R.K. Bond van melkhandelaren in Nederland DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 UIT DE OMGEVING HILLEGOM Gouden Bruiloft. Gisteren her dacht het echtpaar W. J. Buurman- Scholten. wonende aan de Wilhelmi- nalaan alhier, zijn 50-jarig huwelijks feest. Van de gelegenheid om de fees telingen te feliciteren, geboden op Maandag tussen 7 en 9 uur, werd zo wel door corporaties als particulieren een druk gebruik gemaakt. De heer Buurman is een eenvoudig man, een harde werker in zijn bloembollenbe- drijf, terwijl hij in het maatschappe lijk en godsdienstig leven een belang rijke plaats innam en nog inneemt. Zo is de gouden jubilaris nog voor zitter van het burgerlijk Armbestuur. Hij was vele jaren de ijverige secre taris van de Boaz-school en Diaken der Ger. Gemeente. Des avonds werd de gebruikelijke serenade gebracht. K.V.P. De heer F. J. van der Kolk, voorz. der afd. Hillegom van de K.V.P. heeft als zodanig bedankt. Zwijntjesjagers. Uit een café aan de Meerstraat is een portefeuille met inhoud en een rijwiel ontvreemd. DE ZILK Kerkmeester. Als lid van het R.K. Kerkbestuur is in de vacature J. B. Merkers door de Bisschop be noemd de heer C. J. Ruigrok. LISSE K. V. P. De afd. Lisse, paro chie St. Agatha, vergaderde onder voorzitterscnap van de heer Floor. Medegedeeld werd, dat het ledental momenteel 80 is, terwijl met de finan ciën werd rondgekomen en er ze.fs een klein batig saldo was. De bestuursverkiezing werd aan gehouden. Tot afgév. naar de Ka merkring werden benoemd de heren J. A. W. Floor, A. J. Mesman, C. W. van der Laan en C. van der Laan. Tot afgev. naar ie Statenkring wer den benoemd de heer J. P. Raaphorst J. H. M. Bulten, G. C. Degger en C. A. van der Viugt. Na bespreking werd op voorstel van de voorzitter besloten voor de Kringvergadering de navolgende motie in te dienen: De Kringvergadering der K. V. P. van cie kieskring Leiden gehoord de aankondiging van de Minister omtrent het duurder worden van verschuilende da gelijkse veroruiksartikelen, maakt "zich ongerust over de ge volgen hiervan, speciaal voor de grote gezinnen, die daarvan de grotere lasten zuilen moeten dragen, en wenst daarom dit punt speciaal onder de aan dacht te brengen van het partij bestuur en de kamerfractie van de K. V. P. Bij de rondvraag bracht de heer Degger de gemeenteraadsveneiezin- - gen naar voren, speciaal wat betreft de adviescommissie. Spr. acht het gewenst, dat hierin ook jongeren worden opgenomen. De voorz. ver klaarde, dat hieromtrent regiements- herzining aan de- orde zal komen. Bond voor het gezin. Dr. Jos de Boer behandelde het onder werp: .Bouwers van een nieuwe wereld". De aftr. bestuursleden, de heren J. M. van der Eist en Jac. van der Zwet werden herbenoemd. Tot siot werd door de pioniersters van de St. Mechtild-gidsengroep op zeer voor treffelijke wijze het toneedstuk, „Strijd aan het witte front" opge voerd. BILJART BOND BLOEMBOLLEN STREEK. Competitie-indeling Seizoen 1948-'49. De nieuwe competitie voor het nieuwe seizoen is ingedeeld als volgt lste klasse: VIOS I, LUTO I, Flora I Noordwijk, Het Wapen van Noordwijkerhout I, De oude Post I, Piet Gijzenbrug I en Excelsior I. 2de klasse: LUTO II, Flora II Noordwijk, Dorus Rijkers I; Het Wapen van Noordwijkerhout Iï; Concordia I en Flora I Hillegom. 3de klasse A: VIOS II, VIOS III, LUTO III; De Kaag I; Noordwijker hout III, Flora IH Hillegom. 3de klasse B: Flora III Noordwijk, De Oude Post n; P. Gijzennbrug II; Concordia II; Flora II Hillegom; Excelsior II. 4de klasse: VIOS IV; LUTO IV; LUTO V; Flora IV Noordwijk; Do- rus Rijkers II; De Kaag II; P. Gij zenbrug III, Concordia III, DKV I. 5de klasse: VIOS V, LUTO VI, P. Gijzenbrug IV, DKV II en Excel sior III. De grootte van de partijen zijn: lste klasse 2 spelers, 200 carb. ca dre en 2 spelers 150 c. libre; 2de klasse, 2 spelers 150 libre en 2 spe lers 125 libre; 3de klasse: 4 spelers 100 carb. libre; 4de klasse: 4 spelers 60 carb. libre; 5de klasse 4 spelers 50 carb. libre. De eerstewedstrijden zullen vol gende week een aanvang nemen. „De Zwarte Pion" (Lisse). Voor de competitie van de Leidse Schaakbond speelde het eerste tien tal van „De Zwarte Pion" haar eer ste wedstrijd tegen Philidor III. P. Koetsheid (De Zw. Pion)J. Kluver (Philidor III) Y; Pas toor de GrootG. Plasm'eyer YY H. v. DiemenC. Conijn Y-r-Y; G. ScholtesG. Dille res. 10; H. Ver- degaalLr. R. Bakker v. d. Brink YxY; A. RotteveelM. Opten- drees YYi\ H. A. SimonsB. de Mok ViY', J. SmitJ. Padding ViY', M. v. Ruiten res.G. Dal- linga YY; N. v. d. MeyH. Slechtenhorst 10. De Zwarte Pion I wint met 61. Geboren: Klaas Martinus, zoon van M. Slootweg en A. G. Tromp; Jacobus Theodorus Maria, z. van W. P. Beijk en M. M. van der Voort Pieter Johannes, z. van P. J. Segers en A. C. Valk; Jacobus Johannes, z. van J. Goedemans en C. H. Zonne veld; Gerardus, z. van C. Lemmers en S. Heemskerk; Elisabeth Johan na Maria, d. van A. W. Mens en J. C. Bemelman; Petronella Catharina Maria Majella', d. van P. N. van der Ploeg en C. C. van Stijn; Hermanus Jacobus, z. van A. Plan je en G. W. Buhrs. Ondertrouwd: Johannes Quirinus Vink, 30 j. te Noordwijk met Catha rina Johanna van Dijk, 32 jaar; Franciscus Theodorus van Rijn, 32 j. met Johanna Geertruida Maria Kors, 28 jaar. Getrouwd: W. C. van Es met T. de Groot te Haarlemmermeer; M. H. van de Poll te Hillegom met M. J. van Dijk; L. v. der Meer te 's-Gra- venzande met Catharina Johanna Mieloo. Overleden: Arie van der Leede, 64 jaar, echtg. van J. A. Feeleus. NOORDWIJK Tuinbouw-onderwijs. Het is een verheugend feit, dat in de na oorlogse jaren onder de jonge tuin ders en bloemisten zo'n grote belang stelling bestaat voor het tuinbouw- onderwijs. Uitgaande van de pl. afd. van de L.T.B. lopen thans 4 goed bezette cursussen t.w. een voorbe reidende, een eerste en tweede jaars cursus en een cursus bedrijfscontrole. Deze week hebben alle cursussen wederom een aanvang genomen, waarvan de voorbereidende cursus op enigszins officiële wijze werd geopend, waarby tegenwoordig was de vertegenwoordiger van de Rijks- tuinbouwconsuient de heer Kruger, vertegenwoordigers van de L.T.B Mij. van Tuinbouw, Chr. Tuinders- bond en van de Kath. en Chr. werk nemersorganisaties. De heer W Braun, die in een inleidend woord wees op het grote nut van het Tuin- bou wonder wijs bracht tevens met grote ernst naar voren, dat de jon gelui niet alleen komen om te luis teren, doch vooral om te werken, om door de opgedane kennis over hun vak in hun latere leven des te beter te slagen. Nadat de voorz. van de L.T.B., de heer A. J. v. d. Meer en de heer Kruger nog een toespraak hadden gehouden, namen de lessen een aan vang. SASSENHEIM Middenstand. De Chr. Midden standsbond en de R.K. Middenstands bond hielden een gecombineerde ver gadering, waar de heer Frohwein, districtscommissaris van de stichting „Rijnlands Borgstellingsfonds" de doelstelling en de werkwijze van dit fonds uiteenzette. Spr. zeide, dat uit Sassenheim zo goed als geen aanvra gen bij het fonds inkomen- dit vindt wellicht zijn oorzaak in het feit, dat hier nog welvaart heerst, ofdat men niet met het fonds bekend is. In an dere plaatsen is de hoog-conjunctuur reeds verdwenen en de versobering merkbaar. Geboren: Gerrit Casparus zn. van J. Harting en M. Wesseling; Gerarda Petronella M. dr. van J. M. v. Vliet en C. J. v. d. Hulst; Cornelia Adriana en Marianne Clasina A. dochters van -J. Dannijs en C. A. Meeuwenoord. Overleden: W. Zijerveld 72 jr. Ondertrouwd: Mathias P. Verde- gaal 28 j. en Petronella A. v. Niekerk 26 jr. Getrouwd: H. N. Ruisaard en E. v. Duijn. A. van Duijn en J. H. Koppier. VOORSCHOTEN Geboren: Wilhelmus Cornelis Maria z. v. P. M. Steijn en J. A. Benten. Pieter z. v. K. v. d. Neut en A. Zwijnenburg. Ondertrouwd: Samuel P. Schip horst 46 jr. en Jannetje A v. Bins- bergen 44 j. Paulus v. d. Marei 24 j. Noordwijk en Janna B. Schep 23 jr. Overleden: Cornelia v. Dam 68 j. geh. met C. J. Kooy; Abraham Pie ter Schram de Jong 62 jr. WARMOND K.V.P. De K.V.P. vergaderde onder leiding van voorzitter A. A. Willemsen. Het zittende bestuur werd in zijn geheel herkozen; de heer Willemsen werd als voorzitter her kozen. Tot afgev. naar de Kringver gaderingen werden benoemd de ne ren E. Slingerland, M. M. B. Pieter- se en J. Th. Hartveld. Plv. werden de heren Walraven, Beugelsdijk en Luyten. Tevens werd de functie van propagandaleider in de afdeling vast gesteld. De voorzitter dankte de heer van Leeuwen hartelijk voor het vele werk, dat hij en zijn propagandisten in de afgelopen verkiezingsactie had verricht en hij betreurde het. dat de heer van Leeuwen door werkzaam heden verhinderd was, in het ver volg deze functie te vervullen. Het bestuursvoorstel omtrent de vaststel ling van regelen tot voorbereiding van de gemeenteraadsverkiezing in de afd. Warmond werd na een ge ringe verandering goedgekeurd. Geboren: Adrianus Johannes Maria z. v. Th. Duijnhoven en A. M. schakenbos, Theodorus Wilhel mus Maria z. v. Th. A. Duijnhoven en A. M. Schakenbos; Franciscus Maria z. v. L. Tuijthoff. Lambertus Martinus Aloijsius Maria d. v. S. Versluijs en A. J. de Groot. Getrouwd: W. P. v. d. Horst 25 j. en M. Th. Haverkort 22 j. J. P. Bontje 24 j. en A. M. M. v. Niekerk 24 j. WASSENAAR Contactavond Blauw Zwart. Een zeer opgewekte stemming, die nog werd verhoogd door het uitstekende cabaretprogramma door John Kelly cum' suis, ziedaar in enkele woorden een samenvatting van de contact avond, die op initiatief van enkele supporters Maandagavond voor de leden en donateurs van Blauw Zwart in het R.K. verenigingsgebouw werd georganiseerd. Zozeer is deze con tactavond in de smaak gevallen, dat er zonder twijfel nog meer zullen volgen. Het cabaretprogramma was uitstekend. Al wordt zelden een profeet in eigen land geëerd, de Wassenaarse conferencier John Kel ly oogst ook in zijn eigen gemeente groot succes telkens als hij zich op de planken vertoont. Zo ook Maan dagavond. Maar ook zijn medewer kers leverden een belangrijk aan deel in het welslagen. Vooral de zeer bekende jongleur Harrison met zijn eerste klas nummers. Voorts het accordeon-duo de Rattini's, de goochelaar Roel de Vries en de voor drachtskunstenaar Wim Koenen, die in een tweetal sketches en een voor dracht enorme bijval oogstte. Nadat het vlotte en zeer gevari eerde programma tegen middernacht was afgewerkt volgde nog de ver loting van tientallen fraaie prijzen, die door Wassenaarse winkeliers voor dit doel waren geschonken. En daarna werd er druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om een uurtje gezellig te dansen op muziek van The Jolly Boys en onder leiding van John Kelly! LEIDSCHEND A M Geboren: Jacoba Johanna d. v. P. C. Glasbergen en C. Roos, Johanna Petronella Maria d. v. J. Ph. Hoger- vorst en Martha Lelieveld. Wilhelmus Jacobus Maria z. v. J. Roozenburg en M. I. Overvliet, Maria Helena Francisca d. v. B. J. v. Vliet en A. C. v. d. Bos. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN De openbare lagere school is te koop Gisteravond is in een op verzoek van Ged. Staten gehouden spoed eisende vergadering, het besluit ge vallen tot de algehele opheffing van de gelegenheid voor openbaar onder wijs in de gemeente. Hierdoor is de school Westvlieiweg tevens overbo dig geworden en zal nu verkocht worden. Reeds heeft zich een gega digde aangemeld, n.l. de kath. ver eniging tot bevordering van land- en tuinbouwonderwijs te Haarlem en de beslissing of die koop kan door gaan wacht nu op de goedkeuring van Ged. Staten. De vorige maand'is voor de vor ming van een gemeentelijk grondbe drijf van mevr. G. HünerColpa t« Wassenaar een perceel grond aan gekocht groot 3.62,71 H.A. en gele gen aan de Kon. Juliana weg. De prijs bedroeg 180.000.hetgeen per vierk. meter uitkomt op een ge middelde prijs van 7.voor bouw rijpe en op 1.20 voor niet-bouwrij- pe grond. De koopsom en de rente zijn voorlopig uit de lopende midde len bekostigd. Daar B. en W. het gewenst achten spoedig tot consoli datie der vlottende schuld over te gaan zijn daartoe succesvolle pogin gen gedaan. Er is nl. een aanbod gekomen voor een vaste lening groot 182.000.tegen de koers van 100 pet. en een rente van 2.5 pet. per jaar. De tijdsduur van de lening zal 7 jaar zijn, wat wel niet lang is, doch op grond van de te verwachten schr.arste aan crediet op de geld- er kap:taalmarkt, ging de raad met di' lening-aanbod accoord. De raad bes'oot verder aan dc bouwvereniging St. Josef een aan vullend voorschot te verstrekken grcot 15.000.voor hei repareren van de 44 woningen. Daar het rijk geen bijdrage verleent cnr'.at op de v onmgen het rijksvoorscho„ reeds is afgelost hebben B. cn W. r.aar een andere dekking v-m genoemd bedrag uitgezien. En daarin zijn zij geslaagd echter alleen als de huur ders voortaan zelf de vntenejch zijr.ce 14.77 per woning per ja betalen. De raad vond dat billijk, tf- meer omdat de woningen een huur doen van slechts 3.65 tot 4. per week. KERKKOOR ZINGT y00R DE JONGENS IN INDIë. 4 Nov. uitzending door de radio. Onder auspiciën van het „Katho liek Thuisfront" zal op Donderdag, 4 November per radio een Lof wor den uitgezonden naar de militairen in Indië. Hieraan zal medewerking verlenen het Alphens Kath. Kerk koor o. -L v. de heer S. v. Leeuwen. Wandelsport. De door het plaat selijk Niwin-Comité te Leidschen- dam uitgeschreven wandeltochten op Zaterdag 16 en Zondag 17 October a.s. zijn tot nader aankondiging uit gesteld. Jubileum. De heer L. Sneeuw herdenkt Zaterdag zijn gouden ar- beidsjubileum bij de leerlooierij van de firma Kloot-Meijburg. BOSKOOP K.V.P. In zijn openingswoord zeide de voorz., de heer J. J. M. Rozemeyer, de politiek van de K.V. P. niet in overeenstemming te ach ten met de verkiezings-reclame „Ge zond gezin gezond volk". Spreker wenste éen minder omslachtige wij ze van bestuursverkiezingen in de Partij, namelijk een schriftelijke. Het jaarverslag van de secr. was nogal in mineur gesteld, ook al van wege de weinige activiteit van de leden, vooral de jongeren, die maar weinig interesse hebben voor de po litiek. Het verslag van de penning meester gaf een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de aftr. 1 leden herkozen behalve de secr., die wegens gebrek aan tijd zijn functie niet meer naar behoren kon ver vullen. In deze vacature wordt ge kozen de heer C. Verbey H. H.zn. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: J. H. M. Rozemeijer, we derom voorz., H. Vermeulen, J. W. Westgeest, C. J. v. Tol, Th. de Jong. A. v. Rijn. J. G. Romijn, P. H. M. Gerto en C. Verbey H. H.zn. Tot af gev. naar de Kringvergaderingen werd benoemd de heer H. G. Ma thal en tot diens plaatsvervanger de heer A. J. Pannebakker. De afgev. uit het bestuur zal nog nader wor den aangewezen. Het bestuurs1voor stel tot verlaging der contributie, werd op voorstel uit de vergadering in zoverre gewijzigd, dat de huidige contributie voor de man blijft ge- In najaarsvergadering bijeen 't Is alweer tien jaar geleden, dat de R.K. Bond van Melkhandelaren in Nederland voor het laatst in Leiden in vergadering bijeen kwam. Giste ren vond in de Burchtzaal de bonds- naj aars vergadering plaats, waarvoor de belangstelling aanvankelijk ge ring was, doch gelijkmatig groeide. Het was geen louter toeval, dat deze vergadering weer te Leiden werd gehouden. Immers, de Leidse afdeling St. Pachalis Baylon, bestaat thans 35 jaar en terwijl dit feit a.s. Zondag door de afdeling zelf her dacht zal worden, stond ook deze ver gadering in het teken daarvan. Na opening der bijeenkomst met de chr. groet door de heer C. A. Heuft, voorzitter van de Bond, sprak de Leidse afdelingsvoorzitter, de heer P. v. d. Holst, een begroetings woord. Daarna heette de heer C. A. Heuft de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de heer Smabers, verte genwoordiger van het Bedrijfsschap Zuivel, de heer Reitsma van de V.V. Z.M., drs. Vlek, vertegenwoordiger van de Kath. Middenstandsbond, de heer E. Haighton, adj. secr. van de Vakgroep en de heren Mesbauer en Stuurman eveneens van de kath. middenstandsbond. Spr. constateerde met vreugde, dat sinds de vorige vergadering in Den Bosch de melk van de bon is gekomen. Daarop was herhaaldelijk aangedrongen» door het bedrijfsleven. De cijfers omtrent de omzet geven degenen, die hiervoor hebben geijverd, gelijk. Sinds de melk van de bon is, over een periode van zeven weken, steeg de omzet met gemiddeld 4 pet. Rekent men de eerste week daarvan de laatste week van Juli, die buitengewoon warm was, niet mee, dan be draagt de omzetstijging slechts 2 pet. Hierna besprak de voorz. het rap- port-Ouwerkerk, waarin de ver schillende winstmarges voor de diver se gebieden zyn berekend en waar uit duidelijk is gebleken, dat zij te laag zijn berekend. Ook de wintermarge voor marga rine en de eierpositie nam spr. on der de loupe. Wat de eierpositie be treft, zeide spr. de gevoerde politiek ten deze onbegrijpelijk te vinden. De eieren stapelen zich op in de koel huizen en men weet er geen raad mee. Daartegenover staat, dat de consument zo nu en dan een en bovendien nog slecht koelhuisei krijgt. Spr. vindt het onbegrijpelijk, dat de autoriteiten ten deze het oor niet meer te luisteren leggen bij de mensen in het bedrijf. Spr. memoreerde vervolgens de goedkeuring van de landelijke ves tigingswet en sprak er zijn vreugde over uit, dat de melkhandel thans tot een vacantie-regeling is geko men. Het ledental is voortdurend stijgend, mede dank zij het werk van de bondssecretaris, de heer A. J. van Schie, die steeds op de bres staat om de belangen van bond en leden te be hartigen. De voorz. wees er vervolgens op, handhaafd en dat de gehuwde vrouw dan lid kan worden voor 1,per jaar. Bij de rondvraag kwamen en kele interne kwestie's aan de orde, welke, na een nogal heftige discus sie, een bevredigende oplossing von den. Aanrijding. Gistermiddag om streeks 4 uur had op het kruispunt Koninginneweg-Dorpsstraat een aan rijding plaats, welke nog goed afliep. Een luxe auto naderde het kruispunt vanaf de Koninginneweg, toen een militaire Rod? Kruisauto met flinke vaart de afrit van de brug afkwam en de Koninginneweg op wilde draaien, doch de bocht tekort nam en zodoende de luxe auto beschadigde. De chauffeur van de luxe wagen wil de de zaak laten voor wat zy was, doch de militairen traden zo urro- gant op en deden of zij niet de schuldigen waren dat genoemde bestuurder de politie erbij haalde. Het gevolg was een procesverbaal te gen de militairen wegens het berij den van de verkeerde weghelft. HAZERSWOUDE K.A.B. Na de opening door de voorz., de heer Th. Hoppenbrouwer, werd een retraitecommissie benoemd om de leiding van de retraite club op zich te nemen. Het 60-jarig bestaan der K.A.B. zal op 10 November feestelijk worden herdacht. Na een collecte ten bate van het vaanuel- fonds werd nog enige tijd in ontspan ning doorgebracht. ROELOF A RENDS VEEN K.V.P. Woensdagavond sprak voorz. L. v. d. Poel voor een geringe belangstelling zijn openingswoord. De bestuursverkiezing werd naar een volgende vergadering verdaagd. Tot afgev. naar de kringvergadering wer den gekozen de heren C. de Jong Pz.. Jac. Bontje, B. Machielse, J. VerdeJ. H. van Klink en voorts ook nog vijf plaatsvervangers. Men achtte het in de afd. Roelofarendsveen beter, in iedere parochie een afd. te hebben en niet per stad of plaats Bij de rondvraag werd o.a. nog opgemerxt, dat er leden in de gemeenteraad waren, die er bijna nooit waren, en er dan ook beter geen zitting in kon den hebben. TER AAR Gemeenteraad De gemeente raad vergadert op Vrijdag 15 Oct. voormiddags 10 uur. Agenda o.a. voorstel tot oprichting van een ge meentelijk grondbedrijf. Geboren: Hendrica, d. van P. Treur en van G. Kesting; Arie, zn. van C. Esveld en. H v. .d. Lingen. Getrouwd: C. J. Rijnbeek 26 j. en C. Th. J. Slof 22 j.; J. A. Egberts 28 j. en M. M. Borst 26 j. Overleden: C. Snabel, 77 j. dat bij de N.R.K.M. is aangedron gen aandacht te besteden aan het tot standkomen van de kinderbijslag wet, voorts aan het doorvoeren van de winkelsluitingswet en te komen ?en betere winstmarge in het be drijf. De heer v. d. Holst bracht de ge brachte hulde geheel terug op de grondleggers van de Leidse afdeling. Hij dankte voor de gesproken woor den en uitte zijn beste wensen voor het belang van de bond. De voorz. sprak hierna nog een bij zonder woord van welkom tot de heer Reitsma, waarop deze een dankwoord sprak. Vervolgens werd de vergadering geschorst. Na heropening der vergadering was het woord aan drs. Wek, afge vaardigde van de N.R.K. Midden standsbond, vertegenwoordigend 35 aangesloten vakorganisaties. Namens deze en de vijf Dioc. Middenstands bonden feliciteerde spr de afd. Lei den en wees er vervolgens op. dat de vakcentrale in de middenstands organisatie de spil is, waarom alles draait, behartigend de belangen van alle aangesloten vakafdelingen. Spr. wekte alle aanwezigen op tot ver hoging van de activiteit in de vak beweging, daardoor plaatselijk de middenstand opvoerend, met be houd van eigen zelfstandigheid. Voorstellen der afdelingen De afd. Alkmaar vraagt 't. H.B. meer flessen beschikbaar te stellen er bij de minister op aart te dringen aan de standaardisatiebedrijven, ten einde beter te kunnen voldoen aan de vraag naar gepasteuriseerde en gesteriliseerde flessenmelk. De voorz. zeide, dat er van alles is gedaan om meer Cessen ter be schikking te krijgen, ze'fs door im port, doch Econ. Zaken adviseert af wijzend voor de benodigde zes mil- lioen flessen vertegenwoordigend een waarde van f 1.2 millioen. Er is de betreffende autoriteiten op ge wezen, dat dit bedrag spoedig ge noeg „verdiend" is, want het per auto ophalen van flessen is ook zeer kostbaar. Daarbij komt, dat an dere bedrijven, als bier- en limona- defabrieken, ruim voorzien worden van flessenmateriaal. Het geval van dysenterie in Amsterdam wijst er trouwens tevens op, dat ruimere voorziening met flessen hard nodig is Een voorstel van Westland, reeds op de voorjaarvergadering in gediend betreffende meerdere recla me voor melk, boter en kaas bij de melkhandel, werd nogmaals onder de aandacht gebracht. De bedoeling hierbij was vooral het kopen van de diverse artikelen bij speciaalza ken te bevorderen. De voorz. merkte naar aanleiding hiervan op, dat bij doorvoering van dit voorstel het arbeidsterrein ook geheel overzien moet worden en als de me'k en boter bij de melkhan del moet worden betrokken, dat de slagers zich dan moeten bepalen tot vlees en vet en de kruideniers bij kruidenierswaren. Het bestuur zal te dezer zake diligent blijven. Een voorstel Westland om een einde te maken aan het euvel van verkoop van melk bij de veehouder, had de instemming van het H.B. De voorz. zeide, dat hieraan weer hard gewerkt wordt en spr. vroeg op gave van feiten. Een voorstel-Westland om bij het B.Z. stappen te ondernemen om de verkoop van koffie room weder in te voeren had eveneens de instem ming van het H.B. en hierop zal wederom de aandacht gevestigd worden. Door de afd. Da? ft werd erop ge wezen, dat de standaardisatiebedrij ven in handen van concerns, die ook eigenaars zijn- van kruideniers win kelbedrijven, niet de zaak van de kleinhandelaren in melk dienen, maar alleen als doel hebben winst te maken. Daarom verzocht de afd. Delft daartegenstelling te nemen. Het H.B. zeide in zijn prae-advies dat medezeggenschap in de standaar disatiebedrijven een dringende eis is. De voorz. wees erop, dat het hier vooral gaat om de Sterovita-bedrij- ven en Albert Heyn. Overigens werd verwezen naar het rapport der Com missie uit drie bonden inzake het probleem machtsverhoudingen in de ma'khandel. Aangenomen werd een voorstel- Rotterdam, dat door de bond een wijziging wordt aangevraagd van het B.Z.-voorschrift, dat ook modelboer derijen moeten vallen onder de be palingen van de zelfslijtende vee houders, daar door de modelboer derijen wel 3- tot 400 procent meer standaardimelk wordt verkocht dan moaelmelk en dit mis'eidend is voor het publiek. De afd. Mijnstreek drong aan op meer activiteit, hulp en steun bij het verkrijgen van een winstmarge verhoging voor Zuid Limburg, meer speciaal voor de Mijnstreek, waar de kosten van het vervoer door heu velachtig terrein dubbelzwaar druk ken op de winstmarge der slijters. Het H.B. adviseerde tot een her nieuwd onderzoek ten deze door het B.Z. waarop voor de Mijnstreek op nieuw kan worden aangedrongen op verhoging der winstmarge in de Mijnstreek. de detaillisten in melk geweest, dat de afdeling Haarlem verzoekt stap pen te dogn ondernemen om bij het B.Z. gedaan te krijgen, dat er per jaar twee weken komen, waarin de melk niet behoeft te worden thuis bezorgd. Dit in verband met art. 7 van de zuivelverordening. De afd. Haarlem lichtte hierbij toe, dat in Haarlem door 364 melkhan delaren cn 164.000 burgers volkomen overeenstemming is bereikt. Daar om drong Haarlem erop aan te wil len bevorderen, dat voor twee we ken vrijs te1 ling wordt gevraagd van het rondbezorgen der melk. De voorzitter deelde mede, dat het H.B. het voorstel-Haarlem wal wil ondersteunen, maar wees erop. dat er in andere plaatsen andere rege lingen zijn, welke ook goed werken, zonder dat van de verordening wordt afgeweken. Het H.B. zal daarom het B.Z. verzoeken een regeling goed te keuren, door de plaatselijke melk- hande1 in overleg met de plaatse lijke overheid vast te stellen zonder nadeel voor de consument. Aldus werd besloten. Na afhandeling der voorstellen sprak de geest, adv., de weleerw. pater E. Commandeur over de positie van de kleinmelkhandelaar tegen over de trustvorming. Spr. betoogde daarbij, dat het kapitaal aan ban den moet worden ge'egd. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De bondsvoorzitter hield hierna een beschouwing betreffende de ver dere uitbouw in verband met de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en gaf een overzicht van de onder handelingen met de Federatie, de andere landelijke organisaties in de melkhandel. De drie landelijke organisaties zul- eri op korte termijn overgaan tot stichting van een centraal landelijk bureau. Een commissie van zes per sonen is benoemd aan welke is op gedragen deze opdracht nader uit te werken. Aan het hoofd daarvan zal een leider staan, in staat om de be langen van de Ned. Kleinhandel van melkhandelaren te behartigen, waar zulks nodig is. De federatie zal in zijn huidige ophouden te bestaan, doch de provin- bonden zullen noodzakelijk blijven. Uit de landelijke bonden zal een federatief bestuur moeten gekozen werden, waarin uit elke bond even veel vertegenwoordigers zullen zit ten. Dit bestuur treedt dan on te genover de leider van het Centraal bureau. Spr. hoopte, dat de vergadering zich met dit pian, dat een grot? om mekeer in het leven van de klein- melkhandel zal betekenen, zal kun nen verenigen. De voorjaarsvergadering 1949 zal in Utrecht of Amsterdam worden ge houden. Een uitvoerige rondvraag met tal van actuele vraagstukken, besloot de vergadering, welke te ruim half zts werd gesloten. DISTRIBUTIENIEUWS. Morgen (Vrijdag) wordt te Leiden weer uitreiking gehouden van bon kaarten 812. Men raadplege het bij de vorige uitreiking verstrekte da tum kaartje. Morgen (Vrijdag) moeten de naam lijsten voor bijzondere arbeid wor den ingeleverd te Zoeter woude (dorp). Morgen (Vrijdag) vindt te Katwijk aan zelf verzorgers en niet-zelfver- zorgers een uitreiking plaats van bonkaarten 812. Men raadplege het bij de vorige uitreiking verstrekte datumkaartje. De afd. Haarlem heeft na rijp overleg de vacantieregeling, 2»a's die al enige jaren in Amersfoort ge bruikelijk is, in haar geheel over genomen en deze regeling ook uit gevoerd, niettegenstaande het op het allerlaatst door het B.Z. is verbo den. Deze regeling is zo naar het genoe gen én van de consumenten èn van Berichten reeds geplaatst ln een gedeelte onzer vorige oplage. HOLLANDSE HARING VOOR RUSSISCHE MAGEN De coaster „Magna Pete" is uit IJmuiden vertrokken met 3663 ton nen zoute haring aan boord, bestemd voor Rusland. Deze haring is gevan gen door IJmuidense en Katwijkse schepen en de IJmuidense handelaren hopen hiermede wat zij noemen „de deur te hebben opengetrapt" voor een levendiger handelsverkeer met Rus land. Deze zending is het resultaat van besprekingen, die door Scheve- ningse, Katwijkse en IJmuidense han delaren werden gevoerd. LAATSTE BERICHTEN MINISTER VAN JUSTITIE VAN PASOENDAN VERONGELUKT. Mr. Soeparman, de minister van justitie van de Negara Pasoendan, is gedood bij een auto-ongeliik nabij Bongas, tussen Bandoeng en Cheri- bon. Het is nog niet bekend, wie de bestuurder van de auto was, doch vast staat, dat de oorzaak van het ongeluk is gelegen in hard rijden bij het inhalen van een vijftal motor rijden-. Bij de daarop volgende bot sing ontwortelde de auto van mr. Soeparman een assamboom. BESTRIJDING VAN COMMUNISTISCHE ACTIE IN NEDERLANDS GEBIED IN OOST-JAVA. De civiele en militaire autoritei ten in Oost-Java hebben besloten, aan alle georganiseerde communisti sche activiteit in hun gebied een ein de te maken door de hoofdleiders op te pakken. Het is n.l. meer en meer gebleken, dat de communisten poog den door intimidatie en door fluis tercampagnes de bevolking angstig te maken cn onrust te verwekken. De correspondent van Aneta meldt, dat te k Soerabaja de arrestaties uiterst rustig zijn verlopen en door de bevolking nauwelijks werden op gemerkt. Te Soerabaja werden en kele tientallen Chinezen en enige Europeanen gearresteerd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3