Houdt 5-6-7 Nov. vrij RECHTZAKEN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ATHLETIEK FANNY EN AUSTRALIë. De Australische dames athletiek bond doet nog steeds pogingen om Fanny Blankers-Koen over te halen naar Australië te komen. Nu uit be richten van Nederlandse zijde is ge bleken, dat de weigering van Fanny op het feit berust, dat de kinderen niet zijn uitgenodigd en dat zij rust wilde hebben voor haar Amerikaan se tournee, zal Australië onze land genote thans uitnodigen om na haar Amerikaanse tournee naar Australië te komen en de kinderen mee brengen, op kosten van Australië. Men voegt er aan toe, dat Australische bond tot nu toe geen aanbod had gedaan om ook de kin deren te laten komen, omdat men van mening was, dat door het be talen van de overtocht van de ge zinsleden de amateurstatus van Fanny in gevaar zou komen. Leidse Sleutellcop. Voor de Sleutelloop op a.s. Zondag schreven niet minder dan 100 athleten in, verdeeld over de diverse afstanden. Bij de A en B-klassers noemen wij allereerst de deelname van Slijkhuis buiten mededinging en voorts de lo pers van Rooyen van de A.V. Hol land, J. Peller van Tempo, Bussum, C. Kraan, de Bataven, Leiden en Ti- tulaer uit Limburg. Bij de C, D, E-klasse en Militairen zal gelopen worden over 3000 M., terwijl de Junioren A starten over 1500 M. ZWEMMEN LEIDEN EN DE LANGE BAAN Een onderwerp, waaromtrent op heden in Leiden, laten wij maar eerlijk zijn, niet veel te doen is ge weest. Het was n.1 in 1926, dat deze af stand in Woerden Singelgracht- zwemwedstrijd genaamd door een tweetal initiatiefnemers voor de eer ste maal werd verzwommen. Jaar op jaar is het nadien een traditie ge worden, om deze nu zo populaire wedstryd te verzwemmen en wel in de laatrte 10 jaren met onderbre king in de bezettingstijd in "net kader van de f eestelij Kneden op Ko ninginnedag 31 Augustus Zelfs de uit Leiden aiKomstige en alom bekende heer B. I'lanjer, wis menigmaal zeer enthousiast over de medew. rking en de belangstel1 ing van het publiek, temeer daar er ver schiller ce jaren zeifs meer dan 100 deelnemers werden genoteerd en dat voor een stadje van 3000 inwoners. Zou nu zulks ook niet eens moge lijk zijn in Leiden? Medewerking van Reddingsbrigade en E.H.B.O. is o.i. wel verzekerd. Een dergelijk idee is reeds naar vo ren gebracht in de Contactcommissie voor zwemmen en Waterpolo en wel door de heer Bres van de Water vrienden, die van p^n zou zijn de ze tocht het volgend jaar te organi seren .Als datum heeft de heer Bres genoemd 31 Augustus, hetgeen o.i. minder gewenst is, aangezien deze datum geen nationale feestdag meer is in die zin, dat de deelnemers hier voor vrij krijgen. Toegezegd kan echter worden, dat over „lange baan' van I.Z.C.-zijde en natuurlijk ook in de andere zwem-, verenigingen, zeker in de Commissie gesproken zal worden. L.Z.CDe Tevchnische commissie van de L.Z.C. is als volgt samenge steld: H. Versluis, secr. R. Brak, W. F. Eggink, A. L. v. Ingen Schenau en P. J. G. Lut. Het eerste waterpolo zevental van L.Z.C. is ingeschreven voor de Beker-competitie, terwijl voor de Kringcompetitie zijn ingeschreven een A en een B combinatie en tgvens de dames. Events vorig jaar zal ook dit jaar de Propaganda Commissie een St. Nicolaasfeest organiseren en wel 's middags voor de adspiranten en 's avonds voor de ouderen. Het ligt in de bedoeling dit op Zaterdag 4 December in het Witte Huis te doen plaats vinden. Contact mededelingen. Naar aanleiding van de besprekingen tus sen de Contact Commissie en het be stuur van de Kring den Haag, werd thans goed gevonden, dat deze com missie officieel in Leiden kan wer ken, mits dit geen zuivere vereni- gingsbelangen raakt. De commissie heeft dan ook be sloten, dat zij zich voorlopig zal be perken tot het in onderling overleg bepalen van de Leidse Zwemkam- pioenschappen, volksfeesten, het sa menstellen van de Leidse ploeg bij sportuitwisselingen en het propage- ten van de zwemkunst in 't alge meen! De heer Coers deed in dit verband ook een beroep op aller medewerking en deelde mede, dat, voorzover zich moeilijkheden hadden voorgedaan bij de organisatie van de sportuitwissë- ling, zulks een stimulans is om bij de komende ontmoetingen hieraan nog eens extra aandacht te wijden. 100% Amusement onder de luifel „In de vroolyclce Arke" L. Pieterskerkkoorsteeg 15 SCHAKEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN L.S.B. De uitslagen van de eerste ronde der zeskampen zijn: Groep A: IdemaTurk 10; Jans- sensDe Wolf 10; Posthuma— Schüss 01. Groep B: Kuilmanv. Galen Y Y«TelengHerrijgers 10; Koet Segaar YY. Groep C: v. SteenisBarkema xx; v. d. Leekv. Oord 10; v. GelderSpek 10. Groep D: de GeusOptendrees v. Weizenv. d. Bosch 01 (n.o.); PaddingJ. Galjaard 10. Groep E: v. d. MeidenSlegten- horst 01; NoortVarkevisser y Y; LamanGaljaard 01 (n.o.). Te Roelofarendsveen werd voor de 3e kl. van de L.S.B. door Leider dorp II de schaakwedstrijd tegen Utile Dulci gewonnen met 5Y3y. BILJARTEN NEDERLANDSE BILJART BOND DISTRICT LEIDEN. Uitslagen van de gehouden wed- -ijeen: le klasse: DOS I—WDOB I 7—1; BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage veroordeelde hedenmorgen de voormalige postcommandant van de Med. Landwacht H. G. Mangels dorf te Oegstgeest, tot 6 jaar gevan genisstraffe eis was 8 jaar. De kok H. Renneman en de tuinder D. van Offeren, beiden uit Waddinx- veen, die als landwachters opsporin gen en huiszoekingen hadden ver richt, werden ieder tot 8 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De eis was 10 jaar. De koopman W. Smit uit Waddinx- veen, die bovendien meer dan een ton aan de Duitsers had verdiend, kreeg 9 jaar. De eis was 12 jaar. De landbouwer J. Bregman uit Voorschoten werd voor dezelfde fei ten tot 5 jaar veroordeeld. De eis was 7 jaar. MISHANDELDE POLITIEKE DELINQUENT VRIJGESPROKEN. Hedenmorgen deed het Haagse Bij zondere Gerechtshof vervroegd uit spraak in de zaal: tegen de ex-kapi tein van politie B. M. B., tegen wie 7 jaar gevangenisstraf geëist was, om dat hij een drietal illegalen verraden zou hebben, die 19 December 1944 een overval beraamd hadden op het hoofdbureau van de Haagse politie. Overwegende, dat het tenlastege- legde niet wettig en overtuigend be wezen was, sprak het Hof hem vrij en gelastte het zijn onmiddellijke in- vrijheidsstelling. B. werd na zijn arrestatie in Mei 1945 gedwongen lijken te ruimen op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag. Hij is toen door manschappen van de BS ernstig mishandeld. Zij lieten hem bewusteloos achter. De man liep lij kenvergiftiging op en is nu voor zijn leven invalide. Eveneens werd vrijgesproken de agent van de Haagse politie J. H. van der T., die s huldig zou zijn aan de arrestatie en dood van een Joods meisje. De proc. fiscaal had 8 jaar vangenisstraf geëist. TWAALF JAAR VOOR BEWAKER KAMP OMMEN. Het Amsterdam's Bijzonder Hof veroordeelde de 37-jarige Amster dammer J. Libert, die in 1942 in Ommen dienst had gedaan als be waker in het Arbeitseinsatzlager Erica, tot 12 jaar gevangenisstraf. Libert had voorts van Mei 1943 tot September 1944 als lid van de A.K. D. in Amsterdam, Groningen en Leiden meegewerkt aan opsporingen en arrestaties van onderduikers. DE DISTRIBUTIEFRAUDE TE UTRECHT. 1400 levensmiddelen-, textiel- en gemengde kaarten plus een hoeveel heid losse bonnen, waarvan de to tale „zwarte" aankoopwaarde circa 25.000 gulden bedraagt, vonden re chercheurs van de Economische Dienst der Utrechtse politie onder de dakpannen van een café in Jo- hanna-Polder (Hoekse-waard). De caféhouder was reeds drie weken geleden in verband met de grote distributie fraude te Utrecht ge arresteerd. In Rotterdam hebben rechercheurs van genoemde dienst in samenwer king met hun collega's uit de Maas stad een razzia gehouden in een café op het Noordplein. 70 personen werden naar Het hoofdbureau van politie overgebracht, tegen 14 werd proces-verbaal opgemaakt en twee Rotterdamse „groothandelaars" in distributiebescheiden zijn naar het huis van bewaring in de Domstad overgebracht evenals een „collega", die in de hofstad werd gearresteerd. Totaal zijn na de grote actie op 19 October in Utrecht, nog 14 personen verbaliseerd, waarvan er 9 in het Huis van Bewaring zijn opgesloten. Drie zullen morgen voor de officier worden geleid. Het uitgebreide on derzoek is nog niet gesloten in deze grote zaak en nieuwe arrestaties worden verwacht. RECHTBANKEN EN KANTON GERECHT. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nieuwe vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten. Eveneens is ingediend een ont werp van wet tot instelling van schuldregisters voor geldleningen ten laste van het Rijk. HAAGSE POLITIERECHTER. Voor de tweede maal. De fa brieksarbeider M. uit Leiden had in de fabriek, waar hij werkte, een aan tal klossen garens weggenomen. Die had hij zo erg nodig voor zijn gezin, vertelde hij. Dat vond de off. geen excuus, omdat er meer gezinnen zijn die textielgebrek hebben. En boven dien kwam er bij, dat verd. al een voorwaardelijke straf heeft gehad. Daarom vroeg de off. 6 weken ge- vangenistraf. De rechter veroordeel de tot een maand. P. van Cleef IRoyal I 62; Kroon A I—OSL I 2—6. 2e klasse: 't Noorden IP. van Cleef 2 4—4; Kroon A 2—OSL 2 5—3; WDOB 2—Kroon K I 2—6. 3e klasse: Kroon A 3DOS 4 80; WDOB 3—Royal 2 4—4; OSL 3—P. van Cleef 3 60, voorl. uitslag. 4e klasse: 't Noorden 2WDOB 4 7--1; P. v. Cleef 4Kroon K 2 44; P. v. Cleef 5—DOS 5 4—4. .s. Maandag vindt in Zomerzorg een propaganda-avond plaats en wel tussen Metz en B. Tegelaar over 600 caramboles, terwijl op deze avond de heer Solien officieel als trainer voor de vele biljartlief hebbers zal worden aangesteld. Biljartbond Bloembollenstreek. De resultaten zijn: lc klasse: Flora I, Noord wijkEx celsior I 4—4; Excelsior INoordwij kerhout I 62. 3e klasse: Flora 2, HillegomPiet Gijs 2 6—2: Vios 3—Vios 2 4—4; Con cordia 2Oude Post 2 44; Luto 3 Noordw.hout 2 80. 4e klasse: Luto 4Luto 5 44. 5e klasse: P. Gijs 4—DKV 2 6—2; Luto 6P. Gijs 4 62; Vios 5Luto 0—8. DAMMEN „Lisse Vooruit". Uitslagen bor denwedstrijden: le klasse: J. G. Snel P. G. Balkenende 20; A. Balken ende—N. J. v. Hal 0—2; C. Baart- manN. P. Dekker 11; J. Lang broekJac. v. Hal 02. 2e klasse: Chr. ImthoornA. Bal kenende Jr. 02: J. Duivenvoorde Balkenende Sr. 20; P. Hoekstra G. 't Hort 02; D. VergunstG. V. d. Voet 02. HILLEGOM Geboren: d. van M. van Zanten en Annard; d. van J. Lei en Kardol; z. van P. A. Maas en Verbeek; z. van G. Griffioen en den Hoed; d. van W. van der Putten en Hoogervorst. Ondertrouwd: J. Aangeenbrug en C. Tibboel; J. M. van Bakel en J. van Rooden; H. M. Berbee en J. A. Weijers; L. Brouwer en H. Schipper; B. J. M. Kiphardt en E. C. Goemans. Overleden: wed. G. C. Walter Dien vr. 81 j. KATWITK Gemeenteraad. Openbare verga dering van de Raad op Donderdag 4 Nov. des avonds half 8. Van de 21 punten der agenda zijn wel de be langrijkste: Voorstel om nieuwe be sluiten te nemen met betrekking tot cie aankooo van gronden van baron v. Wassenaer v. Catwijck en van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Voorstel tot verkoop van grond aan H. van der Schaar. Voorstel tot het beschikbaar stéllen van een crediqt ten behoeve van het onderzoek van het gemeente-personeel op tubercu lose. Voorstel tot het aanschaffen van een klok in de toren staande bij en aan de kerk van de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan den Rijn. Praeadvies inzake de verlaging van het tarief der vermakelijkheidsbelas ting ten opzichte van het bioscoop bedrijf. Geboren: Cornelis z. v. A. Ouwe hand en W. Varkevisser. Teunis z. v H. L. Barnhoor en M. Meijvogel. Jacobus Cornelis z. v. D. v. Duyn en D. v. d. Beut. Dirk z. v. S. Schaap en W. Haasnoot. Wilhelmina Augusta Johanna d. v. J. v. Duyn en K. Oland. Harmen z. v. N. Verloop en A. J. Groen. Cornelis z. v. C. Kraayenoord en K. Messemaker. Pie- ter z. v. A. de Mol en M. v. Leeu wen. Pieter z. v. M. Barnhoorn en J. v .d. Plas. Adaleida Cornelia d. v. C. van Rijn en A. Guyt. Fetze d. v. F. Pijlman en M. Löhr. Jan z. v. J. Var kevisser en D. v. Rijn. Trijntje d. v. D. van Dijk en M. Haasnoot. Ondertrouwd: C. V. d. Marei en S. J. Zweers. Getrouwd: A. v. Duyvenbode en S. C. Remrr^lswaal. L. Zwitser en M. Preesman. J. v .d. Plas en A. Schaao. D. v. d. Plas en W. Oudehand. A. Hommes en A. de Vreugd. LEID SCHEND AM Middenstand. Als inzet van het winterprogramma hield de Kath. Middenstandsvereniging gisteravond in het verenigingsgebouw een druk bezochte bijeenkomst waarbij ook ve le dames tegenwoordig waren. Na een inleidend woord van de heer Groene- wegen was het woord aan Rector Kraakman, die een causerie hield over „mens in de gemeenschap". De uiteenzetting werd met, belangstel ling gevolgd. LISSE K.A.J*. De K A.J. hebben hun donateurs en leden een donateurs avond aangeboden, waarop werd op gevoerd 't toneelstuk „Achter de wol ken schijnt de zon". Het toneelstuk werd vlot en goed gespeeld. Tijdens de pauze sprak de aalmoezenier, ka pelaan Van Steen, een opwekkend woord tot de leden en de ouders. Het verheugde hem zeer, dat de vereni ging in deze parochie zulk een groot aantal leden telt. NOOROWITKERHOUT Landarbeidersbond. Na het ver slag van de penn., waaruit bleek dat er over 1947 een nadelig saldo was van 46.73, werden de 4 aftr. be stuursleden herkozen. In de vacature van de heer Trompert, die wegens het overgaan naar ander beroep geen lid van de bond meer kan blijven, werd gekozen de heer R. Turnhout. Tussen de bedrijven van de verkie zing door gaf de voorz. een uiteen zetting over de verstrekking van va- cantiebonnen en het bestuurslid P. Duivenvoorde vulde een en ander nog aan. Deze laatste verduidelijkte de leden dat, als men op contract prijs extra verdient boven het gewo ne loon, hiervoor in elk geval ook vacantiebonnen moeten worden ver strekt. Met grote meerderheid werd de heer v. d. Voet tot voorzitter her kozen. Geboren: Johannes Wi,1'helmus Maria z. v. J. A. Duivenvoorde en v. Woerkcm; Cat'narina Johanna Maria d. v. J. P. Bartels en Elstgeest, Ai*na Gerarda Maria d. v. P. N. Koomen en Teeuwen; Johannes Andreas Mar- tinus z. v. C. W. Smeltink en Steen voorden, Maria Wilhelmina d. v. Th. M. Bader en Meeuwissen, Erna Lau- renlia Maria d. v. N. C. Duijndam enRitter, Marinus z. v. J. M. v. Steijn en v. d. Slot, Maiia Alida d. v. J. A. v Gijlswijk en v. d. Ploeg. Ondertrouwd. F. J. Drost 25 j. en M. v. d. Brandhof 24 j. A. de Win ter 37 j. en A J. Wijnands 23 j. J. F. den Elzen 3 j. en E. M. Bon 30 j. Overleden: C. Koster 62 j. echtgen. v. Th. M. v. Abswoude; N. Duijven voorde 52 j. echtgen. v. C. Geerlings; W. Duijvenvoorde 45 j. echtgen. v. W. C. Edelaar; P. H. Duijvenvoorde 19 j. A. G. M. J. Wildenburg 38 j. G. C. J. M. Warmerdam 3 dagen. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Met ingang van 1 Jan. 1949 is de heer L. G. C. de Jong, hoofd der R.K. Jongensschool, be noemd is tot hoofd van de R.K. Lage re Tuinbouwschool te Vleuten. SASSENHFTM Joh. Aangeenbrug. t Op 47-ja- rige leeftijd is in het Diaconessenhuis te Leiden overleden de heer Joh. Aangeenbrug. De overledene was se cretaris-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente. Vanaf de oprichting der Sierteelt-Centrale was hij er als amb tenaar werkzaam en was vooral in de verzendtijd, menig exporteur ten dienste. VOORHOUT Goboren: Petrus H. A., z. van P. Heemskerk en W. M. v. d. Berg; Wilhelmus L. C. en Bernardus J. P. zoons van W. L. van Egmond en C. M. de Groot. Gehuwd: A. W. v. d. Geest.31 jaar en J. M. v. d. Pluist 28 jaar; W. v. d. Berg 28 jaar en P. M. Zeestraten 28 jaar. Overleden: W. Duyvenvoorde. 45 jaar; N. Duyvenvoorde m. 52 jaar P. Duyvenvoorde jongeman 19 jaar E. M. Strous man 75 jaar. VOORSCHOTEN Jubileumfeest van de K.A.B. Zondag en Dinsdag resp. 7 en 9 No vember a.s. viert de Kath. Arbeiders beweging ter plaatse 2 jubilea. Voor eerst het 60-jarig bestaan van de dioc. organisatie en het 50-jarig be staan van de afd. Voorschoten. Zon dag a.s. heeft het kerkelijke en offi ciële gedeelte plaats. Te 9 uur plech tige Hoogmis in de parochiekerk met generale H. Communie, waarna ge meenschappelijk ontbijt in het Ver enigingsgebouw. 's Middags van 2.30 tot 3.30 uur receptie in het Vereni gingsgebouw van autoriteiten, verte genwoordigers van standsorganisaties, vakverenigingen en K A.B.-instellin- gen. Op Dinsdag 9 November a.s. wordt het feestelijke gedeelte gege ven in het gebouw van Chr. Belan gen aan de Wijngaardenlaan. Aan hang 8 uur 's avonds. Deze avond zal de heer F. Keesen, 2e voorzitter van de dioc. organisatie een herdenking- rede houden, terwijl daarna de R.K. Toneelvereniging „Spel en Klank" uit Voorhout een uitvoering zal ge ven van het toneelspel „De Vreem deling" van Antoon Coolen. Personalia. Ds. J. C. Houtzagers heeft het beroep van Driebergen aangenomen. Na 19 jaren zijn ambt te Voorschoten uitgeoefend te heb ben, zal hij dus de gemeente Voor schoten verlaten. Mededeling Distributiedienst. Tweede en laatste na-uitreiking toe- slagkaarten bijzondere arbeid op Za terdag 6 November a.s. van 910.30 uur in de Vlietstraat te Voorburg. Zelfverzorgers dienen hun stamkaar ten mede te brengen. Geboren. Bastiaan z. v. J. Neil en N. Mechclse, Petroneüla d. v. G. v. d. Schinkel en P. Zuiderduin, Wil lem Hendrik v. C. Mechelse en J E. Noppen, R« eiof Alexander z. v. A Tempelman en R. A. Hendriks, Cornelis Jacobus Ignatius z. v. C. C. v d. Bos en M. Scholtes. Ondertrouwd: Corstiaan Huijser 24 jr. en Cath^rina v. Beugen 23 jr. te 's-Gravenh Getrouwo: Detmer Kuiper 25 jr. en Elisabeth Zoetemelk 26 jr. Johan nes E. Teske en Cornelia M. E. Schol tes 26 j. Simon Kloosterman 34 jr en Maria C. E. Fortgens 28 jr. WASSENAAR Geboren: Paulus M., z. v. L. J. S. de JongeM. Hardeman; Petronel'a C. M., d. van J. A. GrasW. M. Tap; Theodorus W., z. van W. P. van der KrogtA. A. van der Kleij; Willem F. z. van M. J. AltorfE. Schobes- berger; Willem A., z. van H. Blom— A. G. Mans; Adji N. A„ d. van Anoem Soeria Adiningrat Adji Pan- geran Adipati PraboeAida Adji, Kroonprins van Koetei; Monica M. J.. d. van C. W. J. JansenJ. C. F. M. van Blijswijk; Margaretha C„ d. van J. D. VlotP. Leverman; Maria W. L., 'd. van G. J. BarnhoornK. M. Nijp; Leonardus H. P. z. van L. van den BergM. Groene woud; Cornelis J.. z. van J. van ZantenW. Eisenga; Otto P., z. van H. A. HorstmannH. M. E. Hermans: Johanna A., d. van P. PoolJ. J. de Kloe; Marianna Y. E., d. van B. P. de KousemaekerP. G. M. van dc Laar. Overleden: Th. W. van der Kleij, 14 jaar: A. Th. Clauset 72 jaar ongeh.; O. P. Horstmann, halve dag oud. Ondertrouwd: C. PI. Voorham en M. M. Stuivenwold; A, L. Peters en M. G. Kors; B. J. van Horn, en C. M. J. Winnubst; J. Jager en F. Kort; W. R. Burgmeijer en J. C. Everts. Gtrouwd: F. den EerzamenC. Schipper; J. J. G. MoonenC. H. Remmerswaal; A. C. van den Eijn- denM. E. Verdonschot. ZOETERMEER Geboren: Jacob F., z. Van P. Lugtigheid en L. Hoogduin; Petrus F., z. van C. W. Sebel en C. H. Döll; Cornelia, d. van F. van Eerden en P. Baurdoux; Joanne M. d. van J. H. N. de Bruijn en H. G. M. van Eijk. Gehuwd: G. L. Waaijer 36 j. en J. M. M. van Santen 28 jaar; L. Bolle- boom 22 j. en M. Reuneker 19 jaar: C. Blijleven 37 jaar en P. Gorissen 30 jaar. Overleden: A. Iloogendoorn 70 j. weduwnaar van A. v. d. Meer. „DE COMEDIE VAN HET GELUK." Voor het Academisch Kunstcentrum. „Wat is waarheid?'' Dat is een eeuwenoude vraag, zo oud als mens denken kan. En dr. Fregoli scheept zijn theater-directeur af met de dooddoener: „Ja daar zouden we eens gezellig over kunnen debatte ren". In de „Comedie van het Ge luk" van de Russische schrijver Evreïnow wordt de waarheid in de ban gedaan en de Illusie ten troon verheven. Het geluk van de mensen berust op de iliusie en de centrale figuur van Evreïnows spel, dr. Fre goli, laat de mensen zien hoe ze met wat lieve leugens, met wat illusie, anderen gelukkig kunnen maken en zelf gelukkig zijn. De waarheid 's triest en somber, de illusie verguldt met haar schone schijn de kale wer kelijkheid. Is dan heel de wereld een maskerade? Ja, daar zouden we r.u eens gezellig over kunnen de batteren! Wij zouden er zwaar over kunnen filosoferen, wij zouden er over kunnen lachen. De Russische auteur doet het beide; hij mengt tragedie en klucht in één cocktail, met allerlei wonderlijke, verrassen de wendingen, zoals alleen in een Russische ziel kunnen opkomen. Wij kijken en proeven, de cocktail stijgt ons naar het hoofd enaan het einde zijn wij een illusie armer. Wij zijn dan even ver als in het begin. Maar niet dat al is de „Comedie van het Geluk" een veranderlijk spel; het spel van een illusionist, die met kleurige doeken zwaait en zo han dig manoeuvreert dat wij met open mond blijven staan, niet begrijpend hoe hij ons allen bij de neus neemt. En dit wonderlijke stuk, vol diepe gedachten, overspoeld door allerlei malle fratsen (de repetitie bijv. van „Quo vadis") werd gespeeld door de coripheeën van deze toneelwereld, die gelegenheid hadden uitnemende staaltjes van hun kunnen te geven, zonder dat één bepaalde rol kon uit groeien tot een verbazingwekkende creatie. Albert van Dalsum, die het stuk tevens regisseerde, was dr. Fregoli en hij was op z'n best in het eerste bedrijf als waarzegster, waar hij de ware aard onthulde van de „ziekte" van de typiste Lydia (Charlotte Köh-- •er) en van de student Fedja (Ben Groenier). Zij moesten geloven in de liefde en deze illusie zou hen hel pen de verloren krachten te herwin nen. Daartoe werden enige toneel spelers uitgekozen (Louis Saalborn, prachtig als materialistische komiek Johan Schmitz als jeune premier en Mies Hagens, de danseres) en zij brachten nieuw leven in de brouwe rij van het pension van Marja Ja- kowlewna. Het was een bonte soms wel eens wat rommelige voorstelling, maar het beoogde effect werd bereikt. Een ovationeel applaus aan het slot. AMBTSAANVAARDING LEIDSE UNIVERSITEIT. Op Vrijdag 5 November a.s. des namiddags te 4 uur zal dr. A. M. Schlesinger, gast-hoogleraar vanwe ge de HarvardLeiden Fundatie, zijn ambt aanvaarden met het uitspre ken van een inaugurele oratie in het groot-auditorum van het Academie gebouw. Hetzelfde zal geschieden op Vrij dag 12 November a.s. des namiddags te 4 uur door dr. P. Th. Oosterhoff, benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de sterrekunde. VERKENNERS DISTRICT LEIDEN. Willen de hoofdleiders van de Kath. Jeugdbeweging er voor zorgen, dat de verzamelde gaven voor het Schip voor Keulen nog deze week worden bezorgd op het adres Nieuwe Rijn 45 (Don Boscohuis). SIMAVI LUIDT DE NOODKLOK. A.s. Zaterdag collecte. A.s. Zaterdag houdt de Vereniging Simavi (Steun in medische aangele genheden voor Inlanders) te dezer slede een collecte. Het werk van deze vereniging, welke in 1947 voor bijna 300.000 hulp verleende, is veel om vattend. Zo subsidieert zij de op bouw van ziekenhuizen en verstrekt zij o.a. medicamenten, instrumenten etc. aan instanties in Indonesië en Suriname, die zich de leniging van de medische nood in de tropenlanden ten doel stellen. Zij let daarbij niet op de godsdienstige richting of huid kleur der hulpbehoevenden, maar zij helpt waar geleden wordt. In aansluiting op het beroep, dat H.K.H. Prinses Juliana in het vorig jaar tot tweemaal toe op het Neder landse volk heeft gedaan om het werk van Simavi te steunen, wordt tlhans in vele plaatsen van ons land een in zameling gehouden teneinde in de ernstige nood te voorzien. En zo luidt Simavi a.s. Zaterdag de noodklok in Leiden. Moge de Leidse bevolking haar geluid verstaan en zich realise ren, dat daadwerkelijke naastenlief de één der schoonste eigenschappen van de mens is. Wil deze collecte echter slagen, dan zal er Zaterdag een heel heirieger vón collectanten op de been moeten worden gebracht. Zij, die zich hiertoe geroepen voelen, kunnen zich aan melden bij mevr. GroenNieuwen- huizen Segaar, Pieterskerkhof 36, mevr. Nieuwenhuizen SegaarUljée, Boerhaavelaan 11 en mevr. van Eek van Oord.t Zoeterwoudse Singel 25. PADDESTOELENTENTOON STELLING TEN BATE VAN SCHIP VOOR KEULEN. De Boswolven van de Don Bosco- groep hebben ook hun steentje wij len bijdragen in de kosten van ver voer van dc levensmidelen voor Keulen. Zij hebben daartoe op het feest van Allerheiligen in Duinrell te Wassenaar een pracht collectie paddenstoelen verzameld, welke he denavond tussen 7-8.30 u. tentoonse- sta'd wordt. Tevens bestaat dan ge legenheid de enorme hoeveelheid levensmiddelen, textiel en schoenen te bezichtigen, welke ingezameld is. De opbrengst van de paddestoelen tentoonstelling komt ten bate van de WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Dorjderdagavond.) ZUID-WESTELIJKE WIND. Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige regen of motregen voornamelijk in het Noord- Westen van het land en hier en daar nevel of mist. Matige, later vooral in de kuststreken toene mende Zuid-Westelyke wind. Weinig verandering van tem peratuur. actie „Schip voor Keulen". Komt dus allen naar Nieuwstraat 45, heden avond tussen 78.30 uur. WERELDKERMIS IN LEIDEN! In Parijs wordt een wereldconfe rentie gehouden en als we de be richten mogen geloven, is het succes niet bijster groot. Die mensen daar doen veel te ernstig! Maar in Lei den wordt Vrijdag a.s. de grote We reldkennis geopend en aan haar succes twijfelen we geen ogenblik. Daar wordt niet gepraat in het on eindige weg, daar is alleen maar plezier. Wat er allemaal te doen :|al zijn, verklappen we niet. De verras sing zal er des te groter door zijn. Maar we kunnen alvast wel vertel len dat U in Leiden nog nimmer zoiets meegemaakt hebt. De wereld- kermis wordt Vrijdagavond om 7.45 uur door wethouder S. Menken ge opend. Bezoekers zijn van harte welkom vanaf 8 uur. Zaterdag en Zondag van 2 tot 5 en van 7,45 tot ll uur. Het zal «torm lopen in „In de Vroolijcke Arke", Lange Pieters kerkkoorsteeg 15. En het Sint Fran- cisca Romanawerk zal er wel bü varen! Truman heeft nog de leiding Toen drie-vierde van het aantal uitgebrachte stemmen was geteld, bleek, dat Truman 16.500.000 stem men op zich had verenigd tegen 15.250.000 voor Dewey. De voorzitter van het democrati sch nationale comité moet echter toe geven, dat Dowry de staat Nc.v-jfork voor zich gtwonnenen heeft, waar hij meer stemmen heeft behaald dan Truman. MARSHALL ZAL IN ELK GEVAL AFTREDEN. Volgens berichten uit Parijs, welke zijn omgeroepen door de New-York- se radio, zal de Amerikaanse Minis ter van Buitenlandse Zaken, George Marshall, in elk geval per 20 Januari aanstaande aftreden, ongeacht de uitslag van de verkiezingen, aldus inlichtingen uit kringen, welke in nauw contact staan met de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE KINDERBIJSLAG VOOR LOONARBEIDERS. In het perscommuniqué, dat de re gering enige dagen geleden heeft ge publiceerd inzake de loon- en prijs politiek werd medegedeeld, dat dooi de genomen maatregelen een wijzi ging van de kinderbijslagwet in het bijzonder ten bate van de grotere ge zinnen een verhoogde mate van ur gentie heeft verkregen. Het ministe rie van Sociale Zaken meldt ons, dat over dit ontwerp overleg gepleegd wordt tussen de Stichting van de Ar beid en het Ministerie van Sociale Zaken. Zodra dit overleg is beëin digd, hetgeen vermoedelijk nog deze week het geval zal zijn, zal de minis ter van Sociale Zaken de indiening van een wetontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet met spoed be vorderen. KIDNAPPER. Gisteravond werd een bewoonster van een perceel in de van Eeghenlaan te Amsterdam opgebeld door iemand, die zijn naam niet wilde noemen en die haar mededeelde: Wanneer u uw kind terug wil zien, moet u 5000 op de hoek van de straat deponeren, u bent gewaarschuwd. Duidelijk was door de telefoon kindergeschrei te horen. De man had echter pech, de mevrouw is kinderloos. De politie stelt een onderzoek in. SOW JET-RUSSISCHE DESERTEURS Volgens de persdienst van de So ciaal-Democratische Partij, zijn gedu rende de laatste maanden ongeveer 10.000 Sowjet-Russische deserteurs de Russische zóne ontvlucht. Onder hen zouden zich, naar dc persdienst verklaart, 25 generaals bevinden, on der wie generaal Gregory Tokajoff, en voorts Molotadowski, gewezen di recteur van de Economische Dienst van het Sowjet-Russische instituut der Noordelijke volkeren, en Brai- lowski, een Russische natuurkundige. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 Nov. Vee To taal aanvoer: 4043, 287 paarden, 15 veulens, 700 vette koeien o-n ossen 1293 gebruiksvee, 357 graskalveren, 228 nuchtere kalveren, 340 schapen en lammeren 53 varkens, 615 biggen, 156 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kwal. f 800, 2e kwal f 700 3e kwal f 600; Melkkoeien 0, f 700, f 600; Varekoeien f 490 f 350; Vaarzen f 575, f 425, f 325; Pinken f 400, f 300 f 225;; Graskal veren f 200, f 150, f 110; Biggen p. week f 48, f 40, f 35. WOERDEN. 3 November. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden aangevoerd 303 partijen. De prijzen waren als volgt: le soort 169 tot 172, 2e soort 165 tot 168, zware 178. De handel was flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3