S)e CcidóeSoutamt Minister Stikker te Batavia Moekden in communistische handen Van het Franse stakingsfront Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11531 Mandsjoerije ontglipt China Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Een landsbelang van de eerste orde LIET Nederlandse volk, in brede **lagen, begrijpt, dat de regering staat voor een taak, zó zwaar en ver antwoordelijk, als maar zelden een regering te torsen heeft gehad. Wij leven in een door de oorlog to taal verarmd land, dat na de oorlog in voortdurende verwikkelingen is geweest met de Overzeese Gebieden, welke verwikkelingen weer opnieuw dagelijks zware offers eisen. Er is, echter gelukkig zowel bij de regering als bij ons volk de ernstige en de krachtige wil, om de moeilijk heden te overwinnen en te komen tot een gezonde welvaart. Daarop is de politiek der regering doelbewust en voortdurend gericht. En in het kader dier politiek ligt en hierover zijn allen het eens moet liggen: het streven naar een sluitende Rijksbegroting, het zo mo gelijk verlagen der prijzen, opdat de goederen in het binnenland een af zetgebied kunnen vinden en kunnen concurreren op de wereldmarkt, waarbij de lonen enerzijds zó moeten zijn, dat de loontrekkers er van kun nen leven, de eisen stellend, welke óók in déze tijd gesteld rtiogen wor den, terwijl deze lonen anderzijds niet zulk een prijsverhoging mogen veroorzaken, dat er ontstaat een wedloop tussen prijzen en lonen, lo nen en prijzen, welke in andere lan den zulke, speciaal voor de lagere in komens, noodlottige gevolgen heeft. Voor die waarlijk ontzaglijk zware taak staat de regering! En, zoals wij schreven: het Nederlands volk be grijpt dit en het wil de regering steu nen en medewerken, óók ten koste van momentele offers, om zó tot een betere toekomst te komen. Maar: één ding verlangt het volk vóór alles: open en duidelijke argumentering of voorlichting bij de harde maatrege len, die de regering meent in 's lands belang te moeten nemen. En aan die open en duidelijke voorlichting heeft het helaas ontbroken bij de jongste door de regering genomen maatre gelen tengevolge van de „noodazke- lijke) intrekking van de regerings subsidies voor bepaalde artikelen. Er was verzekerd door de rege- rin, dat de ontstane prijsverho gingen niet op de lagere inkomens zouden drukken. Dat was verze kerd. En een feit is het, dat ze (voorlopig!) wel op de lagere en laagste inkomens drukken, tenzij een gezin niet meer dan twee kinderen heeft. ZuJk een tegenspraak tussen woorden en daden verdraagt het volk terecht niet. (Nadat dit geschreven was is een nader, niet-officieel be richt gekomen. Zie elders op deze pagina). „Tenzij een gezin niet meer dan twee kinderen heeft." Volgens het befaamde door de regering verstrek te „huishoudboekje" houdt een gezin met vier personen, als het 1 gld. in de week loontoeslag ontvangt, nog overDe becijfering, door de re gering gepubliceerd, is echter klaar blijkelijk verkeerd. Zo was b.v.... ver geten, dat er van die gulden ook be lasting moet worden betaald. Zulk een voorlichting is een ernstige fout. En een ongetwijfeld scherpzinnig man als minister Joekes zal het zelf wel zeer betreuren, en er zich voor schamen, dat deze onder zijn verant woordelijkheid is verstrekt! Het moet de regering een les zijn, om voortaan bij het nemen van maat regelen haar voorlichting te doen zijn: open en duidelijk. Dit is een landsbelang van de eerste orde. Gevarieerd en leerrijk IN de jongste aflevering van Het Schild (November '48) schrijft prof. dr. J. G. M. Willebrands, voorzitter der S. Willibrordvereniging (de nieuwe naam van de vernieuwe Apo logetische Vereniging Petrus Cani- sius), een inleidend artikel, waarin hij waardering betuigt voor het werk van de overleden hoofdredacteur prof. J. P. Verhaar en mededeelt dat prof. J. C. Groot van het Philosophi- cum (Groot-Seminarie) te Warmond, hoofdredacteur is geworden, en dat prof. dr. W. Grossouw van de Universiteit te Nijmegen tot de redactie is toegetreden. Een alinea uit dit inleidend woord van de directeur van het Warmond- se Philosophicum willen wij in 't bij zonder onder de aandacht onzer le zers brengen: „Het Schild" was nooit een blad, dat alleen voor vakmensen bestemd is en zal dit ook niet zijn, evenmin een blad der voor al voor priesters is. Primair is het voor leken, voor ieder die zoekt, voor ieder die van zijn godsdienstige overtuiging zich rekenschap geeft, voor ieder die belangstelling heeft voor prin cipiële en actuële godsdienstige vragen. In het „nieuwe begin" van Het Schild vinden wij een ons zéér wel kome aanleiding om, voorzover no dig, onze lezers in te lichten betref fende het bestaan van een tijd schrift, dat werkelijk de interesse móet hebben van „ieder, die belang stelling heeft voor principiële en ac tuële godsdienstige vragen". Zie b.v. de jongste aflevering in. In de gevarieerde, leerrijke inhoud, tegelijkertijd populair en weten- I schappelijk-verantwoord behandeld, 1 zal iedere katholiek zeker enkele grotere en kleinere artikelen vinden, die hem levendig interesseren. Iedere maand verschijnt Het Schild en voor 12 afleveringen betaalt menƒ3.50. Administratie-adres: Oranje Nassaulaan 16, 's-Hertogen- bosch. Giro-rekening 128815. Klein werk" FR is zogenaamd „klein werk", dat van zéér groot belang is. Met vele voorbeelden uit het leven van iedere dag kan ieder deze waar heid demonstreren. Vandaag willen wij het doen met een voorbeeld uit het organisatie-le ven. Het gezonde leven van b.v. een or ganisatie als de Katholieke Volks partij hangt af van de ijver en de ac- curaetsse van tientallen functiona rissen, verspreid over het gehele land, die het z.g. „klein werk" doen. Verblijdend is het, dat er zijn van die toegewijde werkers, die talloze vrije uren offeren om voor hun or ganisatie te administreren, te corres ponderen, persoonlijke bezoeken af te leggen, enz.; ijverige en accurate secretarissen en penningmeesters, die belangloos dat vele werk doen. Hun werk is van zóór groot belang, in iedere organisatie, ook in de K. V P. Men móet dat weten te waarderen, al zoeken de bedoelde personen die waardering geenszins. Daarom ver heugt het ons, dat op de vergadering van de Leidse Kringvergadering der K.V.P. de ijverige en accurate secre taris, de heer v. Mil bij acclamatie werd herkozen met een applaus, dat meer was dan een formele be leefdheidsbetuiging, maar waarin waardering werd geuit voor dat werk in de organisatie. DE JONGSTE REGERINGSMAAT REGELEN INZAKE LONEN EN PRIJZEN EN DE K. V. P. Het Dagelijks Bestuur der Katho lieke Volkspartij zendt ons de vol gende verklaring: „Het Dagelijks Bestuur der Ka tholieke Volkspartij nam met be langstelling kennis van de medede lingen der Regering met betrekking tot de door haar genomen maatrege len inzake de politiek van Lonen en prijzen. Zijn interesse ging niet op de laat ste plaats uit naar dat deel van be doelde mededelingen, waarin de voornemens kenbaar gemaakt wer den inzake de te verstrekken Kin derbijslag. Ondanks de erkenning van de Re gering, dat „enerzijds de verlaging der subsidies de kosten van het le vensonderhoud der grote gezinnen het meest zal beinvloeden en dat an derzijds de voorgenomen uniforme loonbijslag aan die gezinnen het minste ten goede zou komen", komt de Regering slechts tot de conclusie, dat „een wijziging van de Kinderbij slagwet in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen een verhoogde mate van urgentie verkrijgt en dat zij voornemens is hiermede ten volle rekening te houden", waaraan wordt toegevoegd dat ook de wenselijk- neid van een regeling van de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen hier door ten sterkste gaat spreken. Deze mededeling van de Regering is voor het Dagelijks Bestuur der Katholieke Volkspartij in hoge mate teleurstellend en onbevredigend. Door de vaagheid van hun formule ring bieden deze voornemens weinig houvast, terwijl verwacht mag wor den, dat op grond van de door de Regering zelf geconstateerde en er kende feiten concrete voornemens niet alleen bekend gemaakt zouden zijn, doch ook was medegedeeld, dat deze op zeer korte termijn zouden worden verwezenlijkt. Het Dagelijks Bestuur der Katho lieke Volkspartij verwacht dan ook van de Regering, dat bevredigende rr. aatregelen voor de hierbedoelde gezinnen zeer spoedig zullen worden getroffen en zij zal de Katho'ieke Kamerfractie verzoeken haar kracht dadige medewerking te verlenen om dit doel te helpen verwezenlijken." In de bovenstaande verklaring worden de door de jongste maatrege len van de regering inzake lonen en prijzen genoemd „in hoge mate te leurstellend en onbevredigend". Onze lezers weten, dat in de „Volkskrant'' op bedoelde maatrege len critiek is uitgeoefend ook door°de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de K. A. B., die echter zijn oordeel a'dus samenvatte: „Dankbaar, maar niet geheel voldaan". Er is tussen de kwalificatie van het Dagelijks Bestuur van de K. V. P. en die van de heer de Bruijn een o.i. zeer groot verschil. We mogen hier wel enige opheldering verwach ten. Loonbijslag in werking EERSTE UITKERING EIND DEZER WEEK. De door de regering aangekondig de tijdelijke bijslag op lonen en sala rissen in verband met de prijsstij ging van verschillende levensmid delen, is héden van kracht gewor den door een bindende beschikking van het College van Rijksbemidde laars. Dientengevolge wordt de bij slag voor weekloners voor het eerst uitgekeerd over de loonweek, waar in 1 November valt. De tijdelijke bijslag bedraagt voor werknemers van 23 jaar en ouder die in volledige dienst van een werkge ver zijn en wier loonen per maand of over een langere tijdruimte wordt uitbetaald 4.50 per maand, bij uit betaling over een kortere tijdruimte 1 per week. Voor werknemers die in niet volledige dienst van de werk gever zijn, bedraaagt de bijfclag 2 ct. per uur. Met werknemers in niet- volledige dienst wordt bijvoorbeeld bedoeld werknemers, die geen vol ledige dag- of weektaak in dienst van de betrokken werkgever verrich ten. Geen recht op een bijslag hebben ongehuwde werknemers, aan wie vanwege de werkgever kost en in woning of volledige kost wordt ver strekt. Eveneens hebben geen rechtop deze bijslag, werknemers, wier inko men uit loonarbeid, hetzij bij één, hetzij bij meer werkgevers in de re gel een bedrag van 308 per maand of 71 per week (in totaal) te boven gaat. Wat in dit verband onder inkomen uit loonarbeid moet worden verstaan, wordt in de beschikking met enige voorbeelden nader aangeduid. Uit deze voorbeelden blijkt, dat hieron der zijn begrepen het vaste tijdloon, provisie, tariefverdienste, premies en andere toeslagen, verband houdende met de arbeid, alsook vaste en gega randeerde tantièmes. Terwijl bui ten beschouwing blijven de kinder bijslag, vacantiebonnen, de twee per cent gratificatie, winstuitkeringen, rij wiel vergoeding en reis- en ver blijfkosten. De bijslag wordt uitgekeerd boven de thans rechtens geldende lonen, zo dat hij geen wijziging brengt in de bedragen van de tijd- en basisionen. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat over de bijslag sociale lasten en loonbelasting moeten worden be taald. Extra kindertoeslag grotere gezinnen Een correspondent van de „Volks krant" geeft nu het volgende gerust stellende bericht. Als dit juist is, v/aarom dan. eerst die vaagheid, wel ke ontevredenheid en onrust móest verwekken. Hier is bedoeld bericht: In gezinnen met meer dan twee kinderen behoeft geen ongerustheid te bestaan over de prijsstijging van een aantal artikelen, welke het ge volg zal zijn van de vermindering der Rijkssubsidies. Aangenomen mag worden, dat een extra-kinderbijslag van kracht wordt met ingang van de zelfde datum, waarop de loonbijslag van 1 zal worden gegeven op de lo nen en salarissen beneden f 3700. Het ministerie van Sociale Zaken en de Stichting van de Arbeid zijn het er over eens, dat de grote gezin nen geholpen moeten worden. Tus sen deze instanties wordt op het ogenblik overleg gepleegd over de hoogte van de extra-kinderbijslag en over de wijze, waarop die toeslag moet worden gegeven. Het is duidelijk, dat de regering ook spoedig aandacht zal moeten schenken aan hen, die een uitkering ontvangen overeenkomstig de Nood wet-Ouderdomsvoorziening en aan alle gepensionneerden, die geen loon bijslag zullen krijgen, maar toch de gevolgen van de prijsstijging onder vinden. Het is niet redelijk, dat zij het slachtoffer zouden worden van de subsidiepolitiek der regering. Met een uitgesproken vredeszending DE KOMENDE WEKEN zijn zeer 'belangrijk, mogen zij de zo zeer ge wenste resultaten opleveren", aldus zeide minister Stikker op een persconferentie, welke gehouden werd in het paleis Rijswijk te Batavia in tegenwoordigheid van Nederlandse, buitenlandse en republikeinse cor respondenten. Minister Stikker legde er de nadruk op, dat zijn zending een vredeszending is en dat hij naar Batavia is gekomen „om uitgesproken vredelievende redenen". Desgevraagd zeide hij zeer verlangend te zijn, Moh. Hatta te ontmoeten. „Wanneer deze ontmoeting in de komende dagen plaats vindt, zal de bespreking zo openhartig zijn als maar mogelijk is". Minister Stikker, die Maandagmor gen de leden van de Commissie voor goede Diensten heeft ontmoet, ver klaarde, van mening te zijn dat de komende ontmoeting met Hatta van groot belang is. „Ik wil niet zeggen, dat zij beslissend zal zijn. Zowel Hatta als ik zullen verslag uitbrengen aan onze regeringen. Maar in de "komende weken moeten zij een oplossing vin den. Alle kwesties, die zich voordoen zullen op deze besprekingen worden aangeroerd" Minister Stikker zeide verder, dat de interim-regering zeker voor de le Januari moet zijn ingesteld. Naar de mening der regering zou het onjuist zijn, daartoe over te gaan, zonder het statuut der interim-regering met de Republiek te hebben besproken In dien de noodzakelijkheid mocht blij ken, het voorlopig bereikte resultaat te wijzigen, zouden alle betrokkenen wederom om de conferentietafel die- r.en plaats te nemen. Op een vraag, in hoeverre de on rust door de communisten wordt ver oorzaakt, zeide de heer Stikker dat, naar ,uit de debatten in de Tweede Kamer is gebleken, de hand van Mos' kou in het probleem is1 waar te ne> men. Amerika paat ter stemming WIE ZAL DE NIEUWE PRESIDENT ZIJN? Vandaag gaan de kiezers der Ver. Staten ter stemming om een presi dent te kiezen. Wie zal het worden? Truman of Dewey? Men verwacht, dat ruim 50 millioen kiezers hun stem zullen uitbrengen, dat is iets meer dan 50 van de stemgerech tigden. De kleinste helft blijft ge woonlijk thuis. De uren, dat er gestemd wordt, lo pen van 2 Nov. twaalf uur (Ned. tijd) tot acht uur op 3 Nov. (even eens Ned. tijd). Tegen zestien uur dertig Woensdagmiddag kan onder normale omstandigheden een voorlo pige uitslag bekend zijn. De verkiezing heeft niet recht streeks de keuze van een president tot gevolg. De stemgerechtigden kie zen vandaag een kiescollege en dat wijst over enige tijd de president aan. Doch daar deze kiesmannen in opdracht stemmen is practisch de keus reeds bepaald, zodra de verhou ding van het kiescollege bekend is. AARDVERSCHUIVING BIJ NAPELS Men neemt aan, dat 25 personen die gisteravond in een huis te Posil- lipo bij Napels voor rouwbeklag bij een waren gekomen, levend zijn be graven als gevolg van een aardver schuiving, veroorzaakt door zware re genval. Twee ministers hebben zich naar de plaats van het ongeiuk bege ven om het reddingswerk gade te slaan. MOESO GEDOOD. De voorlichtingsdienst in het gebied van Madioen meldde gisteren: Tijdens een hotsing tussen republi keinse troepen en een bende opstan delingen werd Zondagochtend in het dorp Soemanding, in het regentschap Ponogoro, een opstandeling gedood, die herkend werd als Moeso. Hij werd als zodanig geïdentificeerd door per sonen, die hem goed kenden, onder meer door de resident van Madieeir Amerikaanse ambtenaar vermoord IN RUSSISCHE ZÓNE VAN OOSTENRIJK. Een Amerikaanse functionaris van de E.C.A. te Wenen is vermoord in zijn auto aangetroffen in de Russische zóne van Oostenrijk, even buiten We nen. Hij was doodgeslagen. Het be treft Irving Ross, die te Wenen op twee na de hoogste functionaris van de E.C.A. was. Volgens officieuze berichten zat Ross, tezamen met een meisje, in zijn auto, die buiten het Suedbahnhof was geparkeerd, toen vier Russen in uni form hem onder bedreiging met een pistool dwongen naar de Russische sector van de stad te rijden. Onder weg, aldus deze berichten, werd het meisje geslagen. Zij werd in het tien de district van Wenen uit de wagen geworpen. Zij bleef tot laat in de na middag bewusteloos en werd later ondervraagd. Het lijk van Ross werd in de auto gevonden, die op een stuk land in het 25ste district stond, juist buiten de stad. Alle wielen van de auto waren verdwenen. Sowjet-troepen zetten de omgeving van de wagen af en lieten niemand toe. Nader wordt gemeld, dat Irving Ross volgens Weense waarnemers niet om politieke redenen is ver moord. Zij geloven, dat het hier een roofmoord betreft. KINDERPOSTZEGEL 1948 Van 15 November tot 31 December a.s. zullen in omloop worden gebracht de kinderzegels 1948 waarvan, zoals bekend de opbrengst ten goede komt aan alle inrichtingen in Nederland waar kinderen buiten gezinsverband worden verpleegd. De zega^, waar van de waarden zijn, 2-5-6-10 en 20 cent, waarop een toeslag komt van resp. 2-3-4-5 en 8 cent, zijn ontwor pen door de kunstenaar Andre van de Vossen te Haarlem. De Paus tot de arbeiders In een rede, die Z. H. de Paus gis- lereft^Jot een duizendtal arbeiders van de Fiatfabrieken heeft gehou den, heeft hij o.m. verklaard: „Som mige vernieuwers der wereld, die de verdediging van de arbeidersbelan gen als een monopolie opeisen, be schermen de persoonlijke waardig heid van de arbeiders niet, maar ma ken de werkkracht der arbeiders tot een object, waarover de maatschap pij naar goeddunken en willekeurig kan beschikken". „De Kerk belooft deze absolute gelijkheid, die door anderen wordt voorgehouden, niet, want zij weet dat het leven steeds tal van verschillen in de lichamelijke en intellectuele eigenschappen te zien geeft, maar zij verzekert een volledige gelijkheid, waar het de menselijke waardigheid betreft". China laatste bolwerk in Mandsjoerije DE CHINESE communistische strijdkrachten rukken thans Moekden, de laatste vesting van de Chinese regering in Mandsjoerije, binnen. De val van deze hoofdstad van Mandjoerije betekent, dat de regering die ge bied vrijwel geheel moet prijsgeven. Het gros van meer dan 150.000 sol daten, die in de stad gelegerd waren en sinds lang door middel van een „luchtbrug" bevoorraad werden, tracht in Zuidelijke richting te ont komen. Nu Mandsjoerije nagenoeg als ver loren moet worden beschouwd, heeft president Tsjang Kai Sjek nieuwe plannen ontworpen voor de verdedi ging van Noord-China. Hij verzamelde daartoe zijn voornaamste generaals in Peiping voor een conferentie. Over het lot van generaal Wei Li-Haoeng, garnizoens-commandant van Moek den, verkeert men in het onzekere. De enige mogelijkheid voor zijn troe pen om te ontkomen, bieden de ha venplaats Yinkow en Hoeloetao, die beide bedreigd worden. De nieuwe toestand levert onmid dellijk gevaar op voor Noord-China en zelfs voor belangrijke gedeelten van Midden-China. In Nanking spreekt men zelfs openlijk de moge lijkheid van verplaatsen van de ze tel der regering uit deze stad. De Verenigde Staten zien in China thans duidelijk wat het kan beteke nen als het stadium van „koude oor log" overgaat in een daadwerkelijke overwinning der communisten. Auto riteiten te Washington, aldus meldt Ass. Press, zijn zeer bezorgd over de berichten uit China. Het vertrouwen in Tsjang Kai Sjek, die zich voornam de burgeroorlog te beëindigen, wan kelt. Men acht het mogelijk, dat de communisten binnen een jaar het ge- héle land nagenoeg onder controle krijgen en voorziet de mogelijkheid van een linkse regering, waarin com munisten zitting zullen hebben. Offi ciële deskundigen te Washington ziin het er over eens, dat de vooruitzich ten op het verwezenlijken van het doel der Amerikaanse politiek om China een „vrije, democratische en stabiele regering" te schenken, op het ogenblik tamelijk gering zijn. De Britse en Amerikaanse consu laire autoriteiten te Toentsin hebben hun landslieden, die geen posten van essentiël belang bezetten, aangeraden naar „veiliger gebieden" te evaeuëren zolang er nog transportmiddelen ter beschikking staan. Een gelijk advies is gegeven aan de Amerikanen te Peiping. De Franse onderdanen op posten van niet- essentieel belang zullen ad vies krijgen het Brits-Amerikaanse voorbeeld te volgen. Tientsin en Peiping liggen op on geveer zeshonderd kilometer ten Zuidwesten van Moekden. Bij Moldrow, in ,de staat Oklahoma, is een militair vliegtuig neergestort. De twaalf inzittenden kwamen om het leven. H. Mis in de openlucht te Alphen aan de Rijn Kapelaan Vriesekoop vrijgesproken De Burgelijke Strafkamer van de Arrond. Rechtbank te Den Haag deed hedenmorgen onder presidium van jhr. mr. H. O. Feith uitspraak in de zaak tegen kapelaan Chr. H. Vriese koop uit Alphen aan den Rijn. Bij de ze uitspraak heeft de rechtbank over wogen dat het aan de verdachte ten laste gelegde feit, n.l. het in het openbaar opdragen van het H. Mis offer op een open terrein, dat afge rasterd en buiten de bebouwde kom gelegen was, door de rechtbank als niet bewezen strafbaar feit kan ge kwalificeerd worden, zodat de recht bank kapelaan Vriessekoop heeft vrij gesproken. Hiermede heeft de rechtbank de jurisprudentie bevestigd van de Hoge Raad, vastgelegd in de arresten van 1856 en 1857, waarbij uitdrukkelijk is uitgemaakt, dat onder besloten plaats ook is begrepen een open en niet over dekte plaats, die door muren, hei ningen of heggen is omgeven en daar door van de openbare wég is afge scheiden, Onverschillig of hetgeen daarop voorvalt van de openbare straat kan worden waargenomen. Verdediger in deze zaak was mr. A. Vollaers uit Den Haag. A LLERHEILIGBN, een algemene feestdag in Frankrijk, bracht een ge- spannen wapenstilstand na een rumoerig weekeinde in de steenkool- gebieden. In Noord-Frankrijk, te Douai, werd een bom geplaatst bij het huis van een niet-staker. Tengevolge van de ontploffing werd diens vrouw gewond. Er werden aanvallen gedaan op 15 huizen van werkwil ligen. Een mijningenieur en zijn vrouw werden gewond, doordat een zelfgemaakte bom naar hun woning werd geworpen. Deze incidenten, aldus Reuter, weerspiege^n een toenemende kracht van de stroming om naar het werk terug te keren. Men verwachtte, dat na Allerheiligen nog meer naar hun werk terug zouden keren. Als gevolg vreest men verdere gewei dplegingen. Nu de meeste mijnen (circa 80%) door de regeringstroepen bezet zijn, kan men zeggen, dat de Franse re gering in feite de strijd om de mijn schachten heeft gewonnen en dat de krachtmeting met de communistische partij nu in de havens plaats heeft. Vele schepen zijn naar Antwerpen gedirigeerd. Steenkool zou via Ant werpen met de trein naar Jeumont gaan, aan de Franse kant van de grens, met een gemiddelde van 1500 ton per dag. Een groot gedeelte wordt daar behouden voor de reserve- voorraden van de spoorwegen en de rest gaat naar Parijs. Voorts heeft het ministerie van openbare werken en vervoer mede gedeeld, dat troepen "gebruikt wor den bij het Jossen van kolen te Rouen en Lorient. Troepen zullen eveneens kolen lossen te Le Havre, Bordeaux, La Palisse, Nantes en St. Nazaire. De raad van de vakverenigingen der Franse communistische arbeiders in de ijzer- - staalindustrie heeft aan haar leden een millioen een op roep gericht „gemobiliseerd te blij ven tegen de stijging der kosten van het levensonderhoud". „De ijzer- en staalarbeiders" zo vervolgt de reso'utie, „zullen nooit de '.oetknechten worden van generaal Marshall. Hun macht zal groot ge wicht in de schaal leggen bij het in stellen van een werkelijk democra tische regering, die Frankrijk nodig heeft." De „krachtige taal" van deze re solutie wordt te Parijs beschouwd a7s een aanwijzing, dat de communisten hun worsteling tegen de regering vol zullen houden, ook al zou de mijn werkersstaking ineen zinken. Een Door de dood wordt het leven niet veggenomen maar veranderd. Uit de Praefatie van de H. Mis voor de overle^

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1