V êëIEË ONZE WEEK-PUZZLE Hazerswoude Dorp ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIIN VERENIGING VEILIG VERKEER" IN WORDING Initiatief „Alphens Belang overgenomen GEMEENTEBESTUUR GAAT VOOR! De verkeerfstótistieken over 1S46 en 1947 toren overduidelijk aan, dat het probieem van de verkeersonvei ligheid in alie ernst onder de ogen moet worden gezien en met alle be schikbare middelen moet worden bestreden, a id us sprak de he or J. C. Bok, hcof'J van het Centraal Bureau van het Veroonü van Verenigiugon voor VeiY,g T. erkeer te Utreen t, in e«'/i dezer oagen in het raadhuis ge houden bijeenkomst, op instigatie van het gemeente bestuur, waartoe alle onderwijzers en onderwijzeressen der plaatse1 ijke g.l.o. en u.üo -scho len waren uitgenodigd en waarbij o.m. ook tegenwoordig waren de he ren W. G. Roozenbeek, inspecteur van het lager onderwijs in de inspec tie Alphen aan den Rijn en de inspec teur van politie alhier, de heer N. G. Groothuijs. De Burgemeester sprak een korte inleiding tot deze bijeenkomst, waarin hij de aandacht erop had gevestigd, dat één van de belangrijkste midde len om de schrikbarende verkeers onveiligheid te beperken gezocht moet worden in de opvoeding van de jeugd tot voorzichtigheid en dat op dit ge bied, vooral ten aanzien van de jeugd der lagere klassen, een verantwoor delijke taak is weggelegd voor het onderwijzend personeel der onder scheidene scholen. Moge deze vruchtbare bijeenkomst een voorloper zijn van de vereniging „Veilig Verkeer", welke hier ter plaatse binnen korte tijd komen moet en waartoe de vereniging „Alphens Belang" enige tijd geleden reeds de eerste stoot heeft gegeven. DE 'S-MOLENAARSBRUG AFGESLOTEN VOOR ZWAAR VERKEER B. en W. der gemeente Alphen heb ben besloten de 's-Molenaarsbrug over de Heimanswetering voor mo torvoertuigen en aanhangwagens met een zwaardere relatieve as-be lasting dan 1600 kilo, voor gesloten te verklaren. Wat dit betekent laat zich s1 echts raden. Immers de zware vrachtauto's, die nu de belangrijke industrieën in dit deel der gemeente moeten aandoen, kunnen deze niet anders meer bereiken dan langs gro- t" omwegen of in het geheel niet. De Alphense bruggenkwestie wordt steeds nijpender. Radio-uitzending Thuisfront. Zo als wij dezer dagen reeds berichtten, werden Donderdagavond in de St. Bor.ifaciuskerk, op platen opgeno men gezangen tijdens een speciaal Lof, tot intentie van de militairen overzee. Deze gezangen worden, evenals een korte toespraak van de aalmoezenier van Katholiek Thuis front, kapelaan Chr. Vriesekoop, Zondag a.s. om 1.45 uur door de K. R. O. uitgezonden, in het programma voor de Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië en wel door de wereld omroep P.C.J. in de 16,19 en 49 me ter band, dus niet in de midden en lange golven. Aan deze uitzending zal een korte inleiding voorafgaan van de programma-leider, de heer Huisman, die een en ander over Al phen aan den Rijn, in het bijzonder ever de parochie, aan de militairen in Indonesië zal vertellen. Tentoonstelling Alph. industrie. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer betrekking hebbend op een scheepsbouw- en metaalnijver heid-tentoonstelling. Geboren: Petrus Hugo z. v. I. J. Kuijf en P. G. v. d. Hulst, Hendrik z. v. M. Demoet en G. Hagoort. Ondertrouwd: Albertus J. Schepers 24 j. en Sijtje Vergunst 27 j. Getrouwd: Cornelis Wittebol 26 j. en NeaHje Ambagtsheer 23 j. Gijs- bert C. Hoogendoorn, 63 j. en Marijtje Oudshoorn 68 j. Arnoldus H. J. Rooij- akker 26 j. en Susanne Vergunst 25 j. Overleden Alida G. Spruitenburg 77 jr. wed. v. J. v. Vliet. ALKEMADE Geboren: Cornelis Henricus Maria z. v. J. S. Oudshoorn en P. M. v. Leusden, Anna Cecilia d. v. A. F. v. d. Meer en C. C. M. Huig- sloot, Hubertus Adrianus Maria z. v. C. N. Bouwmeester en B. J. Warmer dam, Johannes Theodorus Maria z. v. J. W. v. d. Zwet en M. A. Huigsloot, Alida Maria d. v. J. M. v. d. Veer en M. P. Wesselman, Johannes Ja cobus z. v. A. Th. v. d. Hoorn en M. C. Borst, Eduard z. v. P. v. d. Meer en C. Lens, Hubertus Maria z. v. H. Koot en M. C. v. d. Star, Petrone^a Anthonia Maria d. v. J. Th. Elstgeest en M. A. Bakker. Johannes Wilhel mus Maria z. v. Th. W. Witjes en J. M. v. Amsterdam, Martinus Pruden- tius z. v. N. v. d. Klugt en P. A. M. v. Rijn, Petrus Jacobus z. v. A. H. v. d. Meer en P. M. Zwartjes, Maria Wilhelmina Wijnanda d. v. A. J. Meijer en M. M. de Jong, Cornelis z. v. J. Rietdijk en G. Schalk, Geer- truida Theodora Maria d. v. A. W. Senders en P. M. v. Veen, Cornelis Theodorus Jozef z. v.- Th. J. v. Lent en C. M. J. Nijssen, Anthonius Theo dorus Maria z. v. C. J. Haastrecht cn J. J. v. d. Broek, Dirk z. v. D. Vreeken en M. Carrol, Cornelis Wil helmus z. v. C. W. Pennings en W. J. v. d. Geest, Johanna Maria Ca- tharina Beatrice d. v. H. C. v. Ger- ven en W. H. C. Verzijlbergen Adriana Anna Maria d. v. P. A. v. d. Geest en P. M. v. d. Meer. Theodo rus z. v. G. J. v. Heek en J. v. Hou ten: Johanna Bernardina Maria d. v. B. J. Turk en M. A. Otten, Johan nes Adrianus z. v. P. C. Rottevee1 en M. A. v. d. Salm, Josepha Anna Ma ria d. v. N. J. v. d. Zwet en C. P. M. Elstgeest. Ondertrouwd: J. J. v. d- Meer en M. Th. Borst, P. A. Meijer en A. C. Vaneman, H. C. Hoogenboom en J. A. M. Hassing, A. J. Oudshoorn en P. H. Vaneman, H. v. Harten en E. Vis. Getrouwd: J. v. d. Beek en A. Reijngoud, P. H. v. d. Kamp en A. C. de Jong, A. J. Akerboom eri C. C. v. Hameren; J. A. v. d. Berg en H. J. Th. v. Amsterdam,-P. J. Molen kamp en W. P. Witteman, J. P. Heemskerk en J. M. Denkers, L. v. d. Voet en A. Los, Th. H. Alkemade en M. C. Bergman, Th. J. J. Oomen en J. A. E. v. d. Hoorn, J. J. v. d. Meer en M. Th. Borst. Overleden: Petrus Antonius Joan nes Wesselman mnd, Catharina Akerboom 80 jr. Petrus Jozef Ge- rardus v. d. Zwet 12 dagen, Corne lia Bijlemeer 87 jr. HAZERSWOUDE (H. R.) Ernstig gewond Gisteravond ongeveer 5 uur had in de omgeving van de Zonneveldstraac een ernstig verkeersongeval p'aats. Uit d-j richting Alphen aan den Rijn naderde een personenauto. Op dat ogenblik stak de 11-jarige Herman boers per fiets plotseling de Rijks straatweg over en werd tegen de grond geslingerd. De te hulp geroepen geneesheer constateerde een been breuk en verschillende ernstige hoofdwonden. De juist passerende pastoor Boin diende hem het H. Oliesel toe. Na verbonden te zijn werd het slachtoffer naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden ver voerd. De chauffeur, die door krach tig remmen een ongeluk trachtte te voorkomen trof geen schuld. HOOGMADE ERNSTG ONGEVAL. De 65-jarige schipper R. liep gis termorgen in de Kerkstraat en kwam door onbekende oorzaak te vallen, waarbij hij waarschijnlijk met zijn voorhoofd de bumper van een pas serende personenauto raakte. Dokter Loth verbond het slachtoffers, dat met een diepe snijwond in het voor hoofd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd werd. Hedenmorgen was R. nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Men acht de toestand zeer zorgwekkend. LEIMUIDEN Kath. Thuisfront. Kath. Thuis front vergaderde deze week in de pastorie. Besloten werd jaarlijks bedrag af te staan aan het hoofd bureau. Men besprak de mogelijk heid sppedig een propaganda-avond te organiseren. Het voornaamste punt was de bespreking, hoe de jon gens over zee met Kerstmis en Nieuwjaar te verrassen. Men oor deelde het beste, een gramofoon- plaat te zenden waarop ouders of huisgenoten een Kerst- en nieuw jaarswens kunnen overbrengen. De fa. v. d. Klei uit Hilversum zal dit verzorgen. Op Zaterdag 13 Nov. zullen de platen in de St. Jozef school worden opgenomen. Tevens zal deze middag aan Pintestant Thuisfront de gelegenheid worden gegeven platen te laten opnemen. Gidsen. De Agnes-groep van de Gidsen nam deze week afscheid van haar groepleidster Guido M. v. Berkel, die in het huwelijk trad. In groepsverband was deze gebeurtenis vorige week gevierd, waarbij de leidster verschillende cadeaux wer den aangeboden. Op de huwelijks dag vormde de Gidsen een ere wacht, toen het bruidspaar de pas torie betrad. Hierna woonden allen de plechtige hoogmis bij, die werd opgedragen door de oom van het bruidspaar pater v. Egm'ond O.F.M. hierbij geassisteerd door pastoor Speet en de districtsaalmoezenier van het vrouwelijk jeugdwerk. De Agnesgroep die vanaf de oprichting onder leiding van guido Mien heeft gestaan, is in deze periode gewor den een bloeiend onderdeel van het jeugdwerk. Verlaagde stroomtarieven. Ged Staten der Provincie hebben Ondergetekenden delen U hierbij mede, dat zij volgens gemeente-ver ordening toestemming hebben ont vangen om hun sigarenwinkel op werkdagen des avonds tot 7 uur en des Zaterdagsavonds tot 8 uur precies geopend te hebben. 8069 Verkoop na deze tijd, (ook achter om) is ten strengste verboden. Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat TJ allen zult medewerken om op tijd te komen. Bij voorbaat dank. P. VAN GORKUM, Dorpstraat D. 63, tel. 57. M KRIJGSMAN, Dorpstraat D. 42, tel. 58. J. RAAPHORST, Dorpstraat D. 125. nieuw stroomleveringscontract goed gekeurd. Met ingang van 1 Nov. zullen de verlaagde tarieven wor den toegepast. Geboren: Petrus Hendrikus Maria, z. van H. Buskermolen en M. J. Wesselman; Wilhelmus Johan nes. z. van A. J. J. Zevenhoven en R. Klijn; Martinus Johannes, z. van W. J. Berends en C. Overdevest; Aaltje Aafje, d. van N. Breedijk en J. Harms; Wilhelmina Jacoba, d. v. L. A. v. Haaster en J. A. Molken- boer Gehuwd: Januarius H. Visser en Martha C. Berends; Theodorus van Egmond en Wilhelmina-H. M. van Berkel. Ondertrouwd: Marinus Th. Oomen en Cornelia Blom; Johannes P. Hartveld en Helena C. v- Leeuwen. TER /v." Geboren: Anthonius G., z. van J. v. Rossenberg en Th. J. Teunisse, Jacoba H. A., d. van M. A. Kleijn en Cl. M. Dobbe; Christina C. C., d. van C. A. J. Valentijn en C. C. Nieuwenhuizen'. Huwelijken: G. v. d. Vaart, 27 j. en J. Meeuwis, 25 jaar. Overleden: N. v. Leeuwen, 86 j. wed. van L. v. d. Bijl; C. J. Sassen, 3 maanden. UIT DE OMGEVING KATWIJK Personalia. Tot agent van po litie' alhier zijn benoemd de oud- oorlogsvrijwilligers G. Bos en F. Verhoekx. KATWIJK AAN DEN RIJN Woningbouw. Per 1 Dec. a.s. hoopt men met de voorbereidende werkzaamheden te kunnen beginnen oor de bouw van 130 montage-wo ningen aan de Commandeurslaan, Wassenaarse weg. Dat zal ongetwij feld zeer vele woninglozen interes seren. LEIDSCHENDAM Vlietstreek bestaat vijftig jaar Het waterleidingsbedrijf de Vlietstreek waarvan ook Leidschen- dam het water betrekt bestaat Za terdag 13 dezer 50 jaar. Bij raadsbe sluit van 24 Februari 1938 goedge keurd door geduputeerde staten 5 April 1938 werd besloten met de ge meenten Voorburg en Rijswijk over te gaan tot gezamenlijke exploitatie van een drinkwaterleiding. Voorheen was de Vlietstreek het eigendom van Voorburg doch sinds 1938 geschiedt de exploitatie voor rekening van ge noemde gemeenten. Leidschendam ontvangt ieder jaar een aandeel in de 'winst berekend naar het aantal aan een ^uitingen. Volgens de begroting zou voor 1948 de winstuitkering vermoe delijk bedragen f 2300 doch bere kend naar de bedrijfsuitkomsten zal de uitkering dit jaar f 3.796,80 groot zijn (f 3.36 per aansluiting) Het da gelijks bestuur van de stichting wordt gevormd door burgemeester Note- boom van Voorburg, wethouder Stempels van Rijswijk, burgemees ter Banning van Leidschendam er de heer Bouman referendaris ter ge meente-secretarie te Voorburg. Op 13 dezer zal het personeel van de stichting een gedenksteen aan bieden welke geplaatst zal worden op het terrein van het pompstation zal nd de onthulling tussen 15 en 17 te Voorburg. Het dagelijks bestuur uur receptie houden in het raadhuis te Voorburg. Geboren: Wilhelmina Gerarda J. Vieveen, Marianne Jacoba Alice d. Maria d. v. A. J. v. d. Bos en M. D. v. H. Boon en A. Willems, Maria Jo hanna d. v. P. J. v. d. Salm en J. G. v. d. Riet, Willem Herman z. v. W. A. Waasdorp en H. de Weerd, Johannes Frederik Maria d. C. M. v. Vliet en M. C. v. Boheemen, Liduina Antoinette Maria d. v. C. G. v. Veen en C. J. H. v. Summeren. Ondertrouwd: Adrianus Leonardus Boer en Johanna Maria Hofland, Wouter Jacobus v. Velzen en Adriana Ida Blonk. Getrouwd: Petrus J. Bergman en J. Teunissen. Overleden: Antonius Bernardus l'Ami 8 mnd z. v. P. l'Ami en A~ E. Schintz. NOORDWTJK Geboren: Cornelis M. M. z. van G. J. v. Eeden en Compier. Petrus J. A. z. van L. A. v. d. Weyden en v. d. Berg. Anna C. d. van G Plug en v. d. Zwart. Anja d. van G. J. M. Marijt en Vreeburg. Annigje M. d. van A. E. Admiraal en Jacobs. Ondertrouwd: G. A. Wenink en G. M. Hoogervorst. L. J. v. d Eshof en J. P. Steenvoorden. Getrouwd: W. C. J. Heemskerk en G. M. Hoogeveen. K. Zandbergen en G. v. d. Haak. C. Duyndam en M. v. Duin. Overleden: Saartje Abbring 80 j. wed. van C. Mol. Dorothea A. v. d. Meër 61 j. Marigje J. Bouwman 25 j. NOORD WIJKE^HOUT Schulpweg gedeeltelijk gesloten. De Schulpweg voor het gedeelte lo pende van Keukendel naar de Goweg is gesloten verklaard voor motorrij tuigen op meer dan twee wielen. OEGSTGEEST Gemeenteraad Woensdagavond 7 uur komt de Raad dezer gemeente bijeen. Agenda o.a.: Voorstel van B en W inzake de Burgerlijke stand; idem tot verhuur van de zweminrich ting „Poelmeer" voor het jaar 1949, idem, tot overname van een gedeelte van de Warmonderweg; idem tot aankoop van terrein en gebouwen Terweeweg 5; idem tot 'uitbreidiing van het Raadhuis. SASSF.NHFIM Personalia. De heer J. Bootsma van Hillegom is benoemd tot adjunct commies ter gemeentesecretarie al hier. VOORHOUT Personalia. Met ingang van 1 Nov. is mej. Koning uit Wassenaar benoemd in gemeentedienst als Maatschappelijk werkster. VOORSCHOTEN Aanbesteding. Ten gemeente huize is aanbesteed de aanleg van de nieuwe straten, aansluitende op de Wijngaardenlaan en de Duiven voordestraat, ten behoeve van de 44 middenstandswoningen, welke daar momenteel in aanbouw zijn. Laagste inschrijfster was de 'bouwcombinatie Gebr. de GraaffGebr. Niersman, Tot onze grote verbazing kwam er deze week geen enkele goede oplos sing binnen. Wel kwamen er vele brieven, waarin gezegd werd, dat er feuten in de opgave scholen, of dat de puzzle veel te moeilijk was. Wat bet eerste betreft, er zaten inderdaad twee kleine zetfoutjes in de opgave, doch o.i. was duidelijk te begrijpen wat ër bedoeld werd. Dat de puzzle te moeilijk was, zullen we onmiddel lijk toegeven, temeer daar sommige antwoorden wel wat al te ver gezocht waren. Onze dank aan de puzzlelaars die ons opmerkingen hierover zon den. Vanzelfsprekend kunnen er duz deze keer geen prijzen verloot wor den, maar om dit weer goed te ma ken, hebben we besloten deze keer een* extra prijs, in de vorm van een fraaie verzilverde sigarettenkoker, toe te voegen aan de gewone prijzen, welke voor de nieuwe, niet zo moei lijke, puzzle beschikbaar gesteld wor den. Horizontaal. 1. strijdperk, 5. geurig heid, 9. hoog bouwwerk, 10. stengel, 11. vrouw van Jacob, 12 voorvoegsel, 13. gerucht, 14. slangetje, 16. zijtak Dijle, 18. interest, 20. niet vet, 23. schoenvorm, 26 misprijzen, 27. vaar wel, 29. korte degen, 30 smalle weg, 31. rivier in Over., 32. herkauwend dier v. h. geslacht der hertachtigen, 33. oogvocht, 34. ommegang. Verticaal: 1. de bovenste halswer vel, 2. stok, 3. tijdrekening, 4. posi tieve, electrische pool. 5. bloem, .6. ijzerhoudende aardsoort, 7. gemeen schappelijke weide, 8. wandellaan, 14. voorwerp om vis te vangen, 15. zijtak Donau, 17. zelfkant. 19. ont kenning, 20. maand van het jaar, 21. niet dezelfde, 22. gissen, 23. krijgs macht, 24. rang, 25. lomp, vod, 28. echtgenoot, 30. kookvat. Oplossingen worden tot en met Woensdag 10 Nov. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede inzen ders zullen worden verloot een ver zilverde sigarettenkoker, een sigaren aansteker, een portemonnaie en een vulpotlood. OPLOSSINGEN VORIGE WWEK. Horizontaal: 1. Abab. 3. Hulst. 6. Eeek. 9. Apis. 11. Jeker. 13. Kwal. 14. Oeros. 15. Tibet. 17. Anjer. 19. Paria. 22. Mare. 23. Natal. 24. Rakt. 25. Reis. 27 Reims. 29. Esla. 30 Stool. 31. Angst. 33. Dinan. 35. Tiras. 38. Avon. 39. Niort. 40. Ymir. 41. Toko. 42. Brest. 43. Aken. Verticaal. 1. Ajax. 2. Agio. 4. Uzès. 5. Smet. 7. Erwt. 8. Kilo. 10. Senne. 11. Jolen. 12. Rival. 13. Kefir. 16. Smart. 17. Arsis. 18. Rakel. 19. Pal- ma. 20. Aalst. 21. Stram. 26. Stein. 27. Rohan. 28. Snuit. 29. Essay. 32. Part. 33. Donk. 34. Nier. 35. Tras. 36. Smuk. 37. Erin. dezelfde*, combinatie welke ook de woningen aldaar bouwt. Zij schreef in voor 18.696.—. Merkwaardig is wel het buitengewoon grote ver schil met de hoogste inschrijver, die met een inschrijf bedrag van 38.500 meedong. De door de gemeentelijke dienst van openbare werken opge maakte begroting, beliep een bedrag van f 22.100.—. De gunning is aan gehouden. WASSENAAR Gemeenteraad. Woensdagmor gen, kwart over negen, komt de Raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. De agenda ver meldt o.a.: herziening salarisregeling van het gemeentepersoneel; aanleg van een schietbaan voor de politie nabij de Klip; voorstel tot opening van de raadsvergaderingen met ge bed; aanschaffing van leermiddelen, fietstegels en brandblusapparaten ten behoeve van de Pius X school; toe kenning van de jaarlijkse subsidie aan de R.K. Handelsavondschool; een wijziging en aanvulling van dè Was senaarse Politieverordening met en kele nieuwe bepalingen. Ongelukkige val. De Noordwijk- se loodgieter J. K., die aan de Schout bij Nacht Doormanlaan aan het werk was, gleed van zijn ladder en viel op de straat. Dr. Hubbeling constateeer- de een neusbeenfractuur en liet het slachtoffer overbrengen naar het Acad. ziekenhuis te Leiden. Blauw Zwart. Blauw Zwart I gaat morgen bij V/esterkwartier op bezoek. Medische dienst. De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dr. M. de Haan, tel. 2501, dr. H. de Boer, tel. 9124 en apotheek „de Burcht", Joh. de Wittstraat 9, tele foon 3806. Biosconen Trianon Tot welke mogelijkhe den de film voert, behoeven we hier niet uiteen te zetten met de aankon diging van „Hamlet", Prins van De nemarken van William Shakespeare. Het toneel heeft Hamlet reeds on telbare malen gebracht, ook in Ne derland en verschillende artisten van naam hebben aan de vertoning hun medewerking verleend. Lang niet al le Nederlanders evenwel hebben 'n Rooyaards of 'n Verkade met»,Ham- op de planken gezien, doch nu de film er is, kan men evenzeer 'n gave vertolking aanschouwen. En zelden werd een fi^m met zo veel spanning tegemoet gezien als deze „Hamlet" van Shake-sneare, on der regie van Lawrence Olivier. Hij is ongetwijfeld een van Engeland's meest beroemde acteurs, regisseurs en producers. Geboren in 1907. kwam hij op nog jeudige leeftijd reeds aan het toneel en hij maakte zijn debuut in het Shakespeare Festival Theatre te Shatford-on-Avon. Hij speelde in latere jaren hoofdrollen in verschil lende grote films en doet zich als regisseur kennen als 'n artist van grote bekwaamheden. De film, door de Eagle-Lion ver vaardigd brengt de volgende geschie denis in beeld: Claudius, broeder van Hamlet, de Koning van Denemarken, is het hei melijk eens geworden met Gertrude, de Koningin. Hij vergiftigt zijn broe der en grijpt naar de macht. Spoedig daarna trouwt hij Gertrude. Ham1 et, zoon van de vermoorde Koning, van walging vervuld door het spoedig hertrouwen van zijn moeder, en ge kweld door zijn liefde voor Ophelia, keert uit de Universiteitsstad Wit tenberg naar Denemarken terug. De geest zijns vaders openbaart hem de moord en laat hem zweren, dat hij raak zal nemen. Hij wordt door deze openbaring zo aangegrepen, dat hij een sfeer van angst versoreidt, die vooral de Koning verontrust. Hjj veinst waanzin om zijn ware bedoe ling te verbergen. Hij kan echter niet besluiten de Koning te doden. Door middel van de opvoering van een stuk door een groep rondtrekkende to neelspelers laat hij zien, dat hij de haar scnula verwijt, ontdekt hij een spion achter een wandtapijt en door steekt de/e. De spion blijkt Polonius te zijn, de vader van Ophelia en Laer tes. Claudius dwingt Hamlet naar En geland te gaan, onder het voorwend sel. dat hij door het doden van Po lonius in gevaar verkeert. Hij heeft het zo beschikt, dat Hamlet bij zijn aankomst in Engeland vermoord zal worden. Hamiét ontdekt echter de bedriegelijke bedoeMngen van de ko ning en weet ongedeerd naar Dene marken terug te keren. Tijdens Ham- Iets afwezigheid verneemt Laertes van de dood van zijn vader en zweert zich te wreken. De terugkeer van de Prins biedt hem daartoe de gelegen heid: Op voorstel van Claudius zal de wraak tijdens een partij schermen worden voltrokken. Laertes zal met Hamlet de strijd aanbinden en ge bruik maken van een vergiftigde degen. Indien dit mislukt, zal men Hamlet vergiftigde wijn laten drin ken. In het gevecht wisselen de strij denden van degen. Gertrude drinkt de wijn en sterft. Laertes getroffen door de giftige degen, sterft. Ham1 et is echter ook door deze degen getrof fen. Hij doodt Claudius en sterft daarna. Dit verhaal is omgetoverd tot een boeiende film, waarin Laurence Oli vier zich niet alleen als bekwaam regisseur maar ook als uitstekend ac teur doet kennen. De grote verdiens- te van deze Hamlet is. dat het in derdaad Hamlet is gebleven en het beroemde drame wordt hier ten voe ten uit getekend in een entourage, zo groots van onzet, als we zelden zagen. De meerdere mogelijkheden van de fPm hebben de handeling op tal van punten verrijkt. De opzet is ongewoon en fantastisch, beweeg lijkheid en actie verhogen de aan trekkelijkheid. Decors, costumering geluidsopnamen, muzikale omlijsting, kortom alles werkt er toe bij om het effect te verhogen. Het is een lust voor het oog te zien hoe de camera langs de geheimzinnige kasteelmuren en trappen trekt, deze als het ware afzoekt om de effecten zo groot mo gelijk te doen zjjn. En dan het spelersmateriaa1. In de eerste plaats Lawrence Olivier zelf, die een stijlvolle creatie geeft van Hamlet als de verbijsterde konings schuMigeu kent. Als hy zijn moeder zoon, die vooral in zijn schijn-waan- zin voortreffelijk spel te zien geeft. Daarnaast Basil Sydney als Caudius, Koning van Denemarken, een karak terspeler van klasse, Eileen Herlie, als Koningin Gertrude, een tragedièn- ne van uitstekend gehalte en daar naast nog 'n heel legertje van acteurs en actrices, met zorg gekozen. Een film die volle zalen za1 trekken. Casino. Alle bedenkingen van hoger en lager hand ten spijt, zijn we een hevig bewonderaar gebleven van Lord Lister, de gentleman-inbre- ker. Zelden of nooit bezoeken we een bioscoop, maar toen we aangekon digd zagen, dat Lord Lister (van huis uit John Raffles) in Casino zijn roe keloosheden en godvruchtige misda den ging uithalen, waren wij van de partij! Je zit een uur je hart vast te houden, dat de Grote Onbekende er toch nog in zal vliegen. Zo nu en dan kuri je gelukkig je hart lucht geven in een schaterlach. Humor en span ning een mengelmoes, waarvan alleen Engelsen het recept bezitten is het hoofdbestanddeel van de film, een vlaag van liefde, die helaas eindigt (tenminste voor de toeschou wers) als de minnaar het raam uit springt op zoek naar nieuwe avontu ren. Ter begeleiding: een Amerikaan se gier- en bruifilm, die aan zijn doel stelling beantwoordde. Men hééft (wij. hébben) gegierd. Voor 14 jaar. Luxor. „De Banneling" is de uit Engeland verjaagde Koning Karei, die met enkele volgelingen naar Ne derland gevlucht is en zich fracht te verbergen voor de agenten van Crom well. We zullen de historie, zoals deze ons in de film gegeven wordt, maar laten voor wat ze is. Méér dan een in romantische stijl opgezette operette is ze echter niet. De film is, vooral in het begin, nog al onrustig. De scènes zijn zeer schets matig en kort opgezet en niet over tuigend. Over de diepere zin van het bannelingendrama wordt zeer ge makkelijk heengewandeld. Het deed ons echter goed, dat in die tijd de „Hollanders" reeds perfect Engels spraken. Het zou ons nog méér goed hebben gedaan, wanneer zij ook hun moedertaal behoorlijk hadden gespro ken. Het Hollandse landschap wordt zeer idyllisch weergegeven! Douglas Fairbanks speelt de ver bannen koning volkomen in de stijl van de film en sympathiek als altijd: los en lening als een speelse kat, acro- haat van top tot teen. Zó zien we hem graag, zó laat hij zich ook graag zien. We kunnen hem ons niet voor stellen als een door verdriet en zorg gekwelde banneling. Hij weet trou wens zelf wel, dat hij die rol nooit zou kunnen spelen. Voor alle leeftijden. Lido. Maurice Chevalier is een naam, die oude herinneringen op roept: een klankrijke stem, een bre de strohoed en een parelende glim lach. In Frankrijk is zijn roem ver vlogen; Tino Rossi volgde hem op en behoort ook al tot het verleden. Maar ondanks dit doet het goed hem weer eens terug te zien, deze keer in dit theater, waar de film „Zwijgen is Goud", het bekroonde werk van René Clair „Le silence est d'or" draait. Zijn bekende stem echter laat in deze film geen noot horen, hier is hij slechts acteur en dat gaat hem al even goed af. Maar hij is Maurice gebleven, d. w.z. hij werd natuurlijk weer ver liefd, deze keer in zijn hoedanigheid van filmregisseur in een Parijse stu dio, in de tijd toen de film nog in de kinderschoenen stond. Zijn bekoorlijk slachtoffer is een beginnende actrice die, als meisje van buiten, niet be kend is met de Parijse gevaren, waar voor Maurice haar waarschuwt. Ten slotte trapt hij er zelf in, maar als hij ontdekt dat zijn beste vriend zijn oog op de zelfde actrice heeft laten vallen, beseft Maurice dat hij te oud is en laat hij grootmoedig de eer aan zijn vriend. Het is een geestige film, vol sprankelende humor, waarin uit stekend spel gegeven wordt met als kostelijke achtergron het stadsbeeld van Parijs. Ook de opnamen zijn bui tengewoon goed daar is' het een Franse film voor en terecht werd de regisseur eer aangedaan door de bc-kroning. Enkele passages recht vaardigen het oordeel van de Kath. Filmkeuring, die deze film voorbe houdt voor volwassenen. Rex heeft „Sensatie om Tosca", een film welke zich afspeelt tijdens de oorlog. Een Engelse parachutist, die door een zanger verborgen wordt gehouden, is de aanleiding tot deze „sensatie". Een film met een „happy end" en toelaatbaar boven 14 jaar. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de lucht strijdkrachten op het vliegveld Twente. Te Amsterdam is plotse ling overleden de heer H. van der Bij,\ conservator aan de universiteits bibliotheek van Amsterdam, de over ledene was sinds 1928 aan de universiteits-bibliotheek werkzaam. Een goederentrein is gisteren bij Velzen ontspoord. Oorzaak is onbe kend. Het verkeer ondervond lange tijd vertraging. Garagehouders mogen voortaan de prijs voor de stalling van een per sonenauto niet meer in één bedrag factureren met service, zoals wassen, onderhoud, etc., etc. De toestand van de arbeidscon tracten in overheidsienst zal wor den onderzocht door een werkcorh- missie, benoemd door het bestuur yan de centrale van verenigingen van personeel in rijksdienst. Vijftig gevluchte buitenlandse studenten studeren thans aan uni versiteiten en hogescholen in Neder land, n.l. 41 Tsjechen, 3 Hongaren, 3 Polen, 2 Letten en 1 Bulgaar. Het universitair asylfonds zorgt er voor dat zij onderdak krijgen en een klein zakgeld, het zorgt voor kleding en schoeisel en stelt voor ieder van hen een mentor aan, die hen helpt bij hun moeilijkheedn met de Ned. taal en hun studie. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 5 Nov. Groente. B'oemkool I 2135, idem II 1020. idem H 47, waspeen 915, idem II f 67, bospeen 6 13, i-ode kool 8.40, groene kool 67.80, andijvie 45.80, sprui ten 5056, witlof 2357 snij bonen 3637. selderie 1.902. tomaten 2936, peterselie 2.903 bosprei 5.906. TER AAR, 5 Nov. Groente. ^Cas- snijbonen 7.1011.60, idem afw. 5.206.50, idem stek f 34.40 en witte pronkers f 1.503.10 per kg., tomaten 1868 cent groene kool 5 8 cent, witte kool 68 cent, rode kool 58 cent, sav. kool 611 cent, waspeen 68 cent per kg., bospeen .512 cent per bos, bloemkool 452 cent per stuk, andijvie 3450 cent, witlof I 3857 cent, idem II 2623 cent en spinazie 3542 cent per kg.; sla 2,605.20 per 100 stuks, knol selderij 510 cent per stuk, prei 3 14 cent, kroten 58 cent, uien 67 cent spruiten 4751 cent, selderij 4 cent per bos, boerekool 25 cent per kist. ROELOFARENDSVEEN, 5 Nov. Groente. Aardbeien 0.702.00 per half pond, tomaten A 3859, idem B 4665, idem C 2032, idem CC 18—23, kropsla 1.70 10.50. baksla 6.10—12.70, stoofsla 3—12, andijvie 44.20, bloem kool 538, spruiten 4043, knol selderij 2.006.0 per 100; kassnij- bcr.en 8.40—11.60, D. stambonen 33.40 per 10 kg. Bloemen. Peter Pan 1634 cent Utopia 1828 cent, Blanche 1167 cent, Goldfinder 1638 cent Chas- city 1137 cent, Choco 2863 cent, Cudoia 2353 cent, Harmonious 18 33 cent, Stella 2240 cent, Choco Wit 42 -55 cent, Rayonanten tros 2260 cent. Asp. Plumones 39—03 cent, Dahlia 1215 cent. Bouvardia 5056 cent, Pulling 1849 cent, Mo nument 1525 cent, Twello's roem 1836 cent, Choco 414 cent, W. Jozef 1018 een Rayonanten 6—15 cent, Cyclamen 3170 cent. VEUR 5 Nov. 1948 Groenten Tomaten 2025 ct per kg, Bospeen 812.50, Waspeen 88.50, Druiven 90—96 ct, Sla 8—10.70 Stoofsla 8—11 Kassnijbonen 1.101.25, Prei 77.80, Postelein 18—23, Uien 77.30, Rode Kool 7.50—8.50, Kroten 6—6.50, Chi nese kool 1.501.80, Spinazie 3038, Boerenkool 99.90, Spruiten 3840.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8