FREDERIK Begroting van Landbouw enz. aangenomen Minister Mansholt doet de Kamer enkele mededelingen De dure damesmantels Oven vijf jjaap maas* de maan DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 ÜE LE1DSE COURANT rWEEUE BLAD - PAGINA 1 Tweedie Kamer De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer Mans- holt heeft de sprekers die in eerste termijn bij de algemene beschouwin gen het woord hebben gevoerd, be antwoord. Wij trachten goed in de hand te houden de prijs van de producten. Ook de productie moet worden be heerst. Er zullen nog zeer vele aan vullende maatregelen nodig zijn. Spr. is reeds tot de conclusie gekomen, dat de georganiseerde landbouw na 1950 moet aangeven, wat zij wenst ten opzichte van de varkens. Een aanvulling van krachtvoeder uit het buitenland is nodig, de de- viezenschaarste zal nopen ons daar in te beperken. Te weinig is nog ge tracht uit eigen middelen voederar tikelen voort te brengen. Voor 1949 worden zeer concreet een aantal garanties gegeven voor vlees en melk. Dat geeft een vaste basis in de Nederlandse landbouw; zo kan zeer goed de veevoedermarkt worden beheerst. Door hetgeen voor 1949 wordt voor gesteld wordt gedaan wat in de bei de laatste moties-Vondeling wordt gesteld. Spr. heeft geen bezwaar te gen de moties, maar ze zijn z.i. over bodig. Voor een aantal artikelen, niet liggende in de veevoedersector zul len andere maatregelen nog nodig zijn. Spr. verwacht voor 1949 een hogere suikerbietenprijs. Het zal mo gelijk zijn, een beüaalde tarweprijs in het land te handhaven. De minister merkt op, dat de rege ring nimmer garantieprijzen voor aardappelen heeft vastgesteld. Ten aanzien van de vraag welke prijs de aardappelmeelfabrieken zullen kun nen uitbetalen zegt spr. te menen, dat die 4.50 a 4.75 per 100 kg. aardappelen zal kunnen zijn. Hij merkt op, dat de overheid een aard- appelmeelprijs garandeert. De geor- ganiseerde landbouw moet bewerk stelligen dat aan de producenten een zo hoog mogelijke prijs wordt gege ven. Men moet op dit moment voor zichtig zijn met het verkopen van aardappelen tegen elke prijs. Er moet rekening mee worden gehouden, dat de veestapel veel aardappelen zal nodig hebben. De prijs voor de ge stoomde aardappelen zal zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. De minister zegt in verband met de motie-Vondeling omtrent het bouwplan te honen, dat voortaan vroeger mededelingen gedaan zullen kunnen worden? Men moet zeer voorzichtig zijn met de calculatie, waarop men de melkprijs zou willen baseren. De prijs van 17 cent voor melk acht spr. redelijk. Het landbouw-economisch instituut is zeer belangrijk, maar men kan zijn gegevens niet als definitieve De klacht, dat geen laag geprijsde mantels te koop zijn doch dat daar entegen in alle eta'ages dure man tels staan is door talrijke berichten en ingezonden stukken in de pers gemeengoed geworden. Uiteraard heeft de Prijscontroledienst niet op klachten gewacht met het contro leren van de prijzen en van de aan tallen goedkope mantels, die aan de markt kwamen De industrie is namelijk verplicht, van de totale aanmaak een aan- zieiVijk percentage in de lagere prijsklassen af te leveren. De con trole heeft aan het licht gebracht, dat overtredingen zijn begaan door ■het te weinig afleveren van mantels in de goedkoopste groep. Ook zijn cr fabrikanrcn, die eerst nun con tingent dure n.antels afleverden en pas daarna tot de aanmaak vin 1 .t veipiicnie aan.al goedkope mantels overgingen. Hu is dan ook te ver wachten dat hu aantal aangeboden ?oedkope mandeis za1 toenemen. Intussen moet gezegd wozden dat ook tot nu tc? grote aantajit n man tels in de pr.juldassen van i r>5, tot f 100 zijn afgeleverd. Evenwel was de vraag zo groot, dat deze mantels als sneeuw voor' de zon verdwenen. Ze werden weggekocht zo gauw ze door de winkels waren ontvangen, hetgeen dan ook de reden is, dat ze niet in de etalages verschenen. In middels is van de zijde der industrie gepubliceerd dat binnenkort goed kopere mantel in de verkoop ko men. Dat de mantels duurder zijn dan verleden jaar is volkomen waar, doch ook begrijpelijk aangezien de mode modellen voorschrijft waarin meer stof is verwerkt. Bovendien was de vraag abnor maal hoog juist in verband met die nieuwe mode. Vele mantels, die an ders zonder bezwaar een jaartje lan- tenger mee hadden gekund, moesten worden vervangen omdat de da mes op de langere rokken geen korte manté's menen te kunen dra gen. Verder hebben de publicatie in de pers bij de dames een mantelpsy chose in het leven geroepen met hel gevolg dat een ieder zich zo snel mogelijk een nieuwe mantel trachtte te verwerven. Dit alles werkte samen om on danks een vrij normale aanvoer een tekort te veroorzaken. Teg ende fabrikanten die met de •.rtgebrachte aantallen mantels in overtreding zijn, is proces-veroaa'. o;- -emaakt. maatstaf voor de bepaling van de prijs nemen. De heer Droesen vreesde, dat een gevolg van het nu te volgen systeem zou zijn, dat er sterke schommelin gen in de veevoederprijzen zullen optreden. Er is hier aanleiding voor grote zelfbeheersing en de georgani seerde landbouw en de coöperaties hebben hier een taak, o.m. door op- slag. Het kleine-boeren-vraagrtuk be sprekend zegt de minister, dat geen enkel landbouwbeleid juist kan zijn, dat de belangen der kleine boeren geen recht doét wedervaren. Spr. verheugt zich erover, dat de heer van Dis instemming heeft be tuigd met het intomen van de inten sieve overheidsbemoeiing, maar dan kan hij niet begrijpen, dat de heer van Dis daarnaast vraagt om maat regelen voor de botergrossiers en de graanhandel! Om een sanering te krijgen in de Boskoopse cultures is een bedrag van 130.000 besteed; richtlijnen zijn daarvoor aangegeven. Van uitermate groot belang is het te streven naar qualiteitsproducten. De organisaties hebben hier een taak. Naar aanleiding van desbetreffen de opmerkingen verklaart de minis ter, dat de tuberculose onder het vee zoveel mogelijk moet worden terug gedrongen. Grote bedragen zullen daarvoor door overheid en bedrijfs leven verstrekt moeten worden. De minister pleegt ter zake overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken. De bureaux oogstvoorziening zijn naar sprekers oordeel nodig. De minister deelt o.m. mede, dat het in de bedoeling ligt de distribu tie van eieren op 2 Januari a.s. op te heffen. De lagere landbouwschool te Zoe- termeer kan nog niet worden gesub sidieerd. In 1949 zal nauwlettend worden nagegaan of tot subsidiever lening kan worden overgegaan. Bij de replieken trok de heer Von deling de eerste van deze twee mo ties in hetzelfde deed hij ook met de andere motie, maar pas aan het einde van de replieken. De allereer ste motie, door dr. Vondeling inge diend, de „aardappel-motie" geheten, werd gewijzigd nadat de bewindsman over de patatten-misère het zijne had ezegd. Deze motie werd verkort en ver duidelijkt en ten slotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. Zij lkidde: de Kamer, verontrust over het prijsverloop van aardappelen, no digt de regering uit zodanige aan vullende markt-ordenende iraatrege- len te treffen, dat de prijzen zich gaan bewegen op het niveau, dat door de regering in Maart en April jongst leden in het uitzicht werd gesteld. DE BIJEENKOMSTEN VAN DE MIDDENSTAND. Betreffende de landelijke bijeen komsten van de vier middenstands bonden in ons land op 22 Novem ber a.s. naar aanleiding van de aan gekondigde politiek der regering inzake lonen en prijzen vernemen wij nog o.m. het volgende: Zoals reeds gemeld vergadert de Nederlandse Katholieke Midden standsbond in Den Haag in de dierentuin. Als eerste spreker treedt hier op de heer Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, vice-voorzitter van de Neder landse Katholieke Middenstands bond. Deze spreekt over „de mid den. en kleinbedrijven en de loon- en prijspolitiek". Vervolgens spreekt prof. dr. A. A. Ariens. hoogleraar te Rijsenburg en geestelijk adviseur van de Katholieke Middenstands hond, over „ondernemersschap en zelfstandigheid in het economisch- sociale beleid". Als derde spreker treedt op de heer F. J. H. Bachg, lid van de tweede kamer der Sta- ten-Generaal en algemeen secreta ris van de katholieke middenstands bond over „collectieve krachtont plooiing op economisch en maat schappelijk terrein". DIPLOMA'S VOOR DE KANTOORBOEKHANDEL. De minister van Economische Zaken heeft als diploma, uit het bezit waarvan kan blijken het vol doen aan de in het vestigingsbesluit kantoorboekhandel 1939 vastgestel de minimum-eisen van vakbe kwaamheid, aangewezen de volgen de diploma's: a. het diploma „vakbekwaam heid kantoorboekhandel", uitgereikt voor 1949 door de onderwijs-com- missie vakbekwaamheid kantoor boekhandel van de ondervakgroep detailhandel in kantoorbehoeften en aanverwante artikelen, b. het diploma „vakbekwaam heid kantoorboekhandel", uitgereikt door de examencommissie vakbe kwaamheid kantoorboekhandel van de vakgroep detailhandel in kan toor-. school-, schrijf- en tekenbe hoeften voor zover deze de* hand tekening dragen van de gecommit teerde van de minister van Econo mische Zaken. Hierbij is vervallen de aanwijzing van het diploma vakbekwaamheid kantoorboekhandel, uitgereikt door de onderwijscommissie vakbe kwaamheid kantoorboekhandel van de ondervakgroep detailhandel in kantoorbehoeften en aanverwante artikelen. SPOORWEGMANNEN RICHTEN ZICH TOT DE MINISTERRAAD De personeelsraad van de Neder landse Spoorwegen heeft in een brief bij de ministerraad aangedrongen op een toekenning van een volledige vergoeding voor de schade, geleden tijdens staking in oorlogstijd. Ongeveer 2000 gezinnen hebben schade geleden, waarvan er 425 alles hebben verloren. Men maakt voorts bezwaar tegen de opvatting, dat de slachtoffers der staking niet als slachtoffers van het verzet kunnen worden beschouwd, maar als gewone oorlogsslachtoffers. Wel heeft het personeel een kleine uitkering via de schade-enquête commissie ontvangen. De directie heeft toen toestemming gevraagd om op die bedragen een toeslag van honderd procent te mogen geven. Het verzoek is echter niet ingewil ligd. De personeelsraad heeft nu ge vraagd, om alsnog recht te doen," door de directie volmacht te geven om een voorlopige regeling te tref fen. DE FISCALE AFSCHRIJVING. Gevolggevend aan een verzoek van minister Lieftinck, heeft het hoofd bestuur der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel aan de minister o.m. het volgende voorgesteld: Als tijdelijke oplossing wordt met ingang van het boekjaar 1948 (c.q. 1948-1949) verdubbeling der wette lijk toelaatbare afschrijvingen aanbe volen op de duurzame productiemid delen, welke op 1 Jan. 19*46 aanwezig waren. Volgens een eenvoudig systeem zou toegestaan moeten worden de extra afschrijving voor de boekjaren 1946 en 194 7(c.q. 1946-1947 en 1947-'48) in te halen. Als complement der verhoogde af schrijving wordt verdubbeling van de boekwaarde der betrokken activa per 1 Jan. 1946 voorgesteld. De ondernemingen moeten de mo gelijkheid hebben om met ingang van het boekjaar 1951 (c.q. 1951-'52) een wijziging op basis van specifieke schattingen te verkrijgen. De hoogleraren Piccard en Cosyns zijn in België teruggekeerd na de mislukte duikproeven met de Bathyscaaf. Rond een benoeming aan de Amsterdamse Universiteit In de vergadering van de gemeen teraad te Amsterdam zeide de heer Roosjen (A.R.), dat gebleken is, dat de voordracht voor de benoeming van een buitengewoon hoogleraar in de nieuwste geschiedenis, met inbe grip van de economische en sociale geschiedenis sedert omstreeks 1870 voor de z.g. zevende faculteit niet voldoende werd voorbereid. De voordracht luidde: 1. dr. J. Presser, lector aan de universiteit te Amsterdam. 2. Dr. B. H. M. Vlekke, secr.-gen. van het Nederlands Ge nootschap voor internationale zaken te 's-Gravenhage. Nummer één aldus de heer Roosjen heeft reeds eerder op de voordracht gestaan. Men wist dat te gen deze bij een deel van de raad be langrijke bezwaren bestaan en dat indertijd zijn benoeming door de kroon niet werd goedgekeurd. Vreemd is, dat men zich niet vooraf heeft vergewist of nummer twee eventueel zijn benoeming zou aan vaarden. Eigenlijk is er due slechts een één-persoonsvoordracht Daarom diende spreker een voorstel in, er toe strekkend, deze voordracht te doen terugnemen en een nieuwe voor dracht aan te bieden. Dit voorstel was mede ondertekend door de he ren de Groot (K.V.P.), le Cavelier (V.V.D.) en Tas (P. v. d. A.). Het voorstel-Roosjen werd verworpen met 25 tegen 16 stemmen. Voor stem den de rechtse fracties en de heren Tas en Stroethof van de P v. d. A. De Raad benoemde dr. J Presser (met 24 stemmen; dr. Vlekke ver wierf 17 stemmen). en het avontuur met Kobus Kluif been verteld door Huibert Vet BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Obsessie", 18 jaar. Lido: „Possessed", 18 jaar. Luxor: „Naked city", 18 jaar. Rex: ,.Dc godin der wildernis", 14 jaar. Trianon: „Mrs. Parkington", vol wassenen. WINKELSLUITINGSREGELING IN VERBAND MET ST. NICOLAAS EN KERSTMIS. Teneinde het publiek in de gele-, genheid te stellen, gedurende de da gen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten ge machtigd, ontheffing te verlenen tot uiterlijk 8 uur des avonds geduren de de tijdvakken van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 December a.s., zo deelt het ministerie van Eco nomische Zaken mede. (Maar dan toch zeker niet zonder licht in de etalages? Red.). BEURSOVERZICHT De publieke belangstelling voor de effectenbeurs was gisteren zeer gering en de omzetten waren hier mede in overeenstemming. Op geen enkele afdeling konden omzetten van betekenis worden waargenomen. We'iswaar gaven enkele speciali teiten nu en dan enige beweging te zien doch daarmede onderging het algemene beeld van de beurs geen verandering Van een uitgesproken tendens kon daarbij geen gewag worden gemaakt. De koersen onder gingen geen noemenswaardige ver anderingen doch wel kon worden geconstateerd, dat de markt een goed weerstandsvermogen had. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandse staatspapieren wa ren vrijwel onveranderd. De Ameri kaanse markt was verwaarloosd. 22. Ap goed geluk sloeg Fre- derik links af en be reikte na enig zoeken een smal straatje met lage huisjes, dat langzaam om hoog voerde. Zijn lantaarn hield hij zo hoog mogelijk boven zijn hoofd om goed te kunnen zien. Weifelend bleef Frederik even staan. „Ik weet niet v/aar dat straatje heen voert,' zei hij bij zich zelf. „Alle luiken zijn 'gesloten en het schijnt wel, dat iedereen slaapt. Bovendien durf ik niet de weg te vragen naar het huis van Kobus Kluifbeen want het zou wel eens kunnen zijn, dat ze mij ook voor een rover aanzagen, en dan kan je nooit weten, wat er gebeurt. Ik zal maar op goed geluk verder gaan, dan moet ik toch érgens terecht komen." Voorzichtig ging hij verder. Na een poosje had Frederik het laatste huisje van het straatje be reikt en nog was er niets dat wees naar het hoofdkwartier van Kobus K uifbeen. Frederik zette zijn lamp voor zich op de grond en ging er zelf naast zitten om na te denken. „Wat is dat moeilijk.." zuchtte hij. ,.Ik wilde dat mijn baas hier. maar., maar., was., wa..." Plotseling sloeg Frederik zichzelf voor het hoofd. „Waar is mijn baas?" riep hij uit. „Door al mijn avonturen ben ik hem helemaal vergeten. Ik weet nog dat we samen naar bene den vielen en dat ik wenste.." „Ja," dat zou ik wel eens willen weten!" zei opeens een boze stem naast Frederik. BIJZONDER GERECHTSHOF. Landwachter veroordeeld P. B. te Wassenaar was eerst tijdens de bezetting, wat men noemt, dé man geworden. Als landwachter was hij zonder pardon opgetreden en ce Katwijkse juffer, die een paar ka zen achter op haar fiets op de Groot Hasebroekseweg te Wassenaar ver voerde. was er bij hem niet zonder kleerscheuren afgekomen. Met 200 van de 800 gulden die ze bij zich had, alsmede met het verlies van de bei de kazen, was ze er bij dit heerschap rog genadig afgekomen. Ook by huizoekingen dis B. in de omgeving van Wassenaar en Kat wijk had verricht had hij zich als een sinjeur waarmede niet viel te spotten doen kennen. Bij 't Bijzon der Gerechtshof, waar hij 4 Novem ber j.l. terecht stond, had de Proc.- fiscaal, die B. als een echte rover kwalificeerde, zes jaar gevangenis straf tegen hem geëist. Gistermorgen legde het Hof hem 4 jaar met aftrek van preventief op. Bovendien ontzet ting uit de kiesrechten en verbod om te dienen bij de gewapende macht. KORPORAALS CONTRA DE NED. STAAT. Na de oorlog werd door het mi nisterie van Oorlog een groep van 120 korporaals voor de militaire dienst opgeroepen. Van deze groep zijn er, 39 opgekomen. Negen hen begonnen een procedure tegen de Nederlandse Staat, omdat zij van oordeel waren, dat hun oproeping in strijd was met de Dienstplichtwet. Ondertussen doken zij onder om niet tijdens de proceduren uitgezonden te worden. Een van hen, B. de V., werd echter gearresteerd. De anderen kwa men na de uitspraak van de Hoge Raad te voorschijn en werden door de Krijgsraad veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. B. de V. werd echter veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. Tegen dit vonnis ging hij in beroep. Gisteren diende zijn zaak voor het Hoog Milita'r Gerechtshof. De advocaat-fiscaal vond het on juist, dat apellant he* iecht in eigen hand ger/oemen had De strafmaat ichtte hij te hoog en hy requireerde tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek. De verdediging wees op de straffen, welke aan de andere korporaals waren opgelegd en vroeg ren straf gelijk aan de tijd van vijf maanden in voorarrest doorgebracht Uitspraak 30 November. Eisen in de zaak Bondowoso TWEE TOT ZES MAANDEN. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia con cludeerde gisteren in de Bondowoso- zaak slechts ten aanzien van één be klaagde tot bevestiging van het von nis van de Zeekrijgsraad, n.l. voor wat betreft de vrijspraak van de ser geant-majoor B. J. van Lier. Tegen allo overige door de Zeekrijgsraad vrijgesprokenen eiste hij gevangenis straffen, variërend van twee tot zes maanden, en tegen sergeant-majoor A. D. Jippes de enige beklaagde, die door de Zeekrijgsraad was ver oordeeld (één maand) vier maan den gevangenisstraf. De overige eisen luidden: tegen ka pitein A. R. J. Zandman drie maan den, tegen eerste luitenant J. van den Dorpe zes maanden, tegen eerste luitenant H. J. Ch. Gits vijf maan den, tegen korporaal Ley tens en de mariniers Grimberg, Kaspers, Hui- zer, Van Esch en Van Amelsvoort twee maanden, alle straffen met af trek van voorarrest. De advocaat-fiscaal, mr. J. E. K. Bondam, noemde in zijn requisitoir de geschiedenis van het dodentrans- port BondowosoSoerabaja een zwarte bladzijde in de historie van het Ned. Indische leger en van de mariniersbrigade in het bijzonder. De wijze, waarop het transport was ge regeld was „catastrophaal". Spr. zei- ue tot zijn spijt te moeten constate ren, dat in dit geval een vergelijking met de methoden van het Japanse leger niet ten gunste van het Neder landse leger uitvalt. Hij achtte het be wijs, dat het uiterst onoordeelkundi ge vervoer 46 doden gekost heeft, aan alle kanten geleverd, alsmede, dat de dood is veroorzaakt door warm testuwing wegens gebrek aan ventilatie. De advocaat-fiscaal was van me ning, dat ook de hogere leiding niet geheel vrijuit gaat. De transporten van gevangenen waren voordat deze zaak zich had voorgedaan, niet, al thans uiterst summier geregeld. Daar na is er een stroom van voorschrif ten gegeven, hetgeen aantoont, dat er bier iets heeft geschort. De leiding heeft evenwel slechts een beleids fout gemaakt, die niet meer is te achterhalen. De bewering der zes bewakers, dat zij geen van allen geroep of gebons op de wagons hebben gehoord, ver wees de aav.-fiscaal „naar het rijk der fabelen". HAAGSE POLITIERECHTER. Verkeerde tactiek. Koppig hield de student J. D M. van S. uit Leiden vol, van pain te zijn geweest het boek, dat hij uit een boekhandel meenam, slechts te willen inzien. Vanwege de geheimzinnige manier, die hij had toegepast, en omdat hij er niets van aan de winkeljuffrouw had gezegd, meende de rechter andere veronder stellingen te moeten maken. En ook de Officier was die mening toege daan. Hij vroeg 50 boete of 25 da gen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. Lafhartig Terwijl een visver koopster uit Katwijk in Leiden aan de waterkant haar kistje schoon maakte, had zekere A. Z. te Leiden het kistje met geld uit de wagen ge stolen. Gelukkig werd dit opgemerkt door iemand die zich in een nabij gelegen fabriek bevond, en zo kon de dief worden achterhaald. Volgens verdachte, had hy eigen lijk niet geweten dat hij het feit pleegde.. Twee weken gevangenis straf vroeg de Officier, dat ook het vonnis werd. Rare manieren. De kellner C. W. v. d. W. te Leiden had rare manie ren gedemonstreerd toen hem door een controleur der spoorwegen te Leiden om een kaartje werd ge vraagd bij het verlaten van dat sta tion. De kellner sloeg de condusteur op diens gezicht, waardoor het gebit van de man brak. Daarvoor veroordeelde de rechter tot 50 boete of 25 dagen hechtenis, waarbij dan nog wel de schadevergoeding zal komen. Konderden Amerikaanse geleerden werken in labo ratoria, verspreid over het gehele land, aan de oplos sing van problemen, die een eventueel interplane tair verkeer stelt. Hoewel er op dit gebied vorderingen worden ge maakt is men algemeen van oordeel, dat pas in 1954 raketten kunnen wor den geconstrueerd voor een reis door de wereldruimte. Deze onderzoekingen worden voor een groot gedeelte door militaire in stanties verricht The United States Army Signal Corps heeft vóór twee jaren radargolven, die naar de oppervlakte van de maan warqp uitge zonden, weer kunnen op vangen. Dit wijst er dus op, dat raketten, die radargol ven kunnen uitzenden, van af de aarde op hun reis door de wereldruimte te controleren zijn. In Mexico City heeft mei. veertig maal raketten naar de .ionosfeer", de buitenste kring van de at mosfeer. afgeschoten. Momenteel onde:zoekt men de mogelijkheid, om de raketten voort te drij ven door middel van atoqmenergie. Een mogelijk probleem is verder, de raket zo hoog af te schieten, dat zij de zwaartekracht van de aar de overwint. Voorts ziet men de kwestie onder ogen, hoe deze raketten botsin gen kunnen vermijden met stukken van meteoren. In een uitgave van de „United States Army Ord nance Association" ver scheen onlangs een artikel dat de titel droeg: „de be zetting van Mars". De schrijver, majoor Ja mes R. Randolph, verklaar de daarbij: „In de tweede wereld oorlog moesten wij bases hebben in verschil ende de len van de wereld. In de derdè wereldooriog dienen wij ook bases te bezitten buiten deze aarde" Wil de raket de zwaarte kracht van de aarde over winnen, dan moet zij een enorme snelheid hebben. Er zullen zeker nog 5 jaar Studie nodig zijn eer men het probleem van de voort drijving door atoomener gie onder de knie heeft. Ondertussen heeft ,The Canadian Rocket Society", al blauwdrukken laten ver vaardigen voor de bouw van zulk een raket. Dit ap paraat zou 1.500,000 dollar kosten en de startp'aats 500,000 dollar. Ook worden proeven genomen, om uit een raket, v/anneer deze haar hoogste punt heeft be reikt. een andere kleinere raket te lancéren. Gefluis terd wordt dat de regering met een van de weten schappelijke instanties een contract zou hebben ge maakt. dat deze binnen de drie jaar een raket naar de maan zou afschieten. De Amerikaanse geleer den bestuderen voorts het denkbeeld van Duitse we tenschapsmensen tijdens de oorlog om een „ruimte station" op 5.100 mijl bo ven het aardoppervlak te creëren. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht. Gymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl, 8.50 Voor de huis vrouw. 10.00 Morgenwijding ds. P. Brakman te Naarden. 10.30 Voor de vrouw. 11.10 Bekentenis van een mis daad. 12.00 „Palladium". 12.30 Weer- praatje. 13.00 Nieuws. 13.50 Gr.pl. 14.00 Kookkunst. 14.40 Het Omroep Kamerorkest, Don Quichotte suite, Telemann. 15.00 Boekenschouw. 16.00 Orgelspel Johan Jong. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.20 Wij en de mu ziek. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.30 „Ne derland en zijn gewesten". 20.00 Nieuws. 20.30 „Midden in de wereld". 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.30 Kermis der y delheid, naar een roman van William Makespeace Thackeray, negende deel. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Sympho- nisch concert. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor dé dag. 8.00 Nieuws. 9.00 Gr.pl. 9.15 Bij onze jonge zieken. 10.30 Morgendienst, ds. N. J. van Beek te Delfzijl. 11.00 Gr. pl. 12.00 Bekende werken van Dvo rak. 12.33 Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nieuwe kerk te Delft. 13.00 Nieuws. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 15.30 N.C.R.V.- koor. 16.20 Orphée et Eurydice, Von Gluuck. 17.30 Amati trio. 18.30 Het Nederlands Bijbelgenootschap. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 20.15 Samenzang van geestelijke lie deren uit de St. Joriskerk te Amers foort. 20.50 Hoorspel. 21.35 Concert. 22.10 „Christendom en Humaniteit", door prof. dr. G. C. Berkouwer. 23.00 Nieuws. 23.35 Gr.pl.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5