3)e Ê<2icbeSou^cmt Truman herkozen tot president van de Ver. Staten De ovérwinning van Truman Ondanks alle voorspellingen van deskundigen Truman spreekt Een beroep van de Com. v. G.D. De communisten rukken op in China Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 1153} WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Truman sliep rustig, Dewey waakte HARRY S. TRUMAN de triomphator. THOMAS DEWEY de verslagene *jpRUMAN is zoals gisteren reeds te verwachten viel, inderdaad herko zen tot president der Verenigde Staten van Amerika. Zijn rivaal Dewey gaf zijn nederlaag om kwart over vijf Nederlandse tijd toe met een ruiterlijke verklaring, waarin hij een beroep uitbracht op alle Ame rikanen om zich nu eensgezind te sch aren achter de herkozen president. Dewey vroeg de steun van het Amerikaanse volk voor Truman's pogin gen de Verenigde Staten onafhankelijk en sterk te houden en de vrede in de wereld te bevestigen.. „Ik ben mij diep bewust van de verantwooredlijkheid, die mij op de schouders is gelegd als gevolg van de verkiezingen. Ik zal voortgaan het Amerikaanse volk naar mijn bes te vermogens te dienen. Men gehele streven zal gewijd zijn aan de zaak van de wereldvrede, de welvaart en het geluk van ons volk", aldus presi dent Harry Truman in een boodschap aan het Amerikaanse volk. De verkiezing. van Truman is een complete verrassing voor alle Ame rikaanse commentators. Het kwam gistermiddag (Ned. tijd) reeds vast te staan, dat de democra ten niet alleen de controle over de Senaat hadden herwonnen, maar ook opnieuw de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden hadden ver overd. Het is een nek-aan-nek-race zon der precedent geworden. Elke stem van de ongeveer vijftig millioen, die werden uitgebracht, was van belang, omdat in de omstreden staten met een groot aantal kiesmanstemmen een kleine meerderheid de balans kon doen overslaan, waardoor alle kiesmanstemmen van die staat naar de winnende candidaat gaan. Tot het laatste ogenblik bleef de situatie onzeker. WAAROM DE OPINIE ONDERZOEKERS FAALDEN. De oorzaak van het absolute falen van alle opinie-onderzoekers, poli tieke experts en krantenenquêtes wordt gezien in het overschatten van het aantal stemmen, uitgebracht op Wallace, die door zijn afscheiding aan Truman wel belangrijke schade berokkende New York b.v. viel daar door aan Dewey toe), maar veel min der dan verwacht werd. Voorts hier in, dat de opkomst der democrati sche kiezers verrassend groot was. Maar men heeft vooral de popula riteit van de moedige, altijd opge wekte Truman onderschat, alsmede de aantrekkingskracht, welke New Deal nog steeds blijkt te bezitten. De boeren, op wie Dewey een groot deel van zijn hoop had ge bouwd, zijn de laatste weken onder invloed van Truman's onvermoeibare campagne bevreesd geworden, dat Dewey hun gegarandeerde prijzen zou verlagen. De arbeiders stemden Truman eendrachtig. TRUMAN HEEFT THANS EEN MEERDERHEID ACHTER ZICH. De herkozen president beschikt thans over een meerderheid in het Congres, waaraan hij zijn wetge vingsprogramma kan voorleggen, dat bij het 80ste Congres met zijn republikeinse meerderheid hevige tegenkanting ondervond. Truman heeft dit Congres zijn scherpe critiek nooit gespaard. Ten minste 31 van de 48 Ameri- kanse gouverneurs zullen democra ten zijn. Voor de verkiezingen was de verhouding 2424. In zes staten die tot nog toe een republikeinse gou verneur hadden, hebben de democra ten zich verzekerd van het gouver neurschap: Ohio, Illinois, Connecticut, Delaawre, Indiana en Montana. Het gouverneurschap van Utah moesten de democraten prijsgeven. EEN TELEURGESTELDE DEWEY. Onbeheerste teleurstelling en ont zetting hingen in het grote New- Yorkse hotel, dat de tlepublikeinse I partij had uitgekozen als hoofdkwar tier en als plaats waar de overwin ning zou worden gevierd. Op de vijf tiende verdieping had Dewey. met zijn gezin kamers betrokken. Op het ogenblik, dat de overwinning zeker zou zijn, zou de nieuwe president zich met zijn gelukkig gezin aan het volk vertonen. Zo had de regie der partij het geregeld. En -honderden Ameri kaanse politie-agenten hielden van Dinsdagavond af de wacht rond het gebouw, om de menigte in toom te houden. Het is anders gelopen. Toen Dins dagavond op het grote zwarte bord in de balzaal van het hotel, waar de Republikeinse kopstukken bijeen wa ren, de eerste resultaten, die gunstig waren voor Truman, werden bekend gemaakt, legde Herbert Brownell, de organisator van de Republikeinse campagne, uit, dat dit niets te bete kenen had. Maar de uitslagen bleven hardnekkig verkeerd uitvallen voor Dewey. Middernacht, het tijdstip waarop men zeker dacht te zijn van de overwinning, ging voorbij. Dewey zat in zijn suite en bleef optimistisch. De fotografen hadden reeds de foto's genomen van de nieuwe bewoners van het Witte Huis. Vandaag zouden ze in de Amerikaanse pers verschij nen. Dewey's 15-jarige zoon, die in een sportpak rondliep, werd naar zijn Kamer gestuurd om een beter cos- tuum aan te treken, een pak, dat de oudste zoon van een president be taamt. Later verschenen de mannen van de film Toen was de stemming echter reeds gezakt. Zij vroegen de familie Dewey te juichen voor de filmcamera's, maar de juichkreet was zwak. De pohtie-agenten haden inmid dels Dewev's hotel allang in de steek gelaten. Zij waren naar het andere hotel gegaan, waar de Democratische leiders zonder Truman op de uitsla gen wachtten. De politie had begre pen dat de menigte daar in bedwang THORBËCKE GEëERD BIJ EEUW FEEST GRONDWETSHERZIENING. Ter herdenking van het feit, dat op 3 November 1848 de grondwet van Thorbecke plechtig werd afgekon digd, is Woensdagochtend een krans gelegd aan de voet van het standbeeld van deze staatsman op het Thorbecke- plein te Amsterdam. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de rede van Mr. M. J. Bos, voorzitter van de afd. Amsterdam van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. gehouden n.oest worden. Woensdag morgen om half negen gingen Dewey en zijn vrouw naar bed. Dat hij ver loren had. wilde Dewey echter nog niet toegeven. Hij verzocht gewekt te worden zo dra ei „grote veranderingen" in de uitslagen zouden komen.'De groot scheepse overwinningsfeesten, waar mee men al om half vier Dinsdag nacht had willen beginnen, waren al afgelast. Veel rust kreeg Dewey niét: om kwart o\er elf New Yorkse tijd (5.15 Neder;ar.dse tijd), verklaarde een verslagr-n Dewey, 24 uur te vo ren nog de ijdelste man in Amerika, dat T^umar. hnd gewonnen. Hij zond een telegram met gelukwensen aan zijn tegenstander, die in Kansas City vertoefde Het was het telegram van een man, die zijn nederlaag met gro te waardigheid droeg. In zijn rede voeringen hau Dewey steeds op een heid aangedrongen. En hij herhaal de dit in dii zware uur. AFGEDAAN. Als politicus heeft Dewey afge daan. Tweemaal is hij verslagen en het was de eerste keer dat een Re publikeins candidaat tweemaal ach ter elKaai r;aar het presidentschap dong. Een dervip keer zal Dewey geen kans meer krijgen. De Amerikanen houden niet van verliezers. „Hoe komt net. dat het zo gelopen is?", was de oerste vraag, die de ver slaggevers Dewey stelden, toen hij kort na de erkenning van zijn ne derlaag een persconferentie gaf -in zijn suite in het Rooseevit-hotel -te New York. „Ik ben even verbaasd als u en als iedereen in dit hotel", antwoordde Dewey, Hij gaf een krachtig „neen" als antwoord op de vraag of hij zich ever vier jaar weer candidaat voor het presidentschap zou stellen. „Wij hebben nergens, spijt van", besloot hij. TRUMAN GING RUSTIG NAAR BED. En Trun.an? Dinsdaagvond is hij m Kansas City naar bed gegaan zoals hij had gezegd zonder op de uitsla gen +e wachten De partijleiders had den hem gezegd, dat hij zich niet moest laten zien in New York. Het zou toch erg genoeg zijn, vreesden ze. En zo ging Truman reeds vroeg naar bed en zijn vrouw en dochter bezoenten tiiuis een bioscoop. Woens- TERRORISTISCHE AANSLAGEN OP NEDERLANDSE TREINEN. Op 22 October werd de sneltrein Ba taviaBandoeng op 2 kilometer ten Zuiden van Poerwakarta tot ontspo ring gebracht. Een bende van onge veer 50 terroriste.. had de rails over een afstand van 20 meter opgebroken en beschoot de ontspoorde rijtuigen met automatische wapens en gewe ren. 8 personen werden gedood en 23 gewond. Militairen, die met de trein meereisden, konden het vuur direct beantwoorden en zodende erger voor komen. De twee locomotieven en een bagawagen kwam dwars over de rails te liggen. dagrnorgen wilden enkele honderden mensen in zijn geboorteplaats Inde pendence, in Missouri, hem komen toejuichen. Truman was spoorloos verdwenen. „Vader is niet hier", zei zijn dochtei Margaret. Woensdagmorgen kwart voor acht verscheen Truman, fris en breed glimlachend, op zijn verkiezings- hoofdkwartier in Kansas City. Hij belde onmiddellijk zijn vrouw en dochter op. die op het landhuis van de familie logeerden. Na het ontbijt stond hij de vele journalisten te woord. Hij vertoonde geen spoor van vermoeidheid van de verkie zingscampagne. Truman weigerde voorspellingen te doen over de uit slag. Vanmidag zal ik wel een ver klaring afleggen, zei hij. Hij zei slechts, dat hij van zijn verkiezings veldtocht „het gevecht van zijn le ven" had gemaakt, orrfdat hij ver trouwen had in de campagne. „Houdt U aan het bestand" De Commissie voor Goede Diensten heeft in brieven aan de Nederlandse en de republikeinse delegaties een beroep gedaan op beide partijen tot een strikte naleving der bestands- overeenkomst, speciaal voor wat be treft overschrijdingen van de be- standlijn door gewapende eenheden en met betrekking tot radio-uitzen dingen en perscommuniqué's. „welke zonder noodzaak misverstand en spanning tussen partijen zouden kun nen veroorzaken' De commissie verklaart, dat haar militaire waarnemers een aantal overschrijdingen van de bestandlijn door gewapende eenheden van beide partijen hebben gerapporteerd. Der gelijke overschrijdingen zouden, in dien -ij voortduren, kunnen resul teren in ernstige botsingen op grote schaal, aldus de commissie. De dienst legercontacten heeft een overzicht gepubliceerd van vijande lijke activiteit op het onder Neder lands bestuur staand gebied op Java. Van 29 September tot en met 26 Oct. kwamen voor: 280 rampokpartijen, 45 brandstichtingen, 193 beschietin gen van patrouilles en botsingen, 58 moorden op ambtenaren, 60 moorden op leden der bevolking, 28 ontvoerin gen van ambtenaren en 33 ontvoerin gen van leden der bevolking. VERTREK Dr. VAN MOOK UIT BATAVIA. De laatste Nederlandse gouverneur- generaal van Indonesia, zo seint Req- ter, dr. Hubertus van Mook, is door honderden officiële personen en vrienden uitgeleide gedaan bij zijn vertrek naar Nederland. Dr. van Mook heeft Batavia Donderdagmor gen per vliegtuig verlaten. Kort na van Mook's vertrek is de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, Stikker, met zijn adviseurs naar Djokjakarta gereisd om de be sprekingen met minister Hatta te openen. Dagorder van dr. Van Mook tot de strijdkrachten De luitenant-gouverneur-generaal heeft als opperbevelhebber van land en zeemacht Woensdag een dagor der gericht tot de strijdkrachten in Indonesië, waarin hij er aan herin nert, dat hij vaak een beroep op de strijdkrachten heeft moeten doen. In een tijd, waarin men zich overal ter wereld afwendde van het wettelijke gezag en terreur, roof en smokkelarij hoogtij vierden, was opbouw van dit land onmogelijk zonder de voortdu rende hulp van de strijdkrachten. Dr. Van Mook verklaart, dat deze zich van hun moeilijke taak op lofwaar dige wijze hebben gekweten, waar bij van hen vaak grote zelfbeheer sing werd geëist. Nog is die taak niet beëindigd. Wij weten allen, dat in grote delen van Java en Suma tra de noodzakelijke orde nog niet is teruggekeerd. De dagorder ein digt: „Ik geef het opperbevelhebber schap echter aan mijn opvolger over met de volle overtuiging, dat hij op u kan rekenen en dat hij de spreuk van het Oranjehuis en het Konink rijk, Je maintiendrai, verstaat in de juiste zin: als de verplichting tot de handhaving van eer, recht en veilig heid. Moge het u zijn gegeven, uw bijzondere taak spoedig te kunnen voltooien". De overblijfselen van het Chinese leger in Mandsjoerije zijn nu Dezig terug te trekken uit de laatste plaat sen, welke de regeringstroepen nog in Noord-Oost China bezet hielden. Communistische strijdkrachten heb ben de corridor tussen Moekden en Jingkou al afgesneden en sluiten nu de zeehavens in Zuid-Mandsjoerije in. In de Chinese kranten, die te Sjang hai verschijnen, mag geen oorlogs nieuws meer worden gepubliceerd. De Chinese regering te Nangkin. is afgetreden, nadat de premier en de minister van financiën reeds Maandag hun functie hebben neer gelegd. De Japanse minister-president heeft verklaard, dat de betrekkingen tus sen China en Japan, ook in het geval van een communistische overwinning, geen wijziging zullen ondergaan. Hij verwacht, dat na de overwinning de communistische regering een natio nalistische koers zal inslaan en zich niet door het buitenland zal laten lei den. De missionarissen te Moekden zijn op hun plaats gebleven, om voort te gaan met het verzorgen van de zie ken en gewonden. Superfort verongelukt Gehele bemanning omgekomen Een Superfort van de Amerikaanse luchtmacht een van de 90 B 29's die in Engeland zijn gestationneerd is tijdens een oef en vlucht op een heuvel 20 km. ten Zuiden van Man chester te pletter gevallen. De gehele bemanning, drie officieren en tien minderen, is waarschijnlijk gedood. Vliegtuigen, die het wrak hebben op gespoord, hebben geseind, dat geen spoor van leven te bekennen was. Het Franse stakingsfront De mijnen weer vrij Jules Moch, de Franse minister van binnenlandse zaken, heeft verklaard, dat thans geen enkele mijn meer door stakers bezet wordt gehouden. Het geweld van een handvol straatschen ners zal niet triomferen over de wil en het werk van de arbeidende klas se, zei de minister. ZES MAA 'DEN LANGER IN DIENST. In de kazernes en op de schepen van de Koninklijke Marine is Dinsdag een bekendmaking voorgelezen, in houdende, dat de dienstplichtigen van de lichting 1946, ingedeeld bij de Ko ninklijke Marine, niet zoals verwacht werd over enkele weken met groot verlof zullen gaan. De demobilisatie van deze lichting is zes maanden uit gesteld. i Luchtbrug in de mist De Berlijnse luchtbrug heeft nog nimmer zo slecht gefunctionneerd sinds haar begin op 28 Juni. Mist heeft gisternacht alle verkeer tien uur lang totaal onmogelijk gemaakt. Gatow zat dicht van middernacht tot gistermorgen tien uur, Tempel hof van half zeven Dinsdagavond tot Woensdagmorgen half negen. Meer dan 350 vliegtuigen konden niet bin nen komen en de aanvoer van ruim 1500 ton ging verloren. De mistban ken hingen niet alleen boven Berlijn maar ook boven de vliegvelden in de Britse en Amerikaanse zones. Weersomstandigheden zoals gister nacht kan men alleen in November en December verwachten. In Januari is het kouder maar helderder. Het is mogelijk, dat de vliegvelden 180 uur per maand zullen dicht zitten, ofwel een kwart van de totale viiegiijd. Toch verwacht men niet, dat door de ze ongelukkige omstandigheden Ber lijn absoluut van voedsel en voorra den zal worden verstoken Er zijn voor 39 dagen voorraden aangelegd. Men zal bovendien zijn best doen de capaciteit van de lucht brug nog op te voeren. Helpt aan woonruimte Niet in samenwonen, maar in wo ningbouw ligt de oplossing van de woningnood. Van deze waarheid moeten bestuur ders van land en gemeenten en wy aUen doordrongen zijn. Onder alle activiteit moet die van woningbouw vóórop staan. Op woningbouw moet de aandacht gespannen zijn van iedere minister in de ministerraad en van ieder lid van het dagelijks bestuur ener ge meente in ftet College van B en W. Maar hoe groot en hoe vrucht dragend ook deze activiteit moge zijn, zeker is het, dat er nog gedurende vele jaren zulk een woningnood zal zijn, dat een oplossing gezocht en gevonden móet worden in samenwo nen. In het radiokwartiertje van de Kath. Jeugdraad heeft Dinsdag avond voor de K.R.O.-zender pater P. Wesseling C.s.s.R. over samenwo nen gesproken. Er is nog woon ruimte, zo zeide hij, en die moet worden opgespoord. Daarom riep hij de jongelui van boven de 17 op aan het speuren te gaan en hem naar het Retraitehuis te Noordwij- kerhout namen en adressen op te zenden van mensen, van wie men mag aannemen, dat zij nog woon ruimte beschikbaar hebben. De komende Dinsdagavonden zal hij verder uiteenzetten hoe hij het plan, jongelui aan een woning te helpen, hoopt te verwezenlijken. Met grote, intense belangstelling zien wij uit naar de concretisering van de plannen van pater Wesse ling. Wij menen, dat ten slotte plan nen in deze geest parochieel en in verschillende gemeenten interparo chieel, plaatselijk, zullen moeten worden uitgewerkt. Er kunnen overal onder Christenen, onder Ka tholieken feitelijk toestanden wor den gesignaleerd, die getuigen van bar egoïsme, van een „christelijk heid", welke de naam' niet waardig is. Daar zijn er, die nü al pater Wesselings plannen afwijzen als on- practische denk/beelden, waarvan geen effect kan worden verwacht. Maar dezulken moeten zich afvra gen, hoe zij het zelf dan beter wil len doen of.... moet er niets wor den gedaan ter vermindering van de ontzettende nood en de ontzag lijke wantoestand op woninggebied. DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE BONNEN. 7 t.m. 20 NOVEMBER. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 361 vlees 100 gram vlees 362 vlees 400 gram vlees 363 vlees 150 gram vlees ALLE BONKAARTEN. 367 alg1 ei 368 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA, KB, KC 812. 371 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 372 alg200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 373 alg250 gram zachte zeep -f- 250 gram soda 374 alg125 gram koffie 375 alg50 gram thee B-385 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas BONKAARTEN KD. KE 812. 377 alg125 gram boter of margarine of 100 gr. vet 378 alg100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 379 alg500 gram zachte zeep -f- 500 gram soda TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QC 808. 127, 131 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, Mil 812. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook V. Déze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 November a.s. worden gebruikt. De tussentijds aangewezen bon 336 algemeen voor 100 gram vlees is geldig t.m. 6 November a.s. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd, evenals de bonnen 115 tabak van de tabakskaart. ONZE SIGAREN De sigaren worden beter weet de „Maasbode" mee te delen. Er zal Braziel en Havanna worden geïmpor teerd. Maar.ze zullen ook duurder worden door verhoging van de ta baksaccijns. Alleen de „goedkoopste" (van 13 cent wat men goedkoop noemt) zullen niet in prijs stijgen. De fabrikanten zullen hiervan een bepaald percentage moeten maken. Een kaJiAeUje... Het is de schoonste vreugde, vreug de te hebben in de vreugde van anderen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1