KOK GEVRAAGD NET MEISJE KANTOORBEDIENDE (vr.j DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J JIT DE RIJNSTREEF ALPHEN AAN DEN RUN Jongetje overreden Onverhoeds overgestoken Op de Steekterweg vond gistermid dag omstreeks drie uur een droevig ongeval plaats. De 8-jarige T. van Eek speelde aan genoemde weg, tei hoogte van de scheepswerf der firms Boot. Op het moment, dat een vracht auto, bestuurd door de heer P. v. d V. wonende te Ridderkerk, ter plaat se passeerde, stak het ventje plotse ling de weg over en botste met zijn hoofd met zulk een kracht tegen de auto op, dat het vrijwel op slag dood neer viel. Dr. W. v. Wermeskerken kon slechts de dood constateren. De chauffeur van de vrachtwagen treft geen schuld. HAZERSWOUDE (H. R.) Toneelver. „St. Michaël". Voor de najaarsuitvoering heeft bovengen, vereniging op Zondag 7 en 14 Nov. opgevoerd het toneelstuk „Marjatta's Kerst!' het vervolg van „Marjatta", dat verleden jaar met veel succes was gekozen. De eivolle zaal van Zondag j.l. getuigde dat ook weer dit stuk zéér verdienstelijk gespeeld werd en de regisseur, de heer D. de Rooy heeft hierin ongetwijfel een groot aan'sel gehad. Alhoewel de rol van „Marjatta", die verleden jaar door mej. Schakenbos met geweldig succes vertolkt werd, nu door mej. v. d. Zon werd gespeeld, is deze verwisseling toch geen verzwakking geweest. Er werd over de gehele li nie zeer verdienstelijk gespeeld er vooral de kleine Ingrid was in alle drie de bedrijven door haar echt na tuurlijk spel een boeiende schakel. Jammer was het, dat de schrijver van dit Noorse stuk haar niet de gelegen heid gaf om haar Kerstlied, dat ze reeds had geleerd (volgens haar zeg gen) te mogen zingen na de ontkno ping. Om kort te zijn: de spelers hebben allen zonder uitzondering zelfs de moeilijke scènes die in dit stuk zo rijkelijk voorkomen, mees- - terlijk gespeeld. De toneelvereniging „St. Michaël" kan op een zeer slaagde uitvoering terugzien. K.V.P. Volgens het reglement was de tijd daar, dat het gehele be stuur aftrad. Met grote meerderheid van stemmen werd hetzelfde bestuur herkozen. De heer N. P. Kaptein werd als voorzitter herkozen, terwijl ook de andere functies geen veran deringen brachten. Tot afgev. voor Kamer-centrale Leiden en Staten- kieskring Gouda werden benoemd de heren C. de Jong, A. v. Mil, L. M. de Boer en P. J. Rietveld. De con tributie werd bepaald op hetzelfde bedrag van verleden jaar en er wer den een tweetal incasseerders be- 'noemd. Op voorstel van de heer F: J. Kouwenhoven werd een motie in gediend aan het dagelijks bestuur der K.V.P., betreffende de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen op korte termijn. OUDE-WETERING Het is in de geschiedenis van Oude-Wetering nog niet voorgeko men, dat het een pastoor gegeven was, zolang als pastoor Saraber hier gevestigd te zijn. Nog nooit is een jubileum voorgekomen. Daarom is het Zondag 21 Nov. feest. Niet dat pastoor Saraber op uiterlijk vertoon gesteld is, maar zijn 'parochianen wil.1 en toch gaarne deze vreugde volle dag, om 12 y, jaar aan een stuk hun pastoor in hun midden te mo gen hebben gedenken. Onder de H. Mis van half acht gezamenlijke H. Communie der parochianen en om 10 uur plechtig gezongen H. Mis. Van half een tot half twee in de pastorie gelegenheid voor de pa rochianen om hun pastoor geluk te wensen. Des avonds om 7 uur plech tig lof met feestpredicatie. Ook wor den de parochianen, verzocht deze dag de v^ag, zo mogelijk met pause lijke wimpel, te willen uitsteken. UIT DE OMGEVING HILLEGOM „Amicitia". Deze Zilker To neelvereniging gaf in Flora voor 'n uitverkochte zaal het toneelstuk „Bij Heernonkel" van Jac. Ballings. Als attractie werd het stuk door „De Echo der Duinen" ingeleid met 2 religieuze gezangen, een Zuid-Afri kaans volksliedje en het Russische Vespérkoor. De uitvoering was prima. DE ZILK Echo der Duinen. Deze zang vereniging gaf 2 uftvoeringen in het parochiehuis. Pastoor opende de feestavonden met 'n kort woord, de vereniging complimenterend met haar eerste lustrum. Het kinderkoor trad voor het eerst op. Het waren succes-avonden. KATWIJK De burgemeester in t zilver .Zondag 28 November a.s. zal Kat- k'ijks Burgervader, mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop, zijn zilveren ambtsjubileum als burgemeester vie ren. Het is geen kleinigheid, 25 ja ren, meestal zorgvolle jaren aan het hoofd ener gemeente te staan. De eerste negen hiervan was mr. Wol- dringh v. d. Hoop burgemeester van Westkapelle in Zeeland waar hij op 23 November 1923 als burgemeester werd ^geïnstalleerd, na enige jaren als volontair werkzaam geweest te zijn te Voorschoten op de secretarie. Bij Kon. Besluit van 7 April 1932 werd geïnstalleerd, na enige jaren noemd tot burgemeester van Kat wijk. We weten zeker, niet in de geest van burgemeester v. d. Hoop te handelen als we hier alle goede ga ven van hem naar voren zouden brengen en gingen uitbazuinen wat de burgemeester alzo voor Katwijk heeft gedaan. Voor de Katwijkers, die trouwens de geschiedenis van hun gemeente onder burgemeester Wol- dringh van der Hoop kennen, is dit niet meer nodig. Algemeen bekend is, hoe de burgemeester de uitbouw van de gemeente voorstaat, dat het stichten van o nderwijsinstellingen een van zijn voornaamste doelpunten is, dat hij een bevorderaar is van de zeehaven. De raad heeft in hem altijd een voorzitter gehad, die door tact volle leiding er voor zorgde, dat het doel, de gezamenlijke behartiging van de gemeentebelangen, nummer één bleef. Daarbij is de burgemeester een en al eenvoud en bescheidenheid, een van de kenmerken waarom men voor de burgervader steeds volle waardering en hoogachting heeft. Het ligt voor de hand, dat zeer velen op de dag van dit zilveren jubileum van hun belangstelling willen doen blij ken. Wij kunnen deze thans reeds mededelen dat aan particulieren, de putaties namens verenigingen en an dere lichamen, gelegenheid zal wor den geboden burgemeester Woldringh van der Hoop te complimenteren op een receptie welke zal plaats vinden Dinsdag 30 November a.s. des na middags van 4 tot 6 uur in het raad huis. LISSE Tram-autobus B. en W. zien geen heil in molie De stichting tramarchief te 's-Gra- venhage heeft zich tot de Raden van de gemeenten in de bollenstreek ge wend met verzoek een motie aan te nemen omtrent de omzetting van de tramdienst HaarlemLeiden in een autobusdienst. Deze motie is reeds gepubliceerd, doch voor Burg. en Weth. van de ge meente Lisse aanleiding geweest hieromtrent een uitvoerig prae-ad- vies uit te brengen aan de raad. In dit prae-advies zeggen zij fel gekant te zijn geweest tegen de bo venvermelde omzetting evenals alle andere gemeenten in de bloembol lenstreek. Hun voornaamste bezwaar was de vervoerscapaciteit. Zou die voldoende zijn bij de busdienst? Sedertdien is er een en ander ge wijzigd. Uit een onderhoud, hetwelk de burgemeesters uit de bloembollen streek gehad hebben met dé Minister' van Verkeer en Waterstaat bij de indiening van de bezwaren is mede gedeeld, dat het hier slechts een voorlopige beslissing betreft, want de Minister heeft bepaald, dat de defi nitieve vergunning (de concessie voor de autobusexploitatie) eerst zal wor den verleend zodra de N.Z.H.V.M. het bewijs heeft geleverd, dat auto busexploitatie op de lijn Haarlem Leiden v.V. practisch uitvoerbaar is. De voornaamste grieven tegen de reorganisatie hebben hierdoor veel van hun kracht verloren, terwijl de eerste dienstregeling mede hiervoor waarborgen biedt. Het deviezenvraagstuk heeft in derdaad bij de beslissing van de Mi nister een belangrijke rol gespeeld. Van regeringswege was een groot antal autobussen aangekocht, zodat de minister moeilijk een andere be slissing kon nemen. Onder deze omstandigheden lijkt het Burg. en Weth. naïef om door het vaststellen van een rnotie als zijn mening te gaan uitsteken: le. dat het aankopen van de auto bussen een elders gemaakte fout is; 2e. dat de Minister zijn besluit op en juiste gronden heeft genomen. Wat de motie zelve betreft, wijzen Burg. en Weth. er voorts nog op: le. dat door de Stichting Tram Ajchief geen enkel nieuw argument naar voren wordt gebracht* 2e. dat het wil de kans op een andere beslissing open blijven toch zeker noodzakelijk zal zijn om uit voerig te motiveren, waarom de be slissing van de Minister onjuist is geweest. De eindconclusie van Burg. en Weth. is dan ook.^dat de mogelijkheid uitgesloten moet'worden geacht, dat de reorganisatie van de N.Z.H.V.M. alsnog ongedaan wordt gemaakt en dat derhalve het aannemen van een motie doelloos is. Zij geven de raad dan ook in over weging het verzoek van de Stichting Tram Archief af te wijzen, hetgeen impliceert, dat zij tevens voorstellen om niet in te gaan op Het verzoek van de Raad der gemeente Sassen- heim om eveneens tot aanneming van de motie te besluiten om deze meer kracht bij te zetten. Leermiddelen lichamelijke oefe ningen. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 800,be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van sportmateriaal t.b.v. het gymnastieklokaal van de open- VAN ONZE ADVERTEERDERS VOORSCHOTEN Levensmiddelenzaak te Voorscho ten geopend. Veel directe oor logsschade "heeft Voorschoten niet gehad; alleen aan de Rijndijk wer den op 6 Febr 1945 verschillende huizen gebombardeerd, bij een geal lieerde aanval op de Spoorbrug. Ook het woonhuis met winkel van de heer H. Stapper werd met de grond gelijk gemaakt. Bijna vier jaar lang is dit bedrijf voortgezet in een nabij gelegen pand, dat provisorisch her steld was. Ondertussen zat de heer StappeF niet stil en in April 1.1. kon de egrste steen gelegd worden voor zijn nieuwe huis en winkel. Prac tisch zonder stagnatie is er voort- gewerkt en zo verrees er een prach tig pand dat, als de nieuwe plannen uitgevoerd zullen zi.in, een mooi sluitstuk van de Rijndijk wordt. Onder zeer grote belangstelling is «istermiddag de winkel geopend. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven kwam persoonlijk zijn gelukwensen aanbieden, gevolgd door ds. Hout zagers, de heer C. Bins, nanvens de Voorschotense afdeling van de Chr. Middenstandsbond, de heer W. van Otterloo, namens het hoofdbestuur van de EnKaBe, de heer A. Kats. namens de Leidse afdeling, vele fa brikanten, collega's van Spar en Sperwer en klanten. Aanwezig wa ren ook de architect de heer J. J. Scbrama, de aannemers, gebr. G. en P. Niersman en de win!'o1-inrichter, de heer W. de Wolf uit Rotterdam. Het schilderwerk werd uitgevoerd door L. J. van Aken en de Fa. J°sse eveneens uit Voorschoten, zorgde voor de verlichting. A^e aanwezi gen waren eensgezind in bun lof voor wat hier bereikt was. Fen rui me winkel, op de modernste wijze ingericht, met er achter flinke berg ruimten en boven een keurig woon huis. Onder het hele nard loont een sousterrain waarin de keldor<, en «*arage ziin ondergebracht. Het is een renre^ent^bel product van de Nederlandse bouwwereld, wat wel bewezen werd door h^t lr57"^. dat enkele De°nse architecten tijdens de we^Wzr^hedon brachten. Geboren: Jozna d. van J. Th. Westermbeek en J. Kruit. Johannes Clemens *raria. ->■ ->-< p. c. van Noort en M. van de Wezeld. Gehuwd: C. Huijser 24 j. en C. Beugen 23 j. bare school. Het lokaal wordt ge bruikt door ongeveer 660 leerlingen, zodat langer uitstel niet juist Au zijn, i Woningsplitsing. Er zijn bij de Raad twee aanvragen binnengeko men voor woningsplitsing, n.l. van Th. Bakker en J. de Wolf, waarbij het voordeel der gemeente resp. zal zijn 586.21 en 600,—. Subsidie bijzonder middelb. onder wijs. B. en W. stellen voor in beginsel de verzoeken in te willigen voor subsidie van bijz. middelbare scholen. B. en W. willen evenwel de beperking van maximaal 100 per leerling in het tekort bijdragen en onder bepaalde voorwaarden. Zij stellen de raad voor een subsidie te verlenen aan Sancta Maria (R.K. Lyceum voor meisjes) te Haarlem en het R.K. Lvceum der Paters Augustijnen te Overveen. Kind overleden. Het l1/s-jrig kind, waarvan wij gisteren melding maakten, dat van de 2e verdieping van het huis Langebrug 14, door een ruit op straat viel, is twee uur na aankomst in het Apad. Ziekenhuis overleden. Geboren: Theresia Catharina d. van E. van der Meer en M. M. Hoogervorst. Catharina Hubertha Martina d. van M. C. Boot en P. van Zonneveld; Petronella Hendrika d. van L. B. Vreeken en M. J. Rijk; Ge- rardus Christiaan Fidelus z. van H. Arrachart en P. Peters; Caroline Mardina d. van H. J. Karstens en M. L. J. Werkhoven; Jacoba Johanna Paulina d. van P. J. Hagen en J. J. P. van Riek; Cornelia Johanna d. van J. C. Mijnders en C. van Haaf- ten; Ebelina Catharina d. van J. Bos en D. M. Lemckert. Ondertrouwd: Johannes van Hon- schooten 33 j. te Zand voort en Johan- i Berdina Verwer 27 j. Overleden: Francisza Johanna Schraag 69 j.; Cornelia Kool 85 j. wed. van J. Slitters wijk. NOORD WITK Fanfarecorps „Excelsior" De eerste trombonist van „Excelsior" de heer A. F. v. d. Berg, behaalde op het nationaal Solisten-concours te Voorschoten een le prijs in de afd. Uil nuntendheid, met „Air Varié" v. L. Montagne met 106 punten. Tevens behaalde de Iheer v. d. Berg het hoogst aantal punten in de ze afdVing een succes waarop de fanfdre en de heer v. d. Berg trots kunnen zijn. NOOR D WTTKER HOUT Postduivententoonstelling Aan de postduivenvereniging „De Duin- klievers" alhier is vergunning ver leend tot het houden van een ten toonstelling op 8 en 9 Januari 1949 in hotel v. d. Geest. STOMP WIJK K.A.B. Onze afd vierde het 60- jarig bestaan der KAB in het Bis dom Haarlem op feestelijke wijze. Opgevoerd werd hetvtoneelstuk in 3 bedrijven „De stier uit CaJifornië" De avond werd verzorgd door het KAB-toneelschapgezelschap uit Zoe- termeer. In zijn openingsrede me moreerde de voorz. de grotp pioniers die het eerst hun schouders onder het zware werk gezet hebben. Zij, Wil lem Pastoors en de zijnen, hebben in het klein opgezet, wat nu gegroeid is tot een machtige organisatie. Hierna sprak onze g. a. nog een kort maar kernvol woordje tot de aanwezigen, waaruit een ieder zijn conclusies kon trekken. Daarna kwam het Zoetermeers KAB-gezelschap op de planken om de aanwezigen te laten genieten van een goed gespeeld toneelstuk, hetgeen wel Week uit de lachsalvo's en het app^us. Ook dit jaar is het bestuur de KAB van plan om St. Nicolaas uit te nodigen op 'Zaterdag 4 Dec. naar „Het Blesse Paard" te komen en de kinderen der KAB-leden weer een genoegelijke middag te bezorgen Dezer dagen zal een der bestuurs leden even een bezoek bij de leden brengen want reizen in deze tijd is duur ook voor de Sint. VOORHOUT HET VROOM BEDROG VAN „OUDERDAGEN" Katholiek Voorhout heeft zijn Ou- derdagen gehad Na een openings woord door pater Jonckbloedt Re demptorist de leider van deze dagen, en het groot ouderappè.1 in de kerk, waar behandeld werd „Het eezin in de branding" en het „modelgezin", had in het parochiehuis een buiten kerkelijke vergadering plaats, waar voor buitengewone belangstelling bestond. De heer C. v. d. Salm als prefect der „H. Familie" sprak het wel komstwoord, waarna de heer Keyzer met zijn jongens en mannenkoor op zeer verdienstelijke wijze enige lie deren ten gehoré bracht. De oianist de heer Sch.ois zorgde voor de mu zikale noot. Hierna werd opgevoerd de éénacter ..De bekoring" weUce "n dankbaar applaus incasseerde. Ver volpens werden wij enige uren ge boeid door een, ploedvolle duidelijke uiteenzetting door pater Jonck bloedt over het leven van Henri Be>'- letable een van de grootste bekeer lingen >n Gods Kerk en stichter van de H. Familie. Deze interessante cau serie werd aangevuld met lichtbeel den en stemmige muziek,. De nas- toor was de tolk van allen toen hij de nater hartelijk dankte. De onr.et a'dus de nastoor was een propagan da voor de „H. Familie" maar on der het motto „O-derda^en" verkapt om een Totere deelname te verze keren. De prefecten zullen huisbe zoek doen om leden aan te werven In het vervolg zijn de vergade ringen gecombineerd en dan eens per maand op Zondagmiddag 3.30 uur. WARMOND K.A.B. Op waardige wijze vier de de afd. het feest van haar patroon St. Willibrordus. 's Avonds was er een feestuitvoering. Opgevoerd werd het blijsDel „Het begon in een gracht" door de toneelclub uit Sas- senheim van de K.A.^. Uit het ge- bodene bleek duidelijk, wat een goe de regie en enthousiaste spelers ver mogen. Het was een vermakelijk stuk, waarvan de aanwezigen uiter mate hebben genoten.'Het is ondoen lijk om namen te noemen van de ver tolkers, want iedereen speelde zijn of haar rol in de puntjes. In het kader van het uitwisselen van diverse to neelopvoeringen, zulks op aanraden van het hoofdbestuur van de K.A.B., zal „Nut en Vermaak" omstreeks Kerstmis een uitvoering te Sassen- heim geven. Nadat de yoorzde heer Hogeboom, de gastspelers bedankt had, volgde nog een gezellig samen zijn tot één uur, verzorgd door het ensemble o. 1. v. de heer J. v. Win- sen W.zn. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN GOUDEN JUBILEA. Zoals gemeld herdacht de heer A. A. Wijnnobel zijn gouden jubileum in dienst van de gemeente, waar hij hoofdambtenaar van de afd. finan ciën ten stadhuize is. In de kamer van B. en W. werd de heer Wijnnobel op hartelijke wij ze toegesproken door burgemeestei jhr. F. H. van Kinschot, die de gou den jubilaris om zijn betrouwbaar heid en accuraatheid een voorbeeld noemde voor iedereen. Daarnaast toonde hij ook een grote trouw, het geen zijn 50-jarige dienstvervulling bewijst. Spr. besloot met een variatie op de naam van de jubilaris door te zeg gen dat „nobele wijn geen krans be hoeft", waarna hij hem de gebrui kelijke gratificatie der gemeente aanbood. Namens het gehele personeel der secretarie sprak de heer A. Verhoe ven, chef van de afdeling financiën, die de vele goede hoedanigheden van de jubilaris in het licht stelde, bood hem een boekwerk aan, terwijl zijn echtgenote bloemen in ontvangst had te nemen. De heer Wijnnobel dankte hierna voor de hem gebrachte hulde, waar na men nog enige tijd gezellig by- een bleef. Een tweede gouden jubileum was dat van de heer I. Hannaart, in de studentenwereld algemeen bekend als „Isaak", die zyn gouden jubileum als kellner van sociëteit „Minerva" mocht herdenken. De jubilaris werd gehuldigd in de commissiekamer waar hij achtereen- vdlens werd toegesproken door de president der Sociëteit, de heer Van Scherpenberg, de praeses-quaestor der Commissie van Beheer, de heer Arkema, de directeur, de heer P. de Gunst en een oud-praeses-consuma- bel, jhr. mr. H. van de Brandeler. Een en ander ging gepaard met de aanbieding van de gebruikelijke en veloppe en een oorkonde. Daarna volgde een door ^studenten en oud-leden druk bezochte receptie in de leeszaal, waarbij o.a. het woord werd gevoerd door de heer De Mol van Otterloo namens het Collegium en de heer Koos Knaap, die namens het personeel een haard aanbood. Hét bestuur der Sociëteit „Amicitia" offreerde een grote mand met delica tessen. terwijl 't voorts cadeaux, bloemstukken en gelukwensen re gende. ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Georgette Hagedoorn Pierre Verdonck. Het optreden van de chansonnière Georgette Hagedoorn voor het A. K. C. met aan de vleugel Pierre Ver donck, is een buitengewoon succes geweest. Een mooie stem bezit zij niet, maar wat zij met deze niet- n-.ooie stem doet is hee! merkwaar dig. De voordracht is heel expres sief, geestig ^n virtuoos. Het ernsti ge genre ligt haar niet noch de twee prachtliederen uit Légendes dorées nóch de tragische tekst van Dukamel, in een intéressante zetting van Verdonck. Deze stelden eerlijk gezegd te leur. Maar het lichte ^,enre was volmaakt. Zij zingt voor haar publiek en doet dit aller aardigst. Zij is heel intelligent en 'evendig en haar parodisch ta'ent laat haar heel rake dingen doen Aan de chansons populaires en aan de Vlaamse volksliedjes gaf zij een heel eigen kleur. Van de chansons de Béranger. eveneens door Verdonck getoonzet, viel bijzonder op „Le Se- nateur". Haar programma culmi neerde in .Miroir du Chat Noir", La promenade en mer „Le mari malade" en last not least „Madame Arthur" Absoluut on-Hol'andsch is hier haar kunst. Met haar charme, elégance en verve en haar zin voor humor be nadert zij het Franse cabaret. Tel kens een andere persoonlijkheid, een levend schilderijtje. Pierre Verdonck is in zijn spel, heel muzikaal, rhyth- misch en elastisch. Bovendien bege leidt hij en vult aan tot in de per fectie en alles uit 't hoofd, wat heel knap is. Zo groeiden muziek, taal en uitbeelding tot zeldza me eenheid saam. Een stampvo'le schouwburg heeft genoten van de vernuftige reproductie en heeft de zangeres en haar klavierpartner uit bundig toegejuicht waarna een rake parodie op de huidige radio-sterren als toegift geweldig insloeg. Open doekjes en bloemen. NEDERLANDSE MILITAIREN IN INDONESIë. „Brengers van recht en veiligheid". De afdeling Zuid-Holland van de Vereniging Ereschuld en Dankbaar heid, die ons een vorig maal via de filmband deed kennis maken met de mobilisatie en de strijd van het Ne derlandse leger in de jaren 1939 en 1940, alsmede met de bevrijding van ons land in 1945, vertoonde gister avond in een door ruim 450 personen bezochte bijeenkomst in de Stadsge hoorzaal enkele documentaire films, welke betrekking hadden op het le ven van de Nederlandse militair in Indonesië. Ingeleid met een overzichtelijke reportage van de aankomst en ont scheping van onze jongens in Indo nesië, gaf de film „Brengers van recht en veiligheid" ons een uitvoe rig beeld van de zuiveringsacties en de daarmede gepaard gaande strijd tegen de terroristen op Java. Wij kregen een indruk van het werk der oorlogsvrijwilligers, die in veelal vooruitgeschoven posten aan vele ge varen en ontberingen bloot staan. Groot is echter telkens het enthou siasme der bevolking als weer een gebied door de Nederlandse strijd krachten van ongure elementen is ge zuiverd; het vertrouwen keert terug en achter de grenzen der Neder landse linies gloort de dageraad van de gezamenlijke opbouw. Interessante opnamen geeft deze film ook van het leven in de troep, waar ook de lichamelijke ontspan ning niet wordt vergeten, terwijl ook de nodige aandacht wordt besteed aan'het prachtige werk, dat de Wel fare onder de jongens verricht. Waar de toestand in dit Indonesië momen teel in het brandpunt der belangstel- linge staat en velen verwanten in dit land hebben, was het een goede ge dachte om deze film naar Leiden te brengen. Helaas liet het geluid wel eens wat te wensen over. Na de pauze volgde nog een ver toning van de kroningsfilm, zodat gesproken kan worden van een echt vaderlandse avond, waarvan de op brengst wederom uitsluitend ten goede kwam aan de militaire oor logsgewonden en de nagelaten be trekkingen van de gesneuvelden. BINNENLAND PROTEST TEGEN HET VRIJ GEVEN VAN KRENTEN EN ROZIJNEN Hedenmorgen heeft de Nederland se Bakkersbond te 's-Gravenhage, namens het gehele Nederlandse bak kersbedrijf, een telegram gezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van de volgende inhoud: „Met grote ongerustheid heeft de Nederlandse bakkerij kennis geno men van het feit, dat krenten en ro zijnen, alsook amandelen niet meer aan distributiebepalingen gebonden zul'en zijn. Gezien de schaarste van genoemde artikelen leidt dit tot on gewenste toestanden, t.w. het openen van een zwarte markt, terwijl een dusdanige koppelverkoop wordt toe gepast, dat het algemeen belang ten zeerste geschaad wordt doordat de consument van het bezit van de in het brood of gebak verwerkte Zuid vruchten, verstoken blijft, behou dens tegen abnormaal hoge prijzen. Dit kan uw instemming niet heb ben. Ten sterkste protesteert de ge hele Nederlandse bakkery tegen de wijze waarop thans genoemde Zuid vruchten in de handel gebracht worden en verzoekt Uwe Excellentie voor de toekomst die maatregel te treffen waarbij zowel de consument als de bonafide bakker gediend zijn. De gegevens voor een juiste verdeling zijn voorhanden." LAATSTE BERICHTEN JHR. TJARDA VAN STARKENBORGH GAAT HEEN ALS AMBASSADEUR TE PARIJS. Baron van Boetzelaer van Oosterhout volgt hem op. Bij K.B. is aan jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, harer majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Pa rijs, met ingang van 1 December op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit de buiten landse dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem als zodanig aan de koningin en aan den lande bewezen. Bij het zelfde K.B. is mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud minister van buitenlandse zaken, met ingang van 1 December benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur bij de Franse regering. MARKTBERICHTEN R'VEEN, 17 November, bloemen Choco 2663 ct, Golden Seal 31 64 ct. Witte Jozef 3372 ct. Mont Blanc 3158 ct. YeL'ow Utopia 41 50 ct. Cydonia 3957 ct. Lia the Merity 1869, Rayonant tros 35 ct, Herco 901.05 ct. Twello's Roem 12 29 ct. Monument 1829 ct. Jozef wit 1518 ct. Pulling 1023 ct. Groentenveiling Tomaten a 43.00—82.00, idem b 52.00—93.00, idem c 22.0039.00, Glassla 3.20 13.40, Stoofsla 3.00—11.00, Andijvie 4.00—4.40, Bloemkool 6.0034.00, Sav. Kool 8.009.00, Spruitkoo.1 45.0051.00, Uien 5.007.00 per 100 TER AAR. 17 Nov. 1948. Groente. Kassnijbonen 14.70 per 10 kg; Bloemkool 0.060.29 per stuk; An dijvie 0 400.52 per bak; Witte kool 0.05; Rode kool 0.06—0.09; Groene kool 0.050.07; Sav, kool 0.080.10; Chin, kool 0.12; Spruiten 0.4Ó0.46; Witlof I 0.41—0.60; idem II 0.15— 0.28; Tomaten 0.18—0-69; Uien 0.03 —0.07 per kg. Sla 1.50—1.70 per 100 st.; Bospeen 0.060.11 per bos; Prei 0.07—0.09; Kroten 0.06—0.07; Spina zie 0.21—0.38; Waspeen I 0.08—0.10; Idem II 0.05 per kg.; Boerenkool 0.65 per bak; Peterselie 0.02 p. bos; Knolselderij 0.01 per stuk; Selderij 0.03 per bos; Druiven 0.820.84 per kg. RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK", te Leiden, vraagt een bekwaam entremetier. 9137 Brieven met uitvoerige inlichtingen aan de Directie. gevraagd voor dag en nacht. Moet beslist zelf standig kunnen werken en koken. Geen Winkelwerk. 9136 Tegen 1 of 15 December a.s. Mevrouw A. H. BERGERS. Haarlemmerstraat no. 216 Leiden. TEXTIELFABRIEK ZOEKT voor spoedige indienst treding een bekend met boekhouden en factureren. Geschreven brieven met volledige inlichtingen omtrent genoten opleiding, vroegere betrekkingen enz. te zen den aan het Bureau van dit blad no. 9135. Een keuze uit 3 moto ren F.N. 500 c.c. Z.K.. Saro- lea 350 c.c. K.K., D.K.W. r.t. '38 in prima staat, Hee- renweg 51. Noordwijk. 9121 '2? De Goedkope Winkel. Koeriemen 2.75, koedek- ken 4.10, paardendekken 10.50. Roskammen 55, hal sters 1.25 dékketouw 70, bietenrieken. emmerbor stels 61. reinignigsbezems 2.stalbezems 35. mol- ler.klemmen, rattenklem, stalstaken, sta! haken, golf platen. wortels, ketting, ijzerwaren en gereed schappen. Lage prijzen. H. J. C. Beerenfenger. Land- bouwhuis, Nieuwe Beesten markt 19. Tel. 23151. 1213 Landbouwers. 1 gebruik te karn met prima motor, spekkuipen, waskuipen. spoeling'kuipen in elke af meting, kruiwagens 80. 100 en 150 liter, varkenstrog gen baggerstokken. sloot- haakstokken, Teemsen, melkemmers, spenenzalf, wagensmeer, veeolie enz. Lage prijzen. H. J. C. Bee renfenger Nieuwe Bees tenmarkt 19. 1212 "Z Kachels, Haardkachels keuken, veevoederfornui zen. bascules gewichten, golfplaten, harm, gaas, prikkeldraad, regen-, spek en waskuipen; stalart.. enz Galvaniseren vertinnen, herste'len. Vanouds voor deligst adres A. J. Ilart- wijk. N. Beestenmarkt 7-9, t. o. het Marktkantoor. tel. 26627—24013. 1211 Te koop aangeboden een zwarte damesmantel, een dressoir en een paar bruine damesschoenen m. 40. Hyacinthstraat 35 te Voorschoten. 9123 *3? Te koop aangeboden een herencostuum m. 50. Veursestraatv/eg no. 159 Voorschoten. 9122 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 3C woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1 1.50, uisluitend tegen contant# betaling.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3