De nieuwe prijzen FREDERIK ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA NIEUWE PRIJZEN VOOR MELK, BOTER, VARKENVLEES EN JAM. Met ingang van Maandag 8 Nov. 1948 worden nieuwe prijzen van kracht tengevolge van de wijziging in de subsidieverlening op bepaalde levensmiddelen. De melkprijs voor de consument en de prijs voor uit melk vervaardigde producten als pap, yoghurt, en der gelijke gaat dan met 1 cent pe: liter omlaag, hetgeen zowel voor melk in flessen als voor los verkochte melk geldt. De boterprijs wordt 23 cent per 250 gram hoger, zodat de nieuwe boter prijs voor boter van de prijsklasse 1 dan f 1.12 per pckje van 250 gram is. Eveneens me- ingang van 8 Nov. 1948 gelden voor varkensvlees de vol gende maximumprijzen voor de con sument: Fricandeau en magere lappen f 3.40 p. kg. Carbonade3.20 Vers vet en mager spek, vette- en kinnebak lappen 2.60 Poulet en gehakt 2.20 Poten en staarten „1.20 Rauw vet 2.60 De prijzen van vleeswaren, waarin varkensvlees is verwerkt, ondergaan een dienovereenkomstige prijsver hoging, zo zullen de prijzen van Ber liner, leverworst, leverkaas, bacon, blaasham, gekookte en gerookte ham, rauwe ham, ontbijtspek, gerookt spek en verse worst respectievelijk bedra gen: f 0.36; f 0.52; f 0.54; f 0.59; f 40; f 0.43; f 0.37; f 0.36; en f 0.36, alles per 100 gram. De_ maximumprijzen voor huis houd jam 1 en huishoudjam 2 stijgen per 8 Nov. 1948 met 5 cent per pot van 450 gram netto. De prijs van prui menjam blijft onveranderd f 0.53 per pot van 450 gram. NIEUWE MELKPRIJS VOOR DE VEEHOUDER. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft, zo als gemeld, voor het melkjaar No vember 1948 tot November 1949 de jaarprijs voor de veehouders vastge steld op WA cent per kg. melk met een vetgehalte van 3.03 pet. De wintermelkprijs zal voor de pe riode, ingaande 7 November 1948 tot 24 April 1948 19^ cent per kg. melk bedragen. De zomermelkprijs is vastgesteld op 16Y cent per k.g. melk. Bij de prijsstelling voor zuivel- en melkproducten in het binnenland zal met ingang van dezelfde datum wor den uitgegaan van een iets hogere prijs van de teruggeleverde onder- melk, te weten van 4j4 cent per k.g., waardoor de prijs beter in overeen stemming is met de werkelijke voe dingswaarde. Deze verhoging van de ondermelk- v/aarde is bij de bepaling van de melkprijs, evenals de verhoging van de lonen in de landbouw, in aanmer king genomen. De verlaging van de melkprijs voor de veehouder (de oude gemiddelde melkprijs was 18,3 cent) waartoe de regering aanleiding heeft gevonden in de kostprijsberekeningen, kan daardoor tot acht tiende cent be perkt blijven. DE PRIJZEN VAN BROOD, SUIKER EN CHOCOLADEWERK. Zoals met de thans in het voedsel voorzieningsblad afgekondigde prij- zenverordening is bevestigd, mogen sedert Vrijdag 5 November 1948 de maximum verkoopprijzen van brood, gebakken van z.g. a-bloem, het brood van gewone samenstelling dus, 4 ct. per 800 gram brood hoger zijn. Deze prijsstelling geldt niet voor net van zuivere wittebloem gebak ken groot- en klein witbrood. De prijs van dit soort brood is, zoals men weet vrij. Ook de nieuwe suikernrijzen 0.75 per kg. kristalsuiker, 0.77 per k.g. basterdsuiker) zijn op 5 November van kracht geworden. De hogere suikerprijs heeft tevens geleid tot prijsverhoging van enkele artikelen, waarin suiker is verwerkt. Sedert Vrijdag 5 November 1948 bedraagt de maximumprijs voor en kele chocoladeproducten 1 cent per 100 gram meer t.w. ongevuld en ge vuld wichtgoed, zoals pastilles, cho coladestukjes en bonbons, alsmede ongevuld melkchoco^de wichtgoed en chocoladekorrels (strooisel). De prijzen, welke ten hoogste voor deze producten mogen worden bere kend zijn: A. ongevuld wichtgoed ƒ0.48 per 100 gram. B. Gevuld wichtgoed ƒ0.38 per 100 gram. C. Ongevulde melkchocolade wichtgoed ƒ0.51 per 100 gram. D. Chocolade strooisel 0.29 per 100 gram. In kartons 0.32 per kanton van 100 gram In zakjes 0.31 per zakje van 100 gram. Cnooriade alsmede wichtgoed waarvotr Ui+?cnderingsprijzen zijn toegestaan zijn onveranderd in prijs. Limont de-siroop en limonadega- zeuse blijven in prijs gelijk. De prijs van chocoladepasta, mar sepein, vanillesuiker en kunsthoning voor huishoudelijk gebruik wordt vrijgelaten. Behalve amandelen komen er bin nenkort .ook weer krenten, of liever ze zijn al in het land. Het is echter slechts een kleine partij, nog geen 500 ton, hetgeen dus neerkomt op on geveer een half ons per hoofd van de bevolking. Voor de aanwijzing van een distributiebon dus wel wat aan de schrale kant. Het ligt trou wens niet in de bedeohng amandelen of krenten weer op de bon te leve ren. Wat er nu komt, gaat ineens naar de verwerkende industrie en'of de handel. Zo komt er ook weer pindakaas in de winkel en natuur'yk bonvrij. Men is op het moment met de fabricage bezig en dit boterhamsmeersel zal spoedig verkrijgbaar zijn. Dat de thee binnenkort van de bon zal gaan, wordt te bevoegder plaatse tegengesproken, aldus de „Maas bode". en het avontuur met Kobus Kluitbeen verteld door Huibert let 12. "Nou" Frederik, „Ik zat op een wolk met de heer Ko Kraauw dat is mijn baas en toen begon het te regenen en toen viel ik naar bene en toen ik ik naar bene den en. ,.En toen viel je op de grond en brak je nek en was zo dood als een pier", vulde de v/aard aan. „Juist, ik begrijp precies hoe he: gebeurd is" Hij keek Frederik met een rood hoofd aan. „En toen zat je opeens aan dit tafeltje in mijn herberg met een glas melk voor je". eindigde hij. Met moeite bracht hij op zijn gelaat een medelijdende glimlach. „Ja," zei Frederik, „hoe weet U dat al'emaal zo precies?" Maar nu was het met het geduld van de waard gedaan. „Ik zal jou eens wat vertellen!" brulde hij buiten zichzelf van woede. „Jij bent een doortrapte leugenaar! Jij wilt me natuurlijk bestelen; als of ik al niet genoeg bestolen wordt door die rovers. Maar ik zal je wel mores leren!" De waard greep Frederik in zijn kraag en sleepte hem naar de kel der. Met een smak kwam Frederik op de vochtige grond terecht. DE ECHTE BANKETLETTERS. Een banketbakker belt ons op: In de krant staat, dat er echte banket letters komen, want er zullen 1100 balen amandelen arriveren. 1100 ba len aldus de banketbaker we gen te zamen 100.000 K.G. Deze 100.000 K.G. moeten verdeeld wor den over 15000 banketbakkersbedrij ven. zodat iedere banketbakker on geveer 6% K.G. amandelen ontvangt. begrijpt dus, dat de banketbakkers met hun amandelvoorraad van 614 K.G. niet ver kunnen springen. VOOR MAALDERIJEN OOK WAT. De vakgroep maalindustrieën heeft het natuurlijk betreurd, dat haar le den, wanneer er straks aardappelmeel in het brood zal worden verwerkt, minder tarwe te vermalen zullen krij gen. Die bezwaren zijn nu ondervan gen. omdat de aardappelmeelfabrie ken van hun grotere winsten aan de maalderijen een vergoeding zullen uitkeren. BEPERKING ELECTRICITEITS- VERBRUIK. De toestand van de electriciteits- centrales in ons land zijn momenteel van dien aard, dat dringend maatre gelen moeten worden getroffen om het electriciteitsverbruik drastisch te beperken, aldus deelde de directeur van de IJsselcentrale te Zwolle mede. Aan de rantsoeneringsvoorschriften zal weer flink de hand moeten wor den gehouden. Teneinde te voorkomen dat tot meer drastische maatreglen zou moe ten worden overgegaan, zal het van groot belang zijn dat de afnemers zich de grootst mogelijke beperking op leggen. OOSTENRIJKSE KINDEREN IN ONS LAND AANGEKOMEN. Gisteren zijn bij Venlo binnen het raam van de actie Verenigde Naties helpen het kind, ongeveer honderd Weense kinderen in ons- land aange kómen. Met muziek en een warme maaltijd werden de kinieren, die aarzelend het stationsplein oplietien, ontvangen. De nacht brengen zij door in kampen in de Peel en vandaag vertrekken zij naar hun respectieve pleegouders. DE H.K.W. VEERTIG JAAR. Heden is het veertig jaar geleden, dat een kleine groep, in vier zelfstan dige plaatselijke verenigingen geor ganiseerde kath. bedienden, besloot voortaan in nationaal verband op te treden. Het was de altijd strijdbare figuur van de heer Van Hamersveld, die in 1908, in de hoofdstad van ons land, ongeverr 88 sociaal voelende mannen om zich heen wist te verza melen en hoewel zij zich doelbewust op hun principiële taak hadden ge worpen. bevroedden zij toen nauwe lijks welk een groots werk zij aanvin gen. Thans, na veertig jaren, is dit kleine groepje uitgegroeid tot biina 15000 leden van de nationale kath. bediendenorganisatie, verspreid over heel Nederland, onderverdeeld in niet minder dan 160 afdelingen. EEN TWEEDE GERRIT DE STOTTERAAR? Dank zij de activiteit van een agent van de waterpolitie is de po litie in de hoofdstad er in geslaagd de 29-jarige metselaar P. S., die reeds langer dan twee en een half jaar werd gezocht, te arresteren. De agent waarschuwde gisteravond het hoofdbureau, dat S. in zijn woning aan de Mercatorstraat was, voor 'n vluchtig bezoek aan zijn familie. Onmiddellijk togen zes politiemen sen naar het huis. Drie posteerden zich in de tuin aan de achterzijde en drie gingen het huis aan de voorzijde binnen.. S. probeerde in derdaad te vluchten naar de achter zijde van het huis, maar liep daar in de armen van de politieagenten. Hij is op het hoofdbureau opgeslo ten en onder speciale bewaking ge steld. Het was hem n.l. reeds eer der gelukt na een aanhouding uit het politiebureau Overtoom te ont vluchten door verbuiging van de tralies van zijn cel en ditmaal wil de politie geen risico's lopen. S. werd gezocht voor een hele se rie diefstallen en inbraken. Niet al leen in Amsterdam, maar ook in Utrecht en Bussum had hij sedert de bevrijding zijn slag geslagen. Bovendien wachtte hen? nog een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden en een boete van 200,— hem opgelegd als gratie voor een veroordeling van negen maanden. Minstens acht diefstallen met braak staan op zijn rekening. Gisteravond omstreeks half zeven zag de vuurtorenwachter van Scheve- ningen een nood-lichter.sein van een visserboot. Een trawler seinde even later, dat het de botter WL 1 uit Westdongeradeel in Friesland was, die ronddreef met een defecte motor en een overboord geslagen mast. De Scheveningse reddingboot Arthur ri direct ter assistentie uitgevaren en heeft de uit vier koppen bestaande bemanning aan boord genomen. Het scheepje drijft nu stuurloos rond op zeven mijl van Scheveningen. De sleepboot Maas uit Hoek van Holland zal trachten het vaartuig te bergen. WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN DE „KAMERLINGH ONNES" De „Kamerlingh Onnes", een liber ty 11000-tonner van de Kon Rotter- damsche Lloyd, heeft op zijn laatste reis wonderlijke dingen beleefd. „Lig gen we in Tandjong Priok doodge moedereerd te laden", zo vertelde ka pitein J. D. Jaarsma gisteravond, toen het schip nauwelijks enkele ogenblik ken aan de kade lag, „en peinzen net bij het laden van meer dan een millioen pond gepelde pinda's of daar misschien in Ho'land nog een zoutje voor de borrel bij is, of daar duikt iets griezeligs tussen een stapel kisten op. Laat het nu een reuzen slang zijn, een z.g. python. Nee. niet een nazaat van die vreselijke draak, die duoi Apollo om hals worit ge bracht om het orakel van Delphi in handen te krijgen, maar zo'n slange tje van 'n meter of zes, die de on hebbelijke gewoonte heeft om zijn prooi heen te kronkelen en haar dan dood te drukken." „Nu moet u weten' 'vervolgde de kapitein, „dat daar in die buurt on geveer een jaar gebeden zo'n zelfde knaap, die naar Nederland getrans porteerd moest worden, zonder goe dendag te zegfen verdween en niet terug kwam. Wie weet was dit de zelfde sinjeur, maar hij heeft zich niet voorgesteld. We hebben hem zonder ongelukken te maken over rompeld en in een met bandijzer versierde kist gestopt. Een mooi ca deautje voor „diergaarde Blydorp" dachten we. 't Was overigens een goedkope klant. Hij zat tot de strot toe met ratten en heeft sinds 2 Oc tober naar geen vlieg omgekeken." „De tweede verrassing volgde in volle zee", vertelde de kapitein ver der. „Uit een der reddingboten stap te op een goede dag een jongeman, die niet op onze lijsten voorkwam. Het bleek een matroos te zijn van een ander schin. Hij zat boordevo1 liefdesverlangen naar zijn meisje in Holland, des°rteerde daarom en ver stopte zich bij ons aan boord. Tammer vor-r de vent, maar buiten staat niet z.jn meisje te wachten, wel de ri vierpolitie." Uil .iet verdere gesprek bleek, dal de „Kamerlingh Onnes" voor nog meer variat:e heeft gezorgd. Behalve zes apen, die ook naar „Blijdorp" gaan, is er 100.000 kilo tabak aan boord, bestemd voor de binnenkort te Rotterdam te houden veiling. De 5000 ton copra, die kapitein Jaarsma op de Sangireilanden haalde, zijn echter bestemd voor Hamburg, Aar- huus en Kopenhagen. Ze zu'len de volgende week door de „Kamerlingh Onnes" zelf er heen worden ge bracht. Bii het binnenkomen stonden de leerlingen van de dr de Visserschool te Schiedam, die het schio heoben geadopteerd, langs de walkant van het sterrenbos hun favoriet toe te juichen. Bovendien was er een re putatie van de school onder leiding van een der onderwijzers op de Lloyd- kade om „hun" kapitein met een bloemenhulde te bedenken. EEN WINDHOOS RAASDE OVER OOST-VLIELAND. Gisteren in de vroege morgenuren schrikten de bewoners van het eiland Vlieland wakker door een hevig on weer, dat zich boven het eiland ont lastte. Om precies vier uur, terwijl de donderslagen knetterden, hoorde men een verschrikkelijk geraas van vallende dakpannen en brekende rui ten. Het bleek, dat een windhoos, welke een snelheid van veel meer dan zestig meter per seconde had, over Vlieland had geraasd. Het was een kwestie van enkele seconden, maar die ogenblikken waren voldoende om vooral aan de gebouwen welke om da haven staan ernstige schade aan te richten. De hoos kwam uit de Wad denzee en verdween in de richting Terschelling. Kleine houten gebouw tjes werden opgepakt en enkele hon derden meters verder neergesmakt. Een school van ruim 50 scholeksters, die langs de waterkant zat te slapen, was door de wind overvallen en ge dood. Delichamen van de dieren wa- Wat lezers schrijven Leiden, 5 November. Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer F. W. Pont in dit blad van gisteravond veroorloof ik mij de volgende opmerkingen te maken. Met de behartigenswaardige op merkingen terzake van het bezoek aan de Aalberse Herdenkingsavond en van de belangstelling voor poli tiek werk in het algemeen ben ik het met de inzender wel eens. Maar waar de inzender zijn mening ten beste geeft t. a. v. de sanering van de middenstandsbedrij ven en de aspecten daarvan (efficiency, liqui diteit, solvabiliteit) ben ik het in verschillende opzichten niet met hem eens en meen ik dat hij te dien aan zien van onvoldoende inzicht blijk geeft. De inzender beweert o.a. dat de economisch niet verantwoorde bedrij ven het prijspeil onverantwoord hooghouden. Dit zou wellicht denkbaar kunnen zijn in een stelsel van volledig vrije prijsvorming maar het is volstrekt ondenkbaar in het huidig geldende stelsel waarin de Overheid de prij zen vaststelt en zich daarbij baseert of op de best geleide bedrijven of in het 'gunstigste geval op de „redelijk efficiënt geleide bedrijven", zoals het in het jargon van het Directoraat Generaal van de Prijzen heet. Van daar dat men nogal eens hoort bewe ren, en terecht, dat de Overheid daar mede bezig is een „koude sanering" toe te passen. Voorts lanceert de inzender de me ning als zou de middenstand sociaal en economisch zeer conservatief om niet te zeggen achterlijk (waarom zegt de inzender 't dan als hy 't niet wil zeggen?) zyn. Hier geeft de inzender blijk niet up to date te zijn wat betreft zijn kennis van de huidige stand van de bedrijfseconomische, economische en commerciële vernieuwing in de mid- denstandsbedrij ven. Als voorbeelden voor mijn stelling gelden dan het vrijwillig filiaalbe drijf in de kruideniersbranche, de ren opengereteen en vertoonden ern stige wonden, welke erop wezen, dat zij waren getroffen door meegevoer de stenen en glas. De schade aan de huizen wordt op drieduizend gulden geschat. WEDEROM DOODSTRAF-EIS TEGEN LID COLONNE HENNEICKE. „Het zal noch uw'Hof, noch iemand in de zaal verwonderen, dat ik tegen deze verdacht-, die zij het dan niet officieel, toch in feite deel heeft uit gemaakt van de colonne Henneicke, de doodstraf eis". Met deze woorden besloot de advocaat fiscaal mr. H. M. Gelinck zijn requisitoir voor het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof, dat weer een lid van de beruchte colon ne Henneicke, de 46-jarige Eduard G. Moesbergen uit Amsterdam, had te I berechten. „Deze verdachte", zo zeide de ad- vocaat-fiscaal, „heeft niets nagelaten om de Joden te achterhalen en nen in het ongeluk te storten. Uit een staat, die ik opmaakte aan de hand van ge- tuigen verklaringen en uit de gevon- i den bescheiden van de colonne, kom ik tot het respectabele aantal van 125 arrestaties. Het moeten er meer zijn, I doch dit is niet meer na e gaan." I In zijn pleidooi voerde de verdedi- ger aan, dat verdachte niet zou heb ben kunnen weten „evenmin als wij allemaal", zo zeide hij wat er met de Joden na hun deporcatie zou gebeuren. Hierop repliceerde de ad vocaat fiscaal en weerlegde dit met aan te voeren de illegale pers en een kerkelijk schrijven in Februari 1943, waarin duidelijk gesproken werd over „een ten dode vervolging van de Jo den" en ten slotte een commentaar in de Deutsche Zeitung op een uit zending via de BBC, waarin zeer ge detailleerd het lot der gedeporteerde Joden was behandeld. Op 19 Nov. zal het Hof uitspraak doen. De doodstraf is voor het bijz. gerechtshof te Utrecht geëist tegen B. J. W., die vrijwillig dienst geno men had bij de Waffen SS en zich voorts schuldig gemaakt zou hebben aan mishandeling n het kamp Amers foort. SNELLE BERECHTING. Een Groninger grossier, die dezer dagen werd betrapt op het verkopen van suiker uit oude voorraad voor de nieuwe prijs werd gistermorgen door de tuchtrechter voor de prijzen berecht. De boete bedoeg 100 doch werd aangevuld met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen 2.550 kilogram suiker. „wijkverkaveling" bij de melkhan del, de talrijke initiatieven tot het stichten van inkoopcombinaties, de opvallende modernisering van inte rieur en exterieur van veel midden- standsbedrijven, de sterke na-oorlog- se uitbreiding van de patroonsvak organisaties, de grootse en stevig op gezette Stichting voor Collectieve Re clame van de drie Middenstandsbon den e.d. Tenslotte lanceert de inzender in twee passages t.w. „En, kennende de mentaliteit van de middenstand, kan alleen Overheidsingrijpen mogelijk zijn; dus het werk van politici" en „Een spoedig ingrijpen van de staats bestuurders met, waar mogelijk, in schakeling der bedrijfsgenoten (werk gever, middenstander, arbeiders) in het kader van de P.B.O., is een poli tiek streven etc." een mening welke gevaarlijke verwantschap vertoont met de theorie van het staatssocialis me en welke blijk geeft van een on juiste opvatting van de P.B.O. P.B.O. bedoelt immers het tot gel ding brengen van de democratie in het bedrijfsleven dat wil dus zeggen; zelfordening, zelfregeling en zelf werkzaamheid met aanvullende werkzaamheid van de Overheid voor zover dit voortvloeit uit zijn taak tot behartiging van het algemeen belang. Dit is dus het omgekeeerde van het geen door de inzender wordt be weerd. Aangezien ik niet verwacht dat de inzender door het bovenstaande zon der meer zijn inzicht zal wijzigen ver klaar ik mij gaarne bereid o:_: op een discussie-avond van de K.V.P.-Jon- geren over deze materie met hem de degen te kruisen, hopelijk ten gehore en met mede-discussie van vele mid denstandsondernemers, toekomstige middenstandsondernemers en vele verbruikers-niet-middenstandsonder- r.emers. H. J. M. GEIJER. ST. NICOLAASFEEST VAN „ST. ANTONIUS". De tijd nadert, dat het bestuur van de R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant Geëmpl. „St. Antonius" voor de beschermelingen van de Zus ters Carmelitessen en van Pastoor Smitz en voor de kinderen van de leden het traditionele St. Nicolaas feest gaat organiseren op Woensdag middag 1 December a.s. in het St. Antonius Clubhuis, Mare. Reeds heeft het bestuur van diverse heren leveranciers, fabrikanten, patroons en particulieren geldelijke giften ook in natura ontvangen. Van enkele fa brieken en winkeliers is de toezeg ging verkregen, dat zij zullen mede werken dit aanstaande St. Nicolaas feest te doen slagen. Maar daarnaast zijn er nog diverse kosten, die ge dekt moeten worden o a. de poppen kastvoorstelling, cadeaux enz. Beleefd komen wij by u vragen ens te willen steunen door uw gelde lijke of giften in natura. Gedenkt het mooie werk, wat u en wij kunnen doen voor het Carmeli- tessenklooster en de „Schrijverkes". Laat deze kinderen ook een prettig St. Nicolaasfeest vieren. Ieder wordt verzocht de formulie ren bijtijds in te vullen voor uw bij drage en hoeveel kinderen onder de 12 jaar aan het St. Nicolaasfeest mee doen. Geeft wat u missen kunt. Giften ook in natura worden gaarne ver wacht bij de secretaris-penningmees ter, de heer J. M. v. Asperdt, Mare- singel 48, Leiden. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. De stelende broodbezorger. Niet alleen geld zou door de broodbezor ger K. J. de J. te Leiden zijn ver duisterd van de fabriek waar hij werkte, maar hij had er ook meel weggenomen. Dat was volgens verd. allemaal gebeurd, omdat hij een bon nentekort had, en dus bonnen moest kopen. De off. vroeg 6 maanden ge vangenisstraf en de rechter veroor deelde tot 4 maanden, waarbij dan vermoedelijk nog 2 maanden zullen komen, die voorwaardelijk waren op gelegd. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied yan on roerende goederen "ouw- en Makelaarsbedrijf VccL Drift HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 45) Hij was gedurende het thee-uurtje de ridderlijkheid in eigen persoon en maclemoiseVe gevoelde zich blijkbaar zeer vereerd door het bezoek van de knappe jonge man. Zo werd de visite een groot succes. Maar die avond, toen hij in de mooie frisse slaapkamer, die Bundie hem toegewezen had, eindelijk weer alleen was, schudde hij het hoofd. „Zo gaat het niet!" zei hij. „Hoor je het Anthony, zo gaat het niet. Het is gek, maar ik raak bij deze zaak telkens de draad kwijt.' Hij staakte zijn wandeling en bleef midden in de kamer stokstijf staan. „Wel verdikke..." begon hij. De deur werd behoedzaam open gedaan. Toen de kier wijd genoeg was, schoof een man zich erdoor en bleef in eerbiedige houding bij dc deur staan. Het was een grote, zwaargebouwde man met blond haar, hoge jukbeende ren en eigenaardige, fanatieke ogen. „Wie ben jij?" vroeg Anthony met zijn ogen strak op het gezicht van de onbekende. „Boris Anchoukoff!" „Zo. De lijfknecht van prins Mi chael, hè?" „Ja. Ik heb myn meester trouw gediend Hij is dood. En daarom dien ik nu u. „Buitengewoon vriendelijk van je", zei Anthony. „Maar ik heb geen be diende nodig." „Gij zijt nu mijn meester. Ik zal u trouw dienen." „Ja, dat is alles goed en wel, maar ik neb geen bediende nodig. Dat is een luxe die ik me niet veroorloven kan." Boris Anchoukoff keek hem be straffend aan. „Ik vraag geen geld. Ik heb mijn moester trouw gediend. Zo zal ik ook u dienentot in de dood!" Hij deed een slap naar Anthony toe, liet zich op zijn ene knie vali^n, greep Anthony's hand en legde die tegen ?ijn voorhoofd. Dan stond hij op en verliet de kamer, even onver- wachc als hij gekomen was. Anthony staarde hem na met een gezior.i, oom van verb'uftheid. „Dat is al heel merkwaardig," zei hij, toen hij wat begon te bekomen Wat je .loemt een trouwe waakhond. Opmerkelijk wat een instinct die ke rels hebben!'" Hij Keerde zich om en zette z'n wandeling do~r ae kamei voort. „Maar vn< ssen kan het tot gek ke compuca :_'S aanleirint mompelde hij, „tot verduiveld gekke complicaties." HOOFDSTUK X'-TI Een middernachtelijk avontuur Hot coronei-onderzoek had de vol gende morgei* plaats. He:. was in a - 'es absoluut het tegenovergestelde van de onderzoeken, die in de zoge naamde amusements-leciuur beschre ven worden. Zcils George Lomax was tevreden, zó radicaal warer rile interessante bij onderheden geschrapt Hoofdrtcherc teur Battle, de coroner en kolonel IV "ïruse hadden de hoof den bijeen ges-loken en het resultaat was een zilling van een paar uur, ciit wat onbelangrijkheid en verveling betrof, op een bijzonder hoog peil stond. Dadelyk na net onderzoek nam An thony efscVk' en vertrok. Zijn weggaan was voor BL'l Evers- leigh een opluchting. George Lomax was, door zijn angst dat er iets uit zou lekken nog moeilijker en veel eisender dan anders geweest. Miss Oscar en Bill hadden geen ogenblik rust gehad en zoals gewoonlijk, had de verdeling van de arbeid, wat bil lijkheid aanging, wel wat te wen sen gei'aten. Miss Oscar was al het belangrijke en nuttige werk toege wezen en Bill was gebruikt, om tal loze boodschappen te doen en als 'n soort toetssteen voor de steekhou dendheid van de argumenten, die Lomax bij de meter aanvoerde en bij de kilometer herhaalde. Toen Bill die bewuste Zaterdag avond naar bed ging, was hij aan het eind van zijn krachten. Hij had geen enkele behoorlijke gelegenheid ge had, dank zij de vea'eisendheid van Lomax, om met Virginia te praten en dus voelde hij zich ongelukkig en verongelijkt. Eén geluk nog, dat die man uit Zuid Afrika van het toneel verdwenen was.Die monopoliseerde Virginia of hij er recht op had en dat begon Bill te vervelen. Maar na tuurlijk, als Lomax voortging met zichzelf belachelijk te maken... On danks z'n opstandigheid vielen zijn ogen dicht. Eversleigh sliep. En in zijn slaap vond hii troost, want hij droomde van Virginia. Het was een heldhaftige droom, een droom van een brandend huis en vonkenspetterende balken, waarin hij de rol van de held speelde. Hij bracht Virginia in zijn armen van de bo venste verdieping naar beneden, in de rustige koa'e tuin. Ze was bewus teloos. Hii lei haar in het zachte eras neer en ging weg om een pakketje sandwiches te zoeken. George Lomax had het, maar in plaats van het aan Bill te geven, begon hij telegrammen te dicteren. Nu waren ze in het voor portaal van een kerk; hij ging trou wen met Virginia en zij kon elk ogenblik komen. Grote genade! Hij had zijn pyjama aan! Hij moest naar huis om behoorlijke kleren aan te trekken. Zo hard hij kon liep hij de deur uit, naar de auto toe. Maar de auto wou niet wegrijden. Geen benzine in het reservoir. Het was om wanhopig te worden. En daar hield een grote autobus stil en stapte Virginia, geho'pen door de baron met het kale hoofd, uit... zo koel en rus tig in een soort van muisgrijze japon. Ze kwam naar hem toe, schudde hem "neen en weer. „Bill," zei ze. „O! Bill.Zonder reden begon ze har der te schudden. „Bill"' zei ze „word wakker!... Vooruit! Word wakker!" BilJ werd wakker. Hij lag in zijn slaapkamer op „De Zeven Schoor stenen'. Maar een gedeelte van de droom was waar. Virginia stond ova1 hem heen gebogen en herhaalde de droomwoorden met verschillende va riaties. „Word wakker, Bill! Word toch wakker, iong, Bill!" „Hallo", zei Bill, terwijl hii over- elm. ging zitten, „Wat is er aan de hand?" Virginia slaakte een zucht van var lichting. „Goddark! Ik dacht, dat je noo't wakker zou orden. Ik heb geschui en geschud. Beu je nu werkelijk goed wakker?" ,fk geloof hel wei," antwoorJue Sill weifelend. „Grote logge kerel, die je bent." *ei Virginia. „Zo'n moeite als met jou gehad heb! Mijn armen doen cr nog pijn van!" „Die beledigingen zijn zee: onge past zei Bill met zekere waardig heid Als je het mij vraagt, vind ik dat absoluut ongepast en niet wat een jonge weduwe betaamt." „Dop niet zo mal, Bill. Er gebeurt wat „Wat bedoel je?" „Beneden gebeuren gekke dingen. In de vergaderzaal. Ik had ias'. van een deur die sloeg en daarom ben ik naar beneden gegaan, om hem dicht te aoen, begrip je. En toen zag ik in de Vergaderzaal licht. Ik sloop de gang door en keek door een reet in de deur. Veel kon ik niet zien, maar wat ik zag was zo merkwaardig, dat ik lust kreeg, om alles te zien. Maar toen kreeg ik opeens behoefte om ;emand bij me te hebben, bij voor keur een flinke, sterke aardige man. (Wordt verv1—^

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6