Kostelijk spel van de Young Vic Gemeenteraad Mphen a.d. Rijn WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 UE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN SHAKESPEARE'S „AS YOU LIKE IT-» De vertoning van Shakespeare's kostelijke comedie „As you like it" door de spelers van de Londense „Young Vic Company" voor het Academisch Kunstcentrum is gister avond een ongewoon succes geworden Shakespeare is nog a'tijd levend; zijn figuren weten zelfs de jeugd nog te pakken, omdat zij personificaties zijn van blijvende waarden. Men weet, dat de Young Vic, zelf een team van jonge spelers, wil optreden voor jonge mensen en deze waren dan ook in de Leidse Schouwburg rijkelijk aanwezig; vooral op de „hogere" ran gen, waar het gold: „hoe jonger hoe hoger". En als de jeugd voor jeugd speelt, dan wordt Shakespeare's won derlijk spel van jonge liefde een feest van frisse levensblijheid. Het bleek de opvatting van de jeugdige Engelse spelers te zijn, het oudé blij spel zo natuurlijk mogelijk weer te geven, in tegenstelling met hetgeen wij van Nederlandse gezelschappen zagen, die de onwaarschijnlijkheid van 't gegeven aanvaardend, het ge heel in een sfeer van onwerkelijk heid trokken. Waarschijnlijk lag de bedoeling van Shakespeare zelf meer in de lijn van de Engelse acteurs. In elk geval bleek de Engelse ziens wijze uitstekende resultaten te kun nen bereiken, want het was een charmante, prettige, frisse en vro lijke opvoering. Al'e acteurs waren jonge mensen, zodat de oudere figu ren niet altijd die natuurlijke ver tolking vonden, welke alleen oudere acteurs kunnen geven, maar de jon ge figuren en die vormden de hoofdpersonen waren er des te beter door. Wat n pracht type was Orlando, gespeeld door Pierre Lefe- vre, die de leider van het team bleek te zijn. Een echte jongen, met de na tuurlijke gratie van een sterke jeugd, die door een wonderlijke spa'ing van het lot de liefde won van de hertogs dochter Rosalind. Ook deze, Jean Wilson, bleek een ras-artiste te zijn, evenals haar zachtere vriendin Celia, gespeeld door Ann Morrish. Bijzon der goed was ook de nar Touchstone, die hier de gedaante had aangenomen van een koddige kerel op leeftijd. Kortom van elk der diverse types kon men vaststellen, dat zij boven- de midde'maat waren. Alles werd in vlot tempo gespeeld, zonder dat men verviel in routine- sleur. Decors en belichting waren zorgvuldig uitgebalanceerd, waar door alleraardigste scènes werden verkregen, zoals bijv. in het Ar- dens foreest, wanneer de mannen van de verbannen hertog aan het maal zitten. Aan het begin van de drie grote gedea'ten ging een kort stukje mu ziek vooraf, om de sfeer te bepalen; een middel dat men hier ook wel heeft toegepast, doch met minder succes dan gisteravond het geval was. Na afloop, toen de ovaties los barstten, trad de voorzitter van het Academisch Kunstcentrum, de heer Cronheim op het toneel om Rosa lind met bloemen te huldigen en een krans te leggen om de schouders van Orlando. In een keurig Engels spgechje dank te hij de spelers van de Young Vic voor hun brilliant spel en voor hun bereidheid om Leiden daarvan te la ten genieten. Ook dankte hij reeds bij voorbaat voor hun toezegging vol gend jaar nog eens terug te komen. Waarop Pierre Lefevre weer met eni ge woorden dankte voor de gastvrij heid en de goede organisatie. Tot weerziens! KLAPROOSDAG 13 November 1948 Ook dit jaar zal op 13 November a.s het Nederlands Oorlogsgravenco- mité de bekende klaproosverkoop or ganiseren. Door steeds grotere bekendheid van dit werk in het buitenland breidt het aantal van hen, die als gasten van het gehele Nederlandse volk de graven van hun dierbaren bezoe ken, zich jaarlijks belangrijk uit. Naast de steun en de gastvrijheid, verleend aan duizenden bezoekers, financiert het Comité ook de jaar lijkse Airborn Pilgramage naar Oos terbeek en Arnhèm. Gedurende 4 a 5 dagen wordt gastvrijheid verleend aan circa 500 Oud-Strijders en nabe staanden. In het afgelopen voorjaar waren ook 80 Franse Oud-Strijders en nabestaanden de gasten van het Comité. Op Zondag 14 November zullen overal ter were'd de gevallenen uit beide wereldoorlogen op plechtige wijze worden herdacht. Bij ons zal ae grote nationale plechtigheid we derom plaatsvinden in de historische Nieuwe Kerk op de Dam te Amster dam, des middags te 3 uur. Laat ieder rechtgeaard Nederlan der zich op 13 November tooien met het internationaal symbool der dank baarheid jegens de tienduizenden ge allieerde strijders, die voor deze vrijheid in Nederland hun leven ga ven. Zij, die het Leidse Comité a.s. Za terdag by deze actie als de collec tant^) willen assisteren, kunnen zich vanaf des ochtends 9 uur melden in de bovenzaal van de Sociëteit „Amicitia", Steenstraat. R.K. E.H.B.O. ..PEERKE DONDERS" VIERDE ééNJARIG BESTAAN. Een daverende feestavond. Een zilveren jubileum vindt men tegenwoordig iets gewoons: het moet beslist 50 jaar zijn, voordat men er bijzondere aandacht aan wijdt. Des ondanks ging de R.K. E.H.B.O. een feestavond uitschrijven, wegens haar éénjarig bestaan. Velen mogen dit overdreven vinden, maar het is zo als de voorzitter, de heer C. W. Dries- sen, in zijn openingswoord zei: „Ouders kennen vreugde op de eerste verjaardag van een kind, dat zijn eerste wankele schreden doet door de huiskamer". Inderdaad! Onder tussen zijn de eerste wankele schre den van „Peerke Donders" toch al vast 27 gediplomeerden' De voorzitter verwelkomde de gees telijk adviseur, pater A. van Gendt, O.F.M., de vertegenwoordigster van de Nat. E.H.B.O.-commissie, mej. van Alen, afgevaardigden van de E.H.B. O.-raad, mevr. Manders, namens de Kath. Vrouwenbeweging, afd. Leiden, mevr. Driessen, namens de K.A.V. en Zusters Remmers, van het Katholiek Sociaal Bureau, namens Katholiek Leiden. Men had zich verzekerd van de medewerking van de toneel-afdeling der K.A.V., met het blijspel in drie bedrijven van A. J. Reider „Fami lie Schellevisch", dat de Katholieke Arbeiders Vrouwen, onder regie van mevr. W. van DamBorst, hadden ingestudeerd voor haar eerste optre den. Deze jonge toneelgroep heeft haar debuut gemaakt op een wijze, die be wondering afdwingt. Onbedaarlijk is er gelachen om de non-stop nonsens, die in dit stuk verkocht werd. Als de schrijver het zó bedoeld heeft, is zijn werk een succes; heeft hij er een diepere achtergrond aan willen geven, door een stuk uit het leven op de planken te brengen, dan heeft hij de spijker misgeslagen. De hele intrige is zó volkomen kolder en on werkelijk, dat het reeds daarom de lachlust opwekt. Het spel behandelt de belevenissen van de fam. Schelle visch, bestaande uit een moeder, een vo'kse visvrouw, en een dochter, die veel op haar lijkt. Maar er is nog een andere dochter, die het zowaar tot actrice gebracht heeft en tenslotte huwt met de zoon van een schatrijke notaris. Wie denkt, dat in dit hu welijk botsingen voorkomen, vergist zich. Het is allemaal koek en ei, al thans tussen man en vrouw. Niet ech ter tussen de wederzijdse familie, DE CATECHISMUS IN DE GEMEENTERAAD. Raadscommissie en College nog verdeeld van mening. In de raadsvergadering van 13 September j.l. werden o.m. behan deld twee verzoeken om medewerking van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Bonifacius te Al phen aan den Rijn. Het ene verzoek betrof aanschaffing van leer- en hulp middelen in verband met de invoe ring van het vak handenai-beid in het 6e en 7e leerjaar van de R.K. bij zondere school voor gewoon lager onderwijs. Het andere beoogde aan schaffing van nieuwe catechismus- boeken. B. en W. verstrekten de raad ten aanzien van beide aanvragen een al geheel afwijzend prae-advies. De voorzitter van de R.K. raadsfractie, de heer A. F. Ruijssenaars nam het pleit op voor voornoemd kerkbe stuur. Na zijn betoog bleek het me rendeel van de. raad toen niet onge negen voor het voorstel van de heer Ruijssenaars te stemmen, dat beoog de intrekking van het afwijzend prae- adyies en indiening bij de raad door B. en W. van een nieuw voorstel tot verlenen van de gevraagde mede werking. Ook het college van B. en W. was niet ongevoelig voor het plei dooi en nam genoemd prae-advies terug. Wat zal de Raad nu doen? Met betrekking tot de aanvrage in zake invoering van het vak handen arbeid neemt de commissie thans het standpunt in, zo schrijven B. en W. aan de raad, dat medewerking hier toe moet worden verleend op grond van art. 3, lid 2bis, der L.O.-wet 1920, waarin dit vak voor mannelijke leer lingen van scholen voor voortgezet lager onderwijs, waartoe het 7e leer jaar behoort, behoudens ontheffing verplicht is gesteld. De aanvrage voor het 6e leerjaar echter acht de commissie de normale eis te boven gaan. B. en W. kunnen zich met dit standpunt verenigen. De Catechismus opnieuw afgewezen. Ten aanzien van de aanvrage om medewerking voor de aanschaffing van catechismus-boeken, zijn de me ningen van de commissie, maar ook van het college van B. en W. ver deeld. Twee leden zijn, op verschil lende gronden, van oordeel, dat de aanvrage voor inwilliging vatbaar is terwijl het derde lid en de voorzit ter, eveneens op onderling verschil lende motieven tot de slotsom ko men, dat de gevraagde medewerking behoort te worden geweigerd. De meerderheid van het college van B. en W. neemt het standpunt in, dat onderscheid dient te worden gemaakt tussen bijbelonderwijs en godsdienstonderwijs. Als bijbelonder wijs is aan te merken het, in ver binding met een zich daarvoor eige nend ander vak, b.v. lezen, vertellen van daai-voor in aanmerking komen de verhalen uit de Bijbel, het met behulp van het Bijbelverhaal verkla ren van uitdrukkingen, zegswijzen e.d. aan de Bijbel ontleend. Dit on derwijs, gegeven door de gewone on derwijzers, aan de hand van in de leesboeken voorkomende leerstof, met als motief het verrijken van de alge mene ontwikkeling der leerlingen, is stellig aan te merken als een onder deel van het algemeen vox*mend la ger onderwijs, zo schrijven B. en W. verder. Het godsdienstonderwijs daarente gen heeft tot doel het onderrichten in de geloofs en zedenleer ener kerk; het beweegt zich dus op een geheel ander terrein dan het bijbelonder wijs. De bijzondere aard van gods dienstonderwijs komt ook hierin tot uitdrukking, dat b.v. art. 26 der L. O.-wet, voor wat de openbare lagere school betreft, er van uitgaat, dat het geven daarvan is voorbehouden aan een door de kerkelijke gemeente of cjaatselijke kerk aangewezen gods- dienstleraai-. Voor wat betreft het begrip bijbelonderwijs verwijzen B. en W. naar een beslissing van de Kroon van 9 Februari 1938, waarin ook sprake is van onderwijs in „Bij waarvan het milieu nog al enigszin§ verschilt, vooral tussen de moeder en de deftige, op etiquette gebrande, tante van de gehuwde dochter. Als dan ook de voorschoot en de face a main geconfronteerd worden, wordt er het een en ander gezegd, dat niet in een woordenboek te vinden is, te meer niet daar het Leidse jargon ge bezigd werd. Maar het stuk zou niet mooi zijn, als aan het einde niet alles weer goed werd. En na de hooglo pende ruzie, bekent de tante haar on gel ük en wordt de vrede getekend. Wat het spelpeil betreft, kan de groep nog wel iets leren; de intona tie vraagt meer variatie, de personen iets meer beweging en de hoogtepun ten een fellere actie. Dat alles neemt niet weg, dat dit eerste optreden een pluim verdient en de bloemen, na af loop aan de visvrouw, (mevr. C. Up- felVisser) door de voorzitter aan geboden, zullen voor het hele en semble bedoeld geweest zijn, want dochter Trui had zeker ook een rui kertje ve'rdiend. Al was het alleen maar voor haar mooie hoedje!!! Dank werd gebracht aan de orga nisatoren van deze feestavond, waar in de heer en mevr. Van Dam een groot aandeel hadden. En als „Peer ke Donders" in het tweede jaar even enthousiast zal werken, als de leden gisteren feest gevierd hebben, be hoeven we aan goede resultaten niet te twijfelen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (I): de heer J. van Deventer te Zoeterwoude. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Donderdag 11 November en Vrij dag 12 November uitreiking van bon kaarten 901 te Roelofarendsveen. Men raadplege het datumkaartje. belse geschiedenis" en o.m. de aan schaffing van 6 platen voor de bij belse geschiedenis, geacht werd de nonnale eisen te overschrijden. B. en W. maken een vergelijking, stel len vast, dat het dragen van de kos ten van het bijbelonderwijs of de bij belse geschiedenis tot de taak be hoort van de burgerlijke overheid en dat van het religieus gerichte gods dienstonderwijs tot de taak van de kerk. Voor hun afwijzende houding voe ren B. en W. vooxhs nog aan. dat des tijds, bij de vervanging van leermid delen in de oude spelling door leer boeken in de nieuwe spelling vol gens de jurisprudentie geen beroep kon worden gedaan op art. 72 der L.O.-wet 1920. In het onderhavige geval is geen sprake van verande ring van methode, aangezien de grondslagen, waarop dit onderwijs is gebaseerd, stellig geen verandering hebben ondergaan. B. en W. menen derhalve, dat de aanschaffing van nieuwe Catechismusboeken uit de exploitatievergoeding dient te wór den bekostigd en stellen de raad voor de aanvrager in zijn verzoek ten deze niet ontvankelijk te verklaren, subsidiair de gevraagde medewerking te weigeren. Vacatux'e administrateur Water- en Lichtbedrijven. B. en W. stellen de raad voor om de heer J. Koumans. die met ingang van 1 Juni 1947, als opvolger van de heer P. Mijs werd benoemd tot adjunct-boekhouder van de water- en lichtbedrijven en reeds ruim blijk heeft gegeven voldoende te beantwoorden aan de door de com missie van bijstand voor die functie aangelegde maatstaf, te benoemen tot administx-ateur dezer bedrijven als opvolger van de heer W. H. G. Beek. ZOETERWOUDE K.A.B. Zondag vierde de afde ling haar patx-oonsfeest en werd te gelijk het 60-jarig bestaan der KAB in het bisdom' Haarlem herdacht. Na een tx-iduum in de pax-ochiekerk en H. Mis, waarna gemeenschappe lijk ontbijt, wérd 's avonds de leden een feestavond aangeboden. De on derafdeling „Liefde voor Toneel" voerde „Pietje de Duvel" op. De volle zaal heeft reuze genoten van 'het spel, wat lang niet onverdien stelijk was. De stijgende lijn, waar in zich de toneelclub bevindt, wordt voortgezet. Allen waren goed in hurx rol, en Pietje de Duvel komt zeker een- extra pluimpje toe. De traditionele verloting en wat mu ziek maakte het geheel tot een pret tige avond. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN K.V.P. Het bestuur van de K.V.P. afd. Katwijk a. d. Rijn verzoekt aan vulling van de gezonden prepaganda- cix-culaire voor a.s. Donderdagavond met de mededeling, dat de aanvang dezer vergadering is te 8 u. NIEUWVEEN GEMEENTERAAD. In de Vrijdag j.l. gehouden Raads vergadering werd door B. en W. het ontwerp gemeenterekening over het jaar 1947 aangeboden, welke reke ning in de gewone dienst een batig soldo aanwijst van f 9042.83. Uiter aard stemde dit gunstige resultaat tot grote vreugde, die nog verhoogd werd door de daarop volgende mededeling van de voorz. over de begroting voor het jaar 1949, die zonder enige moei te sluitend is verkregen. B. en W. waren de mening toege daan, dat van deze gunstige financiële omstandigheden een nuttig gebruik gemaakt dient te worden. In de com missie-vergaderingen zullen daarover nadere mededelingen worden gedaan, zomede bij de behandeling van de be groting. De voox-z. deelde vervolgens mede, dat het hem bekend is, dat er nog al gemopperd wordt over het uitblij ven van nieuwe woningen. Dat er nog geen woningen gebouwd zijn wordt ook door het gemeentebestuur zeer Detreurd. De plannen van de Nieuw- veense bouwvereniging liggen reeds geruime tijd bij de betreffende in stanties in Den Haag op goedkeuring te wachten, doch helaas is het z.g.n. bouwvolume in deze provincie, ver ovei-schreden en dient deze over schrijding eerst te worden ingehaald, alvorens nieuwe plannen worden goedgekeurd. De financiering van de nieuwbouw is reeds door de gemeen te met een bank-instelling geregeld, zodat, zodra de plannen zijn goedge keurd ook de benodigde gelden kun nen worden verstrekt: het wachten is dus op Den Haag. Tenslotte besloot de Raad een par keerverbod in te stellen voor het ge deelte Dorpsstraat vanaf de winkel van de smid H. Akerboom tot aan de kapperszaak van Joh. v. d. Leden. Auto's zujen dus uitsluitend aan de overzijd». mogen parkeren, welke maatregel ongetwijfeld een veilig 'rerkeer in deze nauwe straat zal hel pen bevorderen. OEGSTGEEST JO VINCENT—EMMIE VAN EDEN. Ten tweede male heeft mevrouw Vincent voor de Oegstgeestse Oranje- Vereniging gezongen. Ditmaal was de zaal lang niet zo overladen als in het vorige seizoen. Dit is wel jammer eerstens voor de zangeres en niet minder voor het bestuur van de ver eniging, welke zich ten doel stelt in het winterseizoen kunstavonden van gehalte te organiseren, en daarvoor :s interesse van de inwoners noodzake lijk. De toehoorders op deze avond waren buitengewoon erkentelijk, het geen zich uitte in onophoudelijk ap plaus na elk lied. wat, eerlijk gezegd, wel wat hinderlijk is en beperkt kan worden tot een blijk van waarde ring na een groep liederen. Niet dat de zange-es zulk een blijk van hu'de niet verdient, want elk lied van het met tact gekozen programma bracht zij prachtig van klank, eenvoudig, dus zonder enige charge ten gehore. Men kent haar prachtig orgaan, buigzaam en warm van timbre, en haar stijlbe sef. Eerst dan een paar Italianen, als *én waar bel-canto geneugte biedend Dan een uitstekende keuze uit het werk van Brahms, waarvan het „Nicht melir zu dir zu gehen" ont roerend klonk. Iets gemakkelijker te verstaan maar niet minder fraai wa ren de liederen van Grieg. Rudolf Mengelberg's meer beschouwende Zuid-Afrikaanse liederen (be'anscij- ke mooie toongedichten), ogenschijn lijk zo simpel en naief, begreep zij woord voor woord en noot voor noot. Met zuiver gevoel voor de atmosfeer van Caplet's muziek zong zij diens wondermooie Prières" en zij gaf een eclatant bewijs van haar kunnen, van haar opvatting en voordrachtskunst. Ten slotte vijf liederen van Hugo Wolf uit diens Italianieches Lieder- buch. De humor, melancholie en ex tase heeft zij met dramatisch talent weergegeven. Zoals hierboven ge zegd: men reageerde met groot enthousiasme op elke voordracht. Emmie van Eden, haar getrouwe ac- compagnatrice, zou haar prestatie een wat meer evocatieve werking kunnen toedenken, hoewel zij de zan geres met de grootste toewijding, slagvaardigheid begeleidde. ,.Auf Fiügeln des Gesanges" was de toe gift. Een dankwoord en bloemen aan beide executanten. J. Kortmann. OUD-ADE Personalia. Onze dorpsgenoot Jan v. d. Hulst Jz. slaagde te Am sterdam voor het vakdiploma krui denier. OUDE-WETERING Toneeluitvoering „St. Theodulfus". In hotel „Meerzicht" vond Dins dagavond de eerste van een drietal toneelavonden plaats. De heer P. H. v. d. Bosch, voorz. der toneelver. sprak een kort openingswoord, daar bij speciaal verwelkomend pastoor Saraber en pater v. d. Salm. Voor het eerst was nu het nieuwe gordijn, bij gelegenheid van het 25-jarig be staan aangeschaft, in gebruik. Men zou trachten, om dit seizoen, door het houden van een verloting, nieu we décors aan te schaffen. Vooraf gegaan door een luchtig één-actertje, getiteld „Het late bezoek", waarin ens de fatale gevo'gen van menselij ke eigendunk en hoogmoed getoond werden, bracht St. Theodulfus ons de hoofdschotel met „Hof Terhove". Dit toneelspel van Jan Steur, naar de gelijknamige roman van Maria Koenen, bracht Oude Wetering weer een van haar succesrijkste toneel avonden. Vooral de rollen Moeder Konings. haar zoon Giel en haar schoondochter Fina werden op de juiste wijze aangevoeld, en met een spelweergave ten tonele gebracht, zoals in weinig amateurgeze'schap- pen gevonden zal worden. Regisseur J. Vessem heeft weer eer gehad van zijn werk. Een volle zaal onder streepte met een gul applaus het dankwoord van de voorzitter. VOORSCHOTEN 4 Jubileumfeestavond K. A. B. Haar eigen domein, de R. K. Volks bond, ter zijde stellend, omdat zij voor deze gelegenheid haar leden niet kon bevatten, gaf de K. A. B. haar feestavond in het gebouw van Chr. Belangen aan de Wijngaarden laan. De voorz. van de feestcommis sie. de heer J. Voge^ar, opende de avond. Deze feestavond werd bijge woond door de geestelijke en bur gerlijke autoriteiten van onze ge meente. De samenspraak van Tho- masvaer en Pieternel, die door de invallers op een behoorlijke manier werd voorgedragen, gaf een be.eld over leven en arbeid van dc K. A. B„ verduidelijkt met afbeeldingen van diverse verschijningsvormen van de K. A. B.. zoals Herwonnen Levens kracht, Concordia enz. De herden kingstoespraak werd gehouren door de heer F. Keesen, tweede voorzitter van de diocesane organisatie. De heer N. Lamboo dankte na afloop van de herdenkingstoespraak de heer F. Keesen, voor de gehouden rede voering. Voor deze feestavond had Venijnige Rheumatiek - maakt de aterkste mensen ziek want rheumatische pijnen ondermij nen het hele gestel, het humeur, het huiselijk levenLaat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen In de kiem; onzuiver bloed. De aansporen de werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nie ren en ingewanden, wekt Uw orga nen op tot jeugdige, krachtige wer king. Daardoor gaat het bloed snel ler stromen en onzuiverheden scha delijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naax-mate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U al lengs bevrijd van Uw pijneh; ook van de angst voor steeds maar nieu we dreiging van steeds heftiger aan vallen. Probeer het met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) het bestuur van de K.A.B. de toneel vereniging „Spel en K'ank" uit Voor hout uitgenodigd om deze avond te verzorgen. Zij is naar Voorschoten gekomen met het toneelspel van Antoon Coolen: „De Vreemdeling" een spel in vier bedrijven. Dit fel dramatische toneelstuk kon niet na laten ontroering te wekken. De weergave van de divex-se per sonen was gaaf en goed. Het ap plaus, dat de spelers na afloop in ontvangst mochten nemen, getuigde ervan, dat de aanv/ezigen hadden meegeleefd en dat zij het gebodene ten zeerste hebben gewaardeerd. De muzikale omlijsting van deze avond wasc in handen van de Gebr. Roo sendaal, geassisteerd door de heer Eodaan. In de pauze werd de aan v/ezigen een kopje koffie met een gebakje geserveerd. Tussen de be drijven Öoor werd mededeling ge daan. dat enkele bloemstukken een bepaalde bestemming zouden krij gen en wel één bloemstuk werd ge schonken aan de kerk, een ander bloemstuk zou overhandigd worden aan de heer J- v. d. Bijl Sr. als een van de oudste leden en nog twee bloemstukken werden verloot ten bate van Herwonnen Levenskracht.' WASSENAAR ZUINIG MET ELECTRICITEIT. De directie van de Wassenaarse Gemeentebedrijven heeft deze week een actie ingezet, die tot doel heeft het stroomverbruik in de spitsuren dat is tussen half acht en half tien 's morgens en tussen vier en zes u. 's middags met 25 te verlagen. Deze bezuiniging is absoluut nood zakelijk, omdat anders het gevaar dreigt, dat de gehele gemeente in die uren van stroomlevering zal worden uitgesloten. Wassenaar be trekt haar electriciteit n.l. van Lei den en de centrale aldaar is evenals alle andere centrale's in Nederland aan een maximum capaciteit gebonden, die niet vol doende is om aan de steeds groter wordende vraag naar electriciteit te voldoen. Gisteravond heeft de Directeur van de bedrijven in een bijeenkomst met de z.g. grootverbruikers uit Wassenaar de moeilijkheden uiteen gezet en een beroep gedaan op hun medewerking. Maar ook op alle an dere verbruikers, dus op de huisge zinnen wordt een dringend beroep gedaan om in die bepaalde uren het verbruik tot het uiterste te beper ken door bijvoorbeeld geen strijk ijzers, stofzuigers, straalkacheltjes en grote lampen in te schakelen. Heeft dit beroep op vrijwillige be perking geen resultaat, dan zal noodgedwongen moeten worden overgegaan tot het bij toerbeurt af sluiten van enkele delen der ge meente. Noodgedwongen inderdaad, omdat anders wellicht heel Wasse naar stroomloos wordt gezet. Een ieder werke dus zoveel als in zijn vermogen ligt mee aan het welslagen van deze bezuinigings actie. ZOETERMEER In de sloot gereden. Maandag avond om 6 uur reed een luxe auto op de Zwaardslootseweg in de rich ting Zoetermeer. De bestuurder merkte de bocht bij de hoek ZwaardslootsewegJ. L. van Rij weg te laat op en remde op het laatste ogenblik sterk af. De wagen slipte en kwam ondersteboven in de naast de weg gelegen sloot te recht. In de auto waren gezeten een heer en een dame uit Overschie. De bestuurder, die ongedeerd was, kon zichzelf uit de auto helpen, doch zijn echtgenote kon eerst worden bevrijd, nadat een toevallig passe rende kraanwagen de auto had op gelicht. Na verbonden te zijn werd zij overgebracht naar het zieken huis Sint Antoniushove te Voor burg. Een hond, welke ook in de auto zat, had er echter het leven bij ingeschoten. De auto is voor on derzoek door de politie in beslag genomen. Ongeval. Maandagmiddag om half 3 had een ongeval plaats met een tractor, waarbij een 18-jarige landarbeider uit Berkel het slacht offer werd. Bij het ploegen van een stuk teelland in de Rokkeveen al hier, trapte hij per vergissing op een verkeerd pedaal, waardoor de tractor achteruit de sloot inreed. De jongeman werd spoedig op het dro ge geholpen en naar het ziekenhuis Sint Antoniushove te Voorburg ver voerd. Na het hechten van 'n grote wond aan het gezicht kon hij weer naar huis worden gezonden. Personalia. Bij de dezer dagen door de Ned. Veren, voor Gemeen tebelangen te 's-Gravenhage gehou den examens slaagde de h~~z C. P. Blaauwhof, ambtenaar tc secreta rie der gemeente Berkel, voor het examen gemeente-financiën le deel. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND NIEUW RUSSISCH KERKHOF IN AMERSFOORT. Naar wij vernemen zal de minister van oorlog, mr. W. F. Schokking, op 18 November a.s. in Amersfoort een kerkhof openen voor 854 tijdens de bezetting in Nederland omgekomen Russen. Het kerkhof is aangelegd naast de reeds bestaande algeinene begraaf plaats „Rusthof". De Russen, die tegen het einde van de oor-log op Texel tegen de Duitsers in opstand kwamen en daarbij het leven lieten, zullen op het Wadden eiland begraven blijven. De ambassadeur van de Sovjet- Unie in Nederland, Zijne Excellentie V. A. Valkov, zal de plechtigheid bijwonen. Voox-ts zijn alle in Neder land geaccrediteerde ambassadeurs, gezanten en de militaire attaché's in Nederland uitgenodigd. Het trompetterscorps van de Hu zaren van Boreel uit Amersfoort zal het Russische en Nederlandse volks lied ten gehore brengen. PLOTSELINGE DOOD VAN HOOGLERAAR. Gisteravond is de buitengewoon hoogleraar aan de economische hoge school, de heer C. A. Blazer uit Am sterdam, terwijl hij op het station D.P. te Rotterdam op de trein stond te wachten plotseling overleden. De heer Blazer bereikte de leeftijd van 67 jaar. GEEN UITVOER VAN BELGISCHE TEXTIEL NAAR DUITSLAND. Gisteren zou een Belgische delega tie onder leiding van de heer Leo Meers van het ministerie van bui tenlandse zaken naar Frankfort zijn vertrokken om met de Brits-Ameri kaanse bezettingsautoriteiten te on derhandelen over de uitvoer van Belgische textielproducten ter waar de van 20 millioen dollars naar Duitsland. Enige tijd geleden waren voor dit doel Duitse vertegenwoordi- gers naar Brussel gekomen. De be zettingsautoriteiten hebben de dele gatie echter plotseling laten weten, dat de onderhandelingen niet kunnen doorgaan. In Belgische textielkrin- gen heerst over deze weigering grote ontstemming, daar van de voorge stelde uitvoer naar Duitsland een op leving van de kwijnende textiel-in- dustrie werd verwacht. In dit verband herinnert men van Belgische zijde aan het enige tijd ge leden door de bezettingsautoriteiten genomen besluit om de invoer van schoenen uit België niet toe te staan. De levering werd toen aan Zwitser land en Tsjecho-Slowakije gegund. ZESDE AANSLAG OP NAHAS PASJA. Maandagavond is een mislukte aan slag gedaan op het leven van Moesta- fa Nahas Pasja, de leider van de Egyptische WAFD-partij en voorma lig minister-president. Toen Nahas Pasja bij zijn woning uit zijn auto stapte werd uit een an dere auto, naar men aanneemt met een stengun, op hem geschoten. Daar na werden handgranaten in zijn rich ting geworpen, waarop de auto der aanvallers verdween. Nahas Pasja werd niet gewond doch wel liepen enkele andere perso nen verwondingen op. Dit was de zesde aanslag, die op Nahas Pasja werd gepleegd. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND INCASSEERDER VERDUISTERT TIEN MILLE. Een incasseerder van de intercom munale waterleiding, gebied Leeu warden, zekere M., meldde zich bij de directie aan met de mededeling, dat hij tien duizend gulden had ver duisterd. De man is door de politie naar het huis van bewaring overge- bracht. Plet schijnt, dat hij geduren de de jaren na de bevrijding gere geld zijn verduisteringen heeft ge pleegd. Hij was reeds voorwaarde lijk veroordeeld wegens zwarte han del, zodat hij waarschijnlijk ook daai-voor nog gevangenisstraf zal moeten ondergaan. DE ST. PIETERSBERG WORDT AFGEGRAVEN. Naar wij vernemeft heeft in het departement van Economische .Za ken een bijeenkomst plaats gehad van de minister van Economische Za- kene, de minister van Onderwijs en de directie van de Encie-cementfa- brieken in Zuid-Limbux-g. In deze bijeenkomst is van regeringszijde aan de Encie-directie medegedeeld, dat de regering voornemens is, haar voor 60 jaren concessie te verlenen tot het afgraven van de St. Pietersberg. De directies d'er Encie is van plan bij de St. Pietersberg een fabriek te bouwen, welke rendabel geacht wordt met het oog op de lange duur der concessie. In verband met de cementvoor- ziening van ons land, die voor de bouwnijverheid van het hoogste be lang is, is de regering heengestapt over het bezwaar, dat door de af graving een s/tuk natuurschoon zal verdwijnen. Ook herbergen de grot ten van de St. Pietersberg een vleer- muizenverzameling, welke enig in Europa is. BUITENLAND TREINBOTSING IN DE MIST. Hedenochtend zijn tengevolge van een dichte mist in het station van Garenne-Colombes nabij Parijs, twee reizigerstreinen tegen, elkaar gere den. Een 30-tal personen werd ge wond.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3