordigheid blijk gaven van hun medeleven. In deze winkelweek zien wij, al dus spr., het spreekwoord bewaar heid dat eendracht macht maakt, daar de grote organisaties zich in de MICO hebben verenigde. Hij sprak de wens uit, dat ook deze winkel week mocht slagen. De tweede spreker, de heer T. Mo- lema, voorzitter der Chr. Midden standsvereniging, wees op de grote medewerking die door de burgemees ter steeds wordt verleend. Een flinke mars gespeeld door het fanfarecorps deed de bevolking kond, dat de winkelweek geopend was en terwijl de leden van de Mid denstand nog enige tij onder het ge not van een kopje koffie bijeen ble ven, maakte het korps een rondgang door het dorp en langs de Rijndijk. Aanrijding. Door de mist en de gladheid van de weg botste een klei- auto tegen de Citosa-bus op, waar door deze aan voor- en achterzijde zo ernstig werd beschadigd, dat hij uit de dienst moest worden genomen. HAAGSE SCHOUW RECTOR WORDT PASTOOR. Zondagmiddag te 3 uur zal de nieuw-benoemde pastoor, rector Bon- sel plechtig worden geinstalleerd door de deken van Leiden. HILLEGOM DE BLOEMBOLLEN- DEMONSTRATIE-TUIN» De demonstratie-tuin, die op 't Treslongterrein wordt aangelegd, is uniek en zal een sprookje tot werke lijkheid doen worden. Men zal dan zien, dat men bolgewassen bij tuin aanleg kan gebruiken in alle vor men en omstandigheden. Het terrein is afgesloten; het werk begonnen. Als ir» 't voorjaar de bollen bloeien en duizenden naar deze streek komen, zullen zij mede een bezoek brengen aan deze grandioze tuin. In deze tuin kan men ideeën op doen en de prak tijk zien. De heer Bor, de gemeentelijke tuin man, is door het Centraal Bloembol len Comité aangesteld als adviseur uitvoerder. De werktekening geeft 'n denkbeeld, hoe 't worden zal In on ze verbeelding gaan we 2 jaar verder. Dan zien we van buiten af slechts het geboomte langs de straat en het monumentale hek. Zijn w daarbin nen dan begint onze verrassing. Recht voor ons is dan een groot langwerpig gazon, in welks midden zich berken en opgaande iepen bevinden en waar onder de tulpen in alle kleurenrijk dom bloeien. Aan weerszijden ligt 'n verdiept gazon, met trapjes naar be neden, mede met bollen bepiant, ter wijl aan beide kanten zich een haag van hoogopgaand geboomte bevindt en waarvoor zich smalle gazons uit strekken, beplant met taxus -en met bloembollen. En achter deze rustademende aan leg vinden we een tuin in Le Nótre- stijl, welke styl onze vuorvaderen in hun elegante landhuizen bewonder den. strakke gazons en rechte paden. Hier wordt aanschouwelijk, wat be planting met bolbloemen in zulk 'n omgeving vermag. De romantiek doet ons verder door lopen; de immer groene pijnbomen er» blauwsparren vormen het decor van het sprookje. Daar vindt men de slingerpaadjes en de beekjes, de rotspartijen en de grote vijver. Daar zal worden gedemonstreerd, hoe ook in kleine tuinen de bolbloemen een schitterend decoratief vormen. KATWIJK AAN DEN RIJN Montagewoningen. De aanbe steding voor het bouwryp maken van de gronden tussen Comman- deurslaan-Wassenaarseweg-Provincia- le weg voor de bouw van 130 mon tagewoningen had gisteren plaats. Er waren 20 inschrijvers- De 3 laagste inschrijvers waren: Steen voorden, v. Rhijn en v. Duijn te Noordwyk voor 28477. 2. De Haan en Lens te Kat wijk aan den Rijn vood ƒ35947. 3. Teddema Wiersma te Sloterdijk voor ƒ36056. Hoogste inschrijver was fa. Geetdings te Amsterdam voor i 62700. I LANGERAAR DE 100e DOPELING. Wat in onze parochie nog nooit was voorgekomen is thans geschied. In het doop-register is dit jaar de honderdste dopeling ingeschreven. Het was een zoon van het echtpaar Arn. ValentijnVroomhof. Van de pastoor ontving de kleine een mooi aandenken aan dit bijzondoro feit. TER AAR IJsvereniging. De IJsvereniging „Nooit Gedacht" in Korteraar ver gaderde onder voorz. van de heer M. Heijns. De secr. de heer Jac. Dobbe, gaf zijn jaaxwerslag. De jaarrekening van de penn., de heer J. W. Broer, sloot met een batig saldo van 163.52. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. v. d. Bijl en Jac. Dobbe herkozen en in de vacature van B. de Bruyn wex*d met grote meerderheid gekozen de heer C. Vis. In de commissie van controle wer den benoemd de heren C. Verzaal Jr., W. Mesman en J. Vork. De wedstrijd voor behoeftigen zal dit jaar bestaan uit een koppelwed strijd door plaatsvervangers, waarbij opnieuw een wedstrijd over 10 k.m. om de wisselbeker zal worden gere den. De grote meerderheid van de leden voelde er veel voor ook dit jaar weer een gezellige avond te ox-gani- seren. Het bestuur werd gemachtigd daartoe de nodige stappen te doen. ZOETERWOUDE De nieuwe Gidsen-hut. De pa rochie van de H. Kruisverheffing krijgt een eigen jeugdhuis. Het eer ste gdeeeite, waarin de vrouwelijke jeugdbeweging, in de gidsenhut ge huisvest zal worden is gereed geko men. Als het geheel voltooid zal zijn met de bouw van het verkenner.s- hoofdkwartier zal er een feestelijke opening plaa Is-hebben. De gidsen konden zolang niet wachten en vierden gisteravond in de nieuwe hut het Sint Nicoiaasfeest. De moeders van de gidsen mochten daarbij aanwezig zijn en lieten zich niet onbetuigd om de aa moezenier, die zo veel voor de kinderen doet, te belonen en zo gaf de goede Sint hem een geschenk, bestaande uit 24 koppen en schotels. De eerste avond in de hut zette goed in, er heerschte grote gezellig heid en de Pastoor^ die nu zijn har- tewensch vervuld zag glunderde om deze echte parochie-gemeenschap: contact tussen ouders en kinderen en de priesters. LEIDSCHENDAM Tafeltennis V.V.V. De uitslagen van de afgelopen week zijn als volgt; Heren: Het eerste team van V.V.V. gaat voox't met het behalen van over winningen, nu was S.B.S. 3 het slachtoffer en verloor met 91. Het derde team speelde tegen Thor R.W. 5 met 5—5 geliik. Het vierde team versloeg D.C. 5 met 64 en speelde tegen Steeds Hooger 4 gelijk met 5—5. Dames: Ook hier volt een over winning te boeken en wel van het eerste team dat met 73 van Rus tenburg 1 won. Het tweede team verloor van Effect 1 met 37. Het derde team verloor met 010 van Deco 1. LISSE Zuster Josepha. Met ingang van 15 December a.s. zal Zuster Josepha worden overgeplaatst naar het Zus terhuis te Breda. Zuster Josepha is te Lisse bijna 25 jaar werkzaam ge weest bij de R.K. Wijkverpleging en heeft hieraan haar beste krachten ge wijd. Behalve deze Wijkverpleging was het St. Jozef huis alom bekend als kraaminrichting, waar zij even eens haar arbeid aan gaf met volle toewijding. Haar heengaan zal in de gemeente Lisse een grote leegte ach terlaten. De gemeentenaren van Lis se en in het bijzonder het katholieke volksdeel zijn haar veel dank ver schuldigd voor haar onvermoeid werk voor de zieken en lijdenden. Aankoop pand Rhijnsburgcr. In de gemeenteraadsvergadering van 25 November j.l. is, na een besloten zit ting, alsnog besloten tot aankoop van het tegenwoordige perceel Rhijns- burger, Kanaalstraat 155, waax-voor de verkoper in ruil krijgt het tegen- ovex*liggende perceel bouwterrein hoek Gladiolenstraat-Kanaalstraat, met een toegift van f 7.500.zulks onder bepaling, dat de gemeentelijke woningstichting op dat terrein een nieuw winkel-woonhuis zal bouwen, met het oog waarop aan de heer Rhijnsburger tevens enkele finan ciële faciliteiten zullen worden ver leend. St. Nicolaas gearriveerd. Zater dagmiddag j.l. is St. Nicolaas in Lisse gearriveerd. Per boot kwam hij in de haven van Lisse aan, alwaar het co mité de Sint opwachtte. Een onaf zienbare schare kinderen maakte dit plechtig ogenblik mede. De burge meester mr. W. Lambooij verwelkom de de Sint met zijn 6 zwarte Pieten met een korte toespraak, waarna een grote rondrit door het gehele dorp Lisse werd gemaakt. Verschillende in stellingen van liefdadigheid werden door de Sint bezocht. NOORDWIJK Oranje-Vecfeniging Noord wijk aan Zee. Onder voorzitterschap van de heer de Graaf, kwam Dinsdagavond de O.V. van Noordwijk aan Zee bijeen in „De Zeeleeuw De opkomst der leden was slechts matig, doch de be sprekingen waren bijzonder prettig. Uit het jaarverslag bleek o.a. dat de reserve thans 800.54 bedragen. In de nieuwe kascommissie werden be- I noemd de heren W. Baalbergen, J. v. d. Haak en J. Bax'ixhoorn. De aftr. be stuursleden, de heren A. v. Kan en J. Choufijpur, werden met alg. s.t. her kozen. Bij de bespreking van de a.s. feestelijkheden, welke voortaan op 30 April zullen plaats hebben, kon nog geen besluit genomen worden, eerstens omdat 30 April het komend jaar op Zaterdag valt en men dit geen geschikte dag voor feestvieren vond en tweedens, omdat ook in het laatst van April de Bloemfeesten in Noord- wijk zullen gehouden worden en het wel een punt van overweging mag zijn zo mogelijk deze feestelijkheden in Noordwijk te combineren. Beslo ten werd, dat door het bestuur een feestprogramma zal worden uitge werkt in de zelfde trant als deze nu gehouden zijn. NOORDWIJKERHOUT St. Nicolaas. Zondag a.s. zal St. Nicolaas een rondreis maken dooi' het dor-p op vex*zoek van de K.A.B. Des namiddags zal de goede Sint met de speciale trein van 2 uur te Piet Gijzenbrug aankomen, vanwaar hij zal worden afgehaald door enkele leden van de muziekvex-eniging „St. Jeanne d'Arc" en de voox'zitter van de K.A.B. Aankomst op het dox-p te 2.30 uur. Route: 's-Gravend.weg, Kerkstraat, Koninginneweg, Juliana- Straat, Dorpsstraat, Zeestraat, Schulp weg en verder door het dox'p. PersonaliaDe heer J. Bissels, 2e ambtenaar ter secretarie van 's-Gra- veland, is benoemd tot adjunct-com mies 2e klasse, ter secretarie alhier, afd. Financiën. Personalia. Voor het diploma E.H.B.O. zijn geslaagd de heer W. v. d. Berg en de dames P. Geerlings, M. van Gijlswijk, L. Bons-Griekspoor, M. Wessels, A. Braat, C. en P. War merdam en M. Dofferhoff. VgARMOND Hoog bezoek. A.s. Zondagmid dag te pl.m. 3 uur komt Sint Nico laas in een open wegen bij de tol aan, waar hij door de burgemeester zal worden verwelkomd in War mond. Hierna volgt dan een muzika le rondgang door het dorp, waarna de Sint aanwezig zal zijn op het kin derfeest van de K.A.B. Een opx'oep cm voor deze gelegenheid Ie vlag uit te steken, is zeer zeker waard om opgevolgd te worden. IJsclub. Bij de aanvang der verg. gaf de voorz., de heer H. van Hust, een verklaring, waarom hij als voorzitter van de IJsclub af zou tre den en zich niet meer herkiesbaar stelde. Gedux-ende 19 jaar leidde hy nu al de vereniging en daarom zou hij graag zien, dat deze taak door een jongere kracht van hem werd over genomen. Uit het jaarverslag van de secr. nemen wij het volgende over: Het ligt in de bedoeling, dat dit jaar, ijs en weder dienende, schoolwed- strijden gehouden zullen worden, waar, behalve de gewone prijzen, ook nog een wisselbeker verreden zal worden. Deze wisselbeker wox-dt eerst dan eigendom van de school, indien deze driemaal achtereen is gewonnen. Uit het jaarvex'slag van de penningm. vernemen wij. dat het batig saldo bedx'aagt 828.28. De penningm., de heer Joh. Uit den Boo gaard, wees er in zijn memorandum op, dat het zo betreurenswaardig was, dat het aantal damesleden zo sterk was achteruit gelopen. Als nieuwe kascontrolecommissie wer den benoemd de heren Joh. Bree- dijk en C. M. van Stijn, terwijl als reservelid zal optreden de heer W. J. Meskers. Met het bestuur van de ijsvereniging te Sassenheim is een overeenkomst gesloten, dat in de komende winter* door beide vereni gingen de wakken, ten Westen van het botenslop zullen worden afgezet en dat alle maatregelen genomen zullen worden ter beveiliging van het ijstoerisme. Naar aanleiding van enige ingeko men stukken, ontspon zich een uit gebreide discussie. Het betrof het aanleggen van een verlichte ijsbaan op de Leede. Het bestuur zag hier geen kans toe. Nadat vele leden hier over het hunne hadden gezegd, werd door een der leden het voorstel ge daan, om het verlichtingsprobleem aldus op te lossen, dat het bestuur een vijftal mannen, die met name werden genoemd, te verzoeken des avonds op het ijs te komen, dan had men vijf volle manen, zodat het ver- lichtingsvraagstuk op goedkope en afdoende wijze was opgelost. In het bestuur werden gekozen de heren W. S. van Noort, P. M. Sik- king en P. L. A. v. Wissen, terwijl door het bedanken van de heren H. v. Hulst en J. v. d. Sleet, door de verkiezing van de heren G. Ramb en L. J. van Noort, die reeds als adsp. bestuursleden zitting hadden, in deze vacature werd voorzien. Als nieuwe adspirantbestuui'sleden werden ge kozen de hex-en M. van Stijn en P. v. Leeuwen, die beiden hun benoeming aanvaardden. Tijdens het tellen van de stemmen vond de vergadering voortgang en werd door de voorz. bekend gemaakt, dat het bestuur stappen had onder nemen, om de start van de meren- tochten en de molen- en toertochten, die voorheen plaats vnd bij Zomer- zorg te Leiden, naar Warmond te doen overbrengen. Ook was het niet geheel onmo gelijk, dat dit jaar bij goed ijs, de kampioenswedstrijd, in Warmond verreden zal worden, daar deze wed strijd het vorig jaar aan Warmond was toegezegd, doch door het slech te ijs, geen doorgang kon vinden. De heer L. J. v. Noort spx*ak na mens het bestuur en de leden van de IJsclub de scheidende voorzitter toe en bood hem als blijk van waar dering het erelidmaatschap van de vereniging aan. Dit erelidmaatschap ging vergezeld van een ingelijst em bleem van de Warmondsche IJsclub, zijnde een zilveren schaats aan een wit-blauw lint. Na deze spreker voelden nog velen zich geroepen de voox'zitter te huldi gen en te danken voor de steeds goe de samenwerking, die er was ge weest, tussen de voorzitter en het bestuur en de leden onderling. Hierna volgde de grote verloting, WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). ALLEEN NACHTVORST. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Van nacht en morgenochtend lich'e vorst behalve plaatselijk in de kustgebieden van de Noordzee en het IJselmeer. Hier en daar tij delijk nevel of mist. Morgen over dag overal temperaturen boven het vriespunt en weinig bewol king. SCHEEPSBERICHTEN ALMKERK 29 Nov. te Bombay; ALOHIBA 29 Nov. te Madras; AL- HENA 30 Nov. van Rotterdam te Hamburg; BEVERWIJK wordt 2 Deo. te Rotterdam verwacht; LEOPOLDS- KERK, 30 Nov. te Marseille. LAATSTE BERICHTEN DOODSTRAF GEëlST TEGEN NEDERLANDSE BEWAKER VAN MAUTHAUSEN. De pl.v. proc.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mi F. baron van Voox-st tot Voorst, eiste gisteren de doodstraf tegen G. L. uit Den Haag, A. M. uit Eindhoven en B. W. uit Tegelen. Hun gedragingen als bewakers in het concentratiekamp Mauthausen waren soms zelfs de Duitsers te bar. Zij werden beschuldigd van hele reeksen verschrikkehjke en mens onterende misdrijven. waarna de voorzitter deze geani meerde vergadering met een woord van dank voor de gevoex-de discussies sloot. Toch was dit nog niet het ein de van deze bijeenkomst, want ve len bleven nog wat na, om het tra ditionele kaartje te leggen. In de direct hieraan s'uitende be stuursvergadering werd als nieuwe voorzitter gekozen de heer Joh. Uit den Boogaax'd, terwijl als penning meester werd gekozen de heer W. S. van Noort. WASSENAAR JUBILEUM RECTOR A. A. M. SANDERS. Op 6 December a.s. herdenkt de rector A. A. M. Sanders, oud-kape laan te Oegstgeest, nu rector van de St. Ux'sulakliniek te Wassenaar zijn 12'A-jarig priesterfeest. De officiële viering is echter verplaatst naar Zondag 12 December a.s., waarop de jubilaris een plechtige Hoogmis zal opdragen. Van 34.30 uur is er die dag gelegenheid tot feliciteren. LEIDEN A.R.K.A. AFDELING LEIDEN. Bovengenoemde afdeling hi°ld haar gewone ledenvergadering. Te vens was deze avond de opening van het winterprogi'am. In zijn openingswoord deelde de voorzitter-, de heer Mr*. H. J. Dirks mede, dat het hem een groot ge noegen was voor de eerste maal als voorzitter deze vergadering te mo gen leiden. Hii gaf de leden de ver zekering, dat hii. evenals zijn voor- gangers, de Leidse ARKA-afdeling mede tot grotere bloei zou brengen. De voorzitter deelde mede, dat voor deze openingsavond van het winteroroeram. de heer L. H. Bod- de Bouman, 'zich bereid had ver klaard te spreken over ,.F.nif?e as pecten van de Benelux". Tevens was het hem een groot genoegen 'n twintigtal nieuwe leden te mogen installei-en. Voor zover deze aanwe zig waren, een hartelijk welkomst woord. Ook deplde hii ™ede, dat de secretaris heden het 200ste nieuwe nd der afdeling had ingeschreven. Aonlaus der vergadering. Hierna werd overgegaan tot het benoemen van afgev. en nl.v.v. tot bïiwoning van bot. ARKA-con®r°s. Dit congres wordt gehouden in Ja nuari 19*9 te 's-Hertogenbosch. Ais gfgpv. werden benoemd de hex-en H. J. Dirks en W. J. Kriek, en als bl.v.v. de heron H. J. van Mil en Ti. Wiersma. Vervolgens werd over gegaan tot behandeling der congres agenda. De voornaamste punten waren. contributieverhoging. af droogt aan het hon-M^oc+u'W. de ce- wiizigde begroting 1<M9 en verkie zing hoofdhest.mir.sleden. Na p"tole na- en a»nYW»rlr«n«Ml. en fnol ioVifir» rt van het aanwezige hoofdbestuurslid, dp heer Pontpop, b°<lr»ot de verne dering met het geheel accoord te ppor». Fioma kreeg de heer pndde pou- het woord, om» te s"rotori over Tnïg-o asnoeten van de Pcnelu^'". ven zeer jntprpccant. onderwerp. De sr»reVer had hQt geheel in ze-rerx nimfen verdeeld, waarvan WH hi?r enkele onnoemen. ..Waarom rmcr-he samen werking met de B.L. ^TT." ,T1o foz-toren. nodi~ 0m de Benelux te laten slagen". De verhou- din«en in de Neerlanden tot het einde van Wereldoorlog 2". ,.D? ontwikkeling van Neerland tot fiouane-eenheid". De Fconomische TTnie en de ontwikkeling naar dit i'iteindeliike doel." On zeer duideloke w'ize werd het geheel p»nt voor mint besoroken en bet had h°t volledig gehoor der ver gadering. F°t kon dan ook niot dex's, dan dat de voorzitter de tolk van allen was. toen h'i de heer Rodde Bouman hartelnk dankte voor ziin zeer mooie lezing. Tfio*-na werd gelegenheid gegeven tot het «tellen van vragen, waarvan door verschillende leden gebruik werd gemaakt. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter deze zeer geani meerde vergadering.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2