of mop ook onder de iel Met een kostbare lading koos „De Vroolijke Arke" zee Inaugurele rede prof. dr. A. M. Schlesinger HUI3ERS ZATERDAC, 6 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Hè mijnheer, het kost maar een dubbeltje" In de Leidse straten woei een straffe, gure wind, die iedereen naar bin nen joeg. En hoo donkerder het werd, des te harder ging het waaien, totdat het een flinke najaarstorm werd, die over de stad raasde. Het was noodweer. „L'histoire se répète" en zoals Noë tijdens de op komende watersnood zijn dieren in de ark in veiligheid bracht, zo stroom den gisteravond vele Leidenaars „In de Vrolijcke Arke" binnen, om daar beveiliging te zoeken. In hoeverre de vergelijking veraer mank gaat, zul len we in het midden laten, want het is moeilijk aan te nemen, Jat Noë er zo'n vrolijke pan van gemaakt heeft, als het Sint Francisca Romanawerk dat van haa. „Arke" gedaan heeft, die deze dage- een wereldkennis bin nen haar muren herbergt. DE WERELDKERMIS GEOPEND De stap over de drempel is even vreemd, want vanuit de donkere kou de, komt men in een behaaglijke warmte, waarin het kleurige licht U van alle kanten bestraalt. Maar als die stap eenmaal gezet is, heeft U het zwaarste gehad, want wat dan volgt is zeer eenvoudig. Men laat zich ge woon door de massa meestuwen, om bij iedere stap links en rechts aan uw jasje getrokken te worden, door lief tallige dames, die zich in vreemd soortige cc 'uums gestoken hebben, en er op uit zijn U het ene voordeel na het andere aan te prijzen. En ze doen dat met zoveel overredings kracht, dat het bekende gebaar, grij pen naar Uw portemonnaie, het on herroepelijke gevolg is. Men komt handen te kort. Rechts staat een jongedame, die lacht en trekt, net zo lang totdat U eer dub beltje op een reep chocolade gegooid hebt, Is de gooi raak, dan is de cho colade gewonnen. Is 't mis, dan zorgt die juffrouw er wel voor, dat U het nog eens probeert. Ondertussen laat u zich even we gen en .coml dan bij de textiel-ver- koop, waar van alles zonder punten tegen bespottelijk lage prijzen te koop is. We zijn weer een stropdas rijker! En :iadat u vijfmaal ben. aan gehouden om een lootje te kopen, be landt u bij een heer, die alle aandacht verdient, omdat hij de beste kaas, de beste deke.-o, de beste druiven en van alles het oeste ter wereld ver loot. Heeft u het warm? Dat geeft niet. Een grote ijswafel is er goed voor. Bent u frauw? De patat frite is koste lijk! Heeft U dorst? Boven is er een grote koffiekamer, waar koffie met slagroom gescnonken wordt, desge wenst met bijlevering van gebak, dat u allemaal kunt consumeren onder het genot van „Give me five minutes more", afgewisseld met „Aan het kampvuur" en vele andere melodiën, gepresenteerd door „The Luckey Strikes." Maar er is nog veel meer! U kunt vissen, ballen vangen, wedrennen, ringen gooien, kurk prikken, eieren eten on no^ veel meer, te vee! om op te noemen. En U ontmoet steeds bekenden, die aLemaal glimlachen, want niemand gaat de deur uit zon der een fruitmand, een koek, een boek, een reep, een overhemd, een kaas, of een doos bonbons. Officiële opening. Dat is de wereldkermis „In de Vroolijcke Arke", Lange Pieterskerk- koorsteeg 1c, ten bate van het Sint Francisca Romanawerk, die gister avond door Wethouder S. Menken werd geopend. De heer Menken sprak over de attracties van wereldver maardheid, cae finantiële steun geven aan een sociaal werk van wereldbe tekenis. Meisjes en jonge vrcuwen moeten gevormd worden tot vrouwen 55-JARIG HUWELIJKSFEEST. Konden we gisteren melding ma ken van een gouden bruidspaar in onze stad, vandaag werd onze aan dacht gevraagd voor een echtpaar, dat zijn 55-jarige echtvereniging in deze dagen herdenkt. In de Decimastraat wijzen de slin gers van groen en bloemen aan de gevel reeds onmiddellijk aan waar deze echtelieden wonen: op No. 13. Het zijn de heer Jac. W. Prins en mej. Theod.a de Bolster, die ge boren en getogen Leidenaars op 2 November 1893 in ondertrouw gin gen en op 15 November a.s. dus 55 jaar getrouwd zullen zijn. De bruidegom en de bruid ver schillen slechts twee maanden in leeftijd en werden resp. 3 April en 13 Juni 1871 geboren. Uit het huwelijk werden twaalf kinderen geboren, ze ven jongens en vijf meisjes. Drie jongens zijn daarvan overleden, ter wijl 41 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen de familie completeren. De bruidegom heeft een zeer werk- zaamleven achter de rug, waarvan hij er bijna 40 doorbracht als mees terknecht bij de v.m. Leidse Katoen- Mij. Gedurende 27 jaar is hij voorts helper op de R.K. begraafplaats en voor velen is hij geen onbekende. Over het werkzaam leven van de bruid, die thans de gevolgen van de ouderdom meer gaat gevoelen, be hoeven we eigenlijk niets te zeggen. Als we echter vertellen, dat ze nog pas keurige gordijnen voor de ach terkamer heeft gehaakt, dan bewijst die verscheidene* malen tot prachtige dit wel, dat zij nog vol vitaliteit is. resultaten heeft geleid. Hij besloot van karakter, waar de maatschappij iets aan heeft. Alle finantiële krach ten moeten nu ingespannen worden, om de ideeele motieven gelegenheid te geven krachten aan te wenden voor dit mooie werk. Rec';or F. Bei-ntfeld dankte de wet houder vooi de opening en hoopte, dat deze ex. slige woorden de enige zullen zijn, die deze dagen in dat ge bouw gehoerd zullen worden Vanaf dat ogenblik was er slechts pret en vermaak, hetgeer. uit bovenstaande moge blijken. „Veel zal afhangen, al dus rector Bsrnefeld, van de stem ming en verkoopkracht van dx da mes en heren, die zich voor deze fan cy-fair beschikbaar gesteld hebben". Ook dit moge uit deze regelen blij ken. De wereldkennis is vandaag en Zondag geopend van 2 tot 5 en van 7.45 tot 11 uu~ en zij aan alle mensen uit Leiden en omgeving, die in dit weekend een vrolijk uurtje willen be leven, van harte aanbevolen. En denkt er aai een dubbeltje mee te brengen, w£u:t het kost u anders de mouwen van uw jas! PATER LOHUIS OVER DE MARIA-VERERING. Gisteren heeft pater G. Lohuis O. F.M. op de tweede van de door de K. A. in de parochie „Hartebrug" geor ganiseerde avonden een voordracht gehouden over het Maria-mysterie. Pater Lohuis gaf zich baserend op wat wij lezen in de H. Schrift een visie op de gezegende persoon van de Moeder Gods, zo schoon en zo subliem, als we zelden of nooit heb ben mogen genieten. De vele belangstellenden waren dan ook ongeveer anderhalf uur in ge spannen aandacht. Alles wat de redenaar over Maria zeide was logisch gebouwd op de rea liteit van de H.- Schrift zodat wij, toen wij daarna kranten gingen lezen, wel bijzonder geërgerd werden door wat volgens een verslag in de Nieu we Leidse Crt. prof. dr. G C. van Niftrik de avond te voren weer ver teld had in een bijeenkomst in den Haag, n.l. dat de R.K. Kerk aan Ma ria geeft een „bijna goddelijke eer", terwijl de Protestanten belijden, dat wij alléén door Christus zalig wor den. Men is al een stap dichter bij de waarheid door te spreken van een „bijna" goddelijke eer; maar al te vaak is beweerd, dat de Katho lieken een goddelijke eer aan Maria bewijzen! Wij ergeren ons aan zulke beweringen, of juister gezegd: we zijn er bedroefd over, omdat daaruit blijkt, dat op onwaarheid gegrond vooroordeel tegen de Katholieke Kerk zo diep verankerd is. Och, mocht prof. van Niftrik ge weest zijn gisteren onder het gehoor van pater Lohuis. Hij zou hebben moeten constateren, dat bij de Ka th olieken alle Maria-verering ten doel heeft ons dichter te brengen bij haar Goddelijke Zoon, Dien zij in ieder beeltenis ons voorhoudt als het Kind harer vreugde of als de Man van smarten, door Wien alleen wij kunnen zalig worden.... !N TEGENWOORDIGHEID van de Amerikaanse ambassadeur, de heer Herman B. Baruch, deed prof. dr. Arthur M. Schlesinger, hoogleraar in de geschiedenis te Harvard (U.S.A.)gisterm'iddag in het groot audi torium van de rijksuniversiteit alhier zijn intrede als tweede gasthoog leraar van de Harvard University, in het kader van de samenwerking der beide universiteiten onder auspiciën van de HarvardLeiden fun datie. Prof. Schlesinger zal in Leiden gedurende het lopende cursus jaar colleges geven in de geschiedenis van Amerika. De ontwikkeling der Ver. Staten als wereldmacht Prof. Schlesinger begon zijn ora tie over „de ontwikkeling van de Verenigde Staten als wereldmacht" met een schetsmatige verdeling van deze groei in drie perioden: de pe riode- der afhankelijkheid, het tijd perk van onafhankelijkheid en de jaren van onderlinge afhankelijk heid van de Ver. Staten en de an dere mogendheden. Eerstgenoemde periode omvatte de koloniale status, de worsteling om de nationale vrijheid en de ja ren tot de eerste decenniën van de negentiende eeuw. Weliswaar bracht de vrijheidsstrijd onafhankelijkheid in de behartiging van de interne aangelegenheden, in de betrekkin gen tot Europa bleef Amerika voor alsnog geheel afhankelijk van het machtsevenwicht in de oude wereld. Eerst het einde van de Ameri kaansEngelse oorlog in 1815 bete kende de overgang tot onafhanke lijkheid ook in buitenlandse aan gelegenheden. Gedurende deze pe riode breidden de Ver. Staten hun prondge-bied geleidelijk uit, niet in de vorm van kolonisatie, doch van toevoeging van direct aangrenzende onbewoonde en niet-geëxoloiteerde gebieden. In deze jaren ook valt de afkondiging van de Monroeleer, die in principe de oude wereld waar schuwde, zich niet te mengen in de gang van zaken in Amerika Het inniger contact tussen alle vol keren door de snelle ontwikkeling van techniek, wetenschap en econo- GOUDEN JUBILEUM Dr. HULST. Donderdag j.l. was het vijftig jaar geleden, dat dr. J. P. L. Hulst, ge rechtelijk deskundige hier ter stede, het artsdiploma behaalde. De gouden jubilaris had de wens te kennen gegeven dit jubileum on opgemerkt te doen voorbijgaan, een verzoek, dat niet anders dan geëer biedigd moet worden, doch gisteren is dr. Hulst toch nog op onverwachte wijze gehuldigd toen hij gistermid dag als politiedeskundige voor Tie Arrondissementsrechtbank te Dor drecht als getuige-deskundige moest optreden in een moordzaak. Voor met de behandeling van de zaak begonnen werd, sprak de presi dent, mr. J. Hofdijk, hem toe in ver band met zijn gouden jubileum. Hij roemde de waardevolle adviezen, die voor de rechterlijke macht daarom zo belangrijk waren, omdat de gever er van behalve medicus ook eigen lijk jurist is, die precies weet waar het bij de rechtbank om gaat. Spr. roemde ook de speurzin van dr. Hulst, Zorgen en moeilijkheden van velerlei aard zijn het echtpaar en hun gezin niet gespaard, maar als ze zelf met dankbaarheid constateren, dat O.L. Heer hun ook zijn zegen niet heeft onthouden, dan weten we, dat we hier in een goed katholiek gezin zijn beland, dat vreugde en leed uit Gods hand gelaten weet aan te nemen. Reeds mocht het jubilerend echt paar van vele zijden niet in het minst van de buren bewijzen van belangstelling in ontvangst nemen en wij voegen onze wensen gaarne bij die vele, in de hoop, dat God deze brave mensen nog vele jaren voor hun gezin moge sparen. met de wens uit te spreken, dat dr. Hulst nog lang ten behoeve van de Needrlandse justitie zal mogen wer ken. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde de heren C. de Kemp te Leiden en H. R. O'bergföll te Den Haag. Voor het artsexamen le gedeelte de heer W. B. Camoenié te Den Haag. Voor het artsexamen 2e gedeelte de heren D. W. J. van Rees te Naarden en T. Homeijn te Zwijndrecht. Voor het Propaedeu- tisch examen Godgeleerdheid mej. M. Spijker te Maassluis en de heer H. van Tongeren te Amsterdam. mie bracht Amerika er in de twintig ste eeuw toe, net streven naar onaf hankelijkheid te vervangen door een houding, die de sterke onderlinge af hankelijkheid van alle volkeren recht deed wedervaren. Reeds in 1899 deed het daartot le eerste stap, door met 25 andere "'.ties ondanks het zich voorbehouden van zekere rechter in Den Haag te besluiten tot oprich ting van het Permanente Hof voor In ternationale aroitrage. In de eerste wer^doorlog oleef Amerika welis waar, onda.iks de nieuwe tendenz in de politiek, zo lang mogelijk neutraal, toch verstrekte deze oorlog en vooral ook het streven van Wilson naar de vorming van de Volkenbond de drang naar onderlinge samenwerking. De tweede wereldoorlog bracht de Amerikaanse drang naar erkenning van de onderlinge afhankelijkheid voordien verzwakt door de\ economi sche depressie tot volle ontplooi ing. Prof. Schlesinger herinnerde aan •de zclfstandigverklaring der Philip- pijnen reeds voor de oorlogsjaren, Het Europees herstelprogramma vormt een sluitstuk in deze ontwik keling. Amerika voelt wel eens een zekere wrevel, wanneer andere lan den het op grond van deze genereuze bijdrage tot Europa's herstel een we- reldimperialisme verwijten. Dit ver wijt mist, volgens spr. iedere grond, wanneer men beseft, met welk een tegenzin Amerika het met eigen his torie verweven isolationisme heeft opgegeven. Spr. achtte het niet waar schijnlijk, dat de V. S. zich binnen afzienbare tijd andermaal van de rest van de ïensheid zullen afwenden. Volgende week Dinsdag vindt in de Leidse Schouwburg een buitengewo ne opvoering plaats van Shakespea re's „As you like it." Het bijzondere is vooreerst, dat het stuk wordt ge speeld in dt oorspronkelijke taa± van Shakespeare, en vervolgens da', het gespeeld wordt door „The Young Vic Company", een jongerenafdeling van „The Old Vic", een der bekendste ge zelschappen van Londen. De „Young Vic" maakt op het ogenblik een tour nee door de Benelux-landen; zij wil het goede, grotj toneel nader bren gen tot de jeugd. Voor degenen, die het Engels voldoende machtig zijn en Shakespeare's verzen van te voren even kunnen doornemen is dit een unieke gelegenheid om te zien hoe deze jeugdige spelers hun taak op vatten en om van Shakespeare's blij spel te genieten op een wijze als zel den wordt geboden. TREINVERTRAGING DEN HAAG —LEIDEN. Om ongeveer drie uur vannacht is een goederentrein bij Leiden in zij delingse aanraking gekomen met een montagewagen van de boven leiding. Ten gevolge daarvan was he{ niet mogelijk electrisch te rij den tussen Den Haag en Leiden. De treindienst tussen Amsterdam Leiden en tussen Rotterdam en Den Haag werd volgens het normale schema gereden. Tussen Leiden en Den Haag werd met Diesel-electri- sche treinen gependeld. Te 6.55 was de vertraging weer opgeheven. KON. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit is de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver toegekend aan de heer G. Janssen, chef van de bank- werkerij bij de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewrf „De Hoop" hier ter stede PIETERSKERKKOORSTEEG - LEIDEN 100% Amusement!!! 50 Attracties uit alle werelddelen Gezellige en goed verzorgde koffiekamer met een fijn strijkje 111 GEDENKTEKEN OP ISRAËLITI SCHE BEGRAAFPLAATS TE KATWUK. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling over enkele weken op de Israëlitische begraafplaats te Kat wijk een gedenkteken te onthullen, dat de gedachte levendig zal hou den aan de in de jaren 19401945 door de vijand vermoorde Joodse inwoners van Leiden. Dit monu ment is zodanig ontworpen, dat alle namen der omgekomenen, voor zo ver deze bekend zijn, op een lijst in het monument worden ingemetseld. „HET HUIS VAN BOEFJE" Wie kent niet het bekende toneel stuk en de film „Boefje", naar het gelijknamige boek van Brusse? Het toneelstuk werd meer dan 600 maal opgevoerd, ei daardoor heeft ook de opvoedingsinrichting, waar „Boefje" verbleef, „Stokershorst", grote be kendheid verkregen. Maar van Stokershorst staat nog slechts een ruïne overeind. Er moet een nieuwe inrichting verrijzen, niet meer op een afgelegen plaats, zoals het te Nederweert lag, maar midden in het bewoonde centrum en wel in de omgeving van Noordwijkerhout. Er wordt hard gewerkt en niet al leen door de Broeders. Het toneelstuk: „Braak Land", ge schreven door Lambert Melissen, dat in vele plaatsen ir. ons land wordt op gevoerd, en waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het nieuwe Stokershorst, zal de financiële zor gen verlichten. Dit toneelstuk wordt a.s. Woensdag in Leiden opgevoerd door „De Ghe- sellen van de Spelewei", onder re gie van Anton Sweers. Men zie de ad vertentie in dit nummer. TENTOONSTELLING VAN KINDERBOEKEN. De Leidse boékverkopersbond zal Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. in de kleine Stadsgehoorzaal een kinderboeken-tentoonstelling houden. Een commissie werd in het leven geroepen om de expositie te organiseren. Wethouder J. C. van Schaik zal Dinsdagmiddag om twee uur de tentoonstelling met een kort woord openen. Zij is van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur te bezoeken. JUBILEUMAVOND N.Z.H.V.M.- PERSONEEL. Voor de jaarlijkse jubleumavond van het N.Z.H.V.M.-personeel bestaat immer zeer grote belangstelling en zo was gisteravond de Stadsgehoor zaal ook weer geheel gevuld met een groot gedeelte van deze werkers mitsgaders hun familielijke aanhang, die een echte ouderwetse gezellig heidsavond hebben meegemaakt Als naar gewoonte werden de ju bilarissen weer ontvangen in de re ceptiekamer, om daarna toen de zaal nagenoeg geheel gevuld was, onder de tonen van de Jubileummars der N .Z.H.V.M.-harmonie te worden bin nengeleid. De jubilarissen van dit jaar waren: Th. C. Vink, ploegbaas I te Rijns burg, J. J. Schenkeveld, magazijn- beambte II te Rijnsburg, M. Wij- nands, wegwerker Rijnsburg, D.. D. de Gunst, ambachtsman I Rijnsburg, F. Tuinenga, ambachtsman I Rijns burg, A. J. van der Voort, B. ten Haken, en H. van de Vegte, allen conducteur te Leiden, A. van Mook, opzichter C Leiden en A. de Man, wegwerker Voorburg. Toen allen gezeten waren sprak de voorzitter der feestcommissie, de heer A. Hollinga, een welkomstwoord, na medegedeeld te hebben, dat de direc teur, de heer Roëll, tot zijn spijt ver hinderd was aanwezig te zijn. Hij heette evenwel de mededirecteur, de heer J. Jurrissen, a'smede de oud directeur, ir. W. J. Burgersdijk, har telijk welkom tezamen met hun echt genoten, verder de afdelingschefs, de vertegenwoordigers der organisaties en personeelsverenigingen en wees er vervolgens op, dat het Jubileum fonds zelf ook enigszins tot de ju bilarissen behoort, aangezien het twintig jaar geleden werd opge richt. Hij bracht hulde aan de op richters, mr. Immink, Stetskamp en IJzendijk, die zeer veel voor het fonds gedaan hebben, doch vergat ook niet te vermelden, dat het oor spronkelijk plan afkomstig was van de heer v. d. Vijver, wiens pogingen evenwel schipbreuk leden door de geringe medewerking. Toch had het fonds in den beginne met veel moei lijkheden te kampen en nog zijn niet allen lid. Spr. besloot met een woord van dank aan het bestuur van het fonds. De voorzitter van het jubileum fonds, de heer W. Ockeloen, wenste hierna de jubilarissen geluk met hun jubileum en sprak de hooD uit, dat zij nog vele jaren hun werk met opge- wektheM en ijver zullen mogen ver vuren. Hij wekte op tot aansluiting en deelde mede, dat het bestuur er weer in geslaagd was gouden horlo ges voor de jubilarissen te bemach tigen en dat de eerste zending spoe dig zal komen. De heer J. Jurissen sloot z;ch paar- ne aan bij de woorden van hulde en wilde zijnerzijds gaarne getuigen van de dankbaarheid der Mij., want mede aan deze mannen is het te danken, dat de Mij. zo goed staat aange- schreven. Ook spr besloot met de bes- GEM. AANKONDIGING AFSLUITING KORENBRUG. voor alle verkeer. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken beleend, dat de rij baan van de Korenbrug wegens her stelwerkzaamheden aan het wegdek van Maandag 8 November tot en met Vrijdag 26 November 1948 voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Leiden, 6 November 1948. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Burgemeester, F. II. van KINSCHOT De loco-Secrestaris R. Streng. te wensen voor de nog komende werkjaren. Hiermede was het officiële ge deelte ten einde en was het woord aan vermaak en jolijt. Eerst 'n klein ernstig, doch niet minder schoon gedeelte: het optreden van de mu ziekkapel der N.Z.H.V.M., welke on der leiding van de heer P. Baart 'n klein concert ten gehore bracht van diverse nummers, welker uitvoering getuigde van de toewijding van le den en dirigent. Een hartelijk ap plaus be'oonde de muzikanten voor het gebodene. Vervolgens was het woord aan het Nederlandse Cabaret- en Variété ensemble, o.l.v. Frans Nienhuvs, dat in velerlei toonaarden een amusant program van muziek, liedjes, voor dracht, goochelkunst en acrobatiek voor het voetlicht bracht, waarvan van begin tot einde vo'op genoten is. Vooral optreden van Ba^samo en oartnerin, die beiden op de moost fantastische wijze wisten te gooche len, de eerste vooral met kaarten, de tweede met japonnen, van Fred Johnson, die komische acrobatiek ten beste gaf en van Willy Alberty, die weer enipe Naoolitaanse liedjes op voortreffelijke wijze zong, mocht een stormachtig aolaus verwerven. Het was al biina twaalf uur. toen men aan het bal begon o.l.v. Anton de Groot. GROOTOFFICIER ORANJE NASSAU. H. M. de Koningin heeft de Franse violist Jacques Thibaud benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. Haarlemmerstraat 123, Lelden GetaorieaanliondipQen „WESTERKWARTIER" BESTAAT 20 JAAR Hartelijke woorden op drukke receptie Op 6 November 1928 werd de speeltuinvereniging „Westerkwartier" opgericht, welk feit gisteravond met een receptie in „De Burcht" her dacht werd. Dè voorzitter, de heer W. F. Lardee, verwelkomde weth. J. C. v. Schaik, diverse oud-bestuurs leden en afgevaardigden van zuster verenigingen. Spr. wees er op, dat het speeltuinwerk 'zich steeds uit breidt, waarin hij een bewijs zag, dat deze verenigingen reden van be staan hebben. Het bestuur loopt met grote plannen rond, die bij het zil veren jubileum verwezenlijkt moeten zijn, n.l. dè bouw van een eigen clubhuis, waarvoor in drie jaar tijd reeds een bedrag van f 1500, bijeen gebracht was. Wethouder van Schaik feliciteerde de vereniging en gaf de verzekering, dat de overheid het werk van de speeltuinverenigingen sympathiek be ziet. Sor. maakte van de gelegenheid gebruik te wijzen op een lacune, n.l. een gelegenheid voor de oudere jeugd die aan de schommels ontgroeid is, o.n zich te vermaken. In dit verband wees de wethouder er op, dat het Schuttersveld gaat verdwijnen, door de aanleg van het nieuwe station, zo dat degemeente moet uitzien naar een ander groot Drie Oetoberterrein, cat uiteraard dicht bij de stad moet liggen. We'licht is dit een gelegenheid waarop de oudere jeugd het thans nog missende vermaak kan vinden. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer G. Heijnen, bood tijdens een korte huldiging het bestuur een bloemenmand aan, voor het vele werk door het bestuur verricht. De serie sprekers werd geopend door de heer D. Viilbrief, afgevaar digde van de N.U.S.O., waarna nog spraken de heren M. I. Smit, als voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, J. Bosch, als een der oprichters, en verschillende afgevaardigden van soeeltuin-, buurt en woningbouwverenigingen. De zus terverenigingen hadden bloemen ge zonden of boden een geschenk onder couvert aan voor het bouwfonds. Aan het einde van deze receptie heeft de tweede voorzitter, de heer H. A. Kienjet, de heer Lardee nog gehuldigd voor al hetgeen hij in de afgelopen 20 jaar in het belang van Westerkwartier heeft gedaan en daarmede tevens voor de Leidse speeltuinjeugd. Met een kort woord heeft voorzitter Lardee voor al de vriendelijke wensen en aangeboden geschenken bedankt. Hedenavond zal het vierde lustrum nog in een feestelijke samenkomst worden her dacht. DERDE LUSTRUM „DENNENHEUVEL" Ter gedegenheid van het 15-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en sanatoria „Dennenheuvel" was gisteravond in de geheel bezette Burchtzaal een feestelijk samenzijn WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). BIJNA OVERAL DROOG WEER Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaat selijk nachtvorst. Morgen: gelei delijk toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Onge veer dezelfde temperatuur. De dm'? der belastingen De regering heeft bij de Tweede Kamer haar memorie van antwoord ingezonden met betrekking tot de financiële beschouwingen der Kamer over de begroting 1949. Ontleend is hieraan: Dat in het beeld van de financiële toestand, dat mede door de hoge be lastingopbrengsten sterk is opge klaard, de druk der belastingen een somber element vertegenwoordigt, kan niet worden ontkend. Zoals reeds is medegedeeld, ligt het in het voor nemen der regering de totstandko ming te bevorderen van enkele een voudige fiscale herzieningen, die aan de ernstigste der gevoelde bezwaren zullen tegemoet komen. Aan de voor bereiding daarvan wordt met grote spoed gewerkt. Gezien het nog bestaande budge- taire tekort en mede gelet op de grote bedragen, die nodig zijn voor het herstel van oorlogsschade, durft de minister van financiën deze weg slechts op te gaan in het vertrou wen, dat hij allerwege, ook bij de Staten-Generaal, steun zal vinden bij zijn streven tot verdere beperking van die uitgaven, die sociaal en eco nomisch gezien niet de hoogste bij dragen vormen tot de algemene volkswelvaart. belegd. De voorzitter, de heer C. Lau, heeft deze avond gewezen op het mooie doel, dat de vereniging nu al zovele jaren nastreeft, in welk ver band hij opwekte om vooral toch de ware gemeenschapszin te betrachten. De vereniging, die het herstellings oord te Ossendrecht en het sanato rium te Renkum exploiteert, drijft geheel op eigen kracht en is voor een zeer belangrijk deel aangewezen op de contributie-opbrengst der leden. Reeds vele duizenden leden hebben hun sociaal gevoel laten spreken, volgt gij hun voorbeeld, aldus de heer Lau. „Professor" Geraldini in zijn uitge breid repertoir van sne1 tekenen, goo chelen en xylophoon, de sopraan mej. Iti Grau, de vertoning van enkele prachtige films en de hersengym nastiek o.l.v. de heren F. W. Koo ning en N. A. Kriek bezorgden de vele aanwezigen deze avond verder een gevarieerd programma. DISTRIBUTIE-KRING LEIDEN. Maandag 8 November uitreiking van bonkaarten 901 te Hazerswoude (Dorp) en Rijnsburg. Plaatsei Maandag 8 Nov. K.L. DAGKALENDER. Correspondentie Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden" Jan Lie vensstraat 2, tel. 22761. Zondag, 7 November, St. Willi- brordus, Patroonsfeest van de K. A. B., in elke parochiekerk een H. Mis voor de overleden leden, vie ring patroonsfeest in het St. Anto- nius Clubhuis. Spreker de zeer eerw. heer Dr. A. A. Olierook, passende omlijsting van muziek, zang en to neel. Maandag 8 November 20.00 uur Hotel „Central" Breestraat: Jongeren organisatie K. V. P. Bespreking „Actieve Jeugdpolitiek" (Partijcon gres) en „Lager-Onderwijsvernieu- wing". (Jeugdparlement). Katholieke Jongeren! blijft niet aan de kant staan, komt en laat je stem horen! Dinsdag 9 November 19.30 uur Pa rochiezaal Maria Gijzensteeg: Vie ring 1-jarig bestaan R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders". Opvoering van het blijspel „Familie Schelvis" door de dames-toneelver. der K.A.V. Donderdag 11 November 20.15 uur „Den Burcht" (Jacoba-zaai): Grote voorlichtingsvergadering met muzi kale omlijsting H.K W. „St. Francis- cui' van Assisië", spreker de heer G. J H. Kriek (Bondsbestuurder) over „De komende structuur-wijzigingen in het sociaal economisch leven en hun betekenis voor de hoofdarbei ders". Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 6 Nov. 13 uur tot Zaterdag 13 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110. Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Simon Hendrik, z. van P. F. J. Verstraaten en M. van Iter- son; Rob, z. van D. P. van Suijle- kom en G. Blad; Johanna Petronel- la, d. van N. van der Horst en J. P. van Loef; Grietje, d. van J. G. Agema en J. Hoeksema; Maarten Anton Cornelis, z. van M. Lang- m'uur en E. Melsen; Janna, d. van J. Ouwehand en J. van den Oever; Hendricus Marinus Maria, z. van W. J. M. Simonis en A. F. A. Fokke. Overleden: M. Bos, d., 1 maand; E. P. Groenendijk, hsvr. van J. Moerkerk, 29 jaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2