FREDERIK PRODENT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HERSTELLINGSOORD SOLE MIO BEHOEFT EN VERDIENT ALLER STEUN In de duinen van Noordwijk aan Zee ligt het voormalige hotel Sole Mio, dat kort na de oorlog werd ver bouwd tot een herstellingsoord van de Stichting voor Bestrijding der Tu berculose, ontstaan door het initiatief van een aantal Leidse artsen, en na de inrichting onder leiding van de geneesheer-directeur dr. J. M. Plan- teydt, uitgegroeid tot een model-sa natorium. Dit herstellingsoord vervult een belangrijke taak bij het overwinnen van een der ernstigste gevolgen van de jongste oorlog voor ons volk: de alarmerende toename van het aantal tbc-gevallen. So'e Mio biedt plaats voor de ver pleging van 80 patiënten uit Leiden en omgeving, doch ook in dit rayon is, ondanks de inrichting van het her stellingsoord, de opname-mogelijk heid nog te gering, zodat lange wachtlijsten moesten worden aange legd. Op 20 November a.s. zal in Leiden een grote collecte worden gehouden tot steun aan het herstellingsoord. De Stichting is van mening, dat zulk een beroep ten volle gerechtvaardigd is niet alleen uit de overwegihg, dat hiermede een daad van Christelijke naastenliefde wordt gevraagd, doch tevens omdat het belang van de ge hele bevolking zo ten nauwste met het werk van Sole Mio is gebaat. De Stichting vertrouwt dan ook op een krachtdadige steun^aan Sole Mio in de vorm van een bijdrage tot het opheffen van de financiële zorgen, waarin de Stichting zonder aller me dewerking zou geraken. Voor deze collecte zijn tevens nog medewerkers als collectant nodig, waarvoor men zich op kan geven bij de heer J. W. Bonda, Oude Vest 23, en mevr. M. van der BosBuurman, Hhijnzichtweg 25, Oegstgeest. Collec tebussen kunnen door de collectanten worden afgehaald Vrijdagavond van 79 en Zaterdagochtend van 8 uur af in Amicitia. AANDEELHOUDERS, DIE PERSOONLIJKE BELANGEN DIENEN. In een vergadering van obligatie houders van de Rotterdamse Tram weg Mij. bijeengeroepen ter aanwij zing van twee candidaten voor een der commissarisplaatsen bij voor noemde maatschappij, wegens de va cature ontstaan door de ontslagne ming van dr. ir. W. Hupkes, vroeg dr, ir. W. Hupkes, voormalig president directeur der Ned. Spoorwegen, die èind 1942 tot commissaris werd be noemd, het woord. Hij motiveerde zijn ontslagneming als volgt „Het is mij .gebleken, dat een groep aandeel houders, welke een absolute macht in het bedrijf bezit, buiten de belangen Van de R.T.M. ook haar persoonlij ke belangen wenst te dienen. Dit noodzaakt mij mijn ontslag te ne men, daar goede samenwerking niet meer mogelijk is". BEURSOVERZICHT. Het zakenvervoer op de Amster damse effectenbeurs was gisteren van kalme aard en voor zover kon wor den pagegaan waren de omzetfên kleiner dan gisteren. Bij de opening was de stemming goed prijshoudend en de bekende toonaangevende fond sen van de diverse rubrieken werden merendeels afgedaan op ongeveer het peil van vorige slotkoersen of een kleinigheid daarboven Het duurde echter niet lang of uit alles viel te bemerken, dat de markt geen groot weerstandsvermogen had, want vrij wel allerwegé volgden de koersen een benedenwaartse richting, terwijl het aanbod toch allerminst omvangrijk was. Van de bankaandelen waren aandelen Amsterdamsche Bank en certificaten Twentsche Bank hts ho ger. De beleggingsmarkt was kalm. In de Conversielening 1947 werd ech ter vrij druk gehandeld en daarbij openbaarde zich nogal vraag, zodat de koers tot 98 procent steeg. De overige staatspapieren waren prijs houdend. De Amerikaanse marls r was stil. De koersen waren zo goef als onveranderd. Prologatie '2^.pet. Prins Bernhard zal op 23 en 24 Nov. a.s. oefeningen met het vlieg kampschip „Karei Doorman" bij wonen. Julia Cuypers heeft gisteren in de Amsterdamse Schouwburg haar afscheidsvoorstelling gegeven als Elionora de Wilde in „Lentebloe men" van Herman Roelvink. Van vele zijden is deze 77-jarige actrice hartelijk gehuldigd in toespraken en met geschenken. Er was ook een te legram van prinses Wilhelmina. Suiker vrij en een goed suiker jaar in 't vooruitzicht. Naar bericht wordt zal het per 1 Sept. begonnen suiker jaar alle records slaan. De pro ductie moet groter zijn dan het ver bruik. Een „kinderwagen" van 3600 gld. heeft de Haagse gemeenteraad aan geschaft om de in het badseizoen ver dwalende kinderen te doen verblijd ven tot de ouders hen daar hebben gevonden. Een katholieke schildersschool is te Boxtel geopend. De schrijver van „Grazige Wei den" Roark Bradford is op 52-jarige leeftijd overleden. Èen veearts te Huins (Fr.) is ge arresteerd, als verdacht van mede werking bij clandestien slachten. Een nieuwe katholieke H.B.S. is geopend te Geleen in tegenwoor digheid o.m. van mgr. Lemmens, bis schop van Roermond, dr. Houben; Commissaris der Koningin in Lim burg. De H.B.S. is een filiaal van die te Sittard, waar de zeereerw. heer Op de Coul directeur is. NAJ AARS-LEDENBIJEENKOMST „ST. COSMAS". Gisterenavond kwamen de leden van de afd. Leiden van de Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cos- mas" bijeen in de bovenzaal van „de Harmonie" om in de bekende pretti ge sfeer met elkaar te besprekeij al datgene wat 't kappersbedrijf raakt. Na de gebruikelijke opening met ge bed was het de voorz., de heer E. Langezaal, een genoegen om in zijn openingswoord een speciaal woord van dank te mogen brengen aan een aantal leden, die na de eerste oproep direct hun bloed gaven om een ern stig zieke collega te helpen. Nadat spr. nog enige woorden had besteed aan het fooienstelsel en de dikwijls zeer lange werktijden van de jongere collega's, volgde de gewone afwikke ling der agenda, welke o.m. bevatte een bestuursvoorstel om de maande lijkse bijdragen voor het afd. maand blad te verhogen tot 0.15, welk voor stel met algemene stemmen werd aangenomen. Enige mededelingen brachtten o.a, een excursie naar de Sterrenwacht op 23 November alsme de een technische avond in Decent- ber, alwaar een 5-tal dames- en he renkappers uit den Haag enige de monstraties zullen geven van de mo dernste kapsels. Na een korte rond vraag, waarin de voorgestelde 10 uur sluiting op Donderdagavond ter spra ke kwam, volgde een gezellig samen zijn, tijdens hetwelk de aanwezigen hun vaardigheid in kruisjassen en sjoelen konden demonstreren. De afd. Leiden kan weer met genoegen op deze avond terug zien. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (A) de heer H- J. Prins te Den Haag; idem (E) de heer H. J. Gerritsen te Den Haag. DODELIJKE AANRIJDING. Gistermiddag heeft in de Rem brandstraat een' aanrijding met do delijke afloop plaats gehad. Bij het achteruitrijden van een zware vracht auto van de fa. J. J. F. v ,d. M. is de 73-jarige mej. H. D.R. door het rechter-achterwiel overreden. Zwaar gewond werd zij naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. De chauffeur van de vrachtauto zeide zich vooraf overtuigd te hebben, of de weg vrij was, maar hij had de vrouw niet ge zien. Zij moet zich toen evenwel re.eds achter de wagen hebben be vonden. KIND VALT UIT TWEEDE VERDIEPING. Hedenmorgen te 11 uur is het l1/.- jarig zoontje van de familie J. wo nend Langebrug 14, in een onbe waakt ogenblik door een ruit op de tweede verdieping op straat gevallen. In vrijwel hopeloze toestand werd het slachtoffertje naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN In de gisteravond gehouden ge meenteraad van Voorburg is be roemd tot directeur van gemeente werken ir. J. D. J. Waardenburg, thans directeur van gemeentewerken te Alphen a. d. Rijn. Hij verkreeg 12 stemmen. Op ir. J. C. Stoffels, inge nieur van gemeentewerken te Nijme gen, waren 9 stemmen uitgebracht. De heer Waardenburg vervulde drie en twintig jaren deze functie in onze gemeente. Uiteraard heeft hij op dit gebied voor de gemeente grote verdiensten verworven. Maar ook op velerlei andere terrei nen heeft hij zijn sporen wel ver diend. Vooral tijdens en na de oor log heeft de heer Waardenburg aan ae gemeenschap vele diensten bewe zen en heetf hij zich vol idealisme op de wederopbouw van ons gemeen televen geworpen. De heer ir. Waardenburg vervult voor de P. v. d. A. de functie van lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, en is in het politieke leven een actie ve figuur. Opheffing distributie- en prijsrege ling belicht. De heer Scheltema, directeur van het Econ. Instituut voor de middenstand sprak Dinsdag avond voor de Kath. Middenstands- veren. en K.J.M.V. over de gevolgen voor de middenstand van de ophef fing van distributie- en prijsregeling door de regering, als zijnde een nieu we phase van haar politiek, die zij nu volgt als gevolg van de afschaf fing der subsidies op consumptiegoe deren e.d. De heer Scheltema r eleveerde breedvoerig de voorgeschiedenis van al deze bepalingen. Spr. besprak de functis van alle groepen der maat schappij, zoals de arbeiders, de on dernemers, middenstanders, detail handel en groothandel en constateer de, dat de middenstand het niet ge makkelijk had onder al deze rege ringsmaatregelen en zeker niet een hoopvolle toekomst tegemoet gaat al bestreed spr. anderzijds de mening, dat de middenstand er onder door is gegaan. De positie van de arbeiders evenwel moest ten koste van alles in de eerste plaats worden verbeterd. Dat noemde spr. een nationaal be lang. De verhoging van de omzetbe lasting besprekend, verklaarde spr. met de wijze waarop het tot stand kwam niet te kunnen toejuichen. De heer Scheltema belichtte vervolgens de rantsoeneringspolitiek der rege ring, waaraan, een sterke sociale ten- denz ten grondslag ligt. Nu de pro ductie, dank zij de voor de arbeiders gunstige regeringspolitiek, sterk is toegenomen, wil de regering alle sub sidie-lasten afwerpen, langs geleide lijke weg, zij het ook aarzelend. Spr. wees er op welke voorwaarden er eerst vervuld moeten zijn, wil dit streven volkomen slagen en ging diep in op de resultaten van de langzaam door te voeren opheffing van de dis tributie. Aan de hand van interessan- de dstée/ te gegevens toonde spr. aan hoe op heffing noodzakelijkerwijze drukkend moet werken op de omzetten. Uit een vergelijking met de voorgaande jaren bleek duidelijk, dat de midden stand zijn positie op de groot-win kelbedrijven heeft weten te herove ren en die zaken zelfs heeft voorbij gestreefd. Aan de hand van cijfermateriaal, statistieken en grafieken toonde spr. tenslotte aan, dat ondanks fluctuaties in de omzet, overvleugeling door de middenstand van het grootbedrijf, de middenstand toch alle zeilen zal moe ten bijzetten om de komende tijd behoorlijk het hoofd te kunnen bie den en wel het meest zal dit door b.v. zo efficiënt mogelijke arbeids- inrichting en -verdeling, vooral in de details- en ambachtsbranches, nood zakelijk zijn, want de koopkracht van het publiek, een belangrijke voorwaarde voor een florissant mid- denstandsbedrijf, gaat zienderogen achteruit. Jacht naar grotere omzet zal niet kunnen uitblijven en als ge volg weer concurrentie, welke goed is, doch zeker niet mag leiden tot on rendabele bedrijfsvoering. Alleen door grootscheepse sanering van de kleinere winkelbedrijven zal, vol gens sprekers mening een groot on heil voor deze groepen kunnen wor den afgewend. Na een nuttige gedachten wisseling dankte de voorzitter, de heer C. Y. Ponsioen, de spreker. HAZERSWOUDE (Dorp) Geboren: Berend, z. van B. Merkus en E. van Elswijk; Arnoldus L. 'M., z. van P. A. Fase en M. P. Louwers. t Ondertrouwd: Th. J. G. van Vel-, zen 24 jaar en B. Th. Wassing 20 j. Overleden: Geertrui de Gelder weduwe van J. J. Hassefras 88 jaar. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. Op wethouder Van Egmond na was de gemeenteraad, die onder leiding va nBurg. Verheul vergaderde, vol tallig. De volgende besluiten werden ge nomen: 1. Verhuur Postkantor aan J. Pie terman voor 350 per jaar. 2. Toetreding als lid van de A.N. W.B. ad 25.per jaar 3. Overname grond van de heer M. Fernhout (boerderij Poelgeest) en van de heer J. v. d. Stoel (schoenwin kel C. Cok) water, ieder voor 1000. 4. Het aangaan van een verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid (alleen tegenover derden) ad 17.50 per jaar. Met algemene stemmen werd de heer C. J. Zuydwijk herkozen als lid van het bestuur van de Gem.dienst voor Maatsch. zorg en het Ver pleeghuis. Voor het verstrekken van inlichtin gen uit het bevolking- en verblijfre- gister is per inlichting 4 ct. verschul digd,terwijl een jaarabonnement ƒ4 kost. Bij punt 11 (tariefverhoging Begra fenisrechten) merkt de heer van Vegten op, dat hij een verhoging van 100 pet. van verschillende tarieven wel wat hoog vindt. De voorzitter merkt op, dat alles duurder is ge worden, dus ook de begrafeniskosten; Ook wroden de tarieven vermake lijkheidsbelasting verhoogd. De be lasting op een bal na een uitvoering wordt vastgesteld op f 10. Wederom werd meegedeeld, dat zakelijke vergaderingen en uitvoerin gen welke slechts één maal per jaar worden, gegeven, vrijgesteld zijn van belasting. Vervolgens werden enige loon- kwesties besproken en de beloning van het brandweerpersoneel als volgt vastgesteld. De commandant ontvangt 100.per jaar en het personeel 0.95 per uur. De begroting van de Gem.dienst voor Maatsch. Zorg ad 2500.werd 'goedgekeurd, evenals het aangaan van een lening van r 50.000.tot uit voering van verschillende werken, zoals de woningsplitsing, uitbreiding Begraafplaats en diverse bruggen. LANGERAAR K. A. B. Zou er in onze dagen iets zijn aan te wijzen wat meer de geesten bezighoudt en de aandacht vraagt dan het Communisme? Om nu in deze materie wat meer inzicht te verkrijgen, en op welke wijze dil si.elsel bestreden dient te worden, heeft de K. A. B. een bijeenkomst belegd, waarin onze oud-kapelaan, rector Kraakman ons voorlichting heeft gegeven. De bijeenkomst was toegankelijk voor iedereen en de voorz. C. Keijzer, mocht bij zijn in leidend woord een talrijk publiek welkom heten. Spr. behandelde al lereerst de vraag, waarom de kerk Jiet Communisme bestrijdt. Niet op \le eerste plaats om de kerkvervol ging en helemaal niet omdat het Communisme zich keert tegen het kapitalisme. De kerk bestrijdt dit stelsel omdat het is een gif, wat alle geestelijke waarden doodt, om dat het de menselijke persoonlijk heid verdelgt. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De Raad der gemeente vergadert op Vrijdag a.s. te 19.30 uur. De agenda vermeldt c.m. verzoek van S. J. Z. om subsidie en wijziging vermakelijkheidsbelas ting. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Geboren: Cornelis, z. van L. Sip en A. Guyt; Jan. z. van C. Par- levliet en G. van Rhijn; Johanna H., van H. Timmers en N. Bonefaas; Jan J., z. van E. de Vries en M. van Rijn; Dieuwke B., d. van A. van Dorp en B. Brijker; Krijn, z. van M. Meijvogel en E. van der Wiel; Arris- sina, d. van D. van Rijn en M. J. de Wit; Nicolaas H., z. van P. H. van der Valk en M. A. C. Fennes; Mar- tien, z. van C. Volker en A. M. Kor- pelshoek. Ondertrouwd: J. Plug en A. Guyt; T. de Best en J. van der Plas; K. Hoppers en J. P. de Vreugd. Getrouwd: C. van der Marei en S. J. Zweerts. Overleden: M. Ros 1 maand, A. J. Nijgh 73 jaar geh. met M. van der Plas; C. J. Lugthart 63 jaar ge huwd met A. Parlevliet; A. P. Hunik 70 jaar geh. met S. Nijeboer; A. Ha- zenoot 56 jaar geh. met M. de Best. NOORDWIJKERHOUT Meer vreugde's eerste opvoeringen. Maandag- en Dinsdagavond gaf „Meer Vreugde" voor de eerste Keer officieel een uitvoering. De guitaar- club speelde enige nummers, waarna „Meer Vreugde" begon met de op voering van „Verschroeide Aarde" van A. v. d. Lugt. De schrijver van dit stuk laat het publiek een kijkje nemen in het leven van onze sol daten in Indië. Vooral het eerste bedrijf, waarin het toneel herscha pen was in een mooie inlandse hut, werd goed gespee'd. Het tweede en derde bedrijf viel iets minder in de smaak van het publiek, hoewel de rollen van deze bedrijven vrij goed vertolkt werden. Het was geen ge makkelijke opgaaf voor „Meer Vreugde". De zaal was slechts half vol, wat het gebodene niet verdiend heeft. Er was nog een verloting voor Thuisfront. Voor de opbrengst dank te kapelaan Vink, de aalmoezenier van Thuisfront. OEGSTGEEST Geboren: Johannes A. M. C.. z. van J. G. van Velsen en H. J. Mols; Jacoba E., d. van C. Kuijt en L. van Duijn; Petrus N-, z. van D. R. Dof- ferhoff en A. M. van Beek; Ingrid I., d. van J. Glasbergen en S. Zwart; Cornelia H. M.. d. van H. C. Meijer en G. Heeremans. Huwelijksaangiften: A. C. Goed hart 27 jaar en L. Mourik 30 jaar; P. Zwanenburg 33 jaar en C. van Leeuwen 29 jaar; J. W. Stemerdink 24 jaar en N. van Gol, 26 jaar. Overleden: Edüard S. Schudel, m. 41 jaar, echtgen. van Jkvr. Corn. A. van de Poll. OUD-ADE Toneelavond K.A.B. De toneel avond van de K.A.B. geniet altijd veel belangstelling; zo ook deze avond, 't Zijn inderdaad avonden, die smaken naar meer. De waarnemend voorzitter sprak een hartelijk wel komstwoord tot leden, donateurs en genodigden, speciaal bedankte hij nog allen, die deze zomer meege werkt hadden om de uitzending van stadskinderen naar buiten tot zo'n succes te maken. Pastoor Derksen memoreerde in een geestige speech de zegenrijke gevolgen van de en cycliek „Rerum Novarum". Daarna was de beurt aan de spelers. Koste lijke pret bezorgd* ons het trio, dat optrad met de klucht: „Het portret". Ook de spelers van „Als de vrouwen uit zijn" hebben de zaal doorlopend aoep schaterlachen. De muzikale ver zorging was in van ouds bekende goede handen, 'n Pauze met leuke attractie droeg het hare bij tot het welslagen van de avond. We mogen gerust zeggen: De K.A.B. heeft weer een goede beurt gemaakt. WASSENAAR Geboren: Jacobi M., d. van H. v. d. Does en P. W. van Groeningen; A'bertina J. F., d. van J. J. Vogels en T. M. Verdam; Helene Carla, d. van J. van Beelen en T. M. de Rooij; Bastiaan, z. van E. Piesens en E. M. Kunst. Overleden: Jacobus W. Kok, 59 jaar e. v. M. H. T. Leistikow; J, M. Timmermans 39 jaar ongeh. Ondertrouwd: J. W. Schröfer, Am sterdam en J. P. Huner; A. G. M. Zumpolle en A. S. BurmannGro ningen. Getrouwd: W. R. Eurgmeijer en J. C. Everts; A. P. Hoogeveen en J. M. Tap; C H. Voorham en M. M. Stuivenwold; J. J. Kimman en G. M. Evenhuis. Wat lezers schrijven BEDROEVEND. Als wij het nog niet wisten, dan hebben wij het gisteren weer eens in de kranten kunnen lezen; met de stroomvorziening gaat het niet zo best in ons landje. Dit vindt zijn oorzaak ten eenre in een beduidende en een verheugende, ontwikkeling van onze industrie, een verdere „electrificatie" van de huis houding en niet te vergeten on ze belangrijke bevolkingsaanwas, ten andere in het verouderde en onvol doende stroomvoorzieningsapparaat plus de nog lang niet ideale kolen- toevoer. Het is duidelijk, dat hier raad ge schaft moet worden en dat er een op lossing moet komen. En die „oplos sing" is er nu: Geen etalagelichten in de spitsuren. Helaas, het is de winkelstand weer, die het loodje moet leggen. De winkelstand alléén. Wanneer men bedenkt, dat juist in deze tijd, in de voordagen van het St. Nicolaas- en Kerstfeest, de winkelstand haar top prestatie moet leveren; dat in deze tijd vele zaken, vooral de z.g. ca deau-zaken, de gelegenheid vinden om hun jaaroogst binnen te halen en dus van doorslaggevende betekenis is, dan overdrijven wij niet, wanneer wij deze maatregel, die de kansen doorkruist en dwarsboomt, een zware slag noemen. Wij weten, dat de industrie en met name de „deviezen inbrengende", het troetelkind van de regering is. En terecht. Maar er is ook nog zoveel in dustrie, die wat belangrijkheid be treft, zeker die van het distributie apparaat (de winkelstand) niet te boven gaat. Wij hadden het dan ook juister en billijker gevonden indien dc regering ook daar haar (verdelen de) voorschriften had gegeven. Nu lezen wij, dat „de industrie wordt aangeraden", enz. en dat er mede werking wordt gevraagd" van de huisvrouw om het verbruik te be perken. De winkelstand wordt ech ter verboden, enz., enz., Had hier nu geen andere oplos sing gevonden kunnen worden? Dit komt ons als een meten met twee maten voor. En daarom schreven wij hierboven: Bedroevend. F. C. DE HOSSON, Voorz. R.K. Middenstands bond, Afd. Leiden. Wij zijn het met inzender eens; dat juist in deze tijd, n.l. vóór Sint-Ni- colaas, de etalageverlichting zou moe ten worden beperkt, is voor de win kelstand onverdragelijk. Red. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 Nov. Vee. Aan voer 708 stuks gebruiksvee, 480 vette koeien en ossen, 245 graskalveren, 216 nuchtere kalveren 542 biggen, 180 schapen en lammeren, 254 paar den, 11 veulens, Kalfkoeien 800 700600; melkkoeien 820720 600; varekoeien 500400350; vaar zen 575425—325; pinken 400 300—225; graskalveren 210160- 110; biggen 504030; hitten 6.' 450—300; werkpaarden 850650 400; slacbtpaarden 1.251.00- 0.90 per kg., Kalf- en melkkoeien handel kalm prijzen stabiel. Vare koeien handel redelijk, iets stiver in prijs. Vaarzen en pinken handel traag, prijzen als vorige week. Gras- kalveren handel tamelij, prijzen sta biel. Biggen handel ka'm, iets stij ver in prijs. Paarden handel matig, slachtpaarden iets stijver in prijs werkpaarden en hitten als vorige' week. I WOERDEN, 17 Nov. Kaas. Aan voer 163 partijen; le soort 1.691.72, 2e soort 1.641.68. Zware 7.15. Ham del matig. en het avontuur met Kobus Kluif been verteld door Huihert Vet 21. Credirik liet zich wanho pig met zijn hoofd op tafel vallen; de waard groef zenuwachtig met zijn handen in zyn zakken. „We moeten iets doen!" stelde de waard na een poos van ongespannen den ken vast. Frederik lichtte zijn be traande hoofd op. „Ja", zei hij met een dun stemme tje. ,.We moeten iets doen. Maar wat?" „Hum., tja., éh., ihum.. eh.. dat is te zeggen., eh.. hum..." ver volgde de waard, „Ik zou voor willen stellen om naar Mijnheer Kobus Kluifbeen te gaan en hem te vragen of je die negentig gulden belasting niet behoeft te betalen Tja, dat lijkt mij wel het beste. Ik zal je een lan taarn meegeven." „Maar die negentig gulden vind ik helemaal niet erg!" riep Frederik uit, „Het gaat om mijn wensring! Als ik die heb kan ik me toch weer alles wensen wat ik wil.." Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. EXTRA-BONNEN IN DECEMBER VOOR RIJST, BOTER EN SPIJSOLIE. Ter gelegenheid van de feestdagen in December zal aan alle leeftijds groepen honderd gram rijst op bon ter beschikking worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bon- nenlijst van 2 December. In dezelf de bonnenlijst wordt een bon opgeno men voor 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet boven het nor male rantsoen voor de leeftijdsgroe pen A, B en C. De leeftijdsgroepen D en E ontvangen een extra-bon voor de helft van deze hoeveelheid. Ten slotte zal in de bonnenlijst van 16 December een bon worden aangewe zen voor alle leeftijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. In verband hier mede wordt het publiek aangeraden, teneinde stagnatie in de aflevering te voorkomen, ledige spijsolie-flessen bij zijn leverancier in te leveren. VORSTVERLETREGELING. De minister van Sociale Zaken heeft besloten ingeval van werkloos heid wegens vorst, sneeuwval of de gevolgen daarvan in de a.s. winter maanden, voor zover nodig dezelfde regeling van toepassing te verkla ren als de vorige winter gold. Om practische redenen heeft de minister goedgevonden, dat vorst- werklozen niet meer bij de geweste lijke arbeidsbureaux behoeven te worden ingeschreven. In plaats van de inschrijvingskaart zullen zij een verklaring van hun werkgever, dat zij als vorstwerkloos moeten worden, aangemerkt, dienen over te leggen. Voordat tot uitkering wordt over gegaan zal nauwkeurig worden on derzocht, of belanghebbenden vallen onder speciale regelingen ingevolge waarvan bij onwerkbaar weer we gens vorst of sneeuw het loon al dan niet voor een beperkte tijd (ten volle of gedeeltelijk) moet worden doorbetaald c.q wachtegeld kan worden genoten. Dit kan het geval zijn bii het be staan van een wachtgeldregeling, door betaling ingevolge een coll. ar beidsovereenkomst en uitkering uit een risicofonds. Sportnieuws De waard trok nadenkend zijn voorhoofd in rimpels. „Dat is ook een standpunt" zei hij toen. „Maar negentig gulden is een hele som. Ik herinner me nog goed hoe ik eens. Frederik stond resoluut op. „Geef mij die lamp maar, dan ga ik naar het hoofdkwartier van Kobus Kluif been," zei hij. De waard bracht Frederik naar de deur. „Ik geloof nooit dat je het er levend afbrengt," zei hij opgewekt. „Ik herinner me nog hoe eens.." Toen woei de deur dicht en stond Frederik alleen in het donker. LEIDSE BILJARTBOND VIERT 25-JARIG JUBILEUM. De geboorte van de Leidse Biljart bond is niet zo eenvoudig geweest als de oprichting van menige ver eniging vooral niet als vele gege vens ontbreken en wij moeten vol staan met „herinneringen" van de meest oud-gedienden, t.w. de heren Burggraaff, den Holder en Offen- berg, namen, die nog steeds in de Leidse Biljartsport voortleven. Ten aanzien den de vraag iets mede te delen uit de geschiedenis van de oprichting van de L.B.B. die- ne feitelijk het volgende: Zoals veronderstelt mag worden, aldus de mededelingen van de heer Burggraaff, werd de oudste Leidse Biljartvereniging D.O.S. geboren in 1922 in het toenmalige „Zomerlust", Stationsweg. De gérant wijlen M. Kulk was een voorstander van de biljartsport en werd natuurlijk voor zitter, terwijl de heer Burggraaff als secretaris-competitieleider werd be noemd. Een jaar na de oprichkng telde de Biljartbond pl.m. 45 leaen, waaruit blijkt, dat zoals de geijkte term luidt „in een lang gevoelde behoefte werd voorzien". Dit moet even worden gereleveerd, omdat een en ander ten nauwste is verbonden aan de op richting van de L.B.B. Het bestuur van D.O.S. nam in het voorjaar 1923 het initiatief tot organisatie van een tournooi om het kampioenschap van Leiden en Omstreken, cadre 45/2 te houden in de achterzaal van „Zomer lust", waarbij tegen een kleine toe- gaigsprijs belangstellenden konden worden toegelaten. Dit betekende een waagstuk, immers het bleef een open vraag of alle adspirant-kam- pioenen (d.w.z. de beter gesitueer den) aan deze wedstrijden zouden deelnemen op deels gloednieuw ma teriaal, welwillend in bruikleen af gestaan door de Touletfabriek. Het tournooi slaagde op voortref felijke wijze en de student C. Tho mas werd le prijswinnaar! Dit succes gaf M. Kulk en mede werkers aanleiding te komen tot op richting van de L.B.B. en in de na zomer van 1923 werd inderdaad de oprichting „beklonken". Zo was het toen en na heel veel strubbelingen groeit en bloeit de Leidse Biljartbond in alle lagen van de bevolking. Onnodig te vertellen, dat namen als Bonnet en Pauw uniek zijn aan de L.B.B., dat voorts een meer dan bij zondere receptie nogmaals uiting gaf aan de spontane medewerking van Leiden en omgeving (ook Tilburg en Lisse was tegenwoordig), met als eindresultaat eenoverweldigende avond in de Stadsgehoorzaal ver zorgd door het cabaretgezelschap o. l.v. Fred Fagel en zijn medewerken den. Rest ons te vermelden, dat tijdens deze feestelijkheden namens het da mescomité een fraaie vlag werd aan geboden. De standen der competitie zijn: le klasse: DOS 1 8, 37; P. v. Cleef 1 7, 36; OSL 1 8, 36; WDOB 1 7, 35; DOS 2 8, 26; Kroon 1 7, 24; Royal 1 7, 14. 2e klasse: P. v. Cleef 2 7, 39; Kroon A 2 8, 39; DOS 3 8, 32; 't Noorden 1 8, 32; Kroon K. 1 8, 31; WDOB 2 8, 22; OSL 2 7, 21. 3e klasse: Kroon A 3 7, 40; OSL 3 8, 40; Kroon A 4 8, 34; DOS 4 7, 31; P. v. Cleef 3 8, 25; WDOB 3 8, 25; Royal 2 6, 13. 4e klasse: 't Noorden 2 8, 49; P. v. Cleef 4 7, 38; Kroon K 2 7„ 30; DOS 5 8, 28; WDOB 4 7, 24; P. v. Cleef 5 8, 20; 't Ndorden 3 7, 19.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3