FREDERIK PARTIJRAAD KVP BIJEEN Radiostraling, radar en V 2 in dienst der Sterrenkunde AAN KOLPING TROUW SATERDAG 13 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De jongste verkiezingen - Actie Weiter - „Onafhankelijke Boerenpartij" - Gezinspolitiek - Oorlogsschade Bij de opening van de vergadering van de Partijraad der Katholieke Volkspartij, welke vandaag in Utrecht wordt gehouden, heeft de voorzitter van de partij, de heer W. J. Andriessen, een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend. 't Zou struisvogelpolitiek zijn te willen ontkennen, dat .ook deze ver kiezingen geen zwakke plekken te zien gegeven hebben. Ik doel hierbij niet op de actie-Weiter, doch heb het oog op bepaalde plaatsen en streken van het land, waar ons stemmencij- fer hoger had kunnen zijn. De par tijleiding is bezig met een analyse van de stembus-uitslag en is voorne mens, bijzondere aandacht aan deze zwakke plekken te besteden. Een woord van dank richtte spre ker aan het adres van allen, die hun medewerking aan de verkiezingen hebben gegeven. Hierin betrok de voorzitter óok hen, die de partij financieel hebben gesteund. De heer Andriessen noemde het een feit van betekenis te kunnen vaststellen, dat belangrijke bedragen door individuele personen beschik baar zijn gesteld, om de verkiezings actie te kunnen financieren. Sprekende over de actie-Weiter zeide de heer Andriessen o.m.: Wij allen hebben deze actie betreurd, om dat ze afbreuk heeft gedaan aan de staatkundige eenheid der Nederland se Katholieken. De eigen tijdse ontwikkeling, met de daarmede gepaard gaande ernsti ge verschijnselen van innerlijke ver zwakking, vervaging van grenzen, normen en maatstaven nopen tot de conclusie dat de eenheid der Kotho- lieken in staatkundig opzicht van enorme betekenis ie. Hopenlijk zal het a.s. congres der partij gelegen heid bieden hierop wat dieper in te gaan. Intussen heeft de lijst van het voorlopig katholiek comité ruim 60.000 stemmen verkregen en ver kreeg de heer Weiter zijn zetel in onze volksvertegenwoordiging. Men zal zich herinneren dat het comité-Weiter zelfstandig met een lijst meende te moeten uitkomen, om dat de K.V.P. een verderfelijk Indo nesisch beleid voerde en samenwerk te met de P. v. d. A. Van een samen werking, als door de heer Weiter be doeld, met laatstbedoelde partij, kan niet meer worden gesproken. De Ka tholieke Kamerfractie heeft bewust en weloverwogen een Kabinet op bredere basis gewenst en de feiten v/ijzen m.i. uit, dat deze visie alles zins juist is geweest. Deze samen werking kan dus niet meer als een rechtvaardiging voor een afzonderlijk optreden van de groep-Welter gel den. Onder verwijzing naar de aan kondiging van het Katholiek Comité van Actie (groep-Welter) op 5 Oc tober 1.1., waarin werd medegedeeld, dat deze groep in een vastomlijnde organisatievorm zal deelnemen aan de eerstkomende gemeenteraadsver kiezingen, concludeerde spreker, dat het katholiek comité van actie het woordje „voorlopig" was reeds ver vallen zich tot een politieke orga nisatie formeert en als zodanig aan de gemeenteraadsverkiezingen deel neemt. Hierbij speelt noch het Indo nesisch beleid, noch het samengaan met de P. v. d. A. een rol, aldus spr. Inmiddels zal het partijbestuur, naar aanleiding van hetgeen ik zo juist over de partijvorming van het Katholiek Comité van Actie mede deelde, een circulaire aan de afdelin gen van de partij doen uitgaan, waar in gewezen zal worden op artikel 24, lid 3 en op artikel 36, lid 2 van het algemeen reglement der partij, waar in is bepaald dat verplicht royement, door de afdelingsbesturen, moet vol gen van leden, die lid zijn van een andere politieke organisatie. Hieron der wordt verstaan elke georgani seerde electorale samenwerking met staatkundig doel, buiten een der in hoofdstuk II, paragraaf 7, genoemde organisatie-verbanden. Een waarschuwend woord moge ik ook laten horen, aldus' spr.. naar aan leiding van de oprichting van een ..Onafhankelijke Boerenpartij" eigen lijk gezegd is de naam „Nederlandse boerengemeenschap", doch deze is paj later gekozen, kennelijk met de be doeling de goegemeente zand in de ogen te strooien. Merkwaardig is de liefde, welke van communistische zij de voor dit geval ten toon gespreid wordt. Wanneer van die kant. met instemming, daarin gezien wordt een samen bundelen van de oppositie te gen het regeringsbeleid yi de land bouw, dan weten wij uit welke hoek de wind waait. Een ander punt, dat onze belang stelling vraagt is de bestrijding van wat ik nu maar, zacht gezegd, zal noemen de prikkellectuur. Het is een raadsel, hoe in deze tijd van papier schaarste, zoveel vuil van onze druk persen kan rollen. Een andere aangelegenheid, welke de laatste weken heel wat pennen in beweging heeft gebracht, is de loon- en prijspolitiek van de regering. Hoe de Katholieke fractie over de gang van zaken denkt, is u gebleken en het heeft weinig zin hierover in dit openingswoord veel te zeggen. Desgewenst is er hedenmiddag gele genheid om daarover met de fractie voorzitter van gedachten te wisse len. Wel zal het uw instemming gehad hebben, dat het dagelijks bestuur van de partij een verklaring heeft gepu bliceerd, waarin het afkeuring heeft uitgesproken over het feit, dat de re gering niet onmiddellijk haar voor nemens ten aanzien van de gezinnen met meer dan 4 personen concreet 1-nbaar heeft gemaakt. Daarop had den gezinnen recht. zien van dit stuk gezinspolitiek de kinderbijslag waakzaam en werk zaam blijven. Niet omdat wij het zo prettig vinden, doch omdat de gro tere gezinnen met niet verdienende kinderen ook aanspraak hebben op een redelijk deel van wat er te ver delen valt. Natuurlijk moeten deze aanspraken binnen redelijke grenzen gehouden worden reden tot kla- jen bestaat daartoe tot nog toe dunkt m(j niet doch binnen di° grenzen moeten deze aanspraken dan ook worden gerealiseerd. Iets anders liggen de stukken ten aanzien van de materiële oorlogs schade. In ons Katholieke volksdeel is dat, evenals in andere bevolkings groepen, een brandend probleem. Uitingen daarvan hebben we nog niet zo heel lang geleden kunnen verne men uit Limburg Dit probleem moet met bekwamen spoed worden aange pakt en tot een redelijke oplossing worden gebracht. Blijkbaai wil dit ook de regering. Om van de gevoe lens van de partij ter aanzien van deze materie te doen blijken, zal het partijbestuur in de loop van deze vergadering voorstellen, in een motie deze gevoelens tot uitdrukking te brengen en, bij aanvaarding daarvan, deze motie aan regering en volksver tegenwoordiging doen toekomen. Ho penlijk zal dit optreden er aan mede kunnen werken een spoedige behan deling te bevorderen. KINDERBIJSLAG GEVRAAGD OOK VOOR ZELFSTANDIGEN. Motie Dioc. Kath. Middenstandbond. De Centrale Raad van de Katho lieke Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem in vergadering bijeen op Woensdag 3 November j.l. in Ho tel KrasnapolSky te Amsterdam; kennis genomen hebbende van de maatregelen der regering in ver band met de intrekking, c.q. ver mindering van de subsidies op voed sel en brandstoffen; spreekt zijn ernstige teleurstelling uit, dat in deze maatregelen geen rekening is gehouden met de toene mende moeilijkheden waarin grote groepen van middenstandsonderne mers hierdoor zijn geraakt. Immers, op de eerste plaats ko men de kleinondernemers, wier in komen in vele gevallen op hetzelf de niveau liggen dis van de arbei ders. niet voor een bijslag in aan merking; terwijl toch ook voor hen als consument de huishoudelijke uit gaven toenemen, maar vervolgens mogen zij de loonbijslagen die zij aan hun werknemers moeten uitbe talen althans voorlopig niet doorberekenen. Enerzijds dus een verhoging van hun budget als consument, ander zijds in vele gevallen een ernstige verhoging van hun bedrijfsonkosten. Vervolgens brengt de Centrale Raad de noden van de vooral grotere middenstandsgezinnen onder de aan dacht, welke door de laatste maat regelen nog ernstig zijn toegenomen Besluit deze Motie ter kennis te brengen aan het Dagelijks Bestuur van de N. R. K. M. met het dringend verzoek om ten spoedigste alle stap pen te doen om te bevorderen, dat de dreigende en gedeelte'ijk reeds ingegane nieuwe lasten zullen wor den opgeheven, c.q. voorkomen, en dat zal worden getracht ten spoedig ste ook de zelfstandigen te doen in schakelen in de kindertiijslagrege- ling, waarvoor in afwachting op de definitieve inschakeling een noodre- geling in het leven zou moeten wor den geroepen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor In de inaugurele rede, welke de nieuw benoemde hoogleraar in de ster renkunde aan de Leidse universiteit,prof. dr. P. Th. Oosterhoff, ter gele genheid van zijn ambtsaanvaarding heeft uitgesproken heeft hij interes sante mededelingen gedaan over de ontwikkeling der practische sterren kunde. Inaugurele rede van prof. dr. P. Th. Oosterhoff Na erop gewezen te hebben, dat de sterrenkunde als een der oudste, zo niet als de oudste der natuurweten schappen is te beschouwen, gaf prof. Oosterhoff een uitvoerige uiteenzet ting over de ontwikkeling, die de sterrenkunde gedurende vele eeuwen heeft doorgemaakt. De techniek van het waarnemen der hemellichamen heeft sinds het werk van ycho Bra- he in de zeventiende eeuw wel zeer grote veranderingen ondergaan en vooral gedurende de laatste vijftig ja ren is deze ontwikkeling in versneld tempo geschied, terwijl wij nu onge twijfeld leven in een tijd, die althans wat de sterrenkunde betreft, grote beloften voor de toekomst inhoudt. Over de speciale en zeer algemene eigenschap van de sterrenkundige waarneming, zeide spr., dat deze niet kan worden gekoppeld aan het expe riment, dat in de meeste andere na tuurwetenschappen een zo belangrij ke plaats pleegt in te nemen. De zon, de planeten, de kometen, de sterren en de donkere en licht gevende ne vels, zij i 11e zijn zo ver van ons, aard se waarnemers, verwijderd, dat van een beïnvloeding dezer objecten door ons zelf geen sprake kan zijn. Na uitgeweid te hebben over het instrumentarium, dat de astronoom thans tot zijn beschikking heeft en waarbij men '-nderscheidt refractoren en reflectoren, waarbij in het eerste type de optiek uit lenzen, in het twee de uit spiegels bestaat, wees spr. er op, dat de fotografie langzaam maar zeker een steeds belangrijker plaats in de sterrenkunde is gaan innemen. Een voortdurend toenemende gevoe ligheid, een betere homogeniteit en houdbaarheid der emulsies en vele andere factoren werkten er toe mee, dat in de tegenwoordige tijd een groot percentage der waarnemingen langs fotografische weg wordt ver kregen. Men heeft lang gezocht naar nieuwe middelen, die de fotografi sche plaat bij het meten der intensi teiten zou kunnen vervangen, en na dat deze methode eindelijk gevonden was, raakte zij spoedig sterk op de achtergrond, voornamelijk door de ontwikkeling van de foto-electrische fotometer. De geweldige ontwikke ling van de techniek gedurende de afgelopen oorlogsjaren bleek reeds spoedig, nadat de vrede was gesloten, ook voor de sterrenkunde vele conse quenties met zich te brengen, welke heden nog niet ten volle kunnen worden overzien. De in de oorlog ont wikkelde multiplier fotocel zal daar bij een belangrijke rol spelen. Bij de ze foto-electrische cel, die niet groter is dan een normale radiolamp, heeft men een millioenvoudige versterking van de fotostroom weten te bereiken. Evenmin als de ontvanginstallaties voor het onderzoek der radiogolven, zullen de twee typische oorlogspro ducten, waarmee interessante ster renkundige resultaten zijn bereikt, tot de normale uitrusting van een sterrenwacht gaan behoren. Zowel de radar, als de eens zo gevreesde V 2 zijn nl. kort geleden dienstbaar ge maakt aan de sterrenkunde. De radar wordt voornamelijk ge bruikt bij de waarneming der vallen de sterren. Het is misschien overbo dig te wijzen op de misleidende be treden, wanneer een vast deeltje, dat gewoonlijk kleiner is dan een milli meter, met grote snelheid in de at mosfeer van de aarde terecht komt. Behalve de lichtuitstraling tengevolge van de wrijvingswarmte, treden nog ionisatiaverschijnselen op langs de baan van de meteoriet en de hierbij vrijgekomen electronen weerkaatsen de uitgezondm radargolven. Uit het tijdsverloop tussen uitgezonden sig naal en ontvangen echo kan de af stand worden berekend en zelfs is men in staat de afstand van de me teoriet te bepalen, terwijl deze waar neming in tegenstelling tot de mees te andere door bewolking in het ge heel niet worden belemmerd. Met behulp van de V 2 heeft men voor het eerst spectra van het zon licht kunnen verkrijgen, die zich tot in het verre ultraviolet uitstrekken. De dampkring der aarde vormt een onoverkomelijk obstakel voor een niet onbelangrijk gedeelte der zonne straling. Zo is o.a. een kleine hoe veelheid ozon op grote hoogte er de oorzaak, dat in een bepaald golfleng- tengebied de ultraviolette stralen niet tot ons kunnen doordringen, zelfs al zouden de waarnemingen op de hoog ste bergtop worden verricht. De V2 echter kan ongekende hoogten, tot boven de 150 Km., bereiken en dus vulde men di ruimte, die enkele ja ren geleden nog springstoffen placht te bevatten, met spectrografen, hoog temeters en wat dies meer zij en men is er in enkele gevallen in geslaagd het projectiel na zijn duizelingwek kende vlucht terug te vinden, waar bij de films nog in bruikbare staat bleken te verkeren. Spr. besloot zijn interessante ver handeling met enkele woorden te wij den aan degene, die met de instru menten werkt en de bestaande me- hoden toepast. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. In verband met werkzaamheden in de hall, zal de hoofdingang van Maandag 15 November af geduren de ongeveer twee maanden geves tigd zijn aan de achterzijde van het museum, le Binnenvestgracht 33. De ze werkzaamheden maken het even eens onmogelijk de op de begane grond ingerichte zalen voor het pu bliek geopend te houden Wel zullen geopend blijven de op de eerste ver dieping gelegen afdelingen, t.w.: Ja pan en vasteland Azië, Plastiek en OUDERAVOND R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES, TE LEIDEN. Ruim honderd vaders en moeders gaven Donderdagavond aan de uit nodiging gehoor, in de R.K. Vak school een ouderavond bij te wonen. Deze ouderavond werd gehouden voor de ouders der eerste-jaarsleer— lingen van de primaire dagopleiding en had tot doel het contact te leg gen tussen ouders en school en de samenwerking te verzekeren. Slechts heel kort traden aan het begin van de avond de vertegen woordigsters van de 6 eerste-jaars klassen voor het voetlicht met een lied en een declamatie. In een dui delijke inleiding, waar alle ouders zeer geïnteresseerd naar luisterden, behandelde de directrice, mej. Schreurs, de mooie maar moeilijke taak van de opvoeders. Vroeger was de opvoeding een minder zware taak, dan in de tegenwoordige moeilijke tijd en daarom kan en wil de school met haar rijke hulpmiddelen de ouders een grote steun zijn. Maar dan is het noodzakelijk, dat ouders en school elkaar kennen, met elkaar sa menwerken en eikaars gezag hoog houden. Voor het meisje dat na de lagere school geen ULO of Midelbare School bezoekt, is de Huishoudschool een prachtige voorbereiidng voor het la tere leven. Ervaren vakleraressen ge ven onderricht in de naaldvakken, de huishoudelijke vakken n.l. koken en wasbehandeling en in Algemeen- Vormend Onderwijs. Deze primaire, d.i. eerste, opleiding, duurt 2 jaar, waarna de meisjes of een zeer goede hulp in het gezin kunnen zijn of zich verder bekwa men in de Vakopleiding voor cos- tuumnaaister, in de Middagooleiding, in de opleiding Hulp in de Huishou ding of Kin der verzorgster. Steeds wordt gestreefd naar ver nieuwing en verbetering van het on derwijs, naar aanpassing bij het prac tische, huiselijke leven. In verband hiermee behandelde mej. N. Fokke in het kort de nieuwe methode voor naaien, waarmee in de afgelopen 2 jaar verrassende resultaten zijn be reikt. Nadat gelegenheid gegeven was tot het stel1 en van vragen, ver spreidden de ouders zich over de verschillende lokalen. Er was een kleine collectie uitgestald van de werkstukken van de naaldvakken, stofversieren, tekenen en alg. vor mend onderwijs. De leerlingen bo den haar ouders een kopje thee aan en in alle lokalen waren de lerares sen aanwezig om de inrichting uit te leggen en met de ouders over de belangen van de kinderen te spre ken. De voldoening van ouders en leer krachten aan het einde van deze pret tige leerzame avond was het beste bewijs, dat deze eerste van een se rie oudersavonden een groot succes is geworden. ERE-SCHULD EN DANKBAARHEID Dinsdag a.s. geeft de afdeling Zuid- Holland van de Vereniging Ereschuld er Dankbaarheid opnieuw een film voorstelling in de Stadsgehoorzaal. Waren het de vorige maa1 de films, betrekking hebbende op de mobilisa tie en de strijd van het Nederlandse leger in de jaren 1939 en 1940 alsme de de bevrijding van Nederland in 1945, thans zullen worden vertoond de documentaire geluidsfilms betref fende het leven van de Nederlandse militairen in Indonesië. Waar de toestand in Indonesië mo menteel in het brandpunt van de be langstelling staat, is het een goede ge dachte geweest bedoelde films thans in Leiden te brengen, waardoor men zichzelf een goed beeld kan vormen van het leven en werken van onze jongens overzee. De opbrengst komt wederom uit sluitend ten goede aan de militaire oorlogsgewonden en de nagelaten be trekkingen van de gesneuvelden. De overheid kan hen helpen, doch er komt tegenwoordig zoveel meer kijken om rond te komen en daarvoor is geld nodig, veel geld. APOTHEKERS-ASS. EXAMEN. Geslaagd Apothekers-ass. examen de dames W. M. E. Beyer te Den Haag; P. J. Burger te Wilhelmina dorp; 1. van Laarhoven te Leiden; T. Leunis te Terneuzen; T. de Neve te Den Haag: C. van Oosten te Maas sluis; J. J. C. Pollen te Den Haag E. J. Quant te Den Haag; A. C. M Smit te Delft; P. J. Verboom te Dor drecht; C. A. Zieck te Voorburg en de heer J. G. B. Kerstiëns te Delft, Enige weken geleden hielden ruim 20.000 leden van de Gezellenvereni- gingen in Duitsland een grote bijeen komst Nu bereikte ons het bericht, dat van 1 Januari a.s. af het „Kolpings- blatt" wederom zal verschijnen. Als derde blijde mededeling be reikte ons langs andere bron dan het krantenbericht een tijding, dat in middels in Duitsland wederom een vergadering van Centraal Presiden ten der Gezellenverenigingen heeft plaats gevonden. Alhoewel de Leidse Gezellenver- eniging na de oorlog niet is terugge keerd, hetgeen trouwens met alle verenigingen in Nederland, niet is geschied, is het Kolpingswerk nog niet dood. Bovenstaande berichten tonen aan, dat Vader Kolpings gedachten nog leven, en over de wereld zullen rond gaan. Welke de invloed is geweest op het huidige geslacht, dat zich in zijn jeugd voor de katholiek-sociale werk zaamheid van het Kolpingswerk openstelde is by benadering niet te vermoeden. Overal treft men de Gezellen meer nog de Gezellen-geest nog aan. De deviezen; Godsdienstzin, ar- beidzaamheid, vrolijkheid, en eens gezindheid zijn niet vergeten. Ster ker, deze deviezen hebben bij de Gezellen nog niets van hun heerlijke glans verloren. Ook in Leiden en de omgeving treft men op alle posten van het maatschappelijke leven de voorma lige St. Joseph's Gezellen aan. Uit persoonlijke contacten met le den van de voormalige Gezellenver- eniging zowel in Leiden, als te 's-Gravenhage, als in de naaste om geving van deze plaatsen is geble ken, dat er bij velen een heilig heim wee bestaat naar de Geezllenver- eniging, welke allen zo heilig was. Door velen worden de hoogtij-da gen in het leven van Vader Kolping in eigen huisgezin, soms met enige vrienden, wel gevierd. Kolpings geboortedag en de dag van diens overlijden wordt door de Gezellen nog algemeen herdacht; het zijn de data respectievelijk van 4 en t December. Zij, die aan de herdenking van Va der Kolpings geboortedag en de dag van diens afsterven meer dan per soonlijke aandacht willen besteden, worden verzocht hun naam en adres op te geven aan ondergetekende: P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85, Lei den (telef. 22851). Moge ik deze regels, gewijd aan de onvergetelijke Adolf Kolping, beslui ten met de aanhaling van het een voudige opschrift op diens graf in de helaas verwoeste Minoritenkerk te Keulen: „Hier rust Adolf Kolping. Hy smeekt om de aalmoes van het ge bed" en de laatse alinea van het ge bed, dat de Leidse St. Joseph's Ge zellen in het gebouw Rapenburg 52 en in de St. Lodewijkskerk bij her haling voor de Zaligverklaring van hun Vereerder Stichter hebben ge beden; „Moge hem de eer der Altaren ge worden tot meerdere eer en glorie van God, tot heil van onze door vele gevaren bedreigde jeugd". P. B. H. OOSTDAM. LEIDS STUDENTEN TONEEL VOOR WORLD STUDENT RELIEF. Het Nederlands Comité van World Student Relief, dat zich beijvert om het om gewetenswille elders uitge weken studenten moge'ijk te maken hun studie in Nederland voort te zetten en te voltooien, streeft er naar in de eerste plaats de daa-toe benodigde middelen uit directe aca- damische samenleving bijeen te bren gen. Deze kan evenwel niet alles doen en daarom wordt thans ook een beroep gedaan op niet-academici. De actie voor W. S. R. naar buiten het academieverband zal echter ge heel het academische stempel blij ven dragen, doordat het Leidsch Stu- tenten Toneel bereid is gevonden in divers steden een toneeluitvoering te verzorgen, waarvan alle baten aan het W. S. R. toeva'len. Opgevoerd zal v/orden het enige jaren voor de oorlog door Armand Sallacrou geschreven stuk „L'Incon- nue d'Arras" in de Nederlandse ver taling van J Velserboer. De voor stelling voor de Leidse burgerij vindt plaats in de Schouwburg op Vrijdag avond 19 November a.s. Enige da- "en later volgt een voorstelling in Den Haag tijdens welke men door ruime belangste'lin* van officiële zijde ook uit overheidskringen blijkon van erkentelijkheid voor deze actie verwachten mag. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Ge neeskunde: de heren L. H. J. Th. Crobach te Heerlen en W. Klein Wassink te Almaar; arts examen le gedeelte: de heren G. A. M. van Assen te Rotterdam en S. W. Hogens te Wassenaar; arts-examen 2e ge deelte: mej. J. J. Bouman te Voor burg en de heer E. G. Wijngaarde te Leiden. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Op Maandag 22 November zal de vermaarde Hongaarse cellist Tibor de Machula, die hier reeds herhaaldelijk met veel succes optrad, een sonate avond geven met onze zo bekende pianist Theo van der Pas, waar wer ken zullen worden uitgevoerd van Beethoven, Kodaly en Rachmaninov. Bioscopen Luxor heeft deze week Abott en Costello op het witte doek in de film „Op glad ijs". Zij stellen zich voor als een paar nette fotografen, maar reeds spoedig zijn ze na- tuurlyk door toevallige omstandig heden bij een bankroof betrok ken. Ze worden genoodzaakt, om hun woonplaats te verlaten en trek- Partij en fractie zullen ook ten aan-1 naming van de verschijnselen, die op- Maskers, en de Schatkamer. en het avontuur met Kobus Kluiibeen verteld door Huibert Te 18. ,,A Grutjes!" stamelde de waard. „Dat is vast Notaris Zwingelhout; hij is de rechterhand van de roverhoofdman." „Boem! boem! boem!" ging het weer op de deur. De waard komp in elkaar. „Verschrikkelijk.." pre velde hij zachtjes voor zich heen, „Waar haal ik zo gauw honderd gulden vandaan. de notaris komt natuurlijk de be lasting halen. O, wat moet ik begin nen." Hij maakte nog steeds geen aanstalten om de deur te openen. „Als U mijn wensring eens ge bruikte," stelde Frederik voor. De waard ademde verlicht op. „Dat is waar ook!" zei hij. Hy liep naar de lade en draaide de sleutel om en.. „Afblijven!' snauwde een dunne stem. „Je wilt natuurlijk je geld voor my verstoppen, hè? Maar dat zal je niet lukken; zowaar ik notaris Zwingelhout ben. Doe de deur open!" Frederik zag hoe een wijdgemond pistool door een kier in de luiken naar binnen wees; recht op de waard die zich met knikkende knieën naar de deur begaf en haastig de gren dels terugschoof. ken naar de bergen, waar een groepje uitverkorenen van de schaats- ep skisport geniet. Helaas bevinden zich daar eveneens de werkelijke bankrovers, die 'n plan netje ontwerpen, om de twee vrien den van kant te maken. Maar by Abott en Costello zijn ze daarvoor aan het verkeerde adres. Er volgen allerlei zotte situaties met echt Amerikaanse gooi- en smijtpartijen, die natuurlijk in hst voordeel van de twee grapjassen verionen. Alleen in de liefde zijn ze niet gelukkig, maar dit is een feit, waaraan ze al lang gewend zijn. Voor degenen, die een onbezorgd avondje willen hebben, is deze film bij uitstek geschikt. In het voorprogramma draait een interessant filmpje over de belang rijkste perioden uit het leven van de grote Amerikaanse president Roosevelt. Toegankelijk voor alle leeftijden. Casino geeft een reprise van de succesfilm „De kampioen melk boer", een dwaze historie van een melkboer, die voor een krachtpatser wordt aangezien en tenslotte zelf in zijn kracht gaat geloven. In werke lijkheid is hij een speelballetje van gokkende managers. Maar intussen leidt dit alles tot vermakelijke si tuaties. Omwille van enkele details is voorbehoud voor volwassenen ge boden. Rex heeft een avonturenfilm „Texas". De naam duidt voldoende de inhoud aan. Een nadere om schrijving is niet te geven, daar de film gistermiddag nog niet was aangekomen. Voor 18 jaar. Trianon. Wanneer Shakespeare in eigen persoon de filmische weer gave van zijn „Ham'let" zou hebben aanschouwd, zou hij er ongetwijfeld tevreden over zijn geweest. De film heeft vele mogelijkheden, waarover het toneel en zeker het toneel uit Shakespeare's tijd! niet kan of kon beschikken. Er is door de regie, gebonden aan de tekst met haar vele alleenspraken, knap werk verricht. Het is een filmisch toneel spel, dat in sommige scènes de fan tasie, welke de Hamlet-lézer zich al lezende heeft gevormd, verre over treft. Zelfs het slot met de vier voudige moordpartij in het ge schreven stuk rond-uit gezegd een draak wordt op de film aangrij pend. Het is verheugenswaard, dat de vertoning van de „Hamlet" ge prolongeerd moest worden. Dege nen, die de wereldberoemde trage die der besluiteloosheid nooit ge lezen hebben, zullen er toe gebracht worden haar ter hand te nemen. De Shaltespeare-aanhangers zullen hun visie op het drama verdiept en verlevendigd vinden. Lido. Tarzan is reeds menigmaal op het witte doek verschenen in de geheimzinnige sfeer van het machti ge oerwoud en de wonderlijke die renwereld, welke hier nog steeds een. lustoord vindt. Het ging daarbij vry- wel steeds om hem te bewonderen in zijn omgang met het dier. In de film „Tarzan en Tanya" zien we Johnnie Weissmüller thans met Jane en Boy 'n nieuwe ster in deze omgeving in dc strijd tegen de blanke jagers, die de wilde dieren willen vangen om ze gekooid over te brengen naar de verschillende dierentuinen in Europa Ook koning Farrod, de heerser in het gebied, waar Tarzan woont en waar de jachtexpeditie belandt, is tegen dat plan en hij staat slechts toe, dat van elk soort twee exemplaren, een man- nettje en een vrouwtje, worden mee genomen. Evenwel, Koning Farrod valt ten slachtoffer aan de geidzuciit van zijn neef, prins Ozira, die 'n goed voordeel in deze jachtexpeditie ziet. En.er wordt jacht gemaakt op aller lei dieren en in ongekende hoeveel heden, maar Tarzan, bijgestaan door Jane, Boy, de chimpansee Cheett en 'n kudde olifanten, doen de expeditie met hangende pootjes terugkeven. Prachtige opnamen, zeldzame kijk jes in de dierenwereld, fraaie plan tengroei, kortom de schoonheid van deze ongerepte wildernis wordt, lokt aan tot een bezoek, waarvan men geen spijt zal hebben. Voor personen boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2