S)e &2id6eSotvfcci/»it Keert minister Stikker terug? Griekenlands buren veroordeeld Militair vliegtuig bijVoorhout neergestort Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" BINSDAG 9 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11537 Vliegtuigongeluk bij Voorhout Bur. Papeogracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Aboan 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Fraoco p. p. f 4.90 - Advert 15 ct p. m.ra. Telefoontjes f 1.50 BESPREKINGEN MET HINDERNISSEN JN DE GISTEREN te Den Haag gehouden ministerraad heeft het Ne derlandse kabinet de jongste ontwikkeling in Indonesië bestudeerd. Tevens zou tijdens deze zitting de beslissing moeten worden genomen, of het nog zin heeft, de heer Stikker opnieuw naar Kalierang te zenden. Gisteren zijn de adviseurs van minis ter Stikker naar Djokjakarta terug gekeerd. Waarschijnlijk zullen zij vandaag weer naar Batavia vliegen. Volgens Associated Press zou men daaruit mogen afleiden, dat de be sprekingen met Hatta wellicht zullen worden hervat. Verontschuldigingen Een Republikeinse woordvoerder zei gisteren, dat de Republikeinse de legatie haar verontschudigingen had aangeboden voor haar brief van 3 November aan de Nederlanders. De hele zaak is een misverstand, ver klaarde hij, en een fout van de Repu blikeinse delegatie in Kalioerang. Van Nederlandse zijde werd beves tigd, dat professor Soepomo, een lid van Cc Republikeinse delegatie, op- helering had gegeven. De brief was echter niet ingetrokken. Men achtte het onwaarschijnlijk, dat minister Stikker zelf weer naar Djokja zal gaan. Houdt de minister zich aan zijn plannen, dan zal hij Woensdag of Donderdag het vliegtuig naar Ne derland nemen. De opdringende communisten in China Generaal Tsjang Kai Sjek heeft ver klaard, dat de Chinese regering zich voorbereidt op een langdurige oor- lig „Om de communisten in China volledig van de baan te schuiven". Naar zijn mening zal dit 8 jaar duren. Tsjang Kai' Sjek noemde het ver lies van Mandsjoerije ontmoedigend, doch bracht naar voren, dat dit „de regering onthief van de ontzaglijke lasten op het gebied van militaire uitgaven en het voor de regering mogelijk maakte zich voor de leger- handelingen*ten Zuiden van de gro te muur te concentreren". In de afgelopen 24 uur zijn op drie verschillende plaatsen te Sjanghai rel letjes uitgebroken. Een honderdtal personen werd gearresteerd, doch spoedig weer vrijgelaten. Volgens uit Tienstsin ontvangen berichten verlaten de regeringstroe pen Tsj engten, de hoofdstad van de provincie Jenol. Zij trekken Zuid waarts om zich, naar men gelooft, te voegen bij de troepen, die voor de tegenstand in Noord-China verzameld worden. Een lange drom vluchtelin gen trekt in een sneeuwstorm uit de stad naar Peiping om de door com munisten geleide legers te ontgaan. Lin-Tsjeng, een sterkte ongeveer 300 kilometer ten Noorden van Nan king, die deel uitmaakt van de eer ste verdedigings linie van Tsjang- Kai Sjeks hoofdstad, heeft zich aan de legers der communisten overge geven. De legers der communisten, onder generaal Tsjen-Yi zouden thans opdringen in de richting van Soe Tsjow, de voegende sterkte der Nanking. Aan de val van Lin Tsjeng regeringstroepen aan de spoorlijn zouden drie dagen van ongekend ■bloedige strijd vooraf zijn gegaan. In wel ingelichte buitenlandse kringen te Nanking is men van me- ninv, dat Nanking nog voor het einde van dit jaar in communistische han den zal vallen. Omtrent de toekomst van de Kwomintang-regering zijn de verwachtingen verdeeld. Sommige waarnemers menen, dat zekere groe pen van de Kwomintang na de even tuele val van Nanking uiteindelijk pogingen zullen doen om een coalitie met de communisten tot stand te brengen. Anderen menen, dat Tsjang Kai Sjek zijn regering zal kunnen over brengen naar Kanton in Zuid-China of het eiland Formosa, doch dat in dat geval alleen de hooggeplaatste functionarissen mee zullen gaan. DE COMMUNISTEN ZIJN ER NOG. Het hoofdkwartier van het Ne derlandse leger te Batavia heeft gis teren bekend gemaakt, dat de com munistische troepen in de Republiek Djokja steeds verder opruken. Drie dagen geleden bevonden zij zich in het bergachtige gebied om de Lawoe, ten Zuid-Westen van Ma- dioen. Volgens een Nederlands com muniqué zijn de communisten door gebroken naar Sarangan, ten Oosten van de Lawoe; zij rukken thans op in de richting van Ngrambe, halverwe ge tussen Soerakata en Madioen. Volgens Antara zou in de bergen rond Sarangan de vroegere republi keinse premier Sjarifoeddin, die men vermoord waandde, het bevel voeren over de communisten. PRINS BOUDEWIJN NIET IN DE SENAAT Pierre Vermeylen, de Belgische minister van binnenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat prins Boude wijn de wetttige troonopvol ger van-koning Leopold, de uitnodi ging van de regering, zitting te ne mén in de Senaat, wanneer het par lement wordt geopend, van de hand heeft gewezen. Prins Boudewijn, die met zijn vader in de buurt van Ge neve verblijf houdt, werd bij het be reiken van de 18-jarige leeftijd auto matisch uitgenodigd zijn bij de grondwet bepaalde recht om zitting in de senaat te doen gelden. Volgens de secretaris van koning Leopold, za1 prins Boudewijn „tot nader aankondiging'* de Se naatszittingen niet bijwonen. DUITS DIEET BLIJKT HEEL GEZOND Mannen en vrouwen van middelbare leeftijd in de Britse zóne van Duits land zijn gezonder dan zij ooit zijn geweest. De kindersterfte is bijna even laag als voor de oorlog. Dit is de conclusie van een rap port over de gezondheidstoestand in 1947 dat juist is voltooid. Mannen en vrouwen boven de vijftig leven langer dan in welke vooroorlogse periode ook. Doktoren geven als oorzaak op de verminderde hoeveel heden voedsel tabak en alcohol, wel ke de bevolking kreeg hetgeen blijk baar een heilzame uitwerking had op de Duitsers. De minst gezonde mensen zijn de jonge mannen tussen de twintig en de dertig. Voor iedere vier die er in 1932 stierven, zijn er in het afgelo pen jaar vijf gestorven. Oorzaak: de sterksten en gezondsten gingen in het leger, de zieken b'even achter. Heden Veiligheids raad over Palestina Heden zal de Veiligheidsraad op verzoek van de plaatsvervangende bemiddelaar, dr. Bunche, een beslo ten zitting houden, waarop een plan besproken zal worden Arabieren en Joden opdracht te geven het wan kele bestand te vervangen door een wapenstilstand. Het plan zou omvatten de instel ling van brede gedemilitariseerde zones tussen Joodse en Arabische strijdkrachten en vermindering van Joodse en Arabische strijdkrachten. IS GAZA ONTRUIMD? Uit gewoonlijk betrouwbare Is raëlische militaire bron wordt ver nomen, dat de Egyptische troepen „de belangrijkste Egyptische basis in Zuid-Palestina", Gaza, hebben ontruimd. Volgens deze bron zijn de Egyptenareh op nieuwe stellin gen langs de Palestijnse grens te rug getrokken. Een militaire woordvoerder te Tel Aviv ontkende echter de juistheid dezer berichten. Ondanks sabotage van Oostelijk blok |"^E POLITIEKE COMMISSIE der Verenigde Naties veroordeelde giste ren het optreden van Griekenlan ds Noorderburen, die de Griekste guerilala's steunen en de bepalingen van het Handvest der V. N. hebben geschonden. Dit was het gevolg van het artikelsgewijs aanvaarden van een vier-landenresolutie. Tegenstemmers waren er niet, omdat het Ooste lijk blok weigerde aan de stemming deel te nemen. De ganse dag heeft het Sow jet-blok een obstructie gevo erd, die eindelijk aan voorzitter Spaak de krasse uitspraak ontlokte: „wij zijn hier getuige van een stel selmatige sabotage onzer besprekin gen". Vandaag komt de „vier-landen resolutie" van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en China in haar geheel in stemming. De beslissende alinea van deze re solutie, die de voortdurende hulp van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië aan de Griekse partisanen gevaarlijk acht voor de vrede op de Balkan en onverenigbaar met de grondslagen van het Handvest, ondervond hevige tegenstand van het Sowjet-blok. Ook dc laatste alinea, die aan de Assem- blé voorstelt van de Griekse nabuur landen te eisen, dat er onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan de hulp verlening aan de guerilla's waar onder begrepen het toelaten van deze elementen op hun grondgebied voor het voorbereiden van gewapende ac ties werd tenslotte aangenomen. Bebler, de Joego-Slavische gedele geerde, toonde zich buitengewoon ontsticht. Hij stond op en riep, dat de commissie zijn land had beledigd. Hij stelde alles in het werk om stem mingen gaande te houden over pro cedure-kwesties. Spaak, Foster Dulles V.S.) en ver scheidene anderen lazen de krant toen Bebler voor de zoveelste maal 't standpunt van de Oostelijke staten in den brede uiteenzette. De voorzitter van de algemene ver gadering, dr. Herbert Evatt, heeft Zondag een beroep gedaan op koning Paul van Griekenland en premier Themistocles Sophoulis, om de dood vonnissen op te schorten van tien zee lieden, die gisteren zouden worden te rechtgesteld. Zij waren ter dood ver oordeeld „wegens hulp aan de op stand tegen de staat door het zen- DE GAANDE EN KOMENDE MAN Bij het vertrek van de afgetreden Luitenant 'Gouverneur-Generaal van Indonesië, dr H. J. van Mook, van het vliegveld Kemajoran bij Batavia, was de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr L. J. M. Beel aanwe- r;~ om afscheid te nemen. Het Noord- Atlantisch Pact NOG VOOR KERSTMIS OP PAPIER? Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zal de tekst van het voorge stelde Noord-Atlantisch Veiligheids pact misschien nog vóór Kerstmis aanstaande op papier staan. Waarschijnlijk zouden de diploma ten van de Westelijke mogendhe den nog vóór Kerstmis te Washing ton bijeenkomen voor de opstelling van de overeenkomst. Van Canada wordt niet verwacht, dat het be langrijke troepencontigenten be schikbaar zal ste'len voor onmiddel lijke dienst overzee. den van geld en recruten naar de op standelingen". De Griekse regering heeft thans besloten de executie op te schorten. Frans vliegtuig vermist Met ijshockey-spelers aan boord Een twee-motorig vliegtuig, toe behorende aan een Franse maat schappij, is Maandag niet op de ver wachte tijd op het vliegveld Croy don aangekomen. Het toestel was op weg van Parijs naar Londen en had zes leden van het Tsjechoslo- waakse internationale ijshockey- team aan boord, benevens een uit twee personen bestaande beman ning. Het weer boven het Kanaal was tamelijk goed. Volgens het tijdstip, waarop men het laatst contact met het vliegtuig had, moest het zich reeds in het gezicht van de Engelse kust of boven Engeland bevinden. Alle vliegvelden langs de route zijn gewaarschuwd, evenals politie en kustwacht. Een toestel van de R.A.F. is aan het zoeken. Acht le den van het team waren reeds te Londen. Zij hebben gisteravond een wedstrijd gespeeld. De twee inzittenden op slag gedood ^^ISTERMIDDAG om even half drie is op een veld bij Voorhout op en kele honderden meters van het raadhuis een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst, een zogenaamde Fi refly operational trainer, neerge stort. De beide inzittenden van het tweepersoonstoestel, de officier vlie ger tweede klasse W. A. Limque, die als instructeur fungeerde, en zijn leerling, de luitenant ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries, die het toe stel bestuurde, werden daarbij op slag gedood. Ook de regering betreurt het, zo zegt minister Lieftinck, dat er voor 1949 geen ga7den uitgetrokken kun nen worden voor nieuwe inpolde ring in het Zuiderzeegebied en slechts vijf millioen voor de aanleg van het AmsterdamRijnkanaal. Op het ogenblik moet echter om redenen van monetaire aard als ook in ver band met de te voeren conjunctuur- politiek, bij de uitvoering van open bare werken naar de grootst moge lijke beperking worden gestreefd. De regering, aldus minister Lieftinck, heeft geen andere keuze, wanneer zij aan de voorziening in de woning nood en aan de industralisatie de voorkeur toekent. Tuinders aan groot gevaar ontsnapt Op het bollenveld waren circa tien meter van elkaar de bloembolenkwe- ker Willem Verschoor en zijn knecht Hendrikus J. Preeqen, beiden uit Sassenheim aan het diep-spitten. Ze hoorden een vliegtuig, waarvan de motor afgezet was, boven zich, maar keken niet op, want aan vliegtuigen is men hier, in de streek van het vliegveld Valkenburg, gewend. Plot seling echter begon de motor te gie ren. Toen ze opkeken kwam het geel geschilderde toestel van het type, dat o.a. op het vliegdekschip Karei Doorman gebruikt wordt in een vrille naar beneden, vlak boven hen. „Hij komt recht ons ons af, lo pen!" brulde de heer Verschoor. Bei den renden in paniek weg, zonder op richting te letten de heer Pree- nen zelfs in de richting waar het vliegtuig viel. De heer Verschoor liet zich, de ogen gesloten, met zijn ge zicht naar de grond gericht, voorover vallen, hoorde vlak bij zich een ont zaglijke klap en kreeg twee golven zand over zich een. Hij lag op drie meter afstand van de vleugel van het toestel. De heer Preenen werd door de luchtdruk omvergeslagen en kreeg eveneens een lading zand op zich. Hij lag op een afstand van ten hoogste vier meter van het vliegtuig. Dit vloog tot hun verwondering, niet in brand. De motor was in de grond gedron gen, precies op de plaats, waar de heer Verschoor had gewerkt. Verder lag het volkomen vernielde toestel plat op de grond; de staart was af gebroken, de propeller eveneens. De beide inzittenden waren dood en deerlijk verminkt. Het bleek, dat het toestel een een- motorig vliegtuig was, dat op het vliegveld Valkenburg was opgeste gen. Deze toestellen dienen om pilo ten vertrouwd te maken met de mo gelijkheden van de Fireflies. Geestelijken, medici en politie wa ren spoedig aanwezig, evenals een paar honderd belangstellenden, die later evenwel door de politie wer den teruggedrongen. De officier-zee waarnemer eerste klasse W. J. A. Ditmar, van het vliegveld Valken burg, zei dat de vlieger waarschijn lijk nog getracht heeft zijn 'toestel in horizontale richting te rukken, maar dat hem dit in de vrille niet meer mogelijk was. Van hun para chutes hebben de inzitenden op de geringe hooget geen gebruik kunnen maken. Het stoffelijk overschot van de heer Limque, kon spoedig worden geborgen, maar om het lichaam van de heer De Vries uit zijn positie te bevrijden moest het vliegtuig door de bergingsdienst van de Marine worden doorgezaagd. Een lasapparaat kon men niet gebruiken, daar de ben zine overal verspreid lag. DE SLACHTOFFERS. De officier-vlieger tweede klasse W. A. Limque der Koninklijke Ma rine Reserve tijdelijk verband werd 14 November 1922 te Modjokerto ge boren. Hij kwam 1 October 1941 als leer ling onderofficiervlieger in Neder- lands-Indië in marinedienst. Toen de Japanners kwamen week hij uit. In 1943 ging hij naar Amerika voor ver dere opleiding en in Juli 1943 kwam hij in Engeland. Hij werd ingedeeld bij het Engelse „800 squadron". Daar werd hij met vier andere Nederland se jachtvliegers op het vliegkamp schip „Emperor" geplaatst. De „Em peror" ondersteunde de landing der geallieerden in Zuid-Frankrijk. De Nederlanders vlogen met jachtvlieg tuigen en ondernamen aanvallen op knooppunten, schepen enz. Dc vijf Nederlanders zijn allen zeer bekend geworden in de geallieerde vliegwe reld. Zij werden neergeschoten in hun toestellen maar brachten er steeds het leven af. Na de invasie in Zuid-Frankrijk werd deelgenomen aan de invasie van Griekenland. Limque ging vervolgens naar het Verre Oosten. Daar streed hij tegen het einde van de oorlog tegen de Japanners in Indië. Bij een operatie werd de halve staart van Limque's toestel geschoten. Toch kon hij zijn machine nog in de nabijheid van het vliegkampschip brengen, daar liet hij het toestel op het water landen. Limque werd opgevist. Op 1 Septembèr 1944 werd hij of ficier vlieger derde klasse der Ko ninklijke Marine reserve tijdelijk ver band; op 1 Sept. 1946 officier vlieger tweede klasse. Hij ging op 19 Augus tus 1946 met de voormalige „Karei Doorman" naar Indië, keerde in Maart 1948 per vliegtuig terug en werd na zijn verlof op 28 Mei 1948 op het vliegveld Valkenburg ge plaatst. Limque was drager van het vliegerkruis. Een „mention in des patches" viel hem tweemaal ten deel. Hij was gehuwd en woonde te 's-Gravenhage. De luitenant ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries werd 1 Juni 1922 te Huizum bij Leeuwarden geboren. Hij trad 28 Augustus 1944 in het be vrijde Zuiden van Nederland als oor logsvrijwilliger in marinedienst (ad- spirantreserveofficier). In Augustus '45 ging hij naar Engeland, in Sep tember naar Indië en in December van dat jaar naar Nederland. 17 Ja nuari 1946 werd hij bij de marine staf geplaatst. Op 5 Maart van dat jaar kwam hij bij de mijnopruimings- dienst in Leiden. Enige maanden la ter, n.l. op 22 Juli, werd hij oudste officier op H.M. Mijnenveger „Born- diep" te IJmuiden. Een jaar later werd hij gedetacheerd bij de lucht strijdkrachten op Gilze Rijen om tot vlieger opgeleid te worden. Vier Oc tober 1948 werd hij op het vliegveld Valkenburg geplaatst. DEMOBILISATIE VOORZIENINGEN IN INDONESIË. Naar wij vernemen is binnenkort een Koninklijk Besluit te verwachten, waarin regelingen worden getroffen voor de militairen, die bij demobili satie in Indonesië wensen te blijven. WEEK-END IN UBBERGEN aan de Missieschool voor Jonge Vrouwen De Missieschool voor Jonge Vrou wen in Ubbergen heeft Zondag 7 November haar verjaardag gevierd. Er was een week-end georganiseerd voor belangstellenden. Veertig jonge vrouwen hadden zich opgegeven en zij hebben met grote belangstel ling de verschillende inleidingen ge volgd. Zaterdagavond werd begonnen met een uiteenzetting over doel en werk wijze van de Missieschool. Zondag morgen droeg de Moderator van de Missieschool de Z.E. Zeergel. Heer Dr. B. Naaijkens de H. Mis op in de kapel van dc Missieschool. Daarna gaf Pater Naaijkens aan de hand van meerdere encyclieken aan, hoe het geestelijk leven van een missionaris zal moeten zijn. De heer Ir. Maclaine Pont hield een boeiende voordracht over de wordingsgeschiedenis van de volke ren in Indonesië. De Z.E. Heer E. van Mens voort C.M. sprak over zijn mis sionering in Soerabaja. De deelneemsters vertrokken tegen het eind van de middag, verrijkt met nieuwe kennis, maar vooral bezield met een groot verlangen om zich als leek ook daadwerkelijk te mogen in zetten voor het missiewerk van de Kerk. Dat de mogelijkheden groot zijn blijkt uit de veel aanvragen van de Missie-overheid uit verschillende ge bieden. Deze aanvragen betreffen vooral krachten op medisch- en on derwijsgebied. Voor jonge vrouwen, die als leek op dit terrein in de mis sie willen gaan werken, begint op 16 Mei a.s. weer een nieuwe cursus te Ubbergen. Winkels open tot 10 uur 's avonds In St. Nicolaas- en Kersttijd Naar de „Tijd" verneemt heeft de minister van Economische Zaken de Middenstand geraadpleegd over het langer openhouden van de winkels in de St. Nicolaas- en Kersttijd. Te verwachten is een rege'ing ge lijk die het vorig jaar'van kracht was: alle zaken zullen geopend kunnen zijn tot 10 uur 's avonds en wel van 2 tot en met 5 December en van 22 tot en met 24 December. Voorts kan gemeld worden, dat de hoofdpunten bekend zijn van de binnenkort te verwachten Winkel sluitingswet. Het sluitingsuur, dat in de oude wet op 8 uur 's avonds was gesteld en in de bezettingstijd tot 6 uur werd teruggebracht, wordt nu op 7 uur 's avonds bepaald. De nieuwe wet schrijft een ver plichte sluiting voor van alle zaken op Dinsdag middag. Tenslotte is in de pen, dat de winkels op Donder dagavond open zullen blijven. £e.n koAhettjt... Dezelfde sterm, die hier een eik breekt, waait ginds duizend zaadkor rels naar de aarde, waarin zij kunnen kiemen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1