3)e QeidóctSwivtMit Visjinski's veto torpedeert oplossing Berlijnse crisis Compromis der neutralen verworpen Franse militairen zuiverden de mijnstreek Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 26 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11526 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Ahonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Op weg naar de rechtszekerheid EEN syrpptoom van de na-oorlogse toestand is het feit, dat er in ons land bestaat een „landelijk comité voor rechtszekerheid". En dat dit comité bestaansreden heeft. Vóór de oorlog zouden we, als er zulk een comité zou zijn opgericht, hebben gezegd: waartoe dient dat nu? Neen, er was ook toén niet een rechtszekerheid in déze zin, dat ieder burger er zeker van was, te kunnen verkrijgen en te kunnen behouden, waarop hij recht had. Maar: als gehandeld werd in strijd met het in de wet geschreven recht, dan werd dat algemeen beschouwd als verkeerd en men kon bij bepaalde instanties trach ten en over het algemeen: met suc ces zijn recht te krijgen. Na de oorlog kon men echter ook in ons land constateren de brutaalste schendingen van het in de wet ge schreven recht óók door lieden, die dat deden, alsof 't de meest vanzelf sprekende zaak ter wereld was, en óók, terwijl de tot ingrijpen geroe pen instanties daarbij lijdelijk toeza gen of nóg erger. Het is b.v. een geschreven wet, dat het diefstal is, als men zonder enig recht daartoe een anders goed weg haalt. Bij hoevelen is dét echter na de oorlog geschied, terwijl de dieven in vele gevallen rustig bleven rond lopen. Het bestuur van bovengenoemd „landelijk comité voor rechtszeker heid" organiseerde gisteren in hotel „De Wittebrug" te 's Gravenhage een congres, gewijd aan actuële juridi sche vraagstukken. De voorzitter van het comité, mr. P J. M. Aalberse, sprekende over de bijzondere rechtspleging, zeide o.m.. „Het ongelukkige is, dat er zovelen zijn, die in verband met hun „baan tje" gaarne over 5 jaar nog aan het zuiveren zouden zijn. De opheffing van de P.R.A.'s is op papier goed ge slaagd, maar practisch helaas min der. Dezelfde mensen gaan onder een ar.dere benaming door en dit nog al tijd op een basis, die veelal niet deug delijk is. Pogingen om tot een afba kening van het begrip collaboratie te komen zijn niet geslaagd. Ons comité heeft gemeend, te moeten aandringen op het alsnog tot stand brengen van richtlijnen per bedrijfstak. Nü nog! Sprekende over zuivering en wat daarmede samenhangt wees dé heer Aalberse op de gevolgen, welke zij, die op zuiveringsgronden zijn gestraft, daarna ondervinden. Al te vaak blijkt, dat met het ondergaan van de straf de betrokkene er nog lang niet is, maar dat er velen zijn, die het nodig vinden privé nog wat na te zuiveren. Ook daaraan zal een einde moeten komen. Wanneer wij een terugblik werpen op het afgelopen jaar dan kan, aldus spr., weliswaar nog niet gezegd wor den, dat de aloude rechtszekerheid is teruggekeerd, maar dat toch een gun stige ontwikkeling valt waar te ne men. De regering en met name de minister van Justitie mag zeker niet een woord van lof en waardering worden onthouden voor de maatre gelen, welke zijn getroffen of in voorbereiding zijn. om de beoogde verbetering te bereiken. Wij zijn het met de heer Aalberse eens, dat er „een gunstige ontwikke ling valt waar te nemen" in het laat ste jaar naar „de aloude rechtszeker heid". Maar: 't wordt dan ook - waarlijk eindelijk tijd! Hoe lang heeft de regering laten wroeten en rommelen zwermen zui veraars, die helemaal geen haast maakten in verband met hun „baan tje"? En hoevelen zijn er nóg „aan het werk"? Waarom zijn er zelfs nü nog zo velen, die "in kampen wachten op de berechting van hun zaak nü, na ruim drie jaar? Wij brengen gaarne, waar het kan „lof en waardering" maar gevoelen er toch vooralsnog geen behoefte aan, om ons aan te sluiten bij de „lof en waa.rdering", die de heer Aalberse onder dit opzicht ondanks alles, aan de regering meent te moeten bren gen. Wij zijn op weg naar de rechtsze kerheid. Maar in eén te langzaam tempo. Op bovenbedoelde bijeenkomst is het felst gediscussieerd over de be heersinstituten. Daar waren er, die meenden, dat de huidige directie moest worden ver hangen: anderen protesteerden daar tegen, de critiek op de directie onjuist achtend. In ieder geval werd dit duidelijk gedemonstreerd, dat er reden is om het optreden van genoemd instituut van overheidswege met meer nauw lettendheid gade te slaan. Zeker is, dat ook in en door het be heersinstituut in vele gevallen niet het recht is gehandhaafd op een wijze, die in het verleden de eer was van cns democratisch staatsbestel. De kloof tussen Oost en West groter dan ooit J^E VEILIGHEIDSRAAD boekte gis-ternamiddag zijn zoveelste misluk king en Visjinski het 28e veto voor Rusland. De bemiddelingspo gingen van de voorzitter, Bramuglia, die zich hoopvol lieten aanzien, zijn mislukt; De Berlijnse kwestie zit nog even vast als altijd. Gistermiddag nog werden allerlaatste pogingen ondernomen om tot een compromis te geraken, maar toen de Veiligheidsraad ten slotte om 6 uur bijeenkwam, bleek alles vergeefs geweest te zijn. Het bemiddelingsvoorstel der zes z.g. neutrale landen werd door negen leden aanvaard, maar door de Sovjet- Unie en de automatisch meestemmende Oekraine verworpen. Daar hier het veto-recht geldt, is de kwestie- Berlijn daarmee afgedaan. wordt. Dit acht men echter in Weste lijke kringen zo goed als uitgeslo ten. Dr. Bramuglia, die zijn optimisme niet heeft laten varen, zeide na afloop van de bijeenkomst van de Veilig heidsraad: „De twee partijen zijn niet zo ver van elkaar verwijderd, dat een overeenkomst absoluut on mogelijk zou zijn." In gezaghebende Amerikaanse kringen daarentegen is men van oordeel, dat de Westelijke mogenheden tot het uiterste gegaan zijn bij het aanvaarden van de reso lutie der zes „neutralen". Als men nog verder zou gaan, zo wordt ge zegd, zou dat slechts kunnen geschie den door een radicale wijziging van het ingenomen standpunt. Naar de mening van Cadogan, de Britse ver tegenwoordiger in de Veiligheids raad is „een rechtvaardige en billij ke oplossing van de Berlijnse kwes tie door het veto van de Sowjet-Unie teniet gedaan". De door Wisjinski aangevoerde argumenten noemde hij „totaal ongegrond". In Westelijke kringen houdt men evenwel nog steeds rekening met de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie plotseling met een voorstel zal komen om de kwestie buiten de V. N. om te regelen. Wat zal er gebeuren? Men verwacht, dat Bevin, Marshall en Schuman, de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland, De V. S. en Frankrijk, vandaag bijeen zul len komen om de volgende stap in zake de Berlijnse crisis na het Rus sische veto te bespreken. Ook dr. Juan Bramuglia, de huidige voorzit ter van de Veiligheidsraad, zal een samenkomst hebben met de afge vaardigden van België, Canada, Sy rië, Columbia en China de zes „neutralen" om de toestand onder ogen te zien. De negen leden van de Veiligheidsraad, die hun stem uit brachten voor de door de zes „neu tralen" voorgestelde oplossing, we ten nog niet welke stap thans geno men moet worden. Er zijn drie mo gelijkheden: 1) Er zal binnenkort een nieuwe en in krachtiger termen vervatte resolutie bij de Veiligheids- raar worden ingediend. Deze resolu tie zou zeker door de Sowjet-Unie verworpen worden. 2) De Veilig heidsraad zal de kwestie op de agen da houden en verder geen onmid dellijke actie ondernemen, evenals dat bij de Perzische kwestie ge schiedde. 3) De Veiligheidsraad zou de kwestie van de agenda kunnen af voeren en haar in de Algemene Ver gadering ter sprake kunnen laten brengen. De Sowjet-Unie zou dit niet door een veto kunnen beletten, om dat het hier een kwestie van proce dure zou betreffen. Dan is het ook nog mogelijk, dat er nog een com promis-oplossing aan de hand gedaan De West-Europese defensie ENGELAND DEPOT VOOR STRAALVLIEGTUIGEN? Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, worden er plannen uitgewerkt om van En geland te maken een depot voor West- Europa van jagers met straalaandrij ving. Deze plannen zouden deel uit maken van een ontwerp voor nauwe militaire samenwerking met de V.S. In deze kringen voorspelt men, dat grondstoffen en machine-werktuigen voor een verhoogde productie van' straalvliegtuigen in Engeland tot de voornaamste goederen zullen beho ren, die in het kader van een program van militaire steun voor West-Europa zullen worden geleverd. Dit program zou in Januari aan het Congres wor den voorgelegd. Naar men meent te weten, zou luchtmaarschalk sir James Robb, lid van de defensieraad der West-Europese Unie, onderzoeken wat Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg nodig hebben wat betreft Britse straalvliegtuigen en facilitei ten voor de eerste opleiding van pi loten en grondpersoneel voor deze vliegtuigen. MEDEWERKER VAN VON SEYDLITZ NAAR HET WESTEN GEVLUCHT? De met Britse vergunning verschij nende „Telegraf" meldt, dat een niet bij name genoemde Duitse generaal, die een van de voornaamste leden van het „Nationaal Comité voor Vrij- Duitsland" zou zijn geweest, dat in Moskou uit gevangen genomen Wehr- macht-officieren werd gevormd, naar de Westelijke zones van Duitsland is uitgeweken. De betrokken generaal zou kortelings in Oost-Duitsland zijn aangekomen als lid van de staf van generaal Walter von Seydlitz, van wie bericht is, dat hij opdracht gekregen zou hebben de politie in de Sowjet- zóne te reorganiseren. De naam van de generaal, aldus de „Telegraf", die twee dagen geleden in de Sowjetzóne aankwam om een „hoge functie" te aanvaarden, kan niet medegedeeld worden voordat de verwanten van de betrokkene in vei ligheid zijn. Volgens het blad zijn nog twee an dere hoge officieren van de voormali ge Wehrmacht, die na uitgebreide op leiding te Moskou in de Sowjetzóne zouden zijn aangekomen, op weg het Westen. De „Telegraf" schrijft opnieuw, dat contingenten voormalige Duitse offi eieren, die te Moskou zijn opgeleid, in de Sowjetzóne arriveren om de „Volkspolitie" van de zóne te veran deren in een „geregelde pro-commu nistische strijdmacht". PRESIDEN TRUMAN „UITGEREGELD". In Amerika regeert de dollar. Wat men gekocht heeft, kan men krijgen, maar ook niets1 meer. Dat ondervond zelfs president Truman. Hij voerde Maandagavond het woord op een bij' eenkomst van de democratische partij te Chicago en zijn rede werd door de radio uitgezonden. Het democratisch nationaal comité had daarvoor half uur zendtijd gekocht, maar na een half uur was de president nog niet uitgesproken. Prompt werd de uitzending afgebroken. Er was voor een half uur betaald, meer kreeg hij met. Hij werd wat men bij de radio noemt: „uitgeregeld". De stakers ontruimden de mijnen zonder verzet pRANSE MILITAIRE EN POLITIETROEPEN, ter sterkte van 30.000 man, zijn gistermorgen een grootscheepse zuiveringsactie begonnen in de Noordelijke kolenbekkens van de departementen Nord en Pas de Ca lais. De actie vindt plaats over een front van 45 km en wordt geleid van uit Rijssel. Zij heeft ten doel de stakers van de mijnterreinen te verdrij ven. Alleen bij de mijn Sessevalle te Somain werd aanvankelijk verzet geboden. Na enige tijd gaven de mijnwerkers echter hun stellingen op en trokken onder het zingen van de „Internationale" af. gekondigd <|oor het loeien van de si rene der "Couriot-mijn, waar 3000 mijnwerkers zich een week geleden verschansten. Robert Lacoste, de minister van In dustrie, zeide voor de radio, dat vele mijnen onder water stonden en dat tweederde van de cokësovens in het Noordeh niet meer brandden. Dit be tekent een verlies van. 160.000 ton ko len per manad voor de staalindustrie. OPTREDEN DER C.G.T. IS MISDADIG. Jules Moch verklaarde, dat het niet tegen de staking gaat, doch om de belangen der arbeiders, en om de ver woesting van honderden milliarden van het nationale vermogen te voor komen. Hij noemde het besluit van de C.G.T. om de veiligheidsdiensten te staken, ronduit „misdadig". Deze term gebruiken de communisten thans voor de regeringsactie. Moch kondigde zeer strenge orders aan tot onmiddellijke gerechtelijke actie te gen allen, die schuldig bevonden zou den worden aan elke vorm van sabo tage. In St. Etienne, het brandpunt van de staking in Midden-Frankrijk, werd het verkeer lamgelegd door een alge mene 24-uurs staking, die werd aan- AARDAPPELMEEL IN HET BRUIN BROOD. In verband met de grote aardap peloogst en met het oog op besparin' van import van broodgraan, zal dez' winter wederom aardappelmeel ir het bruine brood worden verwerkt. Het bruinbrood, dat ongeveer 75 procent van de totale broodproductie omvat, zal voor tien procent uit aard appelmeel bestaan. Dit blijkt uit een toezegging van het ministerie van Lan'lbouw, welke aan de aardappel- j mcekndustrie werd gedaan. 1 AMOK IN PARAGUAY. In Paraguay Zuid-Amerika) schijnt het nog altijd niet pluis te zijn. Sinds het vorige jaar, toen Gon zales Ifet presidentschap op zich nam en zijn voorganger naar Argen tinië moest uitwijken, is de toestand in de republiek vrij onduidelijk ge weest. Thans wordt gemeld, dat in de hoofdstad Asuncion 'n opstand is uitgebroken. Cadetten van het mili tair college zouden met de politie siaags zijn geraakt, maar zich al spoedig hebben overgegeven na een radio-toespraak van de president. Zo heel erg onschuldig schijnt het ech ter ook weer niet geweest te zijn, daar mariniers van de vlootbasis de opstandelingen hulp verleend heb ben. DE STAKINGEN IN FINLAND. De havenarbeiders te Helsinki, die betrokken zijn bij de stakingen in Finland, gaan naar hun werk terug, zo wordt van bevoegde zijde ver klaard. In alle andere havens, met uitzondering van Pori, hebben de ha venarbeiders het werk reeds hervat. MADIOEN NA DE COMMUNISTISCHE OPSTAND. Leden van de republikeinse strijd krachten, gewapend met automati sche geweren, brengen een gevangen genomen communist naar hun com mandopost in de omgeving van Madioen. KLEUTERONDERWIJS WORDT WETTELIJK GEREGELD. Een wetsontwerp voor het kleuter onderwijs is op het departement van O., K. en W. in voorbereiding, aldus deelde de heer Zevenbergen, voorzit ter van de groep Kleuteronderwijs der Ned. Onderwijzers Vereniging mede in de toespraak, waarmee hij het landelijk congres van deze groep opende, aldus „Parool". De viering van de 300ste verjaardag van het Verdrag van Westfalen, dat een einde maakte aan de 80-jarige en aan de 30-jarige oorlog, is Zondag in Munster begonnen. In de nieuwe vre- deszaal van het stadhuis werd voor lezing gedaan van een vredesmani- fest van de „Unie van Europese Fe deralisten". Deze vredesboodschap wordt met een ruiter-estafette naar Den Haag, dat in het Vredespaleis de zetel van het Internationaal Gerechts hof bezit, overgebracht, gelijk 1648 naar de Keizer in Wenen. Aan de Nederlands-Duitse grens bij Glanerbrug geeft de eerste „vredes- koerier" zijn boodschap over. HIEUWS UIT IKDIE Communistisch verzet in Republiek gebroken SLECHTS OP ENKELE PLAATSEN WORDT NOG GEVOCHTEN. Volgens een mededeling van de Dienst Legercontacten, blijkt uit de laatste dagen binnengekomen berich ten, dat in het algemeen de georgani seerde tegenstand der communisti sche troepeneenheden in de Repu bliek is geëindigd. In de meeste gevallen hebben zij, zonder gevechten van enige omvang aan te gaan, met medeneming van hun wapens, de wijk genomen naar de berggebieden, daarbij de grotere plaatsen aan de T.N.I. latend. Alleen ten Zuid-Westen van Ponorogo wor den nog operaties gemeld tegen de plaatsen Tegelombo, Bandar Nan- goeng en Pioso. Minister-president Moh. Hatta heeft aan de militaire gouverneurs een telegram verzonden, waarin werd medegedeeld, dat het niet is toege staan, gevangen genomen verraders te doden anders dan na berechting door een krijgsraad. NIEUWE AANSLAG IN INDONESIë Gistermiddag werd omstreeks half vijf bij de kampong Baros (tussen Soekaboemi en Jalindoeng) een on dernemingsjeep der onderneming Goenoeg Doeleud, waarin 5 personen waren gezeten, beschoten. Het vuur kwam van vier verschillende kanten. Een militair werd op slag gedood en de adminstrateur van de onderne ming levensgevaarlijk gewond. Infiltratie neemt toe GENERAAL SPOOR OVER DE TOESTAND OP JAVA EN SUMATRA. De luitenant-generaal S. H. Spoor heeft heden verklaard, dat de mili taire situatie op Java en Sumatra nog steeds slechter wordt. Hij deelde mede. dat in de week van 12 tot 19 October een record aan tal van 228 incidenten met infiltran ten was voorgekomen. Het betrof hier o.m. 158 aanvallen op niet-militaire doelen en het vermoorden van 48 In donesische funstionarissen. Generaal Spoor schatte, dat ongeveer 11.000 van de 20.000 republikeinen, die uit West-Java geëvacueerd waren, in dit gebied zijn teruggekeerd. Velen hadden automatische wapens en Nederlandse militairen hebben veel propagandamateriaal bij hen aangetroffen. De communistische in vloed kwam niet van de groep-Moeso, doch van de Republik en was niet slechts een gevaar, doch een werke lijke bedreiging. Het doel van de in filtranten is het doden van Nederlan ders en zgn. Indonesische collabora teurs van Nederland, voorts het ver- hinderen van de productie en het ver wekken van zoveel mogelijk onrust onder de bevolking, zo zeide hij. Indien de ondernemingen gesloten worden, zou de algemene economische toestand slechter worden, hetgeen een van de eerste voorwaarden is voor communistische invloed, aldus besloot de generaal. Palestina voor de Veiligheidsraad WAT WILLEN DE AMERIKANEN NU EIGENLIJK? Nu de veiligheidsraad vandaag op verzoek van Egypte in speciale zitting te Parijs bijeenkomt om de Palestijn se kwestie te bespreken, vragen afge vaardigden zich af, hoe de verklarin gen van president Truman en de re publikeinse candidaat voor het pre sidentschap Dewey, dat de V.S. het oorspronkelijke verdelingsplan voor Palestina zullen steunen, gerijmd kunnen worden met de verklaring van Marshall, leider der Amerikaan se delegatie, dat zijn regering het door Bernadotte voorgestelde plan steunt. Het verschil tussen beide voorstellen is het volgende: Verdelingsplan: Gebied van de Ne- geb aan de Joden. West-Galilea en de haven van Jaffa aan de Arabieren, Internationalisatie van het gehele ge bied van Groot-Jeruzalem. Rapport van Bernadotte: Negeb aan de Arabieren, Jaffa en West-Galilea aan de Joden. Internationalisatie van Jeruzalem. Op het ogenblik is de toestand zo, dat de Joden in het bezit zijn van Jaffa en West-Galilea en hun stellin gen in de Negeb versterken. Smokkelcomplot opgerold Na een intensief onderzoek slaagde de politie te Kerkrade ,in samenwer king met de douanerecherche te Maas tricht, erin, een uitgebeid smokkel- ccmplot op het spoor te komen en on schadelijk te maken. Voor tienduizen den guldens werd door deze illegale organisatie over de Duits-Nederlandse grens gebracht, waarbij soms gebruik werd gemaakt van kinderen. De lei der van dit complot was een zekere Z. uit Maastricht, die drie tot vier maal per week partijen mondharmo nica's, haarlint en fluweelband met een luxe auto van de grens weghaal de en deze goederen te Amsterdam verkocht. Zijn medeplichtigen waren een tiental vrouwen van Duitse af komst, die met Nederlanders gehuwd zijn. Mevr. V. uit Bleye'rheide fun geerde als tussenpersoon. De uitge voerde artikelen waren hoofdzakelijk nootmuscaat en schoenen. In totaal werden door de politie 13 arrestaties verricht. Bij huiszoekingen bij de vrouw V. en de leider van het com plot Z. werd nog een volledige vracht ter waarde van ongeveer f 5000. aangetroffen. Z. was met zijn handel begonnen in Juli van dit jaar. Dat het zaakje rendeerde blijkt wel uit het feit, dat Z. na enkele weken, ge durende welke hij de smokkelwaar per trein vervoerde, een auto kocht. Ook de tussenpersonen verdienden behoorlijk. Een van de medeplichtige vrouwen betrok voor 6 kg. nootmus caat zoveel haarlint uit Duitsland, dat zij hiervoor, na aftrek van de onkos ten, 260.kreeg uitbetaald. De Maastrichtenaar Z. is een gewezen po litieke delinquent. De gehele zaak werd door hem gefinancierd. V. kreeg duizenden guldens voorschot van hem voor het op gang houden van het be drijf. Bij het vervoer van de goederen maakte Z. gebruik van een aantal valse F. A. 5743, waarmede hij het vervoer dekte. V. werd dadelijk na de huiszoeking aangehouden. Later is zij, evenals alle andere medeplich tigen, op vrije voeten gesteld. Z. daarentegen was bij de huiszoeking voortvluchtig. Later kon hij echter gearresteerd worden en overgebracht naar het huis van bewaring te Maas tricht, waar hij nog opgesloten is. Een (ccPiAzitie... „Ik vraag voor mijzelf, en voor al len, die mij lief zijn, de liefde voor het voortdurende gebed zonder veel woorden, een gebed in de heel een voudige vorm van een onafgebroken contact met de schoonheid, met de heerlijkheid, met de altijd tegenwoor dige tederheid van God Dom Delatte O.S.B.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1