Nieuwe Landbouw-politiek in practijk Akkertjes Algemene beschouwingen ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Geen stelsel van garantie- cn richt prijzen meer wel een marktordenend systeem, gebaseerd op een import regeling. „De regering acht een beleid noodzakelijk, dat de intensiteit van het gebruik van de Neder landse bodem bevordert door voorwaarden te scheppen, welke een lonende afzet van de pro ducten van de bodem waarbor gen. Een systeem, waarbij voor waarden worden geschapen voor lonende afzetmogelijkheden is te verkiezen boven een kunstmatig stelsel van vastgestelde prijzen (hetzij richtprijzen dan wel vaste prijzen". Tot deze conclusie komt de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening in de Memorie van Antwoord naar aanleiding van de Rijksbegroting 1949. Aan genoemde memorie is verder ontleend: Een terugkeer tot de voor-oorlogse situatie zou slechts mogelijk zijn, in dien men van de veronderstelling zou kunnen uitgaan, dat het geleide lijk aan weer mogelijk zou zijn op dezelfde wijze als in het verleden ge schiedde, grondstoffen op de wereld markt te verkrijgen. Ernstig moet er evenwel rekening mede worden gehouden, dat er geenszins zekerheid bestaat, dat in de toekomst weder dergelijke grote hoeveelheden voedergranen tegen la ge prijzen op de wereldmarkt ver krijgbaar zullen zijn. Ook is het van uitermate groot be lang te trachten de productiviteit zo ver op te voeren, dat ons land na af loop van de Marshall-hulp economisch onafhankelijk zal kunnen zijn van buitenlandse hulp. Dit brengt o.m. met zich mede, dat de Nederlandse landbouw er in de naaste en verdere toekomst niet op kan en mag reke nen, dat dezelfde hoeveelheden gra nen en veekoeken zullen kunnen worden ingevoerd als in de vooroor logse jaren het geval was. Circa een derde gedeelte van de voor-oorlogse import van voedermiddelen zal moe ten worden vervangen door een ver hoogde binnenlandse voederproduc tie. In hoeverre het in de toekomst mo gelijk zal zijn ook de voortbrenging van veredelde producten te stimule ren met behulp van veevoeder voor dit doel, zal mede bepaald worden door de exportmogelijkheden en de valuta-verhoudingen. Het is in hoge mate gewenst ons land zoveel moge lijk onafhankelijk te maken van im port uit dollargebieden. Het is der halve een onafwendbare eis, dat de agrarische productie in Nederland wordt opgevoerd, terwijl het met name noodzakelijk is de productie van voeder voor de veestapel te 'ver groten. Door middel van de richtprijzen, die in de praktijk veelal zijn uitge groeid tot garantieprijzen of al thans door belanghebenden als zo danig worden opgevat geeft de overheid practisch het bouwplan van de boer aan, zodat het eigen initia tief niet tot ontplooiing komt. Een bewegelijker stelsel maakt het moge lijk de landbouw bescherming te ver lenen, zonder de bewegingsvrijheid van de individuële landbouwer al te zeer te beperken. Ook het vaststellen van garantie prijzen voor een aantal akkerbouw producten moet onherroepelijk lei den tot een diep ingrijpen van de cveiheid in de productie, gelijk ook in het verleden meermalen is geble ken. De minister geeft de voorkeur aan een stelsel, waarin voor enkele veredelde producten een basisprijs wordt vastgesteld en waarin voorts zodanige voorwaarden worden ge schapen, dat een rendabele productie van voedermiddelen mogelijk is. Het is van belang er hierbij op te wijzen, dat de helft van de cultuurgrond uit grasland bestaat en dat het probleem van de bodemproductie voor een groot deel wordt beheerst dooi het grasland. De producten van het gras land en de overige voor veevoeder bestemde producten van het bouw land meer dan 50 pet. van de ak kerbouwproductie wordt bestemd voor de veevoedersector moeten tot waarde gebracht worden door om zetting in veredelde producten. Melk Voor de melk, die op verschillende wijze haar bestemming tot mense lijke voeding vindt, is het eenvou digste en meest doeltreffende sys teem een basisprijs „af-boerderij" te garanderen. Hier wordt uitdrukkelijk van „ba sispriis" gesproken omdat de minister van oordeel is, dat het niet noodza kelijk is, dat alle gebruiksmogelijk heden van melk of melkproducten voor de veehouder hetzelfde finan ciële resultaat opleveren. Vlees In de tweede plaats moet voor een iedelijke vleesprijs worden gezorgd. Daar gedurende het jaar 1949 zeker nog een betrekkelijke mate schaarste aan vlees zal bestaan, is het duidelijk, dat de vleesprijs enerzijds zodanig dient te zijn, dat de produc tiekosten worden gedekt en dat een redelijke winst voor de boer verkre gen wordt, terwijl anderzijds nog niet behoeft te worden gevreesd voor een overproducie. Wel dient te worden voorkomen, dat wederom zeer gede tailleerde maatregelen van productie- ordenende aard, zoals deze voor de oorlog bestonden, op de bedrijven getroffen zouden moeten worden, Indien eenmaal redelijke prijzen voor de veredelde producten zijn vastgesteld, is het vraagstuk van lo nende prijzen voor de in Nederland verbouwde veevoedermiddelen terug gebracht tot een kwestie van beïn vloeding van de markt van geïmpor teerd eiwitrijk voed^ en granen. Het beleid in 1949 Voor 1949 betekent de concretise ring van dit beleid het volgende: De melkprijs „af-boerderij" is vast gesteld op een basisprijs van 17,5 cent per kg, 3,3 vet. Dit komt overeen met een zomerprijs van 16.5 cent en een winterprijs van 19,5 cent per kg. De varkensvleesprijs blijft ongewijzigd voor 1949 gegarandeerd op 2.05 per kg- geslacht gewicht. Omtrent de prijs van eieren heeft de minister nog geen beslissing ge nomen. Het is gewenst de eierdistri- butie zo spoedig mogelijk op te hef fen. Het ligt niet in het voornemen der regering, richtprijzen voor voeder- granen vast te stellen, doch zij stelt zich voor haar beleid zo te voeren, dat voor de in het binnenland gepro duceerde voedermiddelen een afzet wordt geschapen tegen redelijke prij zen. Zij meent, dat dit zal zijn be reikt, wanneer de prijs van voeder- granen in het binnenland, waaronder begrepen de prijs van voor voeder- doeleinden gebruikte rogge, zich voor 1949 zal bewegen tussen 18 en ƒ21. Terwijl uit de uiteenzetting om trent het beleid, dat de regering zich voorstelt in de toekomst te voeren, duidelijk is, dat zij meent geen ver antwoordelijkheid te kunnen aan vaarden voor de prijzen van ruw- voedermiddelen, waaronder ook de voederaardappelen kunnen worden gerekend, meent zij wel, dat voor oogst 1948 speciale maatregelen ter ondersteuning van de markt nodig zi^n. Immers, ook nog gedurende het jaar 1947 heeft de overheid de om vang van de varkensstapel beperkt gehouden om voldoende graan voor de broodvoorziening beschikbaar te hebben. Eerst in de loop van dit jaar kon de fokzeugenregeling afgeschaft worden. Dientengevolge is de var kensstapel thans nog niet omvang rijk genoeg om onmiddellijk een be langrijk deel van de grote aardappel oogst een bestemming als varkens voer te kunnen geven. In verband met de beperking van de voeder- graan-import voor het jaar 1949 is het dan ook ten zeerste gewenst, dat zoveel mogelijk aardappelen worden geconserveerd. De regering bevordert het stomen van aardappelen zoveel mogelijk en subsidieert de bouwkos ten der stomerijen met 30 Voorts heeft de regering besloten de aard appelmeelfabrieken in de gelegen heid te stellen in een nacampagne een hoeveelheid zandaardappelen te ver werken tot aardappelmeel. Hierdoor kan. bij niet te lang aanhoudende vorst, nog een extra hoeveelheid van 3 a 4 honderdduizend ton worden verwerkt. De regering zal de export van aardappelen met kracht bevorderen. Zij is bereid nog enige maatregelen te nemen, waardoor de voorraadvor- rning voor de zekerstelling der voor ziening van de steden word bevor derd en waardoor nog enige steun wordt verleend aan de aardappel- markt, met name aan die van klei- aardappelen. Aan de stomers, <?ie be reid zijn extra-aardappelen ter ver werking in te kopen, zal een garan tie voor de afname van het gestoom de product voor de zomer van 1949 worden verleend. De rundvleesprijs blijft gehand haafd. Wel zal een zodanig prijs- sohema ontworpen moeten worden, dat een regelmatige levering word gestimuleerd. Bijzondere maatregelen tot prijsstelling. Voor enkele producten kan niet worden volstaan met een marktorde nend systeem, gebaseerd op een im portregeling, doch moeten bijzondere maatregelen tot prijsstelling wor den genomen in verband met de over weging, dat de voortbrenging van deze producten ter wille van het be lang van de Nederlandse volkshuis houding dient te worden gestimu leerd. Het betreft hier artikelen wel ke niet of althans niet alleen voor gebruik als veevoeder zijn be stemd, t.w. koolzaad, tarwe, een ge deelte van de rogge, fabrieksaardap pelen en suikerbieten. Het ligt niet in de bedoeling voor tarwe, fabrieks aardappelen en suikerbieten een be paalde prijs „af-boerderij" vast te stellen en te garanderen, doch de basis daarvoor kan worden gevon den door het vaststellen van een prijs voor de daaruit bereide eindproduc ten, t.w. tarwebloem en -meel, sui ker en aardappelmeel. Aangezien het noodzakelijk moet worden geacht ook voor de productie van voedingsmid delen in Nederland in de toekomst een vaste basis te behouden, ligt het in het voornemen voorlopig voort te gaan met het voorschrijven van de verplichting inlandse tarwe in de broodbloem te mengen. Op welk ni veau uit hoofde van dit stelsel de prye „af-boerderij" van deze produc ten zal komen te liggen, is op het ogenblik niet nauwkeurig te zeggen, doch gestreefd zal worden naar een prijs welke voor 1949 ca. 2.bo ven het niveau van de voedergranen zal liggen. Hetzelfde zal gelden voor een voor bakdoeleinden geschikt deel van de rogge, en wellicht eveneens voor dat gedeelte van de haver, dat voor directe menselijke consumptie is bestemd. Ook ten aanzien van brouwgerst zal dezelfde lijn kunnen worden gevolgd. Voor de suikerbieten streeft de re gering naar een uitbreiding van de teelt. Het is de bedoeling het stelsel van „bietensteun" te verlaten en over te gaan op het vaststellen van een suikerprijs „af-fabriek", zodat de suikerbieten prijs afhankelijk wordt van de verwerkingskosten van de industrie. Voorts zal voor aardappelmeel, evenals voor de oorlog het geval was, voor 1949 een zekere prijs worden gegarandeerd, waaraan de aardappel prijs zich zal aanpassen. Voor koolzaad, dat moeilijk onder een dezer categorieën is te brengen en waarvan de productie voor Ne derland van zeer groot belang geacht moet worden, is reeds een bepaalde prijs „af-boerderij" gegarandeerd, 60per 100 kg.). De minister overweegt dit ook in de toekomst weer te doen. Voor peulvruchten zal geen prijs regeling worden getroffen. Het stelsel zal er zeker niet toe leiden, dat aardappeltelers of produ centen van welke andere artikelen dan ook aan het vrije spel der krach ten worden overgelaten. De Neder landse landbouw zal in dit stelsel be scherming genieten tegen excessieve prijsbewegingen op de buitenlandse markt en zal bij zijn productie de steun ondervinden van een even wichtig gehouden binnenlandse prijs- Eeil, zodat deze tak van bedrijf een evredigende afzetmogelijkheid wordt geboden. Continuïteit in het prijsbeleid Continuïteit in het prijsbeleid denkt de minister op de duur te bereiken door middel van heffingen, c.q. toe slagen uit de grens, waaraan uit de aard der zaak verbonden dient te worden een systeem van restituties c.q. heffingen bij uitvoer. Voorlopig zal in veel gevallen een gecentraliseerde import c.q. export noodzakelijk zijn, zulks in verband met de verhoudingen ten aanzien van bet buitenland. Zodra zulks mogelijk is hoopt de minister op het terrein van landbouw en voedselvoorziening gelegenheid tot individuele import en export te openen. In de bespreking over zijn ontslag met de heer Van Mook lag z.i. niets abnormaals. Nederland te verwijten dat het in Indonesië de wapens heeft doen spreken, is een scheve voor stelling van zaken geven.Wat de loongrens voor de bijslag betreft is de regering zover gegaan als zij kon om de minstdraagkrachtigen tege moet te komen. Spr. verdedigde na der de leeftijdsgrens van 23 jaar. Onjuist noemde de minister-presi dent het te zeggen, dat Nederland zijn vrijheid verkoopt voor de Mar shallhulp. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, ging nog uitvoerig op ver schillende opmrekingen in. Dat de exportbelasting niet is ingevoerd koriit niet omdat er geen aandacht aan is geschonken: het is een gevolg van een besluit. Ten aanzien der uit voering van openbare werken merk te hij op, dat een enkel er van zou kunnen worden aangepakt. Maar er zijn verschillende desiderata. De algemene beraadslagingen zijn daarna gesloten en de stemming over de moties-Wagenaar en Hoogcarspel werd uitgesteld tot a.s. Dinsdag. Zonder beraadslaging of stemming zijn daarna nog goedgekeurd de hoofdstukken huis der Koningin, hoge colleges van staat en kabinet der koningin, nationale schuld; bui tengewone aflossing van nationale schuld en onvoorziene uitgaven, zo mede de wet op de middelen. De C. P.N. kreeg aantekening, dat zy go- acht wilde worden te hebben tegen gestemd. duldeloze kwelling I Wanneer het is alsof Uw hoofd ln een stalen band geklemd wordt, wanneer het bónst van de pijn, wanneer migraine Uw leven vergalt.... Neem dan één of twee „AKKERTJES' en U voelt binnen een kwar tier de pijn van U afglijden „AKKERTJES" bestrijden ólle pijnen snel en zeker I helpen direct! Tweede Kamer Alvorens de algemene beraadsla gingen over de rijksbegroting voort te zetten heeft de Tweede Kamer gistermiddag enige wetsontwerpen zonder beraadslaging of stemming goedgekaurd. Het wetsontwerp tot regeling van de sociale verzekering der reserve- politie gaf aanleiding tot enige ge- dachtenwisseling. De heer Stapelkamp (A.R.) vond de maximum-uitkering van 70 pet. te gering en ook overigens meende hij, dat de regeling achter blijft bij wat aan het particulier bedrijf wordt opgelegd. Hij verzocht de regering het ontwerp terug te nemen en met een betere regeling te komen. De heer Haken (C.P.N.) zeide te gen de reserve-politie te zijn en daarom ook tegen dit ontwerp. De heer Andriessen (K.V.P.) merk te op, dat de losse arbeider meer rechten geniet dan deze reservisten. Z.i. is er aanleiding om te komen met voorstellen om de onbillijkhe den weg te nemen. De heer Van Lieden (Arb.) was eveneens van oordeel, dat er verbe ringen moeten worden aangebracht. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, verdedigde het ont werp, opmerkend, dat nadien kan worden nagegaan of er nog wijzi gingen nodig zijn. Het ontwerp werd daarna z.h.s. aanvaard met aantekening, dat de C.P.N.-leden geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Nadat o.a. nog een naturalisatie- ontwerp was goedgekeurd, werd»n de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voortgezet. De heer Andriessen (K.V.P.) meen de, dat er toch wel sprake is van-een belangrijke koersverandering. Hij zeide niet in te zien waarom het tij delijke karakter van de loonbijslag is aangehouden. Hij vroeg nadere overweging van zijn verzoek om de loonbijslag ook te verlenen aan ge huwden beneden 23 jaar. De heer Zandt (S.G.) meende, dat de kwestie der Zondagsheiliging toch wel bij de algemene beschouwingen behandeld moest worden. Andermaal protesteerde hij tegen verplichte vaccinatie en vivisectie. Voorts vroeg hij niet meer buiten- landsgraan in te voeren dan drin gend nodig is. Tenslotte nam hij het op voor de kleine spaarders, de ge- pensionneerden en de kleine zelf standigen. De heer Hofstra (Arb.) wilde o.a. nog vernemen waarom het niet tot een exportbelasting is gekomen. De heer Oud (V.V.D.) merkte op, dat er blijkens de mededelingen van dr. Drees kans is op een bevredigen de oplossing met de republiek, maar aan de andere kant is het toch zo, dat deze zaak niet veel meer op de lange baan moet worden geschoven, als na deze allerlaatste poging er geen overeensteming komt, dan* blijft hij aandringen op die maatre gelen, welke onvermijdelijk zullen zijn. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) „betoogde" nog o.m., dat bij het Marshallplan ons niets wordt ge schonken. De heer Van de Wetering (C-H.) herinnerde nog aan de belofte der regering inzake de aanleg van het AmsterdamRijnkanaal. De minister-president, de heer Drees, deelde nog mede, dat er wordt gewerkt aan aanwijzingen voor burgemeesters en ambtenaren in geval van oorlog en bezetting. EXTRA-KINDERBIJSLAG OVERHEIDSPERSONEEL. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de salariscommissie ad hoe werd met de centrale organisaties van overheidspersoneel overeenstem ming bereikt over toekenning van een tijdelijk extra-kindertoeslag in verband met de afschaffing van sub sidies op de eerste levensbehoeften. De toeslag zal aanvangen bij het tweede kind en komt, voor wat het bedrag betreft, ongeveer overeen met hetgeen voor het particuliere bedrijfs leven werd bepaald. BEROERING ONDER DE WINKELBEDIENDEN. Het bericht betreffende de inhoud van het nieuwe ontwerp van Wet op de Winkelsluiting heeft in de kringen der winkelbedienden ver ontrusting en verontwaardiging ge wekt. De Bedrijfsunie der Samen werkende Organisaties van Han dels- en Kantoorbedienden heeft in een en ander aanleiding gevonden, zich telegrafisch tot de minister van Economische Zaken te wenden met het dringend verzoek haar een audiëntie toe te staan ter bespre king van de bezwaren, die in de kringen der winkelbedienden be staan tegen he' klaarblijkelijke voornemen om het sluitingsuur der winkels op 19 uur te stellen en in het vervolg op een avond in de week (er wordt gesproken van Donderdagavond) de winkels tot 10 uur geopend te houden. DISTRIBUTIENIEUWS THEE VAN DE BON. Omstreeks 1 Januari. Ofschoon nog geen concrete da tum genoemd kan worden, ligt het in de bedoeling om de distributie van thee omstreeks 1 Januari op te heffen. Reeds lange tijd had men het plan om tot deze maatregel over te gaan, doch door verschillende factoren werd de uitvoering steeds belemm'erd. Thans wordt de thee handel op de opheffing van de dis tributie voorbereid en heeft zij op ruime schaal vergunningen ontvan gen om aankopen te doen teneinde een voorraad te vormen, welke de periode na het vrijgeven kan over bruggen. Binnenkort, waarschijnlijk in De cember, zullen 4 millioen kilo si naasappelen uit Italië in ons land ingevoerd worden. Het is evenwel nog niet zeker, dat deze sinaas appelen bonvrij zullen worden ver kocht. Op het ogenblik worden eveneens besprekingen gevoerd over de im port van sinaasappelen uit Spanje en Palestina. Mochten deze bespre kingen resultaat hebben, dan zullen de perspectieven voor een bonvrije verkoop aanzienlijk gunstiger zijn. MIJN JOPADHOLA VAN ACHILET in Vorige keer heb ik u verteld, wie mijn zwarte Parochianen zijn. Nu, hoe ik leef en hoe mijn Jopadhola leven. In 1940 werd ik uit mijn parochie te Nyangole genomen en was ik aan gezocht door mijn Bisschop een nieu we Missiestatie te openen. Heel wat mijlen verder ben ik begonnen. Dor pen bestaan niet, wel vlekken, waar we verschillende kleine schooltjes hebben, met 'n Catechist of gods dienstonderwijzer. Het Goevernement gaf mij 15 acres, als vrij grondbezit. Ik begon met een grote ronde negerhut neer te zetten: palen in de grond met takken door vlochten, opgevuld met leem, vier grote gaten als vensters met kippen gaas er voor inplaats van glas, dak afgedekt met ruw gras, planken aan elkaar getimmerd als deur, laag, buk ken a.u.b. en klaar is mijn villa. Ameublement? Ledikant met mug- gennet tegen de malaria muskieten, wastafel, drie stoelen, tafel, bureau en kastjes om proviand en tafelgerei in te bergen. Dus zit-slaap-eetkamer- keuken-kantoor en dat alles int mijn mooie grote negerhut. De eerste weken ging dat primi tief wonen wel aardig; mijn kapelaan had ook zo'n prachtgebouw, dodh daarna begon ik te bemerken, dat ik toch geen echte neger was. Ik kon 's nachts niet meer slapen; 't was te benouwend. Nu had ik drie minuten lopens van mijn hut een noodschooltje ge bouwd, zonder deur, doch een ope ning om met 'n kar er in te rijden. Ik besloot voortaan daarin te slapen. Aleksaus, mijn boy, moest iedere avond mijn opvouwbed en wasgele genheid gereed maken. Iedere avond bedtijd, toog ik er heen met vier of vijf boys om van mijn nachtrust te genieten. Alsof ik in de open lucht sliep, want de vier muren waren slechts anderhalve meter hoog en ge heel rondom open. Heerlijk. Mijn jongens rondom mijn bed op de grond, want je weet nooit wat er kan gebeuren. Ik kon echt slapen. Tot op 'n goeie nacht 'n boy even naar bui ten wilde, doch plotseling schreeu wend naar mijn bed kwam. 't Was die nacht prachtig lichte maan. Fa ther, Father ogwang, Father 'n wild dier. Ik sprong op, keek met m'n jon gens om het hoekje van de deurope ning: twee hyena's mirchien nog geen drie meter van ons af. Een hyena is 'n laf dier bij zichzelf, doch meer dere bijeen hebben durf genoeg om mens en dier aan te vallen. Jongens, zeg ik, schreeuwen en lawaai maken en toen trokken ze af. Ik vond het helemaal niet leuk en de volgende avond sliep ik maar weer in mijn ronde benauwde hut. Ik heb toen spoed gezet achter mijn stenenbakke rij en binnen 'n maand 'had ik een aardig huisje met echte ramen en deuren. Wat 'n weelde, het villa'tje heet „Klein maar mijn". Volgende keer over de behuizing van mijn Jopadhola. O, ja, hoe zit bet ook weer met die nieuwe kerk van mij. 't Kon toch wel wat beter gaan. Giro 521293. Of laat mij maar eens bij u komen praten met mijn foto's. C. W. v. GRAVEN, Achterweg 25, Lisse. op het gebied yan on roerende goederen Jy Jouw-enMakelaarsbedrijf v.d.Drift HEFFING OP VROEGE AARDAPPELEN De ingehouden heffing op de vroe ge aardappelen, welke van 18 Juni tot 1 Augustus is geheven, wordt te rugbetaald. Zoals men weet, werd de heffing van 50 ct per 100 kg pas ingesteld op 18 Juni. Door de zeer vroege oogst was reeds een groot gedeelte van de vroege aardappelen voor die tijd ge veild, vielen dus buiten die heffing, terwijl de gemaakte prijs beter was dan na 18 Juni. De betreffende producten-commis sie heeft thans geadviseerd dit mi- rimumprij zenfonds weer aan de be langhebbenden uit te keren. Hier mede kan het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland zich vei enigen. Er zal een restitutie plaatsvinden van 47 kS ct per 100 kg. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 61) Hij probeerde alle middelen ter voorkoming, waarvan hij weieens ge hoord had. Hij drukte zijn boven lip tegen zijn tanden, s'ikte een paar maa,1 achtereen, legde z'n hoofd in z'n hals en keek met een hemelse blik naar de zoldering. Toen dat al les niets hielp, greep hij zjjn neus met duim en wijsvinger vast en druk te... drukte hard. Het gaf niets. Hij nieste! Het was een benauwde, half ge smoorde. op een tiende na onder drukte nies, maar in de halfdonkere dooösuile kamer, werkte het als het ontploffen van een bom. De man bij de lambrisering sprong een ha've slag om. En op hetzelfde ogenblik handelde Anthony. Hij knip te zijn zaklantaarn aan en schoot op de man af. Geen vijf tellen daai- na Joegen ze samen tegen de grond. „Licht!" schreeuwde Anthony. Virginia stond al met haar hand aan de schakelaar. Eén klik en daar ging het licht op drie plaatsen op. Anthony lag boven. Bill bukte zich om hem te he'pen. ,.En nu zullen we eens zien, wie we hier hebben," zei Anthony tevreden. Hij draaide zijn slachtoffer een hal ve slag om. De man was de vreem deling met het puntbaardje uit „De Cricketers." „Netjes gedaan," zei een goedkeu rende stem. Alle drie keken ze verbaasd op. In de open deur stond de zware, vier kante gestalte van hoofdrechercheur Battle. ,„Ik dacht dat u in Londen was, Battle!" zei Anthony. Battle's ogen tintelden ondeugend. „Zo, 'dacht u dat, meneer!" zei hij. „Wel, ik dacht, dat het wel eens goed zou zijn, als de andere partij dacht, dat ik weg was." „En het is goed geweest," zei An thony met een blik op zijn machteloos op de grond liggende tegenstander. Tot zijn verwondering gleed er een soort van glimlach over het gezicht van de vreemdeling. „Mag ik opstaan, heren?'' vroeg hij beleefd. „U bent drie tegen één." Anthony stak hem zijn hand toe en trok hem gedienstig overeind. De Fransman trok zijn vest af, schoof zijn das wat vaster aan, sloeg het stof van zijn kniën en monsterde Battle. „Pardon," zei hij dan, „maar als ik me niet vergis, heb ik te doen met een vertegenwoordiger van Scotland Yard?" „Zo is het," zei Battfe laconiek. „Dan zal ik u even m'n legimitatie- stukken laten zien," zei de Frans man veronschuldigend. „Het was ver standiger geweest, als ik daarmee be gonnen was." Hij haalde z'n portefeuille uit z'n zak, nam er een paar papieren uit en overhandigde die aan de recher cheur. En tegelijk hiermee keerde hij de rever van zijn jas binnenste buiten en liet iets, dat daar vastge speld was zien. Battle liet een half onderdrukte kreet van verbazing horen. Hij keek de papier door en gaf ze aan de man met het puntbaardje terug. „Het spijt me, dat we u zo hard handig aangepakt hebben, meneer," zei hij. „Maar het is uw eigen schuld geweest nietwaar?" Bij het zien van de verbaasde ge zichten van de pseudo samenzweer ders begon hij te lachen. „Een collega van mij, die ik al eerder verwacht had," legde hij uit. „De heer Lemoine, van de Süreté te Parijs." HOOFDSTUK XIX Achter de schermen. Anthony, Virginia en Bill keken de Franse detective overK ft aan. De man glimlachte om hun verbaasde gezichten. „Maar, oui," zei hij, „het is waar. Er ontstond een stilte, waarin ieder v~r zich en oo zijn manier z'n gedachten bij de nieuwe verwikkelin gen aanpaste. Na een paar minuten verbrak Vir ginia het zwijgen. „Weet u wat ik denk, hoofdrecher cheur?" „Neen, mrs. Revel. Vertelt u het me eens." „Dat het langzamerhand tijd begint te worden om ons in te wijden." „In te wijden? Ik begrijp u niet, mrs. Revel." „U begrijpt me héél goed, hoofd rechercheur. Ik weet natuurlijk wel, dat George u tien maal per dag op het hart gedrukt heeft, dat u voor zichtig moest zijn en de zaak geheim moest houden.dat is echt iets voor George! maar eigenlijk doet u toch b'-ter, als u ons het nodige vertelt. Dan riskeert u niet, dat we met ons allen aan het dectective spelen gaan en daardoor misschien véél kwaad doen. Vindt u ook niet, mr Lemoine?" „Ik ben het vo7komen met u eens, madame." „Je kunt de boe1 niet altijd onder de roos houden," zei Battle. „Dat heb ik mr. Lomax trouwens al van het begin af gezegd. Mr. Eversleigh is mr. Lomax' secretaris, dus dit zal 't wel mogen weten. Mr. Cade is er te gen wil en dank mee in betrokkken, dus die heeft het recht te weten, wat er aan de hand is. Maar..." Battle zweeg. „Ik vreet, wat u zeggen wilt," zei Virginia. „Maar mrs. Revel! Vrouwen zijn zc indiscreet! Ik hoor het George ai zeggen!" Lemoine had Virginia oplettend staan aankijken. Toen ze zweegfkeer- de hij zich tot de Scotland Yard-be ambte. Heb ik u madame zoeven niet mir. Reva1 horen noemen?" „Ja. zo heet ik, zei Virginia. „Dan is uw echtgenoot in diplo matieke dienst geweest, niet? En dan bent u rnet hen in Herzo-Slowakij*. geweest een paar maanden voor de moord op het koninklijk echt paar. „Ja!" Lemoine keerde zich naar Battele. „Volgens mij, heeft madame recht op het verhaal. Zij is er indirect bij betrokken. En dan..." er kwam een humoristische tinteling in zijn ogen, „madame geniet een goede reputatie in diplomatieke kringen." „Gelukkig, dat ik zulke goede ge tuigschriften krijg," lachte Virginia. „En gelukkig, dat ik er daardoor niet buiten gehouden behoef te worden." „Hoe denken de aanwezigen er over, iets te drinken?", vroeg Antho ny. „Waar heeft de conferentie plaats? Hier?" „Ja, alsjeblieft," zei hoofdrecher cheur Battye. „Tot een uur of zes moeten we hier blijven. Daar heb ik mijn rpJ-« voor. Als u, straks, 't verhaal gehoord hebt, zult u begrij pen, waarom." „Dan zal ik even voorraad «aan ha len." Bill ging met hem mee. Na een caar minuten kwamen ze met eer. blad met glazen, een siühon en ver schillende andere in^r--1'"—1 A-rug. De uitgebreide commissie van on derzoek zette zich genoeglijk, in de hoek bij de haard, om een massieve eiken tafa1 heen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6