Het aftreden van dr v. Mook Een „Jongensstad" te Deurne geopend Ambtsaanvaarding van prof dr. T. F. v. d. Kooy ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINft i Het Vrije Volk constateert o.i. te recht, dat het heengaan van dr. Van Mook onder de huidige om standigheden ernstige moeilijk heden kan veroorzaken. Het blad schrijft: „De bom is gebarsten. Weliswaar is de ontslagaanvrage van dr. Van Mook nog niet in Den Haag ontvan gen, maar de aankondiging daarvan klinkt zo beslist, dat een terug deze keer niet mogelijk schijnt. De ver houding tussen de landvoogd en Den Haag, die na het briefje, waar in minister Sassen de heer Van Mook op zijn ontslag voorbereidde, toch al niet best was, is er sinds dien nog slechter op geworden. Het heeft weinig zin daarover na te kaarten. De gevolgen zijn op het ogenblik van meer belang dan de oorzaken. Aan de loopb&an van de heer Van Mook komt een einde op een ma nier, die met zijn grote verdiensten niet' in overeenstemming is. Dat is de persoonlijke kant van de zaak. Maar belangrijker en bedenkelijker is het nog, dat er nu, korte tijd voor het* optreden van de interim regering en terwijl de verhouding tot de Republiek zware eisen stelt aan het beleid, plotseling een im passe ontstaan is. Welke de gevolgen daarvan zul len zijn voor de ontwikkeling der verhouding tot Indonesië, kan men niet gissen, slechts vrezen." Het Parool komt tot dezelfde con clusie: „Aan het gesol met de heren Van Mook en Beel is dan nu toch een einde gekomen. Dr. Van Mook heeft zelf de knoop doorgehakt en zijn ontslag genomen. Dit zal wel niet helemaal stroken met de plannen van de Nederlandse regering. Deze heeft ongetwijfeld haast willen maken met de inscha keling van dr. Beel, aan wie zij be loften had gedaan en die zij door haar besluiteloze houding in een be narde positie had gebracht. De plot selinge vrij vergaande toegeeflijk heid tegenover de Indonesische ver tegenwoordigers op de conferentie in Den Haag kan een aanwijzing zijn. dat zij de interimregering en het hoge commmissariaat, waar voor dr Beu1 de door haar gekozen man was, nu maar zo spoedig mo gelijk wilde instellen. Uiteraard wilde de regering, die al dadelijk na haar aftreden tot het ontslag van dr Van Mook had beslo ten, een zodanige ontslagregeling treffen, dat de opvolging van dr. Van Mook door dr. Beel gemakkelijk en geleidelijk zou verlopen. Dat is door het besluit van dr. Van Mook ech ter gefrustreerd." De Tijd is scherp in zijn critiek op de regering, aan wie het blad gebrek aan beleid verwijt. „Nu mogen wij dan toch wel aan nemen, dat dr. Van Mook heen gaat, nu hfj zelf zijn ontslag heeft gevraagd. En onderhand' zouden wij er haast mee ingenomen zijn. De hoogheid van het ambt van land voogd in zijn Oosterse atmosfeer en de volstrekte noodzaak van een met die hoogheid correlerend prestige verdragen niet, dat er mede gesold wordt zoals men dat sinds enige weken heeft gedaan. Als dr. Van Mook zich slechts kan handhaven, terwijl zich ook de geruchten over zijn aftreden handhaven, dan kan hij inderdaad misschien niet beter doen dan maar aanstonds aftreden. Maar los van de dwangpositie, waarin al dat roddelend nieuws omtrent zijn al-of-niet-aanblij ven dr. v. Mook heeft gebracht, betreu- PERIODIEKEN NAAR JONGENS OVERZEE. Thuisfront kan per luchtpost blijVen verzenden. Na 1 November wordt voor de thuisfronten en voor elke kerkelijke, sport- of andere organisatie een nieu we regeling getroffen voor de ver zending van hun periodieken naar de militairen in Indonesië. Hierbij zal tegen een redelijk tarief een bepaald gewicht aan periodieken, mits deze in één pakket op de postkantoren wor den aangeboden, per luchtpost kun nen worden verzonden. Indien in de practijk zich nog nieuwe bezwaren mochten voordoen, is de minister van Oorlog gaarne bereid deze zo. moge lijk te ondervangen. Voor de maand October werd reeds met de thuisfron- een een bevredigende regeling getrof fen. Aldus heeft minister Schokking meegedeeld in antwoord op vragen van het lid der Eerste Kamer Algra (A.R.) en het lid der Tweede Kamer Dassen (K.V.P.). De minister erkent, dat inderdaad te veel met zakelijke en te weinig met ideële factoren is rekening ge houden, al was ook verwacht, dat in voering van postbladen niet bij ieder op dergelijke grote bezwaren zou stui ten. Doordat juist tussen de datum van bekendmaking der nieuwe rege ling en die van ingang de situatie overzee de uitvoering van het demo bilisatie-schema vertraagde, werd toen toevallig ook nog behoefte aan een intensiever postverkeer gevoeld. Inmiddels zijn op het ministerie van Oorlog de antwoorden binnengeko men van alle thuisfronten naar aan leiding van een enquête van dit de partement betreffende de te nemen maatregelen voor de postverzendin gen naar de Nederlandse militairen in Indonesië. Hoewel zij alle hetzelfde doel hebben, blijken de acties der di verse thuisfronten zo zeer uiteen te lopen, dat het ministerie geen alge mene maatregelen zou kunnen ne men. De actie van ieder thuisfront zal nu afzonderlijk worden bekeken en aan de betrokkenen zullen dan richtlijnen ten aanzien van de moge lijkheid per luchtpost contact met de overzeese troepen te onderhouden, al naar de aard van de actie, worden ge geven. ren wij moet dit nog gezegd? zijn verzoek om ontslag in hoge mate. Wij hebben de laatste weken aanleiding genoeg gekregen en wij hebben daar dan ook gebruik van gemaakt om uiteen te zet ten, welke grote kwaliteiten dr. Van Mook naar onze mening bezit, kwaliteiten, die hem op dit ogen blik als landvoogd in Indonesië de juiste man op de juiste plaats doen zijn. Hij neemt zelf ontslag, nadat men hem heeft willen ontslaan ten bate, zoals het is voorgesteld, van een krachtiger beleid. De man, die de politionele actie zou hebben door gezet, had Den Haag dit niet ver hinderd, moet ten bate van een krachtiger beleid wijken voor de m*an, die verantwoordelijk is ge weest, zo niet alleen dan toch me de. voor de beslissing, de politio nele actie te staken. Wie 'het vatten kan, vatte het. Wat verstaat men in Den Haag dan toch wel onder krachtig? En wat verstaat men daar onder beleid? Wat is dat voor een soort beleid, waarvoor men betere ga ranties aanwezig acht bij een man, die Indonesië hoogst oppervlakkig kent, dan bij een man, die het dóór en dóór kent? Wie het vatten kan, weer, hij vatte het." HYPOTHEKEN en T00r a^° an(^ere zaken /wTk op het gebied van on- fuï 11 roerende goederen Jy Bouw-enMakelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Het Handelsblad constateert met andere bladen dat dr. Van Mook zich weinig gelegen heeft laten lig gen aan de Unie-gedachte van daar dat het al lang tussen dr. Van Mook en de Nederlandse regering niet boterde: „Aan de Unie^gedachte heeft de landvoogd, althans in het openbaar, zich nooit veel gelegen laten liggen. Hij was de Nederlander, die in In donesië naar een aannemelijke ver houding tussen Nederlanders en In donesiërs zocht, en naar een zagspositie van Nederlanders daar, waarbij hij zelf een grote rol speelde. Maar voor de organische band met Den Haag had hy weinig openbare belangstelling. In dat op zicht stond hij trouwens in het be kende anti-Haagse complex van vele Nederlanders in Indonesië niet al leen. Het feit dat, volgens de be richten, een aantal van zijn ambte naren hem bij zijn heengaan zou willen volgen, bevestigt dit." Het was een voorrecht, om als gast de opening van een „Jongensstad" te Deurne mee te maken. Een „stad" verborgen in de bossen, waarvan de bewoners zijn aangewezen op elkan der en er naar streven een gemeen schap te vormen, waarin iéder geluk kig kan zjjn. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. De Qauy richtte zich met een toespraak tot de talrij ke aanwezigen, waaronder mr. G. T. de Jong, oud-kinderrechter te Am sterdam, de heer Oosterlee, hoofd der afdeling „Vorming buiten schoolver band" van het ministerie van O., K. en W., vertegenwoordigers van de Ministeries van Soc. Zaken, finan ciën, Binnenl. Z.; Off. van Justitie, Kinderrechters, leden van Voogdij raden en van het Nat. Bureau voor Kinderbescherming, de Burgemeester en weth. van Deurne, de geestelijk heid en tal van leiding gevende per sonen bij het V.B.S. De Comm. geeft in een helder be toog een prettige uiteenzetting van het doel van dit werk en over de me thodiek en de ontwikeling. Hierbij brengt hij naar voren, dat een ver blijf in een werkkamp op iedere jongen een zeer goede invloed heeft en zeker op de sociaal labielen. Het overbrengen van een psychisch onevenwichtige in een nieuwe omge ving onder een gezonde invloed van een vertrouwde leiding schept grote kansen op spoedig herstel. De me thodiek is er op gericht, dat de jeug dige kampbewoners in kleine groe pen samenleven. Hiervoor wordt ver eist, dat hij bereid is aan de eisen van de groep te voldoen. Daarom wordt hij bij zijn entrée in een ont- vangstgroêp opgevangen en „gewo gen". Hierna neemt hij deel aan een groep, waarvan een jongen groepslei der is, die de verantwoording draagt voor het wel en wee van zijn eigen groep. De onderlinge vriendschap tussen jongens eist van hen, dat zij eenvoudig eerlijk en oprecht zijn, be trouwbaar en werkzaam. De onderlinge verhouding der groe pen eist, dat de jongens ter wille van hun groepseer prestaties opleve ren. Het resultaat is, dat voor het nega tieve het positieve in de plaats treedt. Deze invloed is van onschatbare betekenis. De gederailleerde jeugd, ontrokken aan het schadelijke mi lieu en omgeving en geplaatst in een dergelijke gemeenschap, ontvangt een korte gedisciplineerde opvoe ding. Als tweede vorname factor geldt de mogelijkheid dat iedere jonen zich vakbekwaam kan maken. Metaalbe werkers, timmerlieden, smeden, schil ders vinden een gelegenheid tot scholing als nergens anders. De outil lage van de werkplaatsen, de deskun dige leiders, zijn hiervoor een waar borg. De ontwikkeling en ontspanning zijn gericht op het opheffen van de jongens uit hun isolement van onwe tendheid en wansmaak. De godsdienstige vorming is bo venal gericht op het opensluiten van de harten. Dit alles maakt de jongen, de los geslagene, tot een jongmens met begrip voor levenswaarden. Met de wens, dat dit kamp zal mo gen beantwoorden aan het gestelde doel, verklaart de Comm. deze „Jon gensstad" voor geopend. De heer Oosterlee dankt de Comm. en geeft vervolgens het woord aan de commandant van het kamp, de heer J. de Graaf. Deze geeft in een kort overzicht een duidelijk beeld van de methodiek waarbij vooral tot uiting komt, dat de jongens zeer zelfstandig kunnen handelen door hun zelforganisatie en zelfbestuur. Hij toont duidelijk aan hoe de jongens in hun eigen groep een eigen sfeer hebben; hij vertelt over hun eigen verblijf, him groeps raad, waarin wekelijks onder de loup wordt genomen hetgeen gepasseerd is, waarin wordt geoordeeld en ver oordeeld, plannen worden gemaakt voor de komende week etc. Dat dit systeem voldoet en dat de methodiek voortreffelijk is be wijst wel, dat één groep reeds zes weken door gebrek aan leiders ge heel zelfstandig werkt, en dat het eerste woord van critiek nog moet vallen. Hierna volgt hy nog met enkele beschouwingen over de vakopleiding, godsdienstige vorming, ontwikkeling en ontspanning. Dan volgt mr. Knuttel met een re de waarin hij de figuur van mr. de Jong belicht, de geestelijke vader van dit werk en hij onthult hierna een borstbeeld van deze vitale 82-jarige. Mr. de Jong beantwoordt mr. Knuttel in een kort maar levendig woord en richt zich tot alle aanwe zigen aan wie hij de wijze raad mee geeft, het leven toch te zien zoals het is. „Maak het niet ingewikkelder dan nodig", zo zegt hij, „zoek het niet ver, niet aan de horizon ligt het, want wat gij zoekt ligt voor uw voeten". Als hij vervolgens ter illustratie iets ver telt uit zijn persoonlijk leven, met het verzoek dit geheim niet verder te willen vertellen, dan geniet de geheel gevulde zaal van de kostelijke fijne humor. Deze laatste speech vormt dan een waardig besluit van het middagproJ gram. De heer De Graaf nodigt alle aanwezigen uit tot het bezichtigen van het gebouwencomplex, waarin de toneelzaal, stafkamer, eetzaal, de groepsslaapzalen en de groepsver- blijven, de keuken, kapel, werkplaat sen zijn ondergebracht. Na deze rondgang volgt een sport- demonstratie van de boys. Dit alles geeft aanleiding tot een aangename gedachtenwisseling tussen de vele aanwezigen en, wanneer de dag be sloten wordt met een avondvoorstel ling verzorgd door de leider de heer van Schaik met zijn jongens, dan is ieder overtuigd, dat en door het woord en het gebodene, „Vreekwijk" een plaats inneemt vanonschatbare betekenis en dat vele jongens na hun vorming daar zullen worden niet de uitzichtlozen, maar bezitters van vele geestelijke waarden, vakbekwame en gevormde mensen. BEZOLDIGING VAN BURGE MEESTERS. Naar het A.N.P. verneemt is ir de loop der volgende week een al gemene maatregel van bestuur, steunende op de gemeentewet, verwachten, waarbij een nieuwe bezoldiging voor burgemeesters wordt vastgesteld. Verwacht wordt, dat deze bezoldigingen conform de voorstellen zullen zijn, welke waren geformuleerd door de destijds inge stelde commissie van advies. Het ligt voorts in de bedoeling, aan de nieuwe regeling terugwer kende kracht te verlenen tot 1 Oc tober 1947. De bedrijfsgroep detailhandel heeft aan al de onder haar ressorterende vakgroepen een brief gezonden met het verzoek hun mening kenbaar te maken over een vrije Zaterdagmid dag. Om het kopend publiek niet te ontrieven wordt daarnaast voorge steld ,in geval van sluiting op Zater dagmiddag Vrijdags tot 's avonds 10 uur geopend te blijven, aldus de „Volkskrant". De bedrijfsgroep detailhandel is van mening, dat genoemde maatrege len in studie moeten worden geno men, daar vele tekenen er op wijzen, dat de Zaterdagmiddag op den duur uitgaans- en sportmiddag van de week zal worden. Daardoor zou de Zaterdag in belangrijkheid voor de middenstanders afnemen. ONTZETTEND ONGELUK IN DEN HAAG. Een vreselijk ongeluk vond gi teravond plaats op het terrein van het Haagse steenhouwersbedrijf der firma Keuzenkamp aan de Loos- duinsekade, waar plotseling een stapel hardstenen platen omviel. De 54-j. werkman G. J. v. d. P. uit de Joubertstraat geraakte tussen een muurtje en de vallende platen be kneld, waardoor het hoofd hem nagenoeg werd afgeknepen. Hij was onmiddellijk dood. De 48-j. arbei der H. B. uit de Cartesiusstraat werd eveneens door de platen ge troffen. Hij kwam er echter nog levend af. Zijn kneuzing aan schouders en de schaafwonden aan het hoofd werden aan het West einde behandeld, waarna B. naar huis kon gaan. „Het object der economische geschiedenis" was het onderwerp van de inaugurele rede, waarmede gistermiddag prof. dr. T. P. v. d. Kooy het ambt van bijzonder hoogleraar in de economische geschiedenis vanwege het Leids Universiteitsfonds aanvaardde. Er bestond voor deze plechtig heid grote belangstelling en de minister van Econ. Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, gaf mede blyk van belangstelling. Het eerste deel van sprekers voor dracht was gewijd aan een beschou wing over de begrippen Historie en Economie, die z.i. beide voor twee duidelijk onderscheiden zienswijzen vatbaar zijn. Enerzijds wordt de ge schiedwetenschap beschouwd als middel tot het geven van een be schrijving van feitenmateriaal over het menselijk verleden, in alomvat tende samenhang, anderzijds kan men haar opvatten als het orgaan, waarmede de cultuur bouwen de mensheid zich rekenschap geeft van haar verleden teneinde in de conti nuïteit der ontwikkeling een wegwij zer voor heden en toekomst te vin den. Het ken-object in de economi sche wetenschap is in zeker opzicht meer bepaald dan dat der historie, nl. het bouwen van de welvaart. -Ook hierin zijn echter twee nuances te onderscheiden: de eerste beschouwt de drijfveren van de data van het economisch handelen als niet beho rend tot het object dezer wetenschap, de tweede opvatting wil de analyti sche oordelen omzetten in empirisch- synthetische oordelen, die bij het practisch handelen in staat en maat schappij, in huishouding en bedrijf kunnen worden toegepast. Combinatie dezer opvattingen over historie en economie leidde spreker tot vier samenvattende opmerkingen over het object der economische ge schiedenis. Vooreerst kan de economische ge schiedenis, als onderdeel der geschied wetenschap, zich niet distanciëren van het zich op grond van de huidige nood rekenschap geven van wat de toekomst aan terugblik in het verle den eist, geleid door de normkeuze van de historische. Zij moet zich in tegendeel voortdurend oriënteren aan het pro-menselijk cultuurbouwend handelen. Behalve het op cultuurvor ming gericht menselijk handelen zijn voor de beoefening der economische geschiedenis van bijzonder belang het technisch, het organisatorisch, het sociaal en het politiek handelen, wel ke soorten van handelen uitlopen in een arsenaal van technisch-organisa- torische hulpmiddelen, sociale struc tuurvormen en rechtsvoorschriften, die als „data" van het economisch proces in elk tijdsbestek van grote invloed zijn, terwijl ook omgekeerd het economisch leven voor die soor ten van handelen mede van bepalen de betekenis is. Deze wisselwerking is van groot belang voor het econo- misch-historisch onderzoek, dat de economische ontwikkeling in het kader der cultuurontwikkeling wil verstaan. In de derde plaats moeten, wat het economisch-proces zelf be treft, verbruik, besparing, aanbod van arbeidskrachten, samenstelling van het productieproces, keuze van wijze en plaats van voortbrenging, mate van investering, verdeling van het product en de prijsvorming onder scheidenlijk worden beschouwd. Ten- BINNENLAND. In het uitgebreide complex van de meubelfabariek Everest aan de Nassauhaven te Rotterdam brak gis termiddag brand uit in een afdeling, waar met een lasapparaat een stoom- leiding werd gerepareerd. Met vier stralen had men het vuur spoedig on der de knie. De procureur-fiscaal bij het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof heeft gistermorgen wederom de dood straf gevraagd voor twee leden van de colonne Henneicke: de Amster dammers F. W. Koot en H. W. Hof man. Zij hebben, evenals de andere leden van de colonne, talrijke Joodse Nederlanders gearresteerd. Koot zei eens bij de arrestatie van een Joodse vrouw tot zijn kameraad: Alweer vijftien gulden verdiend. Tegen de vrouw snauwde hij: „Jij gaat naar Auschwitz, waar je hele familie al is. vermoord. Met ingang van 16 Oct. wordt de maximumprijsregeling voor kof- fiestroop ingetrokken. Be Convair liner, het nieuwe 2- motorige vliegtuig van de K.L.M., is gisteren in 1 uur en 4 min. van Lon den naar Amsterdam gevlogen. De normale reisduur is 1 uur en 40 min. De totale bruto-inhoud van de koopvaardijvloot bedraagt thans 2.08 mil. reg. tonnen, tegen 2.36 mill, in 1939. In de mijn Oranje Nassau Hl werd tengevolge van het springen van luchtleiding de sleper P. C. B. M. zodanig aan het hoofd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Met ingang van 21 Oct. a s. is de prijsbeschikking voor remolie inge trokken. BUITENLAND. De prior van een klooster te Brno (Tsjecho-Slowakije), Josef Hartl, is veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid wegens „illegale acti viteit". Een wervelwind langs de Mexi caanse kust van de Grote Oceaan en in de Golf van Californië heeft 7 personen gedood. In de Amerikaanse vlootbasis Quonset Point is brand uitgebroken. Schade een millioen dollar Men vreest, dat verscheidene arbeiders onder het puin van de verbrande herstellingswerkplaats liggen. slotte dient bij de beoordeling van de economische processen de econo- misch-historicus gebruik te maken van de analytische oordelen, die de theoretische economie heeft opge steld, voorzover deze op de telkemale gegeven constellatie van data toepas selijk mochten zijn. Het is onmoge lijk een scherp inzicht in het wezen lijke van het economisch gebeuren te verkrijgen door directe waarneming. Na de gebruikelijke toespraken werd een drukbezochte receptie ge houden. OUDERDOMS- EN ARMENZORG IN LEIDEN. Jarenlang waren de kosten voor de armenzorg een 1-jden last op het bud get van tal van Nederlandse gemeen ten. Ook voor Leiden was dit het ge val. Het was te voorzien, dat hieraan bij de invoering van de noodwet ouderdomsvoorziening voor een goed deel een einde zou komen. Talrijke ouden van dagen, die we gens gemis aan voldoende eigen in komsten voorheen door de gemeen telijke overheid geldelijk ondersteund moesten worden, konden bij de door voering van deze noodwet deze steun geheel of gedeeltelijk ontberen. Weliswaar kwam dit in feite slechts neer op een verschuiving van de las ten van de ene (gemeentelijke) over heid naar de andere (het rijk), maar de verlichting van het gemeentelijk budget is daar niet geringer om. Blijkens een recente enquête van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn de verwachtingen, die in dit opzicht ten gunste van de gemeen ten bestonden, in werkelijkheid nog overtroffen. In geheel Nederland moesten de gezamenlijke gemeenten vóór de invoering van de noodwet ruim dertig millioen gulden 's jaars uitgeven aan ondersteuning van ouden van dagen. Thans is gebleken, dat op de ondersteuningen met geld en/of levensbehoeften 22 millioen be spaard wordt. Bovendien zullen door de noodwet de gemeentelijke uitga ven voor verpleging van ouden van dagen in gemeentelijke tehuizen met anderhalf millioen en de kosten voor geesteszieke ouden van dagen met 1,1 millioen dalen. Voor de gezamenlijke Nederlandse gemeenten betekent de noodwet oudordomvsoorziening derhalve een verlichting van de uitgaven met bijna 25 millioen gulden per jaar.' WEERSVERWACHTING KOUDE NACHT. Tamelijk heldere en koude nacht met weinig wind en plaat selijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag: half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen', weer wat toenemen de wind tussen Zuid en Zuid- West en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Dit is ongeveer 75 pet. van alle uitgaven, die de gemeenten ten be hoeve van haar ouden van dagen doen. In Leiden werden vóór de invoe ring van de noodwet ongeveer 650 gezinnen en 540 alleenwonenden van gemeentewege geldelijk ondersteund. Onder deze 650 gezinnen waren er 350, die gevormd werden door echt paren boven 65 jaar. Deze 350 echt paren kwamen derhalve in aanmer king voor een uitkering krachtens de noodwet. Voor ruim driehonderd van deze oude echtparen was deze uitkering zodanig, dat alle verdere ondersteu ning van gemeentewege achterwege bleef. Voor veertig echtparen werd de ge meentelijke ondersteuning niet geheel geschrapt, maar wel werd in deze gevallen de gemeentelijke steun met het bedrag der uitkering volgens de noodwet verminderd. Van de 540 alleenwonenden, die voorheen van stadswege ondersteund moesten worden, waren er ruim twee honderd na de invoering van de nood wet, wien geen gemeenteliike uitke ring meer werd verstrekt. Voorts bleven er nog ongeveer 150 alleen wonende gesteunden, die ondanks de noodwetsuitkeringen nog een geringe gemeentelijke bijsteun behoeven. Het gevolg van een en ander was, dat de gemeentelijke uitkeringen voor de ouden van dagen van ge middeld veertien gulden per week te rug liepen tot slechts 3.25. Het totaal van de gemeenteliike steunuitkeringen in Leiden, dat vóór de invoering van de noodwet onge veer 220 duizend gulden per kwar taal bedroeg, daalde door deze wet tot 105 duizend per kwartaal, waar onder slechts 10 duizend gulden voor aanvullende steun aan ouden van .dagen. Hieruit volgt, dat het gemeentelijk budget van Leiden door de invoering van de noodwet ouderdomsvoorzie ning een verlichting van vierhon derd vijftig duizend gulden per jaar heeft ondergaan! Verwacht kan worden, dat dit be drag nog iets' zal stijgen. De steun, die de gemeente thans naast de uitke ringen krachtens de noodwet aan een aantal ouden van dagen doet, is in sommige gevallen zó gering, dat kin deren (of andere familieleden) deze bijdrage vaak voor hun rekening zul len nemen om daardoor een oude va der of moeder een gang naar het ge meentelijk steunbureau te besparen. Delen alle gemeenten in het pro fijt, dat de invoering van de nood wet ouderdomsvoorziening voor de gemeentelijke uitgaven gebracht heeft, de sommen, die ook thans nog voor armenzorg moeten worden uit gegeven. leggen een zeer ongelijke druk. Hierboven vermeldden wij reeds, dat in onze woonplaats naar de thans bestaande toestand per iaar pl.m. ƒ420.000.aan gemeenteliike armenzorg moet worden besteed. Dit komt dus neer op 4.750.per dui zend inwoners. Gaan we na, hoe zwaar deze druk is in enkele andere Nederlandse steden met een vergelijkbaar zielental, dan komen wij tot de volgende ciifers: Breda ƒ3.300.Apeldoorn ƒ4.000. Hilversum 4.100.Leeuwarden ƒ4.600; Leiden ƒ4.750Maastricht ƒ5.400.—; Arnhem ƒ6.200.—. Bij deze vèr uiteenliggende bedra gen blijkt het Leidse cijfer vrijwel in het midden te liggen. Voor het examen 2e knecht Bloemist-Hovenier zijn geslaagd: P. J. Bèyer, J. Buurman, J. v. Leeuwen, J Koome, allen te Leiden; D. v. Eg- mond te Voorschoten, J. Hesseling, Lisse en W. de Mooy, Rijnsburg. Sioscopen Lido. Shirly Temple zou men bijna vergeten zijn, maar ze is er nog steeds en men kan haar deze week zien in de klucht „De Vrijgezel en het Bakvisje", welke film in dit theater draait. Het kind-Shirley is thans Bak visje, maar dan nog in klein bakvisje en de liefde, welke zij zo jong ver klaart aan de veel oudere vrijgezel, is te onnatuurlijk. Maar, al gebeuren er zo nu en dan gekke dingen door de in verlegenheid zittende vrijgezel, hij blijft toch zichzelf in de critieke ogenblikken en dit temeer als hij merkt, dat hij de veel oudere zuster van het bakvisje lang niet onverschil lig is. Maar eer het zover komt, moet er heel wat gebeuren, want die oude re zuster is rechter Margaret Turner en de eerste kennismaking, als de vrijgezel voor zijn rechter staat, zou een dergelijke ontknoping niet heb ben doen vermoeden. Een goedmoe dige oom doet daarbij ook een duit in het zakje en als de vrijgezel een einde aan de ingewikkelde situatie tracht te maken door naar Afrika te trekken, zorgt Oompiedat hij ge zelschap krijgt! Trianon maakt het deze week z'n bezoekers niet zwaar met „Spring in Parklane" een Engelse film van een licht verteerbaar soort. Het is lente buiten en in de woning van een mil- lionnair in Parklane wordt het ook lente ,want daar ontwikkelt zich een aardige liefdesgeschiedenis tussen de knappe nicht van de millionnair, te vens zijn secretaresse, en de.huis knecht. Nu is het inderdaad een bij zonder soort huisknecht, wat al spoe dig blijkt, niet alleen uit 's mans uit zonderlijke kwaliteiten, maar ook uit het feit, dat de butler hem „mylord" noemt. Het enige raadsel is, waarom de jonge lord zich als huisknecht meent te moeten vermommen. Maar dat komt later ook wel uit. Een gezellig verhaal in een goed verzorgde vorm. Voor alle leeftijden. Casino. Het is een ongewoon on derwerp, dat Charles Lamac, van wie wij vroeger een lichter, vrolijker gen re gewend waren, hier behandelt. Een terdoodveroordeelde wordt in de ge legenheid gesteld, zijn leven opnieuw, nu onder andere omstandigheden, te beginnen, waarmede bewezen moet worden dat een mens zijn noodlot niet kan ontlopen. Het scenario is zo danig gemêleerd, dat men niet van een bepaald soort kan spreken. Het is melo-dramatisch en tegelijkertijd te kunstmatig om echt te zijn, het wil philosophisch zijn en de psychologi sche zijde van een mensenleven be kijken, maar daarvoor is het weer te oppervlakkig. Over het algemeen heeft de regis seur veel zorg aan de film besteed, al was hij de materie niet voldoende meester. Dit laatste is er waarschijn lijk de oorzaak van, dat het film- rhythme niet geheel voldoet. Viviane Romance mist in de film de kans, haar vroege speeltalenten volop te benutten. De morele sfeer van „Wraak der goden" is zodanig, dat zij slechts voor volwassenen toelaatbaar verklaard kan worden. Rex heeft deze week twee films1 op zijn programma staan, n.l. „Wie dood de van Loon", een Engelse detective film, zoals de titel reeds verraadt, en „De vechtende wakers", een verhaal uit de Wild-West. Boven 14 jaar. Luxor heeft de boeiende en ontroe rende film „Achter de wolken" op nieuw geprolongeerd. Boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2