KRACHT VOEDSEL Voorschotense harmonie jubileert MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Solisten-concours van „St. Laurentius" |"^E R.K. HARMONIEVER. St. Laurentius" viert haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan heeft zij, onder auspiciën van de R.K. Bond van MuzieKgezelschappen in Z-Holl and, een groot instrumentaal so'is- tenconcours georganiseerd, waarmee Zaterdagmiddag een aanvang werd gemaakt, dat Zaterdagavond, gistermiddag en gisteravond werd vervolgd en dat besloten zal worden a.s. Zon dag 21 Nov. mooie doel: de bevordering van het muziekleven en vroegen meer waar dering van het publiek en ook van de overheid. De heer Hoogwerff Kroon en de afgevaardigde van „Benvenuto" roemden beiden de goede verstand houding met „St. Laurentius", waar door altijd een goede samenwerking is mogelijk geweest. Het bestuur- mocht ve'e geschenken onder cou vert in ontvangst nemen, o.m. van de R. K. Middens'andsvereniging, de voetbalver. V.V.L.V., de toneelver. „St.. Genesius", de gemeente Voor schoten, en de K.A.B. en de Kon. Wilhelminaver. Na afloop van de receptie werd in dezelfde zaal, welke een zeer fleurig aanzien gegeven was, door de heer M. Lakeman, voorzitter van het werk-comité, het concours ge opend. De deelname hieraan was buiten verwachting groot. Uit Noord-, Zuid-Holland en Utrecht hadden verenigingen ingeschreven en zelfs nog solisten uit Maastricht en Sprundel! De jury bestond uit de heren A. M. van Leest uit Eindhoven en H. T. Jansen uit Den Haag. De solisten, die geen eigen pianist ter beschikking hadden, werden be geleid door de heer J. Rozenkrans uit Haarlem. Zaterdag bleek het programma enigszins overladen; het was al na middernacht toen de laatste solist het toneel verliet. Gis teravond eindigde men om half tien. De belangstelling was goed te noe men. Doorlopend was de gezellige zaal flink bezet. De behaalde prij zen worden nog bekend gemaakt. Zeer grote deelname Voor de aanvang van het concours was er Zaterdagmiddag in de grote zaal van het Bondsgebouw een druk bezochte receptie. Hier werd o.m. het woord gevoerd door kapelaan R. H. M. Middelhoff, als g.a., de heer M. Lakeman, namens de Harmonie en als oud-dirigent, de bondsvoorzitter, de heer C. A. Volgering uit Langeraar, de voorzitter der Kon. Wilhelmina ver., de heer B. Hoogwerff Kroon, een afgevaardigde van de zusterver eniging „Benvenuto", de heer A. Turenhout, de heer W. van der Geest namens de plaatselijke afdeling der K.A.B. en de heer C. Rovers, namens „St, Paulus." ne <*ors°hillende sprekers boden hun gelukwensen aan de jubilaresse aan en memoreerden de moeilijkhe den, waarvoor een harmonievereni ging zich geplaatst ziet, wezen op het Onthulling oorlogsgedenkteken te Katwijk Onder grote belangstelling had Za terdagmiddag 1.1. te Katwijk de offi ciële onthulling van het oorlogsge denkteken plaats. Onder die velen waren B. en W. de gemeente-secr., de ontwerper van het gedenkteken, prof. Wenckebach, majoor Mal linckrodt de commandant van het vroegere 4de Reg., de raadsleden, het ere-comité, familieleden van de ge vallenen het werkcomité en ver dere genodigden. Nadat allen in de trouwzaal van het gemeentehuis bijeen waren, ver zocht de burgemeester de aanwezi gen zich te begeven naar het monu ment, dat staat ten Westen van het gemeentehuis. De voorzitter van het werkcomité, de heer A. Wassenaar, hield een toespraak, waarin hij het ontstaan van het monument naging. Het eerste financiële fundament werd gelegd door majoor Maünckrodt die in samenwerking met de officie ren en minderen uit zijn bataljon een voor 1940 aanmerkelijk be drag bij elkaar bracht. De Oranje ver. te Katwijk a. d. Rijn stelde in Juni 1940 haar kas ook voor dit doel ter beschikking, terwijl deze vereni ging in de winter van 19401941 vor dit doel in Katwijk a. d. Rijn nog een collecte hield. Het duurde toen tot na Mei 1945 voordat besloten werd een comité sa men te steden dat zou trachten vol doende gelden bijeen te brengen voor de plaatsing van een oorlogsmonu ment in d" gc *sen'e. Na aanvankelijk een monument van bescheidener opzet te hebben ge kozen am nro' '7. dreven do -r de overweging dat het aantal slacht offers uit deze gemeente zo omvang rijk is, dat het vrijwel ondoenlijk is de namen van alle slachtoffers daar op te vermelden, met een nieuw ont werp zoals dit zo dadelijk zal wor den onthuld. Dit ontwerp ging eigen lijk boven onze begroting uit, doch het werkcomité, rekenende op de goedgeefsheid van onze bevolking durfde het niettemin toch te aan vaarden. In onze verwachtingen zijn wij dan ook niet teleurgesteld. Een bedrag van circa 6500 mochten wij bij de gehouden collecten ontvangen. Daar de opzet van dit monument nu afwijkt van dc bedoelingen zoals majoor Mallinckrodt die voor de plaatsing van een monument koester de is na overleg tussen de heer .Mal linckrodt en de burgemeester over eengekomen, dat aan de gelden waar ik in het begin over sprak door ma joor Mallinckrodt een andere be stemming zou worden gegeven. Dit was niet van invloed op ons plan daar onze gelden zo goed als toerei kend waren om het aanvaarde object te doen uitvoeren. Het tekortkomen- de bedrag werd welwillend door het gemeentebestuur aangevuld. Door de heer Mallinckrodt werd daarna het monument onthuld. Dan sprak de burgemeester; spr. bedankte namens het gemeentebe stuur het werkcomité voor de gedane arbeid en ook prof. Wenckebach voor het gepresteerde. Ook majoor Mal linckrodt voor deze daad van piëteit ter herdenking van de gevallenen in Katwijk. Ook richtte de burgemees ter zich tot de nabestaanden. Dit ge denkteken heeft de betekenisjidat wij de gevallenen tot in lengte van dagen zullen herdenken, hen die hun leven gaven voor het vaderland. Dan kreeg de familie gelegenheid bloemen te leggen voor het gedenkteken, waar van een groot gebruik werd ge maakt. Kransen werden vervolgens gelegd namens de oud-militairen van Katwijk, van de Vereniging van Oud strijders, van het gemeentebestuur, van het Niwin-comité van de Oran jevereniging, van de manschappen van het voormalig 4de Reg. Infante rie. Bij de kranslegging namens deze manschappen zeide major Mallinck rodt de gevallenen met een kort woord te willen herdenken; de ge vallenen, zeide spr., waren voorna melijk m ij n manschappen van het 4de Regiment. In die strijd hebben mijn jongens het eerst het spit afge beten. Zonder aan anderen tekort te willen doen, achtte spr. het een eer dat dit „zijn jongens" waren geweest. Nadat de burgemeester nog gedankt had voor de piëteit door de belang stellenden bewezen, werd door allen langs het monument gedefileerd om dan terug te keren naar het gemeen tehuis waar de thee werd aangebo den. Hiermede was deze indrukwek kende plechtigheid, waarvoor veel belangstelling was, geëindigd. ALPHEN AAN DEN RITN Succes voor Alphense Greyhounds. Bij de Zondag in Utrecht in de Jaarbeurshallen gehouden U.Z.G. Tentoonstelling, hebben de honden van de heren H. Haak en P. Mulder opnieuw een tweetal prijzen be haald. „Tflly" van H. Haak ontving een .2e prijs klasse Z.G. nieuwelin gen en „Hertha" van P. Mulder een eerste prijs klasse G. nieuwelingen. HILLEGOM 55 jaar getrouwd. Zaterdag vierde het echtpaar W. Dam-Ket, jarig huwelijksfeest. De bruidegom wonende Parallelweg alhier z'n 55- was die dag juist 81, het bruidje telt 77 lentes. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Vader ar beidde tol z'n 76ste jaar bij de Steenfabriek Arnoud; moeder kan haar huishoudentje nog waarnemen. Uit het huwelijk zijn nog 10 kinde ren in leven, een is overleden. Er ziin 38 kleinkinderen en 1 achter kleinkind. Er was een zee van bloe men en cadeaux; het aantal monde linge en schriftelijke felicitaties, legio. Geridderd. Ds R. E Sluiter al hier, die voor kort z'n gouden ambtsjubileum vierde, is door H.M. de Koningin bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Bloembollenexport naar Zuid- Afrika. In verband met de devie- zenpositie van haar land heeft de regering van Zuid-Afrika besloten, eind November de export van bloembollen naar dat land stop te zetten. Getracht zal nog worden dit onheil te voorkomen. Anderzijds zullen de exporteurs al het moge lijke doen om de orders voor 1 De cember verzonden te krijgen. Geboren: z. van E. Plomp-van Dijk; z. van G- B. van Houten-Avé; d. van C. C. Turkenburg-Lommer- se; z. van C. Heemskerk-Wilson; z. van F. Lanting-Klein; d. van N. Boll-Vink. Ondertrouwd: A. J. P. A. Kraan en J. M. Veelenturf; G. M. van Riek en M.Brouwer. Getrouwd: C. M. J. Dopheide en C. P. van de Reep; L. Brouwer en H. Schipper. Overleden: J. Dekker, m. 77 jaar. LANGERAAR Personalia. Bij de gehouden exa mens zijn onze plaatsgenoten de he ren J. W. v. Dam en D. P. Aker boom geslaagd voor het dip oma vakbekwaamheid in het kruideniers- bedrijf. KATWIJK AAN DEN RIJN Thuisfront. Een knalavond mo gen wij het wel noemen welke het Thuisfront gisterenavond in het Pa rochiehuis had georganiseerd. Een bonte mengeling van muziek, zang en spel kondigde het programma aan. Het waren „Slim en Sloom", die de toeschouwers deden lachen met scherts, declamatie en voor drachten. Het was de mandolineclub, welke een meer ernstig gedeelte ver zorgde maar niettemin alle aandacht afdwong en na ieder nummer een daverend applaus uitlokte. In één woord, de organisatoren van deze avond hebben velen (de zaal was totaal uitverkocht) een genotvolle avond bezorgd en de ve'e opgekome- nen bewezen, dat zij met de jongens over zee meeleven. De G. A., die de avond met een inleiding opende dankte aan het slot van de uitvoe ring voor aller steun en medeleven. Het wachten is op de volgende avond. NOORD WIJK De dr. Willem van den Bergh- stichting zal worden uitgebreid met vier dubbele school-paviljoenen te za- men plaats biedende aan 196 patiën ten, alsmede een kerkje. Voorts een paviljoen met wintertuin, bestemd voor 80 jeugdige, zeer hulpbehoeven de patiënten. De uitvoering van het het gehele pl-n zal een bedrag van 2.250.000 vergen. Het zal in gedeel ten worden uitgevoerd. Het kerkge bouw, ter grootte van 6443 m3 is ge raamd op 293.922. De kerkbouw bui ten beschouwing gelaten, zullen de kosten van de nieuwbouw ongeveer 5600.per bed bedragen. (De be staande paviljoenen, welke in de ja ren 1923—1942 werden gesticht, heb ben een uitgave gevraagd, variëren de van 708.tot 28.55 per bed.) Ged. Staten stellen voor een bedrag van l.OOO.oOO te lenen op een van het bouwplan, namelijk twee pavil joens en het kerkgebouw kan wor den uitgevt 3rd. Mariastichting. Evenals de St. Bavostichting heeft ook de Maria stichting behoefte aan een geldle ning ter bekostiging van enige verbe teringen o.a. het maken van slaap kamers en een badkamer in het hoofdgebouw, machines en reparaties van wegen, te zamen bedragende 290.000. De inspecteur krankzinni- gen-toezicht acht de slaapkamers 15.000, die bestemd zijn voor daar in bezoekers te doen overnachten niet urgent. Ged. St. stellen voor, ver trouwend op een Rijksbijdrage, een lening te verstrekken ten bedrage van 4/7 van 275.000. Plechtige dodenherdenking. Zondag had op de algemene begraaf plaats alhier, a'waar een aantal ge allieerde strijders begraven liggen, een plechtige herdenking met kran-_- legging plaats. De voorzitter van het comité voor oorlogseraven opende deze bijeenkomst met gebed, waar na de hoofdinspecteur, de heer Mer- kelbach, een korte toespraak hield waarin hij wees op de noodzaak van naastenliefde en verdraagzaamheid. Eurgemeester Van Berckel verricht te hierna de kranslegging, waarbij een minuut stilte in acht werd ge nomen. Kapelaan Verhaar bad hier na het Onze Vader, waarmede deze korte, doch treffende p'echtigheid werd beëindigd. Het R- K. Paro chiaal Zangkoor van St. Jeroen om lijstte het geheel met enkele toepas selijke gezangen. Geboren: Marianne G. B. d. van J. P. SmitZuidhoek; Cornelis H. A. M. z. van A. P. KoomenGeerlings; Cornelia d. van J. v. Beelenv. d. Kraan; Petrus H. J. z. van P. G. de Haasde Haas; Neeltje C. d. van W. PlugPlug; Hendrikus L. M. z. van H. Oostdamv. d. Zalm; Wilhel- mina d. van J. T. JohaMeijerink; Johannes M. z. van J. P. Peschier den Dubbelden. Getrouwd: P. L. v. d. Deijl en A. de Haan; C. N. Zoet en C. E. J. v. Kan; J. Duindam en J. Vissers; A. C. Slats en M. H. M. v. d. Weijden. Overleden: Ludovicus H. W. Jans- sens 81 j. Jacobus Vink 89 j.; Alida H. v. d. Berg geh. met N. G. Caspers. NOORDWIJKERHOUT St. Bavo-Stichting. Het bestuur van de St. Bavo-stichting heeft me degedeeld, dat het zich genoodzaakt ziet een deel van de apparatuur der inrichting, waarvan de levensduur ten einde loopt, te vervangen. Voorts dient de outillage op enige punten te worden uitgebreid. Ten slotte wenst het bestuur in verband met de ter plaatse heersende woningnood een vijftal personeels woningen te stich ten. Het plan omvat o.a. restaureren van de centrale verwarming, aan schaffing bedrijfsmachines, meubilair een lift en een paviljoen voor bed legerige patiënten, herstel van wegen op de terreinen het bouwen van een overdekte gang tussen het hoofdge bouw en het ziekenpaveljoen te zamen geraamd op 350.000. De in specteur van het staats-toezicht krankzinnigen-verpleging acht de verbindingsgang wel gewenst, maar niet noodzakelijk. Het nut van deze voorzieningen zal zich over een reeks van jaren uit strekken. Derhalve zullen de kosten door middel van afschrijvingen ge leidelijk teh laste van de exploicatie gebracht moeten worden. Het gesticht beschikt echter niet over geldmidde len om de werken te financieren, waarom het bestuur zich tot dc Pro vincie heeft gewend met het verzoek daartoe een geldlening beschikbaar te stellen. Voetbal. Het eerste elftal had Zondag vrij. Het 2e elftal van VVSB speelde een spannende wedstrijd te gen Warmunda 2. Het resultaat was gelijk spel 11. Het 3e verloor in Leiden van U.V.S. 6 met 30. Hei 4e won van Alph. Boys 4 met 51. De a-junioren wormen van A'tior a met 1>0. De b-junioren wonnen van Alph. Boys b met 41. De c- junioren wonnen uit van Wetering Boys met 40. De Adspiranten I wonnen van UDO a met lieft 71. De b-adspiranten speelden met 22 gelijk tegen Warmunda b. De c-ad- spiranten wonnen in Katwijk van KRV a met 31. Bazar. De bruto opbrengst van de alhier gehouden Bazar in de school in de Havenstraat bedraagt 4300.De hoofdprijs van de ver loting een fiets werd gewon nen door W. Berbee, alhier. OUDE-WETERING Het pontveer naar Leimuiden Ged. Staten schrijven aan Prov. Staten: Bij ons, werd voor het tijd vak van 21 April 1946 tot 1 Januari 1949 van kracht verklaard het tarief voor het veerrecht tussen Rijnzater- woude en Alkemade (oudtijds aan geduid onder de benamine het Zui- derveer van Rijnzaterwoude op Oude Wetering), dat door de Staten bij besluit van 12 December 1939 was astgesteld. Bij een naar de administratie van dit pontveer ingesteld boekhoudkun dig onderzoek is gebleken, dat deze administratie op zeer onvoldoende wijze wordt gevoerd, zodat daaruit geen betrouwbare gegevens zijn te putten. De veer gerechtigden -- te vens ondernemers hebben toege zegd, dat van 1 Januari 1949 af een deskundige me-1 het voeren van de administratie 28* worden bela^. Uit een vanwege de Prov. Water staat aan het veer gedurende één week gehouden verkeerstelling- is af te leiden, dat tic door de veergorocn- -J03A J3K jsSvajqdo uapSii gelden ten bedrage van f 3090, per jaar veel te laag moet worden ge acht. Naar het schijnt was he*", ver keer over het veer gedurende die week evenwel groter dan normaal. Uit deze tellingen kan daarom geen juist beeld van de ontvangsten wor den verkregen. In 1949 zullen nogmaals tellingen worden gehouden waarna met meer juistheid een oordeel over de op brengst der veergelden zal kunnen worden gevormd. Onder deze omstandigheden is de wenselijkheid ener eventue^ tariefs wijziging niet met voldoende mate van zekerheid te beoordelen; het ver dient daarom aanbeveling het tegen woordige tarief voor de tijd van één jaar ongewijzigd vast te stellen. ROELOFARENDSVEEN „Zand of Klei". Deze toneeluit voeringen van ,St. Pancratius" in café „De Vier Heemskinderen" ten bate van de nieuwe kerk zijn zowel wat spel als belangstelling betreft, uitstekend geslaagd te noemen. Pas toor Ligthart zelf opende deze avon den, en sprak zijn waardering uit voor deze mooie geste om ten bate van de nieuwe kerk te willen spelen. Door de toneelavonden van Nieuwe- wetering is er vorige maand een re cord aan inkomsten bereikt ten bate van de niéuwe kerk, en wat zou het mooi zijn als „Pancratius" dit record, wat echter wel niet'mee zal vallen, zou kunnen breken! Al moest „St. Pancratius" haar eigen ruime toneel deze avonden missen, toch hebben zij getoond ook in een kleinere „levens ruimte" goed spel te kunnen geven. Henri't Sas heeft op de hem bekende wijze het echte Brabantse boerenle ven in dit stuk op rake wijze gete kend. Naast de gevoelige humor, waarin de misstanden, zoals wij die voor de oorlog kenden, onverbloemd tot uiting kwamen, liet het ons te- Wie wil beoordelen hoe ver het herstel in ons land oo het gebied der voedsel voorziening is voortgeschre den, hoeft maar eens om zich heen te zien en te constateren, dat de mensen weer noten op hun zang krijgen. De tijd dat we in Iets anders is het gesteld met het eiwit in ons diëet. In ons distributiepakket is nog maar weinig vlees, weinig kaas aanwezig, en als we het met die beide rantsoenen moesten doen cm onze eiwitbehoefte te dekken, dan zou dat waar- gerust van plantaardige oorsprong zijn: veel plant- aa:dig eiwit met een klei ne toeslag dierlijk is vol doende. Maar nu is het aan tal plantaardige voedings middelen dat we in ons land plegen te gebruiken voedsel te zorgen. En dan komt in de eerste plaats in aanmerking in het ge bied van plantaardige voe dingsmiddelen: de peul vrucht in a'le verscheiden heid: erwten, bonen, schok kers, linzen en wat dies verrukking naar een army- sthijnlijk totaal onvoldoen- biscuit keken is lang voor bij. en dat we eens ooit sui kerbieten hebben gegeten is vrijwel vergeten. We krijgen, voorzover het de voedselvoorziening be treft, rijkelijk genoeg, al hoort men wel eens de op merking. dat krachtig voed sel nog erg matigjes is. Met krachtig voedsel be doelt men dan vooral vet, want vet eten „staat" in de maag, en zonder vet schijnen maar heel weinig huisvrouwen een smakelij ke pot te kunnen koken. En toch is de waarheid, dat een mens gezond en sterk kan blijven al krijgt hij nooit vet of boter. Hoe naar een klein vetrantsoen dari ook is, dat zal bij ge zonde mensen geen af breuk doen aan hun ge zondheid, wanneer ze ove rigens maar voldoende eten. de zijn. Hoeveel eiwit een mens nodig heeft, is niet met ab solute zekerheid te zeggen: de getallen die de geleer den vermelden, lopen sterk uiteen. Maar dat er een ze ker eiwitminimum is, dat we moeten krijgen om ge zond en fit te blijven is ze ker. Het grootste deel van dat eiwitvoedsel kan echter en dat eiwit bevat vrij ge- meer zij. Die zijn vrij rijk A J 1 aan het begeerde eiwit en leveren dit in een goedko pe vorm. Daarnaast zijn er ook vrij goedkone dierlijke eiwitbronnen. We denken aan melk, die vrij van dis tributie is. aan goedkope vissoorten als haring bok king. zoetwatervis en der gelijke. Dat is volwaardig dierlijk eiwit, dat niet duur is in vergelijking met bij voorbeeld vlees of eieren. Wanneer men voor een gezin met kinderen als handregel neemt, dat men naast het wekelijkse vlees- en kaasrantsoen, behoor lijk melk laat gebruiken en eens in de week een goede portie vis, en eens in de week peulvruchten op tafel brengt, dan kan men wel verzekerd zijn, dat de eiwitbehoefte. ook van bij het schillen van de aardappel gaat daarvan het meeste verloren, en wanneer we nu niet veel voelen voor aardappels in de schil, die volgens de „voorlichting" tijdens de oorlog veel lekkerder zou den zijn dan gewone krui- mige piepers, dan is het wel sterk groeiende kinderen, zaak om voor ander eiwit- ruimschoots is gedekt. vens kennis maken met de stijfhoof dige koppigheid, welke een arme zand-boer niet voor een rijke klei boer doet buigen. De moraal, dat geld alleen niet gelukkig maakt, wel ke in dit stuk ten grondslag lag, bracht beide partijen natuurlijk in een goed gevonden oplossing weer tot elkaar. De aanwezigen bleken een humoristisch stuk met goede in houd ten volle te kunnen apprecië ren. Ook hier lieten „De Spoorzoe kers" die de pauzes met goede luch tige muziek vulden, een goed spoor achter. De hulde aan regisseur Th. Wesselman met spelers en speelsters, door pastoor Ligthart in zijn slui tingswoord gebracht, was ten volle verdiend. Liefde voor Harmonie. Op het gehouden solistenconcours te Voor schoten op Zaterdag j.l. werden door de leden van ,,L. en H." enkele mooie successen geboekt. Vijf eerste en •twee tweede en één derde prijs vorm den de bekroning van ijverig en hard studeren en deed de naam van „Liefde voor Harmonie" alle eer aan. Een buitengewoon .goede prestatie bahaalde de volijverige voorzitter* de heer J. L. Koek, die in de klasse uitmuntendheid een le prijs behaa'- de. Voorts in de afd. 2e klasse E. Koek Jr., J. Bakker en P. Huigsloot allen een le prijs. In de afd. 3e klasse J. Hoogenboom en G. Kuiper beiden een 2e prijs en J. v. d. Meer een 3e prijs. Tenslotte de heer J. L. Koek en zijn zoon E. Koek in afd. II met duet een keurige le prijs. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt op Woensdag 17 Nov. a.s. in openbare vergadering bijeen. Agenda o.a.: bespreking plan nen algemene begraafplaats. SASSENHEIM Jeugdkermis. {Zaterdagmiddag 3 uur. De trompetten schetteren schel, trommen roffelen. Onder vro lijke tonen van „Canite Tuba" uit Lisse marcheren gidsen, welpen en verkenners door de straten. Een fleurige groep met wapperende vlag gen en dragend 'n spandoek „Jeugd kermis". Dit alles om de inwoners wakker te schudden voor de fancy- fair, die in de zalen van de K. S. A. wordt gehouden ten bate van het R. K. jeugdwerk. Om half vier vond de officiële ope ning plaats. De heer L. Ter Mear riep het welkom toe aan pastoor burgemeester, kerkbestuur en be sturen van stands- vak- en sportor ganisaties. De jeugd is in nood zij heeft steun nodig, moreel en finan- ciëel. De jeugd is niet slecht, niet losbandig, maar zij moet geleid wor den. Ouders moeten de jeugdvereni ging hierbij steunen. Jongere men sen met pit zijn nodig om leiding in de jeugdvereniging te geven. Ook finantiëel moet hulp worden gebo den. Wij zoeken een betere huisves ting! Laat deze fancy-fair de eers+e stoot geven om dit te bereiken. Spr. verzocht pastoor het lint door te knippen, dat de doorgang naar de grote zaal versperde. De pastoor hield een opwekkende toespraak. Hierna werd het lint doorgeknipt. Dit veroorzaakte een geweldige kna' door een ontsteking daaraan beves tigd. Wij betraden het „kermister rein". Keurig afgewerkte en be werkte tentjes nodigen U uit met gulle hand uw gave voor het goede doel te besteden. Er is van alles te zien, te horen, te beleven en te eten. Sportieve mensen kunnen zich trai nen voor de „Laura-rit" of zesdaag se andere beoefenen schieten, vis sen, baüen gooien enz. Actieve jon gelui proberen de laatste loten kwijt te raken voor de grote verloting waarvan hedenavond de trekking plaats vindt. Hoofdprijzen: Radiotoe stel en Rijwiel. Mogen deze dagen vruchten afwerpen voor de toekomst van de jeugdbeweging. Geboren: Leéndert z. v. K. Oudshoorn en N. Boekestijn, Maria Alida C. J. d. v. C. P. Noordermeer en A. v. d. Berg, Ingrid Maria d. v. F. G. H. Kennedy van Dam en M. E. H. v. Welsenes, Cornelis Frans z. v. C. G. de Jong en C. S. Zeevaart, Cornells z. v. J. de Mooy en D. v. Delft. Anthony Theodoor Maria z. v. A. Kok en I Brussee, Christine Petro- nella d. v. J. J. Langeveld en C. C. van Rijn. Ondertrouwd: M. Zuilhof 27 jr en R. J. Hansen 26 jr. W. Mesman 26 jr- en P. W. Burgmeijer 22 jr. Getrouwd: J. H. de Raad en C. Ni- ca'a, M. A. Meijer en E. de Vries VOORHOUT Geboren: Cornelia A. M. d. van G. Zwetsloot en C. M. Vink; Hen- órica d. van A. v. Kampen en J. Berbee. Ondertrouwd: Gerardus H. v. d. Hulst 33 j. en E. H. Ruigrok 33 j.; Petrus v. d. Berg 27 j. en M. E. Keer- semaker 26 j. Overleden: W. L. H. de Vries 26 j.; W. A. Limgue 25 j.; C. P. Langeveld vr. ongeh. 45 j.; H. C. Angevare 2 d. WOUBRUGGE Geboren: Hendrika Christina d. van J. A. Keuken en H. C. Schol ten; Petronella Maria Johanna Mar tha d. van P. H. Hoogenboom en J. C. Koek; Geerruida Cecilia d. van J. A. v. d. Salm en C. C. Borst. Getrouwd: M. N. van der Schie en C. A. van der Voorn. Overleden: Jannetje van der Laan Stoof 84 j.; Willem Frederik den Horder 48 j. ZOETERMEER Oogstdankdag. De jaarlijkse oogstdankdag werd door de L.T.B. en de L.T.J. gehouden. 's-Morgens de plechtige H. Mis met algemene H. Mis met algemene H. Communie en aanbieding der offergaven, welke door enkele bruidjes op versierde draagbaartjes tijdens de offerande, naar het altaar gebracht werden. Na de H. Mis een gemeenschappelijk ont bijt voor al'e leden. Tijdens dit ont bijt werd door enkele L.T.J.-ers het danklied voor de oogst gezongen en danklied voor de oogst gezongen. Op de jaarvergadering werd de voorz. LAATSTE BERICHTEN DE BABY'VAN PRINSES ELISABETH. Volgens een bericht in de „Daily Mirror" bedraagt het gewicht van de baby van prinses Elisabeth 3630 gram. herkozen. De secretaris-penningmees ter bracht zijn verslag uit en de af gevaardigden voor de akkerbouw-, veehouders- en tuindersvergaderin gen in Haarlem werden aangewezen. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de C.M.C., de aardappelen- en de T.B.C.-kwesties, welke nogal wat stof deden opwaaien. Voor deze dag was de heer Tel gekomen om te spreken over het onderwerp „Stemt de L.T.B. oogst tot dankbaarheid?" In het kort werden de verschillende activiteiten besproken. Alle aandacht wordt thans besteed aan het jongerenprobleem. Er zijn 25 a 30 duizend Kath: jonge boeren en tuinders, die niet weten wat ze in de toekomst aan moeten vangen. Een woord van opwekking tot de ouderen, om de jongeren meer te 1aten leren, was geen over bodige luxe. 's-Middags had de kindervoorstel ling plaats en 's-avonds de feest avond voor de leden met gezinsleden van de organiserende verenigingen. De zaal was zo goed als vol, toen mr Lawoe zijn programma begon af te werken. Een band zorgde voor de stemming en mr Lawoe voor de lachers. De verloting verliep deze keer prettiger dan ooit, hoewel enkele prijzen, naar het oordee1 van som mige aanwezigen, niet in goede han den vielen. Vóór allen naar huis gin gen, was er nog even tiid voor een gezellige dans, in moderne stijl, welke werd besloten met een paar oude dansen in de boerenstijl. Ondertrouwd: H. Mcrbis 47 jaar weduwnaar van L. van Vliet en M. M. Bosman, 35 jaar. Gehuwd: C. Lek 34 jaar en M. A. Buitendijk 27 jaar; C. J. Langelaan 25 jaar en W. M. Hörters 22 jaar. De Leidse Broodslij tersvereniging „Verbetering zij ons streven" vierde Zaterdagavond in „Dc Harmonie'' haar jaarfeest. De heer P. Woudwijk opende als voorzitter deze avond met een enkel woord. Hij bracht dank aan zijn medebestuurslid, de heer P. van Eergen Henegouwen, die reeds zo veel jaren zijn krachten aan de vereniging geeft. Spr. bood hem een vulpen aan. De bondsvoor zitter, de heer Harreman hield een kort propaganda-speechje. Na dit min of meer officiële ge deelte speelden „De Kruitnoten" er vrolijk op los en trad Willy Alberto op als conferencier, goochlaar en sneltekenaar. De aanwezigen ston den versteld van zijn handige mani pulaties en zijn tekentalent. De >- r.eelclub ..RodouVreewijk" ver leende eveneens medewerking. Drie maal kwamen de spelers voor het voetlicht. Vooral .Schoonmama komt logeren", oogstte veel succes, spe ciaal door het komische spel van de heer Woudwijk. De tweede voorzit ter van de vereniging dankte alle medewerkenden hartelijk en bood de dames bloemen aan. De avond werd besloten met een bal o. 1. van de heer W. F. van Y/ijk. ZWIJNTJESJAGERS IN ACTIE. De laatste tijd zijn er weer ver schillende rijwielen op diverse plaat sen in de stad ontvreemd. De zwijn tjesjagers zijn weer danig in actie. Men zij dus op zijn hoede. BEEN GEBROKEN. Zaterdag had mej. dr. G. J. V. het ongeluk door haar hond te worden cm vergetrokken. Zij brak het rechter onderbeen eb werd door de E. H. D. naar het het Acedemisch Ziekenhuis vervoerd. Kath. Middenstandsvereniging. Bij het verzenden van de convocaties voor de vergadering op Woensdag avond 17 November a.s. is een abuis gemaakt. Door vergissing werd aan enkele leden een verkeerd convocaat toegezonden. Op de vergadering van a.s. Woensdag zal spreken de heer G. L. Verheul uit Den Haag over het onderwerp „Wij en de Benelux". De bijeenkomst begint om kwart over acht en wordt gehouden in café restaurant „In den Vergulden Turk". Contact-avond „De Zijl". Zater dagavond hield de Zwem- en Polo club „de Zijl" een contact-avond in een van de zalen van de Burcht. Er was echter niet alleen voor de jeugd gezorgd, maar vele „vaders en moe ders", vrienden en kennissen, hadden aan de uitnodiging van de contact commissie gehoor -gegeven en vulde de zaal in alie hoeken. Onder het motto „gezelligheid kent geent tijd" was voor een ieder deze- avond vol afwisseling en zo zagen wij vooral öe dames naar hartelust sjoe'en de heren zich vermaken met een gezel lig kaartje leggen, terwijl anderen hun kunnen toonden op het dambord, met natuurlijk aan 't eind een genoe- gelijk dansje. De Burgemeester van Leiden zal Woensdag 17 November a.s. geen spreekuur houden. BURGELRIJKE STAND. Geboren: Sylvia Sacha d. van J. Baars en J. C. Straathof; Cornelia Helena Maria d. van C. A. A. Caste- lein en W. M. van Rijn; Hendrik Ja cobus Nicolaas z. van N. A. C. den Haan en K. M. van der Meij; Marjo- lijn Jeanne d. van D. A. E. dc Loos en E. P. Dietz; Johannes z. van B. Kluivers en J. Bon. Overleden: G. Rotmans huisvr. van P. Mieremet 71 j.; B. de Jonge, zn. 4 jaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3