S)e CéidóeSomatit Meèr discipline, vraagt Hatta Hatta doet beroep op leger en politie Zuid-Afrika beperkt invoer Zij willen wel, maar Directeur: C. RL VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11545 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 De P.B.O. OIJ de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1949 heeft prof. Romme o.m. gesproken over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De weerslag van een niet onbe langrijk deel der ondernemers op dit buitengewoon belangrijke ont werp, noemde hij verontrus+er.d. "Want de daaruit sprekende mentali teit kan niet anders dan een revoln tionnerende werking hebben, „waar aan ik slechts met nuivering kan den ken". Een mislukking van de PBO leidt bovendien onherroepelijk öf tot blijvende onderschiklfing van de ar beiders aan de kapitaalverschaffers, of tot socialisatie. Meent iemand in ernst, het eerste blijvend mogelijk, laat staan gewenst, is? En moet men niet voor zeker houden, dat in geval van socialisatie èn de ondernemers èn de arbeiders de dupe worden? Aldus prof. Romme in de Tweede Kamer verleden week. De publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie moet er komen, en zeer spoe dig. Omdat in en door de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie moeten worden verwezenlijkt deze twee prin ciepen: In en door het "bedrijf moet zowel de belangen van werkgevers als van werknemers worden behartigd en verzekerd in onderlinge samenwer king. In en door het bedrijf moet posi tief worden gediend het algemeen belang, terwijl oyer de wijze waarop alle producten werkgevers en werknemers invloed moeten kun nen uitoefenen. De verwezenlijking van deze be ginselen in alle bedrijven is een zo dringende eis van deze tijd, dat, als deze niet zeer spoedig wordt verwe zenlijkt, wij zullen staan voor «het alternatief, door prof. Romme ge steld, of practisch: niet voor dit alter natief, maar voor de verwezenlijking, van de socialisatie. Wij zijn dit alles met prof. Romme eens. De vraag is echter, of hij het met ons eens is, als wij beweren, dat er a1 héél veel, en dat zelfs1 het voor de directe arbeidsvrede belangrijkste zou zijn bereikt bij een sociale her vorming van de afzonderlijke onder nemingen, zelfs al zou er nog geen P.B.O. zijn. V Ordening ER is in Nederland een overschot van zestig millioen kilo aard appelmeel. Er is, ook al weer in Ne derland, kortgeleden in één week aan een Noordhollandse veiling een hoeveelheid van bijna twee millioen kilo witte kool doorgedraaid Er was voor deze producten geen afzetmo gelijkheid". Aldus bericht het „Vrij Volk". En het blad besluit een uitvoerige beschouwing naar aanleiding van de ze feiten aldus: „De misère met de kool en met de aardappelen toont aan, hoe noodzakelijk, ja onontkoombaar de ordening der productie is. Wil die ordening op den duur doeltreffend zijn, dan zal zij over de grenzen 'der nationale volkshuishoudingen moeten heengrijpen. Het ideaal is dus. internationale ordening. Voor lopig is er echter ook ir het binnen land nog wel het een en ander te ordenen. Op het platteland, zo goed als in de stad". Inderdaad zulke feiten bewijzen zonneklaar, dat ordening, nationaal en vooral ook internationaal, nood zakelijk is. Dc ordening moet de productie richten op het belang van het alge meen, op nuttigheid en doelmatig heid. En daarmee is ten slotte óók ge diend het belang der producenten. V Huisvestings probleem IN Delft is. zo lezen we in de „Maaasbode", een bijeenkomst ge houden van leiders van huisvestings- bureaux eri hun naaste medewerkers uit ongeveer vijftig gemeenten van Zuid-Holland, ter bespreking van verschillende problemen. De heer J. Schippers uit Rotte- dam zeide in een inleiding, dat naar mate de tijd voortschrijdt meer en meer zal moeten worden gegre pen naar het middel van de vordering van woonruimte. Deze inbreuk op de intimiteit van het gezin moet echter met de nodige voorzichtigheid ge schieden. Beter dan vordering is het te trachten, door onderling overleg tot een oplossing te komen. Aldus genoemde 'afgevaardigde uit Rotterdam. Meer woningen dat is de oplos sing van het huisvestingscomité. Op dat doel moeten alle krachten letterlijk: alle krachten gericht zijn. Maar, zolang er nog geen voldoen de woningen zijn, zal meer tot samen woning moeten worden overgegaan. Doch bij de hantering van dit mid del moet, zoals hierboven is opge merkt, worden betracht: voorzichtigheid, onderling overleg. En als derde punt voegen wij hier aan nog toe: rechtvaardigheid en billijkheid. Niet de „kleinen" tot samenwo ning dwingen en de „groten" onge- ir - d laten! Rustiger sfeer voor, onderhandelingen gewenst In een rede voor radio-Djokja heeft de republikeinse minister-presi dent Mohammed Hatta, gisteravond een beroep gedaan op het leger en de politie om hun plicht te vervullen. Hij verklaarde met nadruk, dat de legereenheden aan de stutus quo-lijn ernstig zullen worden gestraft, in dien zij bestandsschendingen plegen. Met betrekking tot de besprekingen met minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nuttig waren geweest, doch dat de sfeer wordt vertroebeld door „Batavia", waarbij hij speciaal noemde de berichten van de Dienst Legercontacten. Hatta zei verder onder meer: „Wij zullen ons verdedi gen, indien wij worden aangevallen, doch, indien wij niet worden aange vallen, moeten wij ons aan onze beloften houden". Vreedzame sfeer De hervatting van de onderhande lingen met de Nederlanders, zo zei Hatta, hangt af van de houding van de Nederlanders. Hij legde er de na druk op, dat de Nederlanders en de republikeinen een vreedzame sfeer dienen te behouden, die nodig is voor de regeling van het geschil door be middeling van de Commissie voor Goede Diensten. Hatta verklaarde voorts nog, dat hij samenwerking wenst me de lede- ralisten en dat het „belachelijk" is de regeringen van de deelstaten te be schouwen als „marionettenregerin gen", omdat „wij één doel voor ogen hebben, namelijk vrijheid voor ge heel Indonesië. Er dient geen anlithe- se ta- bestaan tussen ons en de federa listen, doch een synthese, en wij moeten gezamenlijk streven naar het bereiken van het doel op 1 Januari 1949". Hatta ging uitvoerig in op de af- faire-Madioen, die hij een betreu renswaardige nationale tragedie noemde. Hij verklaarde, iat ideolo gische geschillen de eendracht jn de republiek hebben verbroken. De oor zaken van het lijden van het volk zijn, volgens Hatta, ten eerste de Ne derlandse blokkade, vervolgens de affaire-Madioen en ten derde de langdurige droogte, waardoor de oogsten zijn mislukt. Hij deed een beroep op de boeren en de jongeren om de eenheid te herstellen. EEN RECORD AAN TERREUR DADEN. De dienst voor Legercontacten meldt, dat in de week van 10 t/m 16 November er een groter aantal ter reurdaden heeft plaatsgevonden dan in enige andere week sedert de Ren,- ville-overeenkomst werd besloten. Het communiqué D.L.C. geeft een overzicht van de bende-activiteit in federaal gebied op Java, in deze week in "totaal 233 gevallen, waaron der 73 rampokpartijen, 50 beschie tingen van patrouilles, 43 moordaan slagen op pibtenaren en bevolking. Bij de terreurdaden tegen de burger bevolking en de Indonesische ambte naren in federaal gebied op Java hadden tot nu toe 59 moorden plaats, werden 16 personen ontvoerd en 17 gewond. De dienst voor legercontacten meldt voorts, dat d- bevolking in de omge ving van Soekaboemi spontaan is overgegaan tcde vorming van een „volksleger". Sommige dessas vorm den „bataljons" ter sterkte van 800 man, die zich in tijden van gevaar te gen de terreurbenden verzetten. RIJKSKANTORENGEBOUW IN DEN HAAG IN AANBOUW lr de residentie zijn ta1 van particuliere huizen in gebruik als rijksbureaux. Teneinde deze woonruimte weer aan haar oorspronkelijke bestemming terug te geven worden aan de Al- kemadelaan een aantal barakken ge bouwd. Deze worden ingericht ter huisvesting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, thans ondergebracht in het flatge bouw Duinwijck. MAANDAG HAVENSTAKING IN FRANKRIJK. De bij de C.G.T.' aangesloten Fran se havenarbeiders zullen Maandag a.s. het werk neerleggen, zo heeft het bestuur van de afdeling havenarbei ders van de C.G.T. besloten, nadat het kennis had genomen van het ver slag van de delegatie, die op het mi nisterie van openbare werken en verkeer is ontvangen. De staking zal van onbepaalde duur zijn. Te Marseille hebben o.m. metaal arbeiders en arbeiders in de chemi sche industrie gisteren het werk een uur gestaakt als protest tegen het requireren van zeelieden ter beman ning van schepen, die worden opge houden door de zeeliedenstaking. Ook de havenarbeiders te Marseille hebben het werk korte tijd neerge legd. Zij weigeren schepen te laden, die gerequireerde bemanningen heb ben. MARSHALL-HULP STAGNEERT DOOR HAVENSTAKING. Functionarissen van het plan-Mar shall schatten, dat ongeveer 140.000 ton herstelgoederen, bestemd voor Europa, zich aan de havens aan de Amerikaanse Oostkust hebben opge stapeld als gevolg van de staking van havenarbeiders. Per dag wer den 20.000 ton goederen naar de door de staking aangetaste Noord-Atlan tische havens vervoerd, waar alle ladingen, met uitzondering van steen kool en graan, opgehouden werden. De staking had tot dusver geen na delige gevolgen voor de 16 Marshall- landen, doch uit het stijgend aantal verzoeken van Europese landen „bleek dat sommige zich zorgen maakten". BRITSE DAKOTA IN SOWJET- ZÓNE NEERGESTORT. Vanmorgen vroeg stelde de Söw- jet-Russische chef van het Berlijnse luchtveiligheidscentrum zijn Britse collega er' van in kennis, dat bij Schoenberg, juist binnen de grens van de Sowjetzóne. een Britse Dako ta was neergestort. De Britse autoriteiten te Berlijn zullen de Sowjets om toestemming verzoeken het terrein van de ramp door een Britse groe pte laten be zoeken. Dit is het tweede vliegtuig van de luchtbrug, dat in de Sowjetzóne is neergestort. In September veronge lukte een Amerikaanse Dakota bij Kassei. 500 mensen verdronken? Uit Patna (India) wordt gemeld, dat 'n vijfhonderd mensen verdron ken zijn in de Ganges bij het kapsei zen van een stoomboot, die volgela den was met passagiers en vee. Gevoelige klap voor Ned. export Naar het „Alg. Dagblad" verneemt, heeft de Unie van Zuid-Afrika zich genoodzaakt gezien, haar invoer op drastische wijze te beperken en een regeling-ingesteld waa rbij een groot aantal producten slechts op zeer spe ciale vergunningen zal mogen wor den ingevoerd en waarbij de totale import van alle landen buiten hel Sterling-blok tot de helft wordt te ruggebracht. Voor de Nederlandse export op Zuid-Afrika betekent deze regeling, die onmiddellijk van kracht is geworden, een zeer gevoelige slag. Tot de Nederlandse producten, wel ke slechts in zeer bijzondere gevallen mogen ingevoerd, behoren: sterke drank, alle vis en visproducten, con sumptie-aardappelen (behoudens pootgoed), voedingsmiddelen, soepen, suikerwaren, chocolade, plectrische scheerapparten, radio's welke boven de 15 pond noteren, radio-gramofoon- installaties, meubelen, gouden voor- werpen en sieraden. Onder de Neder landse producten, welke onderhevig zijn aan de gehalveerde import val len o.a.: textiel, sigaren, papierwa- ren, bloembollen, machinerieën en aardewerk. De beperkende maatregelen die nen allereerst tot besnnerming van de eigen industrie Het feit. dat lan den behorende tot het Sterling-b'ok niet onder de vijftig pr Tent-regeling vallen, betekent een zeer duidelijke bevoordeling van Groot-Brittannië. Het moet echter worden betwijfeld, ot' Engeland, dat nu al met afleve- ringsmoeilijkhedbn kampt, aan een extra-export kan voldoen. Ander-e landen zullen waarschijnlijk mede aan bod kunnen komen. De Zuid-Afrikaanse importeurs zijn viij om te kiezen uit welk land zij hun waren willen betrekken, mits zij zich aan de vijftig procent van hun totale import houden Theore tisch bestaat dus de mogelijkheid, dat de Nederlandse export van be paalde producten zou kunnen stij gen. Nederland kan echter waar schijnlijk toch niet goedkoper offre ren dan andere landen. Deze beperkende maatregelen van de Zuid-Afrikaanse invoer zijn van voorlopige aard. Veel zal afhangen van de goudproductie van de landen der Unie en de goudprijs. In Nederlandse regeringskringen, waar men de toestand donker inziet, zal men trachten aan deze plotselin ge impasse zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Hoe de nationa lisatie in Roemenië werkt Een Roemeense rechtbank heeft Zaterdag aan de Astra Romana, een dochtermaatschappij van de Konink lijke Shell, een boete opgelegd van ruim 7 millioen pond sterling (onge veer 75 millioen gulden). De motive ring van 't vonnis was „diefstal van olie uit staatsgrond". De Koninklijke Shell noemt deze maatregel een uit vloeisel van „de actie der Roemeen se regering tegen de Astra Romana, met het doel, deze maatschappij te confisqueren". „In Juni van dit jaar werd de na tionalisatie van alle Britse en Ame rikaanse petroleum-maatschappijen in Roemenië bevolen", zegt de Ko ninklijke Shell, „en thans, vijf maan den later zet de Roemeense regering haar actie tegen de Astra Romana voort. Zij doet de maatschappij ver oordelen na haar het recht te hebben ontzegd, zich te verdedigen. Het is# duidelijk, dat dit een manoeuvre van het huidige communistische regime in Roemenië is, welke ten doel heeft de uit te keren schadeloosstelling" te verkleinen". OORLOGSINVALIDEN WORDEN BRUIKBARE MENSEN Het land goed „Aardenburg" te Doorn is se dert ruim een jaar in gebruik ge nomen al$ Militair Herstellings- en Trainingsooi a voor ongeveer 200 in valide militairen, die hier vertrouwd gemaakt worden met prothesen en voor werkzar.m neid in de maatschap pij worden opgeleid. Onder le ding van een RvJe Kruiszuster wordt slcydwerk oeoefend. Ierland los van Brittannië In een zeer korte behandeling heeft het parlement van Eire met algeme ne stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire tot een republiek wordt verklaard, die niet meer met de Brit se 'kroon verbonden is. ZIJ BLIJVEN OP HUN STUKKEN STAAN. De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland hebben gisteren kort na elkaar hun antwoorden ingediend op de vredesoproep van de functionaris sen der Verenigde Naties, Evatt en Lie. Alle drie mogendheden weigeren onder dreiging van de Sowjet-blok- kade te onderhandelen en verklaren zich beieid de pogingen tot verzoe ning binnen het .kader dor Vei enig- de Naties voort te zetten. Evatt en Lie hebben korte tijd na ontvangst der Westelijke verklaringen opnieuw een dringend beroep op de Giote Vier uitgebracht. Zij verklaren in hun antwoord, dat zij constateren, dat alle vier op de een of andere wijze doen verstaan, dat zij de wens koesteren tot de een of andere oplossing van het Berlijn se vraagstuk te geraken in de geest van de resolutie van de Algemene Vergadering. Zij hopen, dat deze gemeenschappe lijke wens zo spoedig mogelijk tot uitdrukking zal komen in verdere pogingen om een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden. In het bijzonder deden Evatt en Lie een beroep op de „grote vier" om de bemiddelingspogingen van de voorzitter van de Veiligheidsraad vol ledig te steunen. DE RUSSEN ONTSLAAN BERLIJNSE WETHOUDERS. Binnen de tijd van twee etmalen heeft de plaatsvervangende Sow jet- Russische commandant in Berlijn, kolonel Yelisarof, door een verbin dingsofficier, majoor Otskin, twee wethouders der stad, namelijk prof. R. Reuter, de leider van de afdeling voor verkeer en gemeentebedrijveh, en Gustaf Klingelhoefern, de leider van de afdeling economische zaken, op staande voet laten ontslaan. Zo wel de Amerikaanse commandant, kolonel Howley, als het Britse mili taire bestuur hebben de verordenin gen van Ye,: ~r onwettig ver klaard. De fr?'-' - der sociaal-demo cratische partij heeft aangekondigd de aangelegenheid Donderdag in de vergadering van de gemeenteraad ter sprake te zullen brengen. Als opvolgers der ontslagen wet houders heeft de Sowjet-Russische stadscommandant benoemd ir. Schlicke, die partijloos is, doch on der de invloed der S.E.D. zou staan, en Dusiska, een lid der S.E.D. Zowel Reuter als Klingelhoefer hebben reeds enkele dagen geleden een gedeelte van huh kantoorinven taris overgebracht naar gebouwen in de Britse sector, voor welke maat regel als motief werd opgegeven, dat van de bewoners der Westelijke sec toren niet verlangd kon worden, dat zij zich naar de Oostelijke sector be geven. In kringen der burgerlijke partijen houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid dat ook de overige wet houders, voorzover zij tot de niet- communistische partijen behoren, zullen worden ontslagen. DE MIDDENSTANDSPARTIJ. Naar het A.N.P. verneemt, zal de middenstandspartij in verschillende plaatsen van ons land deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Daartoe werd besloten op een buitengewoon partijcongres, dat gis teren te Utrecht gehouden werd. L.T.B., VAKGROEP AKKER BOUWERS, VERGADERT. Hedenmorgen om half elf werd in „De Leeuwerik" te Haarlem de alge mene vergadering van de vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B. ge opend met een toespraak van de voorzitter, de heer H. A. Giesen. Spr. wierp een terugblik op het af gelopen jaar, waarin de oogst zeer goed genoemd ènocht worden en prees het initiatief van verschillende afdelingen om dit jaar een z.g. Oogstdankdag te houden. De voorziter memoreerde vervol gens de moeilijkheden bij het afzet ten van de consumptie- en poot- aardappelen en de herfst-zaaigranen, als gevolg van de regeringspolitiek ten opzichte van het landbouwbe leid. Voorheen meende de regering de consument te moeten beschermen, door het vaststellen van maximum prijzen voor consument en producent, die veelal ver beneden de wereld marktprijs lagen. Nu de wereld marktprijzen sterk dalen en de vrees voor tekorten aan voedingsmidde len verdwenen is, heeft de regering haar beschermende hand boven de producent weggetrokken. Spr. weid de uit over het z.g. Poters-egalisatie fonds, waarvan thans drie millioen gulden ter beschikking wordt ge steld. Thans is nog een kleine 200.000 ton pootardappelen onver kocht, terwijl 260.000 ton gecontrac teerd is. Tenslotte stilstaand bij de arbeids- moeilijkheden, wees de voorzitter er op, dat door hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden de arbeiders naar de industrie getrokken worden. Het college van Rijksbemiddelaars is. erg traag met het goedkeuren van looncontracten. Aan het einde van zijn toespraak stelde de voorzitter de nieuwe secre taris, tevens algemeen secretaris van de L.T.B., mr. Vermeulen, aan de vergadering voor. Voor de pauze werden vervolgens enkele huishoudelijke agendapunten afgewerkt, terwijl in de namiddag ir. Smeenk, secr. van de Land. Akkerb. comb, van de Stichting voor de Land bouw, een rede zou houden waarbij o.a. de beroering in landbouwkringen rond de teelt van zaaizaad en poot goed onder de loupe genomen wordt. DÏSTRTBUTIENÏEUWS NIEUWE BONNEN. VOOR HET TIJDVAK VAN 21 NOV. t.m. 4 DECEMBER. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 401 vlees 100 gram vlees 402 vlees 400 gram vlees 403 vlees 150 gram vlees ALLE BONKAARTEN. 407 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA, KB, KC 812. 411 alg200 g^am kaas of 250 gram korstloze kaas 412 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 413 algpl.m. 225 gram huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep B 425, C 427 500 gram boter of margarne of 400 gr. vet BONKAARTEN KD. KE 812. 417 alg100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 418 alg125 gram boter of margarine of 100 gr. vet. 419 algpl.m. 450 gram huis houdzeep of 360 gr. toiletzeep. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QC 808. 133, 134, 137 2 rantsoenen siga- tabak retten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook X. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen reeds op Vrijdag 19 November worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. EIEREN 1 JANUARI VRIJ? Minister Mansholt heeft gistermid dag in de Tweede Kamer verklaard, dat getracht wordt met 1 Januari de eieren vrij te geven. Sen. (coJtAettje... Niet titels versieren de man, maar de man versiert de titels. Macchiavelli.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1