De godsdienstige toestand het na-oorlogse Polen in MAANDAG 25 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Overval met roof te Giekerk opgelost Twee Leidenaars de daders De politie heeft na lang speuren de twee daders gearresteerd, die in de nacht van 1 op 2 October hebben hv gebroken in de zuivelfabriek Tryn walden te Giekerk in Friesland. Ge maskerd hebben de inbrekers toen de directeur in zijn slaapkamer overval len en hem vastgebonden. Met eer bedrag van ongeveer vierduizend gul den en twee fietsen, gingen zij er vandoor. De dieven hadden verwacht ongeveer 80.00a gulden te zullen vin den. Zij hebben juist een lange tijd achter de tralies gezeten voor veer tien inbraken te Wassenaar. In de ge vangenis hadden zij kennis gemaakt met enkele Friese collega's, die hen op de mogelijkheden in Friesland we zen. De maskers en de in het water geworpen fietsen zijn teruggevonden. Op een van de mannen is ook een vuurwapen aangetroffen. Het zijn twee Leidenaars. De aangehoudenen zijn de gebrs. L. V. en W. V. uit Leiden. Zij wer den op verzoek van de politie uit Leeuwarden door de Leidse politie hier ter stede gearresteerd. Een pistool en maskers werden in hun huis gevonden. De daders zijn nau welijks 20 jaar en hebben reeds ge ruime tijd achter de tralies doorge bracht. De politie verwacht dat er door de arrestatie nog meer inbraken in het Noorden zullen worden opgelost. LEIDEN ZILVEREN JUBILEUM VAN BUURTVERENIGING „EENSGEZINDHEID". Druk bezochte receptie. Als verreweg dc oudste onder haar Leidse collega's, heeft de buurtver eniging „Eensgezindheid", voortgeko men uit de gelijknamige woning bouwvereniging, Zaterdag haar zil veren jubileum herdacht. 's Middags was er -een druk bezoch te receptie in „De Burcht", tijdens welke de beschermheer, de heer P. J. van Hoeken, het bestuur complimen teerde en er op wees dat de vereni ging er in geslaagd is aan haar doel te beantwoorden, n.l. ontspanning te geven aan de kinderen. De heer K. Hüner, voorzitter van de jubileumcommissie, wees op de mooie taak van de vereniging, om de kinderen van de straat te houden en hun iets nuttigs tet leren. Met de wens voor de 25 volgende jaren, bood spr. een fraaie bloemenmand aan, die een plaatsje vond tussen de vele, die reeds eerder in de zaal waren opge steld. Mevr. A. Plankem-Bosma sprak namens de echtgenoten van de be stuursleden en hoopte, dat van het bestuur steeds veel activiteit uit zou blijven gaan. Een mooie fruitmand vergezelde deze woorden. Verder spraken nog de heren M. I. Smit, voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen, B. Broers, na mens „Ons Eiland", A. Vermeer, van „Rondom de Haven", B. de Klerk Wolters voor de Woningbouw ver. „Eensgezindheid", N. Timmermans, als afgevaardigde van „Om de St. Pancras", P. de Goederen, namens het bestuur van het „Maredijkkwar- tier", W. Schouten voor het „Haag- wegkwartier". W. Werkhoven, als ge deputeerde van de „Burgemeesteis- wijk", en P. D. Beversluis, voorzitter van de „Prof.wijk". Mevr. J. v. d. Broek-Speet, weduwe van de oprichter, was speciaal uit Haarlem gekomen om haar geluk wensen aan te bieden. De voorzitter, de heer C. de Koning, dankte de spre kers voor de felicitaties, goede wen sen en aangeboden bloemen, rele veerde de oprichting van de vereni ging en bracht dank aan de oprich ters, nu hun werk op deze dag met het zilver omkranst werd. Feestavond in de Stadsgehoorzaal. Het zilveren feest werd 's avonds in de geheel bezette Stadsgehoorzaal voortgezet met een feestelijke samen komst, waarvoor men zich de mede werking had verzekerd van het ca baretgezelschap „Ferry" en waar aan medewerkten Tini Lavel, die in haar creatie van „Juffrouw Jansen" al zeer veel succes oogstte, Tobi Rix, de mu zikale clawn, Eddy Canzoni, de zan ger van het Napolitaanse lied, Diana en Daranti, twee xylophonisten van klasse en „The Wilbury's", de komi sche acrobaten. Zij allen zorgden voor een aantrekkelijk en vlot uitge voerd programma, waarmede de aan wezigen zich uitstekend amuseerden. Aan het begin van de avond heeft de voorzitter van het Jubileumcomi té, de heer Hüner, het bestuur nog gehuldigd voor de wijze waarop het steeds de belangen van de vereniging heeft voorgestaan. Namens de leden bood spr. de vereniging vier trom mels en een aantal damspelen aan, terwijl ook de bestuursleden en hun dames in de bloemetjes en „sigaren" werden gezet. Voorzitter de Koning huldigde we derkerig het Jubileumcomité, in het bijzonder de weduwe van de eerste voorzitter der vereniging, mevr. v. d. Broek-Speet e.. de heer F. Simons, één der oprichters van de B.V. Ook zij mochten allen een aandenken ont vangen. In een sympathiek woord heeft de heer de Koning tenslotte herinnerd aan het droevig ongeval, dat j.l. Vrijdagmiddag op de Zijlsin gel heeft plaats gebonden en dat aan een jeugdig lid van de vereniging het leven kostte. Staande hoorden de aanwezigen deze woorden aan, waar op een minuut stilte werd in acht ge nomen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Klassieke taal- en letterkunde: de heer E. F. Furnée, te Utrecht. UNAC-COLLECTE. De UNAC-collecte die Zaterdag j.l. hier ter stede werd gehouden heeft 1736 opgebracht. Als men nagaat, dat de laatste Rode Kruis-collecte 4000 en collecten voor de Emma- bloem e.a. gemiddeld 3000 tot 3500 opbrengen is dit een bescha mend resultaat, dat voor een groot deel zijn oorzaak vindt in de slechte opkomst van collectanten. Naast het personeel \an de Rode Kruis-colonne meldden er zich maar 40. Een voorbeeld van ijver was Riet Speel uit de Leliestraat, die de zwaar ste bus inleverde met een inhoud van 93.98. NYLON KOUSEN. Dit begeerde artikel is volop te krijgen bij onze zuiderburen. Trou wens alles is er in ruime mate aan wezig, en het is zeker de moeite waard er eens een kijkje te gaan nemen. De Ned. Kath. Reisver. afd. Leiden stelt u hiertoe in staat door haar laatste reis in dit seizoen naar Antwerpen en Brussel, op Zondag 7 November. Dat het vroeg donker wordt zal u zeker niet spijten, indien u Brussel ziet badend in een zee van licht, met haar lichtreclames en prachtige etalages. De boulevards, waar de mooiste wagens u voorbij snorren, zullen zeker niet nalaten een indruk achter te laten. Vóór de (strenge) winter komt, nog éénmaal eruit. Men leze de annonce van he denavond in dit blad. CIRCUS MULLENS IN DE STAD. Een circus brengt kleur en leven in de stad. Het nobele spel van fiere paarden, knappe dressuurkunst, staaltjes uit de hogeschool van de rijkunst, vermengd met de spanning rond adembenemende krachttoeren, dat alles vormt de traditionele sfeer van het circus. Deze week komt het Nederlandse circus Mullens in de stad. Het heeft de roep van het grootste Nederland se circus te zijn, dat zich vooral op de traditionele paardendressuur toe legt en de beste en grootste stoeterij heeft. Natuurlijk blijft het daar niet bij. Men zie de advertentie in dit blad. R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders", afd. Leiden. De gediplomeerde le den wordt even in herinnering ge bracht aan de vastgestelde oefen avond' op Woensdag' 27 Oct. 's avonds _8 uur in de R.K. H.B.S. Mariënpoel- "straat. Dit belooft een zeer actuele avond te worden waarin u veel zal kunnen leren en tevens uw kennis van het E.H.B.O.-werk zal vergroten. Er worden n.l. enkele interessante demonstraties gegeven bij verschil lende patiënten. Dus houdt u zoveel mogelijk bovengenoemde avond vrij. U zult er geen spijt van hebben. Wij rekenen op u allen. De Secr. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Johannes z. van H. J. Boelee^en M. H. de Vleeshou wer; Joke d. van J. H. J. Zwaart en A. C. van Vliet; Klazina Margrieta Wilhelmina Maria d. van A. C. Vree burg en M. A. Elderhorst; Dirk Leen- dert z. van A. P. van den Berg en J. G. van Egmond; Annette d. van J. Groenendijk en L. Zonneveld; Hen- drikus z. van H. Zuidijk en G. van der Spek. Overleden: E. G. Faber dr. 23 j.; A. den Os wednr. 85 j.; S. M. Krol vr. 80 j.; H. C. Schouten huisvr. van A. Schouten, 61 j.; G. C. J. M. War merdam dr. 3 dg.; A. van der Vliet dr. 26 jaar. LEIDSCHENDAM DE NIEUWE CATECHISMUS. De heer Boone had geen succes. In de Lc'dschedamse Raad is het verzoek van het katholiek schoolbe stuur behandeld om op grond van art. 72 van de onderwijswet, mede werking te verlenen voor aanschaf fing vac. nieuwe leerboeken voor het godsdienstonderwijs. Men zal zich herinneren, dat het episcopaat voor het godsdienstonderwijs de nieuwe catechismus heeft voorge schreven. De heer P. C. Boone (P. v. d. A.) wist le vertellen, dat de nieu we boeken niet nodig waren en ver wees als motivering naar de behan deling van eenzelfde verzoek in de Haagse Raad, waar de partijgangers van de heer Boone de aanschaffing van die boeken hebben afgewezen op grond van het advies van de d^ar residerende inspecteur van het lager onderwijs. En wat voor een grote stad niet nodig is, kan, aldus spr., voor Lcidschendam niet noodzakelijk zijn. Maar mochten bedoelde boeken in de toekomst wel gewenst zijn dan vond hij het vanzelfsprekend, dat de ka tholieke bevolking die boeken zelf maar moes* bekostigen. De voorzitter wees er op, dat het episcopaat de nieuwe catechismus algemeen heeft voorgeschrevn en dat de raad op grpnd van de onder wijswet de gevraagde medewerking niet kan weigeren. En daaraan kan een Haagse schooopziener niets ver anderen. De Raad vond het niet no dig om na het woord van de voorzit ter nog "nader op het mooie betoog van de heer Boone in te gaan en willigde het verzoek van het school bestuur in met 11 tegen 3 stemmen. Behalve de 2 leden van de P, v. d. A. stemde ook het lid van de V.V.D. te gen. NOORDWIJKERHOUT NIC EN PETR. DUYVENVOORDE. Hedenmorgen, zijn de stoffelijke overschotten van de op zo tragische wijze om het leven gekomen Nicolaas Duyvenvoorden en Petrus Duyven- voorde op het Kerkhof der St. Victor parochie ter aarde besteld. De ziele rust-mis werd opgedragen door pas toor van den Brink. De deelneming was zeer groot. De burgemeester en de gemeente-secretaris vertegenwoor digden het gemeentebestuur. OEGSTGEEST De kerstpakketten actie is geslaagd, maarwij willen voor Dinsdag avond 8 uur nog alle adressen heb ben van de Oegstgeester jongens die hun militairen dienstplicht in Indië vervullen, om ook aan hen een Kerst pakket te versturen. Opgaven bij M Elshof, Kempenaerstraat 39. C. van der Horst, Duivenvoordestraat 27. Het Adoptie-Comité, Oegstgeest 3de Bat. Grenadiers. VOORSCHOTEN Harmonie „Benvenuto". Het 50- jarig bestaan der harmonie werd bij gewoond door de burgemeester en zijn echtgenote, door baronesse Schimmelpenninck van der Oye en afgev .van vele verenigingen o.a. van „St. Laurentius". Niet alleen „Benvenuto" werd ge huldigd; maar ook het gouden paar C. van LeeuwenC. van Leeuwen Knibbe, dat een plaatsje gekregen had op versierde stoelen. Namens „Benvenuto" bood de voorz. een doosje sigaren en een bouquet bloe men aan. Opgevoerd werd het to neelspel „De Hoogste Prijs". In de pauze bood de burgemeester geluk wensen aan namens het gemeente bestuur. met overhandiging van een enveloppe met inhoud. Vervolgens sprak de voorzitster van het dames comité, mevr. Van der Hoevende Jongh de Leeuw, die kon medede len, dat in ïy, jaar tijd een bedrag van 700.was ingezameld en waarvan een groot bedrag was be steed voor nieuwe muziek en nieuwe instrumenten, die thans waren op gesteld bij het podium. De voorz. van de Kon. Wilh. Ver., de heer E Hoogwerff Kroon bood eveneens een enveloppe met inhoud aan. Achter eenvolgens werd „Benvenuto" nog ge complimenteerd door afgeevaardigden van Taveno, van St. Laurentius, de Postharmonie en „Wilhelmina" uit Rijnsburg. Van de burgerij ontving „Benvenuto" 4 nieuwe trommels. Aan het eind van de avond dankte de heer F. Kriek allen, die meege werkt hadden. Hun werd een blij vende herinnering in de vorm van een medaille aangeboden. Deze me daille is gemaakt op de Zilverfabriek en is een geschenk van Jhr. von Wei- Ier van de Kon. Na het opspelden van de insignes door drie dames dankte de heer GY. H. C. Vreeman voor de aangeboden attentie. Van Nazi-regen in rode drup (Speciale correspondentie). Van kerkelijke zijde werden ons uit Rome de volgende mededelingen ver strekt over de godsdienstige toestand in het na-oorlogse Polen. Dit land is in alle opzichten verzwakt uit de tweede wereldoorlog gekomen. Omdat het een derde van zijn ge bied aan Sovjet-Rusland moest af staan, gaf men het in ruil daarvoor Duitse gebieden tot aan de Oder en de Neise. De kwestie van deze ge biedswijzigingen zal pas bij het slui ten van het vredesverdrag met Duits land definitief geregeld kunnen wor den. Polen heeft een vijfde deel van zijn inwoners verloren op het slagveld, in de concentratiekampen, door massa executies, dwangarbeid, gedwongen Volksverhuizing, epidemieën en on dervoeding. Sinds 1939 zijn 6 mil- lioen Polen gestorven. De overleven den-zijn geestelijk en lichamelijk ten zeerste verzwakt. Materieel is het land volkomen vernield. Het open bare en private eigendom werd ge plunderd of in beslag genomen. De cultuurschatten verzamelingen, musea, bibliotheken, monumenten zijn grotendeels verwoest. In het al gemeen kan gezegd worden, dat in Polen de beste krachten en waarden verloren zijn gegaan. Het is dan ook geen wonder, dat ook in het religieuze leven diepe wonden zijn geslagen. Verloren gebieden, verloren katholicisme. In de aan de Sovjets overgedragen gebieden behoort het katholieke le ven tot het verleden. Vier bloeiende bisdommen Wilna, Pinsk, Luck en Lemberg zijn bijna geheel opge heven. Volgens het Pauselijke Jaar boek van 1946 waren er in deze vier bisdommen 1900 kerken, 1110 pasto rieën, 1950 priesters en 3.248.000 ge lovigen, allen van de Latijnse Ritus. Wat is hiervan overgebleven? In het diocees Luck helemaal niets. In het bisdom Wilna 6 dekenaten met 250.000 katholieken en 132 priesters. In het bisdom Pinsk 5 dekenaten met 110.000 gelovigen en 48 priesters. In het dio cees Lemberg 2 dekenaten, 60.000 ge lovigen en 41 priesters. De inwoners oesten naar andere gebieden ver huizen, hun bezittingen zijn in beslag genomen en zo dit mogelijk was weg gesleept naar Oost en West. West-Polen. Van de westelijke diocesen werden er enige ogenblikkelijk, na het be gin van de Duitse bezetting geheel of gedeeltelijk bij het Duitse rijk inge lijfd. In deze bisdommen werden de kerken welhaast zonder uitzondering gesloten, ontwijd en voor andere doeleinden bestemd. De meeste pries ters werden gevangen genomen, naar concentratiekampen gebracht, in ker- kers vastgehouden en afgemaakt. Enigen konden vluchten, zich verber gen of naar het gouvernement-gene raal Polen ontkomen. De priesters, die hun ambt in deze ingelijfde ge bieden nog konden uitoefenen waren op de vingers van een hand te tel len: in de meeste districten was in doorsnee nog maar één kerk over. Het gebruik van de Poolse taal was in de kerk. ook bij de biecht en het toedienen der laatste Heilige Sacra menten, ten strengste verboden. Ker kelijke huwelijken waren verboden. Met groot levensgevaar moesten de katholieken hun geloofsleven onder gronds leiden. De bevolking van deze bisdommen moest grotendeels al haar eigendommen in de steek laten. Het was gebruikelijk dat men binnen 20 minuten zijn huis moest verlaten en have en goed moest achterlaten. Slechts 20 kilo bagage mocht gewoon lijk worden meegenomen. De rest be hoorde voortaan aan de nieuwe Düit- sf heren, die men soms nog slaven diensten moest bewijzen, zo men ten minste niet als dwangarbeider naar het Duitse rijk zelve werd gestuurd. Van deze westelijke diocesen heeft het bisdom Kulm het meest geleden. Van de 643 priesters werden er in 1939 onmiddellijk bij de Duitse in tocht reeds 230 gedood, terwijl 73 hunner in gevangenissen en kampen omkwamen. Dan volgt het bisdom Posen: van de 681 priesters werden er 121 gedood. Voor de andere dioce sen zijn de getallen als volgt: Wlocla- wek 213 priesters op de 433; Gnesen 180 op de 396. Lemberg 128 op de 347; Plock 109 op de 322; Czestochowa 5e op de 385; Katowice 43 op de 489. Lomza 48 op de 292. Midden-Polen. Het centrale deel van Polen, on der de Duitsers aangeduid als het gouvernement-generaal, heeft naar verhouding het minst geleden, doch ook daar kan thans niet meer van een normaal godsdienstig leven ge sproken worden. Onder de Duitsers werden de Zon- en feestdagen afge schaft, slavenjachten gehouden om arbeiders voor het Reich te krijgen. Uit straten, wijken, trams en kerken werden de mensen weggesleept. Twee millioen mannen en vrouwen waren het, die een bijzonder merkteken moesten dragen, in Duitsland geen kerk binnen mochten en in de groot ste zedelijke nood verkeerden. Zelfs in het gouvernement-generaal kon den de godsdienstoefeningen nauwe lijks meer worden bijgewoond. Daar bij kwam de onderdrukking van het verenigingsleven, de geleidelijke op-' heffing van de katholieke pers. de sluiting van de katholieke scholen en het opsluiten van de katholieke lera ren in concentratiekampen. Zo moest het godsdienstig leven in Polen wel verzwakt te voorschijn ko men uit de oorlog en de bezetting. De innerlijke godsdienstige geest bleef echter ongebroken. Na het vertrek der Duitsers bloeide het godsdienstig leven weer op en in korte tijd werd alles gereorganiseerd. Sindsdien biedt het Poolse katholicisme zeer krachtig weerstand aan de vernietigende krachten van het communisme. Huidige toestand. De huidige kerkelijke organisatie in Polen biedt het volgende beeld: Eind 1946 leefden er op 310.112 K.M.2 meer dan 21.340.000 katholieken, over 5.889 parochies verdeeld, met 8.806 wereldgeestelijken en 1499 ordesgees telijken. Aangezien de Poolse com munistische regering onmiddellijk het Concordaat met de H. Stoel opzegde, had Deze de vrije hand bij de bis schopsbenoeming. Vier Poolse bis schoppen waren door de Duitsers ver moord, terwijl enige anderen door gevangenisstraf en deportatie niet meer in staat waren om te werken. In de nieuwe westelijke Poolse gebie den werden vier Apostolische Admi- nistraturen gesticht. Tengevolge hier van is het aantal Poolse kerkelijke bestuursgebieden tot 25 en dat van de prelaten tot 42 verhoogd. Het aantal parochies is met ongeveer 10% geste gen, doch het aantal priesters is ten gevolge van de oorlogsverliezen met 2000 ingekrompen. Polen is thans voor 90% katholiek, hetgeen het reli gieuze leven zeer vergemakkelijkt. Evenwel is de huidige toestand ver re van rooskleurig. De boeien van het nazisme zijn verbroken, die van het communisme blijven echter. Dat de godsdienstige geest tot dusverre nog niet aan kracht heeft ingeboet, be wijst het succes van de volksmissies en het aandeel dat de bevolking neemt aan kerkelijke plechtigheden van iedere aard, Zo waren bij de toe wijding van Polen aan de H. Maagd van Czeetochowa op een dag in dit bedevaartsoord meer dan een mil lioen gelovigen tezamen gekomen. De communistische regering ziet het als haar doel, de volksziel om te vor men in maxistisch-materialistische zin. Deswege ontzegt zij de katholie ken de vrijheid van meningsuiting, opvoeding en vereniging. Zij beheerst de pers, de radio, de bioscoop en het verenigingsleven. Al deze organen worden gebruikt om afbreuk te doen aan de godsdienst. Niettemin ver mijdt de regering momenteel nog een openlijke bloedige vervolging. Hetze en leugenpropaganda moeten voorlo pig dienen om het volk van de Kerk *e vervreemden. De recente Pauselij ke Brief aan de Duitsers werd op de ze wijze misbruikt teneinde beroe ring te verwekken, door de Paus voor te stellen als een tegenstander van Polen. Door de opzegging van het Concor daat met de H. Stoel krijgt de Kerk niet langer regeringssubsidies. Dit be lemmert de wederopbouw en het on derhoud van de onderwijsinstellingen. Daarbij komt nog de enorme belas tingen. de verplichte deelneming van de jeugd aan de communistische zo merkampen enz. Z. H. de Paus heeft de Polen gepre zen, omdat zij het volk zijn dat zich het beste verzet tegen het communis me. Hoelang zal de morele kracht van het volk nog toereiken? Aangezien van de zijde der mensen geen uit zicht op redding bestaat, blijft nog slechts deze enige hoop: Gods voor zienigheid en de hulp van Maria, Re- gina Poloniae, de Koningin van Po len. LAATSTE BERICHTEN Franse regering contra stakers Een leger van 100.000 man bezet het Noorden Hedenochtend te 4 uur is in de departementen Nord en Pas de Ca lais een grootscheepse operatie be gonnen om de door de stakers bezet te mijnschachten te ontruimen. Volgens de uit officiële bron ont vangen berichten wordt deze opera tie uitgevoerd door politiekrachten die door de troepen gesteund wor den, in totaal ongeveer 100.000 man. Zij heeft plaats over een front van 45 k.m., waarin begrepen de groepen Douai en Valenciennes in het depar tement du Nord. Met het doel de ko lenbekkens te isoleren, die thans door de troepen omsingeld worden, is tussen Vitry-en-Artois en Rijsel een veiligheidscordon gelegd. Eveneens .uit officiële, bron wordt medegedeeld, dat het plan voor deze operatie door de minister van buitenlandse *zaken is gemaakt, in overleg met de burgerlijke en mili taire leiders. Tot het laatste ogen blik toe is het grootste geheim be waard en de minister heeft het bevel tot uitvoering gegeven met het wachtwoord „De kleine Karei is van morgen te 4 uur opgestaan". Op het ogenblik, dat de troeepn ter handhaving van de orde in bewe ging kwamen, zijn talrijke aanhou- ringen verricht en de plaatselijke overheden hebben de strategische punten bezet. Tenslotte wordt vernomen, dat en kele solidariteitsstakingen in het Va- lenciennes-bekken zijn uitgebroken, mol name in de textiel- en de me taalindustrie. INCIDENTEN IN PANAMA. Zondagavond heerste te Panama enige opwinding tengevolge van en kele incidenten, die zich in een kort tijdsbestek hadden voorgedaan. Er werd een bom geworpen in de kan toren van de liberale partij, waar door twee personen werden gewond, waarvan een ernstig. Kort daarna hebben gewapende mannen een offi cier van politie, Pablo Thayer, en drie politie-agenten in een auto ont voerd. WILDE PAARDEN EN COWBOYS. Een cowboytroep uit Texas, die in Genève voorstellingen gaf, had 1000 franken uitgeloofd voor de toeschou wer, die een wild paard, dat aan de troep behoorde, kon bestijgen. Een toeschouwer verrichtte het kunststuk, doch toen hij zijn beloning ver wachtte, kreeg hij een pak slaag. De politie, die ingreep, raakte eveneens slaagds met de 30 cowboys en cow girls en verschillende politiemannen werden gewond. De hele troep is vanochtend gear resteerd. Nog heden zal zij uit Zwit serland worden uitgewezen. Dr. BEEL TWEEDE WEEK VAN NOVEMBER IN BATAVIA VERWACHT. „De Nieuwsgier" verneemt, dat dr. Beel in het begin van de tweede week van November te Batavia wordt ver wacht. Het blad schrijft voorts: In verband hiermede is het waarschijn lijk, dat dr. v. Mook nog enkele da gen na 1 November (de datum met ingang waarvan hij ontslag heeft ge vraagd) in functie zal blijven. In dit licht bezien, komt het be richt dat de heer Neher deze functie ad interim zou waarnemen, wel op losse schroeven te staan. UITSPRAAK IN DE ZAAK TEGEN WEINREB. De bijzondere raad van cassatie te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen de docto randus in de economie Fr. Weinreb. W. was in de jaren 1942, 1943 de opsteller geweest van de zogenaam de „Weinreb-lijsten", waarop de na men van Joden voorkwamen die voor het gevangen zetten in het kamp Westerbork of het doorvoeren naar Polen behoed zouden worden. Van diverse kanten waren echter verklaringen binnengekomen als W. zich schuldig hebben gemaakt aan verraad van zijn geloofsgenoten. 19 April j.l. zou de bijzondere raad van cassatie reeds uitspraak doen in deze zaak. Het- bijzondere gerechts hof te 's-Gravenhage had hem ver oordeeld tot 3y, jaar gevangenis straf. Een nader onderzoek door de rechter-commissaris werd echter noodzakelijk geacht. Op 27 Septem ber j.l. verscheen W. wederom voor de bijzondere raad, waar zijn beide verdedigers m'r. dr. Smit en mr. de Haas om zijn onmiddellijke in vrij heidsstelling verzochten. Mr. dr. Smit herhaalde dit verzoek op 18 October met het oog op de psychi sche gezondheidstoestand van de echtgenote van zijn cliënt. De raad achtte hedenmorgen de tenlastegelegde „cel-spionnage" en het verraad van een aantal joden door W. bewezen. De goede bedoe lingen en de dwangpositie, waarin requirant leefde, werden echter eveneens door de raad in aanmer king genomen. Zij vernietigde de be streden sententie en veroordeelde requirant tot een gevangenisstraf van 6 jaar. met aftrek. UITSPRAAK LEDEN VAN HET KOMMANDO-FRANK. De bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de leden van het voormalig commamdo Frank. J. H. C. Krom hoorde zich weder om tot de doodstraf veroordelen. C. W. J. van Boetzelaer werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar, zonder aftrek van voor arrest (in eerste instantie: levens lang). Ten aanzien van H. Zinkhaan en C. van Baarle werd het beroep even eens verworpen en bleef het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof ge handhaafd. I WEERSVERWACHTING KOUDER. Vanavond voornamelijk in het Zuid-Oosten van het lanil enige regen. Overigens wisselende be wolking met enkele plaatselijke buien. Matige en langs de kust tijdelijk nog krachtige wind tus sen West en Noordwest. Kouder. Ter oorzake van „belangrijke nieu we ontwikkelingen" is de bijeen komst van de Veiligheidsraad ter be spreking van de Berlijnse kwestie, welke hedennamidag zou plaats vinden, uitgesteld tot 17.00 uur. HOCKEY H D.S. II—Siseo I (Dames) 2—4. Dat de wedstrijden steeds zwaarder worden, wanneer men in een hogere klasse speelt, ondervond Siseo in de wedstrijd tegen HDS. In de eerste helft kwam HDS gevaarlijk opzetten en al spoedig zagen zij een van hun aanvallen met een doelpunt beloond. Siseo ook niet mis, zwoegde zonder ophouden, maar het spel werd vrij wel doodgef loten. Eindelijk echter wist de rechtsbinnen de gelijkmaker te scoren. Maar deze gelijke stand was maar voor korte duur, want HDS zorgde voor een tweede doel punt, een heel dubieus doelpunt ove rigens. Met deze stand 21 kwam de rust. Na de rust laaide het hockey- vuur bij Siseo hoger op en speelde nu beter, waarbij de leiding, welke inmiddels door twee andere scheids rechters was overgenomen, een steentje bijdroeg. Al heel gauw werd door de middenvoor de gelijkmaker het doel ingeknald. Hard werd er nu gewerkt om de wedstrijd in een over winning om te zetten, hetgeen na vele goede aanvallen gelukte door een soloren van de midvoor, waarbij de keepster welke erg ver was uitge lopen werd gepasseerd. HDS zette daarna alles op alles, maar zonder resultaat. Wel was het soms gevaar lijk voor het Siseo-doel, maar de achterhoede weerde zich prachtig. Tot slot doorboorde de midvoor nog eenmaal het doel van de HDS-kcep- ster en Siseo behaalde zodoende een prachtige 24 overwinning. Siseo 3Pioniers 2 08; Siseo 4 Pioniers 3 08. Heren: SiseoRijswijk 4 32. In een zware wedstrijd met een bij - na gelijkopgaande strijd wist Siseo, dank zij een pracht schot van Rosier reeds spoedig haar eerste doelpunt te maken. Echter de ene aanval volgde de andere aanval op het Sise.o-doel, waar de keeper weer goed werk ver richtte, doch niet kon voorkomen dat Rijswijk de gelijkmaker scoorde. Hierna was het Siseo weer, die het initiatief nam en het tweede doel punt kon maken, waarna de rust in trad. Na de rust vrijwel het zelfde spel met een alles op alles zettend Rijswijk, dat door steeds weer op nieuw aan te vallen de 2e gelijkma ker tot stand wist te brengen. Siseo echter, dat met reeds twee verloren wedstrijden zich geen derde kon per mitteren, moest nu gebruik maken van al haar krachten om het over winnende doelpunt te scoren. Al met al een spannende wedstrijd tegen een sportief spelende tegenpartij. Sport in 't kort Het staat thans wel vast dat Luc van Dam op 6 Nov. a.s. tegen Delan- noit zal boksen, waarschijnlijk in het sportpalais te Brussel. De rugby-wedstrijdNederland België zal op 31 Oct. a.s. te Amster dam gespeeld worden. Een koppelwedstrijd over 100 k.m., in het Sportpaleis van Antwer pen verreden, werd magnifiek ge wonnen door het koppel Schulte Boeyen in de tijd van 2 uur, 4 min., 1,2 sec. De internationale voetbalwed strijd 'RoemeniëHongarije, gisteren in Boekarest gespeeld, werd met 51 door de Hongaren gewonnen. De mogelijkheid bestaat dat de Zwitserse renner Ferdinant Kuebler binnenkort een aanval zal doen op het werelduurrecord van Coppi. Maar of hij zal slagen??? In het tournooi op de overdekte banen van Roubaix sloeg de Neder landse tennisspeler van Meegeren in de finale zijn tegenstander Marcel met 16, 62, 63. Blanchet heeft in het winter sportpaleis te Parijs een niet geslaag de aanval gedaan op het record van Aimar over 10 km. De rugby-wedstrijd WalesFrank rijk werd in Swansea door Frankrijk met 129 gewonnen. Onze landgenoot Kievit startte Zondagavond in Brussel op de 100 meter rugslag voor heren. Hij werd tweede in 1 min. 10,8 sec. De nationale parkloop te Bergen op Zoom werd Zondagmiddag gewon nen door de -klasser Fliers van Ma rathon uit Vlissingen, die de afstand van 5 km. in 16 min., 16 sec. aflegde. De interland-wedstrijd Wales Schotland werd door de Schotten met 31 gewonnen. - De bekende lange afstandloper M. Lataster („Avon", Heerlen) won de Singelloop te Utrecht over 5400 meter, in de tijd van 17 min., 0,6 sec. Hanny Termeulen, Greetje Gail- lard en Janny de Groot zullen op uitnodiging van de Kopenhaagse Zwemclub Sparta, op 5 en 7 Novem ber deelnemen aan zwemwedstrijden te Kopenhagen. - Het omnium voor sprinters, over 4 uiteenlopende manches, werd door Arie van Vliet overwegend gewon nen. Onze landgenoot schijnt er dus, na zijn tijdelijke inzinking aan het. einde van zijn tournooi door Spanje, weer in puike conditie te verkeren, een wereldkampioen waardig. - En sportvrienden, zo kan het vandaag wel weer!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5