Kaars- en gasverlichting terug in de etalages Herdenking wereldstudentendag DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 De middenstand krijgt de klappen Was het niet juist wat een der sprekers op een vergadering van de afd. Leiden van de R.K. Middenstand on langs zeide: „Indien gij u niet schaart onder de vaan van uw organisatie, dan wordt er over u beslist zonder u!" De midden- en winkelstand heeft op de gisteravond in „de Turk'" gehou den vergadering kunnen constateren hoe er rekening wordt gehouden met zijn belangen. ACTUELE VRAAGSTUKKEN ONDER DE LOUPE De loon-bijslag, de „gulden" loon- bijslag, het verbod van etalage-ver lichting in de spitsuren, de winkel sluiting in de drukke tijd, St. Ni- colaas en Kerstmis, 't zijn allq plots brandende kwesties geworden. Intussen behoeft men niet vreemd op te kijken, indien men vandaag of morgen kaarsverlichting of gasver lichting in de etalages ziet aange bracht. De winkelier doet alles om zijn klanten te kunnen bedienen, maar omdat te kunnen, moet hij ze eerst trekken. En dat kan hij niet, wanneer de lichten in de etalage niet branden Wat is de Benelux? De wnd. voorzitter, de heer H. Jansen sprak bij afwezigheid van voorzitter de Hosson een kort ope ningswoord, waarna hij het woord gaf aan de heer G. Verheul, propa gandist van" de Economische Voor lichtingsdienst van het Departement van Econ. Zaken, die sprak over de Benelux. Spr. gaf allereerst een uiteenzet ting van 'n economische unie wat de Benelux binnen afzienbare tijd za. worden. Het afsluiten daarvan gaat in de regel gepaard met een super nationaal overkoepelingsorgaan, dat zich alleen laat leiden door de be langen der unie met voorbijgaan van individuele belangen. Een economi sche unie is 'n verdrag tussen landen, die vrijwel in dezelfde omstandig heden verkeren. De banden, die tus sen deze landen bestaan, zijn van historische aard. Spreker wees vervolgens op de voorwaarden, die aan een dergelijke economische unie gesteld worden. De regeringen der betrokken landen streven er zoveel mogelijk naar de aanpassing aan de unie zo geleide lijk mogelijk te doen zijn, en te zor gen, dat geen belangen worden ge schaad. Reeds in het midden der vo rige eeuw werden besprekingen ge voerd tuss°n België en Nederland over een Tolunie doch verschillende factoren belemmerden een gunstig resultaat! De belangen van Nederland en België gaan echter vrijwelparallel JCwte BUITENLAND. Dezer dagen sloot Peru de grens met Chili. Waarop Chili eveneens de grens sloot. Nu blijkt alles een ver gissing te zijn. Peru opende grens weer. Chili deed hetzelfde De West-Duitse Constituerende Vergadering te Bonn heeft al een belangrijk besluit genomen. De na tionale kleuren van de West-Duitse staten zullen zijn: zwart, rood en goud. Dat waren de kleuren van de republiek van Weimar. Nicolaas Horthy, de voormalige Hongaarse president zal waarschijn lijk naar Zuid-Amerika emigreren. Hij vertoeft thans in Opper-Beieren. In Italië is het bijna gekomen tot een algemene staking van rijks ambtenaren. Nadat de Italiaanse re gering loonsverhoging had toegezegd, zijn de gemoederen gekalmeerd. In de St. Pieter is een, 65-jarige advocaat van de balustrade gespron gen. De drie Britse staatsluchtvaart maatschappijen, de Boa, de Bea en B saa, hebben over 1947 een verlies van 11 millioen pond sterling gele den. Boeah! dat is geen klein beetje. Drie personen, die penicilline over de Hongaars-Roemeense grens hadden gesmokkeld, zijn te Boeda pest ter dood veroordeeld. BINNENLAND. De heer J. Verkerk te Gouda is begiftigd met de ondercheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" wegens zijn grote verdiensten voor St. Vin- centiusver. en R.K. Reclasseringsver. Het lid van de Hoge Raad der Nederlanden in de bezetting mr. W. M. Weitjens is wegens omkoping van een ambtenaar veroordeeld tot vier maanden; de eis van zes maan den. Mejuffrouw A. B. te Bergen op Zoom was in de keuken aan het werk met wasbenzine in de buurt van een brandende vergasser. De benzine vat te vlam en al gauw stond de keuken in lichter laaie. Het gehele bovenge deelte van het huis is uitgebrand. Mevr van der Pol-van den Oever uit Zajtbommel heeft giste ren het leven geschonken aan een drieling, allen meisjes. De kinderen wegen reep 3 pond en 450 gram, 4 pond en 120 gram en 4 pond en 330 grpm. Op dezelfde dag werd de fnoe- der 38 jaar. Het gezin bestaat thans uit 5 kinderen. Moeder en kinderen maken het goed. Ambtenaren van de prijsbeheer- sing hebben een grote partij servies goederen in beslag genomen bij de winkelier C. L. te Goes. L. bed voor serviesgoederen te hoge prijzen ge vraagd, naar aanleiding waarvan klachten bij de prijsbeheersing wa ren binnengekomen. en na nieuwe mislukte pogingen bracht de laatste oorlog uiteindelijk het besef, dat aileen samengaan tus sen de kleine landen economisch voordeel kan brengen. De regeringen van België en Nederland vonden elkaar eindelijk in Londen, waar op 21 October 1943 tezamen met Luxemburg een monetaire overeen komst werd gesloten welke de voor loper was van de Belgisch-Neder landsLuxemburgse douane-over eenkomst van Sept. 1944. Na de bevrijding zouden deze lan den één tolunie vormen, d. w. z. te genover de invoer uit derde landen zou een zelfde douane-tarief worden toegepast, terwijl intern tussen de landen zelf, alle onderlinge rechten zouden worden afgeschaft, met be houd nochtans van aanvullende in voerrechten. Krachtens deze over eenkomst werd een viertal interna tionale commissies ingesteld, t. a. v. de douaneregelingen, de douanege schillen, een raad voor handelsac- coo~den en een raad van de buiten landse handel om te adviseren betreffende contingenteringen, ver gunningen en economische restric ties in het algemeen, betreffende de premies en toeslagen en andere maar regelen van de productie gn het zo veel mogelijk in overeenstemming brengen van bedoelde maatrëge'en in beide lar.den. De omstandigheden hebben de in voering van de voorgestelde plannen uitgesteld. Immers België was reeds bevrijd toen Nederland de zwaarste strijd nog tegemoet ging en na de uiteindelijke bevrijding was er in Nederland zoveel vernield, dat hier aan het opbouwwerk eerst aandacht moest worden geschonken. Hoe groot de moeilijkheden in de diverse landen waren moge b.v. blij ken uit het feit, dat Nederland 1/3 van zijn inkomsten ontvangt uit de accijnzen, terwijl Be'gië daaruit nog niet 1/6 'van haar inkomsten krijgt. Spreker wees vervolgens op de voordelen, die de gezamenlijke ver- dragslanden als economisch geheel zullen kunnen bereiken. Aan de don- currentie tussen Rotterdam en Ant werpen zal een einde kunnen ko men door een afbakening van beider terrein. De verschillen van het loon- en prijspeil zijn oorzaak, dat Nederland nog niet onmidderijk tot algehele nivellering kan overgaan. Resumerend zeide spr., dat de Unie de Benelux-partners economisch verheft tot de rang van een grote mogendheid, welke hun onderhan delingskracht versterkt en hun cre- dietwaardigheid verhoogt. Maar er is meer, Nederland is België's be langrijkste afnemer. Eelgië ziet in Nederland voor yprschillende van zijn reeds in afzetmoeilijkheden ge rakende industrieën een markt met nog ruime mogelijkheden. België vreest een verder gaande industria- Msatie van Nederland niet, wel dringt het er met kracht op aan, dat rekening wordt gehouden met indus trieën, die in België reeds met over capaciteit kampen. Nederland ver wacht van de Unie, afgezien van het eerstgenoemde belang, een sneller herstel en een betere voorziening. Spr. besloot met erop te wijzen dat de Benelux de eerste poging zal zijn om langs democratische weg te komen tot internationale economi sche, sociale en culturele samenwer king. Moge deze poging succes heb ben en een lichtend voorbeeld zijn voor aHe andere naties, opdat de mens leve in vrede en welvaart. De „gulden" loon-bijslag. Na de pauze deelde de voorz. me de, dat hem van het Dioc. bestuur een circulaire was gezonden betref fende een op Maandag 22 Nov. in de Dierentuin te Den Haag te houden protestmeeting van de gezamenlijke iddenstandsbonden. Deze protest- eeting is bedoeld tegen de houding van de regering t.o.v. de midden stand. Daar zullen de middenstandswen- sen en -verlangens in waardige maar niettemin sterke, taal kenbaar wor den gemaakt. De katholieke middenstandsbewe ging roept haar mannen op om deze vergadering, welke te 1 uur aan vangt. Op deze meeting zal o.m. de gul den loonbijslag worden besproken en vooral het feit, dat deze loonsverho ging niet mag worden doorberekend, zodat de middenstand, die toch ook voor zichzelf' de meerdere kosten van de stijging der levensmiddelen ge voelt, ook die verhoging voor de werknemers moet betalen. Daar ko men bovendir de sociale lasten nog bij. De voorz. deelde mede, dat ver schillende organisaties weigeren de ze bijslag te betalen (De bouwbedrij ven kunnen dit doen, omdat hier steeds een prestatie-toeslag van 2.50 op het loon werd gegeven. Deze toe slag is nu teruggebracht op 1.50, met de toezegging, dat wanneer de 1 bijslag mag omgerekend worden, het achterstallige presatie-loon wordt bijbetaald. De voorzitter wekte de aanwezi gen op in groten getale deze protest meeting te bezoeken, welk voorstel algemene instemming vond. Dc beperking van het electriciteitsverbruik. Een andere kwestie, welke de mid denstand zeer zwaar ligt. is de plot seling afgekomen beperking van het stroomverbruik, waarbij het de win keliers verboden is op de spitsuren van 46 uur de etalage-verlichting te branden. Spr. verwees naar het reeds in de Leidse Courant verschenen ingezon den stuk van de voorzitter der Leid se afdeling en zeide, dat de genomen maatregelen waarschijnlijk wel no dig zullen zijn, maar hij vermoedde, dat er weinig samenspreking over deze kwestie zal zijn geweest. Op de Maandag in Den Haag te houden vergadering zal hierover ver moedelijk ook wel het een en ander worden gezega. Tenslotte nam de vergadering de volgende motie aan: De afd. Leiden van de N.R.K.M., in vergadering bijeen op 17 Nov. ken nis genomen hebbenc van het verbod tot etalageverlichting dd. 16 Nov. 11. tijdens de spitsuren, dit verbod aan voelend als een hoogst onbilliijke be handeling van de gehele Nederland se detailhandel, vooral nu dit onher stelbaar nadelig de St. Nicolaas- en Kerstverkoop zal belemmeren, dit verbod vooral als een grievend on recht aanvo- lend daar én industrie én particulier wordt verzocht stroom De taak van het World Student Relief belicht Op deze bijeenkomst was de mi nister van O. K. en W. vertegen woordigd door de heer D. H. Bau- nier, wnd. chef van de afd. H. O. Verder waren vertegenwoordigers van alle Nederlandse universiteiten aanwezig, alsmede majoor J. Gre- velink, hoofd van .de Rijks vreemde lingendienst en vertegenwoordigers van de verschillende studentencor- pora in Leiden. Uit naam van het Ned. Comité van de W.S.R. sprak de heer mr. K. Wiersma, sinds enkele dagen voor zitter, een kort welkomstwoord, waarna hij er op wees, dat op deze dag in vele landen de studenten worden herdacht, die gevallen zijn in het verzet tegen de onderdruk kers. De heer J Drijber, president van de Ned. Studentenraad, ging in ge dachten terug naar de 17e Nov. 1939, toen in Praag de eerste slacht offers van het verzet tegen de Duit sers vielen. Daarom is deze dag een dag van internationale verbonden heid om de onderlinge saamhorig heid te versterken. Dat is 'n plicht van iedere student omdat de uni versiteit een beschermster is van het geestelijk erfgoed van elk land': Spr. wees hierna op het contact met het buitenland in velerlei vorm en vooral op het cmtstaan van het Universitair Asyl Fonds, waarvoor hij de steun inriep van ieder stu dent, die de vrijheid als een gees telijk goed beschouwt. Ook Indone sië is thans in niet geringe mate betrokken bij de hulp van het W.S.R. en van ieder student per soonlijk zal het afhangen, of het W.S.R. zijn-zegenrijk werk zal kun nen voortzetten. De heer H. van Vloten, oud-voor zitter van de W.S.R., wees hierna op hetgeen door de World Student Relief sedert haar oprichting was tot stand gebracht en wat er nog op het programrr/a staat. Met enige trots memoreerde spr., dat Neder land als vijfde staat op de lijst van reliefgevers en de oprichting van het Universitair Asyl Fonds was een van de voornaamste feiten in het afgelopen jaar. Aan de hand van een advies van de heer Knoppers, die onlangs in opdracht van het W.S.R. een studie reis naar Indonesië maakte en daar over rapport zal uitbrengen, zal de hulp van het W.S.R. in de naaste toekomst voor een groot gedeelte op Indonesië gericht blijven, want daar is aan alles behoefte. Daarvoor riep spr. de hulp in van alle studenten, die het wél menen met deze hulp actie. Steun van de gehele univer sitaire gemeenschap is nodig om het Werk van de W.S.R. te kunnen voortzetten. Prof. dr. G. Heringa over Nederland's taak. Prof dr. G. Heringa uit Amster dam, voorzitter van het Universitair Asyl Fonds, sprak over de -taak van Nederland in het World Student Relief. #pr. constateerde dat in de universitaire wereld reedp duidelijk de roep weerklonk tot de studenten aller landen, zich te verenigen, wel ke roep ook in het W.S.R. tot uit drukking komt. Wij beleven bewust de vernieuwing van de wetenschap, haar onmiskenbaar streven naar be vrijding uit de dogmatische overr heersing door het eenzijdig mate rialistisch denken. Wij zien de uni versiteit opnieuw betrokken bij de wedergeboorte van de cultuur, me de de weg banend tot herwaar dering van de mens. De maatschap pelijke verhoudingen, die tot dusver aan het universitaire leven een spe cifiek karakter gaven, vervagen bo vendien geleidelijk. Nieuw opko mende problemen van levensonder houd brengen het voordeel mee, dat het' sociaal-cultureel vraagstuk een band vormt tussen de studenten van de gehele wereld. Nergens ter wereld treedt de strijd tussen oude en nieuwe ideolo gieën schrijnender aan de dag dan in Indonesië. Terecht wijst ieder die Indonesië ter harte gaat op de grote betekenis van onze culturele taak ginds, juist nu. De taak die Neder land in deze critieke periode in Indonesië te vervullen heeft, ligt welhaast in de eerste plaats op dc weg van het hoger onderwijs: de academisch gevormden, die de sa- te besparen, terwijl zulks van de winkelstand wordt geëist, verzoekt het hoofdbestuur van de N.RK-M. onverwijld die stappen te onderne men die tot onmiddellijke opheffing van de ontstane wantoestand in het winkelbedrijf kunnen leiden. De winkelsluiting. Een derde pünt van bespreking was de nog altijd hangende kwestie over de winkelsluiting al of niet op een bepaalde middag. De meningen hierover ware verdeeld en de voor zitter achtte net beter hieromtrent eerst het prae-advies van het bestuur af te wachten. Tevens kwam natuurlijk de win kelsluiting in de dagen voor St. Ni colaas en Kerstmis ter sprake. Het afdelingsbestuur had aan B. en W. gevraagd op die dagen tot "s avonds 10 uur geopend te mogen zijn, nu komt plots het besluit van de minis ter dat de winkels om 8 uur 's avonds dicht moeten Ook een punt van bespreking a.s. Maandag! Hierna volgde sluiting der verga dering. menleving daar moeten ordenen en tot bloei brengen. Belangrijker voor de toekomst is evenwel, dat de stu denten, die eens de taken daar zul len vervullen, de roep van de nieu we tijd goed verstaan. W.S.R. kent de nood der geeste lijke arbeiders aan de universiteiten. Het Geneefse budget voor hulpver lening beloopt voor deze cursus 2 millioen dollar, waarvan 40 procent voor Europa, 40 procent voor China en 20 procent voor Zuid-Oost Azië. Deelname aan dit laatste werkplan, voor Zuid-Oost Azië derhalve, heeft W.S.R. voor het komende en waar schijnlijk vele jaren als eerste plicht gezien. Men is zich ter dege bewust van de zwaarte dier taak. Aan alles be staat ginds behoefte, en alle hulp zal slechts een druppel op een gloeiende plaat blijven, wanneer het niet gedragen wordt door alle idea lisme dat aan de Nederlandse uni versiteiten leeft. Ook Europa kent maar al te veel noden, waaraan W.S.R. niet voorbij mag gaan. Plannen voor gastvrij heid en hulp aan Polen en DP's van velschillende herkomst -blijven aan de orde. In het Universitair Asyl- fonds hebben alle Nederlandse uni versiteiten de verplichting op zich genomen gastvrijheid te verlenen aan 50 vluchtelingen uit verschil lende landen, die hier hun. studie voortzetten. Met trots mogen we zeggen, dat in dit initiatief Neder land aan alle andere landen ten voorbeeld is geweest. Nakoming van onze indertijd op ons genomen verantwoordelijkheid ten aanzien van de vluchtelingen studenten is alleen mogelijk, als alle burgers der universiteiten hun draagkracht ter beschikking van het Asylfonds blij ven stellen. Spreker hoopte tenslotte, dat de Nederlandse universiteiten met ere hun taak zouden vervullen in het internationale hulpwerk. Mr K. Wiersma sprak een kort woord van dank tot de sprekers en de aanwezigen, waarna een druk bezochte receptie plaats vond in het Oosters Instituut. NED. GENOOTSCHAP TOT RECLASSERING 125 JAAR. Dezer dagen men neemt aan 12 Nov. bestaat het Ned. Genootschap tot Reclassering 125 jaar. Het werd opgericht door drie kooplieden, on der de indruk van de slechte toestan den in de Europese gevangenissen, ook in Holland, waar preventief ge straften, gevangenen en gedetineer den allemaal door en bij elkaar zaten. Hoewel hun uitgangspunt „Ieder mens is van nature goed en kan dus verbeterd worden", een illu sie gebleken is, bleef dit werk, ont staan uit de idealistische stromingen tijdens het einde der 18e eeuw, voort bestaan en werd spoedig in de wan deling „het genootschap" genoemd. Het honderjarig bestaan in 1925 is luisterrijk gevierd en had meer betekenis dan dit jubileum. Toch dient ook aan dit 125 jarig bestaan aandacht geschonken te worden, om dat er in de laatste 25 jaar heel veel gebeurd is. Bij het eeuwfeest bestond de voorwaardelijke veroordeling pas 6 jaar. Nu heeft men 25 jaar meer ervaring en de voorwaardelijke ver oordeling is een groot succes gèble- ken, vooral toen in 1929 de voorwaar delijke aan de onvoorwaardelijke straf gekoppeld kon worden. De rech ters passen dit systeem thans vaak toe, doch moeten daarvoor eerst door de reclassering voorgelicht worden over de verdachte. Deze rapportering is de eerste taak van de reclassering. De tweede taak is het toezicht hou den op de voorwaardelijk veroor deelden, waarmede een ambtenaar belast is, in Leiden thans de heer P. E. Hutte, die zich van de nodige toezichthouders voorziet Momenteel bedraagt dit aantal 72, maar behoeft nog dringend uitbreiding. De ervaring leert dat slechts een klein percentage, n.l. 5 pet. van de voorwaardelijk veroordeelden weer in misdaad vervalt, waarmede dus het nut van de reclassering wel be wezen wordt. Want niet alleen spaart de staat de gevangeniskosten uit en behoeft het gezin geen steun, maar vooral is belangrijk dat de man in zijn gezin kan blijven en na zijn on gelukkige misstap, niet als misdadi ger bekend behoeft te staan. Als derde taak stelt het genoot schap zich het bezoeken van gevan genen en tenslotte de nazorg, d.w.z. het verlenen van steun aan hen, die hun straf hebben uitgezeten en prijs stellen op deze hulp. Het genootschap is altijd zeer voor zichtig geweest met het uitbreiden van zijn taak. Zo werd in 1905, toen de kinderrechtspraak een feit werd, dit onderdeel van reclassering geheel aan Pro Juventute overgelaten. Ook wat betreft de politieke delinquen ten heeft de reclassering zich afzij dig gehouden, waarna de 'Stichting Pol. Del. werd opgericht. De Leidse afdeling heeft thans 122 gevallen onder toezicht, wat belang rijk meer is dan voor de oorlog, waarvan er 60 voorwaardelijk en 42 gecombineerd voorwaardelijk en on voorwaardelijk veroordeeld zijn. Wie zich geroepen voelt als toezichthou der te fungeren, kan zich aanmelden bij de heer P. E. Rutte, Kapteinstraat 56, tel. 26277. Medegedeeld zij nog dat in Leiden ook'n R.K. en een Christe lijke Reclasseringsvereniging werk zaam zijn, terwijl ook het Leger des Heils zich op dit terrein begeeft. Dit alles deelde prof. mr. van Bem- melen, voorzitter van de afd. Lei den en lid van het hoofdbestuur, ons dezer dagen op een persconferentie mede. Hij wees er op, dat dit parti culier initiatief in die 125 jaar geheel i? blijven bestaan, zij het dan met rijkssteun, en dat daardoor het con tact met de bevolking zo nauw ge handhaafd kan worden. De viering van dit jubileum zal zich in Leiden beperken tot een propaganda-avond, die Vrijdag 19 Nov. a.s. in het Volks huis zal worden gehouden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift geti teld: „Malaria in de Noord-Oostelij ke polder, Onderzoek en bestrijding in de jaren 19421947" de heer J. Zwarteveen, geboren te Alkmaar en wonende te Vollenhoven. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift getiteld: Over urogenitale tubercu'ose", de heer W. A. Moonen, geboren te St. Oedenrode en wonende te Leiden. Op Vrijdag 3 December nam. 4 uur zal door mr. L. W. G. Scho'ten, benoemd tot hoogleraar, vanwege het Leids Universiteits Fonds, in de parlementaire geschiedenis bij het aanvaarden van zijn ambt een inau gurele oratie worden gehouden in het'Groot Auditorium van het Aca demiegebouw. Vervolgens zal dr. J. C. Bruijn bij zonder hoogleraar, vanwege de Bol land-Stichting, in de wijsbegeerte in de geest van Hedel, zijn inaugurele oratie houden op Vrijdag 10 Decem ber a.s. WEERSVERWACHTING (Van Donderdagavond tot Vrijdagavond) Aanvankelijk iets afnemende, maar later weer toenemende wind tussen West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met voor namelijk in het Noordwestelijke gedeelte van het land nu en dan lichte regen of motregen. Wei nig verandering in temperatuur. 40 JAAR C.H.U. IN LEIDEN. Onder grote belangstelling en in tegenwoordigheid van 7 Kamerleden vond gisteravond in de grote Stads- zaal de herdenking plaats van het 40-jarig bestaan van de afd Leiden van de Christelijk Historische Unie. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, sprak de voorzitte- van de C. H. U.. het Tweede Kamerlid, de heer H. W. Tilanus over „40 jaar politieke par tij". In deze rede stond spr. uitvoe rig stil bij het werk en de persoon van wylen de heren A. F. de Savor- nin Lohman, dr. J. Th. de Visser, en mr. dr. J. Schokking, die in het le ven van de C.H.U. zulk een beteke nisvolle plaats hebben ingenomen. De heer J. van Iterson heeft ver volgens namens1 de leden aan het afd. bestuur een jubileumgift van ruim 1200.aangeboden, welk bedrag bestemd zal worden voor de te voe ren propaganda bij de a.s. verkie zingen. Voorts hebben nog het woord ge voerd jkvr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen en de heer J. Buddingh, voorzitter van de fed. van C.H. jon geren-groepen. Namens de prot.-.chr. raadsfractie heeft mr. C. J. Woud stra de gelukwensen aangeboden, waarbij zich ook mr. dr. N G. Geel kerken .namens de A.R. kiesvereni ging aansloot. „LTNCONNUE D'ARRAS". Het Leids Studenten Toneel gaf gisteravond in de Schouwburg een opvoering van „L'Inconnue d'Arras", waarmede voor de .eerste maal een werk van de Franse auteur Armand Salacrou in ons land op de planken werd gebracht. Het was, zoals in het programma stond geschreven, een zeer vreemdsoortig spel. Als het doek voor het eerste bedrijf uiteen gaat, krijgt men meteen de knal van een revolverschot te verwerken, om enige ogenblikken later tot de ont dekking te komen, dat de hoofdper soon van het spel, Ulysse, zelfmoord heeft gepleegd, aangezien z'n vrouw hem ontrouw geworden is. In de laatste ogenblikken van zijn bestaan ziet Ulysse het leven, dat hij geleid heeft, in vogelvlucht voorbij gaan en de schrijver heeft hiervan in zijn spel een beeld' trachten te geven. In „L'Inconnue d'Arras" herleeft een dode zijn leven, waarbij men echter in het oog dient te houden, dat hetgeen vroeger veranderd kon worden, door de dood onherroepelijk is gemaakt. Dit komt het sterkst naar voren in het laatste bedrijf, wanneer Ulysse, door de herinne ringen, welke uit de vergetelheid zijn opgeroepen, totaal geen be hoefte meer heeft aan zelfmoord. De originele gedachten, die aan dit stuk ten grondslag liggen, heb ben echter niet kunnen verhinde ren, dat het geheel een onbevredi gende indruk achterlaat. Afgezien van de goede passages, krijgt men het idee, dat de auteur zich niet voldoende beperkingen heeft opge legd, waardoor het geheel langdra dig en soms ook verward wordt. Het laatste vooral in het derde be drijf. Men zal begrijpen, dat het Leids Studenten Toneel zich met deze op voering geen gemakkelijke taak heeft gesteld, maar niettemin heeft het een behoorlijk resultaat kunnen boeken. Het stuk vraagt een sfeer, die practisch geheel in het onwer kelijke ligt In verband daarmede hebben wij grote bewondering voor de ontwerper van het décor en het knaooe werk van de regisseur. In de gelederen van de medewerkenden, waren verschillende zwakke plek ken. Bij vorige uitvoeringen hebben wij wel eens sterkere bezettingen gezien. Het spel van Nicolas, de huisknecht, was buitengewoon goed; terwijl A. Cronheim de zware hoofd rol behoorlijk vertolkte. In de ove rige rollen traden Bea Strootman en J. G. Paardekooper het meest op de voorgrond. KOOPT POSTZEGELS VOOR HET KIND! Morgen, Vrijdag 19 November, zal vanwege het Hoofdcomité voor de Kinderpostzegels een geheel nieuwe actie worden gevoerd. Er zal een rij-- dende postauto door het land rijden, die de voornaamste steden successie velijk bezoekt. Eerst wordt een rond gang door de stad gemaakt met de geluidswagen, daarna wordt op de Steenstraat, tegenover „Amicitia", standplaats gekozen en daar worden postzegels en briefkaarten verkocht. Deze postzegels zullen met een spe ciaal poststempel worden voorzien, hetgeen voor philatelisten wellicht nog aantrekkelijk kan zijn. Om pl.m. 11 uur des morgens zal de verkoop op de Beestenmarkt beginnen. De besturen van de diverse Ge meentelijke Personeelverenigingen, in vergadering bijeen, hebben besloten tot instelling van twee commissies, a.w. Ie voor de sport, 2e voor to neel, muziek, film, ehz. Het doel van clezs commissies is, de band van hét .personeel der di verse Gemeentediensten te verste vigen door het organiseren van ge zellige avonden en sportwedstrijden, die voor iedere dienst afzonderlijk niet mogelijk zijn Het werk der Per soneelsverenigingen in eigen kring vindt gewoon doorgang. Demonstreer niet Uw slecht humeur door onnodig te toeteren. JJET WORLD STUDENT RELIEF, aat hulp verleent aan in nood ver kerende studenten over de gehele wereld, organiseerde gisteren voor Nederland de Wereldstudentendag, welke gehouden werd in'het Groot-Auditorium der Leidse universiteit.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2