7 SCHOORSTENEN Droeve thuiskomst te Schiphol Huidenzwendel ontdekt J{a*te Qay DINSDAG 26 OCTOBER 194C DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 DE BRANDWEER VOOR DE .TELEVISIE. Een massa-aanval met brandslangen tijdens een demonstratie van de Lon- dense brandweer in de hoofdwacht. De demonstratie werd door de B B.C per televisie uitgezonden en tot in Kaapstad (een afstand van 10.000 km.) ontvangen. Het normale bereik van televisiezenders is ongev. 40 km. werp wel met een delegatie var. be voegdheden te maken heeft. Spreker en zijn fractie zijn bereid de verlang de bevoegdheden aan de regering te geven. De heer Stokvis (C.P.N.) noemt dit ontwerp een poging van regering om dictatoriale bevoegdheden te verkrij gen. Minister Sassen geeft een verdedi ging van het ontwerp, dat naar de overtuiging van de regering niet in strijd is met de Grondwet noch met de democratie. De heer van der Goes van Naters (Arb.) dient een amendement in, waardoor de termijn van de bekrach- tigingswet va- drie maand m op een maand na afkondiging van het Ko ninklijk Besluit wordt gebracht. De minister stelt amendementen in deze geest een wijziging van het ont werp voor. De heer van der Goes van Naters trekt zijn amendement in( nadat de wijzigingen van de minister zijn aan genomen. Het ontwerp wordt vervolgens in stemmins gebracht en met 69 tegen 25 stemmen aangenomen. Om kwart over twee in de morgen sloot de voorzitter de vergadering. KATH. FABRIEKSARBEIDERS IN BONDSVERGADERING. Tijdens een bondsraadsvergadering der Rooms Katholieke fabrieksarbei ders in Den Haag heeft de bondsvoor zitter, de heer Fred. Brussel, spreken de over de verhouding tussen lonen en prijzen, als zijn mening te kennen gegeven, dat op den duur een loons verhoging onvermijdelijk zal- blijken te zijn. Aan het slot van zijn rede merkte de heer Brussel op, dat de Bond re kening moet houden met het vormen van een weerstandsvermogen. „Zo rustig als het nu is. blijft het niet. Maken wij ons geen illusies. Ook de K.A.B. begreep dit en ging haar weerstandskas opvoeren''. In de middaguren heeft professor J. Veraart een heldere uiteenzetting ge geven van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, waarin hij Waar schuwde zonder ook maar iets de- nigrerends te willen zeggen over de Amerikanen voor de Amerikaanse geest, welke voor de reactie in Neder land een stimulans blijkt te zijn om de sociale ontwikkeling hier te tor pederen aldus de „Volkskrant". GEEN EXTRA -WINST VAN EEN TON. De politie in Meppel heeft de direc teur van de N.V. Nederlandse Hui den, Wolhandel en Vellenbliterij, R. M., de inkoper G. D. en de boekhou der H. van hun bed gelicht en gear resteerd wegens het onttrekken van duizenden huiden van de oude pro ductie aan de administratie, ten einde deze te verkopen tegen de prijzen, die voor huiden van de nieuwe productie zijn toegestaan. Bij het voorlopig on derzoek werden ongeveer 23.000 koe-, geiten-, kalfs- en vaarsvellen, welke op diverse ongebruikelijke plaatsen waren verborgen, opgespoord. Zij ver tegenwoordigden een waarde van ongeveer 220.000. Indien deze partij huiden niet was achterhaald zou hier op een extra-winst van f 100.000 zijn gemaakt. Uit het in Meppel ingestelde on derzoek is vast komen te staan, dat diverse leveranciers en handelaren in huiden in andere provincies van ons land zich vermoedelijk eveneens aan ernstige prijsovertredingen schuldig hebben gemaakt. NA JA ARS CENTRALE RAAD VAN DE DIOC. R.K. MIDDENSTANDS BOND. Woensdag 3 November a.s. belegt de Dioc. R.K. Middenstandsbond een Najaars Centrale Raadsvergade ring 's morgens te 11 uur in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Deze bijeenkomst waarin een zeer belangrijke agenda zal wordep af gewerkt wij denken aan de Cen trale Contributie-inning en Kinder bijslag voor zelfstandigen zal worden voorafgegaan door een H. Mis om 10 uur in de Sint Nicolaas- kerk aan de Prins Hendrikkade. „BLOEMBOLLENCULTUUR" KRIJGT PROEFTUIN IN HAARLEM. De directie van de N.V. Kweke rijen C. G. van Tubbergen op „Zwa nenburg" aan de Koninginneweg te Haarlem heeft aan het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur aangeboden, om op haar uit gestrekte terreinen gedurende de eerstvolgende drie jaar een proef- en monstertuin aan te leggen, dus vrij dicht in de buurt van het Krelage- huis, waar de wekelijkse bollenbeurs wordt gehouden. Men heeft dit aan bod aanvaard en reeds zijn de werk zaamheden begonnen om de voor op- planting geschikte najaarsbollen on der te brengen. KASSIER VAN DE ROBAVER GEARRESTEERD. De 52-jarige kassier-procuratie houder van het bijkantoor van de Robaver te Scheveningen, A. W. F. v. d. S., is door de politie gearres teerd, omdat hij in de loop van de laatste negen jaar verduisteringen en valsheid in geschrifte had ge pleegd. In de eerste plaats had hij zich een bedrag van 30.000 toegeëigend, dat een cliënt bij de bank gestort had. Door middel van een valse kwi tantie heeft hij zich voorts meester gemaakt van 20.000, die aan een cliënt toebehoorde. En verder eigen de hij zich de opbrengst van een uit geloot effect toe en verkocht hij twee effecten zonder voorkennis van de eigenaars, wat hem 3.000 ople verde. In de loop der jaren stortte hij 15.000 aan de bank terug om zijn fraude te maskeren. 3. ,.Ik ben Ko Krauw", vervolgde de paperaai. ,,'s Werelds grootste illu sionist. I'k ben niet wie ik schijn en ik schijn niet wre ik ben. Ik ben alles en ik ben niets. Kan je me vol gen?" „Nee" schudde Fre derik stom. „Ik bedoel: Ik ben niemand en ik ben iedereen. Begrijp je het nu?" vroeg de papegaai Frederik vond» geen woorden, maar zijn gezicht toonde duidelijk genoeg dat hij er niets van snapte. „Ik zal het je duidelijk ma ken." ging de papegaai verder. Hij kaapte met zijn vleugel en toen was hij opeens verdwenen. „Nu ben ik niemand!" zei de stem van de pape gaai uit de lege kooi. Het volgende ogenblik aanschouwden de verbaasde ogen van Frederik in de kooi een konijn. „En nu ben ik een konijn!" zei het konijn, en toen veranderde het konijn in een muis, en daarna in een vlieg en een hagedis en een big en een bladluis en een deurwaarder en op laatst weer in een SPOEDIG BETERE SALARIëRING AMBTENAREN. Bij de viering van het dertigjarig bestaan van de Arka te Bergen op Zoom, werd medegedeeld, dat de technische herziening van het bezol digingsbesluit voor de Rijksambtena ren vóór 1 Januari a.s. in het Staats blad zal verschijnen. De herziening der salarissen geschiedt met terug werkende kracht. Ook werd medegedeeld, dat het rapport Ubink, betreffende verbete ring der salarissen van de secretarie ambtenaren zeer spoedig zijn beslag zal krijgen. De prijzen van pudding- en custard- poeder, sauspoeder, maizena en ge- oxydeerd aardappelmeel, alsmede het gewone aardappelmeel in consumen ten-verpakking, aardappelsago, stijf sel, koffiestroop, dextrine en ouwels zijn vrijgelaten, in verband met het feit. dat door de grote oogst van in dustrie-aardappelen en de daaruit voortvloeiende grote productie van aardappelmeel, deze producten niet meer schaars zijn. Hoewel de in deze sector tot nu toe bestaande kleine subsidie thans wordt ingetrokken, wordt verwacht, dat door de zich op dit gebied reeds voor doende concurrentie de consumenten prijzen niet of nauwelijks zullen stij gen. BEURSOVERZICHT. De stemming op de effectenbeurs te Amsterdam was gisteren verbe terd en op de meeste afdelingen kwamen de koersen iets hoger te lig gen. Een grote uitbreiding van de affaire ging hiermee echter niet ge paard, doch de markt had toch niet zo'n doods voorkomen als de laatste tijd meer dan eens het geval is ge weest. De beleggingsmarkt was stil, Nederlanrs staatspapieren waren prijshoudend, maar niet noemens waardig veranderd. De Amerikaanse markt lag geheel verlaten. BIOSCOOPBOND EN SMALFILM UNIE HEBBEN HET AAN DE STOK. De Nederlandse Smalfilm Unie deelt ons mede, dat er tussen de Ne derlandse Bioscoopbond en de Unie moeilijkheden over de rechten der 16 mm films bestaan. De Nederlandse Bioscoopbond verplicht namelijk zijn leden bij het afsluiten van contrac ten in het buitenland niet alleen de vertoningsrechten voor de films van 33 mm, maar ook die van 16 mm op te nemen. Het Nederlandse Filminsti tuut, dat onlangs onder auspiciën van de Bioscoopbond werd opgericht, kan nu, volgens de N.B.U., belangeloos de vertoningsrechten van 16 mm films, die de leden van de Bioscoopbond be zitten, exploiteren ten behoeve van verenigingen en instellingen, die in de Nederlandse Smalfilm Unie zijn ver tegenwoordigd. De Nederlandse Smal film Unie. die haar films uitsluitend voor zulke verenigingen exploiteert, z'-et door deze bepalingen de be staansmogelijkheden van haar en haar leden bedreigd, te meer omdat degene, die van het Nederlandse Filminstituut een film betrekt, zich verbindt op straffe van een boete van vijfhonderd gulden voor iedere over treding, om gedurende een jaar na ondertekening van het vertoningscon tract geen films van anderen dan dat instituut te zullen betrekken, tenzij met zijn toestemming. Naar de Nederlandse Smalfilm Unie verklaart, heeft zij meermalen pogin gen gedaan om met de Bioscoopbond een regeling over' deze kwestie te treffen, de resultaten waren steeds negatief. WETTELIJKE REGELING VAN HET KAMPEERVRAAGSTUK. In verband met in overweging zijn de plannen om te komen tot een wet telijke regeling inzake het kampeer- vraagstuk heeft de minister van Bin nenlandse Zaken aan de gemeentebe sturen verzocht hem te doen weten in hoever de gemeenten financieel bij het kampeerwezen zijn geïnteres seerd. „Maar het liefst ben ik een papegaai." zei de papegaai. „Het papegaai-zijn is het scoonste op de wereld! Er is niets mooiers." „O" zei Frederik. SLACHTOFFERS VAN DE RAMP IN NEDERLAND. Gisteravond omstreeks half acht rolde een vracht-Skymaster van de K.L.M. met een droeve last over de startbaan van Schiphol. In de glan zende vogel stonden de kisten met lij ken van 29 slachtoffers, die met het vliegtuigongeluk bij Prestwick om het leven zijn gekomen. Het waren de resten van acht leden van de beman ning en van 21 passagiers. De beide omgekomen reserve-piloten van de „Nijmegen", de heren J. O'Brien uit Ierland en H. W. W. Parks uit En geland zijn respectievelijk in Prest wick en Londen begraven. In de loop van de nacht zijn de kisten naar de Nieuwe Kerk te Am sterdam werden overgebracht, welke als chapelle ardente -is ingericht, waar zij vanmorgen werden opgebaard. Op alle kisten lag een krans van de K.L.M. Onmiddellijk na de landing taxiede de machine naar de loods Le Bourget, waar de kisten werden uitgeladen in tegenwoordigheid van enkele verte genwoordigers van de K.L.M. De heren Parmentier, Veenendaal en Maclnery worden, zoals bericht, Woensdag te Oegstgeest begraven. Donderdagmiddag wordt de as van genera al-majoor G. J. Sas op de be graafplaats Westerveld bijgezet. DE BEGRAFENISSEN DER SLACHTOFFERS. Naar wij van de zijde der K.L.M. vernemen, is ten aanzien van de be grafenis van een en dertig slachtof fers van de ramp met de „Nijmegen" de volgende regeling getroffen: De begrafenis van het stoffelijk overschot van de heren H. Veenen daal, K. D. Parmentier en A. Mc Inerney zal geschieden Woensdag 27 October a.s. om 12 uur op de be graafplaats Rhijnhof te Oegstgeest bij de Haagse Schouw; die van de heer en mevrouw E. PintoHertz berger eveneens Woensdag 27 Qcto- ber a.s. en wel om 11.30 op de Israë litische begraafplaats te Muiderberg; de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van generaal majoor G. J. Sas zal met militaire eer ge schieden op Donderdag 28 October a.s. om 15 uur op de begraafplaats Westerveld; die van de stoffelijke overschotten vg.n de heer en mevr. en mejuffr. Fuld: Donderdag 28 Oc tober a.s. om 15 uur op de nieuwe algemene begraafplaats te Naarden; van de stofeflijke overschotten van de heren A. en W. H. Philippo Don derdag 28 October a.s. om 14 uur op de Hervormde begraafplaats te Sas- senheim; het stoffelijk overschot van de heer H. F. Tol Donderdag 28 Oc tober a.s. te Westerveld worden ge- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 Meter. 7.00 Nieuws, Gymn. 7.30 Grpl. 8.00 Nieuws, Gr. pl. 9.00 Sibelius-progr. 10.00 Morgenwijding ds. D. Richards, Doopsgez. pred. Bussum. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gr.pl. 12.00 Accor- deola. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws, Metr.-ork. 14.15 Jeugdconc., Clavecim- bel en fluit. 15.00 Hoorspel: Vrouw in de mist. 15.30 Ziekenprogr. 16.15 Jeugdprogr. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Lezing: Staat en maat schappij. 19.30 Jeugdprogr. 19.45 Le zen in de Bijbel. 20.00 Nieuws, Actua liteiten, Omroepork. 21.15 Hoorspel. Dat was Amsterdam. 22.15 Corduwe- ner. 22.45 70ste verjaardag Nico v. Suchtelen. 23.00 Nieuws, Gr.pl. HILVERSUM II, 415 Meter. 7.00 Nieuws, Gew. muz. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws, Gr.pl. 9.00 Ziekenbez. 9.30 Waterst., Vioolconc. v. Mozart, Symph. 2 Brahms. 10.30 Morgendienst ds. J. A. Dankbaar, Ned. Herv. pred. Maassluis. 11.00 Suite v. Schmitt. 11.15 Hoorspel: Erf genamen v. Redclyffe. 11.50 Ensemble. 12.30 Weerpr. Gr.pl. 13.00 Nieuws, Gr.pl. 14.00 Bariton m. piano, Volks liederen. 14.30 Strijkkwartet v. Mo zart. 15.00 Jeugdconc. Ned. Kamer koor. 16.00 Postzegelverzamelaars. 16.15 Jeugdprogr. 17.45 Bonaire. 18.30 Hedendaagse Vlaamse letterkunde. 19.00 Nieuws, Weerpr. 19.45 Engelse les. 20.00 Nieuws, Progr.prol. Phil- harm. Ork.: „Egmont", v. Beethoven, Pitnoconc. 3 v. Beethoven. 21.00 Kruismysterie, 21.25 Symph. 4 Beet hoven. 22.00 Psalm 50. 22.15 Orgel- conc 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws, Gr.pl. DOOR AGATHA CHRISTIE 36) Met zijn zwarte ondoorgrondelij ke ogen keek hij de detective strak aan. Zoals hij daar zat, deed hij Battle sterk denken aan een ratel slang met de ,,-bril" op. „U en mr. Lomax en de Royalis ten in Herzo-Slowakije. U zit radi caal in de soep... Neemt me niet kwalijk, heren..." „Maar Battle!" viel George hem, diep gechoqueerd in de rede. „Ga voort, Battle", zei Isaacstein. „Radicaal in de soep dat tekent de situatie volkomen. Je bent men selijker' èn intelligenter dan ik dacht'. „U moet een koning hebhen. De f koning die u had, is verdwenen. Pffft, weg!" Hij knipte met zijn vin gers. „Nu is het de kunst om een ander te vinden, die geschikt is en dat valt niet mee. Nee, ik hoef geen cremeerd na aankomst van trein 12.39; het stoffelijk overschot van de heer J. I. Beukenkamp wordt Don derdag 28 October a.s. te 14 uur op de begraafplaats Zorgvliet te Am sterdam ter aarde beesteld; van de heer B. Timmer Donderdag 28 Oc tober a.s. om 13 uur op de Ned. Herv. begraafplaats bij de kerk te Veenhuizen; van de heer W. Bleuze Donderdag 28 October a.s. om 14 uur op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam; van de heer J. C. Mink Donderdag 28 October a.s. om 14.30 uur op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage; van de heer H. J. van Overbeek Donderdag 28 October a.s. om 10 uur op de R.K. begraafplaats te Zuilen, na de heilige Mis in de R.K. kerk St. Jansstraat; van mejuf frouw E. A. Fey Donderdag 28 Oc tober a.s. om 9.30 uur op de be graafplaats Korvel, Tilburg. De stoffelijke overschotten van de heren A. van Hohenlohe en K. J. O'Brien zijn Maandag 25 October ter aarde besteld te Troon in Schotland. De stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw Radzanowicz zul len Woensdag 27 October a.s. te Glasgow ter aarde worden besteld; het stoffelijk overschot van de heer H. W. W. Parks zal te Sussex, En geland worden begraven; de stoffe lijke overschotten van de heer en mevrouw L. F. Rohrs, mevrouw M. Gamanova en de heren H. Finnie, J. Rampas en W. F. Gale zijn heden, Dinsdag, per vliegtuig van Prest wick naar New York overgebracht; het stoffelijk overschot van de heer F. Schlumpff zal in Bellinzona, Zwitserland ter aarde worden be steld; het stoffelijk overschot van de heer P. C. Catselides zal naar Athe ne worden overgebracht. TWEEDE KAMER Noodwet-lndonesië aangenomen Gisteravond is de Tweede Kamer bijeengekomen om het ontwerp Noodwet Indonesië te behandelen. De regering wil er grote spoed achter zetten. De heer Schouten (A.R.), de eerste spreker, achtte dit ontwerp in strijd met de Grondwet. De regering krijgt zoveel volmachten om te handelen naar bevind van omstandigheden, dat de volksvertegenwoordiging practisch uitgesloten is. Hij zal tegenstemmen. De heer Weiter betoogt, dat ge heimzinnigheid het kenmerk is van de na-oorlogse Indische politiek. Spreker is van mening, dat het ge duld van de; - regering tegenover de republiek het spreekwoordelijk ge duld van Job overtreft. De door de regering thans gevolgde methode be tekent een tijdelijke op zij zetten van het parlementaire stelsel. Het is een gevaarlijk precedent. Spreker vraagt waarom de regering zich zo bezorgd maakt over grondwetsherziening en alles wat daaruit voortvloeit, terwijl zij nalaat het enig nodige te doen nl. herstel van orde en rust. Men kan Ne derland gerus'; uitschakelen als fac tor van enige betkenis in de Westerse Unie, indien vij niet eerst rust en orde in Indië kunnen herstellen. De heer de Groot (C.P.N.) verweet de regering, dat zij met de republiek wil praten, nu de „Quisling van het Amerikaanse Kapitaal", Hatta, daar toe bereid is! De heer Tilanus (Chr. Hist.) kon zich moeilijk met de Noodwet ver enigen, maar hij wees op het feit, dat de regering haar zó noodzakelijk acht, dat er met portefeuilles wordt gerom meld. De heer Vonk (P. v. d. V.) acht de indiening van de Noodwet gerecht vaardigd en zal dus voorstemmen. De heer Oud (P. v, d. V.) betoogt in een jurudische beschouwing, dat het ingediende wetsontwerp niet in strijd is met ie Grondwet. De heer van der Goes van Naters (Arb.) betoogt, dat men niet eenzij dig mag afwijken van het in tweezij dige overeenstemming bereikte resul taat. Bij dit ontwerp behoeft z.i. de buitenlandse politiek niet betrokken te worden. Naar aanleiding van het betoog van de heer de Groot zegt spreker, dat Moeso verklaard heeft, „dat alle Ne derlanders in Indonesië moeten wor den vermoord." De C.P.N. in Neder land heeft zich met zijn opstand ac- coord verklaard. Dus, zo betoogt spre ker, zijn ook de communisten in Ne derland van mening, dat onze solda ten in Indonesië vermoord moeten worden. De grondwettelijkheid van dit ont werp staat voor spreker vast. De heer Romme (K.V.P.) betoogt, dat men integenstelling met de opvat ting van de heer Oud, hier in dit ont- détails te weten, aan de hoofdzaak heb ik genoeg. Maai' dit zou ik nog wèl willen weten: staat er véél op het spel?" Isaacstein knikte. „Héél veel!" „Dan kom ik nu met m'n tweede vraag: Wie is de volgende troon-pre- tendent?" Isaacstein keek Lomax aan. Lomax kuchte en leek er niet bepaald hap pig op, die vraag te beantwoorden. „Dat isjawaarschijnlijk toch.... ja, prins Nicholaas zou ik zeggen". „Zo", zei Battle. „En wie is die prins Nicholaas?" „Neef in de eerste graad van prins Michael". „Hm!" zei Battle. „Vertelt u eens wat meer van hem. Alles wat u weet, maar in de eerste plaats, waar hij op het ogenblik is". „We weten heel weinig van hem", zei Lomax gewichtig. „Als jonge man hield hij er eigenaardige ideeën op na, encanailleerde zich met republi keinen, in één woord, leefde op een manier, die voor iemand in zijn po sitie hoogst ongepast was. Onder an dere heeft hij in Oxford gestudeerd, en is daar geschorst om de een of andere escapade, geloof ik. Twee jaar geleden deden er geruchten de ronde, dat hij dood was. Ze waren afkomstig uit de Congo, maar het bleef gelukkig bij geruchten. Feiten werden het niet. En een paar maan den geleden bij het inzetten van .de royalistische reactie verscheen prins Nicholaas weer ten tonele". „Zo," zei Battle. „Waar was dat?" „In Amerika." „Amerika!" Battle keerde zich naar Isaacstein en vroeg laconiek: „Petroleum?" De man in de fauteuil knikte. Hij stelde zich op dit standpunt: de Herzo-Slowaken, als ze weer een koning wilden %hebben, zouden hém prefereren boven prins Michael, om zijn meer verlichte ideeën en zijn modernere opvattingen; in dat ver band werd de nadruk gelegd op zijn vroegere democratische sympathieën. En als tegenprestatie voor financiële hulp zou hij dan concessies doen aan een zekere groep Amerikaanse fi nanciers." Hoofdrechercheur Battle vergat zijn flegma-pose en liet een lang gerekt gefluit horen. „Dat is 't 'n? dus," mompelde hij. „En ondertussen zijn de royalisten doorgegaan met de zaak van prins Michael te steunen, zeker in de overtuiging dat zij zouden winnen. En nu gebeurt dit!" „Je gelooft toch nipt begon Lomax. I „Er stond heel veel op 't spel," zei Battle. „De eigen woorden van Mr. Isaacstein. En wat hij heel veel noemt is waarschijnlijk heel, heel veel!" „Genoeg mensen op de wereld, die zich voor een zeker bedrag als werktuig laten gebruiken," stelde Isaacstein rustig vast. „Voor het ogenblik is Wall Street ons de baas. Maar ze zijn nog niet van me af. Als u uw land een dienst wilt be wijzen. hoofdrechercheur, zorg dan dat de moordenaar van prins Mi chael gevonden wordt." „Er is één ding, dat mij veel te denken geeft," zei George Lomax. „Waarom is de adjudant, kapitein Andrassy, gisteren niet met de prins meegekomen!" „Dat heb ik al laten onderzoeken," zei Battle. „En 't antwoord op die vraag is heel eenvoudig. Hij is in de stad gebleven om voor de vol gende week eeneen ontmoeting te regelen tussen de prins en een zekere jongedame. Baron Lolopretj- zyl keurt dat soort dingen ten strengste af, vindt ze, met het oog op de huidige stand van zaken, in discreet en daarom moest de prins voorzichtig te werk gaan. Volgens ingewonnen informaties was hij nogal een man, die van dat soort BINNENLAND. De Koningin heeft "het be schermvrouwschap van het Neder landse Rode Kruis aanvaard, aldus deelt het hoofdbestuur van deze or ganisatie mede. Gratie verleend is aan P. Kui per, die tot de doodstraf was veroor deeld. De straf is levenslang gewor den. Twee doodstraffen zijn geëist door het bijz gerechtshof te Leeu warden, n 1. tegen de twee Amster dammers.1: J. van den Berg, ex-agent van polite en D. Kapelle, ex-recher cheur. Beiden zijn verbonden geweest aan het bureau van Joodse zaken te Amsterdam. In die functie hebben zij vele Joodse Nederlanders te Gronin gen en in andere plaatsen gearres teerd en mishandeld. Tot de doodstraf is veroordeeld door het bijz. gerechtshof te Gronin gen de 42-jarige S.D.-man C. Drost. Hij had vele illegale werkers en vele Joodse Nederlanders gearresteerd en deel uitgemaakt van een executie-pe- leton. In plaats van de doodstraf, waar toe de groepscommandant van de Landwacht D. v. Wijk reeds tweemaal veroordeeld wat', eiste de procureur fiscaal bij hét bijz. gerechtshof te 's Gravenhage 15 jaar. De uitvoering van bloemenor- ders naar het buitenland heeft de afd. Nederland van Fleurop-Interflora moeten staken wegens overschrijding van de toegestane hoeveelheid devie zen. Bij de 154 ziekenfondsen wa ren volgens een opgave van het Staatstoezicht or de ziekenfondsen op 1 Januari aangesloten 4.4 millioen verplicht- en 2.2 millioen vrijwillig- verzekerden. Per 1000 inwoners wa ren en 685 bij een ziekenfonds aan gesloten. De maatschappij voor dierge neeskunde heeft Vrijdag en Zaterdag te Utrecht haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Bij deze ge legenheid is cp het terrein van de faculteit pen monument onthuld voor gesneuvelde artsen en studenten. In de vee-artsenijkunde is het aantal studenten zo groot, dat er voor de toekomst een teveel aan vee-art sen wordt verwacht. De 33-jarige vrachtrijder Peeng reed met zijn auto op een tankmijn te Westkapelle. Hij werd van de auto geslingerd en was onmiddellijk dood. dingen houdteen fuifnummer, als ik het zo maar zegden mag." „Ja," zei George gewichtig. „Ja., tot mijn spijt moet ik zeggen: ja!" „We moeten nog met iets anders rekening houden," zei Battle aarze lend, alsof hij bang was, te veel te zeggen. „Koning Victor is in Enge land." „Koning Victor?" Lomax dacht met gefronste wenk brauwen na. ,,'n Bekende Franse inbreker, me neer Lomax. De Süreté heeft ons gewaarschuwd." „Och natuurlijk," zei Lomax. „Nu herinner ik 't irte weer. 'n Speciale juwelen-dief, niet? Hij is toch de man geweest...." Hij brak zijn zin middenin af. Isaacstein die strak in het vuur had zitten staren, keek juist één seconde te laat op, om de waarschuwende blik te zien, die Battle de indiscrete Lomax toewierp'. Maar kjj was een man, die in hoge mate het vermogen bezat om de stemming van anderen aan te voelen en dus stond hij op. „Je hebt mij zeker niet meer no dig, Lomax?" vroeg hij. „Neen, beste kerel, neen." „Dan ga ik weg. Is 't me ook toe gestaan, hoofdrechercheur, om naar Londen terug te gaan?" De 19-jarige Pol, die achter op een motor zat, toen de motorrijder op de straatweg HengeloHaaksber gen plotseling moest remmen, is bij deze manoeuvre van de motor geslin gerd. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij enige uren later overleed. Dood gevonden in zijn woning is de 82-jarige K. G. KI. te Bergen op Zoom. Bij het binentreden van het huis werd een sterke gaslucht waar genomen. Men vond de man dood aan zijn tafel. Eveneens is door gasvcrsükking om het leven gekomen de 26-jai'ige mei. T. G. in de Van Galenstraat te 's-Gravenhage. Sportnieuws ATHLETIEK FANNY BLANKERS NIET NAAR AUSTRALIë. Waarschijnlijk gaat alleen de tocht naar Amerika door. Na rijp beraad heeft Fanny Blan- kers besloten de officiële invitatie uit Australië, die vorige week binnen kwam, niet te accepteren, aldus meldt het „Alg. Dagblad". - Zoals wij gisteren reeds meldden, spreekt de uitnodiging niet van haar kinderen en dit was een van haar voorwaarden, waarop ze in principe de uitnodiging accepteerde. Bovendien heeft de Australische A.thletiek Unie een dergelijk zwaar wedstrijdprogramma vastgesteld, dat het voor onze Olympische'athlete al lerminst een vacantietrip zou worden. Ze zou in drie weken aan negen wed strijden moeten deelnemen op plaat sen, die honderden mijlen uit elkaar liggen. Dit betekent uitsluitend reis-, rust en wedstrijddagen, waarmede de aan trekkelijkheid van deze trip tot een minimum werd gereduceerd. Het zou lijken op de Olympische Spelen te Londen, waar Fanny Blankers alleen het stadion zag en voor de rest van de tijd zich steeds ophield in het ver blijf van het Nederlandse damesteam. Het zal er dus' wel op uitdraaien, dat onze athlete het volgend jaar al leen zal deelnemen aan het Ameri kaanse indoorseizoen, welke aangele genheid wordt behandeld door de voorzitter der K.N.A.U., ir. Paulen en waaraan ook Slijkhuis zal deelne men. WIELRENNEN. SCHULTE—BOEYEN. SchulteBoeyen hebben een con tract getekend, waarbij zij zich ver bonden deel te nemen aan de Zes daagse te Brussel, welke van 915 November plaats vindt. „Tot mijn spijt moet ik hierop neen antwoorden, Mr. Isaacstein," zei de politiebeambte beleefd. „Als ik u vrij liet, zouden de anderen op dezelfde rechten aanspraak maken. En d'at m'ag ik niet toestaan." „Neen. natuurlijk niet. In orde, hoofdrechercheur." Mr. Isaacstein ging de kamer uit „'n Beste kerel, die Isaacstein," mompelde Lomax uit gewoonte-be leefdheid. stemde hoofdrechercheur Battle toe. „Een sterke persoonlijkheid," George Lomax; begon weer de ka mer op en neer te lopen. „Dat laatste, wat je zei, is van groot bewicht," zei hij. „Koning Victor in Engeland! Ik dacht dat hij in de 'gevangenis zat?" „Een paar maanden geleden ont slagen. De Franse politie heeft hem onder observatie willen houden, maar hij is tussen hun vingers door geglipt. Hadden ze trouwens wel kunnen verwachten. Een van de meest gewiektste leden van 't lang- vingerige gilde. Ze denken, dat hij naar Engeland gegaan is; waarom, weet ik niet, maar zij zullen er wel een goede reden voor hebben en daarom hebben ze ons gewaar schuwd." (Wordt vervolgd). HET GEHEIM VAN DE

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2