Vinden de neutralen 'n oplossing? Amerikaanse wapens voor West-Europa Opstand in Zuid-Korea PP1 HE W Rijksmuseum van Oudheden in restauratie DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE ZES „KLEINE NEUTRALEN" van de Veiligheidsraad zijn gisteren gereed gekomen met een ontwerp-resolutie, die, naar zij hopen, zal leiden tot een vreedzame regeling voor het Berlijnse geschil. De resolu tie zal Vrijdag aan de Raad worden voorgelegd.'Het ontwerp is gisteren avond aan de Westelijke mogendheden voorgelegd en werd door een zeer gezaghebbende woordvoerder „buitengewoon bevredigend" ge noemd. Het is ook voofgelegd aan Wisjinski, de plaatsvervangende Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, die beloofde het naar Moskou te zenden. GELIJK OVERSTEKEN. len. Parodi, de Franse gedelegeerde, bereidt een resolutie voor een Van Westelijke zijde werd verno- nieuwe poging om de verschillende men, dat de resolutie de Raad zal standpunten der drie Westerse mo- aanbevelen de Sovjet-blokkade te gendheden tot elkaar te brengen, doen opheffen. Tegelijkertijd zou op de Raad een beroep gedaan worden om nadrukkelijk te verklaren, dat een bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken dringend noodzakelijk is, niet alleen om het Berlijnse, doch tevens om het gehele Duitse probleem te regelen. MOLOTOF NAAR PARIJS? Naar te Parijs in kringen van de U.N.O.-delegaties vernomen werd, zou Molotof de volgende week zelf naar Parijs komen. In de Franse delegatie neemt men nu aan. dat ontmoetingen tussen Marshall, Bevin, Schuman en Molo tof gearrangeerd zouden kunnen worden, als de resolutie van de Vei ligheidsraad over Berlijn niet al te scherp wordt geformuleeerd en de Russische gevoelens niet kwetst. Frankrijk schijnt er nu minder voor te voelen om Rusland Vrijdag in de Veiligheidsraad streng te veroorde- DE TOESTAND IN PALESTINA. Een officiële woordvoerder te Cairo heeft medegedeeld, dat de gevechten in het gebied van Negeb nog steeds gaande zijn, ondanks het bevel van de Veiligheidsraad het vuren te sta ken. Beide partijen wierpen nieuwe versterkingen in de strijd. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft te Tel Aviv meegedeeld, dat het Israëlische kabinet zou bijeen komen om te beslissen wanneer order van de Veiligheidsraad om het vuren te staken aan de troepen in de Negeb zou worden doorgegeven. Dit houdt in, zo neemt men te Tel Aviv aan, dat Israël het principe van een wapenstilstand in de Negeb heeft aanvaard, zonder te wachten op het bevel van de waarnemende bemidde laar, dr. Bunche. GROTE' HOEVEELHEDEN Amerikaans oorlogstuig worden in Ameri kaanse havens in gereedheid gebracht voor de verscheping naar Europa, welke in de lente van het volgende jaar zal beginnen. De eerste zendingen naar Nederlandse, Belgische en Franse havens zullen niet ar riveren voor Maart of April, omdat het Congres eerst zijn goedkeuring moet hechten aan de nieuwe plannen voor „wederzijdse hulp" van de Amerikaanse regering. Gezien de schermutselingen in Berlijn en in de U.N.O., behoeft men echter geen grote tegenstand in het Congres te vrezen. met nog# sterkere motoren uitgerust en voorzien van de modernste kanon nen Geheel nieuw militair materieel, dat pas na de oorlog is gebouwd, zal ir. de zomer over de oceaan worden vervoerd, als Amerika's herbewape ningsprogramma op volle toeren draait. Het materieel bestaat uit tanks, kanonnen, lichte wapens en transport middelen, welke Amerika in voor raad heeft gehad sinds het einde van de oorlog. Het is alles splinternieuw. Het wordt bovendien geheel gemo derniseerd en grondig nagekeken. Tanks van het laatste type worden STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD. In Zuid-Korea is een ernstige op stand uitgebroken bij de troepen van de „Constabulary" (rijkswacht), waarvan 3000 man, die tegen de re gering in opstand zijn gekomen, de politie-posten en de openbare gebou wen van de haven Josoe (100.000 in woners) hebben bezet. De Koreaanse regering van Seoel is van oordeel, dat de opstandige constabulary-manschappen door de. communisten zijn bewerkt. De opstand breidt zich uit naar het Noorden van Josoe en zou het belangrijke spoorwegknooppunt te Soesjos bereikt hebben. In Zuid-Korea is de staat van be leg afgekondigd. BINNENLAND. iTot directeur van het centraal bureau Niwin is benoemd jhr. mr P. /Th. Six, ai's opvolger van de heer F. F. van Rhijn. Valse Amerikaanse dollarbiljet ten zijn in omloop, aldus een offi ciële mededeling van de afd politie van het ministerie van justitie. Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman", zal Zaterdag 23 October na een oefenreis te Rotterdam bin nenlopen en om ca. 17 uur op de boeien gaan voor de Maaskade. Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de portretten- tentoonstelling te Apeldoorn. De garnizoenscommandant van den Bosch luit.-kol. Loomans is over geplaatst naar den Haag en daar be last met het commando over het 1ste territoriaal bataljon. Zijn opvolger is lüit.-koL E. Walraven. Kerkhoven en Co., commission- nairs in effecten te Amsterdam, heb ben besloten hun bedrijf te beë-r.di- gen. Ingebroken is bij de IJmuiden- se rederij; geld is niet gevonden. De dader is kort na de inbraak te Zaan dam met fiets en schrijfmachine ge grepen. BUITENLAND. Het hoofd van de criminele po litie te Mecklenburg, Thuener is, vergezeld van enkele andere politie functionarissen, naar West-O uitsland uitgeweken.. Hij is bovendien zo slim geweest om de volledige dos siers over de reorganisatie van de politie in de Sovjet-zóne mee te ne men. Twee officieren van een Sovjet- IBussisch bombardements-vliegtuig hebben eveneens de kuiten genomen,. ZSj maakten een noodlanding bij Linz (Amerikaanse zóne van Oosten rijk) en verklaarden, niet meer naar de Sovjet-zóne te willen terugkeren. Het aantal doden ten gevolge van de uitbartsing van de vulkaan Villarrica in Zuid-Chili bedraagt tot dusver 40 personen. Velen worden echter nog vermist, zodat het aantal slachtoffers veel hoger kan blijken te zijn. ANARCHIE OP SUMATRA'S OOSTKUST. Het te Medan verschijnende IndO' nesische blad „Mestika" meldt heden „uit zeer betrouwbare bron" o.a. het volgende: In het republikeinse gebied van Laboehanbatoe (Sumatra's Oostkust) heerst een ware anarchie, doordat drie partij-organisaties elkander voortdu rend beoorlogen. De voedselsituatie is er precair. Onder bruggen over be langrijke rivieren zijn springladin gen aangebracht, waarvan, volgens het blad, de lonten reeds verschillen de malen door de bevolking zijn door gesneden, aangezien het verbitterde volk niets meer moet hebben van de ze nationalistische leiders en hun or ganisaties. SJAHRIR EN DE INTERIM REGERING. „De Republikeinse regering heeft op 27 Mei 1947 de vorming voorge steld van een interim-regering, pre cies zoals zij thans door de Neder landse regering in Den Haag is ont worpen1", aldus verklaarde Soetan Sjahrir in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Chinese Dagblad, de „Keng Po". Het blad schrijft Op dat tijdstip bekleedde Sjahrir de functie van minister president. Sjahrir verklaarde, dat toentertijd de Nederlandse regering wrevelig tegenover het voorstel stond en zeide, zeer verbaasd te zijn, dat Den Haag thans dit ont werp naar voren heeft gebracht. De heer Sjahrir verklaarde verder, dat ditmaal de onderhandelingen niet mogen mislukken. Indien het Ne derlandse ontwerp gereed zou zijn en hem zou kunnen overtuigen, zou hij trachten, te verhinderen, dat de onderhandelingen op een dood punt zouden lopen. Ofschoon hij niet wil de zeggen, dat dit de laatste kans zou zijn, kon Söetan Sjahrir niet ontkennen, dat de huidige toestand allermoeilijkst is. De geruchten, die te Batavia de ronde doen, als zou de heer Sjahrir candidaat zijn gesteld' voor de fede rale interim-regering, noemde 'hij „praematuur", aldus de Keng Po. HERBOUW WALBURGKERK IN ARNHEM De herbouw van de Wal- burgkerk in Arnhem maakt goede vorderingen,. TWEEDE KAMER Bij de aanvang der gisteren ge houden vergadering der Tweede Ka mer is besloten de termijn, binnen welke de parlementaire enquêtecom missie inzake het Londense beleid der regering haar werkzaamheden moet hebben beëindigd, met een jaar dus tot 12 November 1949 te verlengen. De agenda bevatte een groot aan tal hamerstukken. In verband met de regeling van oorlogsschade aan de koninklijke pa leizen werden de begrotingen voor 1947 en 1948 hoofdstuk I huis der koningin gewijzigd. Door de aanvaarding van een an der ontwerp wordt machtiging ver leend tot het van rijkswege garan deren van de geldleningen ten be hoeve van de stichting en inrichting van gebouwen van gesubsidieerde bij zondere scholen voor nijverheidson derwijs tot een bedrag van 60 mil- lioen. In de betrokken wet van 22 Dec. 1919, welke nu gewijzigd werd was het maximum bedrag bepaald op 35 millioen. Eveneens zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming werd goedge keurd een wijziging van het achtste hoofdstuk a (oorlog) van de rijksbe groting voor 1948, verband houdende met voorzieningen ten aanzien van de koninklijke militaire academie te Breda. De C.P.N.-fractie kreeg aan tekening, dat zij geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Het wetsontwerp tot verhoging van militaire standpensioenen met een extra .toeslag ging zonder bespreking of stemming onder de hamer door. Overeenkomstig een voorstel van de voorzitter werd met aanteke ning van de C.P.N., dat deze fractie geacht wilde worden te hebben te gengestemd z. h. s. besloten Maan dagavond te half aclit te behandelen het ontwerp-noodwet Indonesië. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat de Eerste Kamer het ontwerp eveneens de volgende week kan be handelen, zodat het op de laatste dag der maand nog in het staatsblad kan verschijnen, waarop de minister van Overzeese gebiedsdelen bijzondere prijs bleek te stellen. Tegelijk zal dan aan de orde zijn het wetsontwerp tot credietverstrekking aan Indone- WINKELS EN AMBACHTS- BEDRIJVEN OP 1 NOVEMBER GESLOTEN Ned. Kath. Middenstandsbond heeft al zijn leden verzocht ter gelegen heid van het feest van Allerheiligen op Maandag 1 November a.s. hun winkels en bedrijven te willen slui ten. In verband hiermee doet de Kath. Middenstandsbond een beroep op het publiek om zoveel mogolijk inko pen en bestedingen voor de le No vember te willen doen of deze tot de volgende dag te willen uitstellen. Op deze wijze kan ieder katholiek eraan medewerken, dat deze feest dag ook door ambachtslieden en win keliers als Zondag kan worden ge vierd. JOURNALIST HELPT HET AMSTERDAMSE KATTENBURG. Een correspondent van een aantal Limburgse bladen, werkzaam in de hoofdstad, schreef voor zijn kranten een serie artikelen over de toestan den in het Amsterdamse Katten burg; vertelde zijn lezers hoe in de ze wijk van de hoofdstad een groot aantal mensen onder zorgelijke om standigheden leeft. Deze artikelen hadden «het onverwachte resultaat, dat een 'drietal verpleegsters te Maasniel, nabij Roermond, in hun omgeving inzamelingen hielden. Gistermorgen omstreeks twaalf uur verschenen zij in de hoofdstad bij het politiebureau Kattenburg met een grote vrachtauto vol met kleren, etenswaren, snoepgoed en levertraan en in zeer korte tijd was het politie bureau getransformeerd in een uit- deelpost. Onder leiding van de politie-agent „Ome Frits", die door zijn charitatie ve werk in deze stadswijk grote be kendheid heeft, werd met de verde ling der goederen begonnen. Vooral de grote hoeveelheid babykleertjes kwam goed van pas. Ieder kind kreeg een fles levertraan. Herencos- tuums, overjassen, dameskleding, on dergoed, schoenen en klompen kwa men in het bezit van tal van Katten burgers. Mede als reactie op die arti kelen komen talrijke individuele zendingen nog bij het politiebureau aan, als voedsel en textielpunten, ook geld. Een moeder van een groot ge zin in een Limburgs plaatsje, stuur de een gulden met een briefje er bij: Ik kan maar heel weinig missen, maar deze gulden kan er altijd nog wel af. DRIEHONDERD KEULSE KINDEREN KOMEN DINSDAG NAAR NEDERLAND. Het K.N.P. bericht ons: Geduren de de a.s. inzamelingsweek voor de noodlijdenden in Duitsland en Oos tenrijk komt Dinsdag 26 October a.s. het eerste transport van 300 Dhitse kinderen uit het zo zwaar getroffen Keulen. De Bisschoppelijke Hulpactie van het Bisdom Haarlem plaatst deze kin deren bij welwillende pleegouders1, woonachtig in de dekenaten Ouder kerk a. d. Amstel, Beverwijk en Noordwijk. Een groep van 400 andere kinderen wordt na niet te lange tijd verwacht uit Aken èn de verdere grensgebie den. Deze zullen worden qitbesteed door het R.K. Huisvestingscomité. Het Duitse Caritasverband heeft ge zorgd voor een strenge selectie, zo dat alleen die kinderen naar Neder land komen voor wie het op medische of sociale gronden (woningnood) be slist noodzakelijk is. De Nederlandse regering heeft in dertijd gemeend gezien de voedsel positie in het eigen land alleen dan toestemming te moeten verlenen, in dien Amerika levensmiddelen be schikbaar zou stellen. De N.C.W.C. hééft daarop 50.000 pond levensmid delen naar Nederland gezonden. PRIJSCONTROLE OP MANTELS.. In verband met de klacht, dat vele damesmantels door het aanbrengen van bont waarvan de prijs vrij is"zeer hoog in prijs waren, heeft de minister van economische zaken verleden jaar bepaald, dat door de confectiebedrijven slechts voor een zeer beperkt aantal mantels het ver werkte bont extra in rekening mocht worden gebracht. In de practijk is echter gebleken, zo deelt het minis terie van economische zaken mee, c"at men zich aan deze bepaling ont trekt doof anderen het bont te laten verwerken. Vooral in de laatste we ken is dit euvel sterk aan de dag getreden. Door wijziging van het desbetreffende prijs voorschrift is thans hieraan een einde gemaakt. Aangezien ook overigens is geble ken, dat aan de naleving der prijs- voorschriften in deze sector slecht de hand wordt gehouden, terwijl de vraag naar damesmantels op het ogenblik zeer groot is, heeft de prijs- controledienst een krachtige actie in gezet zo deelt het ministerie verder mee. Verscheidene bedrijven hebben de laatste dagen bezoek van contro leurs gehad. N.Z.H. KOOPT GARAGE BIJ HAAGSE SCHOUW. Aanvankelijk lag het in de be doeling aldus het N.Z.H.-maand- blad voor de groep Leiden Noordwijk een nieuwe garage, te bouwen te Noordwijk. Dit plan heeft men door allerlei omstandig heden moeten verlaten. Men is ech ter zo gelukkig geweest, om een be staand garagecomplex te kunnen aankopen in de gemeente Voorscho ten en wel nabij de Haagse Schouw. Dit complex acht de N.Z.H. vrij gunstig gelegen voor de exploitatie van verschillende buslijnen. Nog in de loop van deze maand hoopt men de garage (van de fa. D- C. Wage- maker) te betrekken, zodat die te Noordwijk aan Zee geleidelijk kan worden opgeheven. OUDE MOORD TE ROTTERDAM OPGELOST De Rotterdamse politie heeft ein delijk een moord kunnen ophelderen, welke in de bezettingsjaren in de omgeving van de Waalhaven is ge pleegd. In de herfst van 1942 werd daar het lijk van een vrouw langs de berm gevonden, die was ver moord. Er zijn toen enkele personen gearresteerd, maar de zaak werd be moeilijkt door het het feit, dat er iemand bij de moord betrokken scheen, die in dienst van de Duit sers was. Enige tijd geleden echter ontving de politie nieuwe aanwij zingen in deze zaak. Deze hebben ge leid tot de arrestatie van de echtge noot van de vermoorde vrouw. Uit het verhoor blijkt, dat er op straat een twist was ontstaan over het bui tenechtelijk leven van de vrouw. De ruzie liep zo hoog, dat de man zijn vrouw heeft gewurgd. GEDEPRIMEERDE BEURS. Ter beurze van Amsterdam be stond gisteren een gedeprimeerde stemming. De handel was van be scheiden afmetingen doch voor zover uiterlijk te beoordelen viel ging er Afdeling Grieks-Romeins beeldhouwwerk gereed Maar het interieur behoefde zeker niet minder een algehele herziening en zo werd ook onmiddellijk aange vangen met de innerlijke restauratie. Het eerste resultaat daarvan is thans te zien in de afdeling van Grieks-Ro meins beeldhouwwerk, welke na een driejarige verbouwing gereed is ge komen. Men. zal zo zeggen: in drie jaar kan er wel een heel nieuw mu seum gebouwd worden, doch wie de gang van zaken bij huidige bouwwer ken kent, zal niet verwonderd staan over de lange duur van een museum gedeelte. De materiaalpositie toch en de afhankelijkheid van tal van ver gunningen, ook finantiële, vraagt nu eenmaal lange tijd, doch nu het een maal zover is, kan gezegd worden, dat de toekomst er voor het museum niet slecht uitziet, want, indien de restauratie op dezelfde voet zal kun nen worden voortgezet al moge zulks dan ook nog jaren vorderen het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden zal op de duur worden een modern ingericht museum van oud heden, dat door aankleding en inde ling de kostbare antieke schatten tentoonstelt op een wijze, waaraan de bezoeker ook iets heeft. Het museum werd omstreeks 25 jaar geleden ingericht door de toen malige directeur, dr. J. Holwerda, pjET ZAL INGEWIJDEN NIET ONBEKEN ZIJN, dat het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden al sedert jaren niet meer voldeed aan de eisen, welke aan een goed geoutilleerd museum mogen worden gesteld en niemand minder was daarvan meer overtuigd dan de directie en de staf van wetenschappelijk personeel. Het was ook daarom, dat onmiddellijk na de bevrijding plannen tot uitvoering werden gebracht om hierin de nodige verbeteringen te brengen door een algehele restauratie, welke allereerst het uiterlijk aanzien betrof, dat het vorig jaar in een geheel nieuwe om lijsting terugkeerde vanachter de schuttingen en steigers, welke de gevel lange tijd aan het oog hadden onttrokken. geheel volgens toen heersende be grippen en inzichten en met in die tijd allergebrekkigste middelen, waarbij eterniet en jute als bekleding moest dienen. De zalen werden vroe ger bovendien ingedeeld in kabinetjes. De Nederlandse afdeling en de Griek se vazenzaal getuigen nog daarvan. Nu ziet men een grijswitte achter grond in rode asbesta naadloze vloeren, waarvan de kleur als het wa re omhoog straalt. Bovendien is er nu ook een moderne verlichting aan gebracht, zodat het museum ook bij avond zal kunnen worden bezichtigd. Dit heeft tot voordeel, dat deelne mers aan de lezingen, zoals op 25 Oc tober weer zullen aanvangen in het kader der najaarsserie, e.v. in aan sluiting daarop een kijkje kunnen nemen in de verlichte tentoonstel lingszaal, zodat het gebodene ook meer aanschouwelijk zal kunnen worden voorgesteld. Intussen is er wat de collectie voor werpen betreft een zeer strenge se lectie toegepast en worden alleen stukken van hoogste kunstwaarde ge- exposeerd. Bovendien zullen niet im- -mer dezelfde stukken worden ten toongesteld. zodat er steeds verande ring mogelijk is. 'n Stukje historie. De afdeling klassieke beeldhouw werken vindt haar oorsprong in een legaat, dat in de 18e eeuw een sche pen van Amsterdam, de heer Papen- 'orouck, ter beschikking heeft gesteld. De beelden, welke hiervoor konden worden aangeschaft werden opgesteld in de Oranjerie van de Hortus Bota nicus waarvan foto's nog aanwezig zijn. Dit veranderde toen in 1818 de heer Reuvens, hoogleraar en eerste directeur van het Museum van Oud heden werd. Koning Willem I heeft zeer veel voor de uitbreiding van het museum gedaan en door tal van op drachten tot aankoop kon het mu- seumbezit belangrijk worden ver groot. Sinds de Belgische opstand is het museumbezit niet meer uitge breid. Nieuwe aanwinsten werden evenwel na de tweede wereldoorlog door aankopen en een geschenk uit het Reuvenfonds verkregen en wat het algeheel museumbezit betreft, het museum kan thans met de beste stuk ken uit het buitenland wedijveren. Een rondgang door de nieuwe af deling doet allerduidelijkst zien hoe hier van een verbetering kan worden gesproken en of men nu het grafre- lief van Archestrate uit de 2e helft der 4e eeuw v. Chr. of de Leidse Dionysos-kop in Hellenistische stijl dan wel de Graeco-Egyptische sphinx uit de vroeg Hellenistische tijd ziet of de Romeinse zaal met de majestueuze keizers, en keizerinnen- beelden, w.o. de mooiste keizer Tra janus of het herdeijpjongetje met het geitje en de Etruscische as-kisten of wat dan ook beschouwt, alles komt thans goed tot zijn recht en een rond gang door de nieuwe afdeling is ze ker de moeite waard. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: candidaatsexamen Ge schiedenis: de heer N. M. Japikse te Den Haag; candidaatsexamen Ge neeskunde: de dames M. van der Boon te Bodegraven; C. M. Franken te Rotterdam; E. Gans te Leiden; A. C. van Heel te Delft M. A. Kemmers te Den Haag; H. H. Kusen te Rot terdam; J. P. van der Velde te Den Haag; en de heren K. S. Bakker te Leiden H. J. P. M. Bakkeren te Bre da; G. L. Bovenberg te Schiedam; J. Brouwer te Haarlem; P. M. Deering te Delft C. H. Drykoningen te Den Haag; A. J. Eerdmans te Leiden; J. Haga te Den Haag; G. Heitink te Leeuwarden; C. M. Hoogenboom te Alkmaar; A. M. P. Janssen te Oegst- geest; H. W. de Jong te Den Haag; A. Krumperman te Voorburg; A. P. Oliemans te Leiden; W. H. de Savor- nin Lohman te Santpoort; S. Smit te Zeist; W. F. M. Twaalhoven te Den Haag: R. Vernie te Voorburg; C. M. van Weizen te Leiden; J. van Wijk te Gouda en J. F. Janssen te Den Haag. toch. iets meer om dan Dinsdag. De ongeanimeerde beurstendens moest worden toegeschreven aan het feit, dat op de meeste afdelingen enig aan bod bestond. Hoewel dit aanbod op zichzeif niet veel te betekenen had, was de kooplust ver te zoeken, met het gevolg, dat de koersen beneden het peil van Dinsdag kwamen te lig gen. De beleggingsmarkt was stil. De conversielening 1947 bewoog zich tus sen 97 9/16 en 97 11/16. De Ameri kaanse markt was verwaarloosd. Wat Ieders schrijvers WAAR BLIJFT DE R.K. MUZIEKVERENIGING? In antwoord op het ingezonden stuk van 19 Oct. j.l. verheugt het ook on dergetekende. dat er reeds sympathie betuigingen bij hem zijn binnen ge komen, een blijk dus, hoe zeer het nodig is om tot het oprichten van een R.K. Muziekvereniging te ko men. Maar men moet dit niet te veel onderschatten, want men richt ge makkelijker een muziekvereniging op in een kleine gemeente dan in een stad zoals Leiden. In een klein dorp werken alle inwoners mede en vooral ook de meer vooraanstaande ingezete nen, want zij weten maar al te goed, dat dit onmogelijk door minder gesi- tueeerden bij elkaar gebracht kan worden. In een stad zoals. Leiden, waar een grote verdeeldheid huist, is het moei lijker, want hier zijn reeds bestaan de muziekverenigingen^ die zich voor alles geven en waarin ook R.K. mu zikanten meedoen, die een keurig costuum en een prachtig instrument bezitten. Om deze mensen bij ons ^te trekken, moeten ook wij hun dit kun nen aanbieden. Daarom ook zal het in Leiden moeilijker zijn dan in een kleine gemeente, omdat een stad nu eenmaal hogere eisen stelt. Of het mogelijk is? M.i.z. is het wel moge lijk. wanneer er een commissie wordt gevormd van vooraanstaande katho lieken. want dezen moeten nu een maal het initiatief nemen. Van deze commissie uit vormen zich werkco- mité's, die bij alle kath. ingezetenen er op aandringen, om mede te wer ken. de een in het klein en de ander in het groot. Dan heeft het plan kans' van slagen. R.K. muzikanten zijn er, tamboers en hoornblazers zijn er, het enthousiasme is "er. En nu: wie stelt er .daden. J K. alias JANUS.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2