De zaak Rauter in cassatie PIL DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 UE LEIDSE COURANT r vVEEDE BLAD PAGINA J Gistermorgen diende de cassatie behandeling van de zaak tegen Hans Albin Rauter, „Hohere SS und Poli- zeiführer en General-Kommissar fuer das Sicherheitswesen" in het ge bouw van de Hoge Raad voor de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag. De publieke belangstelling was zeer groot. De Bijzondere Raad van Cassatie was als volgt samengesteld: presi dent prof. mr. H. Haga, rechtsgeleer de raadsheren: prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, prof. mr. dr. S. van Bra- kel, prof. mr. W. P. P. J. Pompe, mi litair raadsheer: luitenant-generaal P. W. Best, bijzitters: vice-admiraal F. J. Heeris en mr. F. Westerouen van Meeteren, proc.-fiscaal: mr. A. M. baron van Tuyl van Seroosker- ken. Griffier mr. H. van Oordt. Raadsman is mr. K. van Rijckevorsel. Om 10 uur werd Rauter binnen geleid. Hij had een groot aantal mappen en geschriften bij zich, aan tekeningen over Amerikaanse en En gelse volkenrechtelijke literatuur, welke hij in de cellen-barakken te Scheveningen heeft bestudeerd. Nadat het Hof had plaats genomen, vertelde de president, mr. Haga, aan Rauter, waarom hij niet in eigen land terecht mocht staan. De geallieerden hadden na de eer ste wereldoorlog toegestaan, dat Duitse oorlogsmisdadigers in Duits land zouden berecht worden. Deze berechting was echter een aanflui ting van alle rechtspraak en daarom was men er na de tweede wereld oorlog van terug gekomen. Mr. Ha ga verklaarde verder, dat Rauter van geluk mag spreken, dat hij niet voor een internationaal gerechtshof had terechtgestaan. „Dan leefde u waarschijnlijk niet meer", zei mr. Haga. „De grote oor logsmisdadigers, die in Neurenberg voor het internationale gerechtshof hadden terecht gestaan, zijn reeds gevonnist". Verder werden enkele citaten be sproken, welke Rauter uit het von nis van Neurenberg had aange haald. Tussen de president en Rauter vlo gen de citaten over en weer. Rauter mocht er later nog eens op terugko men, beloofde de president. Vervolgens kwam ter sprake het beroep van Rauter op de capitulatie overeenkomst van Mei 1940. Niet de regering heeft toen gecapituleerd, doch alleen de Nederlande weer macht, verklaarde mr. Haga. De re gering was door deze overeenkomst niet gebonden. Rauter was het niet eens met dit standpunt. „De regering De Geer heeft de ca pitulatie-overeenkomst van Londen uit toch maar erkend", zei Rauter. „Is Rauter wel krijsgevangene?" Neen, meende mr. Haga. „Ja', zei Rauter, en hij probeerde zijn stand punt te staven met uitspraken van Amerikaanse tribunalen eij de con ventie van Genève. Hitler's strijd tegen de Joden werd vervolgens besproken. De president schilderde de afschuwelijke toestan den in Duitse vernietigingskampen. Rauter was daaraan niet schuldig. Zijn schuld lag in Nederland, ver klaarde mr. Haga en hij noemde en kele maatregelen. Rauter had zijn antwoord steeds gereed. Anderen hadden het initiatief ge nomen, zo zeide hij, hij had zich slechts „eingeschaltet". Zijn stem verloor bij dit onderwerp bok de scherp-agressieve toon. Hij werd zeer opgewonden, toen hij er van beschuldigd werd een fel le rede tegen de Joden gehouden te hebben voor SS-officieren. „Ik ben Oostenrijker, ik ben offi cier geweest van het Oostenrijks- Hongaarse leger. Als ik geweten had van die moordpartijen in het Oosten, had ik mijn soldatenpak uitgetrok ken en mij laten doodschieten". Mr. Haga noemde verschillende omstandigheden waardoor Rauter had kunnen weten, wat er met de Joden gebeurde. Rauter bleef echter fel ont kennen, er ook maar iets van gewe ten te hebben. Rauter verklaarde, dat hij tegen collectieve geldboeten geweest was Dat was een voorstel van dr. Harster en Seyss Inquart, die vastgesteld hadden, dat de Nederlanders op dat punt zeer gevoelig waren. (Het bovenstaande is reeds ge plaatst in een deel onzer vorige op lage). In de middagziting kwam mr. Ha ga terug op de verklaring van Rau ter, volgens welke hij het landoorlog reglement respecteeerde. Mr. Haga las een brief voor van requirant aan Himmler betreffende de houding van generaal van Wuelisch, die niet streng genoeg was opgetreden. „Dat klinkt zonderling in de mond van iemand, die het landoorlogsre glement zegt te respecteren", zei de president, Rauter verklaarde, dat hij op deze kwestie later nog nader zou ingaan. De proc.-fiscaal mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken noem de toen verschillende personen en voorvallen, waardoor Rauter had kunnen weten, dat de Joden ver gast werden, n.l. door radioberichten uit Engeland, publicaties in de ille gale pers en van Duitse generaals, die hij ontmoette. Rauter ontkende. Hij wist het niet, had er zelfs geen vermoeden van gehad. De presiden deelde daarop aan re quirant mee, dat hij hem één uur gaf om nog het een en ander te zeggen. Rauter protesteerde heftig. Hij zei, dat de president hem voor de aan vang der zitting enkele uren had toe gezégd. Mr. Haga gaf dit toe, doch klaarde, dat Rauter 's morgens reeds zoveel had kunnen zeggen, dat hij thans bij zijn verdediging maar in herhaling zou vervallen. Rauter bleef protesteren. Ook zijn raadsman steunde dit protest. Mr. van Rijckevorsel deelde de- raad mee, dat hij er op stond, dat Rauter in de gelegenheid gesteld Mr. Haga verklaarde echter, dat volgens de cassatiebehandeling re quirant geen recht had zijn eigen zaak te verdedigen. De verdediger herinnerde de president aan zijn af spraak, getroffen voor de zitting, dat Rauter wel zijn eigen zaak zou kun nen bepleiten. Rauter voegde hier nog aan toe, dat zijn ondergeschik ten, die na hem veroordeeld zouden worden, niet als hij in staat waren het volkenrecht te bestuderen. Daar om vroeg hij, ook in hun belang, in de gelegenheid te zijn het Duitse standpunt tegenover het Nederland se te verdedigen. Mr. Haga wilde zich echter niet binden en bleef bij het éne toege stane uur. De verdediger en Rauter verklaar den nogmaals dat. zij tegen deze pro cedure protesteerden. Voordat Rau ter toen begon met de voorlezing van zijn 43 bladzijden groot verweer, werd hij nog door de proc.-fiscaal gewaar schuwd niet de „onbehoorlijke en schaamtelaczc" beweringen uit te spreken, die daarin voorkwamen. Rauter verklaarde van niets te we ten. „Dat horen we dan nog wel", meende de president. Al de bezwaren van Rauter tegen de behandeling van zijn zaak, die reeds in de morgenzitting ter sprake kwamen, werden nu uitvoerig door hem naar voren gebracht. Met tal loze aanhalingen uit geschriften van Engelse, Amerikaanse en Duitse rechtsgeleerden onderstreepte hij zijn betoog. Rauter sprak zeer snel en ondui delijk. Na drie kwartier onderbrak de president hem. „Dit is tiid verknoeien", zei de president. „U kunt het aan de raad overlaten uw verdediging te onder zoeken" Rauter wilde echter voortgaan, al kreeg hij de waarschuwing mee, dat hij niet de drie uur kreeg, die hij no dig had. Hij verklaarde dankbaar te zijn voor zijn Nederlandse advocaat, maar had toch liever een Duitse ge had. Het honorarium van ƒ100. dat zijn advocaat gekregen had was volstrekt onvoldoende voor deze ver dediging, zei Rauter. Rauter verklaarde, dat hij als Duit ser en officier niet anders had kun nen handelen, dan hij gedaan had. Zijn „college" in volkenrecht ba seerde hij voornamelijk op citaten van de professoren Oppenheim en Lauterhach. Dit ontlokte prof. Pom pe de opmerking, dat Rauter wel blij mocht zijn, dat niet alle Joden door Duitsland vermoord waren. Dan had hij zich nu niet op deze Joodse rechtsgeleerden kunnen beroepen. Prof. Verzijl betoogde nog, dat het niet aanging de Nederlandse rege ring te beschuldigen van schending van 't landsoorlogsrecht, daar Duits land begonnen was met de aanvals oorlog en Duitse troepen in Neder lands uniform in ons land waren binnengevallen. Rauter liet deze opmerkingen over GENNEPSE RAADHUIS WORDT GERESTAUREERD. Het Germepse raadhuis, één der vele historische gebouwen in Noord-Limburg, die tij dens de oorlog werden beschadigd, zal in zijn oorspronkelijke staat wor den teruggebracht. De plannen tot restauratie van dit 16e eeuwse ge bouw hebben de goedkeuring van Rijksmonumentenzorg verkregen en binnenkort zullen de definitieve her stelwerkzaamheden beginnen. zich heen gaan en „draafde" door met zijn verdediging. Na vijf kwartier werd hij weder om door de president onderbroken. „U hebt nu vijf kwartier ver knoeid. Ik geef u nog 15 minuten". Represailles waren nodig door de steun uit Engeland aan het Neder landse verzet. Rauter vond het „unerhoert" onrechtvaardig, dat hij daarvoor achteraf ter verantwoor ding geroepn werd. Door de aanma ningen van de president ging hij nog vlugger en onduidelijker spreken, zodat zijn betoog soms niet meer te volgen was. Na anderhalf uur werd hij defini tief afgebroken. Protesten van Rau ter, doch tevergeefs. De raadsman, mr. K. van Rijcke vorsel kwam hierna aan het woord. Hij las een verklaring voor van de SS-generaal Karl Wolff, volgens welke Rauter niet op de hoogte kon zijn van de „ausrottung" der Jo den. Wolff, die in Italië dezelfde functie vervulde als Rauter in Ne derland, was ook in Neurenberg be schuldigd van maatregelen tegen de Joden. Hij was daar echter vrijge sproken. Mr. van Rijckevorsel voerde aan, dat in de bewezen verklaring van de dagvaarding in belangrijke on derdelen alleen een qualificatie en niet een omschrijving van de feiten voorkomt. Mr. van Rijckevorsel verklaarde, dat Rauter zich door de vage aandui ding van de tenlastelegging niet goed had kunnen voorbereiden, ter wijl hij zelf zich had moeten beper ken tot een algemene verdediging. Hij verzoekt sententie en dagvaar ding te willen vernietigen. Vrijdagmorgen is de procureur-fis caal aan het woord. HAAGS BIJZ. GERECHTSHOF. DE SCHRIK VAN DE RIJNSTREEK. H. B. uit Waddinxveen had zijn activiteiten als landwachter ook in Boskoop ontplooit en daar geholpen bij het opsporen van onderduikers, van radio-toesteTen en alles waarin de vijand belang kon stellen. Hij had dat zodanig gedaan, dat volgens de proc. fiscaal verdachte als de schrik van de Rijnstreek bekend stond. Veel minderwaardig werk heeft hij bij de landwacht opgeknapt en zich daarvoor tenvolle ingezet. De eis luidde tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. F. L. Altman betoogde dat verd. inderdaad veel heeft misdaan, doch ook veel misdadige dingen heeft na gelaten, die andere landwachters de den, zodat hij minder dan anderen op zijn kerfstok heeft. Bovendien meende pi., dat verd. lijdende is aan een minderwaardigheidscomplex, ter wijl door fami'ieomstandigheden en financiële moe' :n hij bij de N. S. B. en de landwacht is gekomen. PI. was van oordeel dat dit een zielig geval is en vérd. meer medelijden dan straf verdient. Hij vroeg met de 3J4 jaar preventie te volstaan. TOEN HAD JE HEM MOETEN ZIEN.... „Ja" zei de proc. fiscaal, „nu lijkt verdachte zo erg deemoedig, maar i» de bezettingstijd had je hem moeten zien, toen was hij niet zo deemoedig als thans, en wist hij wel op te tre den. Dat had D. van O. uit Waddinx veen ruimschoots gedaan in Boskoop en in zijn woonplaats. Daar deed hij het gebruikelijke opsporingswerk en bij een landbouwer te Boskoop, was ijverig naar onderduiker s gespeurd. Verdachte betoogde dat hij meende, dat de landwacht een soort politie v/as om de zwarte handel tegen te gaan doch de proc.-fiscaal vond dat verd. al spoedig iets anders zal heb ben geconstateerd. Hij eiste tien jaar gevangenisstraf met aftrek preven tief. De raadsman, mr. J. L. A. van Mechelen, geloofde, dat verd. weinig politiek inzicht had en hij ook niet zo kwaad is geweest. De huidige kampcommandant is erg over ver dachte tevreden en verd. ziet in dat hij verkeerd heeft gehandeld. PI. vroeg ook voor het gezin, verdachte mild te beoordelen. EEN TON „VERDIEND". W. S. uit Wadinxveen, die vervol gens terecht stond, omdat hij in de Rijnstreek a's koper voor de vijand was opgetreden was van de bezet tingstijd er niet slechter op geworden Hij raamde zelf zijn verdiensten op pl.m. een millioen gulden, doch be toogde, dat hij hoge onkosten had voor vrachtvervoer, terwijl hij voor de benzine voor zijn auto 3.per liter betaalde. Daardoor zou zijn ver diensten „slechts" pl.m. 30.000 heb ben bedragen. Afgezien dus van zijn hulp aan de vijand, waarvan hij be ter werd, was Smit ook opgetreden als ijverig landwachter, hielp in Boskoop bij zoeken naar onderdui kers. Volgens verdachte had men hem gehaald om mee naar Boskoop te gaan, doch wat er zou gebeuren wist hij* niet; -hij stond alleen maar op wacht. Er waren twee getuigen a décharge, de heer J. Haspels en iemand uit Den Haag, die van ver dachte veel vriendelijkheid had on dervonden. Volgens getuigen zou verd. niet zo kwaad zijn geweest. Doch de proc.-fiscaal had daar een andere mening over, en wist dat verd. zich had doen kennen als fel N.S.B.'er en propagandist, die menige verga dering geleid had. Voor 2.5 mil lioen aan goederen leverde hij aan de Duitsers, waarvoor hij 6 pet. op streek. Met de financiële kant dezer zaak wilde de p.-f. zich niet bezig houden; dat kunnen we wel aan de be'asting overlaten. Verd. is bij de S.S. geweest, en bracht het tot ,,Rot- tenfuhrer"; hij wilde van de vijand genieten hetgeen er te genieten viel. De eis luidde thans 12 jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, mr. J. J. de Groot, ging de feiten na en pleitte clemen tie. NOG TWEE LANDWACHTERS. Tegen H. G. M. uit Oegstgeest werd een gevangenistraf van 8 jaren met aftrek van voora~est geëist. M. was gedurende de bezetting postcomman- dant geweest van de Ned. Landwacht, in welke hoedanigheid hij had deel genomen aan het verrichten van huiszoekingen en het opsporen van ondergedoken radiotoestellen. J. B. uit Voorschoten, landwachter, die eveneens zich schuldig heeft ge maakt aan opsporing en aanhouding van personen hoorde zeven jaar te gen zich eisen. DIRECTEUR N.Z.H.T.M. VRAAGT ONTSLAG Jhr. Jr. J. Roell heeft per 1 Ja nuari 1949 ontslag gevraagd als di recteur van de N. V. Noord- Zuid- Hollandse Tramweg mij. Jhr RoeV, die 28 Maart 1941 in deze fuctie trad, is voorts reeds 25 iaar directeur van de Westlandse Stoomtram mij. waarvan hij nog steeds de leiding heeft en ook zal behouden. Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 37. „Ik ben verraaiesta melt de rover en hij kijkt ademloos van angst naar de knuppel van Hen drik die dreigend omhoog geheven wordt. „Precies!" zegt Hendrik, „Dank zij de snelle berichtgeving van de Leidse Courant zijn je boze plannen niet doorgegaan. En nu vertel je me waar Bimmelbam verstopt is, an ders..." Hij heft zijn knuppel nog wat hoger en rekt zich uit om gro ter te schijnen. „O... pas toch op! Doe niet zo ge vaarlijk. waarschuwt Nummer Twee angstig „Denk aan mijn maag kwaal. Bovendien wéét ik niet eens waar Bimmelbam verborgen is, de Leidse Courant vergist zich óók wel es „Nee! Nooit!" verklaart Hendrik beslist, „de Hij onderbreekt zichzelf en laat zijn knupel zakken. Flauw dringt een kreet om hulp van Bimmelbam tot hem door. De rover wijkt ang stig achteruit. ,*AHA!" snauwt Hendrik tegen zijn slachtoffer. „De misdaad is bewezen. Ga daar tegen die iboom staan en- waag het niet je te verroeren. I-k ben woedend en op het ogenblik erg ge vaarlijk pas dus op!" A's Nummer Twee zijn raad op gevolgd heeft neemt de avonturier zijn knuppel in beide handen en voor de verbaasde ogen van Nummer Twee schroeft hij het wapen in twee helften uit elkaar en haalt er een grote verrekijker uit. „Een wereld reiziger moet nu eenmaal op alles voorbereid zijn!" mompelt Hendrik en zet het instrument aan zijn oog. Nauwkeurig speurt hij de omrin gende rotsen af. 'k koop en weer bij GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6 - Telef. 23041 Oldenbarneveldstraat 39 - Telef. 21583 VERKEERSONGEVAL EIST TWEE DODEN. Gisteravond omstreeks half zeven is op de Hengelose straatweg te En schede een ongeluk gebeurd, dat twee doden heeft geëist. Een motorrij v/iel, komende uit de richting Hengelo, is door onbekende oorzaak in volle vaart op een aan de rechterzijde van de weg onder een brandende lantaarn geparkeerde truck met oplegger gereden. Zowel de bestuurder, de 35-jarige G. Wie link uit Enschede, als de duorijder, de 37-jarige H. O. W. Libbers, even eens uit Enschede, werden vrijv/el op slag gedood. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP ZUIDERZEESTRAATWEG Een dode en een zwaar gewonde Gistermorgen is de auto van de chirurg A. A. M. Weterings uit Ber gen op Zoom, die met zijn collega's de kinderarts L. M. C. Bedaux en de internist tevens directeur van het ziekenhuis te Bergen op Zoom de arts G. C. J. H. Wilberts op weg was naar Groningen, tussen Putten en Nijkerk verongelukt. De heer Be daux werd op slag gedood, de heer Wilberts kreeg een schedelbasisfrac- tuur en een dubbele beenbreuk. De bestuurder de heer Weterings liep enkele snijwonden op. Het ongeluk geschiedde nadat een voorband van de auto knapte. Dit gebeurde tijdens het passeren van een auto, die van de andere kant kwam. De auto met de Bergen op Zoomse dokters vloog van de weg en smakte tegen een boom. Het voertuig werd als het ware om de boom gevouwen. De bestuurder dokter Weterings werd uit de wagen geslingerd doch bleek zo goed als ongedeerd. De dokters wilde naar Groningen gaan, omdat daar hun Bergen op Zoomse collega, de chirurg-vrouwen- arts W. G. Weggeman, gistermiddag aan de Rijksuniversiteit promoveerde tot dokter in de geneeskunde. KAPITEIN VLIEGER VAN ZINNICQ BERGMANN AAN ERNSTIG ONGELUK ONTSNAPT. De adjudant van H.M. de Konin gin, kapitein vlieger G. J. E. van Zinnicq Bergmann, is gisteren aan een ernstig auto-ongeluk ontsnapt. De door hem bestuurde auto kwam ten Zuiden van Lyon in botsing met een vrachtauto. De heer van Zinnicq Bergmann werd niet gewond. Zijn auto werd ernstig beschadigd. Echte dolksteek op het toneel In het vuur van haar spel heeft de Deense zangeres Else Brehms Dinsdagavond tijdens een opera uitvoering in Covent Garden te Londen een Nederlandse tenor met een dolk gestoken. Het voor val, dat veel deining veroor zaakte in de zaal, geschiedde aan het einde van de derde acte toen Frans Vroons, als don José, Car men de dolk, waarmede zij hem te lijf wilde gaan, uit de hand moest wringen. De gehele op voering had nog al een levendig karakter en ook deze scène werd met veel passie gespeeld, zodat de Deense zangeres de dolk dit keer een echte, die boven dien enigszins roestig was te gen de mond sloeg. De punt drong tot grote ontsteltenis van het publiek in de lip van Frans ,Vroons, die tot bloedens toe werd verwond. Hoewel de lip on middellijk zeer opzwol stond Frans Vroons er op, de vierde acte uit te zingen, hetgeen hem inderdaad gelukte. Na afloop van de voorstelling bracht een ge reedstaande ambulance hem on middellijk naar een ziekenhuis, waar drie hechtingen in ziin lip moesten worden aangebracht. Frans Vroons is gisteren weer naar Nederland teruggekeerd. De verwonding is gelukkig niet al te ernstig, zodat hij over eni ge tijd weer hoopt te kunnen op treden. AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VERBODEN Naar blijkt uit verscheidene adver tenties is het niet algemeen bekend, dat verhuur van auto's zonder chauf feur verboden is. De rijvergunning van de eigenaar is n.l. nimmer voor dit doel verstrekt en indien bij con tra1 e de bestuurder niet aannemelijk kan maken, dat het gebruik van de auto noodzakelijk is voor het uit oefenen van de werkzaamheden waarvoor vergunning is verleend, volgt proces-verbaal, welke naar de R.V.I. wordt opgezonden ter zake „apert misbruik". Verhuur zonder chauffeur is slechts dan veroorloofd, als de huurder zelf een op zijn naam gestelde rijver gunning bezit. HET WORDT DRUK MET DE AUTO'S IN NOORD-HOLLAND De provinciale griffie te Haarlem heeft vandaag het. autonummer GX-1 uitgereikt aan de eigenaar van een autorijschool te Amsterdam. Dit ge beurde, omdat het tweede honderd- duizental autonummers in Noord- Ha'land is volgeboekt en er dus geen G en GZ-nummers meer beschikbaar zijn. BIOSCOPEN. De films van de komènde week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Uncle Silas", 18 jaar. Lido: „De schat in de Sierra Ma- dre", 18 jaar. Luxor: „Adam had vier zonen", 18 jaar. Rex: „Het lokkende goud", 14 jaar. Trianon: „De held van Texas", 18 j. DISTRIBUTIENIEU W S NIEUWE BONNEN. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. 324-1, 324-2 brood 800 gram brood 325, 326 brood 400 gram brood 321, 323 vlees 100 gram vlees 322 vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN. 328 algem. 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 327 algem. 200 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel BONKAARTEN KA, KB, KC 812. 331 algem. 500 gram boter of margarine of 400 gr. vet 332 algem. 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas 333 algem. 50 gram cacao 334 algem. 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperin gen 335 algem. 250 gram waspoeder B 345, C 347 500 gram boter of margarine of 400 gr. vet BONKAARTEN KD, KE 812. 337 algem. 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 338 algem. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 339 algem. 100 gram cacao 340 algem. 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 341 algem. 500 gram waspoeder E 351 400 gram brood E 352 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB„ QC 808. 121, 122, 125 tabak2 rantsoenen siga retten of kerftabak 123 versn200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterhamstr. enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 126 versn100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterhamstr. enz., of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook T. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 Otober worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 810 kunnen wroden vernietigd. LEIDEN. Voor de inzameling ten bate van de noodlijdende jeugd van Duitsland en Oostenrijk worden ook gevraagd: brood- en snoepbonnen. Als u straks uw bonnen afknipt en u kunt er een of meer missen, wil ze dan direct opzij leggen. U kunt ze dan meegeven met uw zoon of dochter naar school of laten bezorgen bij de Zusters van Liefde, Pelikaanstraat 1. Doet u het even? God lone het. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws. Gymn. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.00 Gr.pl. 9.30 Kamermuz. v. Mozart. 10.00 Morgenw. 10.45 Vioa1- son. v. Schumann. 11.15 Voordr. uit De grote trek" v. Allen Roy Evans 12.00 Zangtrio. 12.30 weerpr. Sport 13.00 Nieuws. Musette, 14.00 Kook kunst. 14.20 Kamerork. Gluck, Beet hoven. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Kamerork.. 16.00 Gr.pl. 16.30 Jeugd- progr. 17.20 P. Tiggers over Vieux- temps. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.30 Godsdienst in prov. Utrecht. 20.00 Nieuws. Oude muziek. 20.30 Be tekenis Amerika voor W.-Europa. 21.00 Gr.pl. verz.progr. 21.30 Hoor spel: Kermis der ijdelheid. 22.00 Bui- tenl. overz. 22.45 Avondw. 23.00 Nieuws Moussorgsky-progr HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, Gew. muz. 7.45 Woord >or de dag. 8.00 Nieuws Gr.pl. 9.00 Chabrier. 9.15 Ziekenbez. 9.30 Water standen. Symph. Fantastique v. Ber lioz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Instr. soli. 12.00 Strijkork. 12.30 Weerpr. NSRV-koor. 13.00 Nieuws, 14.00 Scria- :in. 14.20 Nieuwe schrijvers. 14.40 Pia notrio v. Schumann. 15.05 Boyd Neel strijkork. 15.30 Sopraan m. piano. 16.00 Voordr. „Een vaste burg is on ze God". 16.20 Pianokwintet v. Franck. 17.35 Blaaskwintet. 18.05 Suite voor cei'o-solo v. Bach. 18.30 Esperanto. 18.45 Geestelijke liederen 19.00 Nieuws Weerpr. 19.45 N.V. 20.00 Nieuws Progr. Prol. Omr.-ork. 21.00 Effatha, Doofstommen-inst. 21.30 Pianorecital door Adr. Aesch- bacher Brahms. 22.00 Arabië. Islam land. 22.20 Chansons de Bilitis v. De bussy. 22.30 Divertimento v. Haydn. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. Man nenkoor.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6