„Steek het in je zak, middenstanders! Feestelijke Sleutelbloemen-avond Kranig ondernemen van Kath. verkenners VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Zo opende de Leidse Kath. Middenstand het winterprogram /"^OEDE VAART IN DIT SEIZOEN", zo besluit het inleidend woord tot het thans verschenen winterprogram van de Leidse Katholieke Middenstandsvereniging en de eerste avond hiervan, gisteren in „de Turk" gehouden gaf de goede richting aan. Het was een geanimeerde bijeen komst, niet te zwaar van opzet, maar de ernstige ondertoon viel niet te ontkennen en bovendien in een muzikale omlijsting, welke het geheel een enigszins feestelijk tintje gaf,, waardoor het stijve van een echte verga deringssfeer wat verdoezeld werd. Pastoor J. B. Timp: „Middenstand zorge geen achterstand te worden!" De voorz., de heer F. C. de Hosson, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de dames en de vertegenwoordiging van de K.J.M. V. Spr. wees erop, dat deze avond de opening betekent van het nieuwe win terprogram en vroeg zich af of de middenstanders- van vijftig jaar ge leden niet zoudeh opkijken als zij de middenstand van nu en speciaal ook de Kath. middenstand eens konden zien en konden ervaren wat er in al die jaren bereikt is. Spr. vroeg dan de volle aandacht ■voor het winterprogram en leidde daarna met een enkel woord de eer ste spreker van deze avond, pastoor J. B. Timp uit Den Haag, in. Deze voerde tot zijn verontschul diging aan, dat hij al te lang uit de middenstandsbeweging weg is, maar zijn hart hing er nog steeds aan en met veel pleizier dacht hij eraan hoe hij jaren lang de Jonge Middenstan ders had geleid. Die Jonge Midden stand van toen is nu de Midden stand en evenals toen zeide spr. ook nu, dat organisatie nodig blijft om te zorgen, dat de middenstand geen achterstand wordt. Spr. constateerde met voldoening, dat vele jonge mid denstanders van toen thans vooraan staande figuren zijn in de stands- en vakorganisatie, in de Kamer zelfs. Spr. waarschuwde tegen de idee van zovelen, die wars zijn van elke organisatie en zeggen: ,,'t Zal mijn eindje wel halen". Dat is in strijd met de leuze van de Katholieke Ac tie: „Reddend Christendom in Gods vertrouwen!" „Aan God's zegen in 't al gelegen", dat geldt ook voor de Middenstand en daarom moet de katholieke mid denstander zijn organisatie trouw blijven, want slechts het christendom kan de wereld redden. De organisa tie heeft niet alleen de materiële wel stand op het oog, de Katholieke or ganisatie grijpt hoger. Sociaal gezien is het eveneens zeer nodig, dat men zich organiseert, maar ook hier hebben wij zulke prachtige dingen in het Katholiek geloof, waar op anderen jaloers zijn ,in verband waarmede spr. o.m. wees op de pau selijke encyclieken. Wil men wat bereiken op sociaal terrein, dan moet men zulks ook over- brenge op politiek terrein. De stem der middenstanders klinkt nu ook in óf Kamer, maar de vertegenwoordi ger in die Kamer kan niets bereiken, wanneer hij niet achter zich weet een sterke organisatie. Alleen op een sterk gefundeerde middenstand zal het mo gelijk zijn grootse dingen te berei ken. In zijn dankwoord op de toespraak van pastoor Timp zeide de voorz., dat, in overeenstemming met het door spreker behandelde, plannen overwo gen worden om tot een kernvorming te komen. Toespraak L. J. A. v. Doorn. Na de pauze sprak de heer L. J. A. Van Doorn uit Rotterdam over het motto van dit jaar: „Steek het in je zak!" De toestand van de middenstand is.' helemaal niet rooskleurig, aldus spr., en daarom kan er niet genoeg op ge wezen worden, dat het uit moet zijn met de laksheid, dat men de toestand eerlijk onder de ogen moet zien. Het aangekondigde winterprogram- ma van de Leidse afdeling, was spr. uit het hart gegrepen en in het „Ten UITBREIDING DIACONESSENHUIS Aan de firma Gesman en Zoete- meyer te Alphen a. d. Rijn is voor een bedrag van 189.890.de uit breiding en vernieuwing opgedragen van het Diaconessenhuis alhier. De werkzaamheden zullen o.m. bestaan uit de bouw van een paviljoen voor de huisvesting van het verplegend personeel. De hierdoor vrijkomende ruimte wordt ingericht voor patiën ten-verblijf, waardoor het aantal bed den tot dertig wordt vergroot. In ver band met de plannen om in de toe komst over te gaan tot de bouw van een geheel nieuwe ziekenhuisinrich ting draagt deze bouw een semi-per manent karakter. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ne derlands Recht: mej. D. Quist te Den Haag en de heren F. H. Lutter te Den Haag; W. H. Kleyn (cum laude) te Den Haag; R. E. Japikse te Rotterdam; A. Bouma te Ooster beek; P. J. H. Jonkman te Scheve- ningen; H. Hogenkamp te Den Haag; A. J. Schouwenaar te Rotterdam; D. J. R. Buisman te Leiden; Propaedeutisch examen Godge leerdheid de heren J. Parqui te Scheveningen; N. A. C. Pols te Hillegom; W. Hoekstra te Den Haag; C. J. Derksen te Oegstgeest en M. A. Bos te Leiden. Geleide" op de eerste pagina van dit programma-boekje staat het zo dui- relijk geschreven: „Hebt u het motto voor dit jaar goed gelezen? Ja? Prent dan dit mot to stevig in uw geheugen. Het zal u helpen dit jaar uw verenigingspro gramma goed en bewust te beleven. Steek het boekje in uw 'zak om al thans na te kunnen gaan, wanneer u verwacht wordt.-En... wat u op die avonden geboden wordt, steek dat ook in uw zak en doet er uw voordeel mee. U zult het met ons eens* zijn, dat we leven in een tijd, waarin we alle zeilen moeten bijzetten om ons zelf te blijven. Wij willen samen vormen de „Katholieke middenstand in op gang" en dat betekent, dat wij als be wuste katholieken maatschappelijk en persoonlijk onze zelfstandigheid hand haven". Spr. wees er op, dat dit de juiste richtsnoer voor de middenstand moet zijn, omdat het gevaar van de grote warenhuizen en de coöperaties gro ter is dan men meent Te dezen op zichte moet men zijn tijd begrijpen, want men heeft als zakenman te veel materialistisch geleefd. De taak en de plicht van de middenstand is om de maatschappij te dienen, te leven voor de gemeenschap. Zo moet ook de ka tholieke middenstander zijn taak zien en door zulks zo goed mogelijk te doen moet hij zijn levensdoel, de he mel verdienen, trachten te bereiken. Het klantenbelang goed begrijpen is zijn levenstaak goed vervullen. Geld verdienen is alleen het gevolg van goed zakendoen, goed als eerlijk za kenman. Zo is die taak veel mooier, veel schoner, zo wordt het leven een ideaal leven. Het winterprogramma echt beleven, d.w.z. niet alleen leven voor finan- tiële voordelen, maar ook voor ver heffing van het culturele leven, zo zal men als bewuste Katholieken zijn persoonlijkheid kunnen handhaven, bewust van eigen kracht, van verant woordelijkheid en vooral ook van dienstvaardigheid. Medewerken met de organisatie, met het bestuur, dat de algemene belangen der leden_voor staat en daarnaast dienstvaardigheid t.o.v. de klant, dat is de taak van de katholieke middenstander. Spr. wees er vervolgens ook op, dat per 1 Januari de centrale contributie- inning zal worden ingevoerd. Dan zal het niet meer mogelijk zijn alleen lid te zijn van een vakafdeling of van de middenstandsbond. Dan zal ieder automatisch lid zijn van het een zo wel als van het ander. „Stuwing" lezen, van begin tot ein de, dat is mede een plicht van de mid denstander. die zijn taak begrijpt. Men behoeft niet. te zeggen, dat de regering toch niet zal gedogen, dat de middenstand verdwijntdat zal mede afhangen van de zakenman zelf, als hij zichzelf niet als onmisbaar laat kwalificeren. Daarom riep spr. allen op trouw lid te zijn van de organisatie. Beter is het de vergaderingen van de Mid denstand te bezoeken dan een kegel- of een bridgeavond of wat voor an dere avond ook. Ook deze spreker mocht een har telijk dankwoord van de voorzitter in ontvangst nemen, waarna hij tevens een hartelijk dankwoord sprak voor de muzikale omlijsting van deze bij eenkomst, o. 1. v. de heer Jan Gordijn. Na nog enige besprekingen volgde sluiting dezer geslaagde eerste bijeen komst. „WANT AL KUN JE GOED REKENEN EN LEZEN misschien weet je zelfs nog iets van geschiedenis en aardrijkskunde af het be langrijkste is toch, dat je later een goede huisvrouw wordt", zei rector F. A. M. Bernefeld en ds. P. W. Spruyt voegde daar nog aan toe: „Je kunt je leven rijker en mooier maken, vooral als je nog jong bent en idealen hebt voor de toekomst als huisvrouw, waartoe de meesten van jullie toch bestemd zijn. Je moet opgewassen zijn voor de taak in het huwelijksleven en om je daarbij te helpen, is deze school opgericht." Kort en bondig zetten beide spre kers gisteravond het doel van de vandaag begonnen cursussen uit een, met eenvoudige woorden recht tot het hart van de meisjes, die de eerste leerlingen van deze cursus sen zullen zijn. Het werd niet te mooi voorgespiegeld; de meisjes we ten dus wat zij gaan beginnen en zij zullen begrepen hebben dat zij de pionniersters moeten zijn, als voorbeeld voor nen, die zich. nog niet opgaven of die over enkele ja ren de fabrieken zullen bevolken. Enkele dagen geleden gaven wij reeds een korte uiteenzetting van doel, programma en werkwijze van deze moderne scholen, waarvan de ka tholieke onder de naam van Mater Amabilisschool in het leven geroe pen is. Tegelijkertijd start een der gelijke neutrale school, waarvan de lessen in de Vakschool aan het Ra penburg gegeven zullen worden. Tezamen dragen deze scholen de naam van „De Sleutelbloem". In de kleine stadszaal -\yaren de leerlingen gisteravond met hun ouders uitgenodigd voor een intie me feestavond waarbij o.a. ook te genwoordig waren de wethouders S. Menken en J. C. van fichaik, pas toor Smitz, rector Bernefeld, ds. Spruyt, de docenten, o.a. dr. Zijer- veld, een vertegenwoordiger van de Arbeidsinspectie, de besturen van de R. K. en neutrale vakschool, een vertegenwoordiging van de werkge vers en van het centraal bestuur van de vrouwelijke jeugdbeweging. Na mens de commissie van voorberei- „HET VIERDE BEEST". „Willem Goossens Volkstoneel" brengt op Zondag 24 October a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden, aan vang 8 uur. het veelbesproken suc cesstuk van Pater Henri de Greeve: „Het Vierde Beest". Voor tienduizenden droeg Pater de Greeve zijn succes-werk voor, dat nu als „toneelstuk" met diens bijzondere toestemming uitgebracht wordt in een prominente bezetting, onder regie van Willem Goossens naar aanwijzingen van Pater de Greeve. Diverse baten van deze ge hele tournée zijn voor de „Bond zonder Naam", terwijl de auteurs rechten eveneens door Pater de Greeve voor liefdadige doeleinden DISTRIBUTIE NIEUWS. Morgen (Zaterdag) moeten de naamlijsten voor bijzondere arbeid worden ingeleverd teValkenburg van 8.30 tot 10.30 uur. „KOLENHANDELAAR" AAN GEHOUDEN. Onlangs berichtten wij, dat een onbekend heerschap er zijn werk van maakte inwoners van Leiden en Oegstgeest te bewegen tot afgifte van kolenbonnen plus geld brandstof te leveren. Daarna liet hij evenwel niets van zich horen. De politie is er thans in geslaagd deze man aan te houden. Het is de 41-jarige W. T., alhier woonachtig. Uit het ingestelde onderzoek is ge bleken, dat hij de bonnen en het geld te eigen bate heeft aangewend. Hij is thans ingesloten. ding van cursussen voor meisjes in het bedrijfsleven opende mr. C. J. Leembruggen deze bijeenkomst, met woorden van welkom tot de geno digden en verdere aanwezigen. Spr. gaf een korte uiteenzetting van het cntstaan van deze school. Rector Berneveld sprak over: „Op nieuw naar school?" en richtte zich tot de meisjes met de verzekering, dat dit geen gewone school is. Ds. Spruyt vroeg zich af: „Wat koop je er voor?" en .wees er op. dat het le ven een Godsgeschenk is, wat zó be steed moet worden, dat je er zelf dankbaar voor kunt zijn. Het programma werd verder ver zorgd door de heer Herman Stenz. die met gemeenschapszang reeds een voorproefje gaf van de gemeen schapszin, die op school zal heersen en de culturele schohng, die daar van uit zal gaan. Leden van de ziekclub van de V. V. S. L. vulden dit programma aan. Ondertussen werden de aanwezigen royaal dacht met koffie, limonade en bak, zodat er een echt feestelijke stemming heerste, als stonden de meisjes nog een beetje onwennig tegenover elkaar. Maar als de school eenmaal draait zal dit wel spoedig anders worden! CABARET DER PROMINENTEN. Gisteravond gaf het Nederlands Cabaret der Prominenten „Het Pa let" in de Schouwburg de eerste van een drietal opvoeringen voor K. en O. De belangstelling der K. en O.- leden was groot en daarom zijn wij blij te kunnen zeggen, dat het een aardige avond is geworden, die de opkomst ten volle waard was. Wanneer wij van de medewerken den op de eerste plaats Jetty Can tor noemen, zal niemand ons dat kwalijk nemen. Haar liedjes uit het leven waren bijzonder goed en vooral de „Ontvangst van een baby" oogstte een verdiende waardering. De accordeon dreigt de laatste tijd een al te populair instrument te worden, waardoor de belangstelling voor dit soort muziek begint te ver flauwen. Frans van Capelle toonde zich echter een virtuoos, die de luisteraar weet te boeien. Dat we deze avond nog verschillende stem men zouden horen uit de zang- sterrenwereld was een verrassing. Carlo Reni zag echter kans met suc ces Richard Tauber, Tito Schipa en verschillende andere zangers en zan geressen te inriteren. Vanzelfspre kend ontbrak ook de goochelaar niet op het appel; Jan Hagoort liet een aantal sterke staaltjes zien, dat ten eeuwigen dage, voor ons leken al thans, wel in de sluier der geheim zinnigheid gehuld zal blijven. En bijna aan het slot van dit stuk je vermelden we even dè man van dit optreden Willy Vervoort die kort geleden van zijn tournée door Indië is teruggekeerd en met succes zijn plaats op de Nederlandse planken heeft hernomen. Hij lijmde de programma-punten met 'n praatje aan elkaar en verzorgde er zelf een in sappig Vlaams, waarbij de lach spieren geen rust gegund werd. Guus Jansen aan de vleugel zorg de voor de diverse begeleidingen en deelde verdiend mee in het spon tane applaus. K. EN O. OPENT FILMSEIZOEN. K. en O. heeft gisteravond het filmseizoen geopend met de verto ning van de Engelse film „Tawny Pipit". (Er komt een vogel gevlo gen) in het Trianon-theater. Het is, zoals het K. en O.-blad zegt, een pretentieloze film over een klein duinpiepertje. Dat duinpiepertje schijnt voor Engeland een zeldzaam vogeltje te zijn en daarom stond de hele Engelse ornithologische wereld op haar kop toen het bekend werd, dat er zo'n beestje op z'n nest zat eigens bij het dorpje Lynbury Lea. Alles werd gemobiliseerd om de rust rond het nestje te waarborgen en gevaren af te wenden. Die gevaren waren vele en van uiteenlopende aard. Het zou geen Engelse film ge weest zijn als de hele geschiedenis rondom dat duinpiepertje niet door weven was geweest van die droge humor, welke specifiek is voor de Britse samenleving. Het gegeven is uiterst simpel, maar het is geen geringe taak om van zo weinig een dergelijk verhaal te maken, dat men toch geamuseerd en geboeid blijft volgen. De makers van de film, Bernard Miles en Char les Saunders, blijken een zuivere smaak te hebben en talent om van hun stof iets aardigs te maken. Zo is de inzet van K. en O.'s film seizoen door de natuurliefhebbers on der de leden en dat zijn er blijk baar velen wel gewaardeerd. CLANDESTIENE SLACHTERS. Door de politie zijn aangehouden de 41-jarige G. v. L. en de 40-jarige H. v. L., hier ter stede woonachtig, die zich schuldig hadden gemaakt aan het clandestien slachten van twee schapen. Het vlees is in beslag genomen en naar het slachthuis vervoerd. INBRAAK. In de vorige nacht is ingebroken bij de heer J. Z. in de De Goeje- straat. Alle distributiebescheiden van vier personen benevens een be drag van 180 werden ontvreemd. Opvoering van „Het Ros Beyaart" in de Leidse Schouwburg Er is een grote gebeurtenis op komst, welke echter op der spoken wijs geen schaduw vooruit heeft ge worpen. Het is, menen we, voor het gros der lezers een nieuwtje, dat de Kath. verkenners van Leiden en Om streken binnenkort met een heel bij zondere opvoering voor de dag ko men een toneelvoorstelling, waar aan niet minder dan 450 man en man netjes (want ook de welpen hebben er een rol in) zullen meedoen. Op zich zou dat reeds een prestatie zijn, maar het ongelofelijke van deze toe komstige vierhonderdvijftigen-voor stelling is: dat zij zal plaats hebben op de planken van de Schouwburg. Ons schouwburgje heeft vermoede lijk nog nooit zo iets beleefd. Zij om armt, als het tjokvol is, 670 kijkers en ziet in 't geheel geen kans er nog 450 tonelisten bij te omhelzen. Hoe dit ongelofelijke toch geloofwaardig en zelfs bewezen zal worden, hopen we een andere maal te onthullen nu kondigen we alleen aan het dat en niet het hoe. We kondigen dus aan, dat op 24 en 25 October wordt op gevoerd met man en macht „een spel van ridderlijke idealen en moderne jeugdbeweging", met een titel, die galmt als de klaroen van Roeland op het veld van Roncevalles: Het Ros Beyaart doet zijn ronde. Zoudt ge ons vragen, hoe het reu zen-paard in de schouwburg zijn ron de gaat doen, dan blijven we voorlo pig zwijgen. Het is wederom niet het hoe, maar het dat. Het ros doet zijn ronde met de vier Heemskinderen op zijn rug en 450 verkenners aan zijn staart. Ge moet echter niet denken, dat het een circus-voorstelling of clownerie wordt. We hebben het sce nario, geschreven door J. Stijnman, nog niet doorgelezen. Wat er ons van verteld is, wettigt de verwachting, dat in het „Ros Beyaart" op een ongewone, en derhalve pakkende ma nier het christelijk levensideaal van de verkenners zal worden uitgebeeld. De 450 jongelui in de vergroten de en overtreffende trap van welpen, verkenners, voortrekkers, leiders en leidsters die een respectabel aan tal repetities, onder aanvoering van de regisseur, hopman J. Thorn, achter de rug hebben, zijn geestdriftig voor het stuk. We mogen dus rekenen op een champagne-uitvoering, bruisend van jeugd-enthousiasme. Een van de voortrekkers, Theo Fleur, heeft een fleurige reclame plaat getekend, die nadere inlichtin gen over dag, uur, kaarten en prijs verschaft. Bovendien zullen a,s. Zon- 10.000 strooibiljetten aan de kerk wor den uitgedeeld en op Zaterdag vol gende week (dus op de dag vóór de opvoeringen beginnen) zal er een hoempa-tocht door de stad worden gemaakt, waarbij opnieuw 10.000 blaadjes worden rondgestrooid. Vele autoriteiten o.a. de hoofdcom missaris der Kath. Verkenners, ba ron van Voorts tot Voorst, zullen de opvoering van het Ros Beyaart-spel bijwonen. ALPHEN AAN DEN RIJN Verkenners. In de Sint Jans bij eenkomst van genodigden en leidsters van het district Rijnland, omvatten de o.m. Aarlanderveen, Langeraar, Nieuwkoop en Alphen aan den Rijn, vond Donderdagavond in het patro naat de installatie plaats van de Alg. Districts-Commissaresse der Ver kenners, mej. J. van Engelen. „Een schip voor Keulen". Onder de titel „Een schip voor Keulen" ontwikkelden de vier kath. organisa ties: de Jeugdraad, het R.K. Huis vestingscomité, het Bureau Bisschop pelijke Hulpactie en de Ned. Caritas Missie, een grote landelijke inzame lingsactie van Nederlandse goede ren, ten behoeve van Duitsland en Oostenrijk. Het ligt in de bedoe ling om deze zwaar getroffen lan den met een welkome Kerstgave te verblijden. Voor deze actie komen in aanmerking kleding, schoeisel en le vensmiddelen, welke niet aan be derf onderhevig zijn. De actie be gint in het gehele land en dus ook in ons dekenaat 25 October en ein digt op 1 November. Vóór 12 Nov. dienen de pakketten op de dekenale centra te zijn verzameld. Men zie de advertentie in het blad van heden. BOSKOOP Tragisch. De 23-jarige Floor v.d. Heuvel, die in Indonesië zijn mili taire dienstplicht vervulde, werd in verband met zijn gezondheidstoestand gerepatrieerd. Aan boord verergerde de toestand echter zodanig, dat de familie op het ergste werd voorbe reid. Nochtans werd alles in het werk gesteld dit jonge leven te red den. De patiënt werd per vliegtuig van Port Said naar A'dam gebracht en aldaar in het ziekenhuis opgeno men. Bij aankomst was de patiënt nog bij kennis, doch reeds de vol gende dag verloor hij het bewustzijn en overleed Dinsdag j.l. De begra fenis vindt a.s. Zaterdag te Boskoop plaats. Geboren: Pieter, z. van P. van Bodegraven en H. Stigter, Teun, z. van N. van Eijk en T. E. Verburg; Paulina Maria Gerarda, d. van G. H. Slootjes en C. J. Boer. Ondertrouwd: J. L. Molenaar, 28 j. en A. Alblas, 25 j.*H. C. van den Akker, 26 j. en A. M. Stolker, 27 j.; P. Koetsier, 26 j. en C. van Hars kamp, 22 jaar. Getrouwd: Hendrik Jan Jonkers, 22 j. en Cornelia van Tilburg, 20 j.; Maarten Vuijk, 31 j. en Geertruida Pos, 24 jaar. HOOGMADE N.K.J.B. De voorz., J. P. Baak, opende de jaarvergadering, welke de derde was welke hij. heeft mogen leiden sinds de bevrijding. Mede gedeeld werd, dat de uitvoeringen gehouden zullen worden op 18 en 21 Nov. a.s. en de gebruikelijke bij eenkomsten in het vervolg in de zaal Witteiwan zullen plaats heb ben. Voor de L.T.J. zullen in de ko mende winteravonden vaktechnische problemen worden besproken. Na het Kajotterslied een goed verzorgd jaarverslag en het financieel ver slag, waaruit een batig saldo bleek, wat weliswaar niet groot was, doch volgens voorzitter niet anders kon, vanwege hoge aanschaffingskosten, welke in het afgelopen jaar zijn uit gegeven. De aftr., doch herkiesbare be stuursleden L. v. Tol en P. Hogen- boom Hzn werden herkozen. De Aalmoezenier lichtte even het on derwerp: „Eenheid en verscheiden heid" toe, en tot slot sprak hij een woord van dank tot het bestuur voor het verrichte werk en wenste een succesvol volgend verenigings jaar. KATWTTK AAN DEN RlfN Ongevallen In de Zuidstraat werd het 10-jarig meisje J. V. door, tegen een motorrijwiel op te lopen, zodanig verwond, dat zij o.m. we gens een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. De motor, bestuurd door J. B. uit Leiderdorp, had slechts een matige gang. De heer B. R. was werkzaam aan een deur van een der bunkers bij de schietbanen, toen onverwachts door een windvlaag deze deur uit het evenwicht geraakte, waardoor de 7-jarige N. Z. ernstig aan het hoofd getroffen werd, met als gevolg een hersensschudding. Overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. K.V.P. Instemming werd be tuigd met de motie-Hillegom inzake kinderbijslag aan kl. zelfstandigen. De 6 aftr. bestuurs'eden werden her kozen. De secr., de heer J. Fennes had als zodanig bedankt. In diens plaats werd na meerdere stemmin gen gekozen de heer J. Schrama Jr. Tot afgev. naar de vergaderingen der Kamercentrale en pl.verv. werden benoemd de heren Castenmiller met een der bestuursleden, en de heer Henze plus een der bestuursleden. Tot afgev. en pl.verv. naar de ver gaderingen der Staten kieskring wer den dezelfde personen benoemd. De voorz. deelde mede, dat de heer v. d. Weijden, Kamerlid, na de be grotingstijd niet in de gelegenheid was een spreekbeurt te ver vutten, dcch daarna bereid zou zijn in Kat wijk te komen spreken. Bij de rond vraag werd door meerdere leden naar voren gebracht het bedenkelijk verschijnsel dat er zo weinig belang stelling voor de politiek bestaat, ook en voornamelijk onder de jongeren. De heer Blom brengt een woord van dank voor de ondervonden steun van enige jongeren bij de laatstge houden verkiezingen. Wegens het late uur werd de rede van de wel eer w. heer v. Gastelen „Quo Vadis?" uitgesteld tot een vozende vergade ring, in welke vergadering meer be- langst ailing wordt verwacht. Deze avond, welke dan een propaganda- avond zal zijn, werd vastgesteld op Donderdag 11 November a.s. KOUDEKERK Overleden: Jannetje de Lange, weduwe v. P. de Ligny 79 j. Cornelis Lekx 71 j. WEERSVERWACHTING TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Wisselende bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige wind tussen Wefit en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. NOORD WIJKERHOUT K.V.P. De voorz. gaf een ver klaring van zijn aftreden; hij heeft het te druk met zijn werkzaamhe den; vooral het jeugdwerk vraagt veel tijd. In de bestuursvacature- Oostdam werd gekozen N. v. d. Klauw. Tot voorz. werd gekozen de heer N. v. d. Klauw. Hierna vond verkiezing plaas van verschillende afgevaardigden. De motie Hillegom betreffende spoedige invoering van een kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen werd met alg. st. over genomen. De opkomst der leden was miniem. Personalia De heer Th. H. M. van Schaik, adjunct-commies ter Se cretarie, alhier is benoemd tot com mies te secretarie van Edam. OEGSTGEEST Middenstand Het vastgestelde winterprogramma bevat een cursus voor reclame en verkoopkunde, film avond Nederl. fabrikaat en vasten avondviering. Voorts zullen een vier- ta1 sprekers middenstandsvraag stukken behandelen. Verder enige excursies Ook werd besloten tot het houden van een St. Nicolaasweek. In de commissie St. Nicolaasactie werden benoemd, de heren v. d. Ameele, Buikstra en Verhoef. Aan het gewestelijk appèl te Oegst geest zullen 26 afdelingen deelnemen Tot afgevaardigde naar de Cen trale Raads benoemde men de heer v. d. Ameele. De heer Meyer bracht een verslag uit over de studiedagen te Apeldoorn Door middel van een circulaire zal getracht worden vol doende deelname te krijgen voor de cursus van Joop Koevoets. Serenade Gisteravond bracht de harm. Triumph aan de heer N. On derwater in verband met zijn 45 jarig Jubileum een serenade. VOORSCHOTEN K-V.P. Op de K.V.P.-vergadering werden alle bestuursleden herkozen. Het negende bestuurslid, de heer B. Sanders, zal door de jongeren herko zen moeten worden. Drie afgevaar digden en drie plaatsvervangers naar de Kringvergadering werden aange wezen: A. W. C. van Dongen, L. A. Mooij, en C. Fortanier en als plaats vervangers: A. Q. Doeswijk, B. San ders en G. v. d. Hulst. Eveneens wer den aangewezen 3 afgevaardigden en 3 plaatsvervangers naar de Staten- kring: M. Lakeman, N. Lamboo, G. Niersman als plaatsvervangers: A. van Dongen, C; Rovers en P.-Niers man. Woningcommissie. In de vaca ture van de heer J. A. Mens, die om gezondheidsredenen heeft bedankt, is door B. en W. benoemd tot lid van de Woningcommissie de heer L. A. Mooij. WARMOND Jubileum. De heer v. d. Heuvel herdacht Woensdag de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst van de N.V. Padox trad. In de directie kamer werd de jubilaris door de directeuren hartelijk toegesproken en werd hem het gouden insigne op de borst gespeld. Tevens werd de gebruikelijke enveloppe overhandigd. Mevr. v. d. Heuvel ontving een bou quet bloemen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. ONDERSCHEIDING VOOR OUD-MINISTERS. Bij K.B. zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mr. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister van buitenlandse zaken; mr. dr. P. J. Witteman, oud-minis ter van Binnenlandse Zaken;, dr. J. J. Gielen, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; A. H. J. L. Fievez, oud-minister v. Oorlog en van Marine a.i.; ir. H. Vos, oud-minister van Ver keer en Waterstaat; en is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau: mr. J. A. Jonkman, oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen. WIJZIGING VAN POSTTARIEVEN. Zoals reeds gemeld worden de posttarieven, welke op een halve cent eindigen, naar beneden afge rond tot hele centen. In het Staatsblad No. 1435 van heden is nu opgenomen een Kon. Besluit van 1 October 1948, houden de wijziging van het postbesluit 1925, van het Pakketpostbesluit en van het Internationaal Postbesluit 1946, waarin deze wijziging is vastgelegd. In het Postbesluit 1925 is tevens een wijziging aangebracht ten aan zien van de postbewijzen. Het tarief voor het verzenden van bedragen beneden 10 per postbewijs is ge bracht van 7 1/2 cent op 6 cent. Voorts is het tarief voor het ver zenden 'van kleine geldbedragen op briefkaarten gebracht van 1 en 2 ct. De instantie, welke de briefkaarten ontvangt, zal dus voortaan 2 cent, zijnde de kostprijs moeten betalen. Wilt U iets weten? Vraag betreffende archaeologische lezingen. Deze serie lezingen is ook voor publiek toegankelijk. De kosten voor de gehele serie najaarslezingen in 1948 en de voorjaarslezingen in 1949 tezamen bedragen slechts één gulden. Inlichtingen en kaarten af halen bij de portier van het Rijks museum op het Rapenburg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2