1 SCHOORSTENEN Gemeenteraad 1 ran Voorschoten WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Middenstands-appèl voor de Rijnstreek De gewestelijke federatie „Al phen aan den Rijn en Omstreken" van de kath. middenstandsvereni ging, welke voor de oorlog 't recht van haar bestaan reeds zo ondub belzinnig had bewezen, doch deson danks na de oorlog nog steeds zon der levensvatbaarheid bleek, gaf Dinsdagmiddag- en avond opnieuw een teken van leven. De belang stelling was zeer groot. Behalve de leden van de gast vrouw, de - afdeling Alphen a. d. Rijn, waren er vertegenwoordigers gekomen uit Aarlanderveen, Ha- zerswoude, Roelofarendsveen, Bode graven, Leimuiden, Rijpwetering, Zoeterwoude, Noorden, Nieuwkoop, Langeraar, Nieuwveen en Zeven hoven, terwijl voorts nog van hun belangstelling blijk gaven deken L. H. Nieuwenhuizen, de heren De Hosson, adviseur van het hoofdbe stuur en Van Dorp, oud-hoofdbe stuurder rayon Den Haag en om geving. Uit de inleiding die de heer L. de Boer uit Hazerswoude hield bleek, dat de heroprichting van de gewes telijke federatie nogal wat moeilijk heden opleverde in vele afdelingen. Contributie-bijdrage, 0.20 per lid, en niet in het minst de geografi sche ligging, waren struikelblokken. Spr. trachtte de aanwezigen met 'n klemmend betoog van de noodzake lijkheid en van het nut der federa tie te overtuigen en schilderde de vele m'ogelijkheden waardoor een algemene actie in groot verband, middels de federatie, kunnen wor den vergemakkelijkt. De heer Borsten, bondspropagan- dist, complimenteerde de federatie met het succes, dat het bondsbe- stuur gecompleteerd was door de verkiezing van de voorzitter der Alphense afdeling, de beer C. Y. Ponsioen, die helaas wegens ziekte op dit appèl niet aanwezig kon zijn. Spr. besprak voorts uitvoerig het nut en de betekenis van principiële vakorganisaties en de taak van de gewestelijke federatie. Spr. herinnerde aan de actie van de K.A. „Reddend Christendom met Versterking van Godsvertrouwen" en besloot met een opwekking de middenstand te maken tot een re presentatieve organisatie waar de faken--en gezinsbelangen der leden olkomen veilig worden gesteld. Hierna werden een groot aantal vragen gesteld, welke, na een be schouwing door de heer Borsten, aangevuld door de tweede spreker van deze middag, de heer J. Bak ker, directeur van het Dioc. Hanze- bureau uit Den Haag, tot aller te vredenheid werden beantwoord en waaruit duidelijk bleek, dat alle be zwaren tevoren grondig onder het oog werden gezien, en een soepele toepassing van de nieuwe contribu tie-regeling, die voor vele midden standers in tegenstelling met een vermeende verhoging, een verlaging betekent, wordt nagestreefd. Na de Oudere sprekers betrad de heer Simon Klein, de vlotte causeur en. secretaris van het bondsbestuur Wijding „Angelusklok". Nadat' de drie nieuwe klokken voor de to ren van de kath. kerk waren gear riveerd en op hun plaatsen in de toren waren bevestigd, bleek, dat de kleine „Gabriël-klok", wegens opgelopen beschadiging, niet zuiver van toon meer was. De klok is door de firma Petit en Fritse .in Aarle- Rixtel overgegoten en gister werd ze afgeleverd, en in de parochiekerk door deken L. H. Nieuwenhuizen gewijd. Heden wordt ze op haar plaats bevestigd. „Crescendo" gaat jubileren. De •harmonievereniging „Crescendo" zal op 29 October haar zilveren ju bileum feestelijk herdenken. Er is een erecom'ité gevormd, bestaande uit de heren: mr. Schokking, ere- voorz., jhr. G. J. Stoop.' A. Oost hoek, B. Knaapen, M. Karsemeyer, W. Lans, P. Groenhart, W. van Wermeskerken, C. J. van. Vliet, ir. J. Waardenburg. Daarnaast is een damescomité gevormd, dat zijn me dewerking zal verlenen om het mu ziekcorps aan de zo begeerde uni formen te helpen. Zij zullen voor dit doel een collecte houden. Alphense Bridge Club. Dins* dagavond heeft de Alphense Briïge Club in de zaal van het Nutsge- bouw haar eerste lustrum gevierd. De voorzitter, de heer Koren, sprak een welkomstwoord. Medege deeld werd, dat bijna honderd le den elke Vrijdagavond aanwezig zijn De heer Vrijenhoek sprak namens het Districtsbestuur waarderende woorden. Het feestprogramma werd ver zorgd door Fred Fagel en zijn ge zelschap, die de cabaret-revue pre senteerden „Dat is lachen", van de K.J.M.V. de katheder en vroeg aandacht der oudere midden standers voor de problemen der jon ge middenstanders en vroeg hun al ler medewerking. Na een overzicht te hebben gegeven van het ledental en van de stand van zaken in de Rijnstreek-gemeen ten, «welke hier en daar wel wat te wensen overlaat vroeg de heer Klein zij het met schroom, ook enig fi nanciële bijstand. De heer J. Bakker behandelde hierna heel breedvoerig de publiek rechtelijke bedrijfs-organisatie, die groeiende is en waarvan het uit gangspunt te vinden is bij de ver wezenlijking van collectieve arbeids overeenkomsten. Met nadruk wees spr. erop bij de beantwoording van talrijke vragen, dat een belangrijke vrucht van de P.B.O. is, dat werkgevers en werk nemers van allerlei slag en aard, te zamen aan één tafel hun belangen met een voor elkaar kunnen bepleiten Spr. vroeg aller aandacht voor de A en B-cursussen om middenstanders klaar te maken voor een taak in de P.B.O. Met nadruk verklaarde spr., dat de middenstand niet vecht tegen amb tenaren, maar Wel tegen excessen. De N.R.K.M. loopt niet storm tegen goede ambtenaren die goede kijk blijken te bezitten op het bedrijfsle ven en die zijn er ook heus wel te kust en te keur, zei spr. De plaatse lijke winkeliersverenigingen zullen geen stem hebben in het kapittel. Zij moeten zich weer landelijk verenigen en hun centrale benoemt een ver tegenwoordiger. A1 vorens de vragen werden ge steld en beantwoord, verzamelden .de deelnemers zich in de kapel, waar de geest. adv. der afdelingen Nieuw veen en Zevenhoven, kapelaan Van Adrichem, een kort Lof celebreerde en een toespraak hield, waarin spr. de geestelijke grondslag belichtte waarop alle katholieke' actie en or ganisatie opgebouwd dient te worden Vervolgens werd in de St. Joseph- zaal een broodmaaltijd gebruikt I waarna een gezellig samenzijn, tijdens hetwelk de .heren J. Koot, Th. J. en J. Th. Wesselingh van de Groenendijk vopr een welverzorgd cultureel pro- grammma van zang en muziek had den gezorgd en nog een zestal mid denstanders een aardig stuk vertolk ten. BODEGRAVEN ESTO 12 y, JAAR. Hoewel het geen gewoonte is, dat sportverenigingen een koperen feest vieren, heeft Esto gemeend dit toch te moeten doen. Het was dan ook een mooie gelegenheid om de on derlinge banden wat te verstevigen en de donateurs ook eens wat an ders te bieden. Nadat de laatste zomer reeds een tournooi was gehouden, werd nu de volledige viering doorgezet. Het be gon met een H. Mis op Zondag morgen, waarna een gezamenlijk ontbijt in het Parochiehuis. Hier heerste een gezellige intimiteit. De g. a. kap. Knook, hield een toe spraak, waarin behalve gelukwen sen, ook de hoop werd uitgespro ken, dat het met de Esto-leden als club èn persoonlijk steeds crescendo mocht gaan. Des middags begon om 1 uur een voetbalwedstrijd tussen een Bode graven-combinatie en Esto b. De benjamins trokken m'et 1—3 aan het kortste eind. Amusant was het peu ters van 3 ballen hoog aan 't werk te zien. De, beter geschoolde gasten wonnen zéér verdiend. Om 3 uur bonden de veteranen de strijd aan met de Esto-reserves. De oudjes huldigden zowaar Esto II nog met het behaalde kampioen-' schap en de promotie. Na enige mi nuten had de jeugd al de leiding. Uit een penalty scoorde de voorzit ter de gelijkmaker. Maar wat te venvachten was, gebeurde. De snel heid ging het winnen van de hoog bejaardheid. Geleidelijk wisten de reserves de stand op te voeren tot 41. Toen theedrinken. De eerste minuten na de rust flik kerden de veteranen even op, en enige goede doelpunten waren het resultaat resp. door J. Verlaat en R. de Groot. Maar 4—3 was te bar voor de reserves en toen de oudjes even op adem moesten - komen, brachten enige doorbraken de stand °P 7 3. Een strafschop en 'n schot van G. Relt maakten er 7—5 van. Weer spuide Esto II haar energie en het werd 95. Hierna werden de zaken van de lollige kant bekeken en de scheidsrechter hielp 'n handje mee. Als de speeltijd officieel is overtreden heetten de puntjes eer lijk verdeeld te zijn (99). 's Avonds trad voor een eivolle zaal de Friese Fakir op, telepaath- hypnotiseur. 'n Sympathiek man met soms verbluffende experimen ten; vooral het gedachten-lezen en de „foto-behandeling" hadden de bewondering van het publiek. Na de pauze werd het program gevuld door hypnose-experim'enten, die meer amusant waren dan verba zingwekkend. Door pastoor Janus werd deze avond met een sympathiek speech je geopend en door de voorzitter met een enkel woord gesloten. De pau zes werden veraangenaamd door „De Playing Boys", die het naar be horen deden. De tweede avond is helaas niet zo daverend geweest. De zaal was slechts voor een derde gevuld, toen de voorzitter opende. Namens de Goudse Voetbalbond sprak de heer W. Boosman welgemeende geluk wensen uit en legde de nadruk op de goede verstandhouding tussen beide plaatselijke clubs en op de sportiviteit. Spr. toonde dit met en kele practische voorbeeldjes aan: Bloemstukken van de G.V.B. en van Bodegraven werden door de jubi lerende vereniging zeer op prijs ge steld. Het eerste optreden van de Friese Fakir was zeer goed te noemen. Jammer genoeg vlotten de hypnoti sche experimenten niet bijster goed. Slechts met één persoon werd suc ces bereikt. Toch,zijn de 500 voor stellingen, die de heer Rfemersma al voor de militairen heeft ver zorgd, voldoende borg, dat het hier een uitzondering betrof. Jammer voor het publiek en voor de Fakir envoor Esto. Er bleven evenwel nog diverse respectafdwingende experimenten over, die nog lange tijd onderwerp van gesprek zullen zijn. Esto gaat thans opnieuw gestimuleerd op, naar haar derde lustrum. A.s. Zondag speelt Esto I thuis tegen Nieuwkoop II. Ondanks het gemis van de beste twee spelers ge loven we niet aan een nederlaag van de thuisclub. Esto II heeft vrijaf. De junioren trekken Zaterdag naar N.S.V. a. Aanvang 4 uur. Een gelijk spel is hier waarschijnlijk. HAZERSWOUDE Geboren: Jozef Henricus Cor nells z. van C. L. de Boer en M. C. de Jong; Matthijs z. van A. de Kort en G. van Zwieten; Gerard Arend Cornelis z. van N. Slootweg en A. M. van Geest; Petrus Joannes Anto- nius z. van P. J. A. Smits en A. M. Janmaat. Ondertrouwd: Pieter Jan Noordam 29 j. en Sophia Petronella Verweij 27 j.; Joannes Jacobifs Kroft 27 j. en Alida Maria van der Geest 28 j. HAZERSWOUDE (Dorp) Diefstal van een fietspad. Ver moedelijk vervoerd door een vracht auto, zijn ten nadele van de Provin cie Zuid-Holland uit het rijwielpad liggende langs de provinciale weg on der deze gemeente een 140-tal ce- menttegels ontvreemd. Geboren: Jozef Hericus z. van C. L. de Boer en M. C. de Jong. Mat thijs z. van A. de Kort en G. van Zwieten. Gerard Arend Cornelis z. van N. Slootweg en A. M. van Geest. Petrus Joannus Antonius z. van P. J. A. Smits en A. M. Janmaat. OndeYtrouwd: Pieter Jan Noordam 29 j. en Sophia Petronella Verweij 27 j. Joannes Jacobus Kroft 27 j. en Alida Maria van der Geest 28 j. KATWIJK Geboren: Trijntje d. van J. C. v. Duyvenbode en M. v. Rijn; Gerard z. van J. v. d. Oever en J. v. Velzen; Dirk z. van J. Hoek en J. Ouwehand; Petrus Cornelis z. van C. Heemskerk en A. H. Gort; Willem j. van C. Zwaan en G. Berkheij; Gerard z. van C. van Klaveren en N. J. Oosterlee; Elisabeth d. van E. van Egmond en M. J. de Jonge; Jacob z. van Dirk Haasnoot en S. H. Borgs; Hendrik z. van P. van der Plas en A. W. Nijgh. Ondertrouwd: J. Smit en R. A. Kooien; D. v. d. Plas en W. Ouwe hand; A. van Duyvenbode en I. van Duyn. t Getrouwd: H. v. Duyn en L. Plug; S. van Duyvenvoorde en A. van tier Bent; M. v. Duyn en J. Haasnoot Overleden: N. van der Plas 92 j. Gisteravond vergaderde de raad van de gemeente Voorschoten. B. en W. delen mede, dat zij een commis- sié hebben ingesteld, welke advies zal uitbrengen voor een verkeersop- lossing in de kom van het dorp. De commissie is als volgt samengesteld: 1. namens Ged. Staten ir. L. T. van der Wal, directeur-ingenieur van de Prov. Waterstaat in Z.H. 2. N.Z.H. V.M. ir. N. A. Bogstra, onderdirecteur chef technische dienst. 3. Rijkspolitie B. Stoop, opperwachtmeester, wnd. Commandant verkeersgroep 's-Gra- venhage. 4. Verbond verenigingen Veilig Verkeer, mr. F. C. R. Dros- saart Bentfort uit Voorschoten. 5. A.N.W.B. ir. C. A. Kuysten, chef ver- keersafdeling. 6. K.N.A.C. A. L. Ros- cam Abbing, van de dienst wegen en verkeer. De commissie is geïnstal leerd en heeft haar werkzaamheden aangevangen. Verder wordt medegedeeldd, dat de werkman R. C. Barreveld, die sinds 1 Yt jaar in losse diens van de gemeente werkzaam was, thans in vaste dienst zai worden aangesteld. Het voorstel van B. en W. om te be sluiten tot wijziging van de tussen het Rijk en de gemeente gesloten overeenkomst, inzake de verlening van een crediet voor werkverruiming (werkfonds) i. v. m. de aanleg en bouw zuiveringsinrichting werd z. h. st. aangenomen. KOUDEKERK Er komt weer een winkelweek. De heer A. Hoogeboom kreeg zitting in het bestifur in de vacature-G. Se- pers. LANGERAAR Amusements-vereniging. Het winterseizoen is door de R.K. Amu sementsvereniging geopend met een uitvoering in het Parochiehuis. Toen het aanvangsuur geslagen had was de grote zaal tot in de uiterste hoe ken bezet. De voorz. de heer C. van Dam, sprak een verwelkoming uit. Het muziekgezelschap „The Melody Sprinters" zette in met een vrolijk nummer. Toen ging het doek open voor de opvoering van het kluchtspel „Het begon in een Gracht" een vro lijke geschiedenis in drie bedrijven door Wim Dumont. Inderdaad is het stuk met een vrolijke geschiedenis volledig getypeerd. Het bezat geen andere pretentie dan te speculeren op.de lachtlust van het publiek. Vele dwaze verwikkelingen ontstaan, en Amor spande zijn draden op zeer lis tige wijze. Aan het einde waren er veel gelukkige paartjes en bovendien had Frederik Katoen ondervonden, dat het lang niet altijd prettig is. een beroemdheid te worden. De speelsters en spelers hebben zich ingespannen om er het beste van te maken. Hier voor kregen zij een gul applaus. We hopen echter op de belofte van de voorz., dat in de loop van het seizoen ook stukken voor het voetlicht ge bracht zullen worden van meer op voedkundige waarde. Tussen de be drijven en in de pauze zorgden The Melody Sprinters voor het bewaren van de vrolijke stemming. NIEUWVEEN K.V.P. Voor de kringvergade ring werden de heren J. Burgmeijer en C. de Graaf afgevaardigd, met de heren J. van Eijk en Ant. v. d. Berg als plaatsvervangers. De heren G. v. d. Hoorn, Arn. Lenting en P. Akerboom werden benoemd in de kascommissie. De heer P. Wijfjes betreurt, dat door 'het afdelingsbestuur geen maatregelen zijn genomen voor het vormen van kiescomité's, in welk verband spr. de gemaakte propa ganda rond de K.V.P. voor een niet geadviseerde door de Verkiezings- raad nogmaals betreurt. De heer J. v. Eijk meende zijn collega's in het afdelingsbestuur te moeten beschul digen van een tekort aan gevoerde propaganda en het niet regelen van vervoersgelegenheid bij de gehou den verkiezing. De voorz. wees de ze beschuldiging af en vond daarbij de steun van de gehele vergadering. De heren G. v. d. Hoorn en Arn. Lenting wilden wel .iets meer we ten over het program van de heer Weiter, waarop de voorz. mededeel de, dat een spreker van het hoofd bestuur zal worden gevraagd dit onderwerp speciaal te bespreken. Hierna volgde sluiting met de chr. groet. Getrouwd: H. Kool, 28 j. en H. van Zoest 28 jaar. Overleden: A. van Tol, 6 jaar, z. van A. van Tol en A. P. Brozius. Benoeming directeur van openbare werken uigesteld De aanbeveling van het college van B. en W. luidde: 1. P. C. J. van der Kruijssen, districtshoofd van het centraal bouw- en woningtoezicht en' gemeentewerken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen te Hulst. 2. C. Verhey, technisch ambtenaar van gemeente werken te Alphen aan den Rijn. Hoe wel er naar gestreefd was e«n aanbe veling samen te stellen, waarmede alle drie de leden van het college van B. en W. konden instemmen, is dit niet mogelijk gebleken. De aan beveling, zoals hierboven genoemd, moet dan ook worden beschouwd als te zijn opgemaakt door de meerder heid van het college van B. en W. Alvorens de benoeming in de open bare vergadering behandeld zau wor den, ging men in geheime vergade ring over. De openbare vergadering werd hiermede geschorst voor de duur van anderhalf uur. De Vroede Vaderen hebben de kwestie bespro ken, maar zijn nie tot overeenstem ming gekomen, want bij de herope ning van de openbare vergadering, deelde de voorzitter, mede, dat de benoeming aangehouden zou worden tot de volgende vergadering. Zeven kleine woningen voor ouden van dagen. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot het bouwen van een ze ven kleine woningen voor ouden van dagen aan de Landweg. Grootte van het perceel is ongeveer 1200 vierkan te metèr. De heer Mooij vindt de lig ging van het perceel aan de Landweg aleirmins geschikt en doelt hiermede op de aanwezigheid van het Marine kamp. De Voorzitter is een andere mening toegedaan. Hij vindt de lig ging geschikt in en bij de kom van het dorp, juist door de aanwezigheid van het »Marinekamp levendig «?n vermoedt, dat het lawaai wel mee zal vallen. De heer Limburg vraagt nog, of het niet wenselijk is het voor stel even aón te houden, totdat er een nieuwe directeur van openbare werken is benoemd. Daar volgens de voorz. de directeur toch geen wijzi gingen kan aanbrengen, acht hij dit niet wenselijk. Daarna werd het voorstel aangenomen. NOORDWIJKERHOUT Vriendenkring. De toneelclub van de Vriendenkring voerde Zon dag en Maandagavond op „De Vreem deling". De opbrengst der entré's was ten bate van het Thuisfront. De toneelclub had met de keuze van het stuk een goede slag geslagen. Met enthousiasme werd er gespeeld. De zware rollen van de vader de moeder, Agnes en de vreemdeling ware» in goede handen, evenals de minder zware als die der kinderen en van de schoolmeester. Een band van de Vriendenschaar zorgde voor de nodige afv/isseling. Namens de iparochiezonen die in Indië vertoe ven dankte de kapelaan de Graaff voor het gebodene. Geboren: Theodorus H. C. M., z. van C.H. J. ConijnBuschman; George J. C., z. van Th. G. van Heek de Winter; Hendrikus A. M. J., z. van M. J. BeelenWesseling; Jo hannes N., z. van C. J. B. Borchar- cJingvan Gijlswijk; Elisabeth A. M. d. van L. G. I. BakkerPijpers; Ma ria K., d. van M. C. Kokkelkoren Rijnbeek. Huwelijksaangifte: J. C. Ruigrok 29 jaar en M. A. van Saase 27 jaar; A. Hoeks 30 jaar en A. Bakker 25 j. Gehuwd: Th. W. Vie veen en J. A. Hogervorst; J. v. d. Drieft en C. A. Bakker. SASSENHEIM Personalia. Tot opzichter 3e klasse bij het Hoogheemraadschap Rijnland is benoemd de heer W. F. van Klaveren. WARMOND Feestavond K.A.B. Het 60-jarig bestaan van de K.A.B. is ook hier feestelijk herdacht. De voorzitter de heer J. M. Hoogenboom ging in een gloedvolle speech het ontstaan en de groei van de K.A.B. na. Door enige meisjes werd het spel „Maria's Mantel" opgevoerd, hetgeen, door hen op voortreffelijke wijze werd gedaan en ten zeerste op prijs werd gesteld. Nadat de koffie was rondgediend, zong een dameskoortje een drietal liederen. De g.a. kap. J. de Greef, sprak hierop een herdenkings rede uit en schetste in rake volzinnen de kern van de K.A.B. en verdiepte het inzicht in deze materie. Gedurende de pauze werden ver versingen aangeboden. Het program- HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 26) „Waar is het lichaam?" vroeg de dokter zakelijk. Lord Caterham keerde zich by na verheugd naar hem toe. Waarschijn lijk omdat hem eindelijk weer eens een nuchtere vraag gedaan werd. waar het gevonden is, ik heb het door niemand laten aanraken. Als ik het wel heb, ahem.is dat de gebruike lijke manier, niet?" „Zeker, mylord!" zei inspecteur Badgworthy goedkeurend. Hij diepte uit een van zjjn zakken een opschrijfboekje en een potlood op. „Wie heeft het gevonden? U?" „Gelukkig niet," zei Lord Caterham „Wat dacht u... dat ik gewoonlijk op zo'n onmogelijk uur als dit opsta? Neen... een van de kamermeisjes heeft het gevonden. Is aan het gil len geslagen hebben ze me verteld. ZeJf heb ik niets gehoord. Toen zijn ze my komen waarschuwen en na tuurlijk ben ik toen opgestaan, heb ik me aangekleed en ben beneden gekomen. Ja, en toen zag ik het ook. „U herkende het lichaam als dat van een van uw gasten?" „Ja „Genaamd. Dié eenvoudige vraag bleek Lord Caterham zeer te verontrusten. Hij deed één, twee maal zijn mond open en sloot hem daarna weer. Na een paar keer op die manier naar lucht te hebben gehapt, vroeg hij, met 'n benepen stem. „Bedoelt u, dat u wilt .weten, eh.. hoe hij heet?" „Ja Mylord." „Tja overdacht Lord Caterham, terwijl hij, op zoek naar een geluk kige ingeving, de kamer rondkeek, tje... hij heet... o ja„ positief, zo heet hij... graaf Stanilaus." De gehele manier van doen van de heer en meester van „De Schoor stenen" was zo eigenaardig, dat de inspecteur met schrijven ophield en hem met grote ronde ogen aankeek. Gelukkig voor de gemoedsrust van de oude heer werden ze op dat ogen blik gestoord. De deur ging open en een jong meisje kwam de kamer binnen. Het jonge meisje was groot en slank en heel donker. Ze had een aantrekkelijk jongensaichtig gezicht en zeer besliste manieren. Dit was Eileen Brent, bijgenaamd Bundle, de oudste dochter van Lord Caterham. Ze knikte dr.Uartwright en de in specteur en zijn helper vriendelijk toe en wendde zich tot haar vader. „Ik' heb hem", kondigde ze aan. Het had weinig gescheeld of in specteur Radgworthy was in de me ning, dat de jonge dame vóór hem de moordenaar in haar eentje gevan gen genomen had, op haar toege- stapt. Maar gelukkig drong het nog bijtijds tot hem door, dat ze iets ge heel anders bedoelde. Lord Caterham zuchtte verlicht. „Dat is een opluchting. Wat ^ei hy?" „Dat hij onmiddellijk hierheen zou komen. En dat we ons zeer gereser veerd moetèn houden." Haar vader liet een geknor van ergenis horen. „Dat is weer iets voor George Lo- max. Zegt altijd van zulke idiote dingen. Enfin laat hij maar komen, dan ben ik van de verantwoordelijk heid af." Bij die gedachte helderde zijn ge hele gezicht op. „De naam van de vermoorde man is dus graaf Stanislaus, niet?" vroeg de dokter. Vader en dochter wisselden een blik. Dan zei de eerstgenoemde, met zekere waardigheid: „Ja, dat heb ik zoeven gezegd, nietwaar? „Ik vroeg het, omdat u er zo even niet bepaald zeker van was," legde Cartwright hem uit. Bij dat antwoord kwam er even een olijke tinteling in zijn' ogen. Lord Caterham keek hem verwij tend aan. „Ik zal u eerst maar eens naar de vergaderzaal brengen," zei hij geani meerd. Achter hem aan liepen ze de hall en een korte gang door. Inspecteur Badgworthy vormde de achterhoede Voor de massief houten deur bleef Lord Caterham staan, haalde een sleutel uit zijn zak en sloot de deur open. Nu zagen ze een grote, met eikenhout beschoten kamer, die met drie opens'aande deuren op het ter ras uitkwam. In het midden stond een lange refter-tafel en langs de wanden een paar heel bijzondere eiken kasten en verscheidene mooie antieke stoelen. De wanden zelf wa ren versierd met schilderijen van verscheidene generaties, reeds lang tot stof en asse vergane Caterhams. Bijna tegen de wand, aan hun lin kerkant, midden tussen de ramen en de deur, lag een man, op zijn rug, met zijn armen wijd uitgespreid. Dr. Cartwright liep de kamer door en knielde naast het lichaam neer. Inspecteur Badgworthy ging naar de openslaande deuren en keek ze een voor een na. De middelte was dicht maar niet afgesloten; op de terras stenen buiten waren voetafdrukken in verschillende richtingen zichtbaar. „Da's duidelijk genoeg," zei inspec teur Badgworthy met een tevreden knikje, „maar binnen moesten er ook voetstappen zijn. Op een parket vloer als deze zou je ze prachtig kun nen zien." „Daar is misschien een reden voor," zei Bundie. „Het kamermeisje heeft mij verteld, dat ze de halve vloer al gewreven had, vóór ze het lichaam zag. Het was nog donker toen ze vanmorgen hier binnen kwam, ziet u... en toen is ze regelrecht naar de deuren gelopen, heeft de gordijnen opengetrokken en is gaan wrijvén. Ze zag het lichaam pas, toen ze er vlak bij was." Inspecteur Badgworthy knikte. „Nu... eh... Badgworthy," zei WEERSVERWACHTING TIJDELIJK ENIGE REGEN. Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. La ter wat afnemend. Weinig ver andering in temperatuur. ma, dat op hoog peil stond, en waar door bewezen werd, dat een feest avond ook kan slagen zonder dat er een jazz-band aan te pas komt, werd vervolgd met een drie-tal schetjes, op waarlijk komische wijze .werden voorgedragen. De g. a. wilde niet ach terblijven en declameerde op geesti ge wijze „De man en de schoonmaak Tot slot van het optreden van de meisjes voerden zij op een korte klucht „Een militairistische familie", waarbij de lachspieren danig op de proef werden gesteld. Medegedeeld was, dat op 25 October een bijeen komst gehouden zal worden voor de dames van de leden van de K.A.B. Door omstandigheden kan de jaar lijkse uitvoering op 7 Nov. a.s. niet plaats vinden. In de plaats hiervan zal 'n Sassenheims toneel-gezelschap op 14 Nov. een uitvoering geven, ter wijl „Nut en Vermaak" omstreeks Kerstmis een uitvoering in Sassen- heim zal geven. Hierna werden een aantal kerkboeken verloot. De heer Vergeer, voorzitter van de L.T.B., dankte en feliciteerde namens de ge nodigde verenigingen. Sweilandstraat. Teneinde de bouw van 16 nieuwe woningen te bespoedigen zal binnen een paar we ken worden overgegaan tot aanleg van de Sweilandstraat, waarvan de aanbesteding iedere dag tegemoet gezien kan worden. MARSHALL-HULP VOOR LEIDEN Eerste zendingpn gaskolen aangekomen Hedenmorgen kwam een schip met 506 ton Amerikaanse gaskolen in Lei den aan, bestemd voor de stedelijke Lichtfabrieken, welke kolen in Rot terdam aankwamen in het kader van de Jvïarshall-hulp aan Nederland. De directeur van de lichtfabrieken ir. Y. Ykema nam deze eerste zen ding in ontvangst en gaf, in tegen woordigheid van enkele autoriteiten een overzicht van de productie der fabriek, waarna de heer D. v. d. Kwaak, wethouder van financiën, het sein gaf, waarop men met het lossen begon. De heer Julian Street, vertegenwoordiger van de E.C.A., verbonden aan de Amerikaanse le gatie, zette in enkele woorden de doelstellingen van het Marshall-plan uiteen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. SCHOUWBURG TE WAGENINGEN AFGEBRAND Hedennacht is te Wageningen brand uitgebroken in „Junushoff", de gemeentelijke schouwburg. De grote zaal, die plaats bood aan on geveer 500 menserr, brandde volko men uit. De schade wordt geraamd op ongeveer f 250.000. Deze brand betekent een groot verlies voor het toch al reeds zo geteisterde Wagenin gen, daar Junushoff het centrum was van het verenigingsleven. BEZUINIGING OP STROOM VERBRUIK TE PARIJS. Als gevolg van de mijnstaking moesten vandaag te Parijs bezuinigin gen op het stroomverbruik worden ingevoerd om de steenkoolvoorraden zoveel mogelijk te sparen In ver scheidene Westelijke buitenwijken werd vanochtend om 7.30 uur de stroom afgesneden tot 18 uur. Sinds Zaterdag hebben de electriciteitsfa- brieken geen steenkool ontvangen. MARKTBERICHTEN ROTERDAM, 12 Oct. Vee. To- Totaal aanvoer 4140. 340 paarden, 40 veulens, 700 vette koeien en ossen, 1333 gebruiksvee 515 graskalveren, 242 nuchtere kalveren, 295 schapen en lammeren, 33 varkens, 514 biggen, J28 bokken en geiten. Prijzen per stuk: kalfkoeien le kwal. 800, 2e kwal. 700, 3e kv/al. 600; Melk koeien 77567575; varekoeien 475400350; vaarzen 575425 —325; pinken 400—300—225, gras kalveren 175—1*25 J—100; biggen per week 504035. Lord Caterham, verlangend om eraf te komen, „dan laat ik jullie maar hier, hè? Als je me nodig hebt, kun je me altijd vinden. Maar Mr. Lo- maz komt dadelijk hier, hij logeert op Wyverne Abbey... en die kan je beter helpën dan ik.« De zaak gaat hem meer aan dan mij. Waarom, dat kan ik je nu niet uitleggen.dat zal hij straks, als hij komt, wel doen," Adieu hoor!" En zonder een antwoord af te wach ten verdween Lord Caterham over haast door de deur naar de gang. „Gewoonweg schandelijk van Lo- max." mompelde hij „om me voor zoiets te laten opdraaien. Wat is er, Tred well?" De butler met het eerbiedwaar dige witte haar was uit een van de deuren van de hal te voorschijn ge komen en liep nu, een anderhalve pas achter hem, met hem mee. „Ik ben zo vrij geweest, my lord, om het ontbijt, dat u betreft ten minste, enigszins te vervroegen. Het staat in de eetzaal klaar." „Ik geloof niet, dat ik op het ogen blik iets kan eten,' zei Lord Caterham neerslachtig, terwijl hij van rich ting veranderde en naar de deur van de eetkamer ging. „Na alles van vanmorgen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3