Wintertijd - Stamppottijd HUIBERS Middendstanders in Baarle Nassau in moeilijkheden Ook Abdoelkadir vraagt ontslag Laat geen vitamines verloren gaan ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 r lemmerstraat 123, Lelden Geboorteaankondigingen LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal-examen Ne derlands Recht: de dames M. Guljé te Leiden en E. van Gheel Gilde- meester te Warmond en de heren A. J. Kronenberg te Leeuwarden en C. Brasem te Den Haag; candidaats- examen Geneesk.: de heren W. A. Blokhuis te Leiden; H. M. Paanak ker te Wassenaar en J. G. C. Renarij del de Lavalette te Voorburg; arts examen 2e gedeelte: mej. J. Dekker te Delft en de heren W. F. K. Ver- hoeff te Rotterdam; K. T. Heida te Rijswijk en L. W. Wierdak te Oegst- geest. Geslaagd voor het apothekers-as sistenten-examen: de dames C. M. Th. van der Vaart te Rotterdam; E. V. A. Bor te Koudekerke; M. Zeyle- maker te Vlissingen; F. C. Koning te Leiderdorp; H. C. de Wit te Vlissin gen; C. Jansen te Rotterdam; C. E. van Doorn te Rotterdam; A. A. I. v. Paassen te Rijswijk; S. C. Klaassen te Wassenaar; K. K. Schmidt te Den Haag; E. A. Westmaas te Waterin gen; S. M. Tukker te Molenaars graaf; M. Zoet te Rotterdam en J. M. Oentrich te Rotterdam. NATUURHISTORISCHE TENTOONSTELLING. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, afd. Leiden, «rgani- seert, in samenwerking met de Leid- se afdelingen van de Ned. Nat. Hist. Vereniging en de Leidse Aquarium en Terrariumvereniging, een tentoon stelling in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Op overzichtelijke wij ze wordt daar uitgesteld wat in de omgeving van Leiden te zien is op natuur-historisch gebied, zowel op het strand, als in de duinen, de wei landen en moerassen rond Nieuw- veen. De tentoonstelling wordt he denavond om 8 uur geopend. Zon dag, Maandag en Dinsdag is er gele genheid tot bezichtiging van 2 tot 6 en van half acht tot 11 uur. SUBSIDIE AAN K. EN O. De raad van Leiden stelde bij besluit van 1 Dec. 1947 o.m. een subsidie èt f 15.000 beschikbaar voor de Stichting ter bevordering van Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning. Aangezien het boekjaar der Stichting loopt van 1 Sept. t.m. 31 Aug., is bij dit besluit bepaald, dat 1/3 of f 5000 ten 1aste der gemeentebegroting 1947 en 2/3 of 10.000 ten laste van de dienst 1948 zal worden gebracht. Een bedrag van f 5000 is inmiddels uitgekeerd. De Stichting K. en O. verzoek thans een deel van het restant der subsidie ten laste van 1948 te mogen ontvangen. Om dit vezoek te kunnen inwilligen, stel len B. en W. de raad voor, te be sluiten overeenkomstig het aangebo- begroting 1948. ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Operette „Lente-Bloemen". Voor de zanguitvoering en de kin- der-operette, morgen, Zondagavond half 8 in het St. Antonius Clubhuis kan men heden, Zaterdagavond van 5 tot 6 uur nog kaarten bekomen en plaatsen bespreken in het gym nastieklokaal. De bedoeling is van zelf dat vooral de ouders bij dit op treden onzer kinderen hun belang stelling komen tonen. DISTRIBUTIENIEUWS LEIDEN. Maandag 18 October vindt weer een uitreiking plaats te Leiden, van bon kaarten 812. Men raadplege het da tumkaartje. Maandag 18 October en Dinsdag 19 October moet inlevering plaats vin den van naamlijsten bijz. arbeid te Rijnsburg. De inleveringsdatum is op de formulieren gestempeld. K.L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, tel. 22761. Zondag, 17 October: Nederl. R.K. Bond van Administratief-, Verko pend- en Verzekeringspersoneel (H. K.W.) 9 uur v.m. Kapel R.K. H.B.S., Mariënpoel&traat H. Mis tot intentie van de levende en overleden leden, waarna gemeenschappelijk ontbijt; 8 uur n.m. Foyer Stadsgehoorzaal Pro- pagandafeestavond, waaronder huldi ging der jubilarissen. Na afloop bal onder leiding van Evert Castelein. (Nog een beperkt aantal kaarten ver krijgbaar aan de zaal). Woensdag 20 October 20 uur St. An- tonius-Clubhuis a. d. Mare: Kath. Jonge Middenstandsver. Varia-avond. Zondag 24 October: District Leiden Verkenners van de Kath. Jeugdbewe ging. Opvoering van het spel „Het ros beyaart doet zijn ronde" in de Leidse Schouwburg om 14.30 uur (uitsluitend voor leden van de jeugd beweging in uniform) en om 20 uur. Maandag 25 October galavoorstelling om 20 uur. Voor kaartenverkoop zie de raambiljetten. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de dokto ren Hartman, van Leeuwen, Simons en Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 16 October 13 uur tot Zaterdag 23 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Belgische winkeliers krijgen Belgische goederen en Nederlandse distributie-artikelen, de Neder landse alleen Nederlandse. Er heerst een onplezierige en ontevreden stemming in het 4200 zielei> tellende Brabantse grensdorp Baarle Nassau. Men voelt zich verongelijkt en gedupeerd. De middenstanders zien zich in hun bestaan aangetast. Zij vrezen het ergste als niet onmiddellijk wordt ingegrepen. Wat is de zaak? Voor een antwoord dient men zich eerst een beeld te vormen van de merkwaardige toestand, welke in dit reeds zo vaak ter sprake gekomen dorp al vele eeuwen bestaat. Een toestand, welke al vele malen tot aller lei moeilijkheden, spanningen en geschillen heeft geleid. Men kan eigenlijk niet van het Ne derlands Baarle Nassau alleen spre ken. Men kan beter praten over beide Baarle's, over Baarle-Nassau en het Belgische Baarle Hertog. Want deze beide dorpen zijn op zeer bijzondere wijze ineen gestren geld. Niet alleen door de grillige landsgrenzen maar ook door het ge meenschapsleven, dat tussen de in een vlek door elkaar wonende Neder landers en Belgen in de loop der eeuwen gegroeid is, door de familie banden welke zijn ontstaan. De grillige landsgrenzen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat er in het Nederlandse dorp Baarle Nassau ongeveer 32 stukjes Belgisch grondgebied, kleine encla ves, liggen. Men kan ergens op Ne derlands gebied tien passen doen, om plots „in Belgiëte staan en een tien tal passen verder weer in Nederland te zijn. Nog sterker: er staat een café voor een deel op Nederlands en voor een ander deel op Belgisch grondge bied. Men zou er een partijtje bil jart kunnen spelen, om tot de ont dekking te komen, dat na een caram bole één bal op het groene laken op Belgisch terrein ligt en de beide an dere op hetzelfde groene laken zich op Nederlands territoir bevinden. De Nederlanders en Belgen hebben er gezamenlijke straten, gezamenlijke gebouwen, gezamenlijke waterlopen. Zou de Belg de waterloop op zijn stukje grond niet onderhouden of dicht gooien, dan zijn de Nederlan ders enkele meters verderop in (wa ter)-last. Men is op elkaar aangewezen men leeft met elkaar. Een typisch voorbeeldje gaf de burgemeester van Baarle Nassau de heer F. M. A. de Grauw, een A.N.P.-redacteur, toen hij herinnerde aan de jongste feesten bij de inhuldiging van onze koningin. Er werd een gezamenlijk feestcomité van Nederlanders en Belgen ge vormd! Ook herinnerde hij er-aan, dat men bij de Nederlandse geldzuivering de Belgische enclaves heel gewoon bij het Nederlandse gebied inschakelde. Een Benelux-dorp. Men zou kunnen zeggen, dat hier op heel bescheiden schaal al een Benelux-gedachte groeide nog voor er ooit over Benelux gesproken werd. En nu vindt men het jammer dat juist thans, nu men op weg is naar de economische unie der drie landen er een controverse wordt geschapen tussen Belgen en Neder landers. Want de Belgische winkeliers en in de enclaves in Baarle Nassau wonen er ongeveer 30 verkopen niet alleen Belgische waren, maar zij krijgen ook de Nederlandse ar tikelen op de Nederlandse distribu tiebescheiden officieel toegewezen. De Nederlandse winkeliers krij gen alleen de Nederlandse goederen op de. distributiebescheiden. En nu is het zo, dat de Nederlandse clien tèle er gemakkelijker toe komt, om niet èn naar de Nederlandse mid denstander èn naar de Belgische winkeliers te gaan, maar alleen naar de Belgische winkelier, waar hij alles op zijn officiële bonnen en bovendien nog andere zaken kan krijgen. Wij zijn bij enige Nederlandse winkels binnengestapt. Algemeen was de klacht: zo gaat het niet lan ger, onze zaak gaat naar de- kelder. Nu was het in 1939 zo geregeld, dat met het C.D.K. in ons land en met de Ravitailleringdienst uit België werd overeengekomen alles gezamen lijk te rege^n. De Nederlandse win keliers in Baarle Nassau kregen b.v. ook zeep, suiker en olie, artikelen, welke men in Nederland toen niet had. Die regeling werd geluiauideerd in begin 1947 kreeg men het ge daan, dat er ook Belgische textiel aan de Nederlandse zaken in Baatfe Nassau weden geleverd. Daarover had burgemeester Grauw besprekin gen met de Economische Dienst van de ravitaillering in Brussel. Al naar gelang de omzetten der Nederlandse middenstanders kon men toen Bel gische textiel verdelen. De rekenin gen werden door de Belgische en door de Nederlandse gestempeld. Zu'ks BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Catharina Jo hanna Alida, d. van T. Sebel en C. A. van Es; Maartje, d'. van B. Raap horst en J. M. Zwetsloot; Albert Peter Cornelis, z. v. C. J. A. Ouds hoorn en P. J. van der Krogt; Son- ja, d. van J. Ie Mair en J. I. Schip per; Rudolf Ferdinand, z. van P. Brussee en E. Lepelaar; Engelina Elisabeth, d. van C. H. Kop en M. T. Straathof; Paul Willem, z. van F. F. de Jongh Swemer en L. van den Oever. Overleden: J. Oudijk, z. 4 maan den: C. A. van W'ijk, huisvr. v. L. A. Droogh, 42 j.; M. Dreef, wed. v. H. Breuker, 83 j.; J. Barendse, hsvi> van C. van den Burg, 78 j.; A. J. Blomhert, hsvr. van J. E. Kroon, 67 j.; C. Lekx, man, 71 j.; F. T. Zand bergen, d.. 3 dagen; M. Diemei, wed. van H. Vrybloed, 64 jaar. Gehuwd: J. F. Lange jm en W. G. van Heuveln jd. bracht mee, dat toen ook bepaalde prijzen in Belgische winkels minder werden. Als voorbeeld noemde bur gemeester Grauw een artikel, dat aanvankelijk 500 francs kostte in de Belgis ohezaken, maar dat na de toe wijzingen aan Nederlandse winkeliers voor maar 300 francs geprijsd werd. Daarmee werden dus deviezen ver diend, zo merkte hij op. In dit ver band mag opgemerkt worden, dat krachtens het tactaat van 8 Augustus 1843 tussen Nederland en België de in- uitvoer in Baarle Nassau werd toegestaan. Zwarte francs. Nu was de zaak dit jaar zo, dat er vooral in de zomermaanden vele reizigers met autobussen van boven de rivieren kwamen, om Belgiscue v/aren tegen „zwarte francs" te ko pen. Men kocht ofv/el met deze „zwarte francs", ofwel men betaalde zoveel in guldens, dat daarmede het equivalent van de zwarte francs be reikt werd. Anderhalve maand geleden liet de economische officier van justitie te Breda plots aile Belgische artikelen in de Nederlandse zaken in beslag nemen. Daarvoor zullen deze mid denstanders nog vervolgd worden. Hij liet zulks doen, omdat het ge smokkelde waren betrof en om te voorkomen, dat er door het kopen van die artikelen deviezen verloren zouden gaan. Daardoor is de tegenwoordige moeilijke toestand voor de winkeliers in het dorp en de onaangename toe stand onderling ontstaan. Wat kan de oplossing zijn? Bur gemeester Grauw zeide, dat het weg nemen van alie Belgische enclaves natuurlijk het meest afdoende zou zijn. Dat is echter een internationale zaak, die op een geheel ander terrein ligt. Men zou op de tweede plaats kunnen geraken, tot een streng ge scheiden houden van alle Belgische en Nederlandse gedeelten in het dorp. Uit het hiervoor genoemde, Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. EX-HOOFDREDACTEUR VAN 12 JAAR GEëlST TEGEN „DE TELEGRAAF". Voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof had zich hedenochtend te verantwoorden de thans 41-jarige ex-hoofdredacteur van het dagblad „De Telegraaf", Cornelis van der Heijden. Hem is ten laste gelegd, dat hij van October 1944 tot het einde van de oorlog het hoofdredacteur schap heeft bekleed bij de „Tele graaf" en tezelfdertijd fungeerde ais waarnemend hoofdredacteur van „Het Nieuws van den Dag", welke beide bladen aldus de dagvaar ding naar algemeen bekend is, in de bezettingstijd de nationaal-socia- listische en Duitse belangen zoveel mogelijk trachtten te behartigen. Voorts zou hij in September 1941 te Berlijn dienst hebben genomen bij de Waf f en SS. De verdachte is vele jaren werk zaam geweest bij de Apeldoornse Courant. In December 1940 is hij lid van de N.S.B. geworden, om vol gens zijn zeggen zijn beroep te kunnen uitoefenen en bovendien om dat hij anti-communistisch was. In 1941 schreef hij op een advertentie van het ministerie van Volksvoor lichting om oorlogsverslaggever aan het Oostfront te worden. In deze kwaliteit heeft hij later reportages gemaakt voor een tweetal Duitse frontkranten, doch niet dan nadat hij de Duitse uniform had aangetrokken, waarop later de SS-tekens werden aangebracht. Bovendien legde hij de eed op Hitier af. De verdachte ont kende echter, dat hij in Duitse krijgs dienst zou zijn getreden. De uniform was alleen een noodzakelijke voor waarde om zijn werk als oorlogscor respondent te kunnen verrichten. In October 1944 kwam hij naar Neder land terug en nam hij contact op met de directeur van de „Tele graaf", de heer Holdert. Op dat ogenblik was bij dat dagblad de func tie van hoofdredacteur vacant en Holdert besloot van der H. als zoda nig te benoemen. De procureur-fiscaal, mr. S. Tim- minga, zeide in zijn requisitoir, dat verdachte de verantwoording draagt voor de reeks lasterlijke artikelen, die in beide bladen zijn verschenen. Een hiervan, dat tot doel had de schuld voor de verschrikkingen van de hongerwinter op de regering in Londen te schuiven, vond mr. Tim- minga in het bijzonder uitermate laakbaar. Hij eiste tenslotte 12 jaar gevangenisstraf. BESCHUIT KOST THANS 26 CENT PER DUBBELE ROL- In verband met de stijging van de bloemprijs ad 6.81 per 100 k.g. heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening toegestaan, dat de kostprijsverhoging van be schuit, die 1 cent per dubbele rol be draagt, in de verkoopsprijs wordt doorberekend. De prijs bedraagt thans 26 cent per dubbele rol van 14 stuks. het gehele gezamenlijke leven, zal men kunnen begrijpen, dat zulks niet doenlijk is. Men zou een grote onrust in de kleine dorpsgemeen schap verwekken. Verlegging der controle-grens? Maar een derde mogelijkheid noemde hij als zeer practisch en zeer eenvoudig: het verleggen van de controledienst der invoerrechten en accijnzen naar de Noordelijk en Noord-Oostelijk gelgen dorpen Chaam en Aiphen. Men kan daar een ieder controleren, die goederen uit Baarle-Nassau zou willen mee nemen. Dat zou ook een inkrimping van het aantal controlerende ambte naren betekenen en een vereenvou diging en internivering van de con trole tegelijkertijd. Op het ogenblik zijn er in het grensdorp 43 ambtena ren van de invoerrechten en accijn zen, 14 marechaussees en 12 leden van de rijkspolitie. Het aantal con trolerende ambtenaren zou dan, zo werd opgemerkt, tot een derde of een vierde kunnen worden terug gebracht. Op die wijze zou men tot een fis caal-rechtelijke eenheid van de bei de Baarle's kunnen komen. Voor de regeling in de beide Baar le's zou er, aldus burgemeester Grauw, een commissie gevormd kun nen worden, bestaande uit de in specteurs der invoerrechten en ac cijnzen de beide burgemeesters en enige deskundigen. Al naar gelang de or 4 .Len zouden de toewijzingen van B .ische goederen aan de Ne- de»-d winkeliers gedaan kunnen wi QÊr Daarbij zou men ook beper king..! kunnen opleggen. Zo zou men die winkeliers kunnen uitsluiten, die aan vreemden verkopen. Van Bel gische zijde ondervindt men alle me dewerking, aldus werd ons meege deeld. Men zou het toejuichen als men ook van Nederlandse zijde meer begrip kreeg voor de plaatselijke moeilijkheden, welke er mede dooi de uitzonderlijke geografische struc tuur is ontstaan. Naar wij vernemen heeft de mid denstand contact opgenomen met het Tweede Kamerlid, mr. dr. v. d- Heu vel uit 's Hertogenbosch, die inmid dels reeds vragen aan de ministers van financiën en van economische zaken over deze kwestie heeft ge steld. LAATSTE BERICHTEN De secretaris van Staat voor Alge mene Zaken Raden Abdoelkadir Wid- jojoatmodjo, heeft gemeend, onthef fing uit zijn functie te moeten ver zoeken, nu dr Van Mook besloten heeft, heen te gaan, aldus meldt het „Bataviaas Nieusblad". Het blad ver volgt: Hij heeft gemeend, dit te moe- en doen in verband met zijn bijzon dere positie met betrekking tot de figuur van de landvoogd. NEDERLANDSE VERLIEZEN IN DE OORLOG 1940—1945. Het totaal aantal oorlogsslachtof fers in Nederland, gedurende de oor log 19401945 is, blijkens het statis tisch bulletin van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, 210.000. Bij het vaststellen van dit totaal is geen rekening gehouden met de hogere sterfte, welke een indirect gevolg is geweest van de oorlog. In 1938 be droeg het sterftecijfer per duizend inwoners 8.6. Zou het sterftecijfer in de jaren 19401945 eveneens 8.6 per duizend der bevolking hebben bedra gen, dan zouden 468.000 personen zijn overleden. Het werkelijk aantal overledenen in deze jaren is 747.000. In deze zes jaars-periode zijn der halve in totaal ongeveer 280.000 per sonen meer overleden, onder wie 210.000 directe oorlogsslachtoffers. Van de oorlogsverliezen ten getale van 210.000 zijn ongeveer 67.000 in de Nederlandse statistiek verant woord als overleden; ongeveer 143.000 zijn ambtshalve, of als ver trokken naar het buitenland, afge voerd van de bevolkingsregisters. Bij deze 143.000 personen bevin den zich: ongeveer 104.000 Joden, die direct bij de deportatie naar Duits land van de bevolkingsregisters zijn afgevoerd en in Duitsland zijn om gekomen, benevens ongeveer 39.000 overledenen, die bij de reconstructie van de bevolkingsregisters na de be vrijding niet in Nederland werden aangetroffen en wier vermoedelijk overlijde den Nederlandse autoritei ten bereikte. MARKTBERICHTEN TER AAR 15 Oct. 1948 Groenten kassnijb. 5.90—7.80, idem stek 2.60— 3.40, Snijbonen 2.90—3.50, id stek 0.50 Stokprinsen 2.704.50, Stambonen 3.00—4.60, Spekbonen 1.202.10, Witte Pronkers 1.201.70 per 10 kg. Bloemkool 0.040.27 per stuk, Bos- peen 0.050.14 per bos, S]a 3.00 11.30 p. 100 st., Selderij 0.02 p. bos. Peterselie 0.01 p. bos. Komkommers 0.11 Meloenen 0.080.39 p. st. An dijvie 0.400.52 p. bak, Kroten 0.06, Waspeen 0.05—0.10 p. kg. Sla-vel len 0.911.00 p. bak Tomaten 0.18— 0.49 Witlof 0.16—0.44, Spinazie 0.06— 0.20 Prei 0.07—0.12, Postelein 0.11 0.12, Witte Kool 0.05—0.06, Rode Kool 0.06—0.09, Gele Kool 0.09, Groene Kool 0.050.07, Sav. Kool 0.060.08, Spruiten 0.140.20, Drui ven 0.810.89, Bloemen 0.120.16 per kg. KATWIJK a. d. RUN, 15 Oct. '48, Groenten Bloemkool Ia f 3338, idem I 1430, idem 11916, Waspeen 91L idem II 68, Bospeen 1115, Rode Kool 4.907.20, Groene Kool 6.808.10, Princ. bonen 2851, An dijvie 4.806, Uiën 6.907.10, Snij bonen 20—45. Sla 8—8.10, Selderie 2.50—4.60, Peterselie 5.30—5.40, To maten 3845, Aardappelen groten 9.8012.20, idem Drielingen 5.90 6.10 ROELOFARENDSVEEN, 15 Octo ber. Bloemen. Stella 0.15—0.56, Chascity 0.14—0.46, Peter Pan 0.11 0.19, White Shirley 0.120.21, Douglas 0.08—0.18, Vialiant 0.08—0.20, Nor- mandië 0.150.38, Precose 0.13 0.34, Goldfinder 0.12—0.28, Harmo nieus 0.220.50, Wendy 0.14—0.22, Yellow Gown 0 250.60, Dahlia's 0.06 —0.29, Asters 0.04—0.14, Helianthe 0 06—0.22, Bouvardia 0.32—0.51 p. bos, Rayonanten 0.090.23, Blanche 0.060.14, Choco 0.10—0.23, Stella 0.04—0.09, Pulling 0.17—0.34, Lelie White Exc. 0.090.14 p. stuk, Cycla men 0.450.55, Potchrysanten 0.13 0 47 p. pot. Groente. Aardbeien 0.610.99 p. Yl pnd., Tomaten 1851.Kropsla 2.8019.Andijvie 44.40, Bloem kool 523.p. 100, Snijbonen 2 2.90, Dubb. Stambonen 2.804.60, Prinsebonen 3.905.Kasenijbonen 5.80—8.20, Kas stek 1.40—2.30 p. 10 kg., Peulen 2.20. Langzamerhand of je nu een lekkerbek bent of niet, zie je in het verschiet weer opdoemen de winterkost, waarvoor onze vaderland se keuken, niet ten onrech te beroemd is. 3 October de hutspotdag is alweer voorbij, de jonge groenten wordt schaarser. Kool, wor tels en wat dies meer zij, doen hun intree in de groentenwinkels en op de kar van onze trouwe groen- tenboer. En al is overdre ven zorg nu niet nodig, toch wordt het weer tyd om er eens op te wijzen, dat we nu in het seizoen van wintergroenten zuinig moeten worden met de vi tamines die de natuur ons toedeelt, ook al omdat we, wanneer we verkouden v/orden of een ander win- terkwaaltje ons teistert, we meer vitamines nodig hebben dan in gezonde da gen. Wanneer we normale eters zijn en een ferme por tie groenten en aardappe len verwerken (het vlees laten we nu maar buiten beschouwing), dan krijgen we voldoende vitamines binnen om de winter door te komen. Er is echter één voorwaarde: we moeten dan het eten zo bereiden, dat we geen vitamines ver kwisten. En dat doen onze huis vrouwen nog veel te veel. De methodes die zij voor de vitamineverkwisting gebruiken zijn: aardappe len lang geschild laten staan, koolsoorten snippe- te vertellen. Het wordt steeds weer herhaald in re cepten, raadgevingen van voedingsraad, van huishou delijke voorlichting, in tijdschriften en in vele kranten. Maar voor de zoveelste keer geven we een kort resumé: ren en dan goed uitsprei den en vooral niet te snel in de pan doen, lang laten koken en vaak in de pan kijken, het eten urenlang warm houden. Er zijn nog wel meer me thodes zoals zuiverings zout in de bonen doen om ze sneller gaar te hebben, maar deze zyn de voor naamste. Hoe het wèl moet. moest eigenlijk overbodig zijn om Aardappelen worden snel aan de kook gebracht met heel weinig water, zo dat de stoom de patatten gaar maakt. Grote aardap pelen worden niet doorge sneden vóór ze gaar zijn. De deksel blijft op de pan tot de aardappelen, liefst direct na het koken worden opgediend. Koolsoorten, wortelen prei en dergelijke worden niet, of in zeer grove stuk ken gesneden voor ze de pan in gaan. Dan worden ze weer met een minimale hoeveelheid water gaarge- stoomd en eerst daarna, als ze gaar zijn, verkleind en op smaak gebracht. Plet kookwater van de groenten bevat waardevolle bestanddelen en wordt dus niet weggegooid maar in soep verwerkt of gebonden als saus bij de groente of om de stamppot smeuiger te maken. Het is verder geen wet van Meden en Perzen, dat andijvie en dergelijke blad groenten steeds gekookt ge geten moet worden. Men kan ze gesnipperd door de gekookte aardappelen doen. en .heeft dan een stamppot van rauwe groenten. En zeg nu niet, dat dit hygiënisch koken minder smakelijk is, want dit 's niet waar. Afgekookte groente v/aar alles .,uit is", moet per sé flauwer en laf fer zijn dan groente, die haar hele kracht heeft be houden. Wanneer aldus gekookt eten niet smakelijk is, dan ligt dat aan andere oorzaken die de huisvrouw kan uitschakelen door een modern kookboek te raad plegenen te geloven. Lheiefaantjeó PERSONEEL 7? Chauffeur. Biedt zich aan ervaren chauffeur voor alle voorkomende werk zaamheden. Br. onder no. 310 bureau van dit blad. 3? Gevraagd net meisje voor kantoor en winkel in luxe huishoudelijke artike len, kunnende typeri, liefst reeds eerder als zodanig werkzaam geweest. Ber nard Schulte. Heerenstraat 124. Voorhout. 807 S* Nette werkster biedt zich aan. Adres A 76 Hazers woude Rijndijk. 8281 3? Machinefabriek hier ter stede vraagt prima bankwerkers. Brieven on der no. 8272 bureau van dit blad. 3? R. K. Boerendienstbode gevraagd voor dag en nacht. Adres A. Veldhui zen, Zuidzijde, Bodegraven. 3? Tegen 1 Nov. of later gevraagd in klein gezin 'n flink meisje voor dag en nacht. Zaterdagmiddag en Zondags vrij v. g. g.' v. Kerkdam 54, Wassenaar. AANQ0D 3? Aangeboden 1 prima stalen motorjachtje. 4 met prima Fordmotor. Uiterste prijs 1750. 1 open motor boot met prima motor z. g.a.n. prijs f 1450. Tevens goede Philips Radio. Te bevragen Rijnzichtstraat 18 Leiden, aan Morsweg. Ook Zondag. 801 *Z Herenfiets aangeboden in prima staat met torpe donaaf 47.50. Te bevra gen Maandag na 4 uur Morschweg 87. 811 3? Heren!! Uw oude hoed kunt u nog heel goed dra- fen, als u deze van A tot laat opknappen bij „He- tro". Hoeden rep. inrich ting. Hoogewoerd 109 en Korevaarstraat 5. 3? Uitgelezen collectie ga ve v. o. vloerkleden, lo pers, velours overgordij nen, hand- en trapnaaima- chines. kantoor- en koffer schrijfmachines. etc. Pr. Mariannelaan 209, Voor burg. 8295 Kachels, cyiinderbureau haarden. open Jaarsma- haard, stoelen, roïbushaar- den. linnenkasten, dres soirs, radio, babytafel met matrasje, kinderwagen Nieuwe Rijn 60. Tel. 22150 bij noek Hooigracht. 809 *Z Te koop voederbieten 450 roe in de paden best te veld staande. Te bevra gen bij de firma L. P. Zonneveld en Zonen. Prin- senweg 2 Voorhout. Tel. K 2532-7307. 3T Te koop: 2 pers. eiken ledikant met auping spi raal 55.buffetkast 50. nieuwe waswringer met box 35 enige kachels vanaf 20.. F. v. d. Pluym Janvossensteeg 51. 802 Aangeboden: Japonnen 3 stuks 15 tezamen, win termantel grijs 25. man telpakje blauw 20. Alles maat 4042. p.a. Oude Sin gel 26. 759 fZ Attentie. Wij repareren al uw gebroken porselein, Saksische groepen, antieke borden, beelden enz. Ont brekende stukken worden bijgemaakt. Tevens restau reren van schilderstukken en reparatie lijsten. Inkoop goud en zilver. Bremmer, Haarlemmerstraat 99. in gang Goegerritstraat no. 1, Tel. 22791. Verlovingsringen. Na tuurlijk uit „De goedkope re zaak", maar betere waar Goud, Zilver horloges. Op graveren kan gewacht wor den. Inkoop oud goud, le klas reparatie-inrichting. S. v. d. Water. Haarlem merstraat 185, Tel. 24469. <Z Hoe kan dat nu??? Uw cude hoed als nieuw terug binnen 10 dagen geheel nieuw vervormd vanaf 5.50. C. de Grootvan Gemond. Haarlemmerstraat 145—147, Leiden. 8083 <Z Meerpoel. Alles op r.aaimachinegebied. Repa raties en levering van naaimachines. Nieuwe ma chines met en zonder ver- ginning. Firma Meerpoel, reestraat no. 171. Leiden, lel 24815 3T Moderne v.o. kinderwa- f;en aangeboden, ook rui en voor wol. Br. onder no. 806 bureau van dit blad. GEVRAAGD 3T Spoed! Welk R. K. huis gezin helpt R.K. med. stu dent aan kamer z. p., omg. Acad. Ziekenhuis of Oegst geest. Br. C. W. v. Amstel, Dirk Smitsstraat 55a Rot terdam. 808 3T Keurige zit-slaapkamer gevraagd door heer. Brie ven onder no. 794 bureau van dit blad. 3? 10 of 12.000 gulden ter leen gevraagd. Groot bedrijf vraagt dit bedrag voor 1 jaar ter leen. Vol doende zekerheid aanwezig Br. onder no. 798 bureau van dit blad. <2* Net pension gevraagd voor een degelijk R. K. persoon. 34 jaar per 1 De cember. Br. onder no. 805 bureau van dit blad. 3T Te koop gevraagd in goede staat zijnd draag baar slijpapparaat (slijp tol) 125 v., liefst met bij passende profielstenen voor slijpen van tandwielen. Br. met prijs aan Machineher- stelplaats Verhoef, Uiter stegracht 178, Tel. 26226. W0NINGRUIL 3? Voorhout. Ter ruiling aangeboden een flink huis met dito moestuin en bloem bollenschuur met pl.m. 320 meter bloembollenstelling. Liefst met Voorhouter. Br. onder no. 738 bureau van dit blad. DIVERSEN 3T Openlijk dank aan God voor gebedsverhoring door de voorspraak van O. L. Vrouw en de H. Clemens Opgelet! Weet u al dat U bij C. de Groot—v. Eg- mond uw oude hoed met tulen kan laten opmaken voor 1.25. Klaar terwijl U wacht. Haarlemmer straat 145147, Leiden. 3? Voor veel vertier, dus 100 pet. plezier op uw bruiloft enz. zorgt Jean van Zijp, pianist-accordeo nist, conferencier. Hoog landse Kerkgracht 40. tel. 22287. Tevens gezellige zaal te huur voor alle doel einden geschikt. 795 3? Kantoor van Th. J. v. d. Heijden. Rechtskundige en Gemeente-Deurwaar der Hoge Rijndijk 105-105a Leiden, tel. 23405. Bespre kingen bij voorkeur Vrij dagsmorgens. Incasso's, Rechtszaken, Pachtzaken, Contracten. Ontruimings- en Woonruimtewetzaken, enz Adverteert in dit blad

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3