3)e Ccid^eSoii/tcatt DE CHINESE DRAAK Vandaag beginnen besprekingen met Djogja Tegen de rode vloed in Azië Vrijwilligers organisatie tegen bedreiging van binnen en van buiten Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11553 ONZE MINISTERS TE DJOGJA Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., i 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 I"\E POLITIEK van Moskou ope- reert aan twee fronten tegelijk. Misschien aan nog wel meer fronten, maar zo deze er zijn, dan blijven ze toch nog even op de achtergrond, tot dat het gewenst wordt, dat ze naar voren,treden en hun plicht doen. De twee grote operatie-bases zijn: in het Westen Berlijn en in het Oosten China. In het Westen heeft Moskou wel meer potjes op het vuur staan, zoals bijv. in Frankrijk, waar het Mars shall-plan gesaboteerd wordt met stakingsacties. Maar deze activiteit is er meer één van de achtergrond. Berlijn is het parade-paardje, dat lustig draaft dwars door de hoge politiek voor het forum der ganse wereld. Enige weken geleden, toen de communisten-opstand op Java de ge moederen bezig hield, kon men de veronderstelling horen, dat deze actie door Moskou op touw zou zijn gezet, om de aandacht af te leiden van Berlijn. Wij hebben in dat ver band de opmerking gemaakt, dat het wellicht iuist andersom was en dat Berlijn diende om de aandacht af te leiden van wat in het Oosten gebeur de. Het wordt nu waarschijnlijker, dat dit inderdaad het geval geweest is. nu blijkt hoe sterke druk de com munistische troeoen uitoefenen in China. Te laat ziet Amerika het drei gende gevaar voor Azië. Het wil nu v/el helpen, maar het vraagt zich af, of hulp nu nog wel mogelijk is. Pre cies wat Moskou zich gewenst kan hebben. Inmiddels heeft Berlijn z'n plicht gedaan, zodat het langzamerhand tijd wordt, deze kwestie te liquideren. Hier heeft Amerika zich bovendien te sterk getoond, zodat het in de lijn van Moskou ligt, om te retireren. Moskou zoekt nu eenmaal steeds de diverse fronten af naar zwakke plek ken en vermijdt de strijd op plaat sen waar de tegenstand te sterk blijkt. Ofschoon de Sovjets naar buiten nog altijd de indruk wekken, alsof zij onverzoenbaar op hun stukken blijven staan, ,zijn er toch tekenen, die erop wijzen, dat zij er niets op tegen hebben, als de Berlijnse kwes tie geruisloos kan verdwijnen. Men herinnert zich de bemiddelingspo gingen van Bramuglia en van Lie, resp. de voorzitter van ae Veilig heidsraad en de h.gemene secretaris C;) van de U.N O. Zij zijn een paar maal or» een mislukking uitgelopen, maar in UNO-kringen wijt men deze mis lukking meer aan de onbeholpenheid der bemiddelingspogingen dan aan de hardnekkigheid der partijen. In elk geval acht men een voortzetting dezer pogingen allerminst kansloos en lijkt het niet uitgesloten, dat met geduldig dokteren achter de scher men vooral niet teveel ruchtbaar heid! een oplossing kan worden gevonden, waarhij geen der twee kibbelende partijen z'n gezicht ver liest. IN CHINA ziet het er lelijker uit. Daar dringen de rode legers on danks de overwinningsberichten van Tsjang Kai Siek steeds meer op en dreigen heel China onder de voet te lopen. En als de communisten een maal China hebben, is de verovering van heel Azië slechts een kwestie van tijd. is de algemene opinie. Wat doet Amerika tegen deze drei gende rode vloedgolf? Het heeft al eens geprobeerd met wat steun aan Tsjang Kai Sjek de zaak te redden, maar de ervaringen waren niet al te best. De Chinese samenleving is zoals bekend niet helemaal vrij van corruptie (om het maar zachtjes te zeggen) en het schijnt, dat de Chi nezen de zendingen een welkom ge schenk hebben gevonden om zo snel mogelijk onder elkaar te verdelen en clandestien door te verkopen. Wie weet hoeveel materiaal op die ma nier zijn weg heeft gevonden via de zwarte handel naar de rode legers? Op die manier is het moeilijk steun verlenen. Maar dat de bedreiging zo erg zou zijn als nu gebleken is, dat heeft de Amerikanen toch wel gealarmeerd. Maar wat moeten zij nu nog doen? Senator Worth Clark, die in opdracht van dé Amerikaanse senaatscommis sie voor de toewijzingen een reis door China heeft gemaakt, heeft in zijn rapport verklaard, dat het nutteloos is Nanking te blijven steunen, tenzij dat op de grootste mogelijke schaal zóu geschieden. En dat hakt er nog al in! Dat is zelfs de Amerikanen te erg. Willen zij China op efficiente manier hel pen, dan moeten zij een goed uitge rust leger zenden en de verdediging van Nanking zelf organiseren, want anders komt er niets van terecht. Maar zulk een militaire expeditie kost niet alleen veel geld, maar is ook een gevaarlijk experiment we gens het gevaar voor een internatio naal conflict. Van de andere kant is het voor Amerika een zure gedachte, werkeloos te moeten toezien dat langzamerhand heel Azië onder de invloed van Moskou geraakt. Het is moeilijk te voorzien tot welk besluit de Amerikaanse regering zal komen. De president heeft zich wel iswaar, vrijwel onmiddellijk na zijn herverkiezing, uitgesproken voor een actieve Amerikaanse politiek in Chi na, doch zelfs de regeringsinstanties, die tot voor kort zulk een politiek voorstonden, verkeren thans in twij fel en koesteren de sterkste twijfel, of Amerikaanse hulp nog wel iets zal vermogen te redden. Daar komt nog bij, dat Engeland weinig zin heeft, om eventueel mee te doen. De Britten willen de situatie liever nemen zoals ze nu eenmaal is en proberen met de communisten zaken te doen". Een hachelijke on derneming. De Amerikanen hebben dat „zaken doen" met de Russen nu wel door! In elk geval is de Berlijnse ster belangrijk aan het dalen en stijgt de Chinese ster in de aandacht der vol ken. Dat ons land ook bij deze ontwik keling in de toekomst nauw betrok ken zal worden, ligt voor de hand. Indonesië is niet los te maken van Azië. Vertrouwvol beraad IN het pas verschenen nummer van het „Katholiek Staatkundig Maand schrift" schrijft drs. J. Aarden over „Vertrouwvol beraad" in de K.V.P. Zoals men weet, is het instituut van het „Vertrouwvol beraad" aange prezen als het middel om de staat kundige eenheid onder de katholie ken te consolideren. Het is ook naar onze overtuiging een noodzakelijk middel, dat door de feitelijke omstandigheden wordt op gedrongen, en kan ook inderdaad zijn een doeltreffend middel ter bereiking van het gestelde doel. Hoe nuttig Partijraadsvergaderingen en Partij congressen misschien ook kunnen zijn, in deze tijd kan daardoor alléén de politieke eenheid der katholieken niet behouden blijven of, waar ge broken, hersteld worden. Daarvoor is nodig, wat men aanduidt als „Ver trouwvol beraad". Wat wil dat „Vertrouwvol be raad"? 1. Rechtstreeks contact met het partijbestuur, wanneer belang rijke verschillen van mening zich openbaren over program en beleid van de partij; 2. Op basis van het vastgestel de program; 3. Als meningsvorming en niet als besluitvorming; de besliss-'ng blijft aan de bevoegde partij-or ganen 4. Niet als advies, doch als me ningsvorming door middel van onderling beraad met bet or gaan, waarbij de besluitvorming in de partij berust of d^t aan de besluitvorming deel heeft; 5. Niet ais een aangelegenheid voor reglementering, doch van practijk, waarbij het partijbe stuur de vrije hand moet heb ben; 6. Als vertrouwvol beraad, om dat het bij de deelnemers besef veronderstelt voor de noodzaak van staatkundige eenheid, van een reële, levende eenheid en derhalve innerlijke bereidheid tot overleg en tot het zich neer leggen bij het resultaat daarvan. Aldus de samenvatting van drs. J. Aarden. Het initiatief voor zulk een beraad moet^ uitgaan van een instantie in de partij of van een groep katholieken. Degenen, die aan dat „Vertrouw vol beraad" deelnemen, mogen niet een te groot aantal vormen, opdat de bespreking nielz een „vergadering" worde. Vanzelfsprekend is, dat degenen, die aan zulk een bespreking deelne men, rnin of meer moeten kun nen worden beschouwd als repre sentatief voor bepaalde opvattin gen, die onder de katholieken le ven. Al zou het volstrekt uit den boze zijn, als deze personen voor die bespreking zouden worden afgevaar digd met bepaalde ondrachten! Daar door zou het eigenlijke karakter van het „Vertrouwvol beraad", waardoor dit een nuttig effect kan hebben, ra dicaal worden bedorven. Dat „Vertrouwvol beraad" is ten- eenenmale in de K.V.P. afwezig ge weest bij de actie-Weiter vóór de jongste verkiezingen. Mede door die actie zijn veler ogen geopend voor de noodzakelijkheid ervan. Er wordt overwogen overweegt de instelling ener inter departementale commissie voor de middenstandspolitiek. De minister overweegt Wij willen vertrouwen, dat die overweging zéér weinig tijd zal eisen en dat de in het vooruitzicht gestelde commissie spoedig een feit zal zijn. En dan, eveneens spoedig, de resulta ten van haar besprekingen zal publi ceren. Die commissie mag niet een kap stok zijn! We geloven ook, dat het de eerlijke bedoeling is, haar dat niet te doen zijn. Er is ook betreffende de verschil lende middenstandsproblemen nodig wat we hierboven aanduiden als „vertrouwvol beraad". Als harde maatregelen moeten ge nomen worden (zoals b.v. voor de winkeliers de bekende maatregel in zake de verlichting), dan kan het Ne derlandse volk deze in alle nuchter heid aanvaarden en dragen. Maar dan moet de regering, die deze maat regelen neemt, ook aan de direct-be- trokkenen trachten duidelijk te ma ken, dat die maatregelen inderdaad genomen moeten worden, om erger te voorkomen. Dat de regering niet altijd deze psychologisch noodzakelijke eis is acht neemt, is helaas waar. Beschamend \7oor het Haags Bijzonder Gerechts- hof is gisteren en vandaag be handeld de zaak tegen de N-S.B. ex- burgemeester van Alblasserdam. Vijftien getuigen a décharge wa ren opgeroepen. Onder hen bevon den zich zeven gewezen politieke delinquenten, die gelijk m'et verd. in bewaringskampen hadden ver bleven. Tot deze zeven behoor den ook de twee dochters van verd. Zij allen getuigden van wpede en geraffineerde mishandelingen in de ze kampen aldus het verslag van het A.N.P. De pres. van de rechtbank merk te bierbij op: „deze zaken zijn abso luut ontoelaatbaar en ik keur ze ten enen male af. Als het aan mij lag, dan zou ik deze zaken laten onderzoeken. Dit zijn geen Neder landse maar Duitse methoden," W'ij zouden willen zeggen: dit zijn methoden, waartoe komen kan de mens Duitser of Nederlander of wie dan ook die niet meer heeft een rem van binnen-uit, uit het ge weten, en een rem van buiten-uit, vrees de hem wachtende en dreigen de bestraffing door de overheid. En een overheid, die zulk kwaad niet bestraft, maar het duldt en toe laat als ware 't geen kwaad, die overheid verwaarloost haar plicht. Het is beschamend, dat men in ons vaderland straffeloos en rustig wandaden kan bedrijven als de hier gesignaleerde. ^ZATERDAGOCHTEND te half acht zijn de ministers Sassen en Stikker, de heer Neher en hun adviseurs per vliegtuig naar Djogja vertrok ken. De heer Neher verklaarde aan Aneta te verwachten, dat het be zoek aan Djogja „niet lang" zou duren, hoewel geen tijdsduur te bepa len was. Op de vraag, wat hij dacht van de mogelijkheden om tot over eenstemming t» geraken zeide de heer Neher: „Ik ben van nature op timistisch". Een half uur eerder vertrok de Dakota van de C.G.D. met acht republikeinse adviseurs, onder wie Darmasetiawan, Soedjono en Soepomo, doch niet Sjahrir, die mogelijk later zal volgen. OOST-JAVA IS „NEGARA". Aneta verneemt, dat de voorlopige federale regering Oost-Java als ne gara (autonome deelstaat) heeft er kend. De conferentie te Bandowoso wordt als de voorlopige volksverte genwoordiging beschouwd. „GENERAAL" SOEDIRMAN ERNSTIG ZIEK. Generaal Soedirman, de 36-jarige gewezen onderwijzer, die thans aan het hoofd staat van het republikeinse leger, is ernstig ziek. Volgens repu blikeinse bronnen is vrijwel geen kans- op herstel, zo meldt United Press. In de afgelopen veertien dagen zyn reeds de republikeinse generaal Oerip uit Djokjakarta en generaal Probonegoro uit Soerakarta overle den. AANKOMST VAN DE FRACTIE LEIDERS TE BATAVIA De Nederlandse fractieleiders zijn Zaterdagmiddag om 2 uur (Bat. tijd) op het vliegveld Kemajoran gearri veerd, alwaar zij werden begroet na mens dr. Beel door diens adjudant, en door de procureur-generaal mr. H. W. Felderhof en door de direc teur van het kabinet dr. P. J. Koets. De fractieleiders zullen hedenmid dag door dr. Beel op het paleis ont vangen worden. Ned. verliezen in Indië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afge lopen week de navolgende ver liezen zijn geleden; KONINKLIJKE LANDMACHT: Sergt. W. G. de Vries, uit 's-Gravenhage. Serg. J. van Wersch, uit Vaals. Sold. Ie kl. C. Westra, uit Amsterdam. KON. NED.-IND. LEGER: le Lt. Inf. A. van Andel, uit Rotterdam. Een grootscheeps plan van samenwerking JJ*EN CORRESPONDENT van Ass. Press in Parijs heeft vernomen, dat Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Nederland en China op korte termijn een grootscheeps plan zullen uitwerken om het communisme in het Verre Oosten tegen te gaan. Men is er zich in lei dende kringen van deze landen terdege van bewust, dat, tenzij er een positieve stap in deze richting wordt gedaan, zich in geheel Azië een grote crisis zal ontwikkelen. Westelijke diplomaten, van wie de correspondent dit vernam, deelden mee, dat de besprekingen in dit ver band tussen de Europese landen en de Verenigde Staten tot dusver infor meel geweest zijn. In de toekomst zal waarschijnlijk geen ruchtbaarheid gegeven worden aan eventuele con ferenties, omdat men de gezamenlij ke politiek in het Verre Oosten wil coördineren. Tussen de betrokken lan- DE CORRIDOR TEL AVIV—JE RUZALEM De verbinding tussen de kuststrook van Israel en de nog steeds belegerde Joodse wijken van Jeruza'em heeft de jonge Joodse staat al heel wat hoofdbrekens ge kost. De weg liep namelijk door plaatsen, die zich nog steeds in han den der Arabieren bevinden. Door zeer moeilijk terrein hebben de Jo den onder het vuur van de Arabie ren eerst hun zgn. Burma-weg aan gelegd die om Latroen leidde. Langs deze weg werd tegelijkertijd een pijpleiding geconstrueerd, die het onontbeerMjke drinkwater aanvoert. Thans is nog een nieuwe weg ge bouwd. de zgn Malaya-weg, die de definitieve verbinding zal vormen. Een deel van de nieuwe weg. den worden momenteel al veel inlich tingen over communistische activiteit in hun gebieden uitgewisseld, terwijl ook landen als Birma, Siam, Austra^ lië, Nieuw-Zeeland, India en Pa kistan hieraan meedoen. Een van de grote moeilijkheden, die bij een te vormen eensgezind anti-communistisch front overwon nen moeten worden, is de tegenstel ling tussen de Verenigde Staten enerzijds en de overige landen an derzijds. Amerika's „progressieve" politiek bij het verlenen van zelfbe stuur aan de inheemse volkeren bij' voorbeeld is niet geheel in overeen stemming met de Franse, Nederland se en sommige Britse plannen. una HET OPDRINGEN DER COMMUNISTEN. De communistische troepen zijn aan weerskanten om Soetsjou heen ge trokken en bedreigen thans Pengooe, een kleine 160 km. van Nanking, de hoofdstad, gelegen. Volgens alle bin nenkomende berichten verwacht men binnen enkele dagen een beslissende slag. Twee legers der regering onder leiding van generaal Li Ttien Hsia verschansen zich naar men zegt om Nanking, voor het geval de door communisten geleide troepen de Jang- tsekiang oversteken. Volgens regeringsberichten zijn reeds hevige gevechten gaande op een front van 65 K.M. lang tussen Soehsien en Lingpi, halverwege tus sen Soetsjou en Penpoe. Volgens neu trale berichten stoten de troepen van de communistische generaal Tsjen Yi door naar Noord-Anhwei, voorbij Soehsien. Nieuwe Belgische regering gevormd SPAAK IS GESLAAGD. Spaak heeft gisteravond medege deeld, dat hij een nieuw kabinet heeft gevormd. Spaak blijft eerste minister en minister van buitenland se zaken. De nieuwe ministers zullen van middag om 16 uur in vergadering bijeenkomen. Verwacht wordt, dat zij zich Dinsdag a.s. met de regerings verklaring tot de Wetgevende Ka mers zullen wenden. In het oude kabinet hadden de Katholieken 9 portefeuilles, de so cialisten 8 en de technici 2. In het nieuwe kabinet is de verhouding als volgt: Katholieken 8, socialisten 7 en technici 2 portefeuilles. De beide ministers in het vorige transformatorhuis hangen. kabinet, die niet langer deel uitma ken van de nieuwe regering, zijn de heden Delattre (vroeger ministerie van brandstof en energie) en Pieter Verbist (vroegere ministerie van ge zondheid en energie). VLIEGTUIGONGELUK IN ORLY Een Dakota van de Franse lucht vaartmaatschappij „Mercury", die in Nice was opgestegen, is bij het vlieg veld van Orly neergestort op het transformatorhuis van een fabriek. 11 personen liepen ernstig letsel op. Het geheel vernielde vliegtuig. De cockpit van de Dakota bleef aan het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag Wij leven in een tijd van spanning. De wereld kraakt; nu hier dan daar vallen stelsels en staatsinstellingen, worden volken meegesleept door een revolutie. Er is een donkere dreiging uit het Oosten. Polen, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije hebben de zwaarte en de reali teit van die bedreiging aan den lijve ondervonden, In Frankrijk woedt een stakingskoorts, wordt de kracht van het land van binnen uit ver zwakt. En wij weten, wie de infectie van deze koorts naar Frankrijk heeft gebracht. Wat hier te lande var.daag nog niet is. kan er morgen komen. Daartegen moet Nederland zich verzetten, en wel van binnen uit. Uit het hart van he. Nederlandse volk zelf moet het verzet voortkomen. Eensge zind, want eendracht maakt macht. Om dit verzet te organiseren heeft zich met goedkeuring en medewerking van de Nederlandse regering een instituut gevormd, dat Maandag a.s. naar buiten zal optreden, het Natio naal Instituut Steun Wettig Gezag. SAMENKOPPELING VRIJE MAATSCHAPPELIJKE KRACHTEN De minister van binnenlandse za ken onderschrijft dit Instituut als volgt: „Het Instituut Steun Wettig Gezag bedoelt een samenkoppeling te zijn van alle vrije maatschappelijke krachten, die zich ten aanzien van de hf-ndhaving van de inwendige orde en de uitwendige veiligheid van de Staat onveor aardelijk achter de Re gering scharen, de leiding van de Re gering volkomen aanvaarden en de Regering naar beste vermogen steu nen. Het Instituut verpersoonlijk, de eenheidsdrang van het Nederlandse "olk op een terrein, waarop ons volk niet verdeeld mag zijn. Slechts één organisatie behoort alle vaderlandslievende elementen, die, waar nodig, op de bres willen staan ter verdediging van een vrij en zelf standig voortbestaan van onze natie onder een monarchaal en democra tisch bewind, te omvatten. Het insti tuut beoogt de organisatie te zijn. Moge het Instituut aan zijn hoge doelstel in? beantwoorden, moge het gesteund door alle goede Nederlan ders in eensgezindheid en krachtda dig met de Regering samenwerken tot heil van h Vaderland." MAANDAG BEGINT DE PROPAGANDA-ACTIE Zoals gezegd zal Maandag 29 Nov. a.s. in geheel ons land een propa- gan-1 "-actie beginnen, geleid door het „Ir uut Steun Wettig Gezag" met het l.jsI alle vader'andslievende Ne derlanders op te wekken dienst te nemen bij een van die organen van vrijwilligers welke het wettig gezag steunen door het geven van politiële, militaire en economische bijstand. Op een persconferentie, gistermid dag in hote1 „Centraal" te Den Haag gehouden werd een overzicht gege ven van de doelstellingen van het Instituut. De voorzitter, ir J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel, verklaarde, dat het Insti tuut geen verlengstuk was van een regeringsapparaat. Het moet gezien worden als een samenkoppeling van alle Nederlandse groepen die zich on voor waarde1 ijk achter het wettig gezag scharen om de inwendige orde en uitwendige veiligheid van de staat te handhaven. Onder leiding van de overheid zullen de reserve onderde len van de bestaande militaire en po'itiële organisaties worden ge- gevormd. Het Instituut bevordert de toetreding en oefening van de vrij- wiligers en behartigt hun sociale be langen. In de Nationa1e Commissie, welke aan het hoofd staat van het Instituut hebben vertegenwordigers van de Kath. Volkspartij, de Partij van de Arbeid en de Anti-Revolutionairen zitting, alsmede de leiders van or ganisatie als de Bijz. Vrijwillige Landstorm en Volksweerbaarheid Dat het Instituut zo lang gewacht heeft met actie te voeren in het open baar, vindt zijn oorzaak in het feit, dat hechte organisatie moest worden voorbereid. Deze is thans opgebouwd en in landelijk, provinciaa1, gewes telijk en plaatselijk verband, zal van Maandag a.s. af de actie gevoerd worden. De secretarieën van alle ge meenten in ons land zullen dan aTe inlichtingen verschaffen aan dege nen, die hun steun willen geven aan het wettig gezag. Men kan zich melden voor de na tionale reserve van de landmacht. Voor de reserve-grensbewaking van het wapen der marechaussee in een strook van 30 km binnen de land grenzen, bij de haven en bij de vliegveMen, voor de reserve-r;'kspo- litie in plaatsen, waar rijkspolitie op treedt, en voor de reserve gemeente politie in plaatsen, waar de gemeente politie optreedt. Vrijwilligers, die tot één van bovenstaande diensten toetreden zullen een bepaaM aantal uren van hun vrije tijd moeten offe ren voor theorie en oefening. Zij, die over zeer weinig vrije tijd beschik ken kunnen zich melden voor de be wakingsreserve en bij het vrijwilli- gersdepot. De vice-voorzitter M. A. Reinalda, Commisaris van de Koningin in de provincie Utrecht, wees er op, dat het militaire machtsapparaat van ons le ger in Nederland slechts zeer be perkt is door de taak van ons leger in Indonesië. Daardoor zou in ons ]and kunnen gebeuren, wat in an dere landen geschied is. De heer Rei nalda juichte het toe, dat, ondanks alle politieke meningsverschillen, ons volk in zijn geheel bewust is van dp noodzaak zich hecht aaneen te slui ten tegen de gevaren, die onze de mocratische staat vanuit het Oosten kunnen bedreigen en van binnen uit door het optreden van een vijfde co lonne. Het Nede^andse volk moet de overtuiging hebben, dat het de moei te waard is voor zijn veiligheid per soonlijke offers te brengen. De heer Reinalda vroeg voorts de financiële steun van geheel het Nederlandse volk voor het Instituut. De regering heeft slechts een bescheiden bijdrage gegeven. Het kwartje van de gewo ne man kan niet gemist worden. Ook grote commerciële instePingen zullen financieel moeten steunen, omdat het, aldus de heer Reinalda, mede in hun belang is, dat vrede, rust en veilig heid in ons land bewaard blijven. £en Geen mens, of hij oefent invloed uit, misschien langs de-meest verbor gen wegen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1