De achterstand in de belas tingheffing Autobus heeft tram overwonnen! Aanleg van een sportpark in het „Overbos" KIOOSTERBAISIH VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Toezeggingen van de minister Aan de memorie van antwoord op 't voorlopig verslag der Tweede Ka mer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de Rijksbegroting van het dienstjaar 1949, zevende hoofdstuk (ministerie van Finan ciën) is het volgende ontleend: Het tempo van het inhalen van de achterstand wordt in hoofdzaak be paald door het aansiagregelend ap* paraat, dat zijn dus "de hogere en' middelbare ambtenaren. De aanslagregeling in de Inkom sten-, vermogens- en' ondernemings belasting over de jaren 1941 t.m. 1945 en de behandeling van de bezwaar schriften betreffende deze jaren, zal op de meeste inspecteis voor eind 1048 gereed komen. Een uitzonde ring geldt voor de aanslagen in de vermogensbelasting, belastingjaar 1945. Deze aanslagen dienen gelijk tijdig te worden geregeld met de aanslagen in de vermogensheffing-in eens. Op een aantal inspecties is inmid dels reeds een begin (een begin! Red.) gemaakt met de definitieve aan slagregeling over de jaren 1946 en 1047. Voor de definitieve aanslagre geling over 1946 en volgende jaren ig het volgende tijdschema opge steld: Inkomstenbelasting 1948 en 1947 "vermogensbelasting en onderne mingsbelasting 1947 en 1048: gereed vóór Juli 1050; inkomstenbelasting 1948 en 1949, vermogensbelasting en onderne mingsbelasting 1949 en 1950: gereed vóór 1 Januari 1952; inkomstenbelasting 1950, vermo gensbelasting en ondernemingsbelas ting 1951: gereed vóór 1 November 1952. t I Irr November 1952 zou dus een be gin kunnen worden gemaakt met de definitieve anslagregeilng in de in komstenbelasting over 1951. Indien zich geen bijzondere om standigheden voordoen, meent de minister derhalve te mogen ver wachten, dat de achterstand in de aanslagregeling inkomsten-, vermo gens- en ondernemingsbelasting in de loop van het jaar 1953 zal zijn inge haald. Ook op de achterstand in de defini tieve aanslagregeling in de vennoot schapsbelasting wordt geregeld inge lopen. De minister heeft begrip voor de bezwaren, welke deze stagnatie voor de gemeenten meebrengt. Om de moeilijkheden bij de invordering zo* veel mogelijk te beperken, kunnen de gemeenten met toepassing var- arti kel 5 van het tijdelijk besluit school geld lager onderwijs 1945 voorlopige aanslagen opleggen. Dat het inlopen van de achterstand in de aanslagregeling der belastingen enige matiging bij de invordering no dig maakt, is ook de mening van de minister. De Ned. delegatie vertrekt morgen naar Kalioerang De Nederlandse ministers Sassen en Stikker, de heer Neher en de adviseurs vertrekken morgenoch tend per vliegtuig van de K. L. M. r.aar Djogja. Zij zullen direct van het vliegveld naar Kalioerang door reizen, Met een vliegtuig van de Commissie voor Goede Diensten zul len morgenochtend ook een negental republikeinse adviseurs van Bata via naar Djogja reizen, onder wie Sjahrir, Van republikeinse zijde werd aan Aneta verklaard, dat Hatta, be houdens pech op zijn yl'—tocht, he denmiddag te Djogja ankomen. Intussen zijn practisch vertegen woordigers van de de. n, onder wie de afvaardiging van Qost«Java, thans te Batavia. Naar van federale zijde verluidt, zullen zij de Neder landse kabinetsdelegatie verzoeken overleg met de federalisten te ple gen omtrent de onderwerpen, die be handeld zullen worden bij de be sprekingen met de Republiek. UNO HELPT ARABISCHE VLUCH TELINGEN De Verenigde Naties hebben een grote hulpverleningsactie ingezet voor de Arabische vluchte lingen in Pa'estina. Meer dan 2.000 tenten en 45.000 dekens zijn naar de vluchtelingen kampen gezonden, waar velen tot dusver op de naakte grond sliepen. Dat tussen het opleggen van 4e voorlopige aanslagen en het vaststel len van de definitieve een periode ontstaat, waarin de rechtszekerheid in het gedrang kan komen, is helaas niet te vermijden. Wel kan er voor worden gezorgd, dat zowel pij het op leggen van voorlopige aanslagen als vooral pok bij dc invordering daar van een grote mate van voorzichtig heid wordt betracht. De minister waardeert het, dat men nopens de vereenvoudiging van de belastingwatgeving en van haar uit voering zich thans wilde onthouden van het in discussie brengen van con crete voorstellen, gezien het feit, dat die vereenvoudiging ten onderzoek is gegeven aan een daartoe ingestelde commissi j. Vererxvoudiging van aangiftebil jetten wellicht door meer differen tiatie naar gelang van de gevallen waarvoor zij moeten dienen is één van de taken welke de vereenvoudi- gjngseommissie op zich heeft geno= men. De voorbereiding van de instelling van het scheidsgerecht voor de ver- mogensaanwasbelasting is thans zo ver gevorderd, dat de voorzitter van het scheidsgerecht, is benoemd, terwijl binnenkort de benoeming van 5 plaatsvervangende voorzitters te ver wachten is. Inzake de benoeming' van de overige leden van het scheidsge recht is nog overleg gaande. Met betrekking tot de vraag, wel ke uitvoering gegeven is aan de toe zegging, gedaan aan het lid der Ka mer de heer van der Weyden, inzake de vrijstelling van extra-besparing voor middenstanders, tuinders en boeren, deelt de minister mede, dat de desbetreffende regeling zo ver ge reed |s, Jat dienaangaande dezex da gen overleg kan worden geopend met de stiehting voor de Landbouw. PREDIKANT OP KANSEL GEVERLEDEN. In het kerkgebouw van de Chr. Gereformeerde Kerk te 's-Graven- zande die gisteravond in een aparte dienst opnieuw werd in gebruik ge nomen, is, aldug „Trouw", de emeri tus predikant ds. H. Velema, die van 1938=4942 in deze gemeente dienaar des Woords geweest is, op de kan sel aan een hartverlamming overle den. Ds. Velema, die de laatste jaren als emeritus predikant te Den Haag woonde, had zich juist enkele we ken geleden opnieuw beroepbaar ge steld. Gisteravond zou hij het woord voeren bij de indienstneming van het Chr, Gereformeerde Kerkge bouw van zijn vroegere gemeente, Ds, Velema was 59 jaar oud. Jlo-tte Qoip Een milloen guldep binnen IQ weken is het resultaat geweest van de Kerstpakkettenactie van ae Niwin. Als gevolg van deze succesrijke actie zal aan alle Nederlandse mili tairen in de overzeese gebiedsdelen, alsmede aan alle aldaar verblijven de burger-pioniers (Nederlanders, die leven onder omstandigheden, ge lijk aan die der militairen, zoals Rode Kruis-personeel, e.d.) t§r gelegenheid van het Kerstfeest een Kerstpakket kunnen worden uitgereikt. Ruim 70.000 kg. gedroogde melk ia als eerste zending van het inter' nationale Kindernoodfonds van de V. N. thans uit de Ver. Staten naar Indonesië onderweg: de zending, waarvan de waarde geschat wordt op 72.000 dollar, wordt omstreeks 15 De cember te Batavia verwacht. Eduard Flipse zal op uitnodiging van de Nederlandse legatie te Ma drid en door bemiddeling van het Ned, Impresariaat enige concerten in Spanje dirigeren- In zijn afwezig, heid zullen als gastdirigenten bü het R. Ph. O. optreden op 29 November en 3 December Hein Jordans, op 12, 13 en 19 December Paul van Kempen. GEMEENTERAAD VAN LISSE Gemeente subsidieert het bijzonder middelbaar onderwijs van meegemaakt op geheel ander ter- De voltallige gemeenteraad Lisse heeft Donderdag-avond lijvige agenda afgewerkt. De heren G. J. Randsdorp, voor zitter, M. Hordijk, F. J. van Kesteren, G. Nieuwenhuis en E. Scholte wer den herbenoemd tot leden van de commissie van advies, bedoeld in de woonruimtgwet. Zjj kregen een ex tra p!uim vooy hun arbeid in deze aangelegenheid, Verschillende voorstellen, o. a. het aangaan van een geldlening voor de bouw van 35 woningen, werden alle aangenomen, Woning-splitsing. Het voorstel van B. en W. inzake beschikbaarstelling van het gemeen telijk aandeel in de kosten van wo ningsplitsingen ontlokte een kleine discussie. De heer {Sohojte merkte op, dat de kosten hieraan verbonden z. i. niet op de kapitaaldienst behoren te staap, doch op de gewone dienst, waarmede B. en W. zich na beraad verenigden. De heer van Biemen kreeg op zijn vraag te horen, dat de woningsplitsingen blijvend zouden zijn, wanneer hiertoe eenmaal was overgegaan. De heer van Kesteren achtte het beter om met de gelden woningver beteringen tot stand te doen komen, waardoor vele gezinnen z. i. waren geholpen en de woongelegenheid ten goede kwam. De voorzitter vroeg de heer Van Kesteren zijn gedachte in een voorstel te formuleren, opdat B. en W, zich hierover kunnen bera den. Hierop werd het voorstel z. h. s. aangenomen, evenals het voor stel inzake wijziging verordening le gesheffing voor inlichtingen uit de bevolkingsboekhouding. Bij bespreking van het voorstel in zake subsidiering van het bijzonder middelbaar en voorbereidend onder wijs zeide de heer van Briemen, meer te gevoelen voor een subsidie ring van de leerlingen zelf, dan var- het tekort van de bijzondere school. Bovendien ligt het ontwerp van wet voor de financiële gelijkstel ling klaar. De heer van Leeuwen zeide, dat B. en W. voortvarend zijn op dit ge bied. Hij heeft dit wel eens anders mmm De voor?, zegt, dat hier inderdaad een principiële beslissing aan vast zit. Hij acht het gerechtvaardigd, dat subsidiering van deze onderwijs instellingen plaats vindt. Hieraan zit vast dat wanneer alle onder wijsinrichtingen, die hiervoor in aan merking komen en leerlingen van Lisse op school hebben, om subsidie komen, het jaarlijks bedrag maximaal 5000.zal kunnen bedragen. Over dit onderwerp wordt nog even doorgepraat, waarna het met algemene stemmen werd aangeno men. De statuten van de „Woning stichting" De voorstellen inzake de vaststel ling van de statuten van de gemeen telijke woningstichting konden over het algemeen de goedkeuring van de leden wegdragen. Wel werd ge constateerd en vastgelegd, dat er nog vele moeilijkheden zjjn te overwin nen, alvorens zij volledig tot een ieders tevredenheid werken zal. Een groot bezwaar is o.a., dat de M3. bouwprijs jg vastgesteld op f 32.50, terwijl de realiteit anders is, omdat men niet klaar kan komen voor dit bedrag. De M3. bouwprijs bedraagt tussen de 40,en 45.Hierom trent zullen B. en W, evenwel al het mogelijke in het werk stellen, om deze voorwaarde te doen verbete ren. Met nadruk werd er op gewezen door de heer de Koning dat deze regeling op zich goed is, doch dat van hogerhand de uitvoering hiervan practisch niet mogelijk is gemaakt. Hij verkreeg dan ook de verzekering van B. en W, dat zij de gegadigden volledig zullen inlichten omtrent de consequenties, welke hieraan ver bonden zijn, met voorbeelden en uitgewerkte cijfers. De voorstellen: o.a. tot beschik- baarsteFing van een crediet voor het aansohaffen van sportmateriaal t. b. v. het gymnastiekonderwijs en inza ke het verlenen van een tijdelijke bij- slag aan het gemeente-personeel werd alile na ampele bespreking aanvaard. Tram en autobus. Over het voorstel inzake de om zetting van de tramexploitatie in een autobusdienst werd ruim anderhalf uur gediscussieerd. De voorzitter zet het uitvoerige prae-advies van B. en W. nader uit een en deelt mede, dat van de stieh ting tram-archief "te 's-Gravenhage nog een nader schrijven is ingeko men, nadat zij via de dagbladen ken nis had genomen van het afwijzend advies van B. en W. op de door de Iramstichting ingediende en voorge stelde motie. De omschakeling van de tram in. een busdienst te Haarlem heeft weliswaar de eerste dagen enige moeilijkheden opgeleverd, daarna waren de moeilijkheden op gelost. De bezwaren van de stichting Tramarchief, dat de N.Z.H.V.M. reeds thans haar materiaal te koop heeft aangeboden van de lijn Haarlem- Leiden berusten ook op gezegden, waarvan niets bekend is. en hetgeen slaat op afgedankt materiaal. De heer de Koning zegt, dat dit een aangelegenheid van de raad is en hij kon zich niet onttrekken aan het gevoel dat straks de boel vast loopt, uit verkeers-technisch oog punt. Bovendien zijn de tarieven ho ger. Hij spi'eekt zich uit voor behoud van de tram, en is voor aanneming der motie. De heer Steenwinkel verklaart in een lang betoog dat een demissionair GEMEENTERAAD VAN WARMOND De raad der gemeente Warmond hield Donderdagavond een openbare vergadering. De voorz. deelde mede, dat de heer Dekker, wethouder, op medisch advies een paar maanden volstrekte rust moet nemen. Spr. hoopte van harte, dat de heer Dek ker na deze rustperiode zich weer volkomen aan zijn taak zal kunnen geven. Bericht van verhindering was binnengekomen van de heer G. van Elburg. Hierna volgde verschillende medelingen. Van de N.Z.H.V.M. was bericht binne Tgekonjcn, dat zij be reid was een bijdrage te verlenen van 50% in de kosten van het plaatsen van wachthuis voor de reizigers met de autobus. Deze aanbieding zal door B. en W, in nadere overweging wor den genomen. Met de eigenaren van de Tèijlingerkade was geen overeen stemming bereikt met betrekking tot het maken van een afscheiding van het daar ter plaatse aanwezige water. Over deze zaak ontspon zich een uit voerige discussie, waarbij algemeen werd betreurd dat geen overeenstem ming kan worden bereikt, Besloten werd in deze voorlopig een afwach tende houding aan te nemen. De royale verlichting. De raad sprak er zijn grote voldoe ning' over uit, dat de verlichting van de Oranje Nassaulaan zo buitenge woon geslaagd is. Ook de verdere verlichting van het dorp werd onder de loupe genomen, waarbij werd be sloten ook de Sweilandstraat en het gedeelte van de Herenweg, dat op de ze straat aansluit, van natrium-lieht te voorzien. De heer van Vliet wilde een grotere afstand zipn tussen de te plaatsen lichtmasten waardoor een belangrijke besparing aan materiaal verkregen wordt. De "voorzitter zegde toe een en nder met een deskundige te zullen bespreken om te zien, wat in dit geval te bereiken is. zonder aan een goede verlichting afbreuk te doen. Van de Nederlandse Spoorwegen was bericht binnengekomen dat het niet mogelijk was voor deze gemeen te stoptreinen te laten lopen, gezien de materiale positie. Toen een ver zoek van een ingezetene ter tafel SPIT in de WG mqej li vpfiorQQn met 'n wrijlrniddèl 'gelsels l^n doordringen en r ^'5 ^"lilmiddel. ook legen rheumaliek. spier- verrekkingen, kneujjngen, slimheid, ischias, minister in zulk een belangrijke aan gelegenheid geen beslissing had moeten nemen. Hij kan het stand punt van B. en W. niet bewonderen. Eerst werkt men met Sassenheim en Hillegoni samen en thans laten zij de gemeenteraad van Sassenheim in de kou staan. De bevolking der streek is voor het behoud der tram en de bezwaren zijn z. i. niet weggecijferd. Hij is voor aanneming der motie. De heer Kortekaas gaat het ver loop der geschiedenis" hieromtrent na. Reeds was de zaak z, i, in kan nen en kruiken voordat het volk de gemeenteraden hierover was gehoord en deze hun mening hadden kenbaar gemaakt. Men was" gekant tegen de bus en hij had verwacht, dat B. en W. thans nog tegenstan ders waren. 'Hij betoogde, dat de be zwaren niet zijn opgelost en dat de tarieven hoger zullen worden. De verantwoording ligt bij de minister en niet bij de gemeenteraad. Spr. raadt ten gterkste op aanneming van de motie aan. Verschillende leden o.a. van Leeu wen, de Vriee, v. Kesteren, Romijn en Blitterswijk voerden hieromtrent het woord, waarbij zij behalve de reeds geuitte bezwaren, nog aanvoer den, dat er geen waarborgen waren voor een goede uitoefening en functie nering van de busdiensten. De heer Blitterswijk sprak zich definitief ais voorstander van de bus uit, De voorz, deelde mede, dat wel degelijk veel bereikt is, dPPr de in diening der bezwaren. Immers, oor spronkelijk was de N.Z.H.V.M, ge neigd om slechts 14 bussen op dit traject in te zetten, terwijl wij thans de toezegging hebben, dat ten min ste 32 bussen op dit traject zullen rijden, Voorts is de vergunning nog slechts voorlopig, omdat de defini tieve vergunning eerst wordt gege ven, wanneer er blijk van gegeven is, dat het vervoer van passagiers ten volle is gegarandeerd. Hierop ziet de minister alsmede de rijksverkeers inspectie ten strengste toe. Men moet zich neerleggen bij de feiten zoals zij zijn. De diverse leden treden in repliek, waarbij er verschillende kwinksla gen over en weder ten beste werden gegeven, doch waarmede geen nieu we gezichtspunten naar voren wer den gebracht. De spreektijd werd zelfs op 2'/. minuut bepaald, wegens het vergevorderd uur. Allereerst werd na discussie ge stemd over de motie. Daze motie werd verwerpen met 4 stemmen die van dc heren Kortekaas. Steen winkel, Scholte en de Koning oor een 11 stemmen tegen. Het voorstel van B. en W. werd hierna met algemene stemmen aan genomen. Wel werd door B. en W. toegezegd, dat zij de Minister en de Rijksverkeersinspectie een schrijven zullen eenden, waarbij gevraagd wordt om nauwlettend en streng toe te zien en te blijven toezien, dat het vervoer per bus steeds op de juiste wijze en vlot zal geschieden. De overige agendapunten werden zonder opzienbare discussiën aange. nomen. kwam, waarin deze vermindering ver zocht van de hem opgelegde aanslag in de hondenbelasting, kwam weder om de toepassing van deze verorde ning ter sprake die vele raadsleden geen voldoening gaf. Langdurig werd over deze kwestie gediscusseerd met als resultaat, dat de juiste straten zullen worden bepaald, waar een ge houden hond als Waakhond be schouwd kan worden, waaronder dan ook zullen vallen die honden, die ge houden worden dóór personen die 30 meter of meer van een straat wo nen. Aanleg van sportvelden. Aan de orde kwam hier na het voorstel van B, en W. tot aanleg van een gedeelte van de sportvelden op de gronden van het Overbos. Het Overbos groot 4.14 H.A. behoorde tot de bezittingen van het „Huys te War- mondt: Het bos werd tijdens de oor log door de Duitsers gerooid; meer dan 500 eiken bomen werden geveld. Na de oorlog is dit complex gronden door de gemeente aangekocht, em hierop een recreatieoord te stichten. Door de gemeente ax'chitect is een plan ontwórpen, waarvan B. en W. het volgende mededeelden. Langs de Herenweg zijn 2 bouwtex'reinen, elk groot 1/2 H.A. geprojecteerd, op elk waarvan een landhuis gebouwd kan wox-den. Eén terrein is bereids ver kocht, terwijl het bouwplan hiervoor is goedgekeurd. Voor het andere ter rein heeft zich eveneens een koper aangemeld. Van het x'esterende ge deelte, gi'oot 8.14 H.A. is 2.44 H.A, be stemd voor sportvelden en de. daar op geprojeoteerde wandelsingels. Het sportveld voorziet in een vggt- balveld, waarom een atHletiekbaan met een leng: van 450 meter bij een breedte van meter, terwijl in de halve cirkels achter de doelen ruimte is voor vérspringen, hoogspringen, kogelstoten, speer1 en discuswerpen enz. Een tweede terrein zal dienen voor voetbaloef enveld, terwijl daarnaast nog een terrein beschikbaar is, waar op eventueel een korfbalveld afgezet kan worden. Laatst genoemde ter reinen zulleix tevens dienen als speel velden bij het vak lichamelijke op voeding /oor Je jeugd. Rond het complex speelvelden zijn de reeds genoemde wandelsingels ge dacht, die een bx'eedte krijgen van 10 metex*. Deze singels liggen een halve meter hoger dan de speelvelden en worden met opgaande bomen en hakhout beplant. Behalve dat hier door een beschutte ligging der velden is verzekerd, bieden de singels boven dien een aangename wandeling en verpozing voor hen die niet daad werkelijk aan de sport deelnemen. Na voltooiing van dit plan dat blij kens de begroting een bedrag van cir ca 40.000 zal kosten zal Warmond kunnen bogen op een der mooiste sportparken in de omtrek. Op verzoek van de voorz. was de gemeente architect, de heer Bakkers, aanwezig om de nodige technische in lichtingen te geven. De heep Vergeer vond het plan prachtig van opzat, maar wel wat duur en zou gaarne, zo mogelijk enige bezuiniging toege past zien. De heer Heitlager had gaar ne gezien, dat tevens een exploitatie rekening was overgelegd om te kun nen zien wat uiteindelijk de kosten vpor de gemeente per jaar zullen zijn. Lang en uitvoerig werd over het plan van gedachten gewisseld. Uiteindelijk werd besloten aan het plan uitvoering te geven en daar, waar zulks moge lijk is, te bezuinigen zonder aan het geheel afbreuk te doen. De heer Bak kers had van de voorzitter en de raadsleden een woord van bijzondere dank in ontvangst te nemen voor de wijze waarop hij dit plan had voor bereid. Bij de gebx'uikelijke rondvraag werd o.m. gevraagd hoe het stond met de bouw van een nieuwe brug over het Oegstgeestex'kanaal. De voorz. deelde mede, dat dit plan in een sta dium verkeert, waarop nog geen me dedeling in openbare zitting kon wor den gedaan maar hij stelde voor hier op in geheime zitting nader terug te komen, waartoe werd besloten. Hier na volgde sluiting der vergadering. LEIDEN WINKELIERS-VERENIGING MORSCHSTRAAT". Als uitvloeisel van de gehouden jubileum- en kroningsfeesten en de zeer geslaagde buurtfeestviering op 6 September j.l. is besloten tof op richting van de Winkeliers-Vereni ging „Mox*schstraat". De bedoeling is, bij gedenkdagen en nationale feesten tijdig gereed te zijn en door het houden van win kelweken, door het versieren van winkels enz. de aandacht te vestigen op deze typisch oud-Leidee winkel straat. Begonnen zal worden met een raadselwedstrijd! van 26 November tot 4 December, waaraan iedepgen kan meedoen en waarvoor gratis invulformulieren verkrijgbaar zijn bij de deelnemende winkeliers. Voor deze raadselwedstrijd zün mooie en practieche prijzen beschikbaar ge steld, O a. een hoofdprijs van 50,- aan waardebonnen te besteden bij winkeliers in de Morschstraat. Ingevulde formulieren kunnen worden ingeleverd bij het secreta riaat: Morschstraat 20 of bij een der deelnemende winkeliers. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal-exe- men Nederlands recht: de heren D, Jongkeeg, te Wermer, M. J. Hok te Leiden en J. G. Jutta te Den Haag. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond) GEEN VERANDERING. Droog weer met weinig of geen bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Gedurende de nacht meest lichte vorst behalve op de Wad den-eilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde" temperatuur ais vandaag. GEM. AANKONDIGING MARKTEN. .V Burgemeester en Wethouders van Lolden brengen ter openbare kennis, dat de algemene dag- en avondmark- ten die op Zaterdag 25 December 1948 en Zaterdag 1 Januari 1949 zou den moeten worden gehouden, in plaats van op deze dagen, zullen worden gehouden op resp. Vrijdag 24 Deeember en Vrijdag 31 December 1948. 9375 Leiden, 2G November 1948. Burgemeester en Weth- voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSGHQT De Secretaris, J. BOQL. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 8 De cember 8,8, tQ 14 uuv 30 aan "het Bu reau van de Geneeskundige Dienst, Mare 18a, gelegenheid is tot koste'o- ze inenting tegen pokken. 9374 Trouwboekje meebrengen. PRIJSVRAAG LEGATUM VISSERIANUM. In overeenstemming met de faculteit der Rechtsgeleerdheid heeft het Col lege van Curatoren der Rijksunivex'si- teit te Leiden, las beheerder van de stichting Legatum Visserianum, thans de volgende prijsvragen uitgeschre ven: I. Het Legatum Visserianum vraagt een kritische beschrijving van de internationaal-privaatrephtelijke wetgeving en rechtspraak der twin tigste eeuw betreffende de confis catie (inbegrepen de nationalisatie) van eigendom- II. Het Legatum Visserianum vraagt een kritisch overzicht van de inrichting en procedure van de grote politieke internationale conferenties van de 17e tot en met 19e eeuw tWestfalen, Nijmegen, Rijswijk, Utrecht, Weneh, Parijs (1856), Berlijn (1878). De antwoox'den moeten, in het Ne derlands, Zuid-Afrikaans Dufts of Frans getikt, vóór 1 November 1950 worden toegezonden aan het College van Curatoren- Aan de antwoorden, die daarvoor in aanmerking komen, zullen prij zen worden toegekend tot een maxi mum van 5.000 vopr elke prijs vraag. RENé CLAIR'S MEESTERWERK VOOR K O „A nous la liberté" Met de film „A nous la liberté" zien we de grote Franse cinemato- graafRéné CF air in topvorm en beter nog dan „Le silence est d'or1' voldoet eerstgenoemde rolprent, omdat in „Bwijgen is goud" de invloeden van zijn zwerftochten door de Engelse en Amerikaanse studio's duidelijk merkbaar zijn. De film moge uit technisch-fotografisch oogpunt na zo veel jaar niet meer geheel voldoen; het klassieke meesterschap van de maker komt ten voUe tot de toe- schouwex*. De sprankelende Franse humoer viert er hoogtij echter in de juiste proporties en met dat tikkel tje sentiment erbij, waardoor het geen klucht geworden is. Réné CJair heeft in deze film zijn kunnen uitge buit door een aax'dig gegeven te we ven rondom e enkarakteristiek van op bijna komische wijze, maar bü- menselijk falen en er geraffineerd tend fel een sociaal probleem door heen te werken, Het vex-haalt speelt zich af rond twee celgenoten in een gevangenis, die beide ontvluchten. Doordat de eon het de vroeg geallarmeerde be waking er lastig maakt, gelukt het de ander te ontkomen. Weer in de vrije wereld maakt hij furore ei\ brengt het tot directeur van een gro te gramofoon-fabriek, waarin zijn kameraad, na zijn straf uitgezeten te hebben, als arbeider belandt. Als de Matste in moeilijkheden geraakt, komt hij in de dii*ecteurskamer te recht, waar hij moet ontdekken dat zijn oude makker hun gezamenlijk lied in de gevangenis „A nous la li berté" vergeten schijnt. Aan het einde echter komt natuurlijk alles goed, nadat ook Amor even om een hoekje gekeken had. K en O. braoht deze film gister avond in „Casino" voor haar leden, die, althans om 7 uur, qua opkomst, niet de eer aan deze film en de ma ker gegeven hebben, die hun toekomt. MORGEN NAAR DE SCHOUWBURG. Morgen, Zaterdagavond, wordt een mooie," prettige avond aangeboden in de Leidse Schouwburg. De vereni ging „Gmnia Omnibus" geeft voor haar leden en andere belangstellende, die zij gaarne in groten getale ver wacht, een toneelavond, waarop een goed befaamd gezelschap een werk van Jan Fabrictus „Onder één dak" gal opvoeren. Kaarten lijn Zaterdag aan de Schouwburg verkrijgbaar tussen 10 en 1 uur en, voorzover voprradig, ook 'a avonde aan de zaal. De vereniging „Onia Omnibus" veel belangstelling toegewenst d&n zal de waardering er vanzelf zijn!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2