Wat brengt het voetbalprogram voor morgen? De kampioensrit 1948 der K.N.M.V. ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i NU DE VOETBALCOMPETITIE reeds enige weken draait, komt er wat tekening in de krachtsverhoudingen tussen de' clubs, die weer de strijd met elkaar hebben aangebonden. Mr.ar in verschillende afde lingen valt toch 'n niet te ontkennen wisselvalligheid te constateren, wel ke erop wijst, dat ook het voetbalspel een kansspel is, van verschillende factoren afhankelijk. Wie zullen winnaars zijn? 't Is daarom ook, dat men zich elke week weer opnieuw kan afvra gen: wie zullen morgen weer win naars zijn? Intussen, de belangstel ling voör het spel blijft onvermin derd voortduren. Tienduizenden en honderdduizenden bevolken de groe ne voetbalvelden en meer dan in andere jaren werkt het weer mede om het verblijf, dok te dien opzichte zo aangenaam mogelijk te maken. In de eerste klasse van District I gaat de belangstelling morpen voor namelijk uit naar de grote strijd StormvogelsXerxes. Weliswaar staat Blauw Wit thans aan de kop, maar Xerxes heeft met een verlies- punt minder de beste kansen. Of de Rotterdammers in staat zullen zijn de gehele winst in IJmuiden weg te halen, valt nog te bezien. Ook Ajax wel niet een van de sterkste clubs in dit seizoen! verloor met niet minder dan 40 van de Stormvo gels. In District II moeten we V.S.V. een behoorlijke kans geven om zich op Neptunus te handhaven, hoewel deze Rotterdammers blijkens hun 31 zege op Feijenoord niet te onderschat ten zijn. Wat de strijd in de 2e klas A moet worden, valt nog moeilijk te voor zeggen. U.V.S. heeft zich Zondag lelijk in de kaar* laten kijken en gedemonstreerd hoe zwak het voor- hoedespel is. Maar, U.V.S. is ook zo: als het lukt, dan kan het er lustig op los gaan. Morgen tegen R.F.C. moet er gewonnen worden willen de Leidenaars niet op het tweede plan geraken! In de 3e klasse A krijgt L.F.C. be zoek van het leidende T.Y.B.B. We zijn benieuwd wat de geelzwarten hier zullen klaar maken. Erg sterk lijkt ons de Leidse ploeg niet te zijn. doelpunten maken schijnt ook al niet een van de beste kv/aliteiten van het elftal te zijn. Alphen zal het niet gemakkelijk hebben tegen H.B.C., vooral wijl.de Rijnbewoners tot heden weinig pres teerden. Wat Rodenburg en S.J.C. zullen laten zien valt moeilijk te voorspel len. De Leidse blauwzwarten achten we wel in staat tot een gelijk spel. In 3B Wassenaarde Musschen, in 3C VOSBlauw Zwart, alle vier ongeveer gelijkwaardige krachten, hetgeen in de uitslagen wel tot uit drukking zal komen. Docos gaat morgen op bezoek bij de hekkesluiter Alph. Boys. Willen de Leidenaars de strijd met Rouw koop volhouden, dan dient er in A.lphen gewonnen te worden, maar we weten, dat de Boys zich daarte gen met alle krachten zullen weren. Rouwkoop heeft een goede kans tegen Lisse. V.V.S.B. kan winnen van Hillegom en Teylingen zal alle 'trachten moeten inspannen voor een {elijk spel -tegen B.S.M. In de 4e klasse B heeft A.S.C. Zon- tag danig teleurgesteld. Na de eerste vedstrijden dacht men, dat de Leid- e Roodzwarten weer zo uit de vier- le klas zouden lopen, maar Alphia vas de eerste club, die hun een halt oeriep. Aan A.S.C. nu te bewijzen f de tegenvaller van Zondag een ingelukje was, of dat men er an- ,ere conchisies uit moet trekken, 'egen H.D.V. hébben ze in ieder eval een kans. Alphia kan winnen van V.V.D., naar Bodegraven zal het bij Te Wcrve niet gemakkelijk hebben. D.O.S.R. uit Roelofarendsveen ptelt tot heden erg teleur: slechts tirie punten uit vijf wedstrijden is een aantal, dat we de laatste jaren niet gewend waren. Morgen tegen SOA hekkesluiter met vijf ver loren wedstrijden kan in ieder geval gewonnen worden. A.V.V. Het eerste elftal is Zondag vrij en kan zich voorberei den voor de wedstrijd tegen Tone- gido. De thuiswedstrijden zijn 14.30 uur AVV 2—Texas 2, 13.15 uur AVV 4WIK 4, 12 uur AVV a—Quick Steps en de uitwedstrijden Wilhelmus 3AVV 3, Westlandia AVV b, D.H.L.—AVV c. Wet. Boys Het programma voor morgen vermeldt voor Wet. Boys I een rustdag en voor Wet. Boys II een thuiswedstrijd tegen Roodenburg VI Aanvang 1.20 uur. Stompw. B. II Wet. Boys II te 2.40 uur. Warmunda aWet. Boys a te 1.20 uur, Lisse c Wet. Boys b te 1.20 uur, Wet. Boys adsp.St. Bernardus adsp te 12 uur. Docos. Docos 1 gaat morgen naar Alphense Boys. Vertrek per bus vanaf de Papenstraat om 1.15 uur. Docos 2 speelt thuis tegen ASC 4 om 2.30 uur. Ook het derde fungeert als gastheer, n.l. voor Roodenburg 5. Aanvang 1.15 uur. Van het vierde elftal verwachten wij, dat zij het eerste komen aanmoedigen. Junioren: Docos aAlph. Boys a 12 uur. B vertrekt per fiets om 12.30 uur vanaf de remise naar KRV a. C eveneens per fiets vanaf de Zijl poort om 11 uur naar WOA. De d- jun. gaan ook per fiets en wel naar Warmunda b. Vertrek 11.15 uur van af de Beestenmarkt. D.O.S.R. Voor D.O.S.R. I mor gen een kans op een overwinning te gen SOA 1. Aanvang 2 uur en ver trek per autobus om half een. Voorts DOSR II—ASC III te 2.40 uur, Lug- dunum IVDOSR III te 2.30 uur. vertrek 1.15 per fiets. DOSR IV ASC VII te 1.20 uur, LDWS VI— DOSR V te 12 uur. Vertrek 10.45 uur p. fiets. VVSB a—DOSR a te 1 uur Vertrek 11.30 p. fiets. WSB b DOSR b te 12 uur Vertrek 10.30 p. fiets. DOSR cUDO b te 12 uur. Altior Voor Altior I staat Zon dag een zeer belangrijke wedstrijd op het programma. Zij zullen n.l. Meerburg I als gast op bezoek krij gen. Aanvang half 3. Altior II gaat naar VVLV 3, Altior 3 naar Oranje Groen 3, Altior A jun.Teylingen A jun. Altior B. junTeylingen C. jun De adsp A. spelen Zaterdag tegen Alphense Boys adsp A in Alphen. Dus alle elftallen zijn bezet. „U. D. O.". Het eerste elftal heeft wederom een thuiswedstrijd en ontvangt om 2 uur Lisse 3. Het twee de speelt eveneens thuis en wel om 12 uur tegen LDWS 4. Het derde elf tal gaat naar Sassenheim en ont moet daar om 12 uur Teylingen 4. Vertrek per fiets om 11 uur. UDO a gaat een zware wedstrijd tegemoet tegen SJC a in Noordwijk. Aanvang 1.20 uur, vertrek per fiets 12.15 uur. UDO b onderneemt de reis naar Roe lofarendsveen om daar te 12 uur uit te komen tegen DOS c. Vertrek per tram van Leidse Buurt 10.30 u., per bus van Beestenmrakt Leiden 11 uur. De adspiranten spelen Zaterdagmid dag 2.45 uur in Warmond tegen War munda a. Vertrek per fiets om 2 u. Hazerswoude. Zaterdag om 4 u. ontvangen onze adsp. de dito's var. Meerburg. Zondag gaan de senioren op bezoek bij Warmunda 3. Aanvang 2.30 uur, vertrek per fiets om 1 uur. „Spelpeil" Tussen 10 uur 's morgens en half I 's middags zijn de 195 deelnemers aan de kampioensrit 1948 der K.N. M.V. gestart. Het was gistermorgen in de Eierhallen te Barneveld een gezellige drukte bij het controleren en keuren van de mahines. Mede dank zij het goede Veer, waren de jonge en oude deelnemers, onder wie bekende figuren uit de amateur mo torsportwereld, in een voortreffelijke stemming. De Barneveldse motorclub zorgde ter aanmoediging voor een typische plaatselijke attentie in de vorm van een portie harde eieren. Voor de start der motorkemphanen uit de poort van de Eierhallen be stond grote belangstelling. Alle rij ders waren voorzien van een route- en controlekaart, waarop zij precies de tijden, die zij mochten gebruiken van controlepost tot controelpost had den genoteerd. De wegaanduidingen waren door de K.N.M.V. verzorgd, zodat het er op aan kwam de ogen goed de kost te geven en op het horloge te letten. Om het veld niet te veel in elkaar te laten lopen, lie ten de K.N.M.V.-officials in ploeg- jes van 3 man om de 2 minuten star ten, tussen de verschillende klassen werd een tijdruimte van ongeveer een half uur genomen, zodat het starten 3 y» uur duurde. Behalve van de mo torsport hadden de deelnemers, nioren, senioren, militairen en poli tiemannen volop gelegenheid te ge nieten van het prachtige herfstweer, terwijl zij over de slingerende, lan delijke routes snorden. Het eerste traject was 391.4 k.m. lang en liep van Barneveld via Arnhem, Culem- borg naar Zaltbommel, Hedel tot Grave, waar de le grote rust werd gehouden. Van Grave ging de tocht dan verder naar Horst, Roermond, Valkenburg. Uit de individuele deelnemers wa ren een antal teams gevormd b.v. voor verschilelnde merken, militaire teams en een team van de Haagse politie. Het enige buitenlandse team dat meedeed was een Tsjechisch C. Z.-ploeg in de B-klasse. In de beste stemming hebben de deelnemers van de kampioensrit van de K.N.M.V. gisteravond tussen 8 en II uur Valkenburg bereikt. Er zijn zeer weinig uitvallers en men be schouwde over het algemeen dit- eer ste gedeelte dat liep van Barneveld, Arnhem over Arnhem en vandaar langs de dijken naar Grave, als licht. Ook de rest van Grave door het Bra bantse en Limburgse land naar Val kenburg werd niet te zwaar bevon den, ook al was de duisternis in het begin van de avond wel een handicap. Zodra de duisternis was gevallen kwamen er ook enkele valpartijen voor. Het „beste" valpartijtje ge schiedde in de Betuwe, toen een B.M. W.-rijder in volle vaart pardoes in een sloot terecht kwam. Met behulp van omstanders bracht hij de machi ne weer op het droge, stapte op en reed verder het parcours uit. Het grootste deel van de deelnemers heeft tot dusverre zeer weinig straf, punten. Over het algemeen is het oordeel: „dat het parcours machtig goed uitgezet is, maar", zo redeneert men,' „in de nacht zal het parcours wel wat zwaarder worden". Er is na melijk door het heuvelachtige land rond Valkenburg een zeer zwaar tra ject uitgezet waarop men zich ge makkelijk kan verrijden. Allen zijn echter goedsmoeds, vooral omdat de maan een prettige extra verlichting is. Na twee uur rust te Valkenburg ging de tocht door Limburg naar Geldrop waar hedenochtend accelera tie- en remproeven werden gehou den. De militaire en politie autoriteiten zijn deze eerste dag zeer tevreden over de prestaties van hun man schappen. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Morgen ï'ijdt de A-klasse 70 K.M. tijdrace; B-klasse 50 K.MC-klasse 35 K.M. en de Ju nioren 17 y2 K.M. Alle catagorieën rijden voor een wisselprijs, die 2 maal achter elkaar of 3 maal in het geheel moeten ge wonnen worden. Start 9 uur aan de Zijl. BILJARTEN. In de zo juist begonnen competi tie van de L.S-B. werden o.a. de volgende partijen gespeeld in een wedstrijd in de eerste klasse d.i. de hoogste afdeling van de L.S.Ö. com petitie. Wit: X. Zwart: U. I. e4, c5; 2. Pf3, Pc6; 3. d4, cxd4; 4. Pxd4, Pf6; 5. Pc3, d6; 6. Le2, e6; 7. Le3, Le7; 8. 0—0, 0—0; 9. f4. Kh8; 10. a3, e6; tot dusver valt er niets op te zeggen, 't is vrijwel alles volgens het boekje. II. Pxc6(bijna altijd ongunstig voor wit. Het zwarte centrum wordt versterkt) bxc6; 12. e5 (heft de spanning maar ineens op) dxe5; 13, l"xe5, Pd5; (Nu verwacht men Pxd5 of desnoods Ld2 maar er komt:) 14. Dd2, Pxe3 (daar gaat wit's mooie loper) 15. Dxe3, Tb8; (En nu staat zwart niet minder, maar moet toch bedacht zijn op een nogal rake aan val op zijn rochade-stelling bijv', door Ld3 Dh3, Pe4 na voorbereiding (Khl, Tadl); het gaat echter anders) 16. b4, a5; 17. Da7 (Er is een pion te winnen, ten koste van een hopeloze stelling en meer nog!) Tb7; 18. Dxa5, Dd4t en Wit verspeelt een paard. 19. Khl, Dxc3; 20. Ld3, Dd4; 21. Da4 (voor de zwakke c-pion geeft wit zijn enige hoop: e5) Dxe5; 22. Dxo5, Ld6; 23. g3 (en daartoe te worden gedwongen terwijl Lc8 nog op het bord is) Tc7; 24. Dd6 (opgeven is beter), Lb7f; 25. Kgl. Dd5; 26. Le4, Dxe4; 27. Dxd6„doek". Wit: XX; Zwart U U. 1. e4, e5; 2. Pf3, Pc6; 3. Lc4, h6 ide bekende zet van „niks"); 3. a3, Pf65. d3, a6 (idem); 6. b4, Le7; 7. Pc3, 00; 8. h3 (als voorbereiding voor een pionnenstorm niet kwaad, maar dat blijkt niet de bedoeling) Ph7; (en dat paard stond op f6 lang niet slecht) 9. 00, Lf6; 10. Pd5 (daar gaat de loper alweer) d6; 11. Pxf6f, Pxf6 (zie zo. zwart heeft een loper met tempowinst voor wit, op geruimd) 12. Ph4 (dat had na Pxe4, dxe4, Dxh4 wit een pion kunnen kosten) Pe7; 13. f4!. Pd7; 14. f5 (wit begint aan dat zwarte gehaspel een einde te maken Kh8; 15. Tf2, c6; 16. Dfl, Db6; 17. Del, Dc7 (intermez zo: een damesdansje) 18. Le3 Pf6; 19. Dd2, Peg8; 20. g4, De7; 21. g5, Ph7 ('t concours hippique) 22. Lxf7! (allicht) Pxg5ü! (een dame komt er niet zo zeer o.p aan. Dè zet was na tuurlek ook hier: opgeven!) 23. Fg6t, Kh7; 24. Pxe7, Pxe7; 25. Lg6f, Pxgo; 26. fxg6f, Kg8; 27. Txf8f; Kxf8; 28. Lxg5, hxg5; 29. Df2f. Ke8; 30. Df7f, Kd8; 31. Dxg7 en.... nanogenige.... zetten gafzwartop! Men mag niet, nooit generaliseren. Deze voorbeelden zullen hopelijk uitzonderingen zijn. Maar, het zijn partijen uit een wedstrijd in de hoofd groep van de L.S.B. competitie. We zouden zo zeggen: Er moet iets gedaan worden in de L.S.B. (en misschien of waarschijnlijk ook in de ander bonden) ter bevordering van het schaakpeil. Met de 1091 com petitie-partijen alleen komt men er niet. Er zullen dit seizoen in de L. S. B. 156 competitiewedstrijden ge speeld worden. Dat zijn dus ruim anderhalf duizend! partijen. Daar mede bewijst de competitie een be langrijke bijdrage te leveren voor de zo hoog nodige beoefening van het spel, terwijl het ook van grote pro pagandistische waarde is. Maar daar mag geen bonds-, noch clubbestuur mede tevreden zijn. Men moet de leden niet alleen gelegen heid bieden te oefenen, men moet ze, meer nog helphen het spel beter te leren, beter te begrijpen en dus er meer van te kunnen genieten. De clubbesturen moeten, liefst wekelijkse, cursusuurtjes op de club avond laten geven. De besproken partijen in het Tijdschrift van de K.N.S.B., dat ieder lid ontvangt zou den door de „cracks" in de club ge demonstreerd kunnen worden. Er is stof genoeg te vinden. Clubbestuurderen, bezint u hier eens op. Uw leden zijn, ongetwij feld, enthousiast genoeg. En gij be wijst hen en 't schaakspel een grote dienst. W. H. van der Nat. HANDBAL De Bataven. Het programma voor morgen luidt als volgt: 1 uur heren, 3 uur dames, terrein Da Costa- straat. TAFELTENNIS Na diverse zeer enerverende wed strijden wist de Leidse ploeg Delft met 2218 eronder te houden. Zowel Delft als Leiden hadden hun sterk ste spelers en speelsters in de strijd 'geworpen. In het le Leidse team behaalde Klinkenbergh drie overwinningen, v. d Post en Burgthouwt scoorde elk een punt. J. v. d. Post gaf prima partij en wist van de vijf games wel ke hij verloor er drie boven de twin tig te brengen. De Delftenaar Elshof had totaal niets in te brengen en be hoorde zeer zeker niet in het eerste team thuis. De eindstand werd een 64 overwinning voor Leiden. Ook het 2e Leidse team weerde zich dapper. De beide Sleutelspelers behaalde elk twee royale overwinnin gen. Molenaar en Leitens (Delft) VEERE VOORTAAN VISVEILING. Het oude Zeeuwse plaatsje Veere krijgt een eigen visafslag, waarvoor men druk bezig is het gebouw te doen verrijzen. In December zal de haring en de garnalen hier kunnen worden aangevoerd om te wordeiï geveild. hadden geen van beiden veel tegen Filbry en Huijing in te brengen. De A.L.T.C.-er Schild, die alle sets in drie games speelde, was niet best te gen Delft opgewassen, doch won ten slotte nog een set tegen Leitens. De eindstand werd 55. Het 3e Leidse team behaalde in to taal slechts drie punten, waarvan er. twee gescoord werden door de A.L. T.C.-speler D. Heynis. Heynis weerde zich uitstekend. J. Verhoogt (Sleut.) won een set en Visser kan het niet tot een tegenpunt maken. Delft won hier met 73. Het bleef echter bij deze ene Delftse overwinning, want het Leidse damesteam won met de hoogste cijfers, n.l. 82. De dames Filbry en den Burger wonnen al hun sets in twee games. R. Ruigrok won twee sets en verloor haar party te gen mej. Kortekaas. De strijd voor beide partijen was zwaar. Leiden heeft hiermede echter voor de zoveelste maal bewezen over een behoorlijke tafeltennisploeg te beschikken. BOKSEN EUROPESE TITEL WELTER- GEWICHT VRIJ. Naar het Parijse blad „L'Equipe" meldt heeft Robert Villemain, houder van de Europese titel weltergewicht, definitief afstand gedaan van zijn ti tel en zal hij 18 November per vlieg tuig naar New York vertrekken, waar hij op 3 December tegen La Motta zal boksen. In de Parijse bokskringen wordt nu verwacht, dat binnen korte tijd een competitie zal worden gehouden voor de Europese titel, waaraan waarschijnlijk onze landgenoot Giel de Roode, de nieuwe Franse kampioen Walzack, de Italiaan Minelli en de Brit Roderick zullen deelnemen. De uitslagen van de gisteren te j Apeldoorn gespeelde biljartwedstrij- j den, die t/m Zondag duren, hoofd- j klasse cadre 35/2 om de zilveren ]Gé- j denknaald-vaas luiden: Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Z warte Doris lx»! De Jong 400 6 131 66.66 Brink 54 6 41 9.— Schmidt 400 6 136 66.66 Monch 122 6 63 20.33 Franken 400 5 294 80.— De Kleine 121 55 45 24.24 Poyct 400 16 265 25.— Gruythuysen 277 16 72 16.62 De Jong 400 10 139 40.— De Kleine 359 10 118 35.90 Gruythuysen 400 11 135 36.36 Schmidt 191 11 80 17.36 Pbyct 400 9 252 44.44 Mönch 259 9 85 28.77 Franken 400 15 74 26.66 Brink 304 15 53 20.26 De stand na 4 partijen is: De Jong Poyct Schmidt Franken Gruythuysen De Kleine Mönch Brink 6 40 139 6 45 294 41.02 29.09 36.77 35.15 21.73 23.23 33. Suze geeft de zak aan het mannetje en waarschuwt: „Pas goed op en wees vooral vriende lijk tegen Hendrikha! ha!" „Ha! Ha!" zegt het mannetje met nadruk, „Vooral vriendelijk!" „Precies!" grijnst Suze en stuift weer weg, omdat ze, voordat ze wegging, de aardappelen op het •vuur gezet had. Intussen is het ons natuurlijk .allang duidelijk geworden dat Suze de keukenmeid een dubbel leven leidt, ze is vèst niet zo on schuldig als ze zich gewoonlijk voordoet Bimmelbam heeft ook deze ge volgtrekking gemaakt en hij sluipt nu naar Nummer Drie om hem de zak afhandig te maken. Maar het blijft slechts bij een voornemen, want juist als hij zijn hand naar de zak uitsteekt krijgt hij een onweerstaanbare kriebel in zijn neus. „Hahaaa TSJIE niest Bimmelbam en voordat hij zich kan herstellen heeft het mannetje zich bliksem snel omgedraaid en geeft hem met een dikke tak een verschrik kelijke slag op het hoofd. „Oeioei!" zucht Nummer Drie, „Alweer een klap in dit verhaal. Het wordt beslist eentonig. Ik zeg, eentonig. Maar ik kon zo gauw niets anders bedenken.... Hoewel ik toe moet geven dat deze methode snel en afdoende werkt. Werkt, zeg ik. Jammer dat ik geen revolver gebruiken mag en zo, want daar drómen de kinderen die dit verhaal lezen vanEn dat wil ik beslist niet, want eigenlijk ben ik een grote kindervriend. Kindervriend, zeg ik. Nu is er echter nog een belangrijk pro bleem op te lossen: Waar laat ik nu Bimmelbam?" Hij krabt zich peinzend aan zijn kin. „Naar het hoofdkwartier van Zwarte Doris! Natuurlijk!" beslist hij en hij be geeft zich meteen op weg. De be wusteloze Bimmelbam sleept ach ter hem aan. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHACHRISTIE 28) „Tja... 'n paar mensen weten het natuurlijk. Ik en Bundie. En de po litie. En Cartwright. En begrijpe lijkerwijs m'n hele dienstpersoneel." Lomax kreunde. „Hou je kalm, kerel, hou je kalm," zei Lord Caterham bezorgd. „Als je maar iets had wilden eten! Je be grijpt toch wel, dat ik een lichaam, dat vermoord is, niet stil kan houden Het moet begraven worden en al die dingen meer. Heel jammer, maar niets aan te doen: Lomax werd opeens heel kalm. „Je hebt gelijk, Caterham. Dus je hebt de plaatselijke politie er in ge haald. Dat is niet goed. We moeten Battle zien te krijgen." „EatVe! Battle! Wie is Battle?" vrotg Lord Caterham met nadenkend gefronste wenkbrauwen. „Battle is hoofdinspecteur, Battle van Scotland Yard. Een man van bui tengewone discretie. Hij heeft de be treurenswaardige geschiedenis met de Partij-kas voor ons behandeld." „Wat is dat geweest?" vroeg Lord Caterham geinteresseerd. Maar Lomax had juist de ontdek king gedaan, dat Bundie nog steeds in de kamer was en zich nog juist bijtijds herinnerd, dat hij eveneens in alles discretie moest blijven be trachten. Hij stond op. „We mogen geen tijd vetmorsen met praten. Om te beginnen moet ik een paar telegrammmen wegsturen." „Schrijf ze op, dan geeft Bundie ze telefonisch op." Lomax schroefde zijn vulpen los en begon ongeloof'ijk snel te schrij ven. Toen het eerste telegram klaar was, schoof hij het Bundle toe, die geintereseerd begon te lezen. „Alle mensen, wat een naam," zei ze. „Baron, hoe heet hy in 5s hemels naam?" „Baron Lolopretjzyl." Bundie knipperde met haar ogen. „Ja nu zie ik het, maar het zal een toer zijn om het de juffrouw op het postkantoor aan haar verstand te brengen." George ging in hetzelfde vlugge tempo met schrijven voort. Toen hij klaar was, gaf hij het resultaat van zyn werk aan Bundie. Daarna keerde hij zich tot de heer des hui zes. „Het beste, wat jij kunt doen, Ca terham. „Ja," zei Lord Caterham ongerust. is alles aan mij overlaten." „Met alle soorten van genoegen," zei Lord Caterham bereidwillig. „Ik was juist tot dezelfde conclusie ge komen .De politie en 'dr Cartwright zijn in de vergaderzaal met het... eh... lichaam, je weet wel. Dus als je ze spreken wilt.Ik stel het huis en alles wat er bij behoort geheel tot je beschikking. Doe maar wat je wilt." „Buitengewoon welwillend," zei Lo max. „En als ik je misschien ergens over moet spreken..." Maar Lord Caterham was al' door de deur in de verste hoek verdwenen Bundle had zijn gemanoeuvreer, om dat doa! te bereiken, met een geamu seerde glimlach aangezien. „Ik zal die telegrammen nu maar even gaan versturen," zei ze. „U weet de weg naar de vergaderzaal?" „Ja, Lady Eileen." Met een lichte buiging voor ziin gastvrouw ging Lomax de kamer uit. HOOFDSTUK XI. Lord Caterham was zó bang, dat Lomax hem niet éénmaal, maar ver scheidene malen zou moeten spreken, dat hij de gehele verdere ochtend be steedde aan een inspectie-reis door de terreinen om het park van „De Schoorstenen" zelf. Ten slotte dreef de honger hem naar huis. „En," re deneerde hij, „nu za.' het ergste ook wel achter de rug zijn." Hij sloop door een kleine zijdeur het huis binnen. En vandaar, door een tamelijk donkere gang, naar zijn heiligdom. Hij dacht, dat niemand zijn terugkomst bemerkt had, maar daarin vergiste hij zich. Hij zat nog geen minuut in zijn gemajkkelijke stoel of er werd geklopt. En op zijn „ja" kwam Tredwell binnen. „Neem me niet kwalijk, mylord." „Wat is er nu weer, Tredwell?" „Mr. Lomax heeft gevraagd, of hij u, dada1 ijk als u thuiskwam, in de bibliotheek, mocht spreken." Op die discrete manier bracht Tred well ter kennis van zijn heer en meester, dat hij nog niet thuis behoef de te zijn, als hij dat liever niet wil de. Met een zucht stond Lord Catertiam op. „Het moet toch, of ik het nu of straks doe. In de bibliotheek, zeg je?" „Ja, mylord." Met een tweede diepe zucht zette Lord Caterham zich in beweging en na een wandeling van een paar mi nuten door het kasteel zijner voor ouders stond hij voor de bibliotheek deur. Hij draaide de knop om; de deur was gesloten. Hij begon te ram melen met de knop en na even wach ten werd de sleutel van binnen om gedraaid, de deur ging een paar cen timeter open, het gezicht van Lo max verscheen voor de opening en gluurden achterdochtig naar buiten. Bij het zien van Lord Caterham maakte de achterdocht plaats voor 'n bijna vaderlijke welwillendheid. „Ah, Caterham, kom binnen. We stonden ons juist af te vragen, wat er met jou gebeurd zou zijn!" Lord Caterham mompelde iets over plichten tegenover de bezitting en reparaties voor zyn pachters, wrong zich door de kier heen en kwam kleintjes het vertrek in. Behalve Lo max waren er nog twee mannen aanwezig. De ene was kolonel Mel rose, de plaatselijke hoofdinspecteur en de andere een onbekende, een ste vig gebouwde man van middelbare leeftijd, met een gezicht, dat opval lend was door het ontbreken van enige uitdrukking. Hoofdrechercheur Battle is een half uur geleden gearriveerd," licht te Lomax Lord Caterham in. „Hij heeft met inspecteur Badgworthy ge confereerd en heeft dr Cartwright gesproken. Nu wil hij het een en ander van ons weten." Lord Caterham begroette Mei!rose als goede bekende, verwelkomde hoofdreohercheur Battle op ouderwets hoffelijke manier en ging zitten. De andere namen eveneens plaats. „Ik hoef je zeker niet te zeggen Battle," zei Lomax, „dat dit een zaak is waarbij de grootst mogelijke dis cretie betracht moet worden." De politie-beambte knikte op een manier, nonchalant en toch een tikje ongeduldig die Lord Cater ham buitengewoon sympathiek aan deed. „Dat komt wel in orde, mr Lomax. Maar wij moeten alles weten, a'les zonder voorbehoud! Nu is mij ge zegd, dat de naam van de heer, die is doodgeschoten, graaf Stanislaus was. Is dat zijn ware naam?" „Neen." „Wat was zijn ware naam dan?" „Prins Michael van Herzo-Slowa- kije." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7