Verraad op grote schaal in de Rijnstreek EEN WEEK HEEFT DAGEN Katholiek Amateurtoneel ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Talrijke leden van de „Getuigen van Jehova' het slachtoffer Evenals de Joden hebben ook de volgelingen van de secte van „Jeho va's getuigen" tijdens de bezetting in de vervolgingswoede der Nazi's meer dan hun aandeel gehad. Ook in de Rijnstreek, waar zich enkele vertakkingen dezer vreemde secte hadden neergezet, zijn er slacht offers gevallen. Mogelijk ware zulks niet nodig geweest, als niet eigen buurtgenoten door laag verraad daar in de hand hadden gehad. Een drie tal afkomstig uit Alphen hadden zich gisteren voor het Bijzonder Gerchts- hof in Den Haag te verantwoorden wegens medeplichtigheid aan het op rollen van genoemde secte te Alplien en te Bodegraven. Christine RietveldPaling, die reeds in '39 tot dit genootschap was toegetreden, had geregeld de bijeen komsten in Alphen bijgewoond, tot een zekere Johanna Noordander, de dochter van de politierechercheur Noordlander, haar gevraagd had ook eens een dergelijke bijeenkomst te mogen bijwonen. Toen kort daarop een groepsbijeenkomst te Boskoon plaats vond, was Johanna met verd. medegegaan. Nog geen drie kwartier was de bijeenkomst aan de gang of de Duitsers stonden midden in de zaal en arresteerden alle aanwezigen, die naar Schevningen werden overge bracht. Verd. Christine zou toen een brief geschreven hebben, waarin zij verklaarde, alle mogelijke verdere inlichtingen te willen geven, mits zij op vrije voeten kwam en naar haar man kon terugkeren. Dat deze ook door de.Duitsers gevangen was en naar Duitsland vervoerd wist zij nog niet. Ook had zij medegedeeld, dat bij haar thuis boeken en kaarten van de secte onder de vloer verborgen za ten. Dit alles had zij eertijds bekend, thans verklaarde zij niet meer te we- Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM (415 m.) 8.00 Nieuws, 8.25 Inleiding Hoog mis, 9.30 Hoogmis, vanuit de kapel van het Kruisherencollege te Uden, 9.30 Nieuws, 9.45 Orgelmuziek, 10.15 Basilicakoor, 12.15 Apologie door prof. dr Kors O.P. 12.35 Lunchconc. door Orkest Zonder - Naam, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.25 Lunchconc. verv. 13.50 Spineuza, 14.05 Radio Philharmonisch Orkest, 14.50 Kath. Ned Persbureau, 15.00 R.K. Harmonie St. Cecilia, 15.20 Ge sprekken met kunstenaars, 15.30 16.10 Sportreportage, 16.25 le Vespers 19.00 NCRV-kwartet, 19.50 In het boeckhuys, 20.05 De gewone man, 20.12 Uit en thuis, 22.37 Actualiteiten 23.00 Nieuws, 23.15 Symph.Orkest. HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.18 BBC symphonie orkest, 8.30 Tuinpraatje, 8.40 Inter mezzo, 9.12 Sportmededelingen, 9.15 Men vraagtwij draaien, 10.00 Meester trio, 10.30 Briefgeheim, 10.50 Jonge Flierefluiters, 11.15 Triangel, klein-kunstprogr. 12.00 Achter het voetlicht, 12.15 Armand Bernard en zijn Frans orkest, 12.40 Tsjechische Volksliederen, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchmuz., 13.50 Even afrekenen, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Concertgebouw orkest, 16.30 Reportagedienst, 17.00 Mannenkoor, 17.15 De Krekels, 17.30 De avontu ren van oom Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuws, 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 20.00 Nieuws, 20.05 Re portagedienst. 20.15 Waltztime, 20.45 Hersengymnastiek, 21.40 Paul Vlaan deren. 22.15 Muziekalbum van Grieg 23.00 Nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 Orgelmuziek. MAANDAG HILVERSUM H (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan het werk, 9.15 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken, 9.35 Gramofoonmuz. 11.20 Oude en nieuwe scrijvers, 11.40 Orkestparade, 12.33 Zangrecital, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 Marguerite Long, 14.00 Voor de scholen. 15.00 Kamerorkest, 17.00 Kleuterklokje, 17.15 Uit Neerlands liederenschat, 18.00 André Kostela- netz. 18.15 Sportrubriek, 18.30 Po pulaire orgelbespeling, 19.00 Nieuws 19.15 NCRV-leeslamp, 20.00 Nieuws, 20.15 Met band en plaat, 20.45 De erfgenaam van Redclyffe, hoorspel, 21.20 Sweelinck kwartet, 22.05 Or- gelconc. 22.30 Aanwinsten disco theek, 23.00 Nieuws, 23.15 Selectie programma, 23.45 Anna del Rio. HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Orgelspel van Johan Jong, 8.45 Lichte morgenklanken, 10.45 De regenboog, 12.00 Frank Si natra en Helen Morgen zingen, 12.48 Andre de Raaff en Jaques Schutte, 13.00 Nieuws, 13.20 Malando en zijn tango rumba orkest, 14.30 De school arts geeft raad, 14.45 Caveleria Rusti- cana, 16.00 Naamloos, hoorspel, 17.30 Musettek1 anken, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara varia, 18.20 Mendelsohn, 18.30 Strijdkr. 19.30 Chopin, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Mari nierskapel, 20.50 De ducdalf, 21.10 Volksconc. Radio Philharm. Orkest 22.10 Er zijn er maar weinig. 22.30 Actuele kanttekeningen, 23.00 Nieuws 23.15 Dansmuziek. RADIOUITZENDING OVER HET K. N. P. A.s. Zondag 17 Oct. zal de hoofd redacteur van het K.N.P., H. Kemna van 14.5015 uur voor de K.R.O. spreken over „Het Katholiek Neder lands Persbureau'. ten wat ze destijds bij de PRA had verklaard. Verder had zij in de zomer van '42 een zekere G. Vet uit Alphen aan den Rijn blootgesteld aan opsporing, vervolging en vrijheidsberoving. Ook had zij de vijand er mede op de hoogte gebracht, dat bij zekere De Lange een Jood, Wetsteijn genaamd, verborgen zat, waarop deze is gear resteerd. De proc.-fiscaal, mr. Braun, wees er op dat in deze zaak ontzettend veel slachtoffers waren gevallen. In Fe bruari j.l. is verdachte nadat de en kelvoudige Kamer 6 jaar had geëist en het vonnis tot drie jaar was be perkt gebleven, met het oog op haar twee nog zeer jonge kinderen voorlo pig in vrijheid gesteld. Nadien zijn er echter meer bezwarende feiten voor de dag gekomen, welke haar ge vangenneming noodzaakten. Thans eiste de p.-f. met het oog op het in tens verraad, door deze jonge vrouw gepleegd, waarvan ook haar eerste man het slachtoffer is geworden, een gevangenisstraf van acht jaar. Mr. van 't Hoff Stolk, wees er in zijn pleidooi op dat deze vrouw met haar uitermate begrensd verstand en levend in een geheel afgesloten we reldje de consequenties van haar daden nimmer heeft begrepen. Het was haar te doen, haar man terug te krijgen; ook daarin is zij bedrogen uitgekomen. Met het oog op haar zeer jeugdige kinderen verzocht pl. de straf tot het vroeger uitgesproken vonnis terug te brengen. Een vreemde zaak was het met Jo hanna Noorlander uit Alphen, die in deze zaak een zeer voorname rol had gespeeld, zij het dat de motieven, die haar tot deze intens-gemene daden hadden bewogen, nergens ontdekt zijn kunnen worden, daar zij niet met de S.D.-man van Dijk enigerlei verhouding had nóch om geldelijk gewin en ook niet om haar vader, de politie-rechercheur G. Noorlander, te helpen, dit verraad had gepleegd. Doelbewust is zij met de vorige ver dachte naar de bijeenkomst in Bos koop gegaan ten einde daar de aan wezigen in de val te laten lopen. Ver schillende inwoners van Alphen en Bodegraven, die daar gearresteerd werden, zijn nimmer teruggekeerd. Tegen haar eiste de proc.-fisc. 12 jaren gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten. De zwaarste eis viel tegen de va der, de voormalige rechercheur der gemeentepolitie te Alphen, tegen wie de proc.-fic. 15 jaar gevangenisstraf vroeg. Met zjjn S.D.-collega's E. en R. was verd. er reeds lang op uit de geheime drukkerij op te sporen waar de pamfletten van Jehova's Getuigen werden gedrukt. Zijn dochter Jo hanna had hem toen een paar bro chures in handen gespeeld. Nadien had zij zich bij de S.D.-man van Dijk aangeboden om te trachten de gehei me drukkerij op te sporen. Daartoe werd tegenoVer de woning van v. d. Spek, in de Julianastraat, bij wie men vermoedde dat de drukkerij geves tigd was, een kamer gehuurd en de woning weken lang in de gaten ge houden; daar van Dijk van mening was dat de brochures strijdig waren met de openbare orde. Ontstellend noemde de proc.-fic. hetgeen daar was gebeurd. Verschil lende inwoners van Alphen zijn door het optreden van deze politieman het slachtoffer geworden. Verd. zelf ver ontschuldigde zich, door zijn onbe kendheid met hetgeen met de men sen gebeuren zou. De verdediger, mr.. Taat, wees er op, dat zijn cliënt een eerste dienstklopper was en meende met dit opsporingswerk goed werk te doen. De opsporing van de Jood die bij De Lange was onderge doken, deed hij op hoger bevel, zo dat hiervoor vrijspraak zal moeten volgen. Overigens heeft hij in de ge hele affaire met Jehova's Getuigen slechts een secundaire rol gespeeld en zijn er nimmer adviezen van hem uitgegaan. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. BIJZONDER GERECHTSHOF. De procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage eiste hedenmorgen 8 jaar gevange nisstraf met aftrek tegen de thans 34-jarige kellner C. van der Z. uit Noordwijk aan Zee. Van 1939 af was van der Z. lid van de N.S.B. In 1941 werkloos zijnde, zou hij voor tewerk stelling naar Duitsland worden uit gestuurd. Om deze dans te ontsprin gen trad hij in dienst van de S.S. Tot het einde van de oorlog was hij aan het Oostelijk front als sanitaeter werkzaam. Hij werd 4 maal gewond en kreeg verschillende Duitse onder scheidingen. Een jaar Russische krijgsgevangenschap besloot zijn SS loopbaan. De raadsman mr. De Jong, be pleitte clementie, aanvoerend dat zijn cliënt in 1941 nauwelijks wist wat de SS was, en zeker niet vermoedde, dat hij als frontsoldaat zou moeten vechten tegen de geallieerden. Uit spraak over 14 dagen. HAAGSE RECHTBANK. TRAMBOTSING TE KATWIJK AAN DE RIJN. Op 4 Juli vond te Katwijk aan de Rijn nabij de Zandlaan een ernstige botsing plaats tussen twee trams der N.Z.H., tengevolge waarvan een aan tal passagiers werden gewond, en zelfs enkele zwaar gewonde slacht offers te betreuren vielen. De wagenvoerder A. B. uit Leiden zou de schuld dragen van deze bot sing, omdat hij niet voldoende had opgelet. De bestuurder der tram uit de rich ting Leiden, de wagenvoerder L. Zit man, had, toen hij de tram uit de te genovergestelde richting zag nade ren, zijn wagen gestopt. Dat werd echter niet door B. gedaan, met ge meld gevolg. Het bleek, dat tram uit Leiden op enkel spoor reed, en die van B. juist het dubbele spoor ver liet, om eveneens op enkel spoor te komen. Naar B., die zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden had me dedeelde, had hij meer gelet op het verkeer over de weg, dan op de lijn. Verd. moest zelf erkennen, niet de capaciteiten te bezitten als wagen- voerder op te treden; hij is trouwens na het gebeurde ontslagen. De officier wilde dit laatste in aan merking nemen en daarom volstaan met 60 boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden hechtenis met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. M. A. v. d. Hout betoogde, dat verd. wel had ge remd, doch zijn wagen doorgleed. Er werd echter verzuimd, om zand te strooien, hetgeen een gevolg was van het feit, dat verd. de tegenwoordig heid van geest mist voor zijn functie. Pl. meende dat ook de directie der tram schuld treft, omdat verd., die twee aanrijdingen in de drie maanden dat hy wagenvoerder was veroor zaakte, in zijn functie nog was ge handhaafd, hetgeen nu niet meer het geval is. Pl. verzocht te volstaan met êen voorwaardelijke straf. DROEVE FEITEN VAN KINDEREN, DIE MISDADIGERS ZIJN. De Haagse politie heeft gearres teerd de 14-jarige J. K., de 15-jarige A. M. W. en diens broer, de 14-jari- ge R. L. W., die de laatste drie maan den Den Haag onveilig maakten. In totaal maakten zij zich tienmaal schuldig aan diefstal door middel van inkliming in bioscopen, magazij nen en woningen, waarbij textielgoe- deren, geld, sieraden, rijwielonder delen en sigaretten werden gestolen. Ook maakten zij zich schuldig aan oplichting, c.q. verduistering van 2 kinderfietsen. Tegen enige helers werd proces verbaal opgemaakt, evenals tegen de moeders van de jongens, die gesto len voorwerpen droegen of bij bu ren hadden ondergebracht. De jon gens kwamen met de goederen thuis en vertelden deze te hebben „gevon den", Nagelaten werd echter de po litie hiervan in kennis te stellen. Be halve het geld 365 werden al de ontvreemde voorwerpen in beslag genomen. Verder werden bij een poging tot diefstal op heterdaad betrapt de 14- jarige P. H. B. Z., de 14-jarige S. J. de N. en de 11-jarige L. S. Zij waren door een bovenraam in een pakhuis aan de Gedempte gracht geklom men, waar levensmiddelen lagen op geslagen. Bij het verhoor bleek, dat de N. met een vriendje reeds eerder diefstal in het pakhuis had gepleegd. Hij had bij de firma, aan wie het pakhuis toebehoort, gewerkt, en had toen de sleutel achter gehouden. GROOT TEKORT AAN VERPLEGEND PERSONEEL VOOR PSYCHIATRISCHE INRICHTINGEN Namens de voorlichtingsdienst van algemene psychiatrische inrichtingen zijn gistermiddag inlichtingen ver strekt over het grote tekort aan ver plegend personeel in de Nederlandse ziekenhuizen. In het algemeen is de personeels bezetting 25 pet. onder de sterkte, welke gewenst is om de moderne therapie, gebaseerd op arbeid en op omstandigheden, welke te vergelij ken zijn met die in de maatschappij, toe te passen. Het tekort aan ver pleegsters en verplegers bedreigt de geestelijke volksgezondheid, die toch een belangrijk onderdeel van onze algemene volksgezondheid uitmaakt, indien men bedenkt, dat 3 op de 1000 inwoners in Nederland geestelijk ge stoord zijn. De situatie is op het ogenblik zo, dat in 35 inrichtingen in ons land verscheidene paviljoens ge sloten zijn wegens gebrek aan ver plegend personeel, waardoor gees teszieken, die in feite in een inrich ting verpleegd moeten worden, niet kunnen worden opgenomen. De bezwaren van de zijde der jon ge vrouwen en mannen, die als ver pleegsters en verplegers uitkomst zouden kunnen bieden, zijn meestal: slechte salariëring en minder goede arbeidsomstandigheden. Wat dit laat ste betreft, de arbeidsomstandighe den zullen naarmate het personeels tekort minder wordt beter kunnen worden. Zij zijn aldus het bestuur van de Nederandse Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid niet slecht. De arbeidstijd wettelijk vast gelegd, is ten hoogste 51 uur per week. De salarissen variëren van aknkomend leerling-verpleegster tot het behalen van het diploma van 500 tot 700 gulden per jaar met vrije kost, inwoning en opleiding. Dit laat ste dient niet onderschat te worden. Het staatsdiploma ziekenverpleging B, het z.g. zwarte kruisje, heeft in de practijk bewezen belangrijke waarde te hebben. Bij tal van bedrij ven en instellingen bestaat behoefte aan psychologisch geschoolde mede werkers en de opleiding kan dus een goede SDringDlank voor de toekomst zijn. Ook stelt het bijzonder onder wijs voor de zwakzinnige kinderen dergelijke eisen. HET RIJWIEL MÏ;T HULPMOTOR. De A.N.W.B. meldt: Er blijkt grote verwarring te be staan ten aanzien van de bepalingen vcor rijwielen met hulpmotor door de gepubliceerde berichten over waar schijnlijke toekomstige wijzigingen. Op het ogenblik geldt het volgende. Alle rijwielen met hulpmotor val len voor de motorrijtuigenbelasting onder de categorie van 10.per jaar en worden voor wat de verkeersvoor- schriften betreft beschouwd niet als rijwiel, maar als motorrijtuig; zij gen dus niet rijden op rijwielpaden. Rijbewjjs en nummerbewijs zijn even eens nodig. Er is geen rijvergunning nodig voor motorrijtuigen met een motor- De zachtmoedige. Ik weet niet, welke stou te plannen U voor de Zon dag gemaakt hebt maar voor één ding moet ik U waarschuwen. Tracht op geen enkele manier de eer J. v. H. (van beroep huis- en decoratieschilder voorlopig adres Ge meente Ziekenhuis 's Gra- venhage, zaal 13 afdeling Hersenschuddingen) aan het verstand te brengen, dat in deze harde wereld alleen de vrouwen nog zachtmoedig zijn. Vorige week verfde H. een achter geveltje aan de Vaillantlaan en wie ter plaatse de voorgeveltjes kent. zal de noodzaak van dit karwei ten volle be grijpen. Anders was het helaas gesteld met de dame. op wier pas geschrobde plaats je des schilders ladder rustte. „Hei", riep ze naar bo ven, „houw as de bliksem op! Maandag kan je hier weer terecht, maar nou geen vuiligheid op me schone plaatsje." ,,An me nooit niet", ant woordde de schilder vast beraden. „Ik heb niet ge- nog kaptaal om twee Zon dagen m de week te hou wen." „Dan zal ik effe maatre- gele treffe", schreeuwde de juffrouw giftig. En de daad bij het woord voe gend, trok ze de ladder onderuit. Twee tellen na dien lag de schilder met een hersenschudding tegen de schutting van de buur man. De daderes is gehuwd.. Kannibalen. In een Brabants stadje is een feestavond gehouden. Er zijn met succes verschil lende korte toneelstukken opgevoerd. Een verslagge ver van het plaatselijk blad woonde het feest bij en schreef er een enthou siast verslag over. Het slot van deze pennevrucht opent nieuwe perspectie ven voor een deugdelijke feestviering. Wij lazen: Ook „Het dolgeworden daghitje" ging er in als koek. Eet smakelijk!!! Occuite verschijnselen. Amsterdam, 13 October, 's namiddags half zes. Op kantoren en fabrieken wordt de werkdag beëin digd. Lijn 10 torst een ma ximum aantal reizigers en vooral op het achterbalcon kan men zich niet keren. Dame van ongeveer 60 jaar heeft al enkele malen getracht haar arm vrij te werken, maar zonder suc ces. Tenslotte zegt zij tegen man achter haar: .Wilt U even in mijn hals kijken, ik voel wat?" Man grin- nekt. „Komt meer voor in deze drukte, dame!" Dame neemt met dit antwoord geen genoegen. „Het is iets groots", zegt ze. Man steekt bescheiden twee vingers achter zilvervos. „Astublieft dame. een vul pen". „Ik voel nog meer", zegt de dame. Door succes geprikkeld herhaalt behulp zame voornoemde bewe ging. „Astublieft dame. een ball point". „Mag U hou den", zegt dame. Op bal- con is grote stilte gevallen. „Voelt U nog iets. dame?", vraagt man galant. „Neen niets meer" antwoordt aan gesprokene. Hoe bestaat het!!!! Wild West. Nu, bij Koos de Baai wa ren ze precies aan het goe de adres. Hij stoof op de kleine Jansen af, die van schrik niet meer wist, waar hij gaan of staan moest. Het was duidelij, dat er iets ging gebeuren. Toen Koos positie koos, werd hét muisstil. Onver wacht loste hij het dode lijk schot en Jansen viel in de hoek. Tevergeefs! (01). Hierbij is het ge bleven. Het lijkt ons ook mooi genoeg. Drie kwartier te kort. In een dorpje aan onze Oost-grens is nieuwe ver eniging opgericht die de naam draagt van G. U. T. (Gebruikt Uw Tijd). Dorps- redenaar zette in enthou siast betoog de beginselen uiteen. Wij citeren een stukje uit zijn rede: „En dorpsgenoten, dan hebben we deze avond geleerd, dat we onze tijd moeten ge bruiken. Een etmaal heeft 24 uur en geen minuut meer. Als U denkt, dat on ze vereniging overbodig is, zal ik het tegendeel bewij zen. Vorige week werden in de Leeuwarder Strafge vangenis twee vrouwen ontslagen, die twintig jaar in dezelfde cel hadden ge zeten. En wat denkt U dat ze deden? Voor de poort bleven ze nog drie kwar tier nakletsen en toen ze eindelijk weggingen, zei den ze tot elkaar: „Tot straks!" Wie weet het nog ster ker? Gewii'lig. Rechter tot man, die in staat van dronkenschap steen door ruit heeft ge worpen: „En als je nu weer eens ruzie hebt. gooi dan niet met stenen!" Man: „Maar waar dan mee, Edelachtbare?" Goede raad. Sommigen schijnen bij het schrijven van een brief wel eens in twijfel te ver keren over de aanspreek titel. Moet het zijn Wel edele of Weledelgestrenge Heer? Indien er op zo'n moment geen deskundige te raadplegen is, kunt U het beste de hoogste aan spreektitel gebruiken. Het algemene principe is: Men kan een mens beter te hoog dan te laag aanslaan. (Deze raad is niet be stemd voor belasting-amb tenaren!) Het Dagelijks Bestuur van het Ka tholiek Centrum voor Nederlandse Cultuur ontving op 29 November 1946 van Z.E. Johannes Kardinaal de Jong de opdracht, om 'te onderzoeken, of het wenselijk is, te komen tot de oprichting van een Katholieke toneel- bond van amateurtoneelspelers en le kenspelbeoefenaars. Als gevolg hier van werd een commissie gevormd, be- taande uit mr. Jan Derks, voorzitter, Jan Muller, secretaris en verder de dames A. van Asperen en Irma Meyer en de heren Jan Beerends, L. Holle- wijn, P. J. de Jong, Th. Loerakker, Jan Nieuwenhuis, Theo van Steen en Anton Sweers. Deze commissie bracht een uitvoerig rapport uit, waarin de conclusie: „Nodig is een Katholieke organi satie voor het amateurtoneel, om het toneel, dat voortkomt uit de Ka tholieke beginselen en deze wil uit dragen, tot een zo hoog mogelijke ontwikkeling te brengen". Op grond van deze overweging werd voorgesteld een werkverband van Katholieke toneelverenigingen en lekenspelgroepen in het leven te roe pen. Op 24 December 1947 gaf het Hoogwaardig Episcopaat te kennen, dat het zich kon verenigen met deze conclusie en dat het de door de com missie ontworpen statuten had goed gekeurd. Op basis van deze statuten gaf het Hoogwaardig Episcopaat opdracht tot stichting van een werkverband over te gaan. Dit is het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel W.K.A. Het doel van het W.K.A. is, uit gaande van de Katholieke beginse len, het goede toneel te bevorderen en aldus bij te dragen tot de Neder landse Cultuur. Het W.K.A. tracht dit doel te bereiken door het geven van cursussen en het verstrekken van adviezen. Het stinTuleren tot een verantwoord repertoir, het or ganiseren, het doen uitgeven van geschikte toneelwerken, tijdschrif ten enz. Het W.K.A. is onderverdeeld in vijf Diocesane Districten. Binnen deze Dioc. Distr. worden kringen gevormd van verenigingen in de daarvoor ge- eigende streken. Zo zal er voor Lei den en Omstreken een Kring worden gevormd bestaande uit de verenigin gen uit de gemeenten waar de Leidse Courant verschijnt. (Voor een deel van de Bollenstreek is reeds een Kring gevormd. Red.). Aan de Rijnlandse Rederijkerska mer te Leiden is opgedragen om bin nen de kortst mogelijke tijd tot vor ming van deze Kring Rijnland te ko men. Deze zal binnen afzienbare tijd een vergadering bijeenroepen van alle daarvoor in aanmerking komende verenigingen, waarmede inmiddels reeds contact is gezocht en met die, welke zich voor dit doel aanmelden. Het is daarom gewenst dat de bestu ren van alle toneel- of lekenspelgroe pen, waarmede nog geen contact kon worden verkregen, zo snel mogelijk ed adressen van hun secretarissen in zenden bij de secretaresse van de Eijnl. Kamer, mej. C. Versteeg, Ha ven 28 te Leiden. Op de te beleggen vergadering zal het Hoofdbestuur van het W.K.A. tegenwoordig ziin en pro minente figuren uit de Katholieke toneelwereld zullen voor enige aangename en leerzame attracties zorgdragen. Met het oog op dit laatste zal deze vergadering ook toegankelijk zijn voor de leden der verenigingen. Met het oog op een goede regeling wordt verzocht het to taal aantal bezoekers omgaand op te geven aan bovengenoemd adres. Het spreekt vanzelf dat het W.K.A. vertrouwt op de medewerking van de verenigingen te Leiden en Omstre ken, waarvan de adressen bij het se cretariaat niet alle bekend zijn. Deze melden zich dus! Reeds eerder ondernam de Rijn landse Rederijkerskamer pogingen tot vorming van een Kring Rijnland. Hiertoe werd indertijd reeds- een com missie gevormd bestaande uit de he ren A. van Bers en D. le Feber te Leiden, de heer Jac. Hoogervorst te Sassenheim, de heer N. J Hoogen- boom te Roelofarendsveen en de heer J. Hoogweg te Wassenaar. Hangende het onderzoek van de Landelijke Commissie werd de activiteit dezer commissie tot nader order uitgesteld. Nu de oprichting van het W.K.A. een feit is geworden zal aan deze commis sie worden verzocht de werkzaamhe den aan te vangen ten behoeve van de Kring Rijnland. Aan de hierboven verstrekte mede delingen en aan de daarin gedane op roep mogen alle belangstellenden, al le bij het amateur-toneel betrokken katholieken eerieuse aandacht wijden. Voor de verdieping van de cultuur, de veredeling van de volkssmaak kan „Katholiek amateurtoneel" van zeer grote waarde zijn. Alleen reeds uit het feit, dat het Hoogwaardig Episcopaat, dat zo vele vooraanstaande leken zich levendig voor dit toneel interesseren, blijkt, hoe hoog wordt aangeslagen de waarde, die het kan hebben. Dat de Kring Rijnland door aller medewerking een waardige plaats in- neme in het grote verband van het Katholiek Amateurtoneel! vermogen van niet meer dan M P-k.; de Minister van Verkeer en Water staat zal deze merken nog nader be kend maken. Hieruit volgt, dat voor deze merken het Zondagrijverbod ook niet zal gelden. NIEUWE INSTALLATIE VOOR FERMENTEREN VAN TABAK Tegen het einde van de volgende maand wordt te Wageningen een in stantie voor het fermenteren van tabak volgens een geheel nieuwe me thode in gebruik genomen. Bij dit systeem wordt de winddroge tabak in kratten van 25 kg in een fermen tatiekamer gestapeld, die in totaal 1500 kg kan bevatten. De fermenta tie, die gemiddeld slechts tien dagen zal duren, vindt plaats bij een tem peratuur van 45 tot 60 graden C. en een relatieve vochtigheid van I95 De fermentatiekamer is uit steen opgetrokken en volkomen voor temperatuur en vochtigheid van de buitenlucht afgesloten. Deze methode van geforceerde fer mentatie werd uit Polen naar ons land overgebracht door de heer K. Szteyn, hoofdassistent van de rijks consulent voor tabaksaangelegen heden ir. L. F. J. M. van der Ven. Het is de bedoeling dat de installa tie doorlopend zal werken, zodra de eerste pluk winddroog is, wordt met de fermentatie begonnen en men hoopt hiermede gereed te zijn wan neer de daarop volgende pluk droog is. Bij het tot nu toe in Nederland gevolgde fermentatie-systeem, de zo genaamde stapelmethode, wordt de tabak op stapels gezet, waardoor de ze zichzelf aandrukt. Onder gunstige omstandigheden duurt deze fermen tatie twee tot drie maanden, waar bij de tabak nog drie tot vier maal moet worden omgezet. Bij de nieu we methode is dit overbodig: zij geeft dus een be^ngrijke arbeids besparing, die nog wordt vergroot, doordat zesmaal zo snel wordt ge werkt. Ook de fermentatie zelf kan beter worden geregeld, want er kan geen warmte of vocht verloren gaan. „Parool" DE URKERS STAAN VOOR PROBLEMEN. Urlc, het natuurlijke steunpunt voor de dijkbouw in de Noord Oost Polder staat' voor problemen. Moge het aan de ene kant uit zijn isole ment zijn verlost, aan de andere kant ziet het zich een bestaansmiddel ont nomen: de visserij. De Urker kan niet anders. Hij is een geboren op een eiland in de Zuiderzee Hij heeft jaren op het water rondgezwalkt en zich zelf niet ontzien uit de woelige wateren van de Noordzee zijn „zil verlingen" op te vissen. Ze hebben zijn zee tot meer gemaakt en zijn nu hard bezig aan dat meer te knabbe len. Er blijft een droevig plompje over, dat weldra op aal en snoek baars zal zijn doodgevist verzuchtte een Urker. Wat is de toekomst? In de polder zit nog geen vis en het zal jaren duren voordat de visserij daar lonend wordt. Naar de Noordzee trekken? Enke len doen dat. Maar als er weer vlees genoeg is en de levensstandaard straks met andere verlanglijstjes komt dan alleen met eten, loont het dan nog door de sluizen naar hel grote water te trekken? De meest het water verknochten zullen dat blijven doen. misschien. Enkele anderen zullen dienst nemen bij de boer en de rest zal te kijk moeten staan voor toeristen, die in het nieu we land even op adem willen komen bij een stukje folklore. Daarom blij ven de grote broeksgespen in de glans, de broekspijpen op de kuit en het kleurige jak om de schouders. Met een droeve blik in de ogen klau tert de Urker op zijn dijk, waar hij kan uitzien over wat eens zijn do mein was en nu zijn armoede wordt. Dit neemt echter niet weg dat er niet druk wordt gebouwd van het vele geld, dat de oorlogsvoedsel situatie naar Urk deed stromen. Maar enkelen denken verder en from melen wat in een oude kous. Want ook in het nieuwe land blijven oude kousen" in de mode. RECEPTEN VAN RAUWE ANDIJVIE. Stamppot van rauwe andijvie. 2 kg. aardappelen, 3/4 kg. andijvie, melk, peper, (azijn), stukje boter, margarine of vet. De aardappelen schillen en in wei nig water met zout gaarkoken. De an dijvie wassen, goed laten uitlekken en zeer fijn snijden. Van de aardap pelen met wat melk, peper (en azijn) een luchtige, droge aardappelpurée maken. De andijvie en de boter, de margarine of het vet door de purée mengen. De stamppot niet langer verhitten dan nodig is om het gerecht goed warm te maken. Erwten- of bonenhaché. 200 g. (plm. iys kopje) erwten of bruine bonen, 1 liter water, 2 uien, 35 g. (4 eetlepels) bloem, 35 g (2 eetle pels) boter, margarine of vet, laurier blad, peper, kruidnagelen, suiker, azijn, zout aroma. De erwten of bonen in het water weken en gaarkoken. In het laatste half» uur wat zout toevoegen. De uien snipperen en in de boter, de marga rine of het vet fruiten, de bloem licht bruin fruiten. Het vocht, de erwten, of de bonen, het laurierblad en de kruidnagel bij de massa voegen. De haché met sui ker, azijn, zout, peper en aroma op smaak afmaken. De massa nog pl. 15 minuten laten stoven, het laurierblad en de kruidnagel verwijderen. Caramelpudding. 1 liter melk, 90 g (9 eetlepels) cus- tardpoeder, 150 g (10 eetlepels) sui ker. In een gietijzeren pan 7 eetlepels suiker (zonder roeren) op een zacht vuur tot caramel branden. Het cus- tardpoeder en de rest van de suiker met wat koude melk tot een glad pap je aanroeren. Bij de tot caramel ge brande suiker wat water gieten om te voorkomen dat de melk schift. Daarna de rest van de melk toevoe gen en, wanneer de caramel is opge lost, ook het aangemengde custard- poeder. De pudding onder roeren enige mi nuten laten doorkoken en dan in een met koud water omgespoelde pud dingvorm gieten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6