Mensen in hun OPEN BRIEF Clemens Willibrord, zoon van Wilgil Televisie voor onze radio JifLe t de mond vol tanden ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGLNA 1 aan Eertijds Aartsbisschop van Utrecht thans beschermheer van Nederland Leiden, op 6 November van het jaar des Heils. 1948. "VADER WILLIBRORD! 'MJANNEIER in onze kinderjaren het seizoen van vliegeren was aangebroken en onze goede vader er met zijn kinderen op uittrok om de koninklijk oranje gekleurde vlie ger op te laten, mochten we langs het vliegertouw briefjes omhoog la ten zeulen. Deze briefjes waren be stemd voor de hemel. Nu we afgelegd hebben wat des kinds is, hebben we er toch behoefte aan een brief tot U te richten, een brief, waarvan we weten, dat hij ook zonder kunst- en vliegwerk zijn hoge bestemming zal bereiken. Het is vandaag 1290 jaar gele den, dat ge geboren zijt in Engeland aan de oevers van de Humber en morgen zal het de dag zijn, dat gij vergrijsd en afgesloofd en meer dan tachtig jaren oud vredig ont sliep in de geliefde, door uzelf ge stichte abdij van Echternach. Het is niet om u te roemen want ge zoudt ons met St. Paulus toevoegen: „Hij die roemt, roeme op de Heer", maar als wij uw tachtigjarig leven her denken, waarvan een halve eeuw besteed tot eeuwig heil van ons tij delijk vaderland, dan galmt met de Psalmist in ons hart een goed woord cp, en uiten wij uw werken voor de Koning, in wiens gevolg ge zijt op genomen. 'T'OEN ge in het jaar 690 met uw elf gezellen nabij Katwijk land de, hadden deze gewesten wel een heel ander aanzien dan thans. De Rijn die in uw tijd zijn water daar in zee stortte, is verstopt en in het zand gestikt. De plaats, waar uw boot schuurde op liet strand der Ne derlanden, ligt enige kilometers ver dronken in de zee. En toen ge langs de Rijndijk de binnenlanden introk en enige hofsteden passeerde, had ge geen vermoeden, dat die paar le men, met stro gedekte boerderijen zouden uitgroeien tot de vermaarde stad, waaruit we u thans deze brief schrijven. Misschien hebt ge een praatje gemaakt met die landelijke Leidenaars (U sprak, ofschoon En- gelsma:., nog ongeveer dezelfde taal als zij). Mochten zij u onvriendelijk of nors bejegend hebben, dan willen wij hun verzuim inhalen en u, na zoveel eeuwen met vreugde begroe ten en u onze dank betuigen, dat ge uw vaderland en de gebenedijdè rust van uw Benedictijnse klooster hebt prijs gegeven, om ons voor Christus te komen winnen. \7EEL TIJD om met onze voor- ouders kennis te maken, hebt ge u aanvankelijk niet gegund. Ge zijt vrij spoedig doorgereisd naar Rome om ..Petrus te zien" en van diens toenmaclige opvolger, Paus Sergius I, volmacht te krijgen in ons land als missionaris te mogen arbei den. Deze reis Rome heen-en-terug deed ge te voet, zoals ge uit vrome navolging van Christus en de aposte len, ook ons gehele gebied wande lend zou doorkruisen. Tegenwoordie geraakt Nederland in bijkans deliri- sche opwinding voor mannen, die rennen als hazewindhonden en voor moeders, die over horden springen, maar uw apostodische sportiviteit is goeddeels vergeten. Zij lopen en zweten voor een vergankelijke kroon, gij echter hebt gelopen, gelopen zo hard ge kondet, in de renbaan des Heren. Een onvergankelijke glorie kroon viel u ten deel. A LS ultramontaan in ons vader- land teruggekeerd, zijt ge zonder verpozen rondgetrokken, om het Evan gelie aan onze voorouders te preken. Zo welig wies het uitgestrooide zaad op, dat ge na enige jaren wederom naar Rome ging, waar de paus u op het graf van St. Cecilia wijdde tot aartsbisschop en u een nieuwe naam gaf, die van Clemens, de „goedertie- rene", ter Christelijke begeleiding van uw eigen naam Willibrord, wel ke „speer van (afgod) Willi" bete kent. Moedig zijt ge voort gaan ar beiden om een wijngaard te planten in een land van distels en doornen, een streek van bijna ondoordringbare heidense wildernissen en ge meende reeds vruchten te kunnen gaan pluk ken, toen Radboud, de vorst der Friezen, te vuur en te zwaard uw jonge aanp'ant kwam verwoesten en onder voet liep. Gij moest van meet af aan beginnen en ge hebt het gedaan, z WADER WILLIBRORD! doe het opnieuw. De distels en doornen tieren weer welig in de landouwen, die ge als willig werktuig van Gods genade, voor Christus hebt verwor ven. Het nageslacht van hen, wier harten door uw wcord en voor beeld werden veroverd, is voor een groot deel teruggevallen in een hei dendom, dat nog erger zou zijn dan in uw dagen, indien het niet teerde op de restantjes van uw geestelijke erfenis. Ook kunnen we niet verhe len, dat in uw wijngaard druiven ge oogst worden van een ander soort aan gij hebt aangeplant. De smaak dier druiven zou u vreemd op de tong liggen, en vrezen wij, zeer bitter val len al behoeft ge aan de goede bedoelingen der kwekers niet te twij felen. Zij zijn door een noodlottig misverstand op menig punt afgewe ken van de zuivere leer der aposto- Keulen en Parijs" de weg naar de Steenrots der Christelijke eenheid raakten zij kv/ijt. Zij zoeken overal en zij zoeken met heilige ernst en in voorbeeldige levensv/andel. Vader Willibrord, helpt hen op het rechte spoor door uw gebed en voorspraak! jr\OOR veel verdrukking heen is amper een derde part overgeble ven, dat zonder de ogen neer te slaan mag zeggen: Vader Willibrord, het Christelijk erfdeel onzer vade ren hebben we ongeschonden be waard. We knielen, na zoveel eeu wen, neer onder de zegen, die gij als aartsbisschop, over deze landen hebt afgesmeekt, we luisteren in gehoorzaamheid naar de verma ningen van uw opvolgers, de bis schoppen van Nederland, we voeden ons met hetzelfde Brood der een heid, dat gfj onze voorouders hebt uitgereikt en verzadigen ons aan hetzelfde Brood der waarheid, dat gij ons uit het H. Evangelie hebt voorgehouden. Wij zijn geheel ver eend met u in de liefde voor het kruisoffer van Christus, dat gij hier hebt gevierd; in liefde ook voor de Moeder Gods, van wier kleed gij een relikwie ais een kostbaar kleinood op al uw reizen hebt meegedragen. Maar toch zijn we beducht, dat gij bij een bisschoppelijke visitatie bijna moedeloos zoudt worden, en in staat zoudt zijn tot velen onzer te zeggen, wat onze Heer zei: dat we met een molensteen om onze nek in het water moesten worden gesmeten, wegens de ontzaglijke ergernis, die we ge ven door slecht en slordig gedrag, door een liefdeloos en dus een Christen onwaardig leven. "&7ADER WILLIBRORD! Toen ge in Oegstgeest het kerkje hebt in gewijd, hebt ge nooit kunnen den ken, dat wij u als heilige zouden gaan vereren Gij immers, beschouw de uzelf slechts als de onnutte dienst knecht uit het evangelie. Gij waart geroepen de rol in ons land te ver vullen van de Olympische loper, die het vuur overbrengt naar het stadion. Gij hebt lopend door onze duinen en moerassen, het vuur voortgedragen, dat Christus is komen ontsteken en waarvan Hij zei: Hoe verlang Ik er naar, dat het reeds zou branden". Wij bidden u, vader Willibrord, bid! Bid voor de herkerstening van ons aangenomen vaderland, bid voor de terugkeer van hen, die buiten de ene schaapstol dolen, bid vooral ook voor Katholiek Nederland opdat de H. Geest het moge ontbranden tot een apostolisch vuur. Bid ook voor hem. die gewaagd heeft deze brief te schrijven en die het allermeest uw voorspraak nodig heeft. Goede, hei lige vader Willibrord, moge heel Ne derland „uw kroon en uw vreugde" zijn, wanneer Christus wederkomt en ter toetsing van de oprechtheid van ons geloof, slechts één vraag zal stellen: ,,Wat hebt ge voor de min sten der Mijnen gedaan? Want wat ge voor hen gedaan hebt, hebt ge voor Mij gedaan". Vader Willibrord verscheur de ze brief niet, omdat hij komt van een kant, waarvan u het niet wenst te verwachten, maar beschouw deze letteren als geschreven door alle goede mensen, die ze zullen lezen, en die morgen het feest van uw geboor te ten hemel" met dankbaar gemoed gaan vieren. IN EEN WELHAAST historische bij eenkomst ten Departemente had de minister van Verkeer en Watersta at een aantal deskundigen verenigd, met de bedoeling, hen te installeren in de reeds door ons aangekondigde Televisie-commissie. Eerst-belangheb bende was natuurlijk de Ned. Radio unie, die zijn voorzitter, prof. J. B. Kors had afgevaardigd, verder de Radioraad, de Nozema, de P.T.T., voorts de Ned. Bioscoopbond cn ook N-V. Philips, waar nu reeds sinds en ige lijd druk wordt geëxperimen teerd. De vetregenwoordigers van al deze instellingen zullen nu met. ijver, hopelijk ook met spoed, een vraagstuk op de helling brengen, dat de gemoederen der luisteraars al lengs meer beroert. buitenlandse omroep-stations, weet, hoe hinderlijk dit is. En wij leven hier niet in Amerika, waar pers-con cerns aanzienlijke kapitalen in tele visie-ondernemingen hebben geïn vesteerd. Import-programma's? Men ziet; een oplossing lijkt niet gemakkelijk. Maar dat kan ons er niet van weerhouden, het probleem aan te vatten. Zolang het nog niet nationaal is opgelost, zou men kun nen overgaan tot import van televi sie-programma's, bijvoorbeeld uit Engeland en Frankrijk, waar men reeds enkele jaren ervaring heeft. Aan import-programma's zullen echter minstens zoveel bezwaren kleven als aan uitzendingen, die in eigen land worden op touw gezet en gecontroleerd. Wij bedoelen de aan vaardbaarheid van bepaalde beelden en mede daardoor de mogelijke ver lammende reactie op menige toe schouwer in de beslotenheid van de huiskamer. Hier raken we het be langrijke onderdeel van dit vraag stuk, waarop wij in de aanvang heb ben gewezen en waarom het bestuur van de K.R.O. naast de grootst mo gelijke technische bekwaamheid de hoogste morele normen moet toe passen. Misschien, omdat buitenstaanders menen, dat voor de televisie, in wel- Het vraagstuk in studie bij de K.R.O. (Van onze Radio-medewerker) Een technisch man als Willem Vogt had ons reeds verzekerd, dat de televisie eigenlijk reeds technisch klaar is voor de huiskamer, maar dat ze er nog niet kan binnen komen bij gebrek aan toestellen. Deze dubbele mededeling heeft onze belangstelling voor het onder werp natuurlijk nog meer gaande ge maakt dan ze reeds was; en waar konden we gemakkelijker informe ren dan bij de K.R.O., welks bestuur het vraagstuk zo juist in studie heeft genomen en voor wie de televisie omroep natuurlijk ook een zaak van beginsel is. De grote consequenties voor de katholieken dienen stellig reeds nu onder het oog te worden gezien. Dit is geen kwestie van tijd meer; de televisie is er! Philips werkt zijn plannen uit. Er is nochtans verschil tussen het technisch en het uitvoerend deel van de televisie. En het eerste onderdeel is op dit ogenblik reeds zéér actueel. Want de N.V. Philips verricht regel matig proefuitzendingen, die telkens nieuwe groepen belangstelenden trek ken. Maar de bestaande televisie zender heeft slechts een kort bereik, namelijk op gezichts-horizon, dat is een actie-radius van ongeveer 50 K.M. Door de zender hoger te plaat sen, kan men echter het bereik ver groten; vandaar dat stemmen zijn opgegaan, desnoods een hoge toren bijvoorbeeld de Sint Vitustoren in Hilversum voor televisie-uitzen ding in te schakelen. Helaas zijn de 140 meter hoge en daardoor nog meer geschikte masten van de N.S.F. in oorlogstijd opgeblazen, zodat dit hulp middel niet meer kan dienen. Maar wel kan de N.S.F., zusteraf- deling van Philips, belangrijk deel nemen in de vervaardiging van tele visietoestellen, waaraan dus, op het woord van de heer Vogt, zulk een gebrek bestaat. Natuurlijk is nog niets beslist waar de staatscommissie nog slechts enkele dagen oud is. En daarom kan ook nog niets worden gezegd over de plaats, waar eventueel de zenders voor televisie zullen worden ge bouwd. De P.T.T.-mensen en die van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat, die leden van de commissie zijn, zullen daaromtrent wel een af zonderlijke studie ondernemen. Zij zijn natuurlijk afhankelijk van om standigheden, als bestaande zender gebouwen, hoge omgeving enz. De cost, die voor de baet uitgaat. Hier raken we het belangrijke 'vraagstuk van de kosten. Natuurlijk zou het al heel gemakkelijk zijn, voor te stellen, dan maar de luister bijdrage te verhogen; maar dat moet men zeker niet doen, nu toch reeds wordt geklaagd over de 12.per jaar, die men moet opbrengen, om radio te mogen luisteren. Wij hebben ons laten vertellen, dat aansluiting bij het televisienet mis schien wel een kleine honderd gul den zou moeten kosten. Maar dan komt het ons voor, dat de onderne ming zal moeten lijden aan een ge brek aan luister-abonné's. Moet de Nederlandse staat dan maar de re kening betalen? In deze tijd van mi nister Lieftinck kunnen wij dat kwa lijk geloven. Dan misschien het ele ment van betaalde reclame inschake len? Maar wie pleegt te luisteren lische prediking. De weg „tussen naar Luxemburg en enkele andere huisvesting moet komen, is het be richt verspreid, dat in Hilversum wordt aangestuurd op de bouw van een centraal Omroep-gebouw. Zover is het nog lang niet, zelfs niet, als de televisie gastvrijheid vraagt bij een of meer van de vier grote Omroepen. Dit betekent echter niet, dat des kundigen en zij, die het voor het zeggen hebben, Hilversum als na tuurlijk middenpunt zouden willen verwaarlozen. Last van zenuwen? Mijnhardt's Zeouwtabletteo helpen U er overheen. N.S. LAAT DE REIZIGERS GEEN KOU LIJDEN De nieuwe electri- sche 'ocomotieven, die de Ned. Spoor wegen in dienst hebben genomen, zijn niet in staat de rijtuigen, die op stoom verwarming zijn ingericht te verwarmen. Teneinde de reizigers toch comfortabel te vervoeren, wordt thans gébruik gemaak van een stoom- ver warmings wagen, die achter de electrische locomotief wordt gekop peld. Deze wagen bevat twee water tanks met daartussen een omvormer, die het water in stoom omzet en naar de rijtuigen perst. De nieuwe instal- I latie op het emplacement. ke vorm dan ook, nieuwe en grote recties." Wij vergeten, dat wij arm zijn Oud minister Vos schrijft in „Pa rool" een beschouwing over de rege ringsmaatregelen inzake lonen en prijzen, welke hij besluit: „Laat ons elkaar niets wijsmaken. Aan de verdeling van de armoede kan pas een eind komen, wanneer de productie in ons land stijgt en wan neer de productiviteit van de arbeid, die nog altijd slechts rond 80 is van vóór de oorlog, in snel tempo aanmerkelijk toeneemt." En de „Nieuwe Eeuw" schrijft aan het slot van een beschouwing over hetzelfde onderwerp: „Er zijn in de pers reeds kleine veldslagjes geleverd over de al dan niet luxueuze aard van wittebrood en varkensvlees. Men kan hierover lang en breed debatteren, doch al lijkt ook ons het luxe karakter van anthraciet tegenover eierkolen en cokes lichtelijk aanvechtbaar naar onze mening gaan de debattanten merendeels uit van een onjuist be ginsel. Zij vergeten dat ons volk niet zo bar veel te kiezen heeft, en dat het dolblij mag zijn met wat er is, za'fs met on-luxueuze artikelen als bruinbrood, biefstuk en cokes (o, vi- zioenen van de hongerwinter, nu vier. ja pas vier jaar geleden!); zij ver geten dat ons volk arm is, straat arm. Wij kunnen ons de weelde van dergelijke knusse debatjes niet ver oorloven, en nog veel minder de weelde van protest en ontevreden heid. Alleen de uiterste soberheid en de grootst mogelijke arbeidsprestatie kunnen ons redden. Misschien dat wij er dan, met de hulp van enige bescheiden grens-correcties, bovenop komen. Het wordt langzamerhand tijd, dat de Regering daar eens wat openhartiger over praat: over onze armoede, over de noodzakelijke so berheid (waarvan zeer velen nog steeds geen greintje besef "Wijken te hebben) en.... over die grenscor- BUITENKANSJE VOOR MILITAIREN DIE IETS OP HUN KERFSTOK HEBBEN. Allen die door een Nederlandse rechter veroordeeld zijn, maar die vóór 1 Januari 1948 als militair in werkelijke dienst zijn uitgezonden naar de overzeese gebiedsdelen, krij gen bij Koninklijk Besluit kwijtschel ding van de nog niet ondergane on voorwaardelijke vrijheidsstraffen van zes maanden of minder en de nog met betaalde onvoorwaardelijke geldboeten van vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten wel ke gepleegd zijn vóór hun uitzending, en van de nog niet onaergane of nog n:et betalde gedeelten van dergelij ke vrijheidsstraffen of geldboeten. Aetherklanken RESTAURATIE ST. PETRUS BAN DEN-KERK TE VENRAY. Vier da gen voor de bevrijding van Venray vernielde een bombardement de prachtige St. Petrus Banden-kerk. De restauratie is thans zover gevorderd, dat men hoopt 't gebouw met Kerst mis wederom in dienst te kunnen stellen. De toren is echter nog een ruïne. ZONDAG. HILVERSUM II, 415 Meter. 8.00 Nieuws, 8.15 Strijkorkest, 9.45 Preludes van Debussy, 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis in St. Fran- ciscuskerk te Heerlen, 11.40 De piano concerten van Mozart, 12.15 Apologie, 12.40 Lunchconcert door Orkest Zon der Naam, 13.00 Nieuws met aanslui tend Kath. nieuws, 13.20 Vervolg Lunchconcert, 13.50 Spineuza, 14.05 Nederlands Kamerkoor, 14.30 Concert gebouw Orkest, 15.30 Het karakter van de Ned. schilderkunst, 15.50 Ge- raldo en orkest.. 16.00 Reportage De nemarken BNoord Nederland, 16.25 2e Vespers, 19.30 Nieuws, 19.50 In het boeckhuijs, 20.05 De gewone man, 20.12 tot 22.37 Het bekende Zondag avondprogramma „Uit en thuis", 23.00 Nieuws, 23.15 Impressies uit Music Hall. HILVERSUM I 301 Meter 8.00 Nieuws, 8.18 Boston Symphonie- orkest, 8.30 Voor het platteland, 8.40 Barcarolle, 9.12 Sportmed. 9.15 Men vraagt en wij draaien, 12.40 De Speeldoos, 13.00 Nieuws 13.15 Mede delingen of gr.pl. 13.20 Bandi Balogn 13.55 De vreemde bezoeker, hoorspel 17.15 Ned. Kamerkoor, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuws, 18.15 Johan Jong, 18.30 Strijdkr. 20.00 Nieuws, 20.05 Reportagedienst, 20.15 Muzieka^um van de fam. Strauss, 21.00 Paul Vlaanderen, 22.30 Liszt programma, 23.00 Nieuws, 23.15 Fe lix Mendelsohn Bartholdy concert. MAANDAG HILVERSUM II 415 Meter 7.00 Nieuws, 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.35 Bekende orkest werken, 10.05 Vioolconc. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.40 Zangrecital door Jeanne Tas, 12.10 Gram.muziek, 12.33 Bekende orkest werken, 13.00 Nieuws, 13.15 Mando- linata, 13.45 Musetteklanken, 14.35 The Messiah, van Handel, verkorte uitv., 15.30 Marines Voorberg, 17.00 Kleuterklokje, 17.45 Populaire or gelbespa1 ing, 18.30 Met band en plaat 19.00 Nieuws, 19.15 NCRV-leeslamp, 19.45 Gram.muz. 20.00 Nieuws in het kort. 20.15 Fryske stimmen in de studio, 20.45 Het wuivende koren, hoorspel, 21.15 Orgelcomposities, 21.30 NCRV-promenade-orkest, 22.00 Hol lands Strijkorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondklanken, 23.45 Carlo Butti en orkest. HILVERSUM I 301 Meter 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtend varia, 9.00 Gr.p1. 10.15 Arbeidsvitaminen, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Orgelconc., 12.00 Het Lyra-trio, 12.33 In het spionnetje 12.38 Gerard v. Krevelen, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole orkest, 14.00 Wat gaat er om in de wereld, 15.15 Erepromotie van Minister-president W. Drees, 16.15 Bonbonnière, 17.00 Music calender, 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkr. 19.30 Inleiding tot muziek begrip. 20.00 Nieuws in het kort, 20.05 tot 22.30 Radioscoop, 22.30 Pia norecital, 23.00 Nieuws. VRAAGGESPREK OVER PROJECTIELEN. Vanavond om vjjf minuten over acht zal over Hilversum I een vraag gesprek worden gehouden over het gevaar van het in het bezit hebben j van en het omgaan met projectielen en ander oorlogstuig. Tot dusverre zijn 86 procent van alle slachtoffers, die aan munitie knoeide, om het le ven gekomen of verminkt. Zeventig procent daarvan waren jongens tus sen de twaalf en achttien jaar. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig „Ik ben een moedig man, want ik stel een bezoek aan de tandarts nooit tot morgen uit", heeft iemand eens geschreven. Ik meen, dat het Victor Krawchenko was in zijn bekend boek: „Ik verkoos de vrijheid". En inderdaad behoort er een zekere dosis moed toe, om welgemoed aan te bellen aan de deur, waarop staat: „Me neer zus of zo, Tandarts" en nonchalant weg tot de man in de witte jas te zeggen: „O, dok ter, wilt u eens even kijken: ik geloof, dat er een rijtje kiezen uit moet". Vroeger een veertig jaar geleden was die dosis moed ongetwijfeld heel wat groter dan tegenwoordig. Toen kende men de plaatselijke verdoving nog niet en ging je alleen naar zo'n kiezentrekker als je wang in brand stond van de helse pijn en het je niet meer kon schelen, al trok hij je hele kakement uit het gelid. „O, maar dat is in de laatste jaren heel wat veranderd", zei mijn tandarts, terwijl hij op gewekt rondsnuffelde met een spiegeltje ach- etr „de haag mijner tanden". „De angst voor de tandarts is sterk verminderd. Vooreerst worden de kihderen reeds vroeg naar de tand arts gestuurd voor geregelde tandcontrole en raken ze vertrouwd met de grote armstoel. Maar vooral ook de zoveel verbeterde outillage van de tandarts, de vrijwel gehele pijnloos heid van de behandeling en de goede resulta ten leiden daartoe. Het meest geruststellende is natuurlijk het feit, dat de mogelijkheid van plaatselijke verdoving het pijnlijke van de ope ratie wegneemt. En in dit opzicht zijn we te genwoordig heel wat verder dan laten we zeggen een twintigtal jaren geleden. Toen kwam het nog al eens voor, dat we voorzich tig moesten zijn met sommige patiënten, om dat zij de verdoving slecht verdroegen. Hart- bezwaren, benauwdheden en zo. Maar tegen woordig is de samenstelling van' het verdovings middel zodanig, dat we geen klachten behoeven te vrezen. Ook wist men vroeger geen raad met de onderkaak. Daar kun je de elementen namelijk niet afzonderlijk verdoven; ik be doel de afzonderlijke tanden en kiezen. Die on derkaak is n.l. veel vaster, steviger dan de bo venkaak, niet zo spongieus; ze laat de verdo ving niet doordringen tot de wortel van de aangestoken kies." „Weet u er dan nu wel raad mee?" „Zeker, we verdoven de hoofdzenuw van de linker- of rechteronderkaak. Mandibulair anaesthesie noemen we dat. Er is n.l. in het op lopende gedeelte van de onderkaak een gaatje, waardoor deze zenuw de kaak binnentreedt en daar krijgen ze hem te pakken. Daarmee heb ben wij het pijn-probleem wel onder de knie. Overigens is het wel merkwaardig, dat er mensen zijn, die toch beweren pijn te hebben, ofschoon uit hun reacties blijkt, dat zij feite- lijk geen pijn voelen. Zo heb ik eens een pa tiënt gehad, die bij een extractie kreunde van de pijn. Ik zei: „Spoelt u maar." En de patiënt vroeg stom verbaasd: „Is-ie er dan al uit?" Hij had het trekken van de- kies niet eens ge voeld! Trouwens, de pijn-ervaring is zeer in- dividueel. Er zijn mensen, die niets erg vin den en mensen, die alles voelen." „Ik heb wel eens gehoord", ze ik, „dat vrou wen zich veé! dapperder gedragen dan man nen." „Dat ligt er aan. Vrouwen, moeders van gro te gezinnen zijn over 't algemeen niet klein zerig. Die hebben wel eens wat meer meege maakt. Ook kinderen uit grote gezinnen zijn doorgaans gemakkelijk te behandelen; zij zijn niet in de watten gelegd. Het gaat niet altijd op, want beslissend is ten slotte het zenuwge stel van de patiënt. Rustige naturen reageren anders dan nerveuse. Zelfs is er eens één in mijn stoel in slaap gevallen! Ik was juist even bezig om een vulling klaar te maken en hij lag zo lekker lui in de stoel met z'n hoofd ach terover. Ik draaide me om en werkelijk, hij was in slaap gesukkeld." „Moet u zelf nooit eens geeuwen, als u al die open monden ziet, dokter", vroeg ik. „De hele dag kiezen trekken wordt toch ook ver velend". „Ach, de extractie van tanden en kiezen is natuurlijk niet het meest interessante deel van ens vak. Maar dat is ook niet ons enige werk. De diagnose bijv. kan heel interessant zijn. Ik bedoel: bijv. de vaststelling, welke tand of kies de oorzaak van de pijn is. Het komt heel vaak voor, dat een patiënt de verkeerde tand aan wijst. Zo kwam eens iemand bij me, die een kies in de bovenkaak aanwees als de boos doener. De werkelijke schuldige bleek een kies in de onderkaak te zijn en hij wou het niet ge loven. Verder is ook heel interessant het bestu deren van de afwijkingen in de stand der tan den bij kinderen, het reguleren van de tand- anomalieën. En dan het maken van kunstge bitten! Dat is voor iedereen anders; ieder heeft zo z'n eigen hebbelijkheid, waarmee je reke ning moet houden. Het mooiste vind ik altijd het zetten van een z.g. jacquet-kroon. Dat is een kap van porcelein of kunsthars over de oude tand heeri. De oorspronkelijke tand wordt dan eerst conisch af geveild, waarbij een kraag wordt uitgespaard en dan wordt de kap of kroon er precies passend opgeplaatst. Als het goed gedwaan is, is deze „valse" tand niet van een echte te onderscheiden. Ook het inzetten van een stifttand is mooi werk. Maar dan moet de wortel intact zijn. Het komt wel eens voor, dat de punt van de wortel ziek is, de z.g. apex. Ook in dat geval kunnen wij nog een stifttand inzetten, door de zieke wortelpunt langs chi rurgische weg af te snijden." „De tandheelkunde is wel buitengewoon vooruitgegaan in de laatste jaren", consta teerde. ik. „Ongetwijfeld. De tandartsenopleiding is ook buitengewoon verbeterd. Hetgeen gelijke tred houdt met het inzicht in het belang van een goede tandverzorging voor de volksgezond heid. Je kunt niet vroeg genoeg je tanden la ten controleren. In verscheidene grote gemeen ten is reeds een schooltandverzorging, die de kinderen van de lagere school regelmatig om het half jaar controleert. Zelfs is het nodig om te komen tot een controle van de kleutertan- den, want een gezond melkgebit betekent ook een gezond blijvend gebit. Slechte melkkiezen infecteren de opkomende blijvende kiezen. Wat een slecht gebit betekent voor de gezondheid, kunt u gemakkelijk nagaan, als u bedenkt, dat het met slechte tanden slecht eten is; gevolg maagklachten met alle daaruit voortvloeiende consequenties." „Spoelt u maar, u is klaar." „Dank u, dokter. Intussen heb ik u ook aan de tand gevoeld." G.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5