Komt U morgenavond ook onder de luifel? RECHTZAKEN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 DE EEIDSE COURANT PAGINA 3 DOKTER J. G. VAN ES OP 12 NOVEMBER 40 JAAR ARTS. Dokter J. G. van Es, homoeopa- thisch geneesheer te dezer stede, die ook buiten zijn artsenpractijk een zeer bekende en innemende persoon lijkheid is, hoopt Vrijdag, 12 Novem ber, de dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar tot arts werd bevor derd. Kort daarop vestigde hij zich hier ter stede, alwaar hij zich een uit gebreide practijk wist te verwerven. De a.s. jubilaris, die ook bij zijn collega's in hoog"1 aanzien staat, werd 7 Juni 1879 te Delft geboren en be zocht aldaar het gymnasium om voor de studie in de theologie te worden opgeleid. Door een samenloop van omstandigheden veranderde hij van plan en ging, doordat hij met de ho- moepathische geneeswijze in aanra king kwam. medicijnen studeren. Als student te dezer stede werd hij in 1899 lid van de Ned. Chr. Studenten vereniging en gaf zo mede de stoot tot de wederoprichting van de Leidse afdeling van de Geref. Studenten vereniging „Hendrik de Cock". Na zijn doctoraal-examen in begin 1907 trok de Groningse academie met haar nieuw ziekenhuis hem aan, waar in November van dat jaar het semi- ar s-e:;amen e" een jaar later 12 November 1908 het artsexamen met goed gevolg werden afgelegd. Na enkele maanden in de homoeo- pathische afdelingen van het Utrecht se Diaconessenhuis werkzaam te zijn geweest, vertrok hij in Februari 1909 naar Berlijn om ook hier ken nis op te doen omtrent de homoeo- pathische geneeswijze. Op 21 Mei d.o.v. vestigde dokter Van Es zich als homoeopathisch arts te dezer stede. Ook buiten zijn ambtelijke loop baan legde dokter Van Es veel be langstelling op kerkelijk terrein aan de dag. Zo was hij 8 jaar diaken en 6 jaar ouderling van de Geref. Kerk te dezer stede en voorts verscheidene jaren voorzitter van de zendingscom missie dezer kerk, Hij was mede-oprichter en pen- ningmeester van de Chr. H. B. S. die hij tot 1926 in laatstgenoemde functie heeft gediend Verder was hij oprich ter en vele jaren voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging. In 1927 bracht de A.R. partij hem in de gemeenteraad, waar van hij nadien ruim 8 jaar deel heeft De films van deze week zijn door de Kath. Filmkeuring als volgt ge keurd: Casino: Raffles, de gentleman in breker, 14 jaar. Lido: Zwijgen is Goud, volwasse nen. Luxor: De banneling, alle leeftijden Rex: Sensatie om Tosca, 14 jaar. Trianon: Hamlet, volwassenen. uitgemaakt. Wij hebben slechts en kele der vele functies, die dr. v. Es, bekleedde, genoemd. Op heel het brede levensterrein, waarover dokter Van Es zijn mele- vende en hartelijke belangstelling deed uitgaan, koos hij tot zijn devies het woord van de apostel Paulus, dat ook op zijn spreekkamer hangt: „Ik schaam mij het evangelie van Chris tus niet". Dit tekstwoord, dat hij in zijn studententijd van zijn vader ten geschenke ontving, is tot op de dag van vandaag zijn belijdenis en richt snoer geweest. Zoals bekend heeft zich in verband met dit jubileum uit de kring van de patiënten een comité gevormd, dat dokter van Es op de dag van zijn ju bileum een passend aandenken zal overhandigen. Penningmeester van dit comité is de heer J. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121. INBREKERS AANGEHOUDEN. Op verzoek van de Leidse recher che is in Den Haag aangehouden F. B., zonder vaste woon- of verblijf plaats, verdacht van de enkele we ken geleden gepleegde inbraak bij de fa. K. in het Noordeinde alhier. Bij deze inbraak werd 400.ont vreemd. De aangehoudene is van daag naar hier overgebracht. HIJ VOORZAG ZICH VAN SCHONE KLEREN. Een in Hamburg wonend Nederlan der, de 19-jarige J. v. d. V., kwam hier in Leiden bij de hospita van 'n student onder 't voorwendsel vriend van hem te zijn en onderdak vra gen voor een nacht, aangezien de stu dent niet thuis was. De gastvrijheid werd hem verleend omdat men me delijden met hem had naar aanleiding van de „droeve verhalen" welke hij ophing. De volgende morgen vertrok hij,^ maar hij had schoon goed van de "student aangetrokken en boven dien zich enkele overhemden toege- eigend. De hospita had hem boven dien nog 80.toegestopt. Zijn vuile ondergoed had hij maar onder hét bed gestopt. Zijn signalement werd door de politie verspreid en hij werd te Amsterdam aangehouden. Hier zal hij weer in zijn oude ondergoed moeten kruipen! 100% Amusement!!! 50 Attracties uit alle werelddelen Gezellige en goed verzorgde koffiekamer met een fijn strijkje!!! Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. CHINESE REGERING AFGETREDEN. Uit Nanking meldt Reuter, dat het Chinese kabinet heden is afgetreden. Dit houdt verband met de moeilijkhe den, waarin de Nankingregering is komen te verkeren door de val van Moekden. GYMNASTIEK Meer dan 1100 deelnemers ingeschreven. Op 14 November a.s. zullen te Hil- legersberg de Bondswedstrijden wor den gehouden van de N.K.S. afd. Gymnastiek, Bisdom Haarlem. Voor deze grote wedstrijden heeft een re cord aantal deelnemers en verenigin gen ingeschreven. Werd in Amster dam reeds door meer dan 800 turners er. turnsters deelgenomen, voor Hil- legersberg hebben zich in totaal 48 verenigingen met 1100 deelnemers op gegeven. De wedstrijden zullen een vlot verloop hebben ondanks de over grote deelname, daar zij in 3 verschil lende, doch dicht bij elkaar gelegen lokalen zullen worden gehouden. Voor elk lokaal is een technisch en organi satorisch leider aangewezen, terwijl een tijdschema is opgesteld, dat met medewerking van alle deelnemers, een perfecte organisatie belooft. Voor deze wedstrijden is een groot aantal juryleden vereist, doch ook in dit opzicht heeft de organiserende Kring Rotterdam niet over gebrek aan medewerking te klagen. De prijsuit reiking vindt om half 6 in „Lommer rijk" plaats. Des avonds wordt in „Lommerrijk" te Hilligersberg nog een avondfeest gehouden, waarbij o.a. een sportre- vue zal worden opgevoerd. Een or kest, samengesteld door Willy Schoo- tcmeyer, verleent muzikale medewer- king, Het staat wel vast, dat Hillegers1- berg op 14 November in het middel punt der belangstelling van alle gym nasten in ons Bisdom zal staan. 25 JAAR „EXCELSIOR" SCHIEDAM De naam „Excelsior" heeft in de sportwereld geen onbekende klank en zo is het ook met de R.K. Gymnas tiekvereniging „Excelsior" te Schie dam, die op 7 November a.s. haar Zil veren Jubileum hoopt te herdenken. „Excelsior" behoort tot de grootste R.K. Sportverenigingen in den lande en telt meer dan 900 leden. Toen in 1923 de vereniging werd opgericht, moest met 40 enthousiaste gymnasten worden begonnen. Welke mooie vruchten deze vereniging echter heeft voortgebracht blijkt wel overdui delijk uit het zeer grote aantal le den, dat „Excelsior" thans telt. Van 4 tot 5 November a.s. wordt in de kapel van Huize Liduina een Tri duüm voor alle leden van 15 jaar en ouder gehouden, waarna de viering op 7 November haar hoogtepunt bereikt met een Plechtige H. Mis in de Pa rochiekerk van het H. Hart. In de grote zaal van „Musis Sa crum" wordt des namiddags van 12 tot 1.30 uur door het bestuur gereci pieerd, waarbij een deputatie uit de leden het bestuur een nieuwe club- vlag zal overhandigen. Des avonds wordt in „Musis Sa crum" een grote feestavond gehouden. In de" maand November zullen voor adspirant- en seniorleden onderlinge wedstrijden worden gehouden. LAWNTENNIS DE WIMBLEDONKAMPIOEN- SCHAPPEN. De wedstrijden om het Wimble- donkampioenschap zullen van 20 Juni2 Juli 1949 worden gehouden. SCHAKEN Jubileum-wedstrijden L.S.B. De uitslagen van de 2e ronde der zes kampen luiden: Groep A: Turk Schüss xx; De Wolf (Gent) Posthuma 10; IdemaJanssens (Gent) 1—0. Groep B. v. GalenSegaat 0—1; Herrijkens (Gent)Koet xx; Kuil manTeleng 01. Groep C: BarkemaSpek v. Oordv. Gelder xx; v. Steenisv. d. Leek xx. Groep D: OptendreesJ. Galjaard xx; v. d. BoschPadding M; de Geusv. Weizen 10. Groep E: SlegtenhorstP. Galjaard 01. VarkevisserLaman 01; v. d. MeideNoort 01. Kampioenschap L.S.B. Woens dag 10 November wordt de eerste ronde gespeeld van de voorwedstrij den om het kampioenschap van de Leidse Schaakbond. De toegelaten achttien spelers zijn verdeeld in 3 groepen van 6. De twee hoogst uitkomenden van iedere groep vormen, met de kampioen 1948, Idema en eventueel nog een prominente spe ler (we hopen Tummers!) de eind groep. In groep I spelen: 1. Ir. Paardekoo- per (Phil.), 2. Demmendal (LSG), 3. Bey (Leythen), 4. Schüss (Phil.), 5 Verburg (Alphen), 6. v. Galen (Katwijk). Groep II: 1. Turk (Noordwijk). 2. Teleng (Vriendenschaar), 3. Admi raal (Katwijk), 4. Van der Nat (LSG), 5. Barkema (Phil.), 6. Kriek (Vrien denschaar). Groep III: 1. Posthuma (Alph.), 2. Rotteveel (LSG), 3. Kanbier (Vrien denschaar), 4. Leenheer (Noordwijk), 5. Koet (Phil.), 4. v. Gelder (Phil.). WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE BRUSSEL. Aan de Zesdaagse, dj£ van 9 tot 15 November in het sportpaleis te Brussel gehouden zal worden, ne men 17 koppels deel, onder wie SchulteBoeyen en het Nederlands Belgische koppel Middelkamp Buyl. HAAGSE POLITIERECHTER. Hij zou bloemen kopen. De koop man L. K. uit Leiden, had een bloe menhandelaar een keer 300 en toen 400 ontvangen, om in Rijnsburg bloemen te gaan kopen op de veiling. Maar K. had in alle vrolijkheid de 700 gulden verteert, waarmee de opdrachtgever weinig opschoot. De officier vond het een gemeen stukje, dat was uitgehaald, en vroeg er twee maanden gevangenisstraf voor. Daar was de rechter het mee eens. het von nis werd conform. Het bedrogen meisje. De kan toorbediende G. r. K. K. uit Leid- schendam kreeg van zijn meisje een horloge mee. omdat te laten repare ren. Dat gebeurden, maar toen had K. het horloge teruggehaald en in Lei den verkocht. Een gemene streek vond de off. dat, juist omdat het een vertrouwenskwestie was, en het meis je dus lelijk werd bedrogen. De eis luidde 6 weken gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. ALPHEN AAN DEN RIJN Herfstcontactavond der R. K. J. G. Teneinde de echte jongeren-ge- meenschaps-geest onder de Kath. meisjes boven-de 17 jaar in de pa rochie levend te houden of te ver sterken, om bezieling te brengen voor het ideaal, dat hun organisatie ten doel stelt, hield de pl. afd., on der voorzitterschap van mej. J. van Engelen, in de St. Josephzaal haar herfstcontact-avond welke, zoals ook andere soortgelijke bijeenkomsten, goede belangstelling trok. De aal moezenier, kapelaan J. G. van der Poel, hield de meisjes nogmaals het devies van de J. G. voor: dienende liefde. De geest welke van de J. G. moet uitgaan is een geest van ge meenschapszin. Mej. M. Rombouts, declameerde hierna „Sint Jozefs leer" van Guido Gezelle. gevolgd door een aardig toneelstukje „Slor dige Mop". Hersengymnastiek viel ook dit keer bijzonder in de smaak bij J. G.'ers Veel bekijks trokken een aantal Amerikaanse damesschoe nen, welke ter bezichtiging waren tentoongesteld. Na de pauze sprak mej. N. Scheerder het doel en de taak van de vereniging „Kinderbe scherming", wijdde uit over de om standigheden waarin deze vereni ging daadwerkelijk optreedt. Een declamatie „Schooiertje", door Riek Rombouts. een paar liedjes, w. o. één op de J. G., muziek en zang van de J. G.-band, alsmede een toneel stukje: „Tante Trui", alles op aar dige wijze vertolkt f n gebracht, vorm den het slot van deze gezellig ver lopen bijeenkomst. Personalia. Mej. J. E. Bax, on derwijzeres aan de R.K. Meisjesschool Sint-Bonifacius", Paradijslaan 9, al hier, behaalde te 's-Gravenhage de akte v (huishoudkunde). Vak-tentoonstelling. Er heeft zich een commissie gevormd, die door het houden van vak-tentoonstellingen ouderen en jeud beide wil tonen, welke werkgelegenheid de Alphense industrie haar plaatsgenoten biedt. Als eerste van een reeks wordt, dank zij deze tentoonstellingscomimssie, Dinsdagavond 9 November a.s. in het IJsclubgebouw een expositie ge opend, die betrekking heeft op scheepsbouw en metaalnijverheid. HAZERSWOUDE (Dorp) GEMEENTERAAD Gisteravond kwam de gemeente raad van Hazerswoude in voltallige vergadering bijeen. Het voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de verbetering van de Oostvaart werd door de voorz. breedvoerig toegelicht. Spr. ging in grote trek ken na de voorgeschiedenis van de ze Oostvaart en de betreffende pol ders, en het advies van Rijnland. Na deze beschouwing vroeg de heer Slootweg nog enkele inlichtingen over de bijdrage en de verbetering van de Oostvaart. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met alg. St. aangenomen. De aanvrage inge volge art. 72 der L.O. wet van de R.K. scholen in de Groenendijk om gelden voor een nieuwe leesmetho de alsmede aanvrage ingevolge art. 72 der L.O. wet om gelden voor leermiddelen en voor de huur van een lokaliteit voor gymnastiek oefeningen werd beiden toegestaan. De vaststelling van de exploitatie vergoeding van de bijzondere scho len over 1949 wordt als volgt ge regeld. De bijzondere scholen ont vangen 17,per leerling, en de U.L.O. school 28,per leerling. Bij de verordening tot afwijking van de sluitingstijd volgens het winkelsluitingsbesluit wordt voor de sigarenwinkeliers de opening der zaken vastgesteld op de gewone werkdagen tot 7 uur 's avonds en Zaterdag tot 8 uur 's avonds. Nieuw uurwerk in gemeente-toren. Hierna komt het torenuurwerk en de electrische verlichting ter tafel. De voorz. licht dit voorstel tot restauratie van het torenuurwerk breedvoerig toe, noemt verschillen de cijfers, waaruit wij kunnen op maken, dat een nieuw torenuur werk en de electrische verlichting hiervan een bedrag vergen van pm. 5360. De heren van Klaveren Kouwenhoven vragen enige in lichtingen. Algemeen wordt beslo ten de toren electrisch te verlichten en van een nieuw uurwerk te voor zien. In de commissie dorp en Rijn dijk ingevolge de Woonruimtewet worden benoemd: voor de Rijndijk: M. Heymans, A. A. de Jong, G. van Ommering, A. Demoed en F. de Boer; voor het dorp: W. Slootweg, H. van Rijn, P. Fase, J. J. van Vliet en C. Matze. De rondvraag bracht niet veel nieuws. Onze moderne nieuwe straatverlichting kwam weer ter tafel. De voorz. kon mededelen, dat hier hard aangewerkt wordt, en was van gedachte, dat de gehele verlichting op 1 September 1949 'n feit zal zijn. De heer de Boer vroeg enkele inlichtingen over de subsidie van de gehouden feesten. De voorz. kon hem mededelen dat deze aan gelegenheid juist deze week was besproken. De Rijndijk en het Dorp zullen naar evenredigheid een sub sidie ontvangen uit de gemeente kas. HAZERSWOUDE (H. R.) Uitvoering. Zondag 7 en 14 Nqv. geeft de T.V. Sint Michaël in het Parochiehuis haar traditionele najaars-uitvoering. Opgevoerd wordt het mooie en zeer boeiende stuk „Marjatta Kerst", het tweede stuk van de trilogie van Marjatta. Het grote succes van vorig jaar, toen het eerste stuk van deze trilogie ge speeld is, zal zeker een aansporing zijn voor velen deze te gaan bezoeken Zie verder advertentie in dit blad. HILLEGOM Sportwee Bij een kwestie tussen een lid van de Heemsteedse ploeg en 'n Hilliner kwam het tot vechten. De politie scheidde de vechtlustigen. De Hilliner moest zijn blessures laten verzorgen. DE ZILK Ongeval Een 5-jarig jongetje uit Amsterdam dat hier logeerde werd bij het onverwacht oversteken van de weg door 'n tandem aangereden. De dokter constateerde enige ver wondingen en een zware hersen schudding. De bestuurder treft geen schuld. KATWIJK AAN ZEE Rond de Vuurtoren. In „Casa Cara" waren een aantal oorlogsgedu peerden bijeen, die rond de Vuurto ren willen gaan bouwen en die tot de kleine bezitters behoren, d.w.z. huiseigenaars, die volgens de voorlo pige regeling practisch geheel scha deloos gesteld behoren te worden. De Stichting tot behartiging der belan gen van oorlogsgeteisterden „Kat wijk", onder voorzitterschap van dr. Borleffs, had hun daarvoor gelegen heid gegeven. Uit het gesprokene kreeg men de indruk, dat Wederop bouw geen rekening houdt met de fi nanciële draagkracht van de mensen en ook de woningnood geen argu ment vindt om zo goedkoop mogelijk te bouwen. Waarom, zo werd ge vraagd, moeten 8 architecten, door de gedupeerden te betalen, zich met de bouw bezighouden van 21 arbei derswoningen van een type dat over al elders in Nederland gebouwd wordt. Na enige bespreking zegde het be stuur toe de kwestie ernstig onder de ogen te zullen zien om daarna rap port uit te brengen van hun bevin dingen. NIEUWKOOP Zo'n krielkip! De heer Verlooij miste onlangs zijn krielkip.. Hoe hij ook zocht, nergens te vinden. Drie weken later kwam moeder krielkip voor de dag met.... acht kleintjes! In Oosterend (Friesland) was een krielkip op dezelfde wijze in de war. ROELOFARENDSVEEN Biljarten. In café „De Vier Heemskinderen" speelde de bekende biljarter v. d. Laan een partij tegen de heer Nic. Bakker. In 10 brt. waren de 600 vol, met als hoogste serie het respectabele aantal van 242 carm- boles. Bakker kreeg precies het 10e gedeelte n.l. 60 caramboles. Fietsen terecht. Melden wij vo rige week dat de laatste tijd meerde re malen rijwielen verdwenen, thans is dit maar van toepassing meer op één rijwiel. Door onachtzaamheid der bezitters en gemakzucht van sommige fietsliefhebbers, werden deze ver schijnselen meestal veroorzaakt. Het is de Rijkspolitie gelukt aan vier eigenaars hun rijwiel te doen terug bezorgen. Wie zich veilig voelt door signaleren, Is niet volleerd in het chaufferen. RIJNSBURG VAN DER VIJVER'S CONSERVEN- FABRIEKEN N.V. Opgericht is de Van der Vijver's conservenfabrieken N.V. te Rijnsburg ten doel hebbend het verduurzamen van en de handel in groenten en fruit het drijven van handel in verduur zaamde groenten en verduurzaamd fruit, het telen of doen telen van fruit en van land- en tuinbouwgewassen, enz. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 1.000.000, verdeeld in zestig aandelen A a f 100 en 994 aandelen Baf 1000, hierin wordt deelgeno men door C. D. van der Vijver voor 59 aandelen A en 354 aandelen B. Door D. C. van der Vijver voor 1 aandea' A en 6 aandelen B. Als di recteur treedt op C. D. van der Vijver. VOORSCHOTEN 40-jarig jubileum. Heden her dacht de heer C. Zwaan, het feit, dat hij 40 jaren in dienst was van de firma Gebrs. Eggink, bloembollen kwekers, alhier. De heer Chr. Eg gink Sr., heeft de heer Zwaan met deze dag gelukgewenst en op tref fende wijze deze veertig jaren de re vue doen passeren. Ook de heer Chr. Eggink Jzn., mede-directeur, sprak de jubilaris toe, aan wien namens de firma een geschenk in couvert werd aangeboden. Vervolgens spraken nog de heren Bogarts namens het kan toor en Krösschel namens het gehele personeel, waarbij tevens geschen ken ter herinering aan dit feit wer den overhandigd. De heer C. Zwaan heeft bij de firma Gebrs. Eggink een zeer bijzondere taak. Hij toch is de man, wiens gehele dagtaak wordt ge vonden te midden van de „Lelietjes van Dalen". Duizende takjes zijn reeds door zijn handen gegaan om van de teelt en kwekerij nog maar riet te spreken. Wij kunnen gerust zeggen dat ieder bruidsbouquet, waarin lelietjes van dalen zijn ver werkt of tuiltje dat zijn geuren in een kamer verspreid door zijn han den zijn gebundeld, nadat'alles zorg vuldig is uitgezocht, want de kwe kerij Eggink is een der weinige, zo niet de enige in Nederland. WASSENAAR De St. Jozefparochie van Pastoor Th. van Woesik zal het volgend voorjaar over een eigen school be schikken. Lang gekoesterde plannen zullen nu eindelijk verwezenlijkt worden. Men is reeds met de werk zaamheden begonnen, zoals de pa rochianen tot-hun vreugde ongetwij feld reeds hebben gemerkt. Tot hun vreugde inderdaad. Want de vele tientallen katholieke kinderen uit de parochis» waren tot nu toe aan gewezen op de betrekkelijk ver af gelegen katholieke scholen in de St. Willibrordusparochie in het Dorp. De school verrijst op slechts en kele tientallen meters afstand van de Kerk. Architect H. Pino uit Lei den maakte het ontwerp volgens een geheel nieuw systeem, dat semi permanent heet, maar dat in de practijk vrijwel permanent zal blij ken. Het gebouwtje zal worden op getrokken uit baksteen en spoorrails als versteviging, terwijl het dak zal worden gemaakt van ritlolit-platcn. Het zal 6 klassen tellen, allen gelijk vloers. In het voorjaar hoopt men met het werk gereed te komen. Politievoetbal. Het WasesnaaT- se politie-voetbalelftal heeft gister middag met 53 verloren van de Rotterdamse collega's. Dit is de eer ste nederlaag na een tweetal over tuigende overwinningen. Het Was- senaarse elftal speelde met drie in vallers. Diefstal opgehelderd. Ongeveer drie weken geleden kreeg de politie bericht, dat er uit het gebouw van de Haagse Golf- en Countyclub aan de Groot Haesebroekseweg alhier een geldkistje met een belangrijk bedrag aan geld was ontvreemd. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Dit bracht geen resul taat op behalve dan de zekerheid, dat de dader goed de weg wist. In het laatst van de vorige week echter kreeg de politie bepaalde aanwijzin gen tegen een zekere S. uit Den Haag die in het clubgebouw werk zaam was. De Wassenaarse en Haag se recherche deden huiszoeking bij S. In de kachel werd een blikken doos je met 3200.aangetroffen. Toen kwam de waarheid snel aan het licht. Niet S. maar zijn medebewoner Ch. had het geld weggenomen. Ch. was intussen al opgeborgen in de Haagse strafgevangenis wegens diefstal van stofzuigeronderdelen. S. had het geld toen zolang onder zijn berusting ge nomen. Hij bekende bovendien bij de diefstal behulpzaam te zijn ge weest. Ook hy werd ingesloten. Het geld, waarvan een gedeelte was op gebruikt in de huishoudens van S. en Ch., werd aan de eigenaar ter hand gesteld. ZOETERMEER Aanrijding. Woensdagmorgen om ongeveer half zeven reed een 10. Opeens schoot Frede- rik de toverring te binnen; opgelucht keek hij naar de aarde. Vlak onder hem was een dorp dat wel geheel verlaten scheen; de stra ten waren leeg en de lui ken voor alle vensters ge- aisuaa (ajj "uaaq uiaq uio (i(s 3ui( -as^ojd ;aq sbm uao; ua „ijsuamag af qaq £90} jbbu af e9 jbbav '?H" :MnBjyi °N UBA uiajs ap ftq apaooq (3A3U uaa joop S(V 'ua^nj ai uiaq ubb aapjbq spaans uaaips puiA\ ap bpjapajji ;aq apjazinp spiquaSo apjjazjaH oui JOOA iqaui sbj8 }oo.i*ï uaa }aui }iz Saaqjaq ap ui 3(1 (bp 'su3m 3(1 ••••su3a\ 3(£ •j[azqaTz ua9a( 3fi.iapa.ij iaz ,/jtn uiBBzSjaqjaquo Ja ;aiz }bq" "uajoTS wat hij zag was een groot glas meik dat vlak voor hem stond en toen hij zijn ogen opsloeg bemerkte hij, dat hij in een stille gelagkamer zat met een wgard die achter het buf fet somber over een hele stapel pa pieren gebogen stond. „Goeden mid dag!" zei Frederik vriendelijk, maar de uitwerking van zijn woorden was verbazend. De waard sloeg zijn handen voor de ogen en kroop op zijn knieën naar Frederik toe. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. Zvtfaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en plaatselijk enke le buien. Matige tot krachtige, langs de kust nog nu en dan harde wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht. vrachtauto op de Middelweg tussen Stompwijk en Zoetermeer in de richting Zoetermeer. Ter hoogte van de Vadoekbrug liepen enkele koeien van de veehouder P. van Haastert, welke naar een ander weiland moes ten worden overgebracht, los op de weg. Bij het passeren geraakte een van de koeien onder de auto en werd gedood. De auto werd bescha digd. D. van H. zal voor de schade aansprakelijk worden gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ongeval. In het kerkgebouwtje van de Gereformeerde Gemeente was Woensdagmorgen een schilder uit Rotterdam bezig het plafond te schilderen. Toen hij zich op de stei ger wilde verplaatsen greep hij zich vast aan de aan het plafond aange brachte kroonlamp, welke echter on der stroom stond. De man was niet meer in staat zijn hand van de lamp los te maken zodat de stoppen moes ten worden uitgedraaid om hem uit zijn netelige positie te bevrijden. Dokter de Bruijn uit Zoetermeer was spoedig ter plaatse om eerste hulp te verlenen. LAATSTE BERICHTEN DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Om negen uur (Ned. tijd) heden morgen waren de cijfers voor de can- didaten voor het Amerikaanse pre sidentschap als volgt: Truman 22.288.519 stemmen; Dewey 20.420.065 stemmen. Wallace 1.030.781 stemmen. Thurmond 864.303 stemmen. Thans zijn de stemmen uit 122.349 kiesdistricten geteld. MINISTER STIKKER TE DJOKJA AANGEKOMEN. Met het vliegtuig van de C.V.G.D. is op het Djckjase vliegveld „Magoe- wo" minister Stikker aangekomen, vergezeld door de volgende adviseurs, de heer Elink Schuurman, dr. Koets, mr. H. J. van Hoogstraten en mr. Blom. Het gezelschap werd verwel komd door de republikeinse secreta ris van staat mr. A. G. Pringgodigdo, door de heer Adoehanifah, een der leiders van de Masjoemi en de vice- consul-generaal van India, Moh Yunus. Dr, van Mook heeft, door bemidde ling van dc commandant van het ja gerescorte, hetwelk de Constellation van de scheidende landvoogd Don derdagochtend enige tijd begeleidde, radiotelegrafisch aan de .legercom mandant cn aan de commandant der militaire luchtvaart zijn dank doen overbrengen voor dit jager-escorte en voor het militaire eerbetoon bij zijn vertrek van Kemajoran. VERLIESCIJFERS DER T.N.I. Volgens Antara heeft de staf van de republikeinse legermacht de offi ciële verliescijfers bekend gemaakt van de T.N.I., welke verliezen werden geleden tengevolge van de communis tische opstand. Deze cijfers luiden: gesneuveld 18, in gevangenschap gedood door de communisten 15, gevangenen 12. Dit zijn dus de verliezen van de land- mahet der T.N.I, MR. J. W. VAN HOOGSTRATEN EN MR. NIEMEYER NAAR NEDERLAND VOOR OVERLEG AMBTENAARSZAKEN. Mr. J. W. van Hoogstraten en mr. A B. H. Niemeyer, resp. hoofd van de dienst voor algemene personele zaken en hoofdambtenaar bij genoem de dienst, zullen zich binnenkort per vliegtuig naar Nederland begeven voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse regering over de rechtspositie van het overheidsperso neel in Indonesië in verband met de overgang naar de nieuwe rechtsorde en verder over de pensioenkwestie, de gezinshereniging en de werving van nieuw personeel. MARKTBERICHTEN TER AAR, 3 Nov. Groente. Kas- snijbonen 8.5010.80. idem stek 2.605.10, stokprinsessen 27.90, witte pronkers f 13.10 per 10 kg; sla 24.20 per_100 stuks, andijvie 4057 cent, bospeen 713 cent, was- peen 58 cent per kg.; bloemkool 4 25 cent per stuk; kroten 56 cent. groene kooi 511 cent, witte kool 7 cent rode kool 810 cent, sav. kool 10 cent. Chin. Kool 10 cent per kg knolselderie 37 cent per stuk. sla- vellen 10 cent per bak, spinazie 30 39 cent, tomaten 1855 cent, wit lof 3261 cent, idem stek 16 cent. spruiten 30 cent, uien 6 cent, prei 12 cent, druiven 98 cent. ROELOFARENDSVEEN. 3 Nov. Groente. Aardbeien 1.201.80 per half pond; tomaten A 2647 cent, tomaten B f 3858, idem C 18 J 30 idem CC 1822, kropsla 1.60 10.40, stoofsla 3.0026.00, andij vie 4.005.30, bloemkool 837 per 100, snijbonen 6.4010.per 10 kg. Bloemen. Chascity 2240 cent, Cudonia 2647 cent, Choco 3267 cent, Goldfinder 1832 cent. Harmo nious 1636 cent, Blanche 2241 cent, Peter Pan 1828 cent, Tros- chrysanten 2167 cei>t, Choco 518 cent, Blanche 616 cent, Utopia 911 cent Twello's Roem 16—38 cent, Monument 2032 cent, Rayo nanten 620 cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3