Het program der Benelux-landen Herstel van Europees luchtverkeer verbazingwekkend Geheimzinnige nachtelijke insluiper had nooit last van de politie Het Ros Beyaart schraapt de grond.... Popelend over het toneel te draven DINSDAG 19 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De regeringen van België, Luxem burg en Nederland hebben geza menlijk een algemeen memorandum opgesteld betreffende het econo misch programma op lange termijn van de Benelux, dat werd toege zonden aan de secretaris-generaal van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Pa rijs. Genoemd memorandum geeft uiting aan een gemeenschappelijke economische politiek, die door de drie regeringen in gezamenlijk over leg zal worden gevoerd. De datum van 1 Januari 1950 is in principe vastgesteld voor de overgang van de huidige douane-unie naar de eco nomische unie. Deze economische unie zal van kracht zijn in 1952-53. de periode, welke door het pro gramma op lange termijn wordt be streken. Een der consequenties van een economische unie is een gemeen schappelijke betalingsbalans, welke dan ook zo spoedig mogelijk door de regeringen van België, Luxem burg en Nederland zal worden op gemaakt. De verwezenlijking van de volko men economische unie wordt tegen 1 Januari 1950 tegemoet gezien. Dit zal gedurende het jaar 1949 een aanzienlijke inspanning vereisen, teneinde de nog bestaande verschil len in de economische omstandig heden der drie landen zowel als in de economische politiek der partners te verminderen. Deze verschillen zijn gedeeltelijk van voorbijgaande aard', zij vinden hun oorsprong in het verschil van uitgangspunten op het tijdstip der bevrijding. Een organisatie, betsaande uit ge mengde commissies van specialisten werd samengesteld teneinde de ver eiste gelijkschakeling voor te berei den; met name werden in studie ge nomen het met elkaar in overeen stemming brengen van de fiscale en sociale politiek, van de monetaire problemen, alsmede de coördinatie van de investerings- en productie- programma's. Het allesoverheersende doel van het programma op lange termijn be staat in het bereiken van een even wichtige betalingsbalans. Dit even wicht zal niet later dan gedurende het belastingjaar 1952'53 moeten worden bereikt, terwijl tegelijkertijd de bevolking der drie landen moet zijn verzekerd van een bevredigende levensstandaard. Dit impliceert dat de productie van goederen en diensten der drie lan den, met inbegrip van het saldo van rente en dividenden uit het buiten land, toereikend zal moeten zijn om de behoeften van consumptie en in vesteringen te dekken, terwijl de Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; Gymn. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 9.00 Rimsky-Korssakov; 10.00 Morgenw. ds. H. A. Enklaar, N.P.B. Laren, 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gr.pl. 12.00 Ensemble. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws; Gr. pl. 14.15 Jeugdconc. viool en piano: Vivaldi, Brenta. Ra- vel, Suk 15.00 Hoorspel: Vrouw in de mist. 15.30 Ziekenprogr. 16.15 Jeugd- progr. 17.15 Grpl. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Socialisatie, 19.15 Schotse volksmelodieën. 19.30 Jeugd- progr. 19.45 Lezen in den Bijbel. 20.00 Nieuws; Actualiteiten; Prom. Ork. 20.50 Hoorspel: Het eiland van Ara. 21.30 Conc. geb.ork.: Pianoconc.; 5, Beethoven. 22.10 Uitz. over het Loof huttenfeest m. Joods koor. 22.25 Cor- duwener. 22.45 Gedichten v. Maurice Gilliams, 1900. 23.00 Nieuws; Orgel spel. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws: Gew. muz. 7.45 Woord van den dag; 8.00 Nieuws; Gr.pl. 9.00 Ziekenbez. 9.30 WaterstMozart, Beethoven. 10.30 Morgendienst kapt. J. C. Vos, Leger des Heils Haarlem. 11.15 Hoorspel: De erfgenamen van Redclyffe; 11.55 Gr.pl. 12.30 Weerpr.; Metr. Ork. 13.00 Nieuws. 13.50 Dido en Aeneas v. Purcell. 14.30 Winter - bloeiende Begonia's. 15.00 Conc.geb. blazerskwintet: „Uit Litauen" v. Lau- rischkus, Badings; 15.40 Gr. pl. 16.15 Jeugdprogr. 17.45 Ind. Aquarellen. 18.00 Dameskoor. 18.30 Vlaamse let terkunde. 19.00 Nieuws; Weerpr. 19.45 Engelse les. 20.00 Nieuws; Pro gram prol.; Philh. ork.: Vaughan Williams, Pianoconc. v. Britten, Holst. 21.15 Militia Christi. 21.45 Vrij en blij. 22.15 Oratoriumver. 22.45 Avond- overd. 23.00 Nieuws; Gr. pl. producten, die bestemd zijn voor de export, een afzetgebied moeten vin den in den vreemde. Behalve het evenwicht van de glo bale betalingsbalans, doet zich voor de drie partners een gemeenschappe lijk probleem voor, namelijk het te kort aan dollars. Ten slotte houden de drie regerin gen zich voortdurend bezig met het behoud van de werkgelegenheid op een hoog peil; zij menen, dat de ver wezenlijking van dit doel eveneens een essentiële voorwaarde is van „le- vensatbaarheid", welke, naar het in zicht der drie regeringen ook de in standhouding van sociale stabiliteit inhoudt. Woelen en Wentelen van Rheuma- tlsche pijn. Heel de lange nacht.... omdat die pijnen U het slapen on mogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte ge voel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daar mee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel re gelmatig de minimale dagelijkse dosis, boeven doet ge het nauwe lijks maar voelen doet ge de wel dadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporende werking op lever, nie ren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwek kers zijn van Uw pijn, Uw stram heid en ongemak. Een heerlijk mid del, een uitkomst reeds voor mil- lioenen lijders aan Rheumatischfe pijnen; Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Inigez. Med.) AUTOBUS IN BOTSING MET TRAM. Gisteravond is een R.E.T.-bus van lijn B, toen op de Schiedamsesingel een geparkeerd hebbende auto plot seling vlak voor de bus wegreed, waardoor de buschauffeur moest uitwijken, tegen een uit tegenover gestelde richting komende motor wagen van lijn 8 gebotst. De voor zijde van de tram werd geheel in gedrukt en ook de voorkant van de bus werd vernield. De chauffeur W. J. C. van Driel kwam klem te zit ten en kon eerst na een half uur worden bevrijd; gelukkig vielen zijn verwondingen aan benen er lichaam nogal mee. Ook een zeven tal buspassagiers werd gewond. Al len konden, na in het ziekenhuis Coolsingel verbonden te zijn, naar huis gaan. Beide voertuigen moes ten worden weggesleept. Het ver keer op de Schiedamsesingel onder vond een half uur vertraging. WILD WEST IN NACHTELIJK ARNHEM. In de nacht van Zondag op Maan dag is een stadswijk te Arnhem op geschikt dooor wild revolvergeknal. Enige bewoners van dit stadsdeel hadden drie inbrekers gesignaleerd, die zich bezig hielden met het leeg halen van een zaak in lederwaren. Toen zij werden ontdekt, namen de heren ijlings de vlucht. De politie zet te het stel achterna en loste een groot aantal revolverschoten. Ofschoon een der bendeleden nog een behoorlijk eind wegspurtte, kon hij tenslotte, doodop van vermoeidheid, worden gearresteerd. Men bleek te doen te hebben met een oude bekende van de politie, de vroegere oorlogsvrijwil liger J., die bij de schietpartij werd gewond. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het gelukte de politie later ook de hand te leggen op de beide andere deelnemers aan de kraak. Theodore Uebel, die onlangs in op dracht van het Amerikaanse Bureau voor Burger Luchtvaart een studie bezoek aan Europa heeft gebracht, verklaarde gisteren dat het herstel van het Europese luchtwezen sedert de oorlog de grootste bewondering verdient. „Terwijl in sommige gevallen prac- tisch alles totaal vernield was", zei- de hij, „heeft Europa zijn vliegvel den, hangars, reparatie-werkplaatsen en alles wat verder bij een vliegveld behoort hersteld en opnieuw opge bouwd, zodat het thans weer in staat is met goed gevolg de concurrentie op te nemen tegen elk land op het gebied van de internationale lucht vaart." Uebel had een bezoek gebracht aan de Scandinavische landen, Grieken land, Italië, Frankrijk, België, Ne derland en Engeland, teneinde nauw keurig vast te stellen op welke wijze de Verenigde Staten zouden kunnen bijdragen aan het herstel van de luchtvaart en aan andere gemeen schappelijke luchtvaartprojecten in geval de fondsen ter beschikking ko men in het raam van de twee onlangs door het Congres goedgekeurde wet ten inzake dergelijke samenwer king. Hij verklaarde, dat hij sterk on der de indruk was gekomen van de door de K.L.M. gemaakte vorderin gen op het vliegveld Schinhol bij Amsterdam alwaar hij 12.000 arbei ders aan het werk had gezien, ter wijl vliegtuigen opstegen en daald°n, ongeacht de grote bomkraters, welke met afbraakmaterialen gevuld en tij delijk met keistenen geplaiveid wa ren. Hij had dergelijke verwoestin gen ook in Noorwegen en Denemar ken aanschouwd, alwaar eveneens het herstel met kracht ter hand was genomen. Uebel deelde mede, dat tegen het eind van dit jaar een missie naar Griekenland zal vertrekken om het Bureau voor Economische Samen werking behulpzaam te zijn •bij de uitbreiding en het herstel van het Ellenikon vliegveld in de buurt van Athene. Het is de bedoeling van de missie om de capaciteit van deze ha ven meer in overeensteming te bren gen met internationale eisen. Hij zeide, dat luchtvaartbetrekkin gen tussen de Verenigde Staten en Europa wederkerig voordelen kun nen opleveren en hij voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten nog veel kunnen leren van hetgeen door de Europese landen gepresteerd is op het gebied van de mechaniek en ma chinebouw. Bij een gesprek met autoriteiten van de K.L.M. had hij vernomen, dat er plannen bij de Nederlandse regering aanhangig zullen worden gemaakt voor de uitwisseling van personeel met de Verenigde Staten en andere landen, op een wederkerig basis. Hij is er! Na een tocht, welke drie we ken heeft geduurd, is gisteren de 71-jarige schaapherder Van Dijk uit Eerbeek op de Veluwe met een kudde van 100 schapen op het vliegveld Twenthe gearri veerd. De schapen hebben tot taak de grond van de vliegbasis vaster te maken. De practijk üeeft namelijk geleerd, dat scha pen daartoe beter in staat zijn dan een wals. De scheper' heeft, zoals men weet, met zijn scha pen de tocht geheel te voet afge legd. BEURSOVERZICHT. De nieuwe week werd op de Am sterdamse effectenbeurs ingezet op dezelfde wijze waarop de afgelopen week werd verlaten. Het voornaamste kenmerk van de markt was het grote gebrek aan orders, met het gevolg, dat de omzetten weer van kleine af metingen waren, toch waren er nog enkele specialiteiten, die voor enige afleiding zorg droegen. Begin beurs ontwikkelde zich nogal wat affaire in Kon. Olie, waarvoor enig aanbod bestond, in verband waarmede de koers een kleinigheid naar beneden ging, terwijl zich ook enige handel ontwikkelde in Unilever, waarvoor zich vraag openbaarde, tengevolge waarvan de koers bij de opening een goede 4-tal punten boven het vorige slot kwam te liggen. Klaarblijkelijk moest een en ander worden toege schreven aan een ruilorder, in dier voege dat tegenover de liquidatie van een post Koninklijke, Unilevers wer den gekocht. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlandse Staatspapieren waren zo goed als onveranderd. Ame rikanen bleven veronachtzaamd. HIJ WAS DE POLITIE In het Oranjekwartier te Bloemen- daal was het de laatste maanden 's nachts niet pluis. Herhaaldelijk kwamen bij de poHtie aangiften bin nen van diefstallen, die gepleegd werden met de regelmatigheid van de klok met een tussenruimte van ongeveer tien dagen. Het merkwaar dige was altijd, dat er geen sprake was van inbraak en dat er nooit het geringste spoor Van de dader of de daders te vinden was. De insluiper kwam steeds in de huizen binnen door niet afgesloten deuren of ra men of regelrecht door de voor- of achterdeur met een valse sleutel. Zijn buit bestond meestal uit geld en dis tributiebescheiden, doch soms nam hij ook goederen mee zoa^ een ra diotoestel of huishoudelijke artikelen. De Bloem en daalse politie stond voor een raadsel en, welke voorzorgsmaat regelen zij ook nam, altijd was de geheimzinnige „Lord Lister" haar te slim af. Meermalen zette de politie een val op in de nachtelijke uren, soms zelfs werd het gehele Oranje- kwartier met agenten afgezet, doch steeds weer bleek alles tevergeefs. Zelfs het voortdurend aanhouden en ondervragen van nachtelijke voorbij gangers had geen resultaat, want in diezelfde nachten werd er gesto'en. De Bloemendalers werden er wan hopig onder en de politie zat met de handen in het haar. Totdat een der inspecteurs, de heer Voerman, een lumineus idee had. Hij ging de lijst van diefstallen nauwkeurig volgens data en uur opgesteld, eens vergelij ken met de dienstrooster van zijn manschappen en kwam toen tot de conclusie, dat alle gevaden samen- vie'en met de nacht waarin een be paalde agent dienst had gehad. De eerste reactie was twijfel, maar het spoor mocht niet worden verwaar loosd en zo gingen de corpssupe rieuren zelf in de nacht van 13 op 14 October op patrouille. Toen bleek dat de verdachte agent, de 24-jarige A. S., op vreemde wijze dienst deed. Hij kwam op geen enkele controlepost en in zijn laatste dienstuur zag men hem met een voor agenten ongebrui kelijke snelheid door het kwartier fietsen. De argwaan was nu een regelrech te verdenking geworden en de agent werd aan een streng verhoor'onder worpen. Hij ontkende ten stelligste, doch de ondervragers betrapten hem op een reeks pertinente leugens, on der andere dat hij zich op het vastge stelde uur op een bepaalde controle post had gemeld. Hij wist echter niet, dat juist daar die nacht zijn chef te- vergefs naar hem had uitgekeken. Diezelfde middag kwam weer een aangifte van diefstal binnen uit de buurt, waar men S. had zien racen. Een huiszoeking bij de verloofde van de agent, die vlak bij het Oranje kwartier woont, bracht de oplossing. Daar werden namelijk tal van arti kelen aangetroffen, die in de afgelo- ERE-DOCTORAAT VOOR PROF. MEYERS EN PROF. POMPE. Tijdens het diner in kasteel Oud- Wassenaar, aangeboden aan de leden van de Benelux-studiecommissie tot eenmaking van het recht, heeft de Belgische minister Struye medege deeld, dat de senaat van de Leuvense universiteit besloten heeft het ere doctoraat in de rechtswetenschap te vehlenen aan prof. mr. E. M. Meyers en prof. dr. W. P. J. Pompe. KOELHUISEIEREN. Naar aanleiding van de klachten over de slechte kwaliteit van koel huiseieren deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede, dat deze klachten vaak gegrond zijn en dat het uit valpercentage bij de detaillisten gemiddeld 5 tot 6 percent bedraagt. Het percentage 50, in sommige uit latingen genoemd, klopt dus niet met de feiten, zo zegt 't ministerie. Is het ei eenmaal uit het koelhuis dan zijn snelheid in de distributie en tijdige consumptie geboden. Dit jaar werden ongeveer 33 mil- lioen eieren in Nederlandse koel huizen opgeslagen. Bij de grote brand in het Blaauwhoedenveem- Vriesseveem te Amsterdam zijn on geveer 4 millioen eieren verloren gegaan. Het percentage eieren, dat in de koelhuizen dit jaar uitvalt, is betrekkelijk gering: 2 in plaats van 3 y2, het normale percentage. Thans zijn ongeveer 20 millioen koelhuis- eieren gedistribueerd. pen maanden gestolen werden. Toen hielp ontkennen niet meer en de agent gaf zijn schuld volledig toe. Hij bekende sinds maanden des nachts in de huizen te zijn binnen gedrongen met valse sleutels en* on geveer 1500' aan baar geld bene vens 24 textielkaarten en andere distributiebescheiden, een radio toestel en tal van huishoudelijke ar tikelen te hebben gestolen. De buit bracht hij meteen naar zijn meisje. Het motief was: hij wilde gaan trou wen en probeerde zo zijn inboedel en uitzet bij elkaar te krijgen. Hij heeft bekend in totaal ongeveer twintig maal hetzelfde feit te heb ben gepleegd. Hij was sinds de be vrijding in dienst der Bloemendaal- se politie en had zijn dienst ogen schijnlijk steeds met nauwgezetheid vervuld. Welke rol de verloofde in deze affaire heeft gespeeld, m'oet nog blijken. De politie zet het onderzoek nog voort. A. S. zou 1 November de politiedienst verlaten. Hij had op aanraden van zijn chef ontslag ge vraagd aangezipn hij een groot te kort aan algemene ontwikkeling had. Hij is thans onmiddellijk van zijn functie ontheven en in verze kerde bewaring gesteld. •yOEN TIENDUIZEND PAROCHIANEN IN STAD EN OMMELANDEN Zondagmorgen bij het verlaten van de kerjc een briefje in de hand gedrukt kregen over het Ros Beyaart, dat zijn ronde doet, was het voor de meesten hunner wellicht de eerste maal, dat zij van dat wijd-vermaarde paard hoorden reppen. Zelfs boeren, die alle paarden in hun omgeving tot in aTle bizonderheden kennen, ja zelfs paardenhandelaren waren er, die van het ros Beyaart nimmer hadden vernomen. Dat is heel gemakkelijk te verklaren: het beroemde paard heeft niet bestaan en de tijd, waarin dat niet-bestaande ros over de velden draafde, viel ongeveer samen met het blaffen van Keizer Kareis hond aan allen welbekend. GERAAS IN DE SCHOUWBURG Over het bestaan van Keizer Karei zijn we uitvoerig ingelicht hij leef de een dikke duizend jaar geleden. Van zijn hand is ons alleen de naam overgeleverd. Van het rosi Beyaart, dat nooit bestaan heeft, weten we, dat het bereden werd door de vier Heemskinderen, de gebroeders van Montelbaan: Reinoud, Ritsaard, Writ- saard en Adelaard, die, hobbelend op hun niet-bectaand paard, ongelofelij ke heldendaden hebben verricht en door alle tijden heen als de glorie van ridderlijkheid en Christelijke idealen hebben gegolden. Nu gelieve men niet het naadje van de kous na te speuren en te vragen, of de vier edele ridders, gevieren één paard berijdend, zélf ooit bestaan hebben vfraar het thans alleen maar op aankomt is: dat de vier Heemskin deren de belichaming zijn van het ridderlijk ideaal. Dus: als om te ste len voor een spel van verkenners' de Christen-ridders van onze tijd én door de schrijver van het stuk dan ook prompt gestolen. Bij deze diefstal bleef het echter. Gezadeld op het ros Beyaart heeft J. Stijnman een spel gezet, waarin de legende der ridderlijkheid vervloch ten en verweven is met de heden daagse verwerkelijking der ridder lijkheid in de Verkenners-beweging. Op een gegeven ogenblik komen 4 verkenners, die op zoek zijn naar het Jamboree-terrein, de 4 Heemskinde ren tegen, die op zoek zijn naar hun paard. Uit het gesprek tussen deze ongelijke grootheden, pikken wij de onthulling uit: Adelaert: ..We willen een ideaal verwezenlijken, dat de wereld ge-" lukkig zal maken". De Verkenners: „Wij ook!" Op welke wijze in het stuk deze oude en nieuwe ridder-eer zij aan zij gaat, zullen we niet verraden. Ten eerste zou voor de toeschouwers, die Zaterdag en Zondag de Leidse Schouwburg zullen vullen, de aardig heid er voor een deel af zijn geroomd. En tweedens geloven we niet, dat in een korte samenvatting ook maar een flauw idee kan worden gegeven van de koene gedachtensprongen, waarin het stuk Beyaert voor zijn pete-paard niet onderdoet. In de tijd van Karei de Grote was iedereen nieuwsgierig, wat de vier heren op het grote paard in het schild voerden, en ook wij zijn brandend nieuwsgierig, en willen ieder in die nieuwsgierigheid laten branden, hoe de opvoering in de Schouwburg uitpakt. Op één punt echter Op één punt zijn we echter krach tens de belofte verplicht het weet grage publiek in te lichten. Vorige week schreven we reeds, dat 450 Ver kenners in alle graden het stuk op voeren. Wij beloofden toen, bij een andere gelegenheid te zullen vertel len, hoe dit legertje van 450 dapperen op de planken van de Schouwburg kon paraderen, zonder dat de balken kraakten en het podium met man en muis verging. Een dergelijke sensationele gebeur tenis, te voren aangekondigd, zou on getwijfeld een volle zaal opleveren, maar is technisch onuitvoerbaar ge bleken. De schrijver van het stuk is in zoverre in staat geweest, de be hoeften aan sensatie van het publiek te bevredigen, dat aan het slot van het verhaal „een donderend geraas van ineenstortende steigers" (aldus het scenario) wordt gehoord. De hoop van vele Leidenaars, dat de gehele, bijna uit legendarische tij den stammende schouwburg in deze ineenstorting gaat delen, zal echter niet in vervulling gaan en kan met bet oog op de enorme toeloop ook be ter voor een gunstiger tijdstip worden gereserveerd. In de bedstee. Maar nu de 450 jongens en jonge lieden, die in de vergrote bedstee van het schouwburg-toneel niet alleen moeten praten en zingen, maar ook dansen en springen! Het St. Antonius- clubhuis, dat door een donker steegje van het toneel van de schouwburg is gescheiden, geeft de oplossing van het raadsel. De verkleding en grime heeft plaats in het clubhuis en van daar worden de spelers en speelsters bij groepjes of- en aangevoerd naar de Schouwburg. Wie dus twee kwartjes v/il uitsparen, of, wat meer waar schijnlijk is, wie voor een uitver kochte zaal komt, kan in de Haze- windsteeg toch nog de kleurige cos- tuums en de roodgeverfde wangen van de tonelisten bewonderen. Het toch over de costuums hebbend, kunnen we nog mededelen, dat er bui tengewoon veel werk van gemaakt is, evenals van de decors, welke door eigen krachten zijn verzorgd. Het is een nogal kostbare uitvoering, want de Jeugd wil als ze voor de dag komt ook reusachtig goed voor de dag komen. Materieel zal dat zeker het geval zijn. En wat de geestelijke inhoud van het stuk betreft, geloven we en hopen we, dat de ouders en andere belangstellenden, die deze uit voering zullen bijwonen, van hun zoons zullen zeggen wat de vader en moeder van de vier Heemksinderen elkaar toevertrouwen: Moeder Aye: Wanneer ge met ko mende Pinksteren ter Hofvaart gaat bij Keizer Karei, kunt ge alle eer met Uw kinderen inleggen. Vader Ayemijn: Dat zal waar zijn Vrouw Aye! HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 30) „Dat is de proef op de som," zei George pompeus. „Dan hebben we de moordenaar. Hoe heet dat jong mens, als ik vragen mag?" „In „De Vrolijke Cricketers" heeft hij zich laten inschrijven als Anthony Cade." „Dan moet Anthonu Cade onmid dellijk achtervolgd en gearresteerd worden." „Achtervoegen hoeft niet." „Waarom niet?" „Omdat hij er nog is." „Wat?" „Ja. Merkwaardig, niet?" Kolonel Melrose keek Battle scherp „Wat vind jij er zaüf van, Battle? Vooruit kerel, spreek je uit." „Ik vind het merkwaardig, anders niet. We hebben hier een jongmens, dat logisch geredeneerd onmiddel lijk het hazenpad moest kiezen en het niet doet. Hij blijft kalm hiel en maakt het ons gemakkelijk om de voetstappen met zijn schoenen te vergelijken." „Maar wat denk jü er dan van?" „Ik weet niet, wat ik er van den ken moet. En dat is voor een recher cheur geen prettige toestand." „Zou het niet mogelijk zijn," be gon kolonel Melrose. Op dat ogenblik werd er beschei den geklopt. Ka1 o nel Melrose zweeg. Lomax stond op en sloot de deur open. Aan de andere kant stond Tred- well, een Tredwell, die er in stilte onder leed, dat hij op die bourgeois- manier moest aankloppen, maar die dat leed waardig wist te dragen. „Neem me niet kwalijk, mylord, maar er is een heer, en die zegt, dat hij u dringend moet spreken het staat in verband met het gebeurde van varmorgen, zegt hij." „Hoe heet hij?" vroeg Battle op eens. „Cade, mr Anthony Cade, maar hij beweert, dat u hem niet kent, dus dat die naam geen van de aanwezi gen iets zal zegen." Het leek echter of de naam de aan wezigen wè! iets zei. Ze zaten el kaar in verschillende stadia van overbluftheid aan te staren. Opeens begon Lord Caterham te grinniken. „Nu begin het pas goed, werke lijk goed te worden. Laat hem bin nen, Tredwell. Laat het onmiddellijk HOOFDSTUK XII Anthony gaat aan het vertellen „Mr Anthony Cade," kondigde Tredwell aan. „Verdacht individu uit het dorp komt op," zei Anthony. Hij keek de vier aanwezigen een voor een aan en ging toen, zonder aarzelen, regel recht op Lord Caterham af. En on der het lopen catalogiseerde hij de andere drie op deze manier: „1. Be ambte van Scotland Yard. 2. Plaat selijk hoogwaardigheidsbekleder, functie bij de politie. 3. Geplaagde meneer die op het punt staat een be roerte te krijgen, waarschijnlijk een regeringspersoon.' „Ik mag wel beginnen met mijn ex cuses te maken," ging Anhony, nog steeds tegen Lord Caterham voort. „Over dit onceremonieel naar bin- nen-komen-wandelen, bedoel ik, Maar ik hoorde vanmorgen in „De vrolijke Vrouwtjes", of hoe die uitspanning daar in het bos heten mag, dat er hier iemand vermoord is, en daar ik geloof, dat ik wel enige inüichtingen kan geven, ben ik hier naar toe ge gaan." Een halve minuut lang zei geen chtrcheur Battle niet, omdat hij een van de aanwezigen iets. Hoofdre- man van ondervinding was, die wist dat het beter is anderen te laten pra ten, als ze tenminste aan het praten te krijgen waren. Kolonel Melrose niet, omdat hij van nature zwijg zaam was, Lomax niet, omdat hij gewend was, dat ze hem de vraag, waarop ze van hem een antwoord wilden hebben, behoorlijk van te voren voorlegden en Lord Caterham niet, omdat hij, eerlijk gezegd, niet wist wat te zeggen..Maar het hard nekkige zwijgen van de drie pnus het feit, dat het jonge mens het spe ciaal tegen hem gehad had, dwong hem een poging te doen, om althans iets te zeggen. „Eh... o. ja... zeker, zeker," zei hij zenuwachtig. „Maar wilt u... eh, niet eerst gaan zitten?" „Heel graag," gaf Anthony ten antwoord. „Eh... u zegt, dat u ons inlichtin gen kunt geven, daarmee bedoelt u." Lomax ademde een paar maal ge wichtig. „Daarmee bedoel ik," zei Anthony, „dat ik gisteravond om kwart voor twaalf op verboden terrein, te we ten hier in het park was en dat ik het schot gehoord heb. De tijd van de moord kan ik tenminste precies vaststellen." Hij keek de drie mannen om de ta fel een voor een aan; het langst ble ven z'n ogen rusten op het gezicht van hoofdrecherheur BatPe. Blijk baar vond hij de ondoorgrondelijke uitdrukking er van interessant. „Maar dat is. geloof ik. geen nieuws voor u," voegde hij er kalmpjes aan toe- J o,. „Wat bedoelt u daarmee, mr Cade? vroeg Battle. „Dit! Vanmorgen toen ik opstond, heb ik een paar lage schoenen aan getrokken. Een paar uur later wilde ik die verwisselen voor mijn hoge, maar die kon ik nergens vinden en toen ik er naar vroeg, bleek het, dat een knappe jonge agent ze om een uür of tien meegenomen had. Ik trok m'n conclusie en het gevolg is geweest, dat ik me hierheen gehaast heb om me van alle Waam te zui veren." „Heel verstandig van u." zei Battle lakoniek. In Anthony's ogen kwam een ondeugende tinteling. „Ik maak u mijn compliment over uw gereserveerdheid, inspecteur. Het is toch inspecteur, niet?" Lord Caterham vond het nodig om tussenbeiden te komen. Hij was zich bewust van een soort zwak voor het jongmens uit „De Vrolijke Cricke ters" „Hoofdinspecteur Battle van Scot land Yard. Kolonel Melrose en mr. Lomax," stelde hij voor. Anthony keek Lomax scherp aan. „Mr George Lomax?" „Ja." „Dan heb ik gisteren het genoegen gehad een brief van u te ontvan gen." George staarde hem aan. „Ik geloof van niet," zei hij koel tjes. Maar hij had er wat voor gegeven, als miss Oscar tegenwoordig geweest was. Miss Oscar schreef al zijn brie ven; die wist aan wie ze geadres seerd waren en wat er in stond. Iemand van zijn positie kon toch zeker al die details niet onthouden?" „Als ik het wel hem, mr. Cade," zei hij „was u van plan ons te ver tellen wat u gisteravond om kwart voor twaalf op het terrein van de „Schoorsenen" deed." Zijn woorden waren beleefd ge- verstaan, dat hij, George Lomax, noeg, maar door zijn toon gaf hij te niet één woord van alles, wat die vreemde snoeshaan hem vertel1 en zou, geloofde. „Ja, mr Cade, wat deed u van nacht in het park?" vroeg Lord Ca terham geinteresseerd. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2