Een zonovergoten herdenking van Alkmaars Ontzet Het aardappelvraagstuk ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 In 1573 begon in Alkmaar de Victorie W (Van een onzer redacteuren). 'E STONDEN op de trans van de toi'en, die zo sierlijk het prachtige Alkmaarse Waaggebouw kroont, en keken wijduit over het in zonne- goud badende Noord-Hollandse landschap, waarin Alkmaar, als een bon te vlek in het glanzend groene laken, te prijken lag. In ae verte glooiden de duinen; als een zilveren streep baande het N.-Hollandskanaal zich een weg door de weilanden. Recht beneden ons wemelde en knoeide een fleurige massa over het Marktplein, waartussen het heldere wit van de beroemde rood, geel, groen of blauw gehoede kaasdragers zich scherp af tekende. Feestvierende Alkmaarders koesterden zich wandelend in het warme zonlicht en touristen wafen druk m de weer met fototoestellen. Od een hoek van het plein zweefden turners aan rekstokken en ringen, terwijl de politie de toeschouwers op een afstand hield. Boven ons speelde het carillon vaderlandse wijsjes en dartele Wanken daalden, door de wind, omlaag, om zich uit te strooien -over dit kleurryke. schouwspel. t Een knus en stemmig feest Het was gisteren feest in Alkmaar, welke stad het feit herdacht, dat 375 I jaar geleden de Spaanse troepen na een beleg van 7 weken, terugtrok ken, als begin van de Spaanse tegen slag. Want in 1573 begon in Alkmaar de victorie en zette zich voort in 1574, bij het ontzet van Leiden. Dus trokken Donderdagavond hon derden kinderen, gewapend met lampions en fakkels, door Alkmaars nauwe straten en werden de Alk- i maarders gistermorgen om acht uur gewekt met een reveille, gevolgd door koraalmuziek vanaf het stad huisbordes. Onwillekeurig trokken we een ver gelijking met het Leidse feest. Daar bij viel onmiddellijk de bijzondere sfeer op, die in Alkmaars straten hing. Zeker, er waren veel mensen op de been de touristen boften, dat de beroemde Vrijdagse kaas markt gehouden werd maar een drukte, die Leiden op 3 October des morgens al kent, was niet te bespeu ren. En terwijl een gecostumeerde optocht voor meisjes door de stad trok, waren de winkels geopend en deed bijna iedereen z'n dagejijks werk. Toch heerste er een bijzonder feestelijke stemming. Straatverko pers, standwerkers en uitgedoste mu zikanten gaven fleur aan het stads beeld, wat nog verhoogd werd door een stralende najaarszon, die de oude geveltjes waaraan Alkmaar zo rijk isin een warme gloed zette. Om kwart voor twaalf trok een stoet van in zwart geklede heren naar het Victoriebeeld, waar de voorzitter van de Acht-Octobervereniging, rnr. C. J. de Lange, een herdenkingsrede hield, waarin hij wees op de bijzon dere banden, die Nederland en Oran je verbinden. Historische optocht. Om half drie trok de traditionele optocht door Alkmaars straten, wel ke optocht tot titel had „Vrijheid- Oranje-Vrijheid" en de verbonden heid tussen de begrippen Vrijheid en Oranje symboliseerde. De stoet werd geopend met een voorstelling van „Victoria", het Alkmaarsg vrijheids beeld, en gesloten met het Ameri kaanse vrijheidsbeelfl, dat herinnert aan onze bevrijding in 1945. Daartus sen werd de geschiedenis van Neder land en Oranje van de 16e tot het be gin van de 19e eeuw, in sprekende taferelen uitgebeeld. Het was een fleurige stoet van praalwagens, ka rossen en schilderachtig uitgedoste lieden, die zeer veel kijkers trok. Be halve het bestuur reed in open landauwers ook een deputatie uit Leiden mee, waartussen we de heren De Koning en v. d. Laan opmerkten. Bij de herdenking voor het vrij heidsbeeld, zagen we de commissaris van politie te Leiden, de heer R. J. Meyer onder de genodigden. In de namiddag werden er wind- hondenrennen gehouden, 's Avonds was er een kerkconcert en het geheel werd besloten met een grandioos vuurwerk. Natuurlijk was er ook een •Lunapark. Opvallend is de grote overeen komst met het Leidse feest, hoewel het geheel wat bescheidener van op zet is iets wat de Alkmaarders grif toegeven. De Leidse optocht is rijker, het Lunapark groter, Alkmaar mist de traditie van haring en witte brood en de mensenmassa op straat is in Leiden zeker het drievoudige van wat Alkmaar op 8 October te zien krijgt. Maar de sfeer die er heerst, is buitengewoon goed en waar men ook komt, men voelt dat het feest is. t Het Alkmaarse feest heeft ook ver- MINISTER-PRESIDENT DREES DOCTOR HONORIS CAUSA. Eveneens ere-promotie Paul Rijkens. De Senaat der Nederlandsche Eco nomische Hoogesöhool te Rotterdam heeft besloten aan de heer W. Drees, minister-president, en aan de heer Paul Rijkens, president-directeur van de Lever Brothers en Unilever N.V. het doctoraat in de economische we tenschappen honoris causa te verle nen. De erepromoties zullen plaats hebben op Maandag 8 November a.s., de dies natalia der Nederlandsche Economische Hoogeschool. De Senaat heeft als promotor van de heer W. Drees aangewezen prof. mr. C. W. de Vries en als promotor van de heer P. Rijkens, prof. dr. J. Wisselink, NIEUWE BONNEN CONSUMENTENCREDIET. Van het voorschotboekje, dat des tijds aan consumentencredietnemers is uitgereikt, zijn de volgende waar debonnen geldig: 02, 03, 04, 05, 06, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 22 en 23. Bovendien zijn met ingang van 1 October 1948 geldig verklaard de nieuwe ongenummerde waarde bonnen van het consumentencrediet. Deze nieuwe waardebonnen werden aan de credietnemers tegen inleve ring van hun voorschotboekje ver strekt. Credietnemers, die nog geen nieu we waardebonnen ontvingen, zullen dezer dagen van de districtsraad voor het consumentencrediet een oproep ontvangen om hun voorschotboekje tegen nieuwe waardebonnen in te wisselen. Uit het voorschotboekje I zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Men moet het voor- schotboekje en eventuele losse waar debonnen echter zorgvuldig bewaren, daar anders geen nieuwe waarde bonnen worden verstrekt. LANGZAME AFLEVERING VAN NIEUWE KATECHISMUS. Van de 200.000 exemplaren van de nieuwe catechismus, welke in het bisdom Haarlem nodig zijn, konden derlandse bloembollen voor verkoop in warenhuizen en in de detailhan del. Verscheidene winkels in New York hebben een speciale etalage van Nederlandse bloembollen ge maakt, welke sterk de aandacht trekken. VIER DOODSTRAFFEN VOOR COLONNE HENNEICKE. Tweemaal achter elkaar eiste gis teren de procureur-fiscaal van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof de doodstraf tegen leden van de be ruchte colonne Henneicke, een si nistere groep Jodenjagers. Het waren de 31-jariee boekhouder B. B. Vlugt en de 42-jarige tabaksbewerker C. Bout, beiden uit de hoofdstad af komstig. In zijn requisitoir- tegen Vlugt en Bout zei mr. Besier, de procureur fiscaal: „Wanneer men de diepte peilt, waarin deze mensen gezonken zijn en van het leed, dat zij berok kend hebben, dan worden alle de tails overbodig. Uw vonnis, zo be sloot mr. Besier, „zal een waarschu wing moeten inhouden voor komen de tijden, opdat latere geslachten zullen weten, dat zij niet zo diep mo gen vallen". Het aantal slachtoffers van de beide verdachten loopt in de hon derden. Zeven uur te voren had de presi dent van het genoemde Hof twee an dere leden van dezelfde colonne, J. Rutgers en M. Hinse, ter dood ver oordeeld. Ook deze verdachten heb ben een groot aandeel gehad iiy het opsporen van Joden. Voor een gear resteerde Jood kregen zij f 7.50 uit betaald. Betrof het een strafgeval, dan werd hun Judasloon verdubbeld. GEEN VERHOGING VAN COLLEGEGELDEN. Een algemene verhoging van col lege- en examengelden bij het hoger onderwijs moet worden ontraden. Dit is de conclusie van een inter-depar- tementale commissie onder voorzit terschap van mr. C. J. A. de Ranitz, chef der afdeling Hoger Onderwijs van het departement voor O., K. en W., die dit voorstel heeft bestu deerd. Een progressieve heffing van de collegegelden wijst de commissie eveneens af. Dit zou o.m. een verhoging van collegegelden voor de grote midden groep der inkomens betekenen. De commissie stelt ten slotte al leen voor het aantal jaren, waar over collegegeld moet worden be taald voor de studie in het Neder lands en het Nederlands-Indoneisisch recht, te verhogen van drie tot vier. Sinds het begin der 19 eeuw is de aardappel een der meest geteelde gewassen in ons land en uit de sta tistieken Wijkt, dat de bebouwde oppervlakte vergeleken met vóór de oorlog weer sterk is toegenomen: 1939 Eet-aard. op klei 53.000 "ÏÏa Eet-aard. zand-veen 43.000 ha Fabrieksaard. 29.000 ha In het geheel 1946 Eet-aard. op klei er tot nu toe niet meer dan 115.000 Eet-aard. zand-even De voorzitter van de Acht Octo- bervereniging, bij het uitspreken van zjjn herdenkingsrede voor het Vic toriebeeld. •schillende dingen voor op Leiden. Zo zijn b.v. vele straten rijk versierd met bloemen, schilden en lampjes, ter wijl ook de turndemonstratei in de ochtend, door de gezamenlijke Alk maarse turnver., een programma punt is dat veel kijkers trekt. Misschien is in de toekomst in Lei den ook zoiets te bereiken, b.v. op de Oude Beestenrharkt Alles bij elkaar heeft Alkmaar weer feest gevierd, op een wijze die hechten aan deze traditie, doet de de traditie hoog houdt. Want zich Alkmaarder zeker zo sterk als de Leidenaar! worden geleverd, daar de toewijzing van het papier geleidelijk, maar langzaam verloopt. Deze dagen zul len weer 50.000 exemplaren gereed komen en begin November zullen de resterende 35.000 naar de aanvragers worden verzonden. Op de scholen, waar men verlegen zit om katechis- rnussen, zal men zich voorlopig zo veel mogelijk moeten behelpen. „Tüd" VEEL VRAAG NAAR NEDERL. BLOEMBOLLEN IN AMERIKA. Volgens de heer G. Springer, vice- voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Bloembollen exporteurs, bereikt de invoer van Nederlandse bloembollen in de Verenigde Staten thans zijn hoogtepunt. De totale op brengst zal waarschijnlijk 6 a 7 mil- lioen dollars bedragen. Het stoom schip „Veendam" van de Holland- Amerika-lijn, dat dezer dagen in New York aankwam, vervoerde on der meer 3000 kisten Nederlandse bloembollen. Er bestaat in de Ver. Staten een levendige vraag haar Ne- Fabrieksaard.. In het geheel 1947 Eet-aard. op kiel Eet-aard. zand-veen Fabrieksaard. e In het geheel 69.000 ha 72.000 ha 48.000 ha 77.000 ha 71.000 ha 54.000 ha 202.000 ha De cijfers van dit jaar zijn nog niet bekend, maar men kan veilig aanne men, dat er dit jaar nog heel wat meer aardappelen zijn verbouwd dan vorig jaar. De teelt is trouwens door de regering sterk aangemoedigd. Uit de cijfers zien wij, dat de aardappe1 teelt vooral in de zandstre ken sterk is uitgebreid. De vrij goe de prijzen van het vorig jaar lokten dit voorjaar velen aan en zo zien wij dat op de kleine en gemengde zandbedrijven heel wat meer aard appeltjes zijn gepoot. Bovendien is op de klei de pootgoedteelt in de laatste jaren sterk uitgebreid en ook wel winstgevend geweest, zodat de grootste aanwas van het zand is ge komen. Het was vorig jaar geen zeldzaam heid, wanneer op het zand de aard- Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 27. „Dat weet ik" zegt Hendrik nog steeds droevig, „maar wat heb ik daaraan. Ik bèn alleen en ik blijf alleen, want niemand komt hierheen om te feliciteren, dat is veel te ge vaarlijk met die rovers en zo... En als je hier een paar mensen tovert vind ik er toen niets aan, want die zijn toch niet echt.snufsnuf". Bimmelbam knikt somber, maar dan klaait zijn gezicht weer op. „Ik weet nog wat!'' zegt hij. „Alles wat we zeggen kemt in de krant, als we nou es vroegen of de Kinderen die onze avonturen lezen allemaal een briefje sturen? Dan zou je toch niet 'meer het gevoel hebben dat niemand aan je denkt!'-' Onze Hendrik straalt van genoe gen. „Nauurlijk!" roept hij verheugd en hij gooit van blijdschap zijn lan taarn een heel eind in de hoogte. „Natuurlijk! Laten we het nu meteen maar vragen." Hij klimt op een grote steen en roept zo hard hij kan: „Beste kinder; Willen jullie een ouwe zeeman die door de omstan digheden gedoemd is zijn leven als landkakkalobbes te slijten niet vergeten? Wil1 en jullie met alle maal een briefje of een briefkaart sturen? Op mijn woord als Eend van Eer! Als jullie op de envelop of op de kaart schrijven: Aan Hendrik de Zeevaarder in de Herberg In 't Roo- de Hooft p.a. Redactie Leidse Cou rant, Papengracht 32, Leiden komt het altijd terecht. De meneer van de krant doet dan alle briefjes in een zak en stuurt ze naar mij. Doen jullie het?" Hendrik de Zeevaarder houdt a's een echte eend zijn hoofd scheef en luistert ingespannen, maar hij hoort niets natuurlijk. „Zie je we,1!" mop pert hij ontmoedigd, „Niemand ant woordt...." Maar wij weten wel be ter! afpelen (vooral de Noordelingen was gevraagd) op het ?and werden weg gehaald voor 10 ct per kg bij niet te krappe sortering en men kon daar goed mee uit komen. Voor degenen, die voor dit jaar op eenzelfde ver dienste hadden gerekend (en die deze ook nodig hadden), zijn de laatste we ken wel uitermate teleurstellend. Reeds in Augustus liepen de prijzen snel terug en terwijl wij schrijven schommelt de prijs voor zeer goede eetaardappelen (thuisbezorgd) tussen vier en zes cent per kg. Op die wijze krijgt men nog niet eens terug, wat men er aan pootgoed, pacht, be mesting en arbeid heeft ingestoken! Ooizaken, fouten en middelen De oorzaak van het prijsverval "ligt met onmiddeiijk in de sterke uit breiding dei teelt. Gezien onze 'be- vo'kingsaanwas is 't noodzakelijk, dat de telt zien blijft uitbreiden, omdat de aardappel in tegenstelling met broodgraan, nu eenmaal iets is. wat wij nooit nebben ingevoerd. Het ho ge watergehalte (75%) zou die in voer trouwens zeer duur maker. Hc-t zijn de storingen in de afzet, die ons thans oe aas omdoen. Met bitterheid denken de teiers aan de officiële aanmoedigingen en, aan de „gerustste'lende" mededeling van de Stichting voor de Landbouw, eind Augustus gedaan, dat „er geen reden hoeft te bestaan tot ongerust heid inzake de prijsvorming van eet aardappelen". De harde practijk toont nu wel aan, dat marktverordening nog een toekomstbeeld is. Ieder, die de practijk kent, had de overvloed aan kunnen zien komen. Waarom dan niet een dusdanige hoeveelheid uit de markt nemen, dat de prijs in stand blijft? Zeker, als veevoeder heb ben aardappelen meer waarde dan 4 cent per kg, maar de practijk toont, dat lang niet ieder daarvan is door drongen. De aanschaf van aardappel stomers wordt gesteund, maar op het ogenblik hebben wij daar weinig aan. Bijgevolg zullen ve'en moeten gaan inkuilen in afwachting van prijsher stel (het beste wat men doen kan) doch met de gevaren van de winter- verliezen in de hoop. En bovendien moet men maar zolang op het geld wachten. Kernpunt van het hele vraagstuk is natuurlijk, dat onze_ boeren, in te genstelling met de tuinders en hun veilingen, hun voortbrengselen niet over één punt afzetten en daarom geen fondsen voor prijsbehoud kun nen vormen. Was er coöperatieve afzet in het groot, dan zou men voor gezamenhjke rekening de bovenge noemde maatregelen kunen nemen, vooral het uit de markt nemen der thans als overschot aanwezige aard appelen, waarmee men dan na ver loop van tijd nog verschilende din gen zou kunnen doen: als eetaard appelen verkopen of uitvoeren, of bestemmen voor veevoeder tegen re delijke prijs. Dat het die richting uitmoet, d.w.z. dat wij de afzet on zer producten zelf in handen zullen moeten nemen, is buiten twijfel. Want wanneer wij nu reeds het slachtoffer van prijsschommelingen worden, hoe zal het dan over enkele jaren gaan, wanneer de wereldmarkt goed voorzien is en het spel van vraag en aanbod de prijs beheerst? BINNENLAND. Benoemd zijn tot notaris te Am sterdam W. L. Leclercq, cand. te Am sterdam (vac. R. A. J. W. Gefken); O. W. Broersma, cand. te Amsterdam (vac. mej. C. H. A. Bletz), en P. N. Pikaar, cand. te Amsterdam (vac. J. Th. A. Hermans). Een 33-jarige rijwielhersteller te Amsterdam week op zijn fiets voor een onverwacht overstekende voetganger uit en kwam daardoor te recht onder een auto. Hij is kort daarna aan de bekomen verwondin gen overleden. Te Nieuwe Pekela is een vrouw door een vrachtauto aangereden, ter wijl zij aan de kant van de weg stond en kort daarna aan de gevolgen over leden. Te Amsterdam is een 4-jarig jongetje door een auto overreden. Het kind werd dodelijk gewond. Te Amsterdam is een 44-jarige vrouw in de Transvaalstraat geval len, doordat de arm van een droog- rek, waaraan zij zich bij het over stappen van de ene naar de andere waranda vasthield, brak. Ze was op slag dood. De 76-jarige weduwe S. te Grijpskerk ig, doordat de palen waar de z.g. bedlrggers van haar bedstee op rusten, waren gebroken, met bed stede en al in de daaronder liggende kelder gezakt en gestikt. Tijdens de zitting van de Rot terdamse politierechter zakte plotse ling de negen en zestigjarige G. J. H. "van B-, die als getuige a décharge optrad, bewusteloos in elkaar. Hij bleek aan hartverlamming te zijn overleden. Prinses Beatrix heeft een kus sen cadeau gekregen, waarop de sta tiefoto van Koningin Juliana en Prins Bernard met gekleude lapjes nagebootst is. Een Scheveningse da me heeft het ontworpen en gemaakt. BUITENLAND. In een tropische storm is bij kaap San Lucas, ten Zuiden van San Diego (Californië) een motorschip met 14" personen aan boord vergaan. De opvarenden wilden een bezoek brengen aan de Cocos-eilanden om een verborgen zeeroversschat op te sporen. Het aantal gedetineerden in Bel gië bedraagt volgens het ministerie van justitie 59.680 personen, waar van meer dan 50.000 politieke delin quenten. Een Mosquito van de R.A.F. is in de Noordzee gestort. De beide in zittenden konden niet gered worden. Te Florida hebben 44 walvissen zelfmoord gepleegd, door zich op het strand te werpen, waar zij spoedig stierven. Als men probeerde de bees ten weer in zee te trekekn, zwommen zij onmiddellijk weer naar de kust. Volgens deskundigen is zulk een ver schijnsel meer voorgekomen. Een Oostenrijkse koorddanser heeft 24 uur lang op een koord staan te dansen te Garmisch Partenkirchen. Hij wilde beroemd worden, zei hij, er. naar het buitenland gaan. r- U dacht, dat Columbus Amerika ontdekt had? De Russen, die de laat ste tijd proberen om iedere uitvin ding op hun naam te zetten, bewe ren thans, dat Amerika ontdekt is door Russische zeevaarders via de Stille Oceaan. Misschien is het ei van Columbus wel van Stalin? VOORUITGANG VAN HET KATHOLICISME IN TOKIO. Agencia Fides bericht, dat het aan tal katholieken in de Japanse hoofd stad thans 10.710 bedraagt, een stij ging van 19 pet. vergeleken bij 1947. Dit jaar bekeerden zich 389 protes tanten tot het katholicisme; vorig jaar slechts 18. Bovendien zijn er 3480 catechumenen, tegen 2222 in '47. Onder leiding van de Aartsbis schop, Mgr. Doi, worden alle paro chies in Tokio gereorganiseerd. Alle hebben thans hun eigen vaste of noodkerk. DE VERHOUDING TUSSEN DE GELOOFSBELIJDENISSEN IN HONGARIJE. De laatste Hongaarse statistieken geven de volgende percentages be treffende de geloofsbelijdenissen in dit land:' katholieken 70 pet., Calvi nisten 21 pet., Lutheranen 5 pet., Is raëlieten 2.5 pet. Deze statistiek wijst uit, dat er een langzame verschui ving in de verhouding tussen katho lieken en protestanten ten gunste van de eersten bestaat. Dit wordt verklaard door een hoger geboorte cijfer bij de katholieken en vervol gens door de katholiek gedoopte kin deren, voortgekomen uit gemengde huwelijken. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 23) „Nee," gaf Virginia lichtelijk ver-» wonderd ten antwoord. „Bent u daar zeker van?" „Ja, positief." „Heeft u zelf een revolver?" „Nee." yHeeft u er ook nooit een gehad?" „Nee." „Bent u daar zeker van „Ja. Natuurlijk." Wel een ahlve minuut bleef hij haar strak aankijken. En Virginia keek, verbaasd en geërgerd door die ongemotiveerde verandering van toon, even strak terug. Dan lieten zijn ogen haar los. Hij kaa'de verlicht adem. „Zonderling!' zei hij. „Hoe ver- tlaart u dit dan?" Hij hield haar de revolver voor. ffet was een klein, sierlijk wapen, een stuk speelgoed, meer niet, ook al was in dat stuk speelgoed een me chanisme verborgen dat dodelijk werk verrichten kon. Dwars over de greep, was de naam Virginia gegra veerd. „Nee! Onmogelijk!" riep Virginia uit. Haar verwondering was zo echt, dat Anthony haar wel geloven moest. „Ga eens rustig zitten," zei hij ernstig. „Er zit hier meer achter, dan ik op het eerste gezicht dacht. Om te beginnen: van welke ste1 ling gaan wij uit? Volgens mij zijn er maar twee mogelijkheden. De echte Virgi nia, de schrijfster van de brieven, is om de een of andere reden plotse- ling ten tonele verschenen. Ze heeft de man la'fep nagaan of ze is hem zelf gevolgd, en toen heeft ze hem neergeschoten, ce revolver laten vallen, de brieven van zijn zak naar de hare laten verhuizen en is verdwenen: Dat is niet moge1 ijk, hm?" „Nee," zei Virginia twijfelend. „De tweede mogelijkheid is veel interessanter. De man of vrouw die Giuseppe zou doodschieten, wou u compromitteren... dat zou trouwens wel het hoofddoel geweest zijn, Want dat doodschieten kon overal gebeu ren en ze hebben zich de nodige moeite gegeven, om hem hier te krijgen en, wie het ook geweest is of geweest zijn, zij wisten alles van u, van uw huis in Datchet, van uw gewoonten, en dat u vanmiddag in Ranelagh was. Het is een rare vraag, maar heeft u misschien vijan den mrs Revel?" „Nee, natuurlijk niet... dat soort vijanden tenminste niet." „De quaestie is nu," ging Anthony voort, „wat zullen we doen? We kun nen op twee manieren handelen: 1. De politie opbellen, de hele historie vertellen en op uw vlekkeloos verle den en uw huidige positie vertrou wen; 2. ik kan een poging doen om het lichaam spoorloos te laten ver dwijnen. Ik voor mij prefereer na tuurlijk nummer twee. Het is van mijn prilste jeugd af een soort van ideaal voor me geweest, om eens te zien of ik een misdaad niet met de nodige slimheid zou kunnen weg mof felen, maar ik heb nooit over een zekere jonge jufferachtige aversie te gen bloedvergieten kunnen heen komen... Tja, nummer één is eigen- 1ijk wel het veiligste. En dan heb je natuurlijk ook nog nummer één met variaties. De politie opbellen, eet., maar de revolver en de brieven ver zwijgen, dat wil zeggen; als hj|" ze nog bij zich heeft." Hij boog zich over de vermoorde man heen en fouilleerde zijn zakken. „Schoon uitgeschud," kondigde hij aan. „Heeft niets niemendal meer in z'n zak... Hm, dat wordt een verve lende geschiedenis met die brieven. Halt, wat hebben we daar! Een gat in de voering, iets in vastgehaakt en ruw eruit getrokken, en daar hebben we een stukje papier." Hu haalde een stukje papier te voorschijn en ging ermee naar het licht. Virginia kwam naast hem staan „Jammer, dat we het niet in z'n gehee! hebben," mompelde hij. „De Schoorstenen" 11.45. Donderdag... Dat lijkt wel een afspraakje." „De Schoorstenen!" riep Virginia uit. „Wat merkwaardig!" „Waarom merkwaardig. Te chic voor een man van dit kaliber?" „Nee, ik ga vanavond ook naar de „Schoorstenen". Tenminste, dat was ik van plan." Anthony keerde zich met een ruk naar haar toe. „Wat zegt u daar! Herhaal het!" „Ik was van plan vanavond naar de „Schoorstenen" te gaan," her haalde Virginia. Anthony staarde haar aan. „Het begint te dagenofschoon, ik kan natuurlijk glacl er naast zijn, maar de mogelijkheid bestaat. Kan het zijn dat iemand u ten koste van alles wilde verhinderen om naar de „Schoorstenen" te gaan?" „Mijn achterneef George Lomax," zei Virginia met een glimlach, „maar die komt niet in aanmerking... stel je voor, George een moord doen!" Anthony lachte niet. Diep in ge dachten stond hij voor zich uit te kij ken. „Als we de politie opbellen, is de kans om vanavondof zelfs mor gen naar „De Schoorstenen" te gaan verkeken, absoluut verkeken. En ik wil vanavond zo graag er naar toe. Al was het alleen maar om een streep door de rekening van onze onbekende vrienden te halen... Daar gaan we dan! Mrs. Rev©1, wilt u zich in deze zaak aan mij toevertrouwen?' „O, dan wordt het dus plan num mer twee!" „Ja, het wordt plan nummer twee. En om te beginnen moet die kame nier van u weggewerkt worden. Ziet u daar kans toe?" „O, gemakkelijk!" Virginia ging de hall in en riep onder aan de trap: „Elise!.Elise!" „Madame?" Vlugge voetstappen kwamen de trap af. Anthony hoorde de twee vrouwen even samen spreken, luid op, gewoon of er niets bijzonders aan de hand was; dan werd de voor deur oneneedaan en even daarna in het slot getrokken. Meteen kwam Virginia weer de bibliotheek in. „Ziezo, die is verdwenen. Ik heb haar weggestuurd om een speciaal soort parfum te kopen, ik heb ge zegd, dat de winkel tot acht uur open ïvas, wat natuurlijk niet het geval is Ze gaat dan meteen door. met de volgende trein, ze komt niet meer hier terug." „Puik," zei Anthony goedkeurend. „Dan kunnen we nu meteen onze taak beginnen. Het is wel een aftandse methode, maar we zullen het toch maar met een koffer doen. Heeft u een grote koffer?" „O, ja. Gaat u maar even mee naar het sous-terrain, dan kunt u zelf kiezen." In het sousijterrain stond een hele sortering koffers. Anthony zocht een stevig niet al te groot exemplaar uit. „Verder kan ik het alleen wel af," zei hij.. „Gaat u nu vast'naar boven om u aan te kleden." Virginia deed, wat hij haar zei. Ze hing haar tennis-uitrusting weg, trok een bruingrijs complet aan, zette een snoezig hoedje op en ging naar beneden. Onder aan de trap stond Anthony, met een keurig dicht- gegespten koffer naast zich op haar te wachten. (Wordt vorvolo'dV

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6