3)e£2idóe6oti/fca/nt Verduisterde perspectieven De Paus spreekt over de bloed transfusie in ziekenhuizen Amerika verwerpt de Russische ontwapeningsvoorstellen Wisjinski deed zijn mond toch open Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11518 Wisjinski sprak ,Neen" en zei Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes f 1.50 HET WORDT langzamerhand ver velend, voortdurend te moeten constateren, dat er niets, maar dan ook niets bereikt wordt in Veilig heidsraad of politieke commissie. De U.N.O. wordt dood gepraat en het laatste sprankje hoop dreigt uit te doven. Het wordt hu wel voor ieder dui delijk, dat in een organisatie van volken, waarin de Sovjet-Unie zit ting heeft, de boel in het honderd wordt gestuurd. Zodat er weinig an ders op zit, dan een organisatie te vormen zonder de Sovjets. Als 't zo ver zou komen, zou dat spijtig zijn en het gevaar voor een gewelddadig conflict zou er nog in ontstellende mate door vergroot worden, maar het is niet het Westen dat deze si tuatie gewild heeft. Het is vrijwel onmogelijk om nog aan enige goede bedoeling van de Russen te geloven. Neem bijv. het jongste ontwape ningsvoorstel, door Wisjinski in de politieke commissie verdedigd. Hoe kan men dat als een reëel voorstel beschouwen? Begin maar eerst eens met uw land open te stellen voor di plomaten en persvertegenwoordigers, zei de Amerikaan Warren Austin tot Wisjinski. Rol eerst dat ijzeren gor dijn eens op en schep normale toe standen zoals in alle andere beschaaf de landen. Dan weten we tenminste of eventuele ontwapeningsovereen komsten werkelijk worden nageko men. Nu weten wij niet eens hoe veel er voor oorlogsdoeleinden en bewapening wordt uitgegeven, hoe groot het leger is, dat Rusland op de been houdt en waar de onderdelen van de krijgsmacht zich bevinden. In deze geest spreken de Amerikanen. Waarop Wisjinski antwoordde: Zo dra jullie besluiten om de atoombom buiten de wet te stellen, zal ik mijn kaarten op tafel leggen. En ik ver zeker, dat dat goede kaarten zullen zijn. Met andere woorden: beloften in ruil voor daden. Wisjinski verlangt een daad van verregaande betekenis en geeft daarvoor een vage toezeg ging van medewerking. Maar het Westen denkt bij de verzekering van Wisjinski, dat hij goede kaarten op tafel zal leggen, aan de mogelijkheid, dat Wisjinski dan alle troeven op tafel zal gooien! En het spel gewon nen zal hebben. Op die manièr komen we geen stap verder. Wel glijden wij langzaam achter uit op de helling, welke naar oorlog leidt en reeds worden geluiden ver nomen, die aandringen op een pre ventieve oorlog. De voorstanders van zulk een preventieve oorlog zeggen, dat men niet moet afwachten tot Rusland klaar is en gereed om de eerste klap toe te brengen, die „een daalder waard is". Maar dat men zelf het tijdstip van het uitbreken der vijandelijkheden moet bepalen, als oorlog nu toch eenmaal onvermij delijk is. Maar is oorlog werkelijk onver mijdbaar? T^EGENOVER de duisternis van het pessimisme maakte de Maasbode deze week melding van een artikel Van de Berlijnse journalist Erik Re- ger, hoofdredacteur van de „Tages- soiegel", een met Amerikaanse licen tie verschijnend Berlijns blad. Reger spreekt daarin van een vol slagen bankroet van de Russische politiek in Berlijn en in geheel Duitsland. De technicus Clay heeft, verklaart hij, de Russische maar schalk Sokolowsky radicaal versla gen; wat weer wil zeggen, dat Rus land de slag om Berlijn tegen Ame rika heeft verloren. En de Berlijnse journalist, die in het centrum van het strijdgewoel leeft en ziet, geeft enkele motieven voor zijn opvat ting. Ie. De satelliet-staten zijn onte vreden, wijl zij niet voldoende han del met het Westen kunnen drijven, terwijl zij er zich rekenschap van ge- Ven, dat Rusland hen niet werkelijk in hun steeds ernstiger wordende economische nood kan helpen. Bo vendien is de hoeksteek van het Oostelijk blok, de traditionele Rus sischJ oego-Slavische vriendschap, zo al niet onherstelbaar, dan toch ge vaarlijk geschokt. 2e. Niettegenstaande alle onder linge moeilijkheden en bezwaren krijgt de Westerse Unie een steeds hechter samenhang. 3e. Moskou speculeerde op econo mische moeilijkheden in Amerika; op verkiezingssuccessen van Wallace; en op een chaos in de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Maar geheel Amerika, democraten en republikeinen, scharen zich om de regering nu van Truman, straks waarschijnlijk van Dewey, om Euro pa te redden, zelfs al heeft het een tegenzin tegen het Britse labourbe- wind, en een uitgesproken minach ting voor de zwakke Franse kabinet ten. Wallace geeft slechts Dewey de wind in de zeilen, en van een econo mische crisis is nog niets te bespeu ren, zeker niet nu Ruslands imperia lisme de Amerikaanse industrie weer tot oorlogssterkte brengt. 4e. Rusland verwachtte, dat de politici van West-Duitsland hun af keer van een werkelijke West-Duit se regering niet zouden kunnen over winnen. Nu blijkt echter, dat juist de gebeurtenissen in Berlijn hen zich meer en meer bewust hebben ge maakt van de bittere noodzakelijk heid om zo snel mogelijk een sterk Duits West-Duits bewind te vestigen. 5e. De Sovjetleiders meenden, dat het plan-Marshall nooit zou function- neren. Zij hebben zich volkomen ver gist: het werkt. Zó zelfs, dat de eco nomische waanzin van enkele landen reeds aan het verdwijnen is, en on getwijfeld geheel zal wegzinken, als West-Europa de rijpe vruchten van dit grootse Amerikaanse initiatief zal plukken. 6e. Maar bovenal, geheel gevan gen in zijn illusies, dacht Moskou, dat de Westelijke mogendheden zich niet in Berlijn zouden kunnen hand haven. Welnu, vooral de rol, welke Amerika in deze zaak heeft ge speeld, is zó primordiaal, dat zelfs in Moskou de overtuiging begint te glo ren, dat, als het Westen in Berlijn is en blijft, het zijn plannen gereed heeft. De luchtbrug, die ruim drie maanden geleden, on verwezenlijk baar scheen, is een duurzaam bouw werk Clay is van afkomst inge nieur geworden, dat tegen elke overbelasting bestand is gebleken. Terwijl zij bovenal niet alleen voor Berlijn en West-Duitsland, maar voor ieder de superioriteit van het Westelijk luchtpotentieel demon streert. Tot zover het citaat van Reger's artikel Zijn visie op de toestand is zeker niet in het voordeel van de Sovjet- politiek en men kan in zoverre met zijn beschouwingen instemmen, dat Moskou zich op verschilende punten in de vingers heeft gesneden. De vraag is nu maar of de machtheb bers van het Kremlin dat ook inzien en him conclusies daaruit zullen trekken. *s* Mater-Amabilis- school TVE Mater-Amabilis-school te Lei dden is gisteren aangevangen. Er heerst nog enig misverstand omtrent de vraag, voor wie deze school is bestemd. Zij is voorlopig bestemd voor een beperkt aantal meisjes, werkende in fabrieken. Het is de bedoeling, haar uit te breiden tot andere categorieën werkende meisjes. En wij willen er aan toevoegen: moge aan dat voor nemen spoedig gevolg gegeven kun nen worden. Het is een instelling, die men heeft het in de verslagen in ons blad kunnen lezen zich ten doel ste't. het werkende meisje te vormen tot een voor haar latere taak als huis vrouw en moeder of haar latere taak als ongehuwde vrouw bekwaam en geschikt te maken; haar te vormen door een practische opleiding. De katholieken noemen hun school de Mater Amabilis-school; de niet- katholieken „De Sleutelbloem". De lessen worden gegeven in de Katholieke Vakschool (Galgewater) en in de neutrale Vakschool (Rapen burg). Het gezamenlijk aantal leer lingen bedraagt 74. De fabrikanten', uit weer fabrie ken de meisjes de school bezoeken, geven haar een middag in de week vrij met behoud van loon en dragen ook bij in de kosten. Een zeer sym pathieke, van sociaal begrip en so ciaal inzicht getuigende daad! ENGELSE KONING ONTVANGT DE PREMIERS. De eerste ministers van de Engelse Dominions en de overige gedelegeer den op de Vergadering van het En gelse Gemenebest zijn de gast ge weest van het Engelse koningspaar op Buckingham Palace. De koning met zijn gasten v.l.n.r.: Sir Godfrey Huggins (Zuid-Rhode- sia), Seansyaje (Ceylon), Liaquit Ali Klaan (Pokistan), Dr. Evatt (Austra lië), Z. M. Koning George VI, Attlee, Merman Robertson (plaatsvervanger voor Mackenzie King, Canada), Louw (Zuid-Afrika), Peter Fraser (Nieuw- Zeeland) en Pandit Nehru (India) £).e eeuw-iqe „QxwiqJi" u-an Moed Z. H. Paus Pius XII heeft 1500 deelnemers van een Italiaans congres van „bloed-donors" genaamd de „Vrijwilligers van het Bloed" in audiëntie ontvangen en hen als volgt togesproken: Uw naam van „Bloed-vrijwilligers" geeft u reeds op zichzelf een bizon der recht op onze vaderlijke ont vangst. Een bizonder recht: omdat Wij, onze blik latende gaan naar uw zo talrijke groep, Wij in onze geest zien en aanbidden de gestalte van de allerhoogste en goddelijke Gever van zijn bloed, Jesus, Verlosser, Za ligmaker, Levendmaker der mensen. Voorbeeld van alle liefde, is Hij op een bizondere wijze uw voorbeeld. Ongetwijfeld is het een bewonde renswaardig bewijs van edelmoedig heid, van liefde, van toewijding het eigen bloed te vergieten in de strijd voor een edele en heilige zaak en het is billijk, dat aan zulke helden de palm der glorie wordt uitgereikt. Maar het eigen bloed geven voor het welzijn van onbekenden of ook voor ondankbaren, die misschien zullen vergeten en zelfs er niet naar zullen streven de naam en de gelaatstrekken van hun redder te kennen; de eigen levenskracht weg te schenken uit sluitend en alleen om anderen de le venskracht mede te delen en terug te geven, die zij hebben verloren; ten slotte de eigen uitgeputte krachten te herstellen alleen maar om opnieuw dezelfde gave te geven en hetzelfde offer te brengen: ziet het is daaraan, dat gij u edelmoedig hebt gewijd. Is het dat ook niet wat Jezus, op een oneindig hogere wijze, heeft ge daan en voortgaat te doen, Jezus, die zijn bloed vergoten heeft in zijn ster- |^E VERENIGDE STATEN hebben als „volkomen onaanvaardbaar" het voorstel der Sovjet-Unie verworpen betreffende een ontwapening met een derde gedeelte en het verbieden van de atoombom. De Amerikaanse afgevaardigde, Frederic H. Osborn, deelde het speciale sub-comité der 11 laniden, dat speciaal is samengesteld om een schema op te stellen van de ontwapeningsvoorstellen, mede, dat het „absurd was, dat een derge lijk voorstel moet komen van een land, dat zó gesloten is, dat niemand met enige mogelijkheid kan weten in hoeverre daar de bewapening werd verminderd". dat andere landen kunnen zien, wat daar omgaat en hun vrees kunnen laten varen die hen aanspoort tot bewapenen? Tenslotte vroeg Osborn: „Gelooft u niet, dat er een zekere brutaliteit aanwezig is in het presenteren van zo'n voorstel aan de Algemene Ver gadering uit naam van een dictator schap dat de meest reactionaire re gering in de wereld vormt?" Het sub-comité is verdaagd tot Drie klemmende vragen Osborn stelde de Sovjet-Unie de volgende vragen „om de positie van de Sovjets ten aanzien van interna tionale controle duidelijk te maken": 1. Wilt u verklaren, dat het streven van de Sovjet-Unie naar expansie zal ophouden* door uw vijfde colon ne uit bevriende landen terug te trekken? 2. Wilt u het eens worden over veiligheidsmaatregelen, waaronder verificatie en controle, die niet on derhevig zijn aan het veto? 3. Wilt u uw land open stellen, zo- Opstand in de Republiek practisch onderdrukt? Volgens het republikeinse pers bureau Antara heeft een woord voerder van het republikeinse mini sterie van defensie Vrijdagavond medegedeeld, dat de opstand prac tisch is onderdrukt en dat thans maatregelen worden getroffen om de afzonderlijke groepen opstandelingen onschadelijk te maken. De woord voerder maakte ook melding van het Willisgebergte, dat door de op standelingen als basis werd ge bruikt. REVOLUTIE IN HONDURAS Volgens betrouwbare berichten uit Honduras is in dit land een revo lutie uitgebroken. De gewezen com mandant van de belangrijke haven L'aceiba, in het Noorden der repu- b'iek, generaal Rufino Solis, heeft de leiding van een gewapende op stand op zich genomen. In diverse streken hebben eveneens opstootjes tegen de regering plaats. Het sihijnt dat de president Carias Andino, de toestand niet meer meester is. Men vreest, dat de opstand zich over het ganse land zal uitbreiden. De in Honduras zeer strenge cen suur maakt het onmogelijk directe berichten over de opstand in te win nen. felijk leven, gedurende zijn lijden tot aan zijn Kruisdood, tot aan de door boring van zijn Hart, waaruit de laat ste druppel van zijn kostbaar bloed wegvloeide, Jezus, die, binnengegaan in zijn heerlijkheid en onverganke lijke glorie, op het altaar telkens weer hernieuwt het offer van dat zelfde bloed voor allen en voor ieder afzonderlijk, voor de mensen, zijn broeders? Ja, Christus is daarin voor u een uitnemend voorbeeld en bezie ler. Maar meer dan dat! Wij zijn ervan overtuigd dat gij al len, die hier aanwezig zijt, vrijwillige gevers van uw bloed, in Christus méér weet te vinden dan een voor beeld, om na te volgen, méér dan een ideaal, welker schoonheid u aanspoort en voortstuwt. Zijn invloed op u en in u is oneindig veel dieper. Niet te vreden met een edele, maar zuiver- menselijke philantropie, verheft gij u tot de hoogte van de ware chris telijke liefde. Aan de zieken, aan de gewonden, die aan u hun herstel danken, geeft gij niet de stoffelijke druppels van uw bloed als een of ander algemeen geneesmiddel. Dit geneesmiddel toch wordt niet eenvoudig-weg toege diend, maar overgetapt. Deze bewon derenswaardige aftapping doet mèt uw bloed, mèt uw levenskracht in an deren overgaan iets van uw eigen le ven, en verleent u ten opzichte van hen bijna een soort vaderschap. Hun bloed kan zich binnen korte tijd ver nieuwen, maar het zal in zekere zin altijd uw blorzijn, zoals dat van hun voorouders, dat blijft stromen in hun aderen en heel hun lichaam, aange dreven door hun hart, dat gij opnieuw leven hebt gegeven. Is dat ook niet in een oneindig hogere werkelijkheid wat het bloed van Christus teweeg brengt in de Christen? En wie zou beter dan u kunnen begrijpen, hoe het mogelijk is een zo verheven geheim te door gronden? Door dat bloed zijn wij vrij gekocht en gered. In dat bloed zijn de vlekken van onze zielen gewassen. De stem va:i dat bloed smeekt voor ons ten beste voor de troon van de eeuwige gerechtigheid. Al datgene, wat de H. Schrift ons leert, vervult hém van bewondering en dankbaar heid, die dit geheim bespeurt en die er zich op toelegt het in het geloof te smaken. Toch was dat nog niet voldoende voor de liefde van Jezus. In de hei lige Eucharistie ontvangen wij met zijn lichaam ook zijn bloed en met zijn bloed zijn leven en zijn kracht, zodat de Apostel Paulus kon uitroe pen: Ik leef, ja, maar het is niet slechts mijn eigen arme leven; Chris tus leeft in mij en dóór hem leef ik. Gelijk uw bloed in de aderen van hen, die aan u leven en gezondheid verschuldigd zijn, zó doet ook het bloed van Christus in u overgaan die deelneming aan het goddelijk leven, welke wij de heiligmakende genade noemen en die ons in waarheid doet zijn kinderen van God. Indien er ooit onder u enigen moch ten zijn, die dat leven nog niet zou den bezitten, omdat zij het nooit ge kend of omdat zij het verloren heb ben, dan kunnen zij, als beloning voor hun edelmoedigheid en natuur lijke goedheid van de grote Donor van zijn bloed, Jezus Christus, ont vangen dat goddelijke leven dat hier op aarde ontspruit om in de eeuwig heid te ontluiken. Terwijl Wij voor dezulken deze ge nade afsmeken en voor u allen een steeds groter toevloed van hemelse gunsten, verlenen Wij van harte aan u en al uw dierbaren Onze vaderlijke Apostolische Zegen. Hij weigerde inlichtingen te geven j^A NEGEN DAGEN PAUZE, waarin de zes „neutrale" landen ge poogd hebben een weg te vinden om tot opheffing van de „blok kade" van Berlijn te geraken, heeft de VeVigheidsraad de discussie over de Berlijnse kwestie voortgezet. Dr. Bramuglia stelde de volgende vragen aan de vier mogendheden, die in he geschil betrokken ^ijn: 1) Te verklaren, hoe de verkeersbeperkingen in Berlijn en tussen de Oos telijke en de Westelijke zónes ontstaan zijn. 2) Uitvoerig mee te de len, welke overeenkomsten instructies aan de militaire gouverneurs van Berlijn inhielden en door weJke oorzaken de overeenkomst niet was uitgevoerd. Het Westen stemt toe Dr. Philip Jessup (V.S.) verklaar de zich bereid de door Bramuglia gewenste inlichtingen te verstrek ken. De Britse gedelegeerde Cadogan zeide, dat hij gaarne aanvullende in lichtingen zou verstrekken, doch dat het merendeel der antwoorden op de twee vragen reeds gegeven is in „de gepubliceerde documenten met inbegrip van het witboek, dat de Britse regering onlangs heeft uit gegeven." Ook de Fransman Parodi ver klaarde zich bereid inlichtingen te verschaffen. WISJINSKI WEIGERT. Wisjinsky antwoordde op de ver zoeken van Bramuglia, dat hij geen inlichtingen meer zou verstrekken, daar hij er bij bleef, dat de Veilig heidsraad niet competent is om de zaak te behandelen. Wisjinsky zeide, de vragen van Bramuglia als een truc te beschou wen om de Sovjet-Unie te betrek ken in een discussie over de Ber lijnse kwestie in de Veiligheids raad. „Het is naief te geloven," zei hij, „dat wij in dit aas zullen hap- Weldra devaluatie van de franc? Aanstaande Maandag zullen vol gens Parijse kringen hogere wissel koersen worden vastgesteld voor de Franse franc t.o.v. het pond stetfiog, de Belgische franc, de Italiaanse lire en andere niet-omwisselbare valuta. Door deze maatregel werdt de waar de van het ptnd sterling, ongeveer 1060 francs. De circulatie in Frankrijk nèemt weer belangrijk toe. Uit de jongste weekstaat van de Banque de France blijkt, dat de hoeveelheid bankpa pier in een week met niet minder dan frs 13 milliard is gestegen tot ongeveer frs. 924 milliard. pen of ons aan deze vliegenvanger zullen laten kleven." Onmiddellijk na Wisjinsky's ver klaring hielden Cadogan en Jessup ruggespraak. De bijeenkomst werd geschorst tot Dinsdag a.s. Plan-Marshall moet mislukken RESOLUTIE VAN FRANSE COMMUNISTEN Het door de communisten geleide vakverbond heeft gisteravond een resolutie aangenomen, waarin wordt gezworen, dat al het mogelijke ge daan zal worden om het plan van Marshall en de Westerse Unie te doen mislukken. Een andere resolutie, waarin werd aangedrongen op een algemene sta king om de eisen van de stakers kracht bij te zetten, is verworpen. HITLER'S BEZITTINGEN VERBEURD VERKLAARD Tijdens het proces van Adolf Hit ler heeft de zuiveringsrechtbank te München besloten, dat Hitler's zelf moord bewezen is door de verklarin gen van zijn chauffeur, Erich Kempka Daar hij voorkomt op de lijst der grote oor'ogsmisdadigers, werden al zijn bezittingen verbeurd verklaard: een huis te München, een landgoed te Berchtesgaden, auteursrechten ten belope van vijf milioen Mark ver schuldigd door de uitgeversfirma „Eher" en een aantal schilderijen. Tenslotte werd besloten, dat Hitiers testament ongeldig is, daar het ge typt is. BRITSE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. MR. R.P. CLEVERINGA. De Engelse ambassadeur, Sir Phi lip Nichols zal Maandag a.s. te 12 uur in de balzaal van de Britse ambassade te Den Haag aan prof. mr. R. J. Cle- veringa, alhier, de King's medal for ciurage in the cause of freedom" uit reiken. WAAR KOMT HET GELD VANDAAN. De Rijksmunt te Utrecht heeft de handen vol aan de aanmaak van de nieuwe munten, die het zinken geld uit de gehate bezettingsjaren moeten vervangen. De ponsmachines, die 500.000 nieuwe centen per dag uit de metaalplaten slaan. Een koMettje.. Vrede met zichzelf is vrede gehele wereld.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1