GROTE OREN We zullen bedrijfschappen worden, als we sterk genoeg zijn Hoe trekt een vliegtuig zijn wielen in? KLEINE POTJES HEBBEN 's Avonds laat EEN JONGEDAME Jan Piet Schulte Lestraden WINKELPRIJS KLEIAARDAPPELEN Moldrainage Machine Loonstaten Verzamelloonstaten aankomend Suikerwerker en leerlingen WOONHUIS 8e óontmocfapjzAt zich ann Flinke Administratieve Kracht VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Groot Middenstandsappèl van de Fed. ,,Omg. Den Haag" De heer Hooy In de Dierentuin te den Haag ver gaderden de afdelingen van de R.K. Middenstandsbond. Leidschendam, Stompwijk, Voorburg, Voorschoten, Wassenaar, Zoetermeer, Nootdorp en Rijswijk ter opening van het winter- program. De voorz. der Federatie „Omgeving den Haag" verwelkomde allen, o.a. afgevaardigden van de R. K. Middst.bond, K.A.B., L.T.B., K.J. M.V., vertegenwoordigers van Neu trale Zusterverenigingen, diverse geestel. adviseurs en de spreker van deze avond, de heer Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Kamer, 2e voorz. van de R.K. Middenstandsbond en lid van de Stichting van de Arbeid. Rede van de heer Hooy. De actie voert als motto „Bewuste middenstand", zodat men meer ge baat is met voorlichting dan met pro testmeetings. De heer Hooy begon met de noodzaak te verklaren, welke de overheid dwong in te grijpen in het economische leven, om niet de chao tische toestand welke heerst in som mige andere landen, ook hier te krij gen. Door dit ingrijpen is de huidige situatie geschapen, waarin de over heidsbemoeiingen kunnen gaan min deren. Bemoeiingen van de regering zullen echter blijven, doch deze moe ten niet meer uitgaan van de ondes kundige overheid, maar van insiders, gegroepeerd in de publiekrechtelijke bedrijfschappen, waarin èn de bezit tende èn de werfaiemende klassen in harmonie zullen samenwerken om wetten te formuleren, ter behartiging van hun bedrijf. Dan zullen ook de extreme groepen als het communis me geen levensvatbaarheid meer heb ben. Dan echter zal de regering pas over gaan om vakorganisaties te verheffen tot bedrijfsschappen, indien sterke vakorganisaties daarom vragen. Hieruit blijkt de noodzaak tot aan eensluiting van alle katholieke stands- en vakorganisaties op korte termijn, om klaar te staan als deze wet van kracht wordt. De meerdere vrijheid voor de be drijven, toegezegd in de jongste troon rede, mag niet leiden tot een terug vallen in de absolute ongebondenheid en moordende concurrentie. Daarom zal men zelf de teugels in handen moeten nemen. Ook wetsontwerpen gaan in deze richting, o.a. beter gecontroleerde ves tigingswetten, winkelsluitingswetten en wetten om het cadeaustelsel te be teugelen. Ook de sociale verzorging van de ben de aandacht der regering en be horen bij de voornaamste eisen der K. zelfstandige middenstander, door ouderdomszorg en kinderbijslag, heb- V.P. in de Staten-Generaal (applaus). Ook zou verbetering in belasting wezen te verwachten zijn. Middenstand moet regering steunen. De middenstand moet dit streven der regering steunen en stuwen en zorgen op de hoogte te blijven van deze nieuwe stromingen. De loon- en prijzenpolitiek werd uiteengezet en spr. verklaarde met alle macht te zullen vechten tegen een loontoeslag welke niet in de prij zen zal mogen worden verdisconteerd. Ter bevordering van de aaneenslui ting der vak- en standsorg. is begon nen met het centraal heffen der con tributie. Aan de arbeidersbeweging is te zien hoe sterk een solidaire organi satie is. Een dergelijke algehele aan eensluiting zal alleen in staat zijn het verder teruglopen van de midden standsvereniging te doen keren in een scheppen van grootse perspectieven. De heer v. Leeuwen dankte als voorz. de spreker voor de heldere uit eenzetting der problemen en voor diens werk in de Staten-Generaal voor de middenstand. Tot welslagen van de respectievelijke winterpro- gramma's der afdelingen en tot be vordering van eigen belang, spoorde de voorz. de vele aanwezigen aan tot medewerking. Hierna bracht de toneelvereniging „O.D.I.A." het geestige stuk „De Kat en de Kanarie" voor het voetlicht, tot grote tevredenheid van het publiek, en de voorz. vertolkte zeker de ge voelens van allen, toen hij het gezel schap, onder regie van de heer v. Swieteren, dank bracht en een der da mes bloemen aanbood. Een vliegtuig moet niet alleen kun nen vliegen, als het geland is moet het zich over de grond kunnen ver plaatsen en voor het vertrek moet het naar de startbaan kunnen taxiën. Daarom heeft men van het begin af de vliegtuigen voorzien van een wiel- onderstel, hoewel zo'n onderstel van een vliegtuig eigenlijk niet anders is dan een noodzakelijk kwaad, tij dens de vlucht heeft men er geen enkel voordeel van, terwijl het bo vendien het gewicht van het toestel nog vergroot. Een onderstel, dat bestaat uit wie len en stijlen, levert een belangrijke hoeveelheid schadekjke weerstand op, wanneer het vliegtuig in de lucht Wanneer je een kleuter buurt", dan bevestigt die den dieper en sterker in burgse Groene Kruis sinds die speelt of eet of brab- verdienstelijke instelling j| j~" J 1 5 J 1 belt waarneemt, dan is het net oude spreekwoord: vaak moeilijk om te be- kleine potjes hebben grote seffen, dat dat kleine we- oren! En niet alleen oren. zen een volledig mens is Want de ogen van een j dan bij de volwassene. Zijn enige jaren in stand houdt, gemoed is nog niet vereelt! Dat is geen overdreven Die moeilijkheden uiten zorgzaamheid geen over- zich voor de goede waar- dreven sentimentaliteit met niet alleen alle levens functies op lichamelijk ge bied, maar evenzeer op geestelijk gebied. Die klei ne hummel voor je, heeft een geestesleven. Zijn ver stand begint te werken zijn gevoeisVw«*« zonde kleuter krijgen wel degelijk de kost: horen, zien dat is zo ongeveer zijn hele leven, en het is zonder twijfel het be langrijkste deel van zijn' leven. Het is zelfs zo be langrijk, dat de indrukken waalc't en in zijn geheugen in de kleuterjaren een spaart hij duizenden nieu- overwegende invloed uit- we indrukken op, die hem oefenen op de vorming van eenmaal moeten geven wat de latere persoonlijkheid. nemer ook wel. Men spreekt dan van moeilijke, wat ook. Dat is gezond verstand, dat is even ver- ongezeggelijke, gesloten standig als bijv. de zuige- kinderen en wat niet al. En al heel gauw komt men ertoe het kind op een ling natuurlijke voeding geven of licht en lucht toe te laten in woon- en slaap- andere manier met zacht- vertrek. Het is een maatre- men levenservaring noemt. De meeste ouders den ken, dat zo'n kleuter maar heel weinig waarneemt, heel weinig in zich op- En meer kinderen dan de ouders vermoeden, komen die kleuterjaren in moeilijkheden, moeilijkhe den van verstand en ge- neemt, en dat hij de dingen voel. Om het kort, krach die hii ziet en hoort toch tig en populair te zeggen: eigenlijk niet begrijpt, eei. kleuter heeft evenveel Wanneer de Bond zonder moeilijkheden als de vol heid of hardheid daarvan te genezen. Maar als regel wordt erger en wanneer, na jaren min of meer ernstige karakter fouten voor de dag komen, dan zijn die niet zelden een gevolg van storingen in de kleuterjaren. Daarom is het dan ook nuttig en gewenst, om met moeilijke kinderen, gel van geestelijke hygiëne, waarvoor uw kind u later de zaak daardoor dankbaar kan zijn. Heel inplaats van beter wat ongelukkige sombere. moeilijke kinderen, die in hun jeugd werkelijk onge lukkig zijn, zouden dat niet geworden zijn wan neer ze tijdig waren toe vertrouwd aan de deskun digen van zulk een bu reau. Want met deze geas- lelijke moeilijkheden Naam een maandspreuk uitgeft: „Pas op uw woor- wassene, maar doordat zijn gemoed no,g vrijwel blanco den, er zijn kinderen in de is. vreten die moeilijkhe- hoe jong ze ook zijn, eens het zo gesteld, dat ze even- op bezoek te gaan bij een als een lichame'ijke ziekte, der bureaux voor opvoe- gemakkelijker te genezen dingsmoeilijkheden. die het zijn naarmate de behande- Wiit-Gele en R. K. Lim- ling vroeger begint. is. Deze overweg'ng heeft de con structeurs ertoe gebracht om de on derstellen intrekbaar uit te voeren, waarmee men nu ongeveer 15 jaar geleden een begin heeft gemaakt. De eerste tijd hadden deze onder stellen nog met een aantal kinder ziekten te kampen maar tegenwoor dig zijn zij volledig betrouwbaar en worden zij dan ook algemeen toege- past De werking van het intrek- mechanisme. De belangstellende bezoeker op een vliegveld ziet van de landende en startende vliegtuigen de wielen uit- en inklappen en hij vindt dat een heel gewoon verschijnsel, maar het zal hem ongetwijfeld interesse ren, hoe het intrekken van deze wie len eigenlijk gebeurt. Er bestaan natulurlijk vele vor men van intrekbare onderstellen, maar in principe komen zij allen op hetzelfde neer. In zijn eenvoudigste vorm bestaat een dergelijk onderstel uit een verende stijl met een wiel er aan. Aan deze poot is een met olie gevulde cylinder bevestigd, waarin een zuiger op en neer kan bewegen; het geheel lijkt enigszins op een fiets pomp. Wanneer de Vlieger nu na de start het onderstel wil intrekken, bedient hij de hiervoor bestemde handle; hierdoor wordt olie in de cylinder geperst, die de zuiger ver plaatst. De stang van deze zuiger, die aan de stijl van het wiel is verbonden trekt dan dit wiel naar binnen. Bij de meeste vliegtuigen gaan de wielen geheel naar binnen, maar bij enkele typen zoals de Douglas DC-3, blijven zy gedeeltelijk buiten de motorgondels uitsteken. Het bedie- nings-machanisme van de meeste onderstellen werkt hydraulisch, d.w.z. met vloeistofdruk, maar er komen ook electrische systemen voor. Voor het geval in het systeem een storing optreed, is ook een handbediening aanwezig, zodat de wielen in ieder geval naar binnen, resp. naar buiten gaan. Aanwijs-instruimenten. Op het instrumentenbord van de vlieger bevindt zich een aanwijs- instrument, waarop deze de stand van zijn wielen kan zien, zodat hij weet of deze al of niet ingetrokken zijn. Wanneer hij de landing inzet en vergeten heeft zijn wielen neer te laten, dan gaat er op het instru mentenbord een rood licht branden, terwijl er tevens een claxon begint te loeien; het is dus uitgesloten, dat er door een eventuele vergeetachtig heid brokken worden gemaakt. Bij de moderne grote verkeers vliegtuigen heeft men dikwijls de wielen in paren uitgevoerd, omdat een enkel wiel te groot en te zwaar zou worden, tevens wordt hierdoor de wieldruk gunstiger over platform en startbanen verdeeld. Omdat een vliegtuig met een snelheid van over de 100 km. per uur aan de grond komt, worden de wielen in eens van stilstand op deze snelheid gebracht. Dat de banden hiervan veel te lijden hebben, spreekt vanzelf, vandaar dat men hiervoor deze oplossing heeft gevonden Men ziet aan de ban den van vliegtuigen dikwijls een soort aanhangsels, die sterk doen denken aan olifantsoren; deze aan hangsels dienen om het wiel in draaiende beweging te brengen voor dat de machine op de grond komt. Hierdoor wordt een al te grote slij tage van de banden voorkomen. De onderstellen van de vliegtui gen van vandaag zijn nog niet het ideaal van de vliegtuigconstructeurs, maar ook op dit terrein worden nog steeds nieuwe onderzoekingen ge daan waarvan men voor de toekomst nog belangrijke resultaten kan ver wachten. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 15 Oct. Vee. Fok stieren 14; slachtdieren 12; Kalf- en melkkoeien 58, f 400800, vlug; Varekoeien e.a. 600, t. vlug; Vaar zen 29, 230350, mat; Pinken 84, 110—200- Vette kalveren 43; vette schapen 500, f 6085, mat; Weide- schapen 265, 6085; Zeugen 57, 5075, vlug; Mestvarkens 508, 35—50, vlug; Biggen 13; Paarden 1; Bokken en geiten 17, 2050, KAAS. Zware 176; Goudse kaas, 1ste soort 170—174, 75, flauw Goudse kaas, 2e soort f 166169; Leidse kaas, 1ste soort, 164167, 8 part. t Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St. Elisabeth Zie kenhuis te Leiden, na een kortstondige ziek te en geheel overgege ven aan Gods H. Wil, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. onze geliefde Echtgenote en der kin deren zorgzame Moeder CORNELIA APOLONIA VAN WIJK Echtgenote van LEONARDUS ANTONTUS DROOGH in de ouderdom van 42 jaren. L. A. Djjoogh Lena Gerrit Anna Rietje Janus Mina Corry Leny Coby Zoeterwoude, 14-10-'48. Noordibuurtseweg 22. De Gezongen H. Uit vaartdienst zal gehou den worden op Maandag 18 October a.s., des mor gens te 9 uur in de Pa rochiekerk van de H. Kruisverheffing te Zoe terwoude, waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof, Zuidbuurt, al daar. 8236. De Rozenkrans zal ge beden v/orden op Vrij dag. Zaterdag en Zon dag. dos avonds te 8 uur, Noordbuurtseweg no. 22. Wij bevelen onze dier bare overledene in Uw godvruchtige gebeden aan. SCHRIJVERS' TAXIBEDRIJF Tel. 20206 0MLUSTINGEN KUNSTHANDEL NwtR'JN 51 LEIDEN TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1.50. uitsluitend tegen contante betaling. BANKSTEL f570.> best. uit: 3-zits.banktf/"/ 2 fauteuils ■groen epinglé bekleding Meubelafd. gebouw Maarsmanssteeg (toegang xgrff) VROOM A DREESMANN LEIDEN Voor kantoorwerkzaamheden gevraagd kennis van typen en enige kantoor- routine gewenst. Uitsluitend schriftelijke sollicitatie. Fa. PIECK, Haarlemmerstr. 228 HU DENKT AAN US VAN Met spoed gevraagd bij de firma Centrale Verwarmingsbedrijf te Sassenheim 2 EERSTE MONTEURS 2 TWEEDE MONTEURS en 4 HULP-MONTEURS deze dienen reeds enige jaren in het vak werkzaam te zijn. Zich te melden bij: JAN PIET SCHULTE, Jacoba van Beierenweg 16, Zaterdagavond tussen 6 tot 8 uur te Voorhout. (Bushalte voor de deur). Brielse eigenheimers, gewoon van maat 5 K.g. f 0.35 Thuisbezorgd 35 k.g. 12.60. Zeer geschikt voor winterprovisie. Best van kwaliteit Goedkoop in deze dure tijd!! VLASVELD DOEZASTRAAT 22 - TELEF. 20719-22825 LEUK HOEDJE' Opvallend leukDan hebt U goede kans, dat het een hoedje van v. Velsen is. Ruime keus en aparte modellen bij VAN VELSEN DONKERSTEEG 3 Heden werkzaam op de Boerderij v. d. Weijden te Nieuwveen, de bekende Noorloos Kerkwijk. Aanbevolen door Landbouw deskundige (NIEUW MODEL) 5 ct. per stuk 12 ct. per stuk Verkrijgbaar: N.V.Oe Leidsche Courant PAPENGRACHT 32-34 Fa. H. M. BIESIOT vraagt voor haar S u i k e r w e r k a f d e I i n g een Zich aan te melden Haarlemmerstraat 164-166 één harer mede- te Oegstgeest. Beschikbaar voor ruil is; in centrum Rotterdam een zon nige étage; 3 kamers, zolder en balcon. Huur f. 25. Brieven te richten aan LAKFABRIEKEN SASSENHEIM. Afd. Personeelszaken S* Te koop gevraagd een nieuwe of in zeer goede staat verkerende merk haardkachel Br. onder no. 781 bur. van dit blad. Wegen plaatsgebrek te koop: een studie piano met stoel en boekenstandaard, 1 spiegel. 1 kapstok. 2 eiken bioemtafeltjes en 6 stoelen met wasdoek bekleed. Br. onder no. 788 bureau van dit blad. 3? Kamers aangeboden Voor twee R. K dames studenten, een gem. zit- en slaapkamer aangeboden centrum stad. Korevaar- straat 11a. 789 Typiste gevraagd. Voor directe indiensttreding. Diploma Mulo strekt tot aanbeveling. Persoonlijk aanmelden van 96 uur. Copieerinrichting Lectura, Zeemanlaan 31, Leiden. 790 Te verwachten was, dat de revolutie In de mantel- en japonnenmode haar stempel zou drukken op de bontmode voor het a.s. winter seizoen 1948-'49. De voornaamste details der bontmode zijn: de schouders volgen de natuurlijke lijn, de traditio nele shawlkraag is vaak vervangen door kleine platte ronde ol grote vierkante matelotkragen, afgewisseld door col- ol slippenkraag. Beide laatsten somtijds voorzien van een pelerine, dubbele koetsierskraag ol capuchon. De variaties in mouwsoorten zijn vele: kimono^ vleermuis- en raglanmouwen, ballonmouwen nauwsluitend om de pols, wijde mouwen met grote manchetten. Wijde bontmantels, met ruim klokkende rug vanaf de schouders en stuartkraagje wisselen al met in de taille aangesloten, van achter ruim klokkende 1 en 2 rij modellen, al ol niet met zakken op de heup. De traditionele knopen van bont zijn bij deze modellen vaak ver vangen door metalen. No. 1 Met ceintuur aangesloten Seal Electric mantel, kimono ballonmouwen, van achter ruim klokkende rok. No. 2 Pannolix (Hongaars Lam), ruim klok kende rug, ballonmouwen nauwsluitend om de pols. staande rolkraag. Na 3 In de taille aangesloten één rij Persianer mantel met rondom ruim klokkende rok. stuartkraagje. afknoopbare pelerine, bal lonmouwen nauwsluitend om de pols. zilveren zeeuwse knopen. No. 4 Vanal de schouders ruim klokkende Bisam mantel, met V rugstuk. gerolde colkraag, raglan ballonmouwen. No. 5 Eén rij, gesloten Veulen mantel, dubbel staande kraag mei slippen, opgezette zakken, wijde raglanmouwen met brede manchetten. Lengte voor alle lange modellen pin). 28 cm. van de grond. ^oed geadviseerd, voor hetzelfde geld beter gekleed". bijkan QjdjiU ócrrU Gemeentelijke Volkscredietbank te Leiden GEVRAAGD: (mnl. of vr.) met enige .kantoorervaring. Vereisten: Leeftijd 1823 jaar, tenminste M.U.L.O.-diploma, goed kunnende macbineschrijven. Kennis van boekhouden strekt tot aanbeveling. Salaris naar leeftijd en bekwaamheid. Sollicitaties uitsluitend schrittel. a. d. directeur, Nieuwsteeg 4 8 Goed, goed, goed praten we niet meer over. Volle Neef. Je hebt gelijk, het adres voor: feestmutsen, slingers, voordrachten bruiloftsliederen, confetti, serpentines, smink, fopar- tikelen enz. is. Spier, Dief- steeg 19. 778 Verloren een zilveren horloge met aan weerskan ten een zwart steentje, gaande van Trianon naar de Rijnsburger weg. Tegen be loning terug te bezorgen Rijnsburgerweg 37. 782 Net Meisje biedt zich aan als werkster voor 1 of 2 dagen in de week. Br. onder no. 791 bureau van dit blad. 3? Motorrijwiel Te koop een 125 c.c. Gillet Motor rijwiel. zonder gebreken. L. Erades, Hogewoerd 158. Net R. K. Meisje gevr. liefst voor dag of dag en nacht per 1 of half Nov., bij A. Q. Doeswijk. Leid- sev/eg 150, Voorschohten. 'Z R. K. Meisje, 17 jaar, b. z. a. als hulp in de huis houding, voor dag en nacht. Br. onder "no. 784 bureau van dit blad. fS" Haard. Prima Haard met mantelplaat aangebo den grote maat, merk Eecht en Dyserink f 125. Te bevragen Hooigracht 100, tussen 6 en 8 uur nam. 32* Verloren 3 Oct. Da- mespolshorloge, (gedachte nis) gaande Sophiastraat naar de Middelweg. Tegen beloning terug te bezorgen Sophiastraat 64. 780 Voor verlovingsringen naar het Ringenhuis, in al le Drijzen en maten voor radig. met en zonder in levering. Reparatiën aan gouden en zilveren voor werpen. Inkoop Goud Jac. Hoogervorst Morsstraat 9. tel. 24920. 8067 Adverteert in dit blad

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3