SeCckióeSou/Ya/tit Delegatie Staten-Generaal naar Indonesië Spaek moet opdracht teruggeven Minister van Maarseveen doet enkele mededelingen Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN O MSI REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11550 De'strijd tegen de Katholieke Kerk in Hongarije Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Prof. Mr. C. P. M. Romme H. A. Korthals H. J. W. A. Meyerin: H. W. Tilanus Waarschijnlijk wordt het Kalioerang ^"ANDAAG vertrekken van Schiphol de vijf leden van de Staten-Ge neraal, die als waarnemers^ aan de Nederl. delegatie zijn toegevoegd, naar Batavia. Het zijn: jhr. mr. Van der Goes van Naters, professor Rom- me, de heren: Korthals, Meyerink en Tilanus. In Republikeinse kringen te Batavia is men van mening, dat de onderhandelingen waarschijnlijk te Kalioerang zullen worden gehouden. Mohammed Hatta, die zich op het ogenblik in Tapanoeli op Sumatra bevindt zal Donderdag weer te Djok- ja terug zijn. Zijn standpunt over de kwestie of de* komende besprekin gen als formeel dan wel informeel wil beschouwen is nog niet bekend. In politieke kringen te Djokja wordt echter gezegd, dat de Republikeinse regering waarschijnlijk vasthoudt aan haar standpunt, dat alle formele besprekingen over het geschil moe ten worden gevoerd onder toezicht van de Commissie van Drie. De laat ste heeft gezegd, dat zij zeer ver heugd zal zijn over elke poging om de partijen rechtstreeks tot elkaar te brengen. „De komst van een delegatie van- het Nederlandse kabinet, vergezeld van adviseurs en leiders van dè ver schillende parlementsfracties, naar Indonesië heeft de verwachtingen van de Republiek overtroffen", aldus schrijft het Chinese te Batavia ver schijnende dagblad „Kend Po". Het blad zegt voorts: „Deze mededeling werd dan ook met gevoelens van meer hoop door de republikeinen ont vangen dan zij in het algemeen la ten merken". Ministers in Batavia aangekomen De Constellation met de Neder landse ministers' Sassen en Stikker, de gedelegeerde van het opperbe stuur Neher en de adviseurs is he den op het vliegveld Kemajoran aan gekomen. Minister Sassen inspec teerde, na het spelen van het Wil helmus door de stafmuziek van het K.N.I.L., onder geleide van luitenant- generaal Spoor en vice-admiraal Pinke de erewacht, die bestond uit een compagnie van land-en zee macht. Voor de pers, die eveneens op het terras was opgesteld, legde minister Sassen de volgende ^erklaring af: „Zoals gij weet, hebben wij Nederlanders ons verbonden na een interim-periode de vrije, fe derale en souvereine Staten v. In donesië tot stand te brengen, met het gelijkelijk vrije en sou vereine Koninkrijk der Neder landen in een duurzame Indone sische Unie verenigd. Dit pro gramma is neergelegd in de kort geleden gewijzigde grondwet, in overeenstemming met de plech tige aankondigingen, die eerder door Koningin Wilhelmina ge daan zijn. Mijn collega's en ik zijn hier om te trachten hieraan OPGRAVINGEN TE HEUSDEN Op het Burcht^lein te Heusden ver richt de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek op het ogenblik opgravingen naar de over blijfselen van het voormahge kas teel. Een deel van de voorburcht is reeds blootgelegd. Men is van plan alle fundamenten uit te graven, te fotograferen en in kaart te bren gen om zich aldus een nauwkeurig beeld van het historische gebouw te kunnen vormen. De keuken zoa's deze thans is vrijgekomen. Men ziet geheel links de trap, die naar de woonvertrekken leidde en rechts de stookgelegenheid. thans uitvoering te geven. Voor zover het de overweldigende meerderheid der Indonesische volkeren en voorzover het mijn regeripg betreft kunnen wij met de uitvoering van dit program ma onmiddellijk beginnen. En wij zijn bijzonder verlangend dit te doen. Daarom zijn wij van mening, dat er een mogelijkheid moet zijn om dit snel te doen. Dit hopen wij te bereiken. Wij zuilen hier voor korte tijd zijn. Daarna gaan wij terug om rap port uit te brengen aan onze re gering", aldus minister Sassen. 'Ja deze korte plechtigheid ver trokken de ministers en de adviseurs in een lange colonne auto's naar het paleis op het Koningsplein, waar dr. Beel hen ontving. BRITSE KOOPVAARDER MET 40 MAN VERMIST. Het 5267 ton metende britse vrachtschip „Hopestar", dat met een bemanning van 43 koppen uit En geland naar de Verenigde Staten on derweg is, wordt vermist. Het laatste radiobericht van de Hopestar" werd op 13 November opgevangen, toen het schip 700 km. Oost van Newfound'and was. Het schip meldde, dat het „zware storm schade" had opgelopen. Vliegtuigen zullen bij gunstig weer bij het op sporingswerk worden ingeschakeld. De Hopestar", die in ballast van Newcastle naar Philadelphia voer, zou daar rond 18 November aanko men om een lading graan voor Alexandrië te laden. DENEMARKEN KOOPT STRAAL JAGERS IN ENGELAND. Denemarken zal 35 jagers met straalaandrijving in Engeland kopen als onderdeel van een herbewape ningsprogram ten bedrage van hon derd millioen kronen. De afgetreden Belgische minister-president Spaak, die trachten wilde een nieuw ministerie samen te stellen en van wie men verwachtte, dat hij daarin wel spoedig zou slagen, heeft zijn opdracht terug moeten geven. Daarop heeft Eijkens, minister van financiën in het demissionnaire kabi net, de opdracht gekregen om een regering te vormen. In politieke kringen is men van oordeel, dat de regeringscrisis thans een ernstig ka rakter heeft gekregen. Marshall-plan was zijn struikelblok Pierre Wygny minister van kolo niën in het d missionnaire kabinet, heeft verklaard, dat Spaaks struikel blok de kwestie is geweest, welke van de beide partijen der coalitie, Katholieken of socialisten, het toe zicht zou krijgen op de practische tut voering van het plan-Marshall in België. August de Schrijver, voorzitter van de C. V. P. heeft doen weten dat zijn partij niet kon aanvaarden, dat een socialistische minister de post zpu bekleden. Spaak heeft ook moeilijkheden on dervonden bij het vinden van een opvolger van de afgetreden minister van justitie. REGERING VAN VENEZUELA OMVERGEWORPEN. Radio-Caracas meldt, dat het leger de regering van Venezuela omver heeft geworpen. Het leger zou de toe stand beheersen Volgens een te Ca racas uitgegeven officiëel communi qué heeft gisteren kort na 'de mid dag het gehele kabinet aan de pre sident ontslag aangeboden. De mi nisters zouden echter op hun post Kijven totdat er een nieuw kabinet zou zijn. DE POST STAPELT ZICH OP. Wegens de staking aan de Amerikaanse Oostkust. De hoop op een spoedige regeling van de staking van havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust werd gisteravond kleiner, toen de werkge vers „eenstemmig besloten'' de ha venarbeiders geen nieuwe voorstel len te doen. De havenarbeiders be sloten hun standpunt niet te wijzigen. Meer dan 167.000 zaken internatio nale post liggen te New York tenge volge van de staking opgestapeld. De Japanse oorlogsmisdadigers MACARTHUR BEKRACHTIGT VONNISSEN. Genesraal MacArthur. de geallieer de o pp erbeve1 hebber in Japan, heeft meegedeeld, dat hij de vonnissen over alle kortelings veroordeelde Ja panse oorlogsmisdadigers heeft be krachtigd en aan de commanderende generaal van het achtste Amerikaan se leger order heeft gegeven ze uit te voeden. GENERAAL W. H. VAN TERWISGA OVERLEDEN. In de ouderdom van 80 jaar over leed te 's-Gravenhage de luitenant- generaal b.d. W. H. van Terwisga, oud-commandant van het veldleger. DE TOESTAND IN CHINA. In officiële kringen te-Washington maakt men zich steeds meer zorgen over de toestand in China. Het resul taat van de besprekingen hierover tussen Truman en Marshall wordt met spanning afgewacht. Sol Bloom, die voorzitter zal worden van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat hij president Truman zal vragen Tsjang Kai Sjek naar Washington te ontbieden. De hulp aan China wordt aanzien lijk vertraagd door een meningsver schil tussen Engeland en Amerika. Amerika wil de communisten boycot ten, als zij in Azië een verovering gemaakt hebben, terwijl Engeland een voorstander is van „zaken doen". In zes dagen de wereld rond Gistermorgen om 11.27 uur is op het vliegveld Kastrup (Kopenhagen) ge1 and de heer Hendil, hoofdredac teur van Extrabladet" (Kopenha gen). Hij beëindigde hiermede een reis om de wereld in zes dagen en enige uren. Zoals men zich zal her inneren was de heer Hendil vorige week met de K. L. M. te Kopenha gen gestart om de tijdtabellen van de luchtlijnen op hun juiste waarde te schatten. En het pleit voor de be trouwbaarheid dezer lijnen, dat hij zijn schema op de minuut af kon vol gen. Per K. L. M. ging hij van Kopen hagen via Amsterdam, Karachi en Bangkok naar Shanghai. De North "Western Air Lines bracht hem via .Tokio naar New-York en daar stond het Scandinavian Airline System ge reed om hem met bekwame spoed naar Kopenhagen terug te brengen. Goudstaven voor communisten VANDAAG STEMMING OVER VEERTROUWENSMOTIE IN FRANSE KAMER. De Franse Nationale Vergadering heeft de stemming over de vertrou- wensmotie van de regeringQueuille tot Woensdagmiddag uitgesteld. Tij dens de debatten van gisteren heeft de premier van de Assemblée ver langd, dat zij het gehele beleid der regering zal goedkeuren. Wanneer gii niet voldoende ver trouwen in het Kabinet hebt", zo ver volgde Queuille, „zegt het dan dade lijk, opdat een ander mijn functie kan overnemen". René Capitant heeft verklaard, dat de „intergroupe gauliste" zich morgen van stemming zal onthouden. De Gaullisten keuren de politiek der regering niet goed, maar zullen ook de communisten niet steunen. De premier heeft de beschuldiging van minister Moch, dat de commu nistische partij financiële steun uit het buitenland ontvangt, nader ge preciseerd. Op de vrije goudmarkt te Parijs zijn staven goud ontdekt met een Oostelijke keurstempel. De sta ven zijn van zulk een vorm, dat zij gemakkelijk in actetassen verborgen kunnen worden. Wij verdenken ze kere personen, die door diplomatieke onschendbaarheid beschermd wor den, van deze goudsmokkel, aldus Queuille. Als het dossier compleet is en de bewijzen zijn geleverd, zal de regering de techniek van het hulp plan aantonen. Strj I tegen Kardinaal Mindszenty bereikt een hoogtepunt Verklaring van Kardinaal in alle Kerken voorgelezen. De strijd tegen Kardinaal Mindszen ty heeft de laatsie dagen een hoog tepunt bereikt. In kerkelijke kringen vreest men, dat de jongste verkla ring van de Kardinaal in de Magyar Kurir, die door de politie van Boeda pest in beslag is genomen, a's diens „zwanezang"' zal moeten worden be schouwd. Men verheelt daar zijn be zorgdheid niet, dat binnenkort het conflict tot een tragische ontknoping zal leiden. Inmiddels is niettemin ondanks de inbeslagneming van de Magyar Ku rir de verklaring van de Kardinaal jl Zondag in alle kerken van Hon garije van de kansel voorgelezen. In deze verklaring weerlegt de Kardi naal de beschuldigingen die tegen hem door de communisten worden ingebracht. Als tegen-actie is de Hongaarse radio gisteren begonnen met het uitzenden van de tekst van protest telegrammen, die de regering zou hebben ontvangen van organisaties en arbeiders en v/aarin de „arbei ders hun ontevredenheid uiten tegen de „reactionnaire hetze van Kardi- naar Mindszenty". Deze stroom van protesten, aldus radio Boedapest, richt zich niet tegen de vrijheid van godsdienst maar „tegen de haatpoli- tiek van de Kardinaal", die' als ,.oor- logsophitser" en „agent van het Amerikaanse imperialisme" wordt betiteld en als .verstoorder van de rust in Hongarije's binnenlandse po litiek'" In een commentaar op deze ge beurtenissen verklaarde Radio-Va- ticana Dinsdagmiddag: Wij weten niet wat men door deze campagne tegen Kardinaal Mindszenty hoopt te bereiken. Wij weten we' dat de ervaring leert, dat bepaalde regiems zich uiterst onbehaaglijk gevoelen tegenover diegenen, die zonder vrees in de naam van God en van de Kerk de verdediging op zich neemt van waarheid en vrijheid. ALLE SOORTEN ZEEP KOMEN IN DECEMBER VRIJ. Het staat thans vast, dat de zeep, niet inbegrip van alle soorten, op één der eerste dagen in December vrij zal mogen worden verkocht. De hoeveelheden te ifnp.orteren grond stoffen oliën, vetten en chemica liën worden voldoende geacht om nu ook die soorten zeep waarnaar de grootste vraag wordt verwacht, nl huishoud- en toiletzeepen bonvrij beschikbaar te stellen. De aanvoer van chemicaliën, wel ke worden geïmporteerd uit Frank rijk, België en Luxemburg, stagneer- ce in vorige jaren nog wel eens, maar de productie in deze landen is nu van die aard, dat regelmatige en voldoende import is verzekerd. De „Willem Ruys" wordt Don derdagmorgen uit Batavia te Rotter dam verwacht met 750 passagiers, onder wie 255 evacué's. KIEZERSLIJSTEN TER INZA GE Voor de op 5 December te houden gemeenteraads verkiezing in Berlijn liggen de kiezerslijsten thans ter inzage, teneinde te kunen nagaan wie voor deelname in aanmerking komt. Aangezien de Russische com mandant de verkiezingen in de Oos telijke sector heeft verboden, zijn aPeen in de drie westelijke secto ren de lijsten ter inzage gelegd. Tweede Kamer VERKORT TWEEDE KAMER VERSLAG. Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer de begroting van Binnenland se Zaken verder afgehandeld en ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard met aantekening, dat de communistische fractie geacht wil de worden te hebben tegengestemd. Bij de afdelingen ambtenarenzaken, centraal orgaan voor rijkspersoneels- aangelegenheden en pensioenen en wachtgelden hebben enige leden nog het woord gevoerd. De heer Dassen (K.V.P.) wilde o.m. spoedige resultaten zien van het on derzoek inzake de classificatie, welke z.i. niet deugt. Ten aanzien van de gehuwde amb tenares wilde de heer Roosjen (A.R.) de sinds 1931 door de rerering ge volgde gedragslijn zien voortgezet. De heer Beerninck (C.H bepleit te een voorschot van 10 po* voor de gemeenteontvangers. Verder vroeg hij o.m. of de minister wil gaan in de richting van een landelijke salaris regeling voor gemeentenersoneel met behoud der gemeentelijke autonomie om de personeelsformatie naar eigen inzicht vast te stellen (Practisch gaat het reeds zó in grotere gemeenten. Red.). Hij pleitte voor de 2 pet. gra tificatie voor onderwijzers. Voorts beval hij de kwestie van georgani seerd overleg in onderwijszaken in ministers aandacht aan. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer van Maarseveen zegde toe verscheidene suggesties nader te zullen overwegen. Richtlijnen voor de salariëring van personeel van ge- rreéntesecretarieën zullen spoedig af komen. De kwestie der ontvangers wordt nog besproken en de vraag van een voorschot van 10 pet. voor deze functionarissen wordt in over weging genomen. Het is de bedoe ling, zo deelde de minister mede. dat de technische herziening var. het be zoldigingsbesluit nog dit zittingsjaar in het Staatsblad komt. In her ge organiseerd overleg zullen .alleen de drie grote vakcentrales worden be trokken. Bij de behandeling van de r.ieuws pensioenwet zullen nog ver schillende vraagstukken aan de or de kunnen komen. Met bekwame spoed zal een ontwerp worden inge diend om een speciale toeslag te ver lenen aan die gepensionneerden, die door de samenstelling van hun ge zin in aanmerking komen voor bij zondere hulp. De regering heeft be sloten voor de ambténaren een zelfde gedragslijn toe te passen als ten aanzien van de uitbreiding van de kindertoeslag in het vrije bedrijf is gevolgd De kwesties over onder wijzerssalarissen en toeslagen beho ren thuis bij de minister van Onder wijs. Met hem zal spr. overleg ple gen inzake het georganiseerd overleg In verband met de kwestie der ge huwde ambtenaren merkte de minis ter op, dat sinds de bevrijding veel ambtenaren zijn ontslagen.Waarom zou men meer met de ontslagen ge huwde vrouw te doen hebben dan met de ontslagen ambtenaar. Spr. zeide zich af te vragen of de over heid haar positieve taak het ge zinsleven zo goed mogelijk te doen zijn vervuld heeft als ze de ge huwde vrouw in dienst heeft. Het standpunt der regering ten deze is z.i. volkonten houdbaar, redelijk en ER KOMT EEN NIEUWE BON VOOR WERKKLEDING. Van de zijde van het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag heeft men aan het „Algemeen Dag blad" medegedeeld, dat binnen en kele dagen een nieuwe bon voor werkkleding zal worden aangewezen. Op de H-bon zullen overalls en stof jassen, op de L-bon broeken en jas jes beschikbaar worden gesteld. juist. Tegen een commissie van on derzoek van dit vraagstuk heeft hij geen bezwaar. De begroting werd goedgekeurd. De begrotingen van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en van het staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf werden eveneens z. h. s. aanvaard. Binnenkort: sinaasappelen VOORLOPIG NOG OP DE BON Binnénkprt zullen, weer sinaasap pelen beschikbaar worden gestelü. Ter verkrijging daarvan moet men de bonnen 414 en 420 a'gemeen uiter lijk 4 December a.s. bij een hande laar in groenten en/of fruit inle veren. Bon 414 algemeen (voor hou ders van a-, b- en c-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 420 alge meen (voor houders van d- en e-kaar- ten) op één kilogram sinaasappelen. De detaillisten moeten de bonnen geplakt op opplakveTen uiterlijk 7 December inleveren bij een gros sier in sinaasappelen. Deze dienen de bonnen uiterlijk 9 December in te leveren bij de rayonleider van het bedrijfsschap voor groenten en fruit, waronder zij ressorteren. De rayon leiders moeten tenslotte uiterlijk 14 December de bonnen bij de distribu- tiediensen inleveren ter verkrijging van een ontvangstbewijs. InsteTingen moeten zich ter ver krijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. Naar mate de aanvoer van over zee voortgang heeft zal op de in geleverde. bonnen kunnen worden afgeleverd. Er wordt dus geen aparte koopbon aangewezen. Met deze bonaanwijzing is voor het winterseizoen een aanvang ge: maakt met de distributie van verse zuidvruchten, welke om hun hoog vitamine-gehalte een welkome en noodzakelijke aanvulling zuTen zijn op de fruitvoorziening van het Ne derlandse volk. Het is nog niet zeker of deze dis tributie-op-bon bestendigd zal blijven of dat mettertijd tot vrije consump tie kan worden overgegaan. De be slissing hierover is o.a. afhankelijk van de mate, waarop ons land sinaas appelen zal kunnen betrekken uit het buitenland.. De vooruitzichten zijn niet somber. Met Italië is een contract gesloten voor de levering van 4 a 5000 ton ci trusvruchten. De sinaasappelen, wel ke op de thans aangewezen bonnen zullen v/orden afgeleverd zijn gro tendeels afkomstig uit Ita'ië. Met Palestina is een contract afgesloten krachtens welk dit land gedurende de periode van medio December tot medio Februari ca 12.000 ton sinaas appelen aan ons land zal leveren. Voor de invoer uit Spanje is een con tingent vastgesteld van 40.000 toil sinaasappelen, almede van 800 ton citroenen. Of deze sinaasappelen in derdaad ons land bereiken hangt af van de onderhandelingen over de aankoopprijs. De vooruitzichten be treffende de import van Surinaam se sinaasappelen zijn voorhands nog onzeker. Citroenen zullen zonder bon in de handel worden gebracht. £en koAAettje,... Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd; mij groet het al te male dat God geschapen heeft. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1