Provinciale wegen en wateren VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA J Aan de begroting der provincie Zuid-Holland voor 1949 is ontleend, hoofdstuk waterstaat, verkeer en vervoer. Voor 1949 komen de volgende we gen van het provinciaal wegenplan voor aanleg of reconstrucie in aan merking. Achter iedere weg is het bedrag vermeld, dat daaraan in 1949 verwerkt zal worden, indien alle plannen tot uitvoering kunnen ko men. Rijnbrug (Alphen)— Haarlemmer meerpolder (weg no. 7) 1.200.000. Rijswijk—De Vink met zijtakken (weg no. 16) 1.100.000,—; Zoeter- meerLeiden (weg no. 17) 75.000; GoudaGouwsluisAarkanaal (weg no. 25) memorie. Te zamen is voor de prov. wegen uitgetrokken f 4.890.000. Aanleg en verbetering van de weg ScheveningenWassenaarNoord- wijkNoordhollandse grens. Raming 1949: 800.000,—; raming 1948: 1.650.000,—. Aangezien het belang van het "Rijk medebrengt, dat deze weg, ter ont lasting van de rijksweg 's-Gravenha- geSassenheimAmsterdam, op rui mer schaal Wordt verbeterd en aan gelegd dan nodig zou zijn, indien de weg alleen betekenis had als secun daire weg, heeft het Rijk zich bereid verklaard om in de kosten op de vol gende voet bij te dragen. De provin cie neemt voor haar rekening de eerste 80.000.— per km; het Rijk betaalt het meerdere tot 120.000, per km, terwijl, als de kosten daar bovenui gaan, het resterende door Rijk en provincie gelijkelijk zal wor den gedragen. Voorlopig draagt het Rijk voor -/3 gedeelte der kosten bij. Aangezien de Provincie aan een bouwvolume is gebonden, wordt ver wacht, dat met een bedrag van 800.000,zal moeten worden vol staan. Verbetering van de vaarweg Am sterdamGoudaRoterdam: raming 1949: 535.000,—, raming 1948: /J85.00Ö,— Uitgetrokken wordt voor: 1. de bouw van een brug te Woubrugge 100.000,—2. de oevervoorziening langs de Heimanswetering 35.000,— 3. de vernieuwing van de Alphens# brug memorie; 4. de voorhaven van het sluisje van de polder Rijneveld 150.000,5. de vernieuwing van de brug te 's-Molenaarsbrug memorie 6. de verbetering van een gedeelte der westelijke Gouwekade 250.000. Te zamen 535.000. In de kosten van deze werken ver leent het Rijk geen bijdrage. Verbetering van de (Oude) Rijn tussen de uitmonding van de Zijl en Leiderdorp. Raming 1949: memorie; raming 1948: 100.000. Aangezien het niet zeker is, dat in 1949 met de uitvoering van dit werk zal kunnen worden begonnen, is deze post voorshands pro memorie uitge trokken. Bijdrage in de kosten van het om hoog brengen der spoorbaan Am sterdamRotterdam en van de spoorbaan LeidenWoerden bij het station Leiden, met bijbehorende werken. Raming 1949: f 48.000, raming 1948: 240.000, Deze bijdrage ad f 240.000,werd in 1942 toegezegd en op de buitenge wone dienst van de begroting 1943 uitgetrokken, doch in latere begro tingen (t/m 1947) niet gehandhaafd, aangezien in verband met de oorlogs omstandigheden niet met het werk kon worden begonnen. Op voorstel van de Minister van Verkeer en Waterstaat is thans be sloten deze bijdrage in vijf jaarlijkse emrijnen van 48.000,uit te be talen, aanvangende in 1949. UIT INDONESIë TERUGGEKEERDE MILITAIREN. Tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 Nogmaals wordt op het volgende de aandacht gevestigd. Zoals onder de in Indonesië dienst gedaan hebbende militairen bekend is, is het Demobilisatie-besluit 1948 slechts van toepassing op hen, die na 1 Maart 1948 zijn gedemobiliseerd. Thans is een afzonderlijke, vrijwel gelijkluidende, regeling verschenen voor hen, die ussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 zijn -gedemobiliseerd. Deze groep heeft wel reeds enige uitkering genoten, maar deze is meestal niet gelijk aan die, vastge steld in het Demobilisatiebesluit '48. Op grond hiervan is in de nadere Demobilisatiebeschikking No. 11 o.m. bepaald, dat zij, die van oordeel zijn dat hun reeds genoten uitkeringen voor herberekening in aanmerking komen, een verzoekschrift daarvoor kunnen indienen bij de Afd. A-2 van het Ministerie van Oorlog, Maurits- kade 19, 's-Gravenhage. Dit moet geschieden vóór 1 Novem ber a.s. Later ingekomen verzoeken kunnen niet in behandeling worden genomen. De verzoeken moeten de volgende gegevens bevatten: a. Naam en voor namen, b. Legernummer, c. woon plaats en tegenwoordig adres, d- da tum van aankomst in Nederland na verblijf in Indonesië, e. de periode, gedurende welke direct na aankomst in Nederland verlof werd genoten, f. datum van demobilisatie, g. rang op de dag, voorafgaande aan die van demobilisatie, h. onderdeel waarbij demobilisatie heeft plaats gevonden, i. gemeente waarin eventueel wacht geld is genoten. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat korporaals en soldaten voor terugbetaling van de eventueel ingehouden loonbelasting een ver zoek kunnen indienen bij de Inspec teur der Directe Belastingen van hun woonplaats, onder vermelding van vorenvermelde gegevens (be halve het verlangde onder e en i) dooh met vermelding van de bedra gen van de genoten demobilisatie uitkeringen en de ingehouden loon belasting. DE OPHEFFING VAN PRIJZEN- BUREAUX. De reorganisatie van de Controle dienst van het Directoraat-Generaal van de Prijzen, welke op 1 October j.l. haar beslag kreeg, bracht onder meer de opheffing mee van het af delingsbureau te Leiden, welke ge meente met de omliggende plaatsen thans onder het bureau te Den Haag ressorteert. De Prijscontróledienst werkt than; met 19 afdelingsbureaux over het ge hele land, welke bureaux worden overkoepeld door 5 districtsbureaux. Aan ieder dezer districtsbureaux zijn 3 speciale mobiele brigades verbon den, t.w. een voor textiel, een voor de bouwnijverheid en een algemene bri gade. De reorganisatie maakte een bedui dende vermindering van personeel mogelijk, doch komt het apparaat als geheel in efficiency ten goede. De samenwerking met Rijks- en Gemeentepolitie is verstevigd. De in vele gemeenten gevestigde plaatse lijke Prijzencommissies', hoewel niet tot de Controledienst behorend, en functionnerend op basis van vrijwil ligheid en burgerbelang, konden in de twee jaren van haar bestaan een grote deskundigheid op het gebied van de prijzen en van bemiddeling ir gevallen van prijsopdrijving, verwer ven. De officiële Controledienst on dervindt van deze Commissies veel hulp en laat veelal de behandeling van daartoe geëigende gevallen aan de Commissies over. HERSTEL VAN NI-JMEGEN VORDERT. Eén van de in de oorlog totaal ver nielde Nijmeegse straten, de Broer straat, is thans zover hersteld, dat zij op 16 October weer voor het verkeer kan worden gebruikt. De eerste pan den zijn verrezen, waaronder een winkelgalerij naast de kerk, die over enkele weken haar deuren zal openen. HONORARIA VAN ARCHITECTEN VASTGELEGD. De Staatscourant van gisteren be vat een pr ij zenbeschikking architec tenhonoraria voor woningbouw 1948. Deze beschikking is van toepassing voor de berekening van het honora rium van architecten voor woningen tot een maximum inhoud van 500 m3., voor zover het betreft: a. woningen, te bouwen mét steun uit 's rijks kas ingevolge de Woning wet; b. woningen voor de wederop bouw en woningen volgens de gel dende financieringsregeling, voor zo ver deze woningen worden opgedra gen en uitgevoerd in groepen van ten minste"vijf woningen; c. particuliere woningen van een voudige aard, voor zover deze wonin gen worden opgedragen en uitge voerd in groepen van ten minste 5 woningen. Uitgezonderd zijn woningen, die deel uitmaken van bouwwerken, wel. ke naar het oordeel van de directeur- generaal van de wederopbouw en volkshuisvesting door technische outillage en planindeling een gecom pliceerd karakter dragen. INKRIMPING PRODUCTIE LEDERFABRIEKEN. Op last van het rijksbureau voor huiden en leder is de productie van zool- en overleder aan banden gelegd. De oorzaak is daarin gelegen, dat men over te weinig buitenlandse betaal middelen beschikt om'voldoende over zeese huiden in te voeren. Verschil lende fabrieken, die de laatste tijd de productie hadden opgevoerd, moeten deze nu weer inkrimpen, met het waarschijnlijke treurige gevolg van ontslag van arbeiders. STAKING BIJ BRANDSTOFFEN- BEDRIJVEN IN DE HOOFDSTAD. De staking bij verscheidene brand- stoffenhandels in de hoofdstad omvat op het ogenblik twee honderd man in twintig bedrijven. Dit wil echter niet zeggen, dat al deze bedrijven stil lig gen, want in verscheidene bedrijven staken slechts twee man en is de rest van het personeel normaal aan het werk geleven. De politie beschouwt de staking dan ook niet als „ernstig" en er zijn geen maatregelen getroffen van ge meentewege om de brandstof voorzie ning te beveiligen. Zoals reeds eerder gemeld, is de oorzaak van de staking de één gulden loonsverhoging welke door de rege ring was toegestaan en die na 15 Maart mocht en voor 15 Juli moest worden uitbetaald. Een aantal firma's heeft gewacht tot 15 Juli en van de zijde der E.V.C. is thans bepleit uit betaling van 15 Maart af. Het eigen lijke conflict ontstond bij de firma Goes in de Albert Cuypstraat, waar de directie een toeslag van een gul den per week koffiegeld introk toen 'n gulden loonsverhoging werd toege staan. Bij deze firma staken twintig man, die als nieuwe eis- een loonsver hoging van zes gulden hebben inge diend. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS. Naar wij vernemen zou de minis ter van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker vanmiddag per vliegtuig naar Parijs gaan, om daar een be spreking te hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van de lan den betrokken bij .het plan-Marshall. Minister Stikker komt morgen in Nederland terug. DE BRANDEN TE AMSTERDAM. Mededeling van de politie. Omtrent de oorzaak van de brand in het koelhuis Amerika en Blaauw- hoeden en Vriezeveem te Amsterdam doen nog steeds talrijke gissingen de rond. Van de zijde der politie belast met het onderzoek deelde men ons hier over mede, dat het onderzoek nog steeds niet gesloten is. Een politiedes kundige is ingeschakeld en niet voor dat diens rapport is bestudeerd zal met zekerheid iets.' omtrent de oorzaak kunnen worden vastgesteld. EEN DAG GEVANGENISSTRAF. Voor officier Kon. Marine Reserve. De luitenant ter zee 2de klasse der Kon. Marine Reserve S. Bakker uit Den Haag heeft terecht gestaan vopr het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra venhage, Kamer voor Zeeland te Middelburg. Hem was ten laste ge legd, dat hij omstreeks 17 Mei 1940 te Zierikzee opzettelijk het onder zijn bevel staande vaartuig der Ne derlandse vloot H. Ms. OS I aan de vijand had overgegeven, zonder al les gedaan te hebben wat zijn plicht onder de bestaande omstandigheden van hem eiste, n.l. te trachten dat vaartuig voor de vijand onbruikbaar of onklaar te maken. Beschuldigde had van zijn veertiende jaar af op de koopvaardij gevaren en was op de bewuste tijd eerst zeer kort in marinedienst. H. Ms. OS 1 was een licht bewapende sleepboot met een bemanning van zes koppen. Op de bewuste Vrijdagmorgen had B. reeds geruime tijd op orders gewacht van het marine-commando Zeeland. De ze orders bleven uit. B. had zijn schip te minderwaardig geacht om van nut te kunnen zijn, zowel voor Engelsen of voor Duitsers. Hij was naar Zierikzee opgestoomd m*et als gevolg, dat de Duitsers onderweg het schip in beslag namen. Beschul digde had al spoedig zijn fout inge zien, maar toen was het te laat. Hij nam voor het hof de volle verant woordelijkheid op zich en gaf toe zelfstandig tot daden te hebben moeten overgaan. De procureur-fiscaal, mr. Ver- spijck, prees de eerlijkheid van ver dachte, die inziet als commandant van H. Ms. O S 1 gefaald te hebben, maar die ook bereid is de verant woordelijkheid hiervoor te dragen. Hij requireerde daarop een gevan genisstraf van acht dagen en het verbod om bij de gewapende macht te dienen. Uitsoraak doende veroor deelde het Hof beschuldigde tot een gevangenisstraf van één dag met ontzetting uit de bevoegdheid bii de gewapende macht te dienen. Hem werd het recht van cassatie ver leend. Misdadiger reed in taxi rond De politie heeft Dinsdagnacht een berucht misdadiger, P. V. Uyl, die enige weken geleden uit het Huis van Bewaring te Breda ontsnapte, in Pijnacker weten te arresteren. Uyl charterde Maandagmorgen in Den Haag een taxi en begon een rit kris-kras door Nederland, z.g. om' zijn baas te zoeken. Deze man was echter onvindbaar. In Leeuwarden werd overnacht (zonder te betalen) en van hier ging het weer naar Venlo. Maar de baas was er niet en Uyl liet naar huis rijden. Dat was in Delft, maar vrouwlief deed niet open, want ze bestond niet. Uyl wilde naar haar gaan zoeken in Piinacker, maar nu werd het de chauffeur te bont. Voorgevend, dat hij de weg vroeg, waarschuwde hij een nachtelijke patrouille van de rijkspolitie, die U. arresteerde. De man werd o.a. ge zocht wegens goud- en veesmokkel aan de Belgische grens, diefstal van vee en oplichting. De taxichauffeur had een strop van 350. NEW LOOK IS OUDERWETS. De twee meisjes op de foto verschil len niet zo erg veel in uiterlijk en voorkomen, toch verschillen zij liefst driehonderd jaar, tenminste wat hun hoofdbedekking aangaat. De boven ste draagt de dernier cri van Parijs, de andere een wollen Tudor kapje, dat meer dan 300 jaar oud is en bij opgravingen in Londen werd gevon den. NIEUWE BOEKEN C Cressey, George B. Rus- land's Rijkdom. Vert. uit het Amerikaans. (The Basis of So viet Strength). Geïll. met fig. 1 uitsl. kit. -f- 34 blz. foto's. Utrecht, Kemink en Zoon. IV. Bevolking, klimaat, vrucht baarheid, industrie, geostrategie van de Sovjet-Unie, met statis tisch materiaal. Maakt goede, objectieve indruk. Hyster, Sis, Dr. Levende opvoedkunde ten dienste van kleine en grotere kinderen. Ie Deel. Geïll. met 16 blz. foto's, Leiden, Ned. Uitg. Mij. IV. Over kinderen, maar tot opvoe ders. Een boek dat inzicht ver schaft in velerlei moeilijkheden. Zeer aanbevolen. Kerssemakers, J. W., S.J. Nader tot God. Inleiding tot vol maakter geloofsbeleving volgens de Ignatiaanse geest, Heemstede De Toorts. IV. Moderne com mentaar op Ignatius' Geestelijke Oefeningen, Retraitanten en me- diterenden van harte aanbevo len. van Oldenburg Ermke, Frans Heiligen voor hun rechters, R'dam, De Forel. V. Boeiende weergave van vijf gerechtelijke processen tegen heiligen. Fris en vlot geschreven. Aanbevolen lectuur. de Roever, J. G. Bijen en bijenliouden. Geïll. met 419 fig. t. d. t., A'dam, Wed. J. Ahrend Zoon, Een insctructief standaardwerk, van grote liefde en kennis getuigend. Naar in houd, taal cn uitvoering een prachtboek. Pelgrims naar de Una Sancta. Hedendaagse belijdenissen ver zameld, ingeleid en van een na beschouwing voorzien door Dr. N. G. M. van Doornik M.S.C., Utrecht; Brussel, Het Spectrum. IVV. Getuigenissen van 72 tot de Kath. Kerk overgegane Nederlanders. Een voortreffelijk boek. Warm aanbevolen. Vrouwen van Nederland 1898- 1948. De vrouw tijdens de rege ring van Koningin Wilhelmina. Samengesteld door dra M. G. Schenk. Geïll. met fig- 64 blz. foto's, A'dam, Scheltens en Gil- tay. IV. 25 Bijdragen over al lerlei onderwerpen uit het rijk der vrouw in de laatste 50 jaar. Soms boeiend, soms dor; de stem van de katholieke vrouw komt te weinig tot uiting. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rypere jeugd; VI voor allen BINNENLAND. I Een Mater-Anabilie-school is ook te Arnhem geopend. Op de Rijksweg Breda-Moer- o'ijk heeft een man, die van een auto sprong waarmede hij was mee gereden, een dodelijke smak gemaakt. Later is het lijk van de rondtrek kende harmonicaspeler verminkt gevondpn, Twee bunkerbouwers hebben voor het bijz. gerechtshof te Middel burg terecht gestaan. H. uit Zie rikzee, die een collaboratiewinst van 170 000 had gemaakt werd veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf en 10.000 boete subs. 5 maanden en ontzetting uit de rechten. (De fiscus heeft al 100.000 afgenomen). M. M. v. d. B. te Utrecht, vroeger Zierikzee. die een collaboratiewinst van 145.000 had gemaakt, werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 10.000 boe- RADAR WORDT GEPOPULARI SEERD. Er zijn op het ogenblik plannen in voorbereiding om het „magische oog der scheepvaart", dat onder de raam radar in de oorlog zulk een enorme toepassing vond, te po pulariseren, waardoor de apparatur, die thans nog op globaal 35.000. komt aanzienlijk goedkoper kan worden geleverd Daarmee za1 de assentie van de radar, zijn feilloos- beid, bewaard blijven aldus deel de men ons op het radar-proefstation in Noordwijk mede maar de rijk wijdte moet worden teruggebracht van 30 tot ongeveer 1(^ zeemijlen. Hiermede kan de kleine koopvaardij en de visserij het echter gemakke lijk stellen. Overigens staat ook de ontwikkeling van de deeca-navigator, het systeem der precieze plaatsbe paling op zee door middel van een zendercomplex. dat continu bepaa'de golven uitzendt, die op het schip af leesbaar zijn op wijzerplaten en dan met behulp van een kaart direct een positie vertellen, niet stil. Er is thans een zogenaamde chain" van vier zenders in de omgeving van Londen in bedrijf, die met een straal van 300 mijl werkt, maar Vrijdag 15 October wordt ook de Deense chain in gebruik genomen, waardoor de cecca-straling de gthele Noordzee zal bestrijken en een deel van de Oostzee. Wanneer dan nog de Schot se „chain" die in aanbouw is, gereed zal zijn, valt ook een aanzien'ijke oppervlakte van de Atlantische Occeaan onder de decca-beveiliging. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade A. Gans, Jona. De profeet op de vlucht voor God. Lei den, A. W. Sijthoff's Uitge versmaatschappij N.V., 1948 (ki'ein 8vo, 102 blz, met 4 houtsneden van Madeleine Bosch-Gans). De naam van de profeet Jonas, in het Hebreeuws Jonah geheten, is iedereen bekend. Het verhaal van de vis, die hem opslokte, en van de boom, die even vlug verdorde als hij opschoot, heeft ons als kinderen zo getroffen, dat het ons steeds is bijgebleven. Nu lezen wij in de Heilige Schrift dat de Israëlietische koning Jero boam II (783-743 vóór Christus) voorspeld werd, dat hij zijn grond gebied zou herstellen tot de om vang, die het onder David en Salo mon had gehad, „zoals Jahweh, Is- raëls God, het door zijn dienaar, de profeet Jonas, de Zoon van Amittai uit Gat-Hachefer, had voorspeld" (2 Koningen 14,25). Jonas wordt dan ook gerekend tot de twaalf klei ne profeten en men vindt het ge schrift, dat zijn naam draagt, opge nomen tussen dat der profeten Ab- dias en Mikeas. Maar nu rijst aanstonds de vraag: is de profeet Jonas de schrijver van dit „boek' of juister van deze klei ne „boekrol"? En hiermee hangt weer onmiddellijk de vraag samen naar de geest van genoemd ge schrift, of anders gezegd tot welk litterair genre het behoort. Nu is het duidelijk, dat dokter Gans niet de bedoeling heeft deze kwes ties, die bij- vakmensen thuishoren, te behande'en. Zijn bijdrage heeft een andere bedoeling. De lezing en sti die van het boek Jonas heeft zulk een indruk op hem gemaakt, dat hij zegt: Ik moet spreken, maar mijn weten is verward en mijn kennis is klein. En zich richtend tot God, schrijft hij: Gij hebt mij geroepen! Gü wilt, dat ik spreek! Gij wilt, dat ik zeg van Uw ene gebod, zo, dat al len weten, dat U liefhebben vreugde is. Volgens de schrijver zijn wij al len profeten: Wij zijn profeten van onze prilste jeugd tot in onze hoog ste ouderdom. Hiermee wordt ech ter de inhoud van het woord profeet zodanig verruimd, dat het specifie ke van het oud-testamentische pro- fetisme komt te vervr«'len en daar door wordt het woord feitelijk zin ledig. In het hoofdstuk Jona, de profeet (blz. 72-81) gaat schrijver blijkbaar niet zover, maar omschrijft toch niet precies de inhoud, die dit woord hier voor hehi heeft. Thans een enkel woord over de opbouw van het boekje van dok ter Gans. Na een door hem gemaak te vertaling, waarbij hij niet ten on rechte de zogenaamde psalm uit hoofdstuk 2 wegliet (zie blz. 31), volgt een meditatie over de inhoud, door hem Paraphrase genoemd. Hoewel deze van de belezenheid en het religieuze gevoel van de schrij ver getuigt, is zij ^ng niet altijd volgens onze smaak en ook niet steeds duidelijk; zo is bijvoorbeeld de passage over „de diepste zin van Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 32. De haastige voetganger is nu vlak bij en enkele seconden later is h(j Bimmelbam reeds gepas seerd. Bimmelbam heeft niets gezegd en daar heeft hij zijn redenen voor. Want het is niet Hendrik ge weest die hem voorbij gerend is. Nee! Het was Hendrik helemaal niet. Er is zelfs niet de minste ge lijkenis tussen deze voorijganger en onze vriend Hendrik. Het is Suze „Vreemd!" mompelt Bimmelbam, „Hoogst merkwaardig! Enkele uren geleden strompelde Suze nog door het huis met haar verstuikte voet en nu opeens is er niets meer van haar gebrek te zien. Hoogst merkwaardig, inderdaad!" Ja, het wantrouwen van de to venaar is gewekt en voorzichtig loopt hij achter Suze aan totdat ze stil houdt bij een holle boom. Ze neemt een steen van de grond en tikt er mee op een bij zondere manier tegen de boom. Eén maal langzaam, drie maal vlug en dan roept ze. OEHOE! En dat is blijkbaar het afgesproken teken, want boven uit de boom kruipt een klein mannetje met wit haar en een zwarte flambard op zijn hoofd. „Goeie avondl" hijgt Suze, „Ik heb zo hard gelopen als ik kon en heb nog vóór Hendrik de zak met brieven van de kinderen ge haald. Als Hendrik nu bij de krant komt zullen ze hem vertel len dat een vriendelijk iemand de brieven al voor hem mee genomen heeft naar de herberg. Ik heb een briefje voor hem achter gelaten waarin staat dat deze vriendelijke onbekende hem onderweg zal op wachten.... hi! hilDie bemoei zieke eend moet beslist onschade lijk gemaakt worden want anders stuurt hij alle plannen van de on vergelijkelijke Zwarte Doris in war. het boek Jona" (blz. 35) mij niet duidelijk. Ook kan men bestrijden, dat Mozes „de zachtmoedigste on der de mensen" is geweest (blz 46) dat de profeet Amos (7, 14) een „wil de-vijgenzoeker" was (blz 17), is niet gelukkig geformuleerd, want diens tijdverdrijf bestond in het maken van inkepingen in de onrijpe wilde vijgen om ze zo tot rijpheid te bren gen; ook de opmerking, dat het Egyptische kiki ksks moet zijn, staat niet alleen betweterig, maar is (Egyptologisch tenminste) onjuist (bi'z. 90). In een derde hoofdstuk zet schrij ver uiteen, dat hij Jonas als een psychopaath beschouwt; want Jonas I lijdt aan liefdesarmoe en dit is het kenmerk van de psychopathie. Of- I schoon dokter Gans hier op zijn ter- rein is, meen ik toch, dat hij zich in j dit geval vergist, of in ieder geval, dat zijn bewijzen niet terzake doen. Want ondanks alle kennis van He- breews is hij blijkbaar een te mo dern mens, om de 'itteraire vorm en de litteraire inkleding van deze parabel op haar juiste waarde te schatten. Kennelijk is de oud-oos terse gedachtenwereld een gesüoten boek voor hem gebleven, hoewel op verschillende plaatsen blijkt, dat zelfs de feiten uit de buiten-bijbelse wereld hem goed bekend zijn, maar de mentahteit van de schriiver var. Jonas heeft hij blijkbaar niet ge heel kunnen vatten, en hij demon streert daardoor overduidelijk, dat de Bijbo1 een oosters boek is en hoe ver het Oude Testament daardoor in de regel van de meesten onzer afstaat De gedachten, die ontwikkeld worden in het hoofdstuk „Jona en wij" zijn in het algemeen zeer mooi en trefend. Een enkel citaat: Het hoge doel van uw boek is, dich ter, ons te leren, wie Jona is, opdat wij weten, wie wij zijn, opdat wij ons oor open doen, dat het hore, hoe liefelijk het woord van Jahweh tot ons spreektWij mogen hopen door de wijsheid', die uw vroomheid ons leert, dat wij, onvolkomenen, anderen tot heil kunnen zijn, dat ook dit wonder van Jona aan ons wordt vervuld, dat - de zondaar de zondaar bekeert, dat de blinde de blinde 'eidt naar de vergiffenis van de genadige en barmhartige God (blz. 96 en 100). Aan dit laatste hoofdstuk gaan nog drie andere vooraf: Jona, de profeet, Jona's belijdenissen en Het wonder van Jona. Hierna laat de schrijver Jonas in een gedicht tot God spreken, zoals hij zelf op het einde van dit boekje zijn ziel in versen tot God verheft. Maar de lezer zal vragen, of hij goed doet zich dit welverzorgde boek je aan te schaffen. Amicus Plato, ma- gis arnica Veritas; de waarheid bo ven alles. Daarom kunnen wij kort zijn, want het valt onder de bepa ling van canon 1399 van het Kerke lijk Wetboek, dat voor Katholieken het gebruik van aantekeningen en verklaringen der Heilige Schrift ver biedt, die zonder kerkelijke goed keuring uitgegeven zijn. En daar het boekje van dokter Gans ons meer een kijk geeft op datgene, wat er leeft in de schrijver dan op de pro feet Jonas, behoeft men het be staan van dit verbod in ons geval ook niet te betreuren. Jozef M. A. Janssen ZWERVENDE POLEN LIETEN HONDERDEN.KERKEN IN AFRIKA ACHTER. De Polen, die in 1939—1940, ten tij de van het Duits-Russische vriend schapspact, door de Sovjets naar Si berië werden gedeporteerd en in 1942 via Perzië in Oost-Afrika te recht kwamen, bouwden 300 katho lieke kerken in Kenya, 250 in Tan ganyika en 550 in Noord- en Zuid- Rodesia. Onder leiding van hun pries ters stichtten zij ook werkplaatsen, scholen en verenigingen. De katholieke feestdagen werden steeds bijzonder plechtig gevierd, tot verbazing van de negerbevolking, die nog nooit zoveel blanke katholieken gezien had. Na de oorlog, toen in Engeland het nieuwe Poolse kolonisatiecorps werd opgericht, maakten vele Poolse fami- - lies in Oost-Afrika van de gelegen heid ge:bruik om weer verenigd te worden met hun vaders en zonen en trokken naar Engeland, vanwaar ve len van hen weer emigreerden naar verschillende landen, voornamelijk naar Argentinië. Hun honderden overblijvende kerken in Afrika ge tuigen van een der meest tragische volksverhuizin^n in d° ---bi^'lenis.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5