De diefstallen op de luchtlijnen tussen Europa en Azië Dronken minnaar doet poging tot doodslag Als de drank is in de man... MAANDAG 11 OCTOBER 1948 OE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Naar aanleiding van de grote dief stallen, die de laatste tijd gepleegd worden op de vliegvelden langs de in ternationale luchtlijnen tussen Eun> pa en Azië, heeft het A.N.P. zich ge wend tot het ministerie van justitie met de vraag wat tegen deze diefstal len gedaan wordt. Een hoge functionaris van de rijks politie verklaarde, dat het probleem: diefstallen op internationale luchtha vens op het ogenblik nauwkeurig be studeerd wordt door de internationa le criminele politiecommissie. Deze commissie beoogt rechtstreeks samen werking tussen de criminele politie van alle landen. Eenmaal per jaar komt men bij elkaar om de verschil lende problemen te bespreken. Ne derland is vertegenwoordig'd ir subcommissie ter bestudering van de internationale misdaad in verband met het luchtvaartverkeer en heeft juist met het oog op de diefstallen op internationale luchtlijnen enkele maatregelen voorgesteld. Door de Nederlandse rijkspolitie worden in dit verband o.m. reeds de volgende maatregelen getroffen. In overleg met de K.L.M. zijn op het vliegveld Schiphol veiligheidsmaatre gelen ingevoerd. Zo zijn er blijvend een aantal ervaren rechercheurs van de rijkspolitie gestationeerd. Wanneer goederen, welke met een K L.M. vliegtuig vervoerd zijn, op een buitenlands vliegveld gestolen wor den, gaan dadelijk Nederlandse re chercheurs, die de luchtvaart en het internationale vrachtvervoer kennen, naar het betrokken vliegveld. In Praag, waar onlangs de interna tionale criminele politiecommissie sa menkwam, is voorgesteld deze Neder landse maatregelen algemeen na te volgen, omdat de komst van buiten landse politieambtenaren de politie activiteit van de politie van het land. waar de misdaad begaan is, ongetwij feld zal bevorderen. Onze zegsman verklaarde verder nog, 4at deze preventieve maatrege len alleen niet voldoende zijn. De po litie van de landen in het verre Oos ten moeten in de internationale sa menwerking van de criminele politie betrokken worden. Steeds weer is vastgesteld, dat de bemanningen van de K.L.M.-vliegtuigen niets met de goud- en diamant diefstallen te ma ken hebben. De diefstallen vinden in de regel plaats bij het verdere vervoer in het land van bestemming. In Karachi, waar voor 500.000 aan diamanten uit een postzak gestolen werd, bleek het Nederlandse touw, dat om de postzak zat, vervangen te zijn voor een touw van Indische oor sprong, dat men in ons land niet kent. De goudstaven, die onlangs uit een K.L.M. vliegtuig in Egypte verdwe nen, zouden in de woestijn gevonden Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws; Gynin. 7.50 Dagopening dr. J. Vetter. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 8:45 Symph. voor orkest en piano v. d'In- dy. 9.15 Morgenw. ds. J. v. Kuiken. N.H. pred. Baarn. 9.30 Gr.pl. 10.35 Lyrische suite v. Grieg. 10.50 Kleuter- progr. 11.00 Ziekenprogr. 11.30 Ned. liedjes. 12.00 Avroleans. 12.30 Weerpr.; Raaff en Schutte. 13.00 Nieuws. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Frans' ra diomatinee. 16.40 Schoolbel. 17.00 Kin derkoor „Jacob Hamel". Pierre Palla. 18.00 Nieuws; Tom Erich. 18.30 Strijdkrachten. 19.14 Radiomuziek- Journaal. 19.45 Niwin. 20.00 Nieuws; Actualiteiten. Dinsdagavondtrein. 21.35 Gr.pl. verz.progr. 22.15 Buitenl. cverz. 22.30 Zang en samenspel: Ra- vel, Martin. 23.00 Nieuws; Gr.pl. HILVERSUM II, 415 meter. 7 00 Nieuws; Tsjaikofsky. diOO Nieuws; Gr.pl. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Waterst.; Studentenkoor. 10.00 Kleuterprogr. 10.30 Muziekcursus „lApprenti sor- cier" v. Dukas. 11.00 Gr.pl. 11.40 Bran- denburgs conc. 4 v. Bach. J2.03 Metr. Crk. (12.30 Weerpr.). 12.55 Zonne wijzer Het behouden huys op Nova Zembla. 13.00 Nieuws; Romantisch Franse lied: 13.45 Kamermuz. v. Mo zart en Schumann. 14.30 Materialen v. volksdrachten. 15.00 Bloeiperiode v. h. Italiaans. 16.00 Ziekenprogr. 17.00 Na schooltijd. 17.30 Wigwam. 18.10 Sportpr. 18.20 Jazzconcert. 19.00 Nieuws; Piano. 19.30 Opera's. 20.00 Nieuws; Gewone man. ..Het lied van Bernadette", hoorspel. 23.00 Nieuws; Vaughan Williams, Kodaly. rijn, doch de Nederlandse rijkspoli tie heeft te Cairo in samenwerking met de Egyptische politie vastgesteld, dat het kistje goud door de bewakers van het vliegveld bij Cairo gestolen werd. Het goud bevindt zich thans in handen van de Egyptische politie. Van Nederlandse zijde zijn stappen ondernomen om het goud terug te krijgen. In verband met de diefstal van 1099 diamanten te Bangkok zullen, naar ons werd medegedeeld, twee ambte naren der rijkspolitie naar Bangkok vertrekken om ter plaatse een onder zoek in te stellen. PATER DR. NUY S.J. t Pater dr. R. Nuy is gisteren over leden in de ouderdom van 45 jaren. Nadat pater Nuy, in de avond van Donderdag 7 October opnieuw een hersenbloeding had gehad, is, wat toen reeds iedereen verwachtte, ge schied. God heeft deze actieve werker en scherpe geest datgene bespaart, wat voor hem wel de zwaarste beproe ving zou zijn: Als een hulpbehoe vende zijn verdere leven te zijn aangewezen op anderen en niet meer in staat te- zijn, om zijn uit zonderlijke werkkracht in dienst te stellen van het actieve apostolaat. Tijdens zijn ziekte is pas goed ge bleken, welkegrote bekendheid pa ter Nuy in geheel Nederland ge noot. Van vele zijden placht men Pater Nuy om zijn helderheid van oordeel en scherp* inzicht te komen raad plegen. Pater Nuy stond steeds open voor de ideeën van anderen. Hij wist ze met scherpte te ontleden en het goede daaruit te behouden. Al len, die met hem in aanraking moch ten komen, blijft de herinnering bij aan zijn diep gevoel en grote harte lijkheid. Door zijn lesser^ als professor in de Ethica aan het Berchmanianum' te Nijmegen (19341938) en in de Sociologie aan het Theologisch Col lege te Maastricht (1936) heeft hij onder de jongere generatie der Je zuïeten een school gevormd voor Ethica en Sociologie. In het najaar van 1946 werd hij door het Hoog-, waardig Episcopaat benoemd als Geestelijk Adviseur van de Katho lieke Nederlandse Dagbladpers. De provinciaal der Jezuïeten stond daarmede de beste man af, die hij voor deze functie kon vinden. Later werd hij als censor en geestelijk medewerker verbonden aan het K.N. P., het Katholiek Nederlands Pers bureau, dat hij niet alleen met zijn raad en inzicht ter zijde stond, maar bovendien ook naar buiten grotere bekendheid gaf. Als medewerker voor het katho lieke Nederlandse dagbladwezen heeft hij. enkele beginselen aange geven voor de organisatie- van het katholieke perswezen, die, als zij uitgewerkt worden, van verstrek kende betekenis zullen blijken. Bij al dit werk ging Pater Nuy door met het geven van godsdien stige kernvorming aan clubs in ver schillende steden, terwijl hij boven dien tal van lezingen en conferen ties gaf in het gehele land en zich in enige steden ook nog zoveel mo gelijk aan de zielzorg wijdde. De velen, die Pater Nuy in zijn werk hebben leren kennen, zuilen niet nalaten God te danken voor deze veelzijdige persoonlijkheid en vc/br het goede dat hij heeft verricht en in hen heeft bewerkt. Mogen zij daar een gebed aan toevoegen voor zijn zielerust. Hij ruste in vrede! De Metten worden gezongen in de kerk van O-L. Vr. Onbevl. Ontv. te 's-Gravenhage Woensdagavond om. 7 uur; Dondermorgen zijn deze om 9.30 te houden om 10 uur de Requiem-Mis. De begrafenis heeft plaats Donderdag te 1.45, Klooster Mariëndaal, Grave. DE PRIJSCONTROLEDIENST IS GEREORGANISEERD. In verband met de bezuinigings maatregelen noodzakelijk geworden reorganisatie van de controledienst van het directoraat-generaal van de prijzen, is voltooid. Teneinde de slag vaardigheid van de dienst tot het maximum op te voeren, is bij deze re organisatie enerzijds het deskundige element naar verhouding versterkt en anderzijds het accent gelegd op de be wegelijkheid van het apparaat. Het aantal over het land verspreide afde lingscommando's is sterk ingekrom pen. Het is gereduceerd van 35 tot 19, PRINSES WILHELMINA TEMIDDEN VAN DE KUNSTENAARS. Voor het eerst na de bevrijding zijn de Nederlandse kunstenaars te Arn hem bijeengekomen ter bespreking van de taak van de kunst in de sa menleving en hun eigen plaats in het maatschappelijk bestel. Prinses Wil- helmina heeft dit congres, dat werd gehouden in de concertzaal van Musis Sacrum, bijgewoond. Jr. W. J. H. B. Sandberg, voorzitter van het bestuur van de Kunstenaarsfederatie, heeft de 300 kunstenaars uit alle delen van het land welkom geheten. Drs. Vroom, sprekend namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft daarna het congres ge opend. overkoepeld door 5 districtsbureaux te Amsterdam, Rotterdam, 's-Herto- genbosch, Apeldoorn en Leeuworden, waaraan verschillende mobiele briga des van deskundigen zijn verbonden. Dezereorganisatie is onder andere mogelijk gemaakt door de toegeno men samenwerking met de politie autoriteiten van Rijk en gemeente, die zeer nuttig werk voor de prijsbe- heersing verrichten. Ook de bekende uit het publiek gevormde plaatselij ke commissies zijn uitgegroeid tot nuttige organen, die met hun bemid deling de taak van de prijscontrole- dienst veel werk uit handen nemen. DE SCHOENENPRIJZEN NIET GESTEGEN. Prijsvoorschriften nog gehandhaafd. Hèt ministerie van economische za ken deelt ons het volgende mede: de hier en daar blijkbaar circulerende geruchten, als zou een belangrijke stijging van de schoënenprijzen zijn te verwachten, zijn ten enenmale uit de lucht gegrepen. Zodanige stijging is in de toekomst geenszins te ver wachten. De geruchten zijn waar schijnlijk ontstaan door de plannen tot aanpassing van de prijzen van in landse huiden, aan die van geïmpor teerde huiden, teneinde aldus de sub sidie op het vee te verminderen zon der verhoging van de prijs voor rund vlees. Aangezien de industrie echter het gehele jaar voornamelijk reeds duur dere buitenlandse huiden heeft ver werkt, zal deze aanpassing weinig verschil maken en behoeft men zich dus, in dit opzicht, voor de schoen- prijzen niet bevreesd te maken. Gezien 't ruime aanbod van schoe nen heeft men in de kringen van han del en industrie zelfs reeds om op heffing der prijsvoorschriften ver zocht, omdat men op een daling der schoenenprijzen rekent. - Zolang echter niet onomstotelijk vaststaat, dat bij vrijlating de prijzen zullen dalen, blijven de prijsvoor schriften gehandhaafd. Zaterdagmiddag om half vier heeft de 40-jarige straatmuzikant J. W., de 25-jarige vrouw A. W., met wie hij een verhouding had gehad, en haar 50-jarige moeder A. L., beide wonen de m de Givert Flinckstraat te Am sterdam, ernstig met een bijl ver wond. Men vreest voor het leven van de jongste vr^uw. De dader is vrij wel onmiddellijk na zijn daad gear resteerd en verkeerde in een dus danige staat van dronkenschan dat de politie hem niet kon verholen. Naar nader is komen vast te staan heeft de 40-jarige straatn uzikant J. W. bijna vijf jaar lang ee® verhou ding met de 25-.'ar ge A. J. W. gehad, welke relatie door haar een dag of geleden was verbroken. Zijn woede geld in de eerste pis a's de oudste vrcuw in wie bij veiWHdelijk dege ne zag, die de o-rzask was van het er.de van zijo vrieno?chappeüiict- verhouding met haar dochter. Tussen hem en de oudste vrouw is een woor denwisseling ontstaan, waarna hij de bijl greep en de vrouw .ernstig aan voorhoofd en neus -verwondde. De dochter trachtte de buren te waar schuwen en sloeg een ruit in, waar na zij* door gillen de aandacht trok. Deze opzet lukte en weldra stormden drie huurlieden de trap op. De straat muzikant nu met de bijl gewapend wachtte hen boven op en. zij oordeel den het beter de hulp vap de. politie in te roepen. Intussen greep de woes-, teling nu ook de jonge vrouw, die hij met de bijl érnstige verwondin gen aan het hoofd toëbracht. De vrouw wist te .ontsnappen en holde, even later gevolgd door W., die in middels de bijl had weggeworpen, de straat op. Een gewaarschuwde poli- tie-agent had geen moeite, de man te overmeesteren. Direct daarop kreeg de agent bovendien assistentie van een intussen gealarmeerde radio- auto van de politie. Ook de G.G.D. was spoedig ter plaatse en omdat W. zelf ook verwondingen had opgelo pen werd hij evenals de beide vrou wen naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd.' De vrouwén zijn opgeno men vooral de jongste is er vrij ernstig aan toe de man, die slechts lichte verwondingen had aan de pol sen is weggebracht naar het politie bureau Stadhouderskade en daar op gesloten. - De politie te Amsterdam heeft gis teren zowel de beide vrouwen als de straatmuzikant verhoord. De ware toedracht van het gebeurde blijkt thans iets anders te zijn dan de po litie aanvankelijk veronderstelde. Zo staat thans bijvoorbeeld vast, dat de man niet met een bijl geslagen heeft, doch zowel de 50-jarige moe der, als de 25-jarige dochter met een ander scherp voorwerp wat dit is geweest staat dog niet vast de verwondingen te heben toegebracht. Het.-was de 25-jarige A. ,J. W„ die de bijl te voorschijn heeft gehaald om zich te verdedigen. Maar W. heeft hem haar ontnomen en daarna er mede de toesnellende buren be dreigd. W. heeft zich toegang tot de woning verschaft door het inslaan van een glazen tussendeur. De beide vrouwen zijn hoewel ernstig gewond, buiten levensgevaar. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Morgen (Dinsdag) wordt te Leiden wêer uitreiking gehouden van bon kaarten 812. l^en. raadplege, het bij de vorige .uitreiking verstrekte da- ttfmkaartje. - De 57-jarige de G., die in een perceel taan het Mariniersplein te Amsterdam woont, had Zater dagavond behoefte aan gezellig- 'heid. Hij. inviteerde een stief zoon, de 23-jarige K., om bij hem een borrel te komen drinken. Het schijnt niet bij een borrel te zijn gebleven, want op een goed moment zagen d§ buren beide mannen, die in kennelijke staat verkeerden, al worstelend uit het raam hangen, waarbij men de indruk kreeg, dat de oudste mad uit het raam wilde springen. Een buurman snelde naar boven, trok de mannen naar binnen, bij wel ke operatie het hoofd van de stiefzoon in aanraking kwam met een muur. De stiefvader wierp zich op de buurman en een nieu we worstelpartij ontstond. Intus sen was d.e stiefzoon opgestaan en strompelde met zijn duizelige hoofd naar de trap. Hij kon zijn evenwicht niet bewaren en viel van de tweede naar de eerste verdieping, stond weer op en viel toen weer van de eerste verdie ping haar de parterre. Met in wendige kneuzingen en een sche- delbasisfractuur werd hij opge nomen in het- Binnengasthuis. De vechtpartij van de beide mannen op de bovenverdieping was spoedig geëindigd door tus senkomst van andere buren. RECHTZAKEN HAAGSE GERECHTSHOF. Mishandeling. De landarbeider C. K. te Nieuwkoop had ruzie ge kregen en had er toen stevig op los geslagen, waarvan v. d. H. het slachtoffer was geworden. De Poli tierechter had K. wegens mishande ling veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam bij het Haag se Gerechtshof. De proc. generaal, zag echter ^geen reden wijziging in de straf te'brengen en vorderde be vestiging. Het Hof heeft opnieuw een maand gevangenisstraf opge legd. „Bijzondere rechtspleging. J. V. te Katwijk aan den Rijn had „bij zondere" rechtspleging toegepast op een ex-politiek delinquent Th. Toen Th. n.l. nog geïnterneerd was en deze te Leiden op de tram stond te wachten met een groep andere ex- N.S.B.-ers, had V. gevraagd of „een Nederlander even mocht passeren". Dit had tot gevolg gehad, dat men van achteren V. een klap had gege ven, die nu door V. werd gewroken, omdat hij in Th. één van zijn aan vallers meende te herkennen. De Officier vond deze vorm van eigen rechter spelen niet juist en "vroeg 40,boete of 20 dagen hechtenis, en 1 maand voorwaardelijk. De rechter veroordeelde daartoe. BOSKOOP DE BOMITENTO GESLOTEN. Zaterdagavond 11 uur en van een verminderde toeloop was nog niets te bespeuren, zodat de voorzitter van het tentoonstellingscomité moest aan kondigen ,,er worden geen plaatsbe wijzen meer verkocht". De le Mid denstandstentoonstelling na de oor log is dan ook een groot succes ge worden en heeft alle verwachtingen verre overtroffen. Het bestuur had voorzichtig geschat op 4000 bezoekers gerekend en dit zijn er 9662 gewor den en het contact was er, want ter stond na de opening' voor het publiek was er vraag naar verschillende ar tikelen en werden de eerste bestel lingen genoteerd. En bij de stand houders die niet uit de stand konden verkopen, was de toeloop in de win kel groter dan anders. De jury had een moeilijke taak met het beoorde len van de stands. De le prijs ver wierf „Kwekerij Flora" met een expositie van bind- en schikwerk. De heer v. Heiningen met zijn fruitstand verwierf de 2e prijs. De wolstand van De 4e prijs tenslote viel ten deel de fa. Verheul verwierf de 3e prijs, aan de stand van de heer Groeneveld waar ons het geestrijke vocht, wijn en likeuren werden getoond. BINNENLAND. Bij K.B. is op zijn verzoek aan J. van Ham eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Kaatsheuvel. BUITENLAND. De burgers van Berlijn voelen behoefte aan meer ruimte en daar om hebben zij een „vereniging voor het wereldburgerschap" opgericht. De enige oplossing voor de Berlijn- se crisis, zeggen zij. Franz Lehar, de Oostenrijkse componist, ligt ziek te Bad Ischl bij Salzburg. Men heeft hem een bloed transfusie toegediend. Een Tsjechische generaal, wiens naam niet bekend gemaakt is, doch die een hoge .functie zou hebben be kleed in de Tsjechoslowaakse leger staf, is uit Tsjecho-Slowakije ge vlucht en Zaterdagavond te fc Londen aangekomen. Van de vijf personen, die met hen? wilden vluchten, is er één gedood, één zwaar gewond en een ander gevangen genomen. Te Praag is volledige overeen stemming bereikt over onderlinge samenwerking tussen de Oost-Euro- pese luchtvaartmaatschappijen. Geen wonder: een Sovjetvertegenwoordi ger was aanwezig. Maarschalk Grazlani, Miussoli- ni's legerchef, komt vandaag te. Ro me voor de rechtbank. Hij wordt beschuldigd van collaboratie. Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris AANKOMST TROEPENTRANS PORTSCHIP „SIBAJAK". Zondagmorgen is de ontscheping begonnen van het troepentransport schip „Sibajak", dat Zaterdagavond van Indonesië met reaptriërende mili tairen en burgers in de Rotterdamse haven binnenkwam. Aan boord be vonden zich, behalve leden van de Kon. Landmacht en Kon. Marine (pl.m. 230 man)j voornamelijk KNIL militairen (500 man). Voorts 140 bur gers, in hoofdzaak gezinsleden van KNIL-manschappen. Een 40-tal Duit se burgers, waarvan enkele uit repu blikeins gebied afkomstig waren en met Rode Kruis-transporten naar Ne derlands gebied waren gekomen, ver liet onder bewaking het schip en zal naar Duitsland worden door gezonden. 28. Bimm'elbam klopt onze zee man bemoedigend op de schouder. „Kop op!" zegt hij. „Ik weet zeker dat de kinderen jou niet in de steek zullen laten. Heb nog maar even geduld, dan zal je eens zien..." Nou, dit zijn écht troostende woorden van Bimmelbam en Hen drik klaart er helemaal van op. Druk pratend wandelen ze naaf huis en als ze vlak bij de herberg zijn blijft Bimmelbam nog even staan. „Ik heb een somber voorge vielfluistert hij. „Ik geloof dat het beter is als je maar ver dwijnt uit deze streken. Het schijnt dat de bandieten, kost wat het kost, jou uit de weg willen ruimen. Ik begrijp alleen niet waarom...." Nu toont de zeeman zich hevig verontwaardigd. „Waaróm?" briest hij. „Waaróm?#Natuurlijk omdat ik Hendrik de Zeevaarder ben. De ge vreesde avonturier-wereldreiziger» telefoon 137, de wreker van het on recht, de beschermer van de zwak ken, de...." Blijkbaar is het lijstje van goede eigenschappen uitgeput, want Hen drik begint te stotteren en staart dan verlegen voor z^ch uit, terwijl Bimm'elbam er hatelijk bij staat te grinniken. „Ik geloof dat Zwarte Doris de herberg wil hebben omdat deze zo eenzaam ligt. Van hieruit zou hij rustig zijn boze plannen kunnen be ramen terwijl niemand achterdocht zou koesteren tegen een eerzame herbergier," maakt Bimmelbam zijn zin af en gaat naar binnen, waar de waard hem met een brede glim lach opwacht. „Ik ben blij dat U geen rover bent!" zegt de waard te gen Hendrik. „Gaat U maar gauw naar Uw kamer. Ik heb Suze een bad voor U klaar laten maken met thee en beschuitjes Als Hendrik zijn kamer binnen stapt maakt hij bijna een lucht sprong van blijdschap. „Dat is nog es vlug!" roept hij. Op zijn tafel ligt een brief. „Aan Hendrik de Zeevaarder" staat er op en als Hen drik de envelop openscheurt valt er een beduimeld briefje uit. „Dat is vast geen abonné van de Leidse Courant!" mompelt Hendrik spijtig als hij het epistel gelezen heeft en hij begint zijn bed in orde te maken om aijn gestoorde nacht rust weer voort te zetten. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 24) „Ik zou graag aTes uitvoerig met u bespreken, maar daar hebben we geen tijd voor," zei hij. „Daarom zal ik me voor het ogenblik bepalen tot bevelen geven. Dit heeft u te doen: U neemt een taxi, laat uw bagage plus de koffer opladen en gaat naar Paddington. Daar geeft u de koffer in de garderobe af. Ik ben dan al op het perron. U loopt me voorbij en verliest h§|^g^erqbe-bewijs.Ik raap h$t~bp en ik' doe, ik het u teruggeef, maar [n werkelijkheid houd ik het. Daarna gaat u naar „De 2even Schoorstenen" en ik knap de rest op." „Dat is werkelijk méér dan vrien delijk van u.' zei Virginia. „Ik be grijp eigenlijk niel koe ik aan de brutaliteit kom om een vreemd iemand zó te exploiteren." „Die vreemde iemand vindt het exploiteren buitengewoon genoe - lijk," gaf Anthony luchtig ten ant woord. „Als een van mijn vrienden uit Afrika, Jimmy McGrath bijvoor beeld, hier was, zou die u kunnen vertellen, dat zulk soort karweitjes geknipt voor me zijn." Virginia keek hem oplettend aan. „Wat voor naam zei u daar? Jim my McGrath?" Nu was het Anthony's beurt om haar oplettend aan te kijken. „Ja waarom? Kent u hem?" „Ja... en... nee." Even zweeg ze besluiteloos, dan ging ze voort: „Ik moet eens op m'n gemak met u pra ten, mr Cade. Kunt u me niet op „De Schoorstenen" komen bezoeken?" „U ziet me eerder terug dan u denkt, vertrouwt u daar maar op, mrs Revel. En nu moeten we aan de gang. Samenzweerder A verdwijnt van het tonee1, sluipend door de ach terdeur. Samenzweerder B trekt met slaande trom via de voordeur per taxi weg." Het programmma werd zonder on derbreking afgewerkt. Anthony was precies op tijd op het perron, dank zij een tweede taxi, die leeg door Pont Street rond zwierf en redde het gar derobe-bewijs van een wissen on dergang onder de wielen van een bagage-transportwagentje. Daarna verdween hij, om de lichtelyk af tandse Morris Cowley die hij in een garage in de buurt van het station al vroeger op de dag voor een an der doel gehuurd had, te gaan halen. In de Cowley reed hij naar het sta tion terug, gaf het garderobebewijs aan een witkiel en wachtte af. Na een minuut of tiei^ kwam de man met de koffer terug. Met hun beiden gesp ten ze hem stevig op de bagagedra ger vast, de man kreeg een fooi en Anthony reed weg. Het eerste wat hem te doen stond was buiten Londen te komen. In een kalm tempo reed hij door tot hij aan een recht stuk weg buiten de stad kwam. Het was een breed, mooi-ge- lijk gedeelte, dat veel bereden werd, Telkens snorden luxeuse particulie re auto's hem voorbij. Op een zeker punt bleef hij staan, stapte uit en be smeerde zijn nummerbord met mod der. Dan wochtte hij af, tot er geen auto in zicht was, sloot de koffer open. Tilde het lichaam van de Ita liaan er uit legde het aan de schuine kant van de weg, zo, dat de koplich- ten van de auto's het niet raakten. Daarna stapte hij weer in en reed weg. De hele geschiedenis had geen anderhalve minuut geduurd. Bij de eerste de beste kruisweg sloeg hij naar rechts af, maakte een omweg van een kwartier en zette dan weer koers naar Londen. Midden in een bos hield hij halt, stapte uit en klom in de hoogste boom, die. hij vinden kon. Dat was zelfs voor iemand als Anthony een tour de force, maar na tien minuten hard werken was hij boven. Daar haalde hij een klein bun deltje te voorschijn en bond het aan een der bovenste takken vast, zó dat het pakje in de hoek tussen stam en tak verborgen was. „Dat heb je netjes bedacht, jon getje," complimenteerde hij zichzelf toen het werk afgelopen was. „Zo vindén ze de revolver nooit. Want natuurlijk wordt er op de van ouds beproefde manier gezocht: op de grond en dreggen in al wat water is. Dat je ook in bomen en dan zulke hoge, wat verbergen kunt, komt niet bij ze op." Daarna reed hij in een kalm tem po door naar Londen en regelrecht naar Paddington. Daar liet hij de koffer weer afgeven.dit maal ech ter aan de andere garderobe, de gar derobe aan de „aankomst" kant. On der het wachten op de witkiel rezen er allerlei visioenen voor hem op, gedekte tafels, met stukken dampend roastbeef en grote schalen met ge bakken aardappelen. Maar na een blik op zijn armbandhorloge schud- dé hij manmoedig het hoofd, vulde het benzinereservoir van de gulzig- klokkende Morris bij en reed weg, deze keer recht het noorden in. Om half twaalf precies hield hij stil midden op de weg, die langs het terrein van de „Zeven Schoorsteneïï" liep. Hij gleed van achter het stuur vandaan, klom met alle gemak over de vrij hoge muur en liep op het huis af. De afstand viel niet mee, en na een minuut of vijf ging hij van snel wandelen in hard-lopen over. Uit de duisternis voor hem dook een grauwe massa op, het hoofdgebouw van het beroemde buiten „De Zeven Schoor stenen." Heel in de verte liet een klok één slag horen. Kwart voor twaalven! 11.45 de tijd, die op het nipper tje vermeld stond! Anthony sprong de stoep naar het terras op en keek om zich heen. Alles was donker en rus tig. Opeens kreeg hij een schok! Dat geluid dat was het geluid van een schot! Hij draaide zich vlug om. Het geluid was van binnen gekomen, daar was hij zeker van. Met ingehou den adem bleef hij staan luisteren, maar alles bleef stil, beklemmend stil. Op z'n tenen s'oop hij naar de open slaande deuren, vanwaar het geluid dat hem zo had doen schrikken, ge komen moest zijn. Hij draaide 'voor zichtig de knop om. De deuren waren op slot. Hij probeerde, scherp luiste rend één voor één de andere deuren. Alles was geslotenniet verbrak meer de nachtelijke stilte. Ten slotte kwam hij tot de conclusif dat het geluid of spel van zijn ver beelding geweest moest zijn, of de echo van een schot uit het geweer van de een of andere stroper. Hij keerde zich om en ging 7angs dezelfde weg, waarlangs hij een minuut of tien te voren gekomen was, lang zaam naar zijn auto terug. Bij de muur bleef hij staan en keek om. En opeens, terwijl hij Reek, werd een van de ramen op de eerste verdie ping hel verlicht. Het volgend ogen blik ging het lichf weer uit en lag het grote gebouw weer stil 'en don ker te midden van zyn uitgestrekte. HOOFDSTUK X. „De Zeven Schoorstenen" Het toneel stelt voor: Inspecteur Badgworthy in zijn privé-kantoor. Tijd: 's morgens haT negen. Inspec teur Badgworthy is een grote zware man met een speciale gewichtigheids loop. Haalt, op ogenblikken van pro fessionele emotie, zwaar door zijn neus adem. Op de achtergrond agent Johnson, een nieuwe kracht in het corps. Heeft het onbeholpen, ik-ben- pas-uit-het-ei voorkomen van elke agent, die pas door de opleiding uit gebroed is. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2