Walcheren heeft zich ontworsteld ONZE WEEK-PUZZLE Sue jaten nan foewtei en wedetopêaiiui ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Nicolaas, z. van E. Th. Nieumeijer en M. K. Ouds hoorn; Adriana, d. van G. Verboom en W. van Dam; Leendert Willem, z. van S. van Tol en G- J. Dissel dorp. Huwelijksaangiften: Petrus van de Horst, 32 j. en Trijntje Vergeer. 30 j.; Cornelis Wittebol, 26 j. en Neel- tje Ambagtsheer, 23 j.; Jacobus van Loon, 29 j. en Bertje Hoeflak, 27 j.; Cornelis jan Timmers, 26 j. en Cor nelia van Beusekom, 24 j.; 'Dirk Cornelis v. Buis. 22 j. en Hendrika Minderman, 22 j.; Johannes Bras- ker, 24 j. en Margaretha Grobbe, 23 j.; Willen? Vonk, 23 j. en Josina L. Baart. 24 jaar. Huwelijken: Arie Schouwenburg, 23 j. en Aartje Verheij, 21 j.; Al- bertus W. Brink, 24 j- en Alida A- van Dam, 29 jaar. Overleden- Wilhelmus van Leeu wen. 43 j.; Cornelis Laros, 65 jaar; Gerarda Maria Vermeij, 86 j. wed. van J. de Rijk. BODEGRAVEN Landjuweel. Ter ere van het regering^ubileum in Augustus j-1- heeft de Bodegraaf se Rederijkers kamer, H. K. Poot, zich ingezet voor een toneelwedstrijd over vier avonden. Een en ander is georgani seerd door het Departement tot Nut van 't Algemeen. Fraaie geldprijzen en medailles zijn door B. en W„ di verse bedrijven en personen ter be schikking gesteld. Deelnemende ver enigingen zijn de Rederijkerskamer „Molière" uit Utrecht, „Kennemer- land" uit Beverwijk, idem uit Hil versum en de Kon. Ver. „Litteris sacrum" uit Leiden. De eerste op voering werd verzorgd door de Hil- versumse Rederijkerskamer met het stuk „Als het masker valt", een de tective stuk van Christien van Bom- mel-Kouw en Henk Bakker. Minnenijd was de oorzaak op de befaamde chansonnière Ninon Gau- tier tijdens een bal-masqué. Een zoon van bankier v. Overvoorde werd van de moord verdacht. On? zijn zoon te redden bekent de ban kier de dader te zijn. De verloofde van zijn zoon dreigt zich gewonnen te geven aan het sluwe chantage- spel van de werkelijke moordenaar, die over enkele gegevens beschikt, die aan de politie niet bekend zijn. Maar dit brengt hem ten val. Het meisje ontmaskert de moordenaar en ziet weer 'n zonnige toekomst voor haar: de hereniging met de bankierszoon. Op verzoek van Mr. H. La Gro, voorzitter van het Nut, die de avond opende, laten wij een recen sie over het vertoonde spel achter wege, wijl daardoor het publiek be- invloèd zou worden, dat straks zelf over de 4 uitvoeringen haar mening kan zeggen, waarvoor een publieks prijs is beschikbaar gesteld. Na afloop van het spel bleven ve len nog een poosje na voor een ge zellig dansje o.l.v. het ensemble v. Mild uit Alphen. Geboren: Jan Christiaan, z. v. J, v. Leeuwen en G. Kortland; Christiaan Jacobus, z. v. A. v. Nie- kerk en A. v. Alkemade; Rein, z. van C. de Meijere en J. Blom; Jan, z. van K. Boer en K. Boot; Anneke, d. van P. Vink en T. Scheer; Her- manus, z. v. D. v. Rijn en C. Wa- gensveld; Pieter Johannes, z. v. H. Oostveen en A. de Lange. Ondertrouwd: Cornelis Schermer, 28 j. en Johanna Gerarda v. Rooijen 30 j.; Willem Westerhuis, 31 j. en Johanna v. Winkel 29 jaar. Getrouwd: Willem Izak Treur, 25 j. en Jenny Anthonia Op 't Land, 26 j.; Sander Soetens, 28 j. en Pie- ternella de Jong, 26 jaar. Overleden: Stoffel Derk Kits, 66 j., weduwnaar van C. L. Möhring. BOSKOOP N.R.K.M. jubileert. De R.K. Boskoopse Middenstand maakt zich op om haar 35-jarig bestaan te vie ren en tevens het 30-jarig bestaan van de Handelsavondschool te her denken. Ter gelegenheid hiervan is door de leden een vaandel geschon ken, hetwelk gisteravond in tegen woordigheid van vele leden door de pastoor werd ingezegend. Het vaan del is vervaardigd door de zusters Franciscanessen te Amsterdam, naar een ontwerp van pater Randag o.f.m. eveneens te A'dam. Het stelt St. Ge- rardus Majella de schutspatroon der vereniging voor op een lichtblauwe achtergrond, waarboven de woorden „Boskoop 1913" en onder „R.K. Mid denstandsbond" en het wapen van Boskoop. Zondag wordt de Hoogmis te 9 uur opgedragen voor de levende en overleden leden van de ver., ter wijl Donderdagavond de feestavond wordt gehouden. Feestavond G.D.S. De R.K. Sportvereniging G.D.S. hield Don derdagavond haar zo langzamerhand traditioneel geworden feestavond. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat deze avond eigenlijk een combinatie was met de aan de leden beloofde avond voor hun mede werking aan de zo succesrijke fancy- fair, waarom er deze keer een bij zonder cachet aan was gegeven en wel door het engageren van het ge zelschap Gersé uit Rotterdam. Het gezelschap wist met leuke schetsjes vlotte accordeonmuziek etc. de stamp, volle zaal al spoedig te boeien en dit bleef zo tot het eind. Een gezellig bal was het slot van deze succesvolle avond. HAZERSWOUDE (Gr.) De K.A.B. vierde feest. De K.A. B herdacht het zestig jarig bestaan van de Kath. Arb. Beweging in het Bisdom Haarlem. De plechtige H. Mis en algemene H. Communie, waarna het gezamenlijk ontbijt in het parochiehuis manifes teerde reeds de krachtige eenheid van onze Kath. arbeiders. De onder linge samenwerking had ook reeds muziek en zang voortgebracht en daardoor een sfeer geschapen van een echt familie-feest. De heer P. Uljé had de leiding en wist de tussen het smakelijk ontbijt hart en geest te voeden met een kracht nummer zang en enige toepas selijke gedichten. Na het lof begon de grote avond. De voorz., de heer M. Heymans, wist weer op zijn bekende pakkende ma nier de toehoorders te boeien met een geschiedkundig overzicht van ontstaan en groei van de beweging. Het was voor de voorzitter een ware voldoening de vele notabele genodig den te begroeten, onder wie ook de Burgervader, raadsleden, kerk- en armmeesters. De K.A.B. van Groenen dijk geniet niet alleen belangstelling, maar daadwerkelijke waardering van heel de parochie. Het zangkoor van de K.A.B. onder de begeesterende leiding van de heer P. Uljé. culturele leider van de afdeling, bracht een op gewekte stemming met een paar num mers'. Dit eerste optreden was weer een nieuw teken van leven, groei en samenwerking. De K.A.B. in Groenen dijk leeft. Een nieuw bewijs van jon ge kracht volgde: de opvoering van het toneelstuk „Het hoogste goed". De heer P. Uljé wist verborgen talen ten naar voren te brengen, die de avond tot genotvolle en tevens leer rijke uren maakten. Maandagavond vond de tweede op voering plaats. Vooral de jongeren vormden het publiek. Voor hen was het onderwerp van „Het hoogste goed" wel bijzonder van opvoedkun dige waarde en betekenis. Zo stond de feestviering van de K. A.B.-Groenendijk in het teken van samenwerking en groeiend leven. HOOGMADE Missie-zondag. Niet deze week is het Missie-Zondag, zoals in Sur- sum Corda staat, maar volgende week 24 October. Morgen is er Alg. H. Communie voor de leden van de Derde Orde en Zondagmiddag half drie Lof. NIEUWVEEN HEEL NEDERLAND EEN TELEVISIE-APPARAAT? De adjunct-regeringscommissaris voor het radio wezen en de Nederlandse Radio Unie hebben bij Philips in Eindhoven een televisiedemonstratie bijgewoond en besprekingen gevoerd over de mogelijkheid de televisie voor Nederland in te voeren. V.l.n.r.: de heren M. Franken, direc teur van de N.V. Philips Verkoop Mij. voor Nederland, Pater Kors, Voorzit ter van de N.R.U., Mr. Ph. de Vries, adjunct-regeringscommissaris. Ir. R. E. Loman Trip. technisch directeur van de Hoofdindustriegroep Appara ten, en R. H. F. J. Wubbe, secretaris van de Techn. Dienst van de N.R.U. WOUBRUGGE Geboren: Carolina d. v. C. Camf- ferman en L. Kamper. Cornelia Adriana Johanna, dochter van A. Smits en A. v. Rijn. Getrouwd: H. A. v. Velzen en M. C. Hillenaar. Over1 eden Nicolaas Christiaan van Dam 32 j. ZOETERWOUDE K.A.J. Weet u nog van Woens dagavond 6 October j.l.? Ja, het was een knal-avond. Het draaide goed. Maar nu, Kajotters, nu gaan we in werkelijkheid draaien. We hebben Maandagavond 18 October na het Lof de eerste vergadering in ons winter- programma. Deze bijeenkomst gaat gepaard met het kiezen van een nieuw bestuur. Wij rekenen op u aller aan wezigheid. Het Bestuur. ZWAMMERDAM Kringvoetbal. van de beker en krans welke schikbaar waren gesteld voor het le en 2e elftal, dat in de buurtcompe- titie de beste resultaten behaald had en ter bespreking van de plan nen voor het volgend jaar, kwamen de besturen van de voetbalvereni gingen K.D.O., Nieuwkoop, Altior, en Nic. Boys met de twee winnen de elftallen onder leiding van de heer Th. A. Hijdra in café Veen- boer bijeen. Deze verrassende prijs uitreiking vond plaats met harte lijke gelukwensen aan de aanvoer der van K.D.O. en van Nic. Boys 2. Na afloop van de competitie zul len weer onderlinge buurt wedstrij den worden georganiseerd, waarbij besloten werd dat het vormen van een kringelftal om technische reden een jaar zal worden uitgesteld. Met het voornemen om een spor tieve geest en de gevormde vriend schap over te brengen op de elftal len werd deze zeer geanimeerde bijeenkomst onder dank door de heer Hijdra gesloten. Geboren: Klazina Maria, d. van G. 'Langerak en G. de W'it; Eliza beth Willemijntje, d. van P. Brou wer en J. Verheul; Maas, z. van A. van 't Hoog en P. Boekhout; Maria Johanna, d. van J. v. Lienden en J. Verweij; Metje Geertje, d. van A. Blanken en G. v. Meijeren. Ondertrouwd: Jacobus Hendricus Voor uitreiking Disseldorp, 24 j/ en Wilhelmina Jo hanna Severs, 19 j. te Harmeien. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Ongewone belangstelling Gister middag werd de Groentenveiling ver eerd met een bezoek van burgemees ter Woldringh v. d. Hoop en de wet houders van Leeuwen en Ktleen. Het college werd door het bestuur rond- geiid en nam met belang£to11?ng kennis van de gang van zaken aan de veiling. LEIDSCHENDAM Geboren: Wilhelmus Maria, z. van J Roozenburg en M. J. Overvliet. Maria Helen Theresia, d. van B. J. van Vliet en A. C. van den Bos. Overleden: G. F. Biezeno 90 j., we duwnaar van J. H. H. Bar; Marinus Hnedrik, 10 dagen, z. van M. L. Waaijer en M. J. van Veen. NOORD WIJK Schaken D. Notenboom II speel de tegen het eerste tiental Sassen- heim. Voorlopige uitslag 45, maar zal vermoedelijk 55 worden. SassenheimD.N. II; D. BuysA. Wijnand 1-0, C. v. d. LipP. F. Jave- ren 14-y,} F. v. DijkJ. J. Bizot 0-1, Joh. de JongM. Gusekamp 1-0, J. AangeenbrugF. Wiede afgeb. J. de JongF. Hoek 0-1, G. v. d. LipC. Pley 0-1, A. VerbeeA. Bonttes 1-0, A. BarnhoornG. v. Munster 1-0, H. DaanjeO. Waasdorp 0-1. Om de Coupe van Sterkenburg L. W. Turkmr Eriks 1-0, J. pi'ey J. v. d. Meer 0-1, A- Leenheer—J. Hoogeveen afgebr. J. Scheepsmaker P. Bedijn afgebr. Om de Banck en Fissing beker P. HegemanA. v. Dam 0-1 P. Lind- houtR. Eisjnger 1-0. Om de Flora Tak G. TurkP. de- Groot 0-1, J. v. d. BentC.'v. d. Luyt 0-1, J. TurkB. Cohen 1-0. Simawi De gehouden collecte ten bate van de vereniging „Simawi" heeft opgebracht f 606.63. Schietvereninging De wisselme dailles werden gewonnen door: Th. Vink 98 p. le klasse, J. P. Goudriaan 99 p. 2e klasse, N. J. Hazebroek 94 p. 3 e klasse. Geboren: Frits z. van J. J. En gelhartJurg; Arie z. van H. v. d. Nietv. Duijn; Maria A. G. d. van J. C. WarmerdamWerkhoven; Cor nelia H. d. van D. Hazenootvan 't Wout; Cornelis z. van C. Varke- visserv. d. Wiel; Jozef H. M. z. van H. J. v. Teijlingenv. Eeden. Ondertrouwd: J. Duindam en J. Vissers; J. J. Glasbergen en C. M. Steenvoorden. Getrouwd: T. Verloop en H. v. d. Niet; P. A. v. d. Ende en F. J. Koe- lewijn; J. H. D. v. d.d Bent en u Lindhout; H. van Ravensbergen en N. Barnhoorn; B. A. M. v. Rooijen en M. A. W. v. d. Weide. OEGSTGEEST MOEDERDAG. Katholieke Vrouwenbeweging. De parochie St. Willibïordus vier de, der goede gewoonte getrouw, op 11 October, de feestdag van het God delijk Moederschap van de H. Maagd Maria, haar Moederdag. Deze dag, al dus liturgisch gewettigd, werd nbgon- nen met een gezongen H. Mis voor de huisgezinnen van de parochie. De afd. Oegstgeest van de Ned. Kath. Vrou wenbeweging, bood alle gehuwden 's avonds na het Lof een feestavond aan. Pastoor Looyaard opende de bij eenkomst en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de dames in zo groten getale waren opgekomen. Nadat hij er op gewezen had. waarom zij juist oi3 11 Oct. Moederdag vierden, legde hij het doel en de werkwijze van de Vrouwenbeweging uit. Zijneerw. sprak over de invloed, die de vrouw kan uitoefenen op haar man, en zo uiteindelijk op de maatschappij. De Vrouwenbeweging wil nu, dat de vrouw haar taak dusdanig vervult, dat die invloed zo groot wordt, dat ze ook de maatschappij maakt. De Vrouwenbeweging wil haar nu geschikt maken om die invloed te kunnen uitoefenen en om met ver eende krachten de natuurlijke plaats der vrouw, die God haar heeft gege ven te veroveren, tot heil van onze m ensen-maatsch appij Daarna kwam mej. Cia van Boort aan het woord, die een korte uitleg gaf van het sprookje: „De Blinde Ko ning". Dit werd op zeer artistieke wijze weergegeven. Elk tafereeltje was een sprookje op zichzelf. Belich ting en aankleding, de muzikale om lijsting en vooral ook het gesproken woord stonden op een hoog peil. In de pauze werd aan de dames een kop je koffie en koekies aangeboden. Hierna gaf Cia van Boort: „De grap van Peerke", een kostelijk stukje in drie taferelen. Er werd telkens ge lachen om de ondeugende Peerke en de kwezel Cisca. Pastoor Looyaard sloot de avond met een gebed, en daarmee behoorde de moederdag weer tot het verleden. Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de heer N. Onderwater, timnvermansknecht bij de firma A. P. de Rooy. Onderscheiding. Tot „honorary Horizontaal: 1. niet vast, 4. buiten muur van een gebouw, 6. viuchtje, 7. achting, 9. kookvat, 10. doorweekt, vochtig, 12. en dergelijke (afk.), 14. muzieknoot, 15. niet gunstig gelegen. 18. telwoord, 19. voorzetsel. 20 mand je, 22. keurig, 24. tussenzelsel, 26. bierhal (Eng.), 27. raamscherm, 29 houten bakje, 31. levensvocht in or ganische lichamen, 33. afkorting voor selenium, 34. een der hoofdrivieren in Nederland, 36. deel van een huis, 38. wang, 40. voorvoegsel, 42. schroef vormige draad, 44. laagvlakte, 45. korte degen, 47. dreunen, 50. familie lid, 51. broeibak, 52. tot steen maken of worden, 55. gem. in Gelderland, 56. water doorlatende, 58. heeft een schip, 59. lastschip, 60. strookje, 61. voornaamwoord, 62. gem. in Gelder land, 64. boom, 66. kaarsdrager, 71. kippenloop, 73. koor van zangers, 74. zonder eer, 77. gevangenis, 78. slang vormige vis, 79. scheuren, splijten, 81. als 58 hor., 82. gele verfstof. 84. het boek der openbaringen van Mo hammed, 86. kaasworm, 87. eerstko mende (afk.), 88. stap, 89. nattig, koud, 91. mens, 92. bosgod (Myth.), 93. zuster, 94. sportterm, 96. heks, 97. tijdrekening, 99. meisjesnaam, 100. overlevering (meerv.), 102. fa milielid, 103. Amsterdams peil (afk.), 104. stuk stof, 106. vast, stevig, 103. deel van het oor, 110. landtong, 111. bewoners van Noorwegen, 113. bit ter vocht. Verticaal: 1. onderricht, 2. oude verbond (afk.), 3. als 94 hor., 4. gun stig gezind, 5. verlichten, verzachten, 6. foei, 8. muzieknoot, 9. voor, 11. houten vat, 13. boom, 14. voorzetsel, 16. rivier in Limburg, 17. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 20. speeltuin, 21. masker, 23. deel van een boom, 24. schrijft men op, 25. zonder smaak, 26. danspartij, 27. deel van het lichaam, 28. verstand, 30. aarden of metalen vaatwerk, 31. tot snippers snijden, 32. als 106 hor., 33. plaats in België, 35. voedsel, om te lokken, 36. voertuig. 37. gemalin van de zeegod Aegir (Germ. Myth.), 39. vreemde munt, 41. hevig, sterk, 42. graafwerktuig, 43. afkorting van ze kere godsdienst, 44. deel van Voor- Indië, 46. gebeurtenis, 48. lidwoord (Fr.), 49. telwoord, 50. als 39 vert., 52. ambacht, 53. gesloten, 54. zót, 57. steen, 63. achting, 64. lengtemaat, 65. korte kous, 67. de opperste rand van een dak, 63. samengedrongen menig te, 69. wandeldreef, 70. voorzetsel, 71. wiel, 72. naschrift (afk.), 73. lat werk, 75. vlug, 76. zware zoete wijn, 79. bezweringsformule, 80. voorzet sel, 83. reeks, 85. knaagdier, 86. dwaas, 90. ladder (spreektaal), 92. houding, 95. met de voet treden, 96. met een schaar doorsnijden. 98. gra vin uit het Holl. Huis, 99. schuurmid del, 100. speeltuig, 101. muzieknoot, 105. telwoord, 107. spil van een wiel, 108. plomp, 110. troefkaart, 112. oude Egyptische zonengod. Oplossingen worden tot en met Donderdag 21 October op ons bureau verwacht. Onder de goede inzenders zullen worden verloot: een verzil verde rozenkrans, een foto-etui en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. ongepermitteerd, 10. net, 11. groeten, 12. Mei, 14. Peter, 16. oog, 18. mat, 20. raster, 22. ba lans, 23. sik, 24. las, 26. lok, 28. Len te, 30. uw, 31. het, 32. ventiel, 33. die, 35. .stoer, 37. ale, 39. oor, 40. aas, 42. galant, 43. gratie, 44. kat, 47. era, 49. lares, 52. si, 53. iep, 54. negeren, 55. men, 56. driehoeksmeting. Verticaal: 1. ongerechtigheid, 2. neg, 3. Erp, 4. roet, 5. met, 6. item, 7. ter, 8. rek, 9. dienstweigering, 13. notie, 15. salon, 16. Oss, 17. gek, 18. mal, 19. tak, 21. kantoor, 24. lento, 25. stier, 27. pet, 28. les, 29. eer, 30. uil, 34. blaam, 36. paars, 37. alk, 38. ent, 40. are, 41. sta, 45. sage, 46. pers, 48. ter, 49. Leo 50. rek, 51. Sem, 52. sen, 54. N.H., 55. mi. Het aantal oplossingen was weer even groot al altijd, als de puzzle niet al te moeilijk is. Opvallend ech ter was deze keer het aantal fouten, kennelijk door nonchalance gemaakt* want bepaalde moeilijke woorden zaten er niet in. Desalniettemin wa ren er toch nog velen die de juiste antwoorden gaven. Onder hen ver lootten wij de prijzen, c^e als volgt gewonnen werden: le prijs, een sigarettenaansteker: N. van Wensen, Leidseweg 117, Voor schoten. 2e prijs: een portemonnaie, Wed. van Steijnde Groot, Zuidbuurtse weg 63, Zoeterwoude (een van onze trouwste puzzlelaarsters!). 3e prijs: een vulpotlood C. J. M. v. d- Linden, Breestraat 30, Leiden. De prijzen zullen worden toegezon- member of the Order of the British Empire (civil division)" is benoemd de heer J. L. van Eisen. WASSENAAR Onderscheiding. „The King's medal for service in the cause of freedom" is geschonken aan m'evr. C. C. van Aken-van Bueren. Geboren: Maria Helena Elisabeth Adriana Jacoba d. v. A. J. Snelder- waard en K. Kroll; Jacoba Margare tha d. v. I. Louwrier en M. Arnol- (Van onze bijzondere medewerker). Getrouw aan het de vies, dat staat geschre ven in het wapen van Zeeland, heeft het eiland Walcheren zich zo goed mogelijk ont worsteld aan de oor logsellende van bom bardementen granaat- vuur en overstroming. Ruim drie jaar is men nu bezig met herstel en wederopbouw, na dat tevoren eveneens drië jaar herstel nodig waren na de verwoes ting, die de steden Middelburg en Vlissin- gen als gevolg van de Duitse overrompeling hadden ondergaan. Nemen we bijvoorbeeld het historische marktplein van de Zeeuwse hoofdstad. Het prachtige gothische stadhuis herrijst uit zijn puinen en het is te hopen, dat het in zijn oude luister zal terugkeren. In elk ge val is het anders gesteld met die pittoreske gevel tjes op de oude markt. Zij werden door het oorlogs vuur verminkt en nu heeft men er imitaties in nieuwe steen opgetrokken. Het is natuurlijk goed bedoeld, maar het karakter is zo geheel anders geworden. Dan is er Vlissingen, de belangrijke havenstad op Engeland, waar het nog wemelt van de bunkers, be tonnen kolossen, die men niet zo maar zal kunnen opruimen. Verderop ligt Domburg eens het ge zochte vacantie-oord, maar nu in zijn natuurschoon wel zeer ernstig getroffen. Het volk wist te berusten. Overal op het eiland von den we grote stukken land met vaalbruine tinten en waarop de gewassen nog niet kunnen tieren. Het is de nawerking van het zou te zeewater, dat de Duit ser na de doorbraak der dijken met opzet binnen liet stromen. Nu, na drie jaren, heeft het zout wel is waar zijn schadelijke in vloed verloren, dank zij de geleidelijke vermenging met de regens, maar vol gens deskundigen, die wij spraken, duurt het no? wel vijf jaren vooraleer de kostelijke kleigrond weer goed bebouwbaar is. Men heeft ons aangewe zen, hoe hoog het water heeft gestaan. Op verschil lende punten reikte het tot de dakgoten der huizen. En het volk moet wel zeer veel materiële schade heb ben opgelopen. Maar dat ziet men niet meer. Geluk kig! Wij vroegen, hoe men ■al die ellende had kun nen doorstaan. En dan klonk het antwoord, zon der trots: wij wisten te be rusten. Gezegend een volk, dat zo zijn leed kon dra gen. Maar nu komt er weer kleur in het landschap.l Overal zien wij de vuur rode daken boven de hori zon. hetgeen nieuwbouw betekent. En hoe meer nieuwe woningen, hoe meer houten en golfijzeren noodwoningen kunnen ver dwijnen uit het stadsbeeld. Koe levendig bijvoorbeeld wordt alweer het aanzien van Souburg, glanzend in de weldadige najaarszon. Wij hebben er gesproken met ir J. Gerber, aan v/ie het Ministerie de wederop bouw van Walcheren heeft toevertrouwd. Heel veel woningen zeide hij, zijn na drie jaar gelukkig her steld en wederom bewoond, en het bedrijfsleven kan zich allengs beter huisves ten. Op gans het eiland zijn naast de ongeveer veertien duizend herstelde wonin gen 1500 nieuwe huizen in aanbouw; daarvan zijn er inmiddels verschillende complexen opgeleverd en bewoond. Dit herstel is natuurlijk niet gekomen zonder grote geldelijke offers. Alleen reeds in het vorige jaar moest rond tien millioen gulden worden uitgegeven voor deze woningen. Daar naast was 2-0 millioen gul den nodig voor het herstel van grote .gebouwen, we gen, bruggen enzovoort. En dan hebben wij niet eens het bedrag genoemd voor de verbetering van land bouwgronden, voor de wer ken van Rijks- en Provin ciale Waterstaat, en van de Ned. Spoorwegen. Voor de uitvoering van al deze werken komen elke Maandag veel meer dan duizend bouwvakarbeiders uit alle delen van het land naar Walcheren, waar zij huisvesting vinden in de 17 arbeidskampen, die op ver schillende punten van het eiland werden aangelegd. Maar ook de D. U. W. ar beiders, die werkzaam zijn aan het herstel van land bouwgronden en de herver kaveling maken van deze kampen gebruik. Al deze geschoolde krachten zou den een grote bouwactivi teit kunnen verzekeren, wa re het niet, dat het Rijk door het toestaan van slechts beperkte geldmid delen de materiaalvoorzie ning afremt. Dat veroor zaakt hoogspanning op de technische diensten van de verschillende gemeenten; maar deze werken met ir. Gerber voorbeeldig samen. •Hoelang dit nog zal du ren, is niet te zeggen, om dat de leider van de weder opbouw van Walcheren zijn werk allengs gaat overdragen aan de ge meentebesturen van Mid delburg en Vlissingen, en aan de komende organisa tie van de overige 17 ge- meentebesturën van het eiland. Intussen is de suikerbie tencampagne in volle gang, hetgeen ook alweer werk betekent. De opbrengst valt dit jaar lang niet te gen; men heeft ons noch tans verzekerd, dat het ge halte nu iets lager is. dus, Margaretha Corneha d. v. J. Nell en G. de Bruin, Yvonne d. v. V. J. Kellendoorn en J. A. Klumper, Pieter z. v. J. H. Leder en P. v. d. Berg, Maria Wilhelmina Josepha d. v. J. Remmers waal en P. A. Looije- stéin, Joannes Maria Nicolaas, z. v. J. C. v. Wissen en C. A. Knijnijburg Harry Willem Jan, z. v. H. J. Har- berts en V. Sallay, Marianne Alida d. v. B. A. N. S»'ats en A. M. Zoete melk, Christina Hendrika d. v. A. Marbus en |H. v. Egmond. Ondertrouwd: J. H. Landwehr en S. C. Westerhof f: T. A. Gordijn en en N. J. Evertse, G. F. Klinkenberg en Q. A. Knijnenburg, G. Hendriksen A. C. v. Schie. Overleden: Arie Kanbier 54 j echt genoot v. M. A. Guldemond; Petro- nela Cornelia Jantje Reijckers, 39 j ongeh.; Antonius Schrama 81 jaar wedn. v. M. Juffermans. ZOETERMEER Aanrijdingen. Vrijdagmorgen vonden alhier wederom 2 aanrijdin gen plaats. In tegenstelling met de vorige twee ongevallen, gebeurden deze keer geen persoonlijke ongeluk ken. Op de Zegwaartseweg kwam een bus van de dienst op Hazerswoude in botsing met een vrachtauto, die gela den met groenten achteruit de weg cpreed zonder acht te slaan op het verkeer op de weg. De chauffeur der bus, die uit de richting Zoetermeer naderde, kon een botsing niet ver mijden en raakte de vrachtwagen, waarvan de laadbak vernield werd en de groenten over de weg verspreid lagen. De bus kwam dwars over de weg te staan maar werd nog tijdig voor het water tot stilstand gebracht. Op de Bleiswijkseweg was de oor zaak het niet tijdig aangeven van ver anderen van richting. De auto stak plotseling de rijweg over en de chauf feur L. de Elzen, die met zijn wa gen achter deze dagen reed wist door krachtig reihmen en uithalen een botsing te voorkomen, maar sloeg zelf over de kop en kwam in de sloot te recht. Toeslagkaarten. De afgifte van toeslagkaarten voor bijzondere arbeid moeten door de werkgevers worden afgehaald op Maandag 18 dezer in het kantoor Dorpstraat. Medebren gen naamlijst 10e en 12e periode en stamkaarten van personen opgenomen in de „zelfverzorging".

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8