De Alphense „Wilskracht" bestaat 30 jaar Pakistan na de dood van Jinnah Interessante Kampioensrit sluit K.N.M.V.-programma Op 15 en 16 October ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Een sport-vereniging, die meetelt in de Rijnstreek In de rijen der diverse parochiële verenigingen, organisaties en andere, vormen van samenbundeling van krachten, waarvan er in de komende tijd een opmerkelijk aantal een jubi leum zal herdenken, neemt de R.K. Sportvereniging „Wilskracht", onge twijfeld niet de minste plaats in. Zij is een sportvereniging voor heel de parochie. Aanvankelijk opgericht met het doel alleen aan mannelijke personen gele genheid te bieden tot beoefening van de zeer mooie en gezonde sport, ir de loop der jaren werden haar poor ten ook geopend voor de vrouwelijke discipelen der parochie. Leiden is vooruitzien. Dit ware zegde maakte het bestuur zich eigen toen het tot deze wel overwogen stap overging en hiermede blijk gaf van een verruimd inzicht, getoetst aan de nieuwe geest, die ook op sportgebied in onze gelederen binnendrong. De geschiedenis heeft bewezen, dat het hierdoor heeft voorzien in een sterk gevoelde behoefte. „Wilskracht" is nu een sterke ver eniging, die, zo niet de eerste plaats inneemt in de rijen van haar zuster- verenigingen, dan toch zeker wel aan spraak kan doen gelden op één van de eerste titels in haar omgeving en in haar soolt. Waar eens „Wilskracht's wieg stond. De wieg van „Wilskracht", de jonge turnvereniging met nauwelijks 19 le den, stond in het oude houten patro naatgebouw. Daar werd om half acht des avonds de oprichtingsvergadering gehouden. De geestelijke vaders wa ren de heren J. J. C. Bökling, JScha- vemakër en G. Vreeswijk. Eigenlijk rijpte het plan tot de oprichting van een sportvereniging in katholiek ver band, tijdens een gezamenlijk uitstap je van dit gezelschap, op een mooie zomerse dag. Zij zullen het zich waarschijnlijk niet bewust zijn ge weest welk een mooi werk zij gingen bouwen. Behalve deze heren werden toen nog in het bestuur gekozen de heren A. van Leeuwen en R. Boere. Aan deze laatste werd het eerste voorzitterschap der vereniging toe vertrouwd. De heer G. Vreeswijk zag zich belast met het secretariaat. En kele maanden later telde de vereni ging reeds 37 leden. Dat het bij een gymnastiek- en sportvereniging ook toen niet altijd even rustig aan toe ging en ze een zekere „last" inhield voor haar omgeving, bewijst wel de waarschuwing van de voorzitter, in de eerste ledenvergadering op 3 Ja nuari 1919 in het patronaatsgebouw geuit, dat men het toch vooral stil en rustig zou verlaten na de vergade ring. Was dit bedoeld voor de rust in „het Paradijs", of was de voorzit ter bezorgd voor het behoud van het patronaat. Er staat daaromtrent geen nader uitleg in de notulen. Boze ton gen beweren echter, de overlevering heeft dat zo voor vergetelheid behoed, dat de vloer wel eens „danste" en de wanden naar elkaar toebogen! Bestorming. De eerste propagandist voor „Wils kracht", voor het werven van dona teurs, was de heer A. v. d. Nieuwen- dijk. Hij verzamelde weldra een keur corps om zich heen, dat heel de pa rochie bestormde en voor de soprt- vereniging een gezonde basis van be staan schiep. De indeling in A- en B- groepen verwekte spoedig reeds een gezonde naijver. Er werd rap aan het bestuur de vraag gesteld of het waar was, dat de tweede afdeling beter werkte, dan de eerste. Dat kan natuur lijk niet waar zijn! Het resultaat is nu, dat alle afdelingen uitblinken! Directeur Zuidam heeft nu geen kind meer aan ze. De eerste directeuren. De eerste directeur van „Wils kracht" was, naar de overlevering verhaalt, de heer J. Vergeer, thans wonende te 's Gravenhage. Deze deed dat toen slechts uit liefhebberij. Ge diplomeerde gymnastiekleraren wa ren er toen nog niet. Dat vak is pas later „geschapen". Net op tijd voor de heer P. Zuidam, die, nadat de heer •Bökling die zorg nog enige tijd voor zijn rekening had genomen, vrij spoedig tot directeur van „Wils kracht" werd aangesteld. Het vorig jaar mocht de heer Zuidam, ons allen bekend, op feestelijke wijze, temid den van sportmensen, zijn zilveren directeurs jubileum vieren. Commen taar overbodig. Vakkennis, kameraad- schappelijkheid, geest van verdraag zaamheid en wat dies meer zij, gaven en eigenschappen die zich ongetwij feld in de persoon van de heer Zui dam culmineren, zijn even zovele be wijzen, dat hij „Wilskracht" mede heeft helpen groot worden! De heer Vreeswijk werd al spoedig, in 1919 als secretaris opgèvolgd door de heer P. Bruines. In 1920 nam „Wilskracht" reeds deel aan een de- filé voor de ambtswoning van burge meester C. W. Chr. Th. Visser, ter gelegenheid van diens 40-jarig ambts jubileum. 'Tevens werd voor het raad huis, in de Raadhuisstraat, een stand gemaakt. 13 April in hetzelfde jaar trad ze in de St. Josephzaal op met haar eerste openbare uitvoering en op 12 September van het zelfde jaar toonde zij haar gymnastische vaar digheid in de open lucht, op het schoolplein. 27 December 1920 weid de heer G. Vreeswijk tot voorzitter gekozen en eerder, op 28 Juni de heer A. J. J. van Engelen tot secretaris. Wijlen deken J. M. J. Hellegers aan vaardde weldra het beschermheer schap van deze vereniging, terwijl wijlen pastoor J. F. Lips van Hoog- made, destijds bijna tien jaren lang kapelaan in de St. Bonifaciusparochie te Alphen a. d. Rijn, de eerste geeste lijk adviseur van „Wilskracht" was. In 1921 werd op aandringen van een kern van leden aangedrongen tot op richting van voetbalafdeling van „Wilskracht". Hiertoe is overgegaan, maar de vereniging zal het heel haar bestaan heugen! De afdeling had dan ook geen lang leven. Ze heeft de ver- er.iging veel geld gekost, maarij het niet dat toch hieruit later „De Alphense Boys" is voortgekomen, die nu wél floreert?Dan is het zaad, toen gezaaid, toch niet duur betaald geweest De heer J. Bierlaagh, nog jaren lang ng zijn vertrek naar de stad Lei- den een stijfhouder der vereniging en een „vaste-medewerker" aan de uit voeringsavonden, ook als conferen cier, deed zijn intrede op 9 Sept. 1921 in het bestuur als secretaris en de heer G. van Capel als tweede voorzit ter. Op 13 Juli 1923 werd de heer P. Bruines opnieuw secretaris doch werd op 21 Nov. van hetzelfde jaar alweer opgevolgd door de heer G. Capel, die tevens de functie van pen ningmeester er bij te vervullen kreeg. In 1925 was het toch wel „gedaan" met het Patronaatsgebouw. Het hou ten bouwsel werd vervangen door een modern stenen gebouw, dat, door aan brenging van allerlei van ringen, lad ders, rekken enz. uiterst geschikt werd gemaakt voor de gymnastiek beoefening. Bij de feestelijke inge bruikname verleende „Wilskracht' natuurlijk spontaan medewerking. Lauweren worden rijkelijk geplukt. In 1926 volgde de secretaris, de heer G. van Capel, de heer G. Vreeswijk op als voorzitter. De heer P. A. van Engelen werd secretaris. In 1927 ech ter maakte deze laatste reeds plaats voor de heer A. van Leeuwen. In Augustus 1926 nam „Wilskracht" deel aan een streek-openlucht-sport- demonstratie. welke werd uitgeschre ven door de Wilhelminavereniging en „Hou-Vast". Hierbij werden de twee de- en derde prijs haar deel. Ook later was „Wilskracht" gelukkig in wed strijden. Met de jaren groeide het aantal plaquetten, medailles, lauwer takken, bekers etc. Een grote vitrine in de St. Josephzaal, geheel gevuld met dergelijke tropheën verkondigt de bekwaamheid van „Wilskracht" nog dagelijks. In 1927 kreeg ze de heer P. Kooij- man als penningmeester. In hetzelfde jaar vierde de geeste lijk adviseur zijn koperen priester feest. „Wilskracht" zette natuurlijk hieraan goote luister bij. Het jaar daarop verliet de eerste geestelijk ad viseur „Wilskracht", in verband met dien benoeming tot pastoor te Hoog- made. Hij werd opgevolgd door rec tor H. L. J. M. Sondaal, destijds ka pelaan alhier. In 1929 veranderde „Wilskracht" van leiding. De heer G. van Capel vertrok naar Boskoop en droeg de scepter over aan de heer A. van Leeuwen, d^ secretaris, die weer werd opgevOTgd door de heer J. Krumpelman. De dames komen erbij. Het is aan (het toenmalige bestuur en vooral aan het streven van de nieuwe geestelijk adviseur te dan ken, dat op 30 Mei 1930 werd opge richt de dames- en meisjes-afdeling dezer vereniging. In de vergadering van 21 Juli werd het bestuur met twee dames-bestuursleden aange vuld, door de verkiezing van de da mes J. van Willigen en A. v. Frank- foort, resp. als 2e secretaresse en 2e penningmeesteresse. In 1931 trad de heer C. Y. Ponsioen op als voorzit ter en werd mej. J. van Willigen op gevolgd door mej. A. Ziezikzee. Veel luister werd door „Wilskracht" ge geven aan het 40-jarig priesterfeest van haar beschermheer, wijlen de ken Hellegers. In 1933 werd kapelaan P. Jong geest. adv. en wegens bedan ken van mej. A. Frankfoort gekozen mej. L. Pijpers en de heer A. W. G v. Leeuwen in de vacature van de 'heer M. Krumpelman. Ter gelegen heid van het derde lustrum trad óp het gezelschap Tholen en van Lier. De laatste wisselingen. In 1934 zien we mej. A. Frankfoort opnieuw in het bestuur terug. In 1935 werd mej. J. Janmaat in het bestuur gekozen dochzij bleek nog te jong en moest nog drie jaren wach ten! In 1935 behaalden B. Versluis en B. Loogman de eerste athletiek- successen in de R.K. N.A.U. De heer G. de Rijk gaat heen als bestuurslid, 1935 mej. C. Vreeswijk en de heer A. de Hei komen in het bestuur in 1936. In 1937 is kapelaan C. M. Broers adviseur. In 1938 ziet de heer C. Y. Fonsioen zich, door drukke werk zaamheden genoodzaakt de leiding van „Wilskracht" over te dragen aan de heer G. Vreeswijk, die de ver eniging nog steeds met veel ambitie bijstaat. De heer Ponsioen werd tot erelid benoemd, evenals de heer G. van Capel, bij diens vertrek eerder. In het jaar 1938 ontviel de vereniging haar beschermheer, deken J. M. j. Hellegers, tijdens wiens pastoraat de vereniging werd opgericht. Deken Z. de Korte volgde op. In de vacature mej. A. v. Frank foort werd gekozen mej. J. Janmaat. 1939 werd J. Krumpelman pen ningmeester in verband met de mili taire dienstplicht van P. A. v. Enge len. In hetzelfde jaar werden mej. N. van Fulpen en de heer G. Ponsioen in het bestuur gekozen. In 1941 kreeg Wilskracht" een nieuwe geestelijk dviseur in kapelaan P. v. Leeuwen, die de vereniging echter na twee ja- NIEUWE TRAINER VOOR DE K.N.V.B. De 36-jarige Schotse voetballer Tommy Sneddon, die per 18 October a.s. is aangesteld tot trai ner van de Koninklijke Nederland se Voetbalbond. ren alweer verliet. Kapelaan C. M. Vermeulen volgde hem op. W. Hel- versteijn volgde in 1942 A. de Hei op en werd later penningmeester. Op 29 December 1943 vierde de vereni ging heel sober haar 25-jarig bestaan in „Concordia". De bijeenkomst was natuurlijk gecamoufleerd en was be doeld om te beslissen over.... ere lidmaatschappen! In 1945 werd mej. T. Touw in het bestuur gekozen, die later in 1947 de vereniging zou ver tegenwoordigen in het bestuur van de Rijnlandse Dames- en Herenturn kring te Leiden, waartoe „Wils kracht" toetrad. In 1946 kreeg de vereniging op nieuw een andere beschermheer, nu in de hoogeerw. Deken L. H. Nieu- wenhuizen en in kapelaan Chr. Vriesekoop een nieuwe geestelijk ad viseur. De secretaris A. G. W. v. Leeuwen werd vervangen door Fl. van Engelen, de penningmeester J. Krumpelman door W. Helversteyn. In 1947 trad de heer Vreeswijk af als voorzitter. De leiding kwam in handen van de heer G. Ponsioen, terwijl later de héér P. v. d. Burg als penningmees ter optrad. Met een geheel verjongd dagelijks bestuur stevent „Wilskracht" thans af op het zesde lustrum-feest. In die dertig jaren is de vereniging van 19 ""eden uitgegroeid tot onge veer 220 leden. Twee leden, bestuursleden verge zellen de vereniging nog steeds. Het zijn de heren G. Vreeswijk en J. Krumpelman. Zij zijn de vertegen van een parochiële sportvereniging die een dertig jarige ervaring van ups en downs rijk is. F eestprogramma Na het zilveren jubileum wegens oorlogsomstandigheden „binnenska mers" moest worden herdacht, be sloot de vereniging in haar laatste 1 eden vergadering, het dertig jarig bestaan op feestelijker wijze te om lijsten. Voorlopig is een leden- en te vens 30e jaarvergadering vastgesteld op 17 December, waarin de herden king officieel zal plaats vinden. Op 29 December recipieert het bestuur in de St. Josephzaal -van 6.30 tot 7.30 uur. Daarna vindt een feestbijeen- komst plaats, waaraan medewerking verlenen Herman Tholen en het radio-geze'chap „De Wama's". Dit is uiteraard slechts een algemene lijn. Het programpia zal nog worden uitgebreid. VOETBAL Docos. Het eerste ontvangt BSM uit Bennebroek. de enige ploeg in deze afdeling, die slechts 1 verlies- punt heeft. Docos heeft er reeds 2 verloren. Aanvang 2.30 uur. De op stelling is: doel: G. Rooyakkers; ach ter: W. Varkevisser en C. v. Lith; midden: C. Vrisekoop, J. Post en P. Pollmann. voor D. Dubbeldeman, J. Bavelaar. G. v. Dam, W. Goddijn en Th. Ludlage. Het tweede elftal trekt naar Voor schoten, om daar VVLV 2 om 2.30 uur te ontmoeten. Vertrek 1.45 uur vanaf de Korevaarstraat. Docos 3 gaat op bezoek bij Oranje Groen 2. Aanvang 2 uur. Docos 4 speelt thuis tegen Roo- denburg 9 om 1.15 uur. Junioren. Om 12 uur te Roelof- arendsveen spelen de A-jun. Vertrek per fiets om 10.45 uur vanaf de Bees tenmarkt. Docos b speelt thuis tegen Alphense Boys b om 12 uur. C gaat naar VVSB c. Vertrek per bus vanaf de remise om 10.30 uur. D vertrekt om 11. uur naar Stompwijkse Boys b per fiets vanaf de Korevaarstraat. S.J.Z. Het eerste elftal gaêt naar Oude Wetering om daar de strijd aan te binden tegen Weter.Boys I, aanvang 2.40 uur. Het 2e elftal speelt tegen Rijpv/etering II, aanvang 2 uur. Ver trek gezamenlijk per auto om 1 uur vanaf Patronaat. Thuis spelen SJZ III tegen LDWS 5, aanvang 2.40 en SJZ 4Leidse Boys 4, aanvang 1.20 u. Ten slotte spelen de SJZ-junioren tegen „Meerburg"-junioren, aanvang 12 u. Zaterdagmiddag spelen de adspiran- ten tegen de dito's van St. Bernar- dus,aanvang 4 uur. Altior. Het programma voor morgen is: ZLC IAltior I, 2.30 uur: ASC 5Altior II, 12 uur; Altior 3 Alphia 4, 12 uur; Udo A-jun—Al tior A-jun., 1.20 uur; Udo B-jun. Altior B-jun., 12 uur. Het 2e elftal en A en B junioren vertrekken om 9.50 vanaf Langeraar kerk en 10.05 uur vanaf Papenveer met de busdienst. Aankomst te Lei den 10.50 uur. Het le elftal vertrekt met de busdienst van 12.45 uur vanaf Papenveer en om 1 uur vanaf kerk Langeraar. Aankomst te Leiden 1.50 uur. V.V.S.B. Zondag krijgt hét le elftal van WSB de gelegenheid om het verloren terrein te herwinnen. Het gaat dan op bezoek bij Rouw koop en wanneer er gewonnen wordt heeft het le wederom de leiding in deze afdeling. Het 2e elftal gaat naar Lugdunum 5, het 3e speelt tegen Lisse 4 om 2 uur op het hoofdter rein. VVSB 4 krijgt Udo 2 op bezoek. St. Bernardus. Morgen ontvangt Bernardus het eerste van WLV, aanvang 2 uur 40. Verder spelen thuis Bernardus B jun.WOA-jun. 12 uur; St. Bernardus 3Foreholte 4 1.20 uur, terwijl de A-jun. Foreholte A gaan bezoeken, aanvang 12 uur. LDWS IV zal het tweede om 12 uur opwachten. Voor Zaterdagmiddag, in Zoeter - woude SJZ A-asp.Bern. A-asp., 4 uur en thuis St. Bernardus B-asp. VVSB b, eveneens 4 uur. LugdunumLisse. Voor de mor gen te spelen comp.-wedstrijd Lugd. 1Lisse 1, is de opstelling van Lug dunum als volgt: van Oudshoorn. Bronsgeest, Van Berkel; Volkers, v. Es, Padon; Quist, Van Kommer, Teeuwen, Verhoeven, Vermond. BodegravenLDWS. Het LDW S-elftal speelt morgen als volgt: doel: Le Febre. Achter: C. Rijsbergen, P. Rijsbergen. Midden: Schreuder, Flip- po, Keyzer. Vóór: B. v. d. Weyden, Keyzer, Prins, Siera, Piket. ZWEMMEN PIET SALOMONS OVERLEDEN De bekende waterpolospeler Piet Salomons, doelverdediger van HZ en PC en reserve-keeper van het Neder- ^nds elftal, is gisteren in het zie kenhuis te Schiedam op 24-jarige leeftijd overleden. Salomons was enkelé weken ge leden ernstig gewond opgenomen toen hij wachtende op een trein van het Schiedamse perron viel en door het voorste rijtuig werd gegrepen. DAMMEN VOORSPEL WERELD KAMPIOENSCHAP TE LEIDEN. Tussen de heren R. C. Keiler en D. v .d. iJaay, die beiden met een gelijk aantal punten op de 3e en 4e plaats in het kampioenschap van Nederland zijn geëindigd, zal een be slissingswedstrijd worden gespeeld van 3 partijen om uit te maken wie als 3e vertegenwoordiger van Ne derland in het komende tournooi om het wereldkampioenschap dammen zal mogen deelnemen. Met de le wedstrijd'wordt reeds a.s. Zondag 10 October om 11 uur v.m. een aanvang gemaakt. De 3 partijen zullen in het nieuwe clublokaal van L.D.V., aan welke vereniging door de N.D.B. de organisatie is opgedragen, worden gespeeld. Het clublokaal is geves tigd café ,,'t Raedhuys", Nieuwe Rijn 17. Er zullen geen entrée-gelden worden geheven. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP 3e KLASSE GROOTBILJART 47/2. Gistermiddag is met de 3e ronde het nationaal kampioenschap 3e klas se groot biljart, kader 47/2, in café restaurant „de IJsbreker" te Amster dam voortgezet. De uitslagen luiden: Beekman 200 25 59 8.00 van Someren 70 25 13 2.80 Wilson 200 30 40 6,66 Wijdeveld 134 30 23 4.46 Van Hout Zweerus Haberer Duran Haberer Jr. Zweerus Van Hout Van Som eren Wijdeveld Duran Beekman Wilson De stand is Van Hout Haberer Jr. Wijdeveld Beekman Duran Wilson Zweerus Van Som eren 200 37 24 107 37 21 200 34 32 109 34 33 200 20 38 86 20 21 200 37 27 140 37 22 200 33 29 169 33 25 200 23 47 63 23 17 nu als volgt: 8 800 149 27 6 795 101 6 734 73# 114 39 114 59 148 33 612 128 59 547 125 30 346 101 22 5.88 3.20 10.00 4.30 5.40 3.78 6.06 5.12 5.36 7.95 6.43 6.42 4.58 4.78 4.37 3.23 P. v. d. POL SPEELT IN LEIDEN. Er wacht de Leidse biljartliefheb bers een bijzondere attractie, doordat zij in de gelegenheid zullen zijn, de bekende Nederlandse biljart-speler P. v. d. Pol, Europees en Nederlands kampioen, aan het spelen te zien. Bij gelegenheid van het in gebruik ne men van een nieuw biljart (groot for maat) in café Rooyakkers, Korevaar straat 11 (clublokaal van de Biljart vereniging O.S.L.) speelt de heer v. "d. Pol op Dinsdag 12 October a.s. een wedstrijd tegen de Haagse speler de Jong. Al moge laatstgenoemde niet zozeer algemene bekendheid genieten, door dat hij niet aan openbare wedstrij den deelneemt, hij is ongetwijfeld een zeer sterk speler. Ongetwijfeld zullen vele biljartlief hebbers van deze gelegenheid gebruik maken in onze stad nu ook eens te genieten van het spel van de wereld bekende v. d. Pol. Ieder is welkom. HANDBAL De Bataven. Morgenmiddag zul len door de Bataven-handbalploegen wederom twee wedstrijden worden gespeeld op het terrein Da Costa- straat. Te 1 uur spelen de heren, te 3 uur (niet te 2 uur, zoals aanvanke lijk vastgesteld) de dames. (Speciale correspondentie). Ondervraagd door een ohzer cor- respandenten in Engeland, heeft een vooraanstaande persoonlijkheid uit de Britse financiële wereld, die van een studiereis door Pakistan teruggekeerd de volgende bijzonderheden over de politieke, diplomatieke en finan ciële problemen van dit land in deze dagen medegedeeld. 1. De dood van Jinnah, door de bevolking vaak de „Keizer van Pa kistan" genoemd, betekent een bij zonder ernstig verlies voor het jon ge Dominion. Door zijn functie van Gouverneur-Generaal op een meer persoonlijke manier uit te oefenen dan de Gouverneurs-Generaals der oude Dominions, droeg Jinnah er veel toe bij, de eenheid van het land op een hechte basis te grondvesten, welke door het provinciaal separa tisme in Sind en Bengalen onder mijnd was. E'EN ZWARE betrouwbaarheidswedstrijd zal het sluitstuk worden van het wedstrijdprogramma, dat de K.N.M.V. dit jaar kon afwerken. Een motorwedstrijd die dertig uren zal duren, over een traject van bijna 1000 km. Deze Kampioensrit wordt op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 October ver reden en zal zeker de kopstukken uit de motorwereld aan de start bren gen. In tegenstelling met vqrig jaar, teen nog verscheiden deelnemers kans zagen om met een blanco straflijst de rit te beëindigen, zal het dit maal bijna ondoenlijk blijken om er zonder strafpunten af te komen. De Sportcommissie der K.N.M.V. tcch heeft niet alleen een traject ge kozen, dat alleen reeds'door zijn leng te het uithoudingsvermogen van de deelnemers op de proef zal stellen, maar heeft bovendien zoveel moei lijkheden aangebracht, dat slechts de rijder, die zijn spullen goed in orde heeft, over voldoende ervaring be- chikt wat het rijden van grote ritten betreft, maar bovenal de nodige zelf beheersing en voldoende zelfvertrou wen heeft, er in kan slagen om met succes uit de strijd te komen. Wie in de tweedaagse kamp kans ziet beslag te leggen op de eretitel, kan overtuigd zijn, dat hij wereklijk kan overtuigd zijn, dat hij werkelijk Vrijdagsochtends wordt in Barne- veld gestart voor het eerste traject, dat 388 km. lang is en waarvan on geveer 300 km. voert over de dijken langs Lek, Waal, Linge en Maas, hoofdzakelijk dus over secundaire we gen in de Betuwe. Via Grave en Roermond belanden des avonds de deelnemers in Valkenburg, waar een rusttijd wordt gegeven. Het tweede traject is 274 km. en daarvan moet 123 km. door Zuid-Limburg worden afgelegd. Dit bergtraject, dat tevens nachtrit is, stelt hoge eisen aan de rijvaardigheid der motormannen en het wordt geenszins uitgesloten ge acht, dat de tocht langs „geitepaad jes" menige" deelnemer voor onover komelijke zwarigheden zal stellen. In „Het Lido", halverwege Mierlo-*- Geldrop, wordt de tweede rust gehou den. waarna alle deelnemers een snel heidsproef en een remproef moeten afleggen. Ongeveer een etmaal zijn de rij ders dan in touw; zij starten tenslot te in Den Bosch voor het laatste tra ject. Zij krijgen dan allereerst een terreinrit van 68 km. lengte te ver werken, waarbij ze tweemaal door de Drunense heide komen, een zand woestijn, die voor menigeen een pro bleem zal vormen. Na dit terrein voert de route door Gelderland en Utrecht, in welke provincie bochtige, smalle wegen en gladde dijken de ge middelde snelheid wel zullen druk ken. In Zandvoort op het circuit wor den dan nog enkele ronden gedraaid en dan is de Kampioensrit ten einde en zal moeten blijken wie de beste papieren heeft. Aan de finish wordt een wedstrijd- Bureau ingericht, waarheen zo snel mogelijk de gegevens van de 30 tijd en 20 nummercontróles worden ge bracht om verwerkt te worden. Daar door wordt het mogelijk om reeds Zaterdagavond de officieuze uitslag bekend te maken. 2. De benoeming van Nazimoed- din, tot nieuwe Gouverneur-Generaal is dan ook een daad van grote poli tieke wijsheid. Nazimoeddin is se dert ruim 20 jaren een der meest vooraanstaande politici in de provin cie Bengalen, een der delen van het Dominion waar de separatistische stroming het sterkst is. Zijn benoe ming zal het vrij algemeen gevoel van achteruitzetting in deze provin cie kalmeren. 3. Het latente conflict met het Dominion van de Indische Unie wordt verscherpt door de oorlog van Haiderabad en de steeds hangende kwestie van Kasjmir. Men koestert niet de minste hoop deze twee staten, binnen afzienbare tijd, op economisch en strategisch gebied te zien samen werken, hetgeen de neutrale waar nemer toch als volstrekt noodzakelijk voorkomt. 4. de positie van Pakistan in het Eritse Gemenebest is nog lang niet verzekerd. De politici, die met Jin nah samenwerkten en thans Nazi moeddin steunen, zijn voorzeker voor standers van de definitieve aanvaar ding van het Dominion-statuut. Nie mand denkt er ernstig over, zich vol ledig van het „Empire" af te schei den.. De aansluiting bij het Gemene best blijkt inderdaad voor de poli tici van Karachie een der weinig af doende waarborgen tegen een steeds te vrezen conflict met de Indische Unie. 5. Dank zij de krachtige politiek van de Minister van Financiën, Mo hammed Ghoelam, heeft het land, te gen alle verwachting in, een sluiten de begroting. Dit resultaat is echter slechts te danken aan een zeer hoge belasting, die zwaar weegt op de nog ingevolge vroegere troebelen geteis terde bevolking. 6. Het grote probleem van Paki stan is dat van zijn economische evenwicht. Zo het als onafhankelij ke Staat wil blijven voortbestaan, zal het verplicht zijn zich van een bijna uitsluitende landbouwstaat om te vormen tot een gedeeltelijke in dustriestaat. Een der voornaamste producten van het land is jute, die bijna geheel opgekocht wordt door de Indische Unie. Pakistan bezit geen enkele textiel-nijverheid noch enige andere. De industrie-conferentie, onlang3 te Karachie gehouden, heeft plannen opgesteld voor het oprichten van 27 industrieën. Deze zeer uitgebreide plannen ontmoeten echter twee hin-, derpalen: a. Gebrek aan industriële aan drijvingskracht; Pakistan beschikt thans op het gebied van brandstof slechts over minderwaardige sulfer- houdende bruinkool, welke in Be- loetsjistan gedolven wordt. Men hoopt wel petroleum te vin den in Sind, Beloetsjistan en Benga len, maar de^boringen hebben nog geen voldoende resultaten opgele verd. b. Gebrek aan beleggingen: de nationale kapitalen worden slechts gestoken in beleggingen op korte ter mijn. Britse kapitalen zijn zeldzaam en de Amerikanen hebben niet ge noeg vertrouwen in de politieke sta biliteit van het Dominion. Is Uw Radio defect? BEL 24246 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak" kundig Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM II 415 m.) 8.00 Nieuws, 8.15 Dubbel conc. in d van J. S. Bach, 9.30 Nieuws, 9.45 begin van de Franse dag verzorgd door de KRO; Marseillaise en inlei ding door Jaques Manachem, 9.48 Toespreek door Pater Riquet S.J., predikant van de Notre Dame, 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis, 11.00 La Sainte Chapelle, door prof. dr. F. v.- d. Meer. 11.10 La Societé des chanteurs de Saint Eustache, 11.30 Kamermuz. 12.10 Culinaire reizen door Frankrijk, 12.30 Lunconcert ensemble Jaques Dieval, 13.00 Nieuws 13.15 Renaissance en folktore in Frankrijk's muziekleven, 13.55 Conc. door het Orkest van de Radiodiffu- sion Francaise, 15.30 De groei der Kath. Gemeenschapsgedachte, 16.00 De Franse scenemuziek in de loop der tijden, 16.45 Winkelen langs de Parite Boulevards, 19.45 Franse kin deren zingen, 20.00 Jeanne d'Arc, treurspel, 21.15 Selecties uit de Fran se open's, 22.15 Klankbeeld over Theresia's genadeoord, Lisieux, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Au clair de la lune. HILVERSUM I (301 m.) 8.00 Nieuws, 8.18 Ouverture „Ein Sommernachtstraum", 8.30 Voor het ri'atteland, 8.40 Barcarolle, 9.12 Sport- mededelingen, 9.15 Men vraagt wi: draaien, 12.00 Musicorda, strijk orkest, 12.30 Zondagclub, 12.40 Twin tig minuten Budapest. 13.00 Nieuws, 13.20 Romancers, 13.40 Even afre kenen heren! 14.00 Praags opera orkest, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 16.00 Skymasters, 16.30 Reportage- dienst, 17.00 Boekbespreking, 17.30 Ome (Keesje, 17.50 Sport, voebal, f8.00 Nieuws, 18.15 Frank Sinatra, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.30 Paul Godwin, 20.00 Reportagedienst, 21.15 Paul Vlaanderen, 21.50 De Speeldoos, 22.10 Liebeth Sanders zingt.,.., 22.30 Aan boord van het s.s. Bonaven- tura, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkest van Bob Crosby. MAANDAG. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 9.15 Ochtend bezoek bij jonge zieken. 11.00 Varia ties op een thema van Haydn. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 12.00 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.45 Grace More en orkest 14.00 Voor de scholen. 15.00 Radio Philharmonisch Orkest. 16.45 Strijkkwartet. 17.00 Kleuterklokje. 17.45 Dolf v. d. Linden met zijn Me- tropole Orkest. 18.15 Sport. 18.30 Pianoduo. 19.00 Nieuws. 19.15 Boek bespreking. 19.45 Concertgebouw Ko perkwartet. 20.00 Nieuws. 20.15 Hol lands Strijkorkest. 21.00 Eergenaam van Redclyffe. 21.40 Met band en plaat. 22.15 NCRV-koor. 23.00 Nieuws 23.45 Slotaccoord. HILVERSUM I, 315 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Accordeon. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendvaria. 8.45 Gramofoonmuz. 9.30 Arbeidsvitaminen. 11.00 Op de uitkijk. 12.00 De Papavers. 13.00 Nieuws. 13.20 The seven wings o.l.v. Gerard v. Krevelen. 14.00 Wat gaat er om in de wereld. 14.15 Solisten concert. 15.00 Bonbonnière. 18.00 Nieuws. 18.20 Balalaika orkest. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, AVRO's filmkrant. 19.30 Inleiding tot muziek begrip. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- scoop. 22.30 Pianorecital door Geza Anda. 23.00 Nieuws. 23.15 Moderne muziek.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7