Mensen in hun AKKERTJES J< Ahasverus dreigt van stokje te gaan zijn Toeslagen en kinderbijslag volgens de invaliditeitswet Overat Pijn? "V Jlussen biefstuk en leverworst ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 Ufi LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE PARABEL VAN HET INTERNATIONALE HOTEL OP ONS VOORSTEL, na het bezoek aan de nationale clubs, ook eens in de hoogste verdiepingen te gaan rondneuzen, ging Ahasverus graag en gretig in. Iedere natie heeft, be halve over de algemene, de beschik king over een serie particuliere één- persoons-.iften, welke vrij nauw zijn, maar met een beetje passen en meten persten we er ons beiden in en zeulden vederzacht opwaarts. Het was Ahasverus aan te zien, dat hij zich van deze hoogste verdiepingen meer had voorgesteld. Het was er een kale boel. In onderscheid van de andere etages, waar bij de een meer bij de ander minder, een vrij grote luxe heerst, waar iedereen een ge zellig leventje leidt in de eigen fa- mi'iekring, was in de hogere regio nen armoede troef, zelfverloochening en stipte gehoorzaamheid wet, ter wijl mannen en vrouwen volkomen van elkaar gescheiden waren. De be woners en bewoonsters van deze ver dieping droegen over hun witte doopslileed mantels in «illerlei snit en kleur. Ahasverus keek ons vragend aan. ,Hier ,vlak onder het dak-terras, dat in de hemel reikt, wonen zij, die vrijwillig afstand deden van zichzelf, om de Heer in zijn armoede, ze'fver- loochening en maagdelijkheid na te volgen. De Heer des huizes heeft nie mand daartpe verplicht, maar heeft een dergelijke levenshouding gepre zen en aanbevolen in de evangelische raadgevingen. „Maar wat mankeert u? Ge snakt naar adem!" Ahasverus dreigde van zijn STOKJE TE VGAAN en leunde tegen de muur. „Ge moet diep ademhalen. De lucht is op zo grote hoogte ijl. Dit klimaat is alleen te dragen door ervaren al pinisten, wier vreugde het is te 1e- ven in het hooggebergte. Jan en alle man deugt daar niet voor. Maar voor wie het aandurft: de lucht is hier zger zuiver en bacterie-vrij en de zonne straling bizonder "heilzaam. Zal ik u het dakterras tonen?" Ahasverus bedankte hijgend. De lift zakte naar lager oorden. ^Indien ge op het dakterras waart geweest, zoudt ge nu niet in deze lift zitten!" merken wij schamper op, te wijl de ronde raampjes der ver diepingen bij het neerdalen omhoog- glipten. „Het dakterras is zo hoog, dat men er een twee drie in de he mel stapt en nooit meer terugkeert. Men kan dit hotel op twee manieren verlaten: óf via het dakterras óf via de hoofdpoort aan de brede autoweg. Het dakterras is de meer gebruikelij ke wijze „Niettemin zagen we hele drom men zich naar de autoweg spoeden" herinnerde zich Ahasverus „Wat dreef hen weg?" „De Heer des huizes duldt niet dat in zijn hotel dingen gebeuren, die geen pas geven. De maagdelijkheid wordt hoog geprezen, de huwelijks liefde eveneens. Iedereen is vrij naar lust en aanleg de weg te kie zen, welke hem het beste ligt. Een maal de keus gedaan, dient hij de plichten van die levensstaat te ver vullen, de lusten en de lasten beide, volgens de richtlijnen der natuur. Wie, na ernstig vermaand te zijn, blijft doorgaan tegen de natuur in te leven, bezoedelt zijn bruiloftskleed en maakt het genezingsproces on mogelijk. Gij, die zoveel eeuwen er varing hebt, weet zelf, dat vele over beschaafde en van ovérrijipheid beurse volkeren aan die kwaal te gronde zijn gegaan." „Ik zou zo u bij name kunnen noe men." „Echter zijn er ook andere rede nen, o.a. gebrek aan geloof, gebrek aan nederigheid, die tot het verlaten van de Steenrots aanleiding geven, maar de eerstgenoemde is tegenwoor dig de meest doorslag-gevende." „Kan de directie met die bepaling niet de hand lichten: Het moet voor haar niet aangenaam zyn. dat zove- len hun kamer opzeggen!" zei Ahasverus listig. „Op de eerste plaats wil de direc tie dat niet, op de tweede plaats kan zij dat niet, nademaal zij in deze, en alle andere zaken, gebonden is aan de richtlijnen, door de. Heer des huizes gegeven. Zij zou liever het gehele hotel failliet zien gaan," dan aan haar Heer en Meester in ook maar het geringste opzicht te mis hagen." ,.Dat is sterk!" riep Ahasverus uit. „Daarin is zij zeer sterk, zo sterk als een Steenrots. Maar kom ge noeg hierover. Ik zal u nu brengen in de geheime prachtzalen van deze stichting. Het heeft me wel enige moeite gekost, doch met het oog op uw eerbiedwaardige leeftijd is u toe stemming verleend de zalen der in gewijden te betreden. De directie, in principiële zaken onwrikbaar, toont zich in bijkomstigheden tame lijk soepel." „Karakter gepaard met tact, kan men aan uw instelling niet «ontzeg gen", prees de wandelaar. TEVOREN HADDEN WIJ met eni- ge in vlam-rode gewaden ge klede leden van het dagelijks bestuur der Stichting overleg gep'eegd, die, overwegend dat een toevallige be zoeker de geheimen toch niet zou doorgronden, geen bezwaar maakten. Hun zienswijze bleek de juiste. Telkens vingen wij uit de mond van Ahasverus het gemompel op: „het zal wel zo zijn, maar snappen doe ik het niet." Vanuit de glas-overkoe pelde ontmoetingshal schreden we over de geluid-dempende vloeren van de Ga'erijen der Bezinning en Overweging waar de anders zo vro lijke gasten in volkomen stilte, met de handen in de wijde mouwen hun ner bruiloftskleren gestoken, de eeuwige waarheden drentelend over peinsden. Ronde boogramen open den op rustige binnenplaatsen, waar een fonteintje babbelde in het groen. „Wat is dat?" fluisterde Ahas verus nieuwsgierig, toen wij ons voor een van de ramen plaatsten. Deze hof was omgord met slingers van witte en rode rozen, welke door de gasten een voor een werden geplukt en in een korfje gelegd. „Dit is de mystieke rozentuin, met op de achtergrond de Ivoren Toren. Deze rozen bloeien winter en zomer door." F\E ROZENHOF DWARS-OVER- STEKEND kwamen wij in wat de zaal van het Protectoraat" wordt genoemd, geheel wit-satijn behan gen; in het midden, tussen licht en b oemen, een marmeren standbeeld van een oud man met een schootsvel „Dat is Joseph van Nazareth!" riep Ahasverus herkennend uit: „En nu de Protector of Beschermheer van dit gebouw! Omdat hij timmerman was?" „Aan Joseph v/erd, toen de Heer des huizes nog klein en hulpbehoe vend was de besche.ming van het Kind en van zijn Moeder toever trouwd. Ge zult van de inrichting en van het leven in dit gebouw, niet veel begrijpen, indien ge geen reke ning houdt met het feit, dat de Heer des Huizes, ofschoon gestorven, tot het einde der tijden niet slechts in dat gebouw aanwezig is en ^oor zijn H. Geest bestuurt, maar dat op ge heimzinnige wijze dit Huis de Heer zelve is. De bewoners zijn te be schouwen als ranken van zijn eeu- wigbloeiende en vruchtdragende wijnstok of als ge een andere ver gelijking wilt als de ledematen van één Lichaam, waarvan Hij e het hoofd is. Het is dus van dieper "betekenis, dat Joseph, die beschermheer van de Heer was, ook tot beschermheer van het Huis is aangesteld." I TIT DE ZAAL VAN HET PRO- U TECTORAAT TREDEND, lag voor ons een galerij, zó lang en ge rekt, dat de muren aan het uiteinde tot elkaar liepen als twee spoor-rails. Deze galerij ontving haar licht van boven. De wanden aan weerszijden waren uitgehold door kleine nissen en in ieder van die nissen stond een urntje Van dóórschijnend albast. Ging men de urntjes teilen, (maar niemand die zich ooit de moeite ge troostte), dan kwam men gemakke lijk in de tienduizenden. Iedere urn was omkranst met levende bloemen en in iedere nis f'onkerde een olie lampje maar'in sommige nissen gin gen de urnen schuil onder een bloe- men-lawine en waven ze omgeven van vele lichtjes. Een welriekende reuk als zomers de linde-bloesem verspreidt, vervulde de galerij. Behaaglijk snoof Ahasverus de lucht in. m „Het is de geur der heiligheid, die ge inademt" legden we uit. „Gij bevindt u in de Galerij der Ambassades en Gezantschappen, van de officieel erkende voorsprekers enj voorspreeksters bij het Hemels Hof.; Gij ziet, dat zij over verzoeken tot bemiddeling niet te klagen hebben. 1 Aan de andere zijde van het ge bouw loopt over de volle lengte een soortgelijke galerij, welke echter die _,der Hulpbehoevende Zielen" wordt genoemd. Er is daar geen bloe- men-pracht en bloemengeur; er branden slechts honderdduizenden lampjes. Tot eer van de bewoners van ons huis moet worden gezegd, dat zij, gaarne de voorspraak inroe pend der gezanten op hun beurt die rol met ijver vervullen voor de Hulp behoevende Zielen." „Er is dus een algemene zorg en hulpverlening? „De bewoners van de Steenrots, of ze er nog wonen of reeds overleden zijn, laten elkander nooit in de steek. Zij vormen één grote broeder- schap, welke beschikt over een Schatkist die nooit uitgeput raakr. Maar kijk, we zijn juist bij de Schatkamer aangeland." •AGENWIJD GEOPENDE PRON- W' toegang tot een cirkelvormige ruimte, die geheel duister zou zijn, indien niet door een ronde opening in het gewelf een straal van goud neder- schoot, welke terecht kwam in een wijde, veelkleurig-marmeren ver gaarbak of kom. In de bolling van deze marmeren kom waren kleine spongaten gedreven, waaruit het goud lichtend te voorschijn spoot. Velen waren gebukt bezig zich dat goud toe te eigenen. Mag dat?" vroeg Ahasverus begerig. „Er komt nooit geen eind aan ie toevloed. Wie dus putten wil. putt4. Het is de Heer des huizes, die de oneindig grote schat zijner verdien sten voor de huisbewoners ter be schikking stelt. Het onmetelijk fonds, door Hem gesticht, wordt ech ter nog dagelijks vermeerderd door de verdiensten der huisgenoten. Sommigen van hen zijn als geeste lijke mil1 ionairs uit dit leven ge scheiden. We zijn nu in de buurt der z.g. Koninklijke Vertrekken. De wandeling is lang geweest. Misschien verkiest ge even te rusten?" „Gaarne" zei Ahasve-us .,Het is een heïe reis bij de Koninklijke Vertrekken te geraken." „Men kan ook regelrecht uit de Ont moetingshal in de staatsie-vertrek ken komen, zonder aangediend te zijn. Het leek ons voor u echter in teressant een omweg te maken, op dat ge van het gehele gebouw een indruk zou krijgen". Raakt er nooit iemand in dit la byrinth verloren?" „Nooit. Alle galerijen lopen als stralen van een ster op het centrum uit." v. P. TWEEJARIG KIND OVERLEDEN DOOR VERGIFTIGING. Donderdagnacht traden in het ge zin van een drogist aan de Heilige- weg te Amsterdam plotseling hevige vergiftigingsverschijnselen op. Een dokter liet het hele gezin, bestaande uit man, vrouw, een kind van twee jaar en een zuigeling, onmiddellijk naar het Wilhelminagasthuis over brengen. Het oudste kind stierf na enige uren. Het onderzoek naar de aard der vergiftiging is nog niet beëindigd. Men vermoedt met paratyphus te doen te hebben. De besmetting is waarschijnlijk veroorzaakt door het eten van geinfecteerde croquetten. „Parool". SPROOKJE IN DE TUIN De 4- jarige Janice Palmer te Southampton heeft een sprookje in eigen tuin: haar vader bouwde voor haar een miniatuur dorp, bestaande uit 85 huizen, een bioscoop en een gemeen tehuis, terwijl een kasteel in de maak is. Janice, knielend, laat een vrien dinnetje haar sprookjesdorp zien. WIE DE AANVRAGEN MOETEN INDIENEN. Regelingen Rijksverzekeringsbank. Het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank deelt mede, dat de toesla gen, welke zijn verleend op de wezen renten krachtens de invaliditeitswet en op de invaliditeits- en weduwen- renten krachtens' deze wet van rente trekkers, die in October 1948 de 65- jarige leeftijd nog niet zullen hebben bereikt, met ingang van 1 October 1948 worden vervangen door de toe slagen en kinderbijslagen, bedoeld in dé nieuwe wetten. De Rijksverzekeringsbank staat thans voor de taak om van alle rente trekkers na te gaan of zij recht heb ben op verhoging van het uit te be talen bedrag. Brieven, waarin wordt aangedrongen op afdoening van be paalde gevallen, hebben geen nut en worden onbeantwoord gelaten, om dat het voeren van qorrespondentie over dergelijke gevallen de gang van zaken zou vertragen. Een uitzondering moet worden ge maakt voor de volgende groepen: a. De invaliditeits- en ouderdoms rentetrekkers krachtens de invalidi teitswet, die in hun gezin kinderen hebben in de leeftijd van 16 tot en met 20 jaar, die nog het dagonderwijs volgen aan een inrichting voor alge meen vormend of vakonderwijs; b. De vertegenwoordigers van zul ke kinderen, als die alleen op grond van hun leeftijd geen wezenrente krachtens de invaliditeitswet en/of een der ongevallenwetten (meer) handel gisteren weliswaar wederom hebben; van bescheiden omvang, doch voor c. De vertegenwoordigers' van kin- zover kon worden beoordeeld, ging deren, die voor hun wezenrente er *och meer om dan de beide laat- krachtens de invaliditeitswet een af-lste dagen het geval was. Daarbij was koopsom hebben gekregen, zowel als de stemming goed prijshoudend en de Indische fondsen waren zelfs ta melijk vast gestemd. De Amerikaan se markt was stil. In enkele gevallen waren de koersen een fractie beter, in navolging van Wallstreet. De be- Biino nie, instaat om iets te doen I Klaag nieL |»n" ^erd*™n maar neem n paar „AKKERTJES dan bent U i973/4 97 13/16. Indonesische fond- dat nare, pijnlijke en matte gevoel gauw ver- |Len iagen over het algemeen goed in geten. Alleen echt met't bekende AKKER-merk. jïïde markt. De aandelen van enige handelsvennootschapepn waren we derom iets hoger. Indische tramwe gen paren prijhoudend, maar bijna ongewijzigd. deze kinderen jonger dan 15 jaar zijn, als wanneer ze 16 tot en met 20 jaar zijn en nog dagonderwijs als bo vengenoemd 'volgen; d. De ouderdoms- en invaliditeits- rentetrekkers krachtens de invalidi teitswet, die op 1 October 1948 65 jaar of ouder waren en in hun gezin kinderen hebben, jonger dan 16 jaar: e. De weduwen, die in de maand October 1948 de 65-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt en die in het ge not zijn van een weduwenrente krachtens de invaliditeitswet, indien zij kinderen, jonger dan 16 jaar, dan wel schoolgaande kinderen, ouder dan 15 jaar in haar gezin hebben, ten zij deze kinderen in het genot zijn van een wezenrente. De belanghebbenden, bedoeld in de punten A, tot en met D, dienen bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam een aanvraag op kinderbijslag te dienen onder vermelding van de volledige naam en geboortedatum van de betreffende kinderen. Wij merken hierbij op, dat de uitbetaling van kinderbijslag voor kinderen van 16 tot en met 20 jaar zal geschieden, na het verstrijken van een kalenderkwartaal óver de dan afgelopen drie maanden en wel voor elk kind apart. De we duwen, bedoeld in punt e, kunnen voor zichzelf een gezinstoeslag aan vragen bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. BEURSOVERZICHT. Ter beurze van Amsterdam was de Bil, „HIER HEB JE M'N TWEE BONNETJES, slager. Geef me mijn rantsoen van twee weken". „Alles ineens, meneer?" De slager is het niet meer gewend, dat hij eens een behoorlijk stuk vlees kan afsnijden. Alle maal onsjes en halve onsjes tegenwoordig. „Je verdient er het zout niet mee in de pap!" Hij wet z'n mes op het staal met zulke ener gieke halen, dat ik bang ben, dat hij wraak zuchtige gedachten koestert aan het adres van hen, die verantwoordelijk zijn voor deze onmo gelijke vleespositie. „Ook boos op minister Mansholt?" vraag ik. „Och, 't is niet de schuld van de regering en ook niet de schuld va- de boeren. Misschien hadden ze de verplichte veelevering niet zo gauw moeten afschaffen, maar zoveel gras in de wei hebben ze ook niet zien aankomen. En je kan het de boeren evenmin kwalijk nemen, als ze hun beesten nog wat laten groeien. Maar ja, wij zitten er tussen, want deze winst marge is niet berekend op een rantsoentje van 2 ons in de week." „Nog altijd vastgestelde prijzen?" „Ja, wat dacht u? Je krijgt je vlees afgepast toegewezen van de Plaatselijke Toewijzings commissie en de rekening vertelt je hoe duur het je komt. Je hebt maar te accepteren en het geld van te voren op de Ban".: te storten. Noch over de kwaliteit noch over de prijs heb je iets te vertellen. En het Prij zenbureau stelt de ver koopprijzen vast. Die prijzen laten je een zekere winstmarge, maar die marge is berekend op een wekelijks rantsoen van 3 ons. Krijgen we nu maar 2 ons. „Dan loopt je omzet met een derde terug." „Precies, meneer. En nu kunt u het zelf be kijken, dat een normaal slagersbedrijf tegen woordig met verlies moet werken. Er is thans menige slager, die moeite heeft, oip z'n ver plichte bankrekening op peil te houden." Hij had intussen mijn biefstukje afgesneden en klapte er lustig op los op het blok. ,,'t Ziet er nogal goed uit", zei ik om eens wat opbeurends te zeggen. „Ja, dat gaat best. Speciaal by gelegenheid van 3 October hebben alle Leidse slagers vlees gehad van de bekroonde beesten van de Vebo. Dat was prima kwaliteit. Maar ja, op een an dere keer moet je weer genoegen nemen met wat bevroren vlees. Dat hebben de mensen niet zo graag, en ze kijken er soms de slager op aan, maar wy hebben het ook niet voor het zeggen". „En de varkens, hoe staat het daar nu mee?" „Mondjes maat, meneer. De mensen willen allemaal graag varkensvlees, omdat het zo schaars is. En als ze eens een half varkentje zien hangen, begrijpen ze niet, waarom zij er niets van kunnen krijgen. Ze vergeten, dat wij het hoog nodig hebben oor de worst en zo." „Kunt u worst en vleeswaren dan niet beter van de Vleeswarenfabrieken betrekken?" „Waarom? Wat een fabriek kan maken, kan de slager ook maken. Vooral tegenwoordig met onze Slagers Vakschool. Een geschoolde slager maakt zeker net zo'n goed product als welke fa briek ook. En je hebt het voordeel, dat hét vers is." „Er gaan geruchten, dat het varkensvlees duurder zal worden". „Ja, maar veel duurder zal het niet worden. Dat zal geen rol spelen. Het vlees is trouwens over het algemeen te duur voor de mensen. Zo lang het op de bon blijft, neemt ieder zijn rant soen wel; maar als de distributie wordt opgehe ven, geloof ik, dat er in doorsnee niet veel meer gekocht zal worden dan ongeveer 3 ons in de week per man." „Toch wilt u de distributie graag afgeschaft zien, is 't niet?" „Jazeker. Dan krijg je tenminste weer een vrij bedrijf en kun je je roeren zoals je wilt. Geen rompslomp meer met bonnetjes, die op geplakt en ingeleverd moeten worden, geen C.C.D.-controle, geen afgepaste percentages Dan kun je je' klanten weer eens wat voorzet ten, zoals vroeger, een ruime keus van allerlei artikelen. Neen, vrijheid is blijheid. Maar van de andere kant zal de concurrentie natuurlijk een woordje gaan meespreken. Het zal best kun nen gebeuren, dat volkszaken bijv. die veel klanten hebben onder de kinderrijke gezinnen, hun omzet zullen zien inkrimpen, omdat het vlees voor die gezinnen te duur wordt. Dat ga je krijgen, als een artikel van de bon gaat; dan wordt er direct op bezuinigd." ,.U sprak daar van controle. Wordt er veel gecontroleerd? „Och, meneer, ik geloof niet, dat er één bran che is, waar zoveel gecontroleerd wordt als in het slagersbedryf. Je hebt de C.C.D.-controle op alles wat met de distributie samenhangt; je hebt de controle van de keurmeester, die op de naleving van de Vleeskeuringswet toezien; je hebt de controle van de ambtenaren van de Wa renwet; je'hebt de controle van de Arbeidsin spectie en wie weet wat nog meer. Je raakt de tel kwijt. Al die controle maakt je wel eens kriebelig, al moet ik toegeven, dat het optreden van de ambtenaren over 't alge meen behoorlijk is. Neen, daarover mag ik niet klagen." „Nou, over my hebt u ook niet te klagen. Ik geef m'n bonnen, probeer niet eens een verkeerd bonnetje in uw handen te. stoppen; ik geef bo ter bij de vis en neem het pakje zelf mee!" „Ja, als ze allemaal zo waren. Ik bestel graag aan huis, hoor. want ieder houdt z'n klanten graag vast. Maar aan huis bezorgen is niet voor delig voor ons. Je mag maar één dubbeltje reke nen per bestelling; daarmee maak je je kosten lang niet goed. En als de mensen zich nu maar eens konden aanwennen om geld en bonnen 'klaar te leggen, dan zou het nog gaan. Maar hoe gaat het dikwijls in de practijk? Ze moeten eerst uitzoeken, welke bonnen ze nodig hebben; dan kunnen ze geen schaartje vinden om ze af te knippen. Of ze houden hele disputen over de geldigheid van oude bonnen. Soms gaan er 10 minuten over heen voordat ze klaar zijn. Dat lijkt niet zoveel, maar als een knecht overal zo lang moet wachten, komt hij nooit klaar. Vooral niet, nu vandaag de dag de verkoop zich vrij wel uitsluitend concentreert op de Vrijdag en de Zaterdag. In het begin van de week heb je weinig te doen, maar op de laatste dagen van de week moet alles zo productief mogelijk ge maakt worden." „Slager, heb-ie benen", klonk opeens een stem aan de winkeldeur. „Nee, mevrouw, vandaag niet. Morgen mis schien." „Ook al zo'n puzzle, die benen. Velen willen graag wat beentjes hebben, voor de soep. Voor al als er zo weinig vlees is, hebben graag een soepje. Maar waar moeten we de benen vandaan halen? U moet ook niet vergeten, dat wij een zeker percentage weer moeten inleveren voor de lijm- fabricage. Ze weten precies hoeveel vlees je krijgt en dus ook hoeveel been daarin moet zit ten. En er wordt netjes gecontroleerd of je wel voldoende benen inlevert." Een nieuwe klant maakte een einde aan het gesprek. „Eén ons leverworst, zonder bon." „Gesneden of een stuk?" „Neen, geef maar plakjes. Dat deelt beter uit PERSSPIEGEL MAX VAN POLL f Het Katholiek Schoolblad schrijft in een „in memoriam" gewijd aan Max van Poll o.m.: „Als wij beweren, dat Max van Poll indertijd via" zijn dagblad „De Morgen" en zyn weekblad „De Nieu we Eeuw" de intellectuele mentor v. 't Kath. onderwijzerscorps was, met name in 't Zuiden, dan zal in deze bewering maar weinig overdrijving schuilen. Toen na de bittere teleurstellingen ons in de twintiger jaren bereid door de beruchte bezuinigingspolitiek, de stembus open ging, kwamen dan ook allereerst de onderwijzers in 't geweer om voor Max v. Poll een ze tel jn 's lands vergaderzaal te ver overen. In 1929 deed hij zijn intrede op het Binnenhof, waar hij wel verre van een der minsten onder de hon derd te zijn, zich een hervorragende positie verwierf. Ook hier stuwden zijn scherp intellect, zijn, zijn gerijp te bekwaamheid en politieke feeling hem als automatisch naar het voor ste gelid. Zijn politieke loopbaan wierd be sloten met de eervolle benoeming tot lid der Commissie-Generaal voor Indonesië ndat hij al jaren lang de Indische expert was geweest in de Kath. Kamerfractie. Wat hij in zijn hoge Indische func tie presteerde, zegt de „Nieuwsgier", het ochtendblad in Batavia: „Hij toonde in de talloze conferenties een helderheid van inzicht, die hem vol gens velen, in feite tot de belang rijkste figuur in de Commissie-Gene raal maakte. Een man even eerlijk als bekwaam." HERBEREKENING UITKERINGEN AAN GEDEMOBILISEERDE MILITAIREN. Militairen die hun dienst in Indo nesië hebebn verricht, gedemobili seerd zijn tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 en van oordeel zyn dat hun reeds genoten uitkeringen voor herberekening in aanmerking ko men, .kunnen hiertoe een verzoek schrift indienen bij het ministerie van oorlog, Mauritskade 19 in Den Haag, en wel vóór 1 November. Kor poraals en soldaten dienen voor te rugbetaling van eventueel ingehou* den loonbelasting een verzoek in te dienen bij de inspecteur der directe belastingen. TROEPENSCHIP „ZUIDERKRUIS" WEDEROM NAAR INDONESIc. Aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis" hebben zich gisteren 140(1 militairen ingescheept, o.w. een detachement van het reigment huza ren van Boreel, 200 mariniers, 150 leden van het K.N.I.L. en enige af lossingsdetachementen met bestem ming Batavia. De inscheping, die als altijd vlot verliep, werd opegluisterd terd door muziek van het trompet- terscorps. Aan boord bevindt zich geduren de deze reis een officier van de le- gervoorlichtingsdienst, die in het ka der van de R.A.O. (recreatie alge mene ontwikkeling) de militairen zal stimuleren tot het brengen van eigen cabaretprogramma's en ander amu sement. Op de terugreis van dit schip zal dezelfde officer de terugkerende mi- ltairen inlichten over de demobili satie. Men verwacht, dat gedurende deze reis het recreatieprogramma bijzon der goed zal verlopen, daar de hu zaren van Boreel hun eigen cabaret gezelschap hebben. KERSTPAKETTEN VOOR NEDERLANDERS OP ZEE. Pakjes voor Nederlanders, die Kerstmis op zee moeten vieren, kun nen te 's-Gravenhage worden be zorgd op Noordeinde 132, Nederland se Zeemanscentrale. Giften kunnen worden gestort op giro 144030 ten name van Nederland se Zeemanscentrale onder vermel ding K. O. Z. (Kerstfeest op zee). PRIJZEN VAN WOLLEN STOFFEN GAAN NIET OMHOOG. De aankondiging in enkele bladen, dat de prijzen vgn wollen stoffen met ongeveer zestig procent zullen stijgen, wordt van de zijde van het ministerie van economische zaken nadrukkelijk tegengesproken. Men voegt er aan toe, dat nog geen beslissing is genomen over het tijd stip, waarop de texti^distributie ge heel of gedeeltelijk zal worden opge heven. HYPOTHEKEN n voor alle nndere zaken op het gebied yan on- i roerende goederen v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 IJMUIDENSE SCHIPPER IN POLEN VEROORDEELD. In de loop van de vorige week liep een Poolse trawler de haven van Gdynia binnen. De zich aan boord bevindende Scheepshond was ziek. De schipper, een IJmuiednaar als nog vele dezer Poolse schepen voer de trawler onder goeddeels Neder landse bemannen verzorgde het dier en wilde bij het binnenvaren het vuil, dat de hond had gemaakt, opruimen. Hij gebruikte daarvoor het eerste stuk doek, dat in zijn be reik kwam. Dit bleek even later een Poolse vlag te zyn. Een Poolse me de opvarende zag dit, deed aangifte bij de politie te Gdynia met als ge volg, dat de Nederlandse schipper werd gearresteerd en tot veertien d>- gen gevangenisstraf veroordeeld.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5