3)e CctabeSoii/fca/iit Mensenrechten en Goddelijke rechten Halvering van Berlijn nu voltooid Snelle opmars naar het Zuiden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSl REKEN WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11556 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs I 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., t 4.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.9Ó - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Actieve jeugd politiek EEN Katholiek kan niet anders ver langen, dan dat de organisaties, waarvan de katholieke jeugd lid is, hecht gefundeerd zijn op confessio nele, katholieke grondslag. Omdat in de jeugdorganisaties de jeugd moet worden gevormd. En een werkelijke vorming kan alleen ge schieden, indien bij het gehele wer ken wordt uitgegaan van de gods dienstige overtuiging. Dit wordt ook het kan niemand verwonderen nadrukkelijk vastge steld in de brochure, die de K.V.P. heeft gepubliceerd ter voorbereiding van de bespreking op het komende Partijcongres over „actieve jeugdpo- litiek": „Ouders en Kerk hebben t.a.v. de opvoeding en vorming van de jeugd essentiële rechten, welke door de Staat dienen te worden geëerbie- digd". Zeker ook de jeugd moet niet worden afgezonderd van de gemeen schap. Als Paus Pius XI in zijn encycliek over de opvoeding der jeugd (Divini illius Magistri), verschenen 31 Dec. 1929, heeft gewezen op de noodzake lijke waakzaamheid bij de opvoeding der jeugd, vervolgt Z. H.: „Uit deze noodzakelijke waak zaamheid volgt echter niet, dat de jeugd moet wor.den afgezonderd van de gemeenschap^ waarin zij toch leven en haar ziel redden moet, maar dat zij heden meer dan ooit, op christelijke wijze gewapend en gesterkt moet worden tegen de verleidingen en dwalingen der we reld, die, zoals een goddelijk woord vermaant, geheel „begeerlijkheid des vleesches, begeerlijkheid der ogen en hoovaardij des levens is". De jeugdige personen moeten dus wezen wat Tertullianus van de eer ste christenen ze?de, en wat de wa re christenen van alle tijden moe ten zijn: „medebezitters van de we reld, maar niet van de dwaling". De jeugd heeft recht op souvereini- teit in eigen kring, omdat dit voor haar vorming een absoluut vereiste is. Waar er, zoals wij gisteren schreven (naar aanleiding van een andere brochure der K.V.P.), bij de volwas senen redenen kunnen zijn, waarom het nationaal en het katholiek belang verlangen het gebruiken van dit recht te „temperen", bij de organisatie on zer jeugd zal het moeilijk zijn, om de hier bèdoelde omstandigheden aan te wijzen. Eenvoudig omdat de gehele organisatie der jeugd moet zijn: vor- minS- Dit houdt echter niet in een plei dooi voor afzondering van de ge meenschap. Volstrekt niet Waar saamgewerkt wordt, kan, moet dit geschieden, maar dan met volledig behoud van de souvereiniteit. Dat is op het terrein onzer jeugdorganisatie noodzakelijk. Informele besprekingen geëindigd WAT IS HET RESULTAAT VAN KALIOERANG? z Gisteravond van zes tot zeven uur vond te Kalioerang de laatste infor mele bespreking plaats tussen de Ned. minister Sassen en de republi keinse premier Hatta. Antara meldt, dat de Nederlandse delegatie vandaag (Woensdag) een verklaring zal afleggen. Hatta en zijn ministers zullen Woensdag naar Djckja terugkeren voor een kabinets vergadering. Zij zullen in besloten zitting van het werkcomité een ver klaring over de besprekingen afleg gen. Van gezaghebbende zijde te Bata via wordt vernomen, dat de Neder landse ministers en hun adviseurs, heden van Djokja naar Batavia zul len terugkeren. Het lag -van de aan vang af in de bedoeling, dat er na de eerste besprekingen nader overleg te Batavia en met Den Haag zou plaats vinden. TSJECHOSLOWAAKSE VLUCHTELINGEN In kringen van de Tsjechoslo waak se vluchtelingen te Londen wordt vernomen, dat twee gewezen leden van de Tsjechoslo waakse staatsraad, n.l. dr. Frantisek Uhlir en generaal Rudolf Smetana, naar West-Duits- land zijn gevlucht. Eerder is mede gedeeld, dat dr. Magar, die eveneens uit Tsjechoslowakije was ontvlucht,, in West-Duitsland was aangekomen. Tot dusver zijn 55 parlementsleden en 14 generaals uit Tsjechoslowakije gevlucht. MARSHALL IN HOSPITAAL OPGENOMEN Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft George Marshall zijn tijd sinds de te rugkeer uit Parijs doorgebracht in een militair hospitaal te Washington. Hij wordt aan een algemeen onder zoek onderworpen, aldus het minis terie. Volgens de woordvoerder van het ministerie had Marshall niet la ten blijken of hij wel of niet naar Parijs zou worden teruggezonden. DE „ORANJE" WORDT IN OUDE LUISTER HERSTELD Het m.s. „Oranje", het vlaggenschip van de mij Nederland, ligt op het ogenblik in'de dokken van de Nederl. Dok- en Scheepsbouw mij., te Amsterdam een gedaantewisseling te ondergaan. Van hospitaal- en troepentransportschip wordt het weer in overeenstemming met zijn oorspronkelijke taak als sagiersschip ingericht. Het interieur van de 2e klasse eetzaa1 wordt geheel vernieuwd met inbegrip van tafels, wanden, vloeren en verlichting. Mag de Schepper niet genoemd worden? |N DE SOCIALE COMMISSIE der V. N. heeft de Nederlandse afge- vaardigde professor Beaufort O.F.M. tijdens de discussie over de in leiding tot de verklaring der rechten van de mens verzocht, de verklaring stevigere basis te geven door in de inleiding tot uiting te doen komen, dat de mens in betrekking staat tot en afhankelijk is van zijn Schepper. De Nederlandse delegatie heeft hiertoe een amendement ingediend. PROF. BEAUFORT VERDEDIGT NED. AMENDEMENT. Volgens prof. Beaufort kan Neder land niet tevreden zijn met de neutra le houding, die „deze zeer belangrijke kwestie' 'onbeslist zou laten. „De mate van ons geloof en onze trouw aan de beginselen zou meer in onze daden dan in onze woorden uit moe ten komen, doch in dit document van wereldbetekenis moeten wij duide lijk ons geloof in onze Schepper la ten blijken". „Het is zelfbedrog, te geloven, dat het mogelijk is een der gelijke verklaring op te stellen zon der metaphysische achtergrond. In dien in de verklaring wordt gespro ken van de waardigheid en de rech ten van alle menselijke wezens, is het noodzakelijk de overtuiging vast te stellen, waar deze rechten van daan komen en waarop de waardig heid is gebaseerd. Dit is geen theo retisch vraagstuk, maar van net groot ste practische belang, meer in het bij zonder in die gevallen, waar de rech ten van de mens beschermd moeten worden tegen schending, waar aan hangers van de almacht van de staat verkondigen, dat de rechten van de staat altijd van hoger orde zijn dan die van he individu". Prof. Beaufort verzette zich te gen die afgevaardigden, die tijdens het debat hadden verklaard, dat men alle kwesties, die tot een geschil kun nen leiden, uit de verklaring moest bannen. Het zou zelfbedrog zijn te geloven, dat, wanneer men eenmaal een fundamentele kwestie betreffen de de rechten van de men? op zij gezet had, volledige overeenstem ming tussen allen en eensgezindheid zou bestaan". Tijdens de besprekingen is reeds gebleken, dat ernstig meningsver schil onvermijdelijk is en overeen stemming over verschillende kwes ties geheel onmogelijk. Prof. Beaufort kan niet inzien, dat de vermelding van 's mensen afkomst en bestemming voor de aanhangers van naturalistische filosofieën onaan vaardbaar is. Zo het Nederlandse voorstel hun zonder betekenis voor komt, dan kon het toch zeker niet hun geweten bezwaren. Aan de an dere kant zou het weglaten van deze vermelding door de grote meerder heid van alle volken als een ernstig tekort gevoeld worden, dat hen in hun diepste overtuiging en zelfs in hun geweten zou schokken. ..Indien wij een oog voor de werkelijkheid heb ben, waar de delegatie der Sowjet- Unie op aangedrongen heeft, moeten wij een blik werpen achter de scher men en verklarpn dat zelfs in die landen, die zich officieel niet met enige godsdienst bezig houden, ver reweg het grootste deel der bevol king, over het algemeen gesproken, nog gelooft en blijft geloven in de Almachtige en daarom van ganser harte zal instemmen met en zijn goedkeuring geven aan het opnemen van de vermelding van 's mensen goddelijke afkomst". „Om in dé volle zin des woords „menselijk" te zijn, is het noodzake lijk deze formule in de inleiding op te nemen. Om menselijk te zijn, moet men de menselijke persoonlijkheid in zijn totaliteit nemen", aldus1 prof. Beaufort. Oppositie van Russische zijde. De verklaring van prof. Beaufort is hevig aangevallen door vertegen woordigers der Slavische landen. De afgevaardigde van Bielo-Rusland gaf Dr. L. J C Beaufort to kennen, dat „de Verenigde Naties geen organisatie met een kerkelijk karakter vormen en geen beveiliging zouden kunnen bieden voor de func ties van een missionaris. Wij kunnen het inlassen van subjectieve meta physische elementen in de verklaring van de rechten van de mens niet aan vaarden". De Franse afgevaardigde heeft prof. Beaufort verzocht zjjn amende ment terug te nemen, „aangezien het onmogelijk zou zijn binnen de com missie tot overeenstemming te gera ken over de kwestie van de eerste herkomst en de laatste beslemming van de mens". Amendement ingetrokken. De Nederlandse afgevaardigde heeft daarop zijn voorstel ingetrok ken, omdat de meerderheid der socia le commissie toch tegen zijn voor stellen was. De sterkste tegenstand v-as afkomstig van de zijde der Sow- jet-Unie, doch ook verschillende an dere landen waren tegen het voor stel van prof. Beaufort, o.a. Engeland, Frankrijk en China omdat de clau sule niet aanvaardbaar was voor alle landen. De Belgische gedelegeerde steunde het Nederlandse voorstel. Hij zeide, dat ook in de Amerikaanse verklaring de goddelijke oorsprong genoemd werd. Ook enige Zuid-Ame rikaanse landen steunden het Ne derlandse voorstel. WEENSE STAATSOPERA HER RIJST De Staatsopera in de Oos tenrijkse hoofdstad wordt herbouwd. Tijdens de oorlog werden de interieu- ren vari zaal en toneel volledig ver woest; slechts de zware buitenmuren bleven staan. Communisten „kiezen" eigen gemeentebestuur De door de Russen gesteunde Berlijnse communisten hebben gisteren een afzonderlijk eigen bestuur ingesteld, concurrerend met het bestaan de democratisch gekozen gemeenteb estuur van Berlijn. Door deze stap hebben de communisten in feite de politieke verdeling van Berlijn tussen Oost en West vol tooid. Tijdens een massabijeenkomst werd bij handopsteken de 54-jarige Friedrich Ebert, zoon van de eerste Duitse president der Weimar-republi ek, tot „burgemeester" van Berlijn gekozen. Zonder tegencandidaten werden vervolgens eveneens bij hand opsteken de overige posten van het gemeentebestuur toebedeeld aan com munisten en sympathiserenden. De communistische „putsch" werd beslo ten met een massademonstratie op „Unter den Linden", die zonder ver toon van geestdrift verliep. ALLES MET „ALGEMENE STEMMEN!" Tijdens de massabijeenkomst, die geleid werd door de communist Geschke, werd met „algemene stem men" een resolutie van het „demo cratisch blok van Berlijn" aangeno men, waarin vervanging van het zit tende bestuur werd geëist. Geschke verzocht bij elke „stemming" de voorstemmers hun hand op te steken. Hij overzag de schare, deelde mede dat hij geen tegenstemmers noch ont houdingen had waargenomen en ver klaarde de voorstellen of benoemin gen „aangenomen". In het voorlopige communistische stadsbestuur hebben ook „vertegenwoordigers" zitting van niet-communistische partijen, die ech ter sinds .ang niet meer door hun par tijen als lid worden erkend. Ebert verklaarde zich, na de be lofte afgelegd te hebben aan Geschke, tot burgemeester van geheel Berlijn en tot voorzitter van het nieuw be noemde gemeentebestuur. BIBBERENDE BERLIJNERS KONDEN NIET GEESTDRIFTIG WORDEN. Op „Unter den Linden" verzamelde zich een menigte van ongeveer 100,000 man. Arbeiders uit de Sow jet sector, die vrijaf hadden, marcheer den onder geschetter van muziek korpsen. Enthousiasme ontbrak nage noeg geheel. Reeds lang voor de laat ste demonstranten aankwamen, wa ren de eerstaangekomenen al verdwe nen. Ook de sprekers waren niet in staat hun gehoor de koude te doen vergeten en tot geestdrift op te zwe pen. Het verkeer was stilgelegd om botsingen tussen Oost en West-Ber- Ujners te voorkomen. De drie Westelijke militaire gou verneurs in Duitsland hebben een brief doen toekomen aan maarschalk Sokolofsky, de Sowj et-Russische gou verneur, waarin zij de verkiezing van nieuwe functionarissen in het Ber- lijns gemeentebestuur in de Oostelij ke sector van Berlijn „onwettig" noe men, en aandringen op toepassing zonder voorbehoud van de Berlijnse Constitutie, zoals deze door de vier bezettende machten is goedgekeurd. VERKLARING VAN DR. FRIEDENSBURG. Dr. Ferdinand Friedensburg, de plaatsvervangende burgemeester van Berlijn, heeft Dinsdagavond op een verkiezingsvergadering in de Britse sector verklaard: „Heden verlaat ik het gemeente huis als ee. verslagen man. Er zijn fouten gemaakt, doch ik weet niet wat ik anders had moeten doen." Friedensburg legde deze verkla ring af, kort nadat de persafdeling van het gemeentebestuur een lijst had uitgegeven met adressen, waar de ge- meente-employé's, die tot nog toe in het gemeentehuis in de Sowjetsector werkten, zich Woensdagmorgen zou den moeten melden. Dr. Friedensburg heeft, nog ver klaard: „Berlijn kan niet op een enigszins verstandige manier worden bestuurd als het in twee delen is ge splitst, dat is volkomen absurd." Wel iswaar kan volgens dr. Friedensburg een gesplitste stroom-, water- en gas levering worden gewaarborgd, doch een splitsing van het rioleringssys teem zou naar zijn mening grote ge varen opleveren. Theoretisch bestaat wel de mogelijkheid de vuilafvoer van West-Berlijn naar de Spree te leiden, doch er zouden epidemieën uit voort kunnen komen. Aangezien zo wel Oost- als West-Berlijn hiervan te lijden zou hebben, aldus dr. Frie densburg, zal in deze aangelegenheid onder alle omstandigheden wel de mogelijkheid van samenwerking moe ten bestaan. Te Parijs wordt vernomen, dat dr. Juan Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad, Dinsdagavond een resolutie heeft klaargemaakt ter op lossing van de Berlijnse kwestie, wel ke hij bij de Veiligheidsraad wil in dienen. PHILOSOPHISCHE FACULTEIT AAN DE UNIVERSITEIT VAN BERLIJN DOOR DE RUSSEN GESLOTEN. De „Deutsche Verwaltung für Volksbildung" in Berlijn heeft be kend gemaakt dat de philosopische faculteit aan de universjteit Unter den Linden te Berlijn zal worden op genomen in de „Padagogische" facul teit. De leerlingen van deze faculteit zullen in het vervolg eerst geduren de 6 semesters onderwezen worden in de marxistisch-bolsjewistische ideologie. Daarna worden zij verder klaarge stoomd om onderwijs te geven aan de „Einheitsschulen" in de Russische zóne. Als reden voor hét overnemen van de philosophische faculteit door de Padagogische faculteit wordt op gegeven, dat het nodig is zoveel mo gelijk onderwijskrachten te vormen, die straks de leerlingen van de Ein heitsschulen moeten opvoeden in de marxistisch-bolsjewistische ideologie. Enkele professoren van de univer siteit Unter den Linden hebben hier tegen openlijk geprotesteerd. De his toricus Professor Meinecke heeft zelfs schriftelijk verklaard dat hij het niet met zijn geweten overeen kan bren- fen, nog langer aan de universiteit te lijven doceren. Instelling van een veiligheidscommissie OVEREENKOMST TUSSEN WESTELIJKE MILITAIRE GOUVERNEURS. De drie Westelijke militaire gou verneurs in Duitsland zijn te Frank fort tot vrijwel algehele overeen stemming gekomen ten aanzien van de functies, de samenstelling en de bevoegdheden van een permanente „militaire veiligheidscommissie", doch konden niet tot een oplossing komen betreffende de nog bestaande me ningsverschillen over het Bezettings statuut. Op 16 December zullen de gouver neurs voor de vierde en laatste maal bijeenkomen, aldus verklaarde gene raal Clay. Generaal Clay noemde de overeen komst over de veiligheidscommissie, die ook na beëindiging van de bezet ting over de Duitse ontwapening zal moeten waken „waarschijnlijk de be langrijkste tot nog toe door de drie gouverneurs bereikte overeenkomst." De nieuwe comriiissie zou gelijke functies krijgen als de ontwapenmgs- commissie na de eerste wereldoorlog. De rode vloedgolf in China r\E SCHAARSE BERICHTEN, die van de fronten in China binnenko- men, wijzen er op, aldus Ass. Press, dat de communistische troe pen snel naar het Zuiden oprukken, waarbij ze grote nationalistische troe penconcentraties omsingelen of links laten liggen. De middagbladen in Nanking maakten gisteren in het geheel geen melding van het oorlogs nieuws en de militaire woordvoerder van de regering verscheen hiet op zijn bureau. Volgens Ass. Press zijn dit meestal tekenen, dat de regerings troepen dan zware nederlagen lijden. NANKING WORDT ZENUWACHTIG. Zowel in diplomatieke als in rege ringskringen heerst in Nanking een zenuwachtige stemming. Verschillen de diplomatieke missies zijn begon nen met de evacuatie van haar bu reaux. Maarschalk Tsjang Kai Sjek zou bevel gegeven hebben de gezin nen van het overheidspersoneel uit de hoofdstad te evacueren en zou hebben gezegd, dat hij ter plaatse de verdediging van Nanking zal leiden. Volgens Reuter heeft de Chinese luchtmacht de onverwijlde evacuatie van Nanking naar Formosa bevolen van gezinsleden van haar grondperso neel. Volgens- berichten van de laatste dagen bestaat de mogelijkhed, dat Tsjang Kai Sjek zijn regering op Formosa vestigt als hij op het vaste land verslagen wordt. Moskou laat veto-recht niet los In Parijs viel Visjinski gisteravond in de bijeenkomst van de kleine po litieke commis? de Westerse voor stellen, om het vetorecht in de Vei ligheidsraad te beperken, aan. Hij noemde het een samenzwering te gen het Handvest der Verenigde Na ties. Visjinski zeide, dat het vetorecht het onontkoombare, onvermijdelijke natuurlijke gevolg was van het feit, dat een minderheid zich tracht te verdedigen tegen een „halsstarrige meerderheid". In de internationale betrekkingen kan men nu eenmaal geen problemen oplossen bij eenvoudige meerderheid, zo zeide hij. De Verenigde Naties zijn niet een wetgevende vergadering, maar een internationale vergadering van souveneine naties. De premier van Nieuw Zeeland, Peter Fraser, zeide, dat „onze slecht ste voorgevoelens ten aanzien van de Verenigde Naties erger dan waarheid zijn geworden. De Veiligheidsraad geeft geen veiligheid en is een niet zeer aangename debatingclub ge worden, bitter en zelfs venijnig. Vertrouwensmotie voor Spaak WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING VOORNAAMSTE TAAK De Belgische Kamer van Afge vaardigden heeft gisteravond haar vertrouwen geschonken aan het nieu we coalitie-kabinet van premier Spaak. Katholieken en socialisten stemden voor, liberalen en commu nisten tegen. 's Middags had de eerste-minister zijn nieuwe kabinet aan de Kamer voorgesteld en een regeringsverkla ring voorgelezen. De voornaamste taak van de regering zal zijn al dus deze verklaring met alle mo gelijke middelen de toenemende werkloosheid te bestrijden. In zake de koningskwestie blijft de regering trouw aan de regeringsverklaring van Maart 1947, op grond waarvan zij ieder middel te baat neemt om deze moeilijke en pijnlijke kwestie op te lossen. Voor het schoolprobleem zal een commissie ingesteld worden, die binnen een half jaar rapport over deze materie moet uitbrengen. Bij de berechting van politieke delinquen ten zal zo veel mogelijk contact op genomen worden met de vroegere verzetsorganisaties. NATIONAAL PENNINGMEESTER DER K.A.J. Naar wij vernemen, is de heer W. Pennings, diocesaan voorzitter der K.A.J. in het bisdom 's-Hertogen- bosch, met ingang van 1 Dec. 1948 benoemd tot nationaal penningmees ter van de K.A.J. in Nederland. Een koM&ttie.... Met de gedachten, waarmede een mens naar bed gaat, staat hij op.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1