7 SCHOORSTENEN \JKmte Qetf Kamerleden pleitten voor bezui nigen. - Terug naar oud-Hollandse soberheid Sigaren voor 1 Maart niet duurder Engeland slaat Wales (1-0) Montgomery voert besprekingen DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Tweede Kamer In de vergadering dier Tweede Ka mer iheeft de heer Oud (WD) gis termiddag zijn rede bij de algemene beschouwingen over de rijksbegro ting voortgezet. De voorbereiding der algehele grondwetsherziening moet naar zijn mening niet al te lang wor den uitgesteld. Hij zeide in te stem men met de politiek der regering ten aanzien der prijzen door afschaf fing van subsidies. Tegen de loonbe slag had hij geen bezwaar, maar hij meende, dat men daarbij niet uit sluitend naar de arbeiders moet kij ken. De heer Wagenaar (CPN) vroeg waaruit de bedreiging uit het Oosten, waarover hier gesproken is, bestaat! Hij merkte op, dat de Sovje-Unie nooit een aanvalsoorlog begonnen is; de gemarchalliseerde landen drijven naar oorlog. De vraag van de heer van der Goes van Naters, of spr. bij een aanval op het Westen door het Oosten met gekruiste armen zou blij ven staan, achtte hij onzinnig. De P. v. d. A. interrumpeerde en vroeg om een duidelijk antwoord, dat spr. bleef ontwijken. De heer Zandt (S.G.) zeide, dat te rugkeer van Gods Woord noodzake lijk is. Verootmoediging is meer dan ooit nodig en de overheid moet daar in voorgaan. Intussen gaf hij af op de „inquisitie" van Rome, hekelde de Maria-verering, enz.; helemaal geen taal van een waarlijk verootmoedigd man! De overheid mag er niet toe meewerken, dat de Dag des Heren nog meer ontheiligd wordt en voorts keerde spr. zich tegen het misbrui ken van Gods naam. De heer Zandt zeide voorts zich niet te kunnen ver enigen met de grondslag van het ka binet, noch met het beleid ten op zichte van Indonesië. Tenslotte maak te- hij bezwaar tegen de verplichte vaccinatie. De heer Hofstra (Arb.) was van oordeel, dat niet meer nodig is een begroting van jaar tot jaar, welke in evenwicht is. Er moeten echter voor bereidingen worden getroffen, om te geraken tot verbetering van de Staatsbalans. De belastingdruk moet verminderd worden; en er zal geen sprake kunnen zijn van inwilliging van alle wensen. De heer van de Wetering (CH) noemde de financiële toestand des lands zeer zorgelijk, al zijn er symp- tonen. welke op een verbetering wij zen. Het vinden van mogelijkheden tot bezuiniging zal niet gemakkelijk zijn. Gewaakt moet worden tegen verdere verhoging van het uitgaven niveau en ook tegen met te vroeg verlagen van bronnen van inkomsten. Hij stelde vast, dat. er geen Sprake is van een belangrijke bezuiniging op het uitgebreide burgerlijke perso neel. In een uitvoerige financiële be schouwing bepleitte de heer Lucas (KVP) de noodzakelijkheid van het drukken der uitgaven. Bij herziening der belastingwetgeving dient bijzon dere aandacht te worden besteed aan de moeilijke positie van de kinder rijke gezinnen. De heer Ritmeester (WD) meen de, dat het gevaarlijk is te blijven rekenen op hoge middelenopbrengst. Verlaging van de belastingdruk moet zeer spoedig geschieden. De heer Hoogcarspel (CPN) be toogde o.m., dat in deze naar zijn in zicht door de Amerikaanse geest be- invloede, begroting onderwijs, cul tuur en sociale zaken er karig af ko men. Te kwart voor zeeven is de verga dering verdaagd tot hedenmiddag een uur, dan komt de regering aan het woord. MINISTER STIKKER BEZOCHT DJOKJAKARTA De Nederlandse mr D. U. Stikker die heden is te ruggekeerd naar Nederland heeft in de hoof dstad van de Republiek In donesia een onderhoud gehad met de republikeinse vice-president Moh.. Hatta. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 Meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.pl., 10.00 Morgenwij ding, ds. A. L. Broer tp Hilversum, 1G.30 Voor de vrouw, 10.45 Gr.pl., 12.15 „De Normaalschool", 12.00 Van Wood Quartet, 12.30 Weepraatje, 13.00 Nieuws, 13.50 Gr.pl., 14.00 Kookkunst, 14.20 Pierre Palla, orgel, 15.00 Ons volk in zijn dichters, 15.20 Middag concert, 16.00 Richard Tauber, 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Mu ziek voor altviool, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr., 19.15 Accordeolo, 19.30 „Nederland en zijn gewesten", 20.00 Nieuws, 20.30 „Midden in de wereld", 21.00 Men vraagten wij draaien, 21.30 Hoorspel, 22.00 Buitenlands week overzicht, 22.15 Gr.pl., 22.40 „Van daag", 22.45 Avondwijding, HILVERSUM II, 415 Meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl., 8.00 Nieuws, 8.15 „Pluk de dag", 9.00 Russische componisten, 9.35 Schoolradio, 10.05 Muziek houdt fit, 11.00 „De Zonne bloem", 11.40 Schoolradio (Groep 1), 12.04 Hans van de Hombergh, piano, 12.30 Weeroverzicht, 13.00 Nieuws, 13.50 „Op de korrel". 14.00 The dream o* Gerontius, 15.40 H. Robinson Clea ver, orgel, 16.00 Radio-ziekenbezoek, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Robert Ir win, 17.45 „Wat het buitenland leest", 18.20 Kamermuz., 19.00 Nieuws, 19.15 Bezettingstijd, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Promenade orkest, 20.30 „De tien ge boden", 21.25 „Le nozze di Figaro", Distributie blijft waar schijnlijk ongewijzigd De „Maasbode" verneemt van be voegde zijde, dat de prijsverhoging van sigaren, sigaretten en kerftabak niet vóór 1 Maart 1949 te verwachten is, daar de accijnsverhoging voor ta bak wanneer deze althans door de Staten-Generaal wordt aangenomen, dan pas zal ingaan en een tussen tijdse verhoging niet in de bedoe ling ligt. Dat de duurste sigaren dan onge veer 40 cent zullen gaan kosten klopt met de berekening, maar het kwan tum, dat in de hoogste prijsklasse zal worden gemaakt, zal aanmerkelijk lager liggen dan thans het geval is. Onder het huidige systeem van een gemiddelde maximumprijs voor de gehele productie, welke voor si garen thans 18.8 cent per stuk be draagt wordt nu ongeveer 20 pet. der sigaren in de hoogste prijsklasse van 27 cent gemaakt. Wordt de accijns verhoging door de Kamers aangeno men, dan zal de gemiddelde prijs voor sigaren met ongeveer 10 pet. worden verhoogd en zal, in verband ook met de hogere tabaksprijzen, een prijsklasse van 40 cent voor ten hoogste slechts 5 pet. der totale pro ductie denkbaar zijn. Daar beneden liggen dan verschillende andere prijs klassen. Doordat de fabrikanten met een middenprijs moeten werken, kunnen zij de goedkopere kwaliteiten in min dere mate verhogen dan de duurde re. Verwacht wordt, dat de goed koopste kwaliteiten sigaren en signo- rita's niet in prijs zullen stijgen. Ook voor sigaretten zal een ge middelde prijs voor de gehele produc tie worden vastgesteld en zal de ver plichting, bepaalde hoeveelheden in lagere prijsklassen af te leveren, ge handhaafd blijven. Naast de sigaret ten van 1.20 per pakje, zullen dan ook aanmerkelijk goedkopere soorten verkrijgbaar zijn. Op een opheffing van de distribu tie of een verruiming van het rant soen per 1 Januari 1949, behoeft men, naar ons van deze zijde verzekerd werd, niet te rekenen. Het Rijksbu reau voor tabak blijft althans ten aanzien daa.rvan nogal pessimistisch. BEURSOVERZICHT. De stemming op de effectenbeurs te Amsterdam, die reeds flauw was, was er gisteren niet op verbeterd. De koersreactie vond verdere voortgang en, hoewel over het algemeen geno men niet zulke grote verliezen wer den geleden als Donderdag, kwamen de koersen in vrijwel alle rubrieken opnieuw op een lager peil. De aan- leidende oorzaak hiervoor was naast de algemeen onaangename toestan den het feit, dat zich in Amerika we derom een scherpe reactie had vol trokken. De beleggingsmarkt bleef rustig. De Nederlandse staatspapieren wa ren prijshoudend, vrijwel niet veran derd. De 20-j. H. S. is op zijn vaders boerderij in de buurtschap Zandve'd (O.) in een ongeveer 3 meter hoge hoop kaf van het koren gevallen en gestikt. De 15-jarige A. 'R. te Rotterdam geraakte in brand, toen hij met ande re jongens de brand staken in een wasteil met vuile petroleum op een werkplaats, 's Avonds is hij aan de gevolgen overleden. 9 Nov. 1947 te Een zwarte han Het vierjarig dochtertje van de familie v. d. Berg te Ouderkerk a. d. Amstel is onder een auto geraakt en overleden. Een 74-jarige vrouw is te Am sterdam onder een tram geraakt en op slag gedood. Uit het kamp te Laren zijn twee politieke delinquenten gevlucht, van wie één weer spoedig is gepakt. - De Bijzondere Raad van Cassa tie heeft S. B^aauw uit Almelo, die verscheidene Joden heeft gear resteerd en doodgeschoten en tot le venslang was veroordeeld, veroor deeld tot de doodstraf. Een ander, die ook dergelijke misdrijven had begaan, O. v. Dijk uit Lexbierum, en die ver oordeeld was tot 15 jaar kreeg nu le venslang. Een zwarte handelaar tc Am sterdam die sigaretten op het Dam plein verkocht, werd gearresteerd. Hij wist te ontsnappen. Aan een som matie om te blijven staan, gaf hij geen gevolg. Daarop lostte de amb tenaar een schot, dat de arrestant trof. Zijn toestand is niet ernstig. De daders van een overval op 9 Nov. 1947 te Rotterdam, waarbij een caféhouder werd beroofd, zijn door de Rotterdamse politie gearres teerd. Een hunner was als militair in Indië, maar is vandaar met de „Waterman" naar Nederland ver voerd. Ontbijtkoek en zwarte stroop zijn in prijs gestegen. Ontbijtkoek is van 1 tot 5 cent per koek duurder geworden. De prijs van zwarte stroop ie 11 cent per K.G. gestegen. De vergoeding aan ten onrech te gedetineerden wordt vari 5 op maximum 8 gld. per dag gebracht. Voor het internationale petition nement voor de uitvoering van het Esperanto op de scholen zijn uit Ne derland 50.000 individuele en 975.000 coTectieve handtekeningen binnen gekomen. Het petitionnement zal be gin 1949 aan de N.V. worden aange boden. Veroordeelde dienstweigeraars, die eerst in Zutphen werden opge sloten, worden in een kamp op het terrein van de rijkswerkinrichting Veenhuizen ondergebracht Daar zit ten thans ongeveer 200 z.g. Indië- deserteurs, jongelui die na voor de dienst in Indonesië te zijn opgeroe pen, onderdoken. Z. Em. Joh. Kard. de Jong, heeft benoemd tot pastoor te Steen- wij kerwolde de zeereerw. heer J. H. Spiuyt en tot pastoor te Stokkum de zeereerw. heer A. C. de Greef. Anderen door lawaai niet hinderen, Resultaat: risico's verminderen. rvE INTERNATIONALE ontmoeting EngelandWales, die gistermiddag op het Astonvilla-terrein te Birmingham werd gespeeld, is geëindigd in een 10 overwinning voor Engeland. Deze stand was reeds1 in de eer ste helft verkregen. Deze overwinning is wel een kleine zege, maar zij dient toch-als een prestatie van formaat te worden aan gerekend. Immers, 65 minuten lang heeft het elftal met 10 man moeten spelen nadat Scott, de rechtsback ge wond het speelveld had verlaten en zelfs een korte tijd met 9 spelers, toen ook midvoor Millburn onklaar was geraakt. Geïnspireerd door het schitteren de spel van aanvoerder en linkshalf "Wright en onder de leuze „aanvallen ig de beste verdediging" hield het team stand tegen het fanatieke spel der Welsmen, die nu hun kans zagen. Ward, die de plaats van Scott in nam, had een groot aandeel in deze titanenstrijd. Uitstekend greep hij steeds in en vooral de beste aanval ler van Wales, Clarke, had het niet gemakkelijk tegenover hem. Een andere Engelsman, die letter lijk en figuurlijk voor twee speelde, was Mortensen. Deze Blackpool-man combineerde de plichten van rechts half en rechtsbinnen op voortreffelij- Terwij'l dit schitterend stand hou den de ruim 68000 aanwezige toe schouwers in vervoering bracht, be tekende de machteloosheid van de Wales-aanval een grote teleurstelling voor de supporters. Behalve Clarke had het elftal geen enkele speler, die zich als voetbal-artist met een Mefc- thews of een Finney of als doorzetter met spelers als Mortensen en Mill burn kon meten. Nadat een doelpunt van Mortensen was afgekeurd, ontstond de enige goal in de 39e minuut. Toen doelman Hughes de bal uit een schot van Millburn vlak voor de voeten van Finney sloeg, die ineens en laag in schoot. LEMBERECHTS SPEELT NIET TEGEN NEDERLAND. In verband met een blessure is het uitgesloten dat de bekende Belgische buitenspeler Lemberechts op 21 No vember a.s. te Antwerpen met het Belgische elftal tegen Nederland mee speelt. Veldmaarschalk lord Montgemory of Alamein heeft gisteren besprekin gen gevoerd over militaire vraag stukken met de chef van de genera le staf, luit.-generaal mr. H. J. Kruis, de chef marinestaf, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe en de chef lucht machtstaf, generaal-majoor C. Gie bel. De besprekingen, welke gehou den werden in het hoofdkwartier van de generale staf, de Julianaka- zerne in Den Haag, werden ook bij gewoond door de chef staf van veld maarschalk Montgomery, major-ge neral R. F. K. Belchem en lieut.-col. Tweedie. In de middaguren bracht veld maarschalk Montgomery een bezoek aan het ministerie van Oorlog, waar hij besprekingen voerde met de mi nister van Oorlog. Voordat deze be spreking plaats vond had de minis ter een onderhoud met prins Bern- hard. Generaal-majoor M. R. H. Cal- meyer, chef van het kabinet van de minister was hierbij tegenwoordig. Veldmaarschalk Montgomery werd bij zijn aankomst en vertrek luide door de samengestroomde menigte toegejuicht. De politie had moeite de afzetting te handhaven. Hedenmorgen bracht de veldmaar schalk lord Montgomery een bezoek aan de minister-president W. Drees. De hoge Engelse gasten werden ont vangen door de kapt. ter zee C. Moolenburgh toegevoegd hoofdoffi cier van het kabinet van de minister président. Door de ronkende motoren van de zes witgehelmde marechaussées, die zoals gewoonlijk de wagen van Montgomery begeleidden, was het publiek attent gemaakt o.p het be zoek van de veldmaarschalk. Ve"en hadden zich voor het kabinet ver zameld. Na ruim drie kwartier trad Mont gomery weer met de minister-pre sident Drees naar buiten. Na afscheid genomen te hebben, vertrok de veldmaarschalk naar de Britse ambassade. Vandaar vertrekt hij naar paleis Soestdijk waar Ko ningin Juliana en Prins Bernhard hem hedenmiddag zouden ontvangen. ATHLETTEK FANNY EN SLIJKHUIS NAAR AMERIKA. Verschillende Europese athleten werden door de Amerikaanse Ama teur Athletic Union uitgenodigd aan de indoor wedstrijden tussen 29 Ja nuari en 6 Februari deel te nemen. Tot deze athleten behoren ook Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis. Naar het ANP verneemt hebben zij de uitnodiging geaccepteerd. Het echtpaar Blankers-Koen en Wim Slijkhuis zullen vermoedelijk op 6 Januari per boot vertrekken. De eerste wedstrijd zal op 29 Januari te New York worden gehouden, zodat onze athleten enige tijd zullen heb ben om te acclimatiseren voordat hun krachten op de proef worden gesteld. Dan volgen op 5 Februari te Boston en op 12 Februari te New York wed strijden, waarna als hoogtepunt op 19 Februari te New York de Amerikaan se indoor kampioenschappen Hierna zouden onze landgenoten v/ederom naar Nederland terugkeren, doch het is niet uitgesloten dat zij nog enige weken langer in de Ver enigde Staten te gast zullen zijn om dt wedstrijden, welke op 26 Februari en 6 Maart te New York worden ge houden, nog te kunnen meemaken. De overige Europese athleten die door de Amateur Athletic Union zijn uitgenodigd zijn de Belg Gaston Reiff, Hansenne (FrankrijkZato- pek (Tsjecho-Slowakije), Ahlden en Bengtsson (Zweden). 'ZWEMMEN GOEDE L.Z.C.-RESULTATEN OP KRINGZ W EMC OMPETITIE. Voor de derde competitiewedstrijd van de Kring Den Haag, Dinsdag avond in Den Haag gehouden, be stond zeer grote belangstelling van de zijde der aangesloten verenigin gen en ook de L.Z.C. was er door verschillende leden vertegenwoor digd. De resultaten door de dames en heren zijn niet onverdienstelijk ge weest en geconstateerd kan worden, dat de Leidse zwemmers en zwem sters een woordje gaan meespreken. Op het nummer 400 M. borstcrawl werd Joop v. d. Reyden vijfde in 6.07.6. De snelste tijd was 5.13.4 door H.Z. en P.C. gemaakt. De dames Hannie Caspers, H. Veer en L. Mens maakten op de 100 M. schoolslag resp. tijden van 1.29.1, 1.31 en 1.31.2 en de L.B.C. plaatste zich in het algemeen klassement op de derde plaats achter D.Z.V. en ZIAN. Zeven verenigingen namen deel. Bij de jongens adspiranten met niet minder dan 84 deelnemers werd F. Kamphuis 12e in 16 sec., J. Eb- bink 13e en 16.4. Uit veertien deelnemende vereni gingen plaatste de L.Z.C.-damesploeg fjopie de Jong, Annie de Mey en Dicky Stomps) zich derde in de 3 x 50 M. wisselslag dames met een tijd van 1.59.7. Zeventig deelnemers waren er in het nummer 100 M. schoolslag heren nieuwelingen. J Heek werd 3e in I.27, Mansoer 5e in 1.27.8 achter H.Z. en P.C. en ZIAN. Het aantal deel nemende verenigingen was 15. In het nummer 150 M. wisselslag persoonlijk werd Dicky Stomps 5e in 2.29.8, Jopie de Jong 7e in 2.34. On der de 23 deelnemers van 9 vereni gingen werd L.Z.C. derde in het alg. klassement achter Delft en ZIAN. WATERPOLO L.Z.C. VERLIEST ONNODIG VAN H.Z. EN P.C. H. Voor de wintercompetitie van de K.N.Z.B. zal de L.Z.C. met een enigs zins verjongde ploeg uitkomen. De opstelling, waarin gespeeld zal wor den, is als volgt: doel: H. v. d. Rey den; achter: J. v. d. Reyden, M. Brak en H. Versluys; vóór: C. Stomps, P. Lut en F. Teegelaar. Gisteravond werd de eerste proef met deze opstel ling genomen tegen de reserven van H.Z. en P.C. en we menen on danks de geleden 42 nederlaag, dat er wel wat in zit. De nederlaag toch zelve is niet een direct gevolg van het vertoonde spel. Twee doelpun- tea hadden door de Leidse keeper voorkomen moeten worden en het feit, dat P. Lut zo onmogelijk in zijn bewegingen belemmerd werd door zijn tegenspeler en hij dikwijls meer onder dan boven water vertoefde hetgeen de scheidsrechter had moe ten voorkomen belette hem ook maar enigszins zijn spel te ont plooien. Daarnaast staat, dat de L. Z.C.-ploeg in haar geheel tot betere BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De kampioen melkboer", volwassenen. Lido: „Tarzan en Tanya", 14 jaar. Luxor: „Op glad ijs", alle leeftijden Rex; „Texas", 18 jaar. Trianon; „Hamlet", volwassenen. resultaten moet komen door meer beweeglijk spel. Er wordt teveel een afwachtende houding aangenomen en de snelheid van een tegenspeler wordt niet met dezelfde munt beant woord. L.Z.C. nam vrij spoedig de leiding. Uit een goed aan Teegelaar gegeven vrije worp, plaatste deze naar Lut na aanvankelijk de schijn te hebben gegeven of hij zelf wilde schieten. Lut scoorde onberispelijk (10). Uit een Haagse aanval dreef de bal naar het doel en toen Harry v. d. Reyden de bal wilde grijpen, dreef hij hem verder in het doel (1—1). Met een fraaie onhoudbare doorslagbal gaf de Haagse midvoor zijn club de leiding (12). Na de hervatting wist Tege laar met een fraai achterwaarts boog schot gelijk te maken (2—2), doch de L.Z.C.-keeper werd daarop verrast door een fel, doch niet onhoudbaar schot (23) en even later volgde het vierde doelpunt uit een geani meerde aanval (24). SCHAKEN Persoonlijk kampioenschap L.S.B. Gisterenavond werd de le ronde- van de wedstrijd voor hef Persoon lijk Kampioenschap van de Leidsche Schaakbond verspeeld. De voorzitter van de L.S.B.de heer Herfkens, heette alle deelnemers wel kom en sprak de wens uit, dal deze wedstrijden even prettig zuhen ver- kpen als de vorige. In de ommissie voor eventuële geschillen zijn geko zen de heren Teleng, Rotteveel en Preenen. Nadat de wedstrijdleider, de heer Jac. Galjaard, nog enige technische mededelingen had gedaan werden de klokken aan de gang ge bracht. De eerste uitslagen werden: Groep A: Ir. Paardekooperv. Galen xx; DèmmendalVerburg xx; TelengSchüss xx. Groep B: TurkKriek 10; BeyBarkema YiYi\ Admiraalvan der Nat xx. Groep C: Posthumav. Gelder 01; RotteveelKoet xx. Kanbier Leenheer xx. 2e klass A: GeyerOuw^rkerk 1 0; SluiterPadding xx; Zwaan Anes xx. Groep B: v. d. BergOptendrees xx. MombergBlonk 01; P. Bar kemaPoot xen. Groep C: Volders—Varkevisser xx; Preenenv. Renswoude 10; Verduin—Spek xx. - 3e klasse A: A. de RooElzinga MVz- v. de Kaagv. d. Meide 10; P. GaljaardJansen 10. Groep B: BeekmanPrins 10; v OordVavier 01; Slegtenhorst J. de Roo 10. IJSHOCKEY DEN HAAG—BRUSSEL 11—1. Op de Haagse kunstijsbaan werd gisteravond het ijshockeyseizoen of ficieel geopend met een wedstrijd tussen HHIJC en een ploeg uit Brussel. In een matige wedstrijd wis ten de Hagenaars onze zuiderburen met 11—1 te kloppen. DAMMEN OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP. Ghestem toch van de partij. Naar de „Tijd" verneemt, zal de Franse wereldkampioen dammen Pierre Chestem nu tóch deelnemen aan het wereldtournooi dammen, dat Zaterdag in Amsterdam begint. Dit is te danken aan de persoonlijke be moeiingen van de Nederlandse kam pioen en favoriet Piet Rozenburg, die op eigen initiatief naar Parijs trok, daar het conflict tussen Ghestem en zijn bond bezwoer en er voor zorgde, dat weg van Parijs naar Amsterdam voor de Fransman geëffend werd. ALPHENSE DAMCLUB Het eerste team van dé ADC speel de voor de competitie tegen het eer ste tiental uit Bodegraven O.G.B. Doordat deze slechts met 9 spelers aan de borden verschenen, begonnen xij reeds met een 2—0 achterstand. Dit was voor de gasten evenwel geen beletsel toch nog een alleszins ver diend gelijk spel 1010 in de wacht te slepen. Het tweede tiental van de A.D.C. deed het beter en speelde te gen de reserves van O.G.B. een zo danige partij, dat de gasten met een 146 nederlaag genoegen moesten nemen. Maandag a.s. speelt A.D.C. thuis voor de competitie tegen de teams van R.D.C. uit Rijnsburg. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTUS 49 Hij was voor zijn doen ongewoon ernstig; de laatste woorden van Battle hadden hem tot nadenken gestemd. Opzettelijk koos hij door het park dezelfde weg als op die bewuste Don derdagavond en toen hij uit het kreupelhout vandaan kwam en het grijze huis voor zich zag liggen, bleef hij staan en trachtte zich voor te stellen, waar hij, een paar minuten na het schol, het verlichte raam ge zien had. Was hij er zeker van, dat het, het tweede raam van de hoek geweest was? Bij dat aandachtig bekijken van de eerste verdieping deed hij een merk waardige ontdekking. Bij de hoek van de vleugel, ongeveer anderhalve meter er voor, sprong de muur over een breedte van veertig centimeter Vr">vit en juist in die resteerende anderhalve meter was een raam. Stond je nu recht voor de vleugel, dan was dit raam het eerste raam en het eerste boven de vergaderzaal het tweede. Maar stond je een meter of tien verder naar rechts, dan ver dween het eerste raam achter de uit springende band en dan was het raam boven de vergaderzaal dus het eerste. Waar had hij nu die bewuste avond, toen het licht in de kamer opging, gestaan?, Anthony vond die vraag al heel moeilijk te beantwoorden. Een meter of vijf maakte een groot verschil. Maar één ding stond vast. Het was zeer goed mogelijk dat hij zich met z'n bewering, dat het licht in de tweede kamer opgegaan was vesgist had. Het kon evengoed de derde ge weest zijn. Dus de vraag was nu: wie bewoon de de derde kamer van de hoek? Bij de eerste de beste gelegenheid moest iiij proberen, dat te weten te komen. Het geluk was hem gunstig. In de hall zag hij Tredwell, die juier de zwaar-zilveren ketel op de thee tafel zette. Geen van de bewoners van „De Schoorstenen"', tijdelijke of permanente was in de buurt. „Hallo, Tredwell," zei Anthony, „Ik wou je juist iets vragen. Wie heeft de derde kamer van het eind van de westelijke vleugel? De kamer boven de vergaderzaal bedoel ik." Tred well dacht een poos lang diepzinnig na. „Dat is de kamer van de Ameri kaanse meneer, meneer Fish bedoel ik, meneer." „Oü... Dank je wel." „Tot uw dienst, meneer." Tredwell maakte een beweging, of hij weg wilde gaan, maar hij bedacht zich De lust om als nummer één een nieuwtje te vertellen, maakt zelfs butlers menselijk. „U heeft zeker al gehoord, wat hier gisteravond is gebeurd, meneer?" „Nee", zei Anthony. „Wat dan?" „Een poging gedaan om in te bre ken, meneer.3' „Wat! En wordt er iets vermist?" „Nee meneer. De dieven zijn be trapt bij het uit elkaar nemen van een van de wapenrustingen in de vergaderzaal. Ze hebben overhaast de vlucht moeten nemen. Jammer ge noeg zijn ze ontsnapt." „Merkwaardig!" zei Anthony. „Weer die vergaderzaal. Hoe zijn ze binnen gekomen?" „Het wordt algemeen aangenomen, meneer, dat ze een van de deuren opengebroken hebben." Tevreden met de indruk die zijn mededeling gemaakt had, keerde Tredwell zich om... en ging. met de ®-°bruikeliike vero"**-1, een en al waardigheid een stap achter uit. „Pardon meneer! Ik heb u niet horen binnenkomen, meneer! Wist niet dat u vlak achter me stond." Isaacstein, de man die bijna het slachtoffer geworden was van Tred- well's ijver om nieuwtjes te vertel len maakte een. joviaal-af werend gebaar. „Het is niets, goeie man. Absoluut niets!3' Tredwell stapte met een gering schattend gezicht weg. Isaacstein kwam verder de hall in en liet zich in een van de gemakelijke stoeien neer. „Hallo Cade, al weer terug? Ge hoord, wat er vannacht gebeurd is?" „Ja,3' zei Anthony. „Een week end met de nodige emoties." „O, maar dat van vannacht is ama- teurswerk," zei Isaacstein. „Daar zui len de mensen hier uit de buurt wel méér van weten." „Zijn er dan mensen hier in de buurt, die wapenrustingen verzame len?'' vroeg Anthony. „Een eigen aardig soort liefhebberij „Zeer eigenaardig," stemde Isaac stein toe. Hij wachtte even, ging dan met zekere nadruk voort: „De hele toestand is hier trouwens eigen aardig." „Hoe bedoeH u dat?3' Eenvoudig .dit. Waarom worden we hier vastgehouden? Gisteren is het coroners-onderzoék geweest. Het lichaam is vanmorgen al naar Londen overgebracht, als doodsoorzaak voor het grote publiek wordt hartverlamming opgegeven. Maar waarom mogen we dan geen van al len weg? Mr. Lomax begrijpt er ook niets van. Hij verwijst me voortdu rend naar hoofdrechercheur Battle." „Hoofdrechercheur Battle voert iets in zijn schild,3' zei Anthony naden kend. „En voor het gelukken van wat hij in zijn schild voert, is het no dig, dat we en bloc hier blijven." „Maar neem me niet kwalijk, mr. Cade, maar u bent weg geweest." „Uitgelaten aan de ketting. Al die tijd een mannetje achter me gehad. Ik zou niet eens de kans gehad heb ben om iets, de revolver bijvoorbeeld, te verdonkeremanen." „Ja, die revolver,3' zei Isaacstein nadenkend. „Die is nog niet gevon den, wel?" „Nee.3' „Waarschijnlijk in het meertje ge gooid." „Dat is heel goed mogelijk." „Waar is Battle? Ik heb hem de hele middag nog niet gezien?" „Naar Londen, ik heb hem op het station gesproken.3' „Naar Londen! Zo! En heeft hij ook gezegd, wanneer hij terug kwam?" „Morgenochend vroeg, als ik hem goed begrepen heb.3' Op dat ogenblik kwam Virginia met Lord Calerham en mr. Fish de gang van de eetkamer uit. Ze be groette Anthony met een glinVach. „Al terug mr, Cade! Heeft u ge hoord van de rustige nacht, die we gehad hebben?" „Ja, waarachtig, mr. Cade," zei de Amerikaan. „Het is me een nachtje wel geweest. Hebben ze u al ver teld, dat ik mrs. Revel voor een van de schoeljes heb aangezien?" „En ondertussen is de echte schoelje ontsnapt?3' vroeg Anthony. „Ja, Ontsnapt!" zei mr. Fish met een begrafenisstem. „Toe, schenk jij thee?" vroeg Lord Caterham Virginia. „Bundie is weer nergens te vinden." Virginia nam Bundle's gastvrou- we'^ike plichten gewillig waar. Daar na kwam ze met haar kopje thee bij Anthóny zitten. „Kom straks bij het schuitenhuis, zei ze zachtjes. „Btfl en ik hebben u een l^eboel te vertellen." Daarna nam ze, een en al leven dig heid, aan het gesprek van Lord Caterham en mr. Fish deel. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2