Laat alle melk even doorkoken! Wat zat de {Benelux- inataed zipt? ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 VAN ONZE ADVERTEERDERS. HEROPENING MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF. Hedenmiddag vond de heropening plaats van Meerpoels's geheel geres taureerde Naaimachinebedrijf. ,,'t Was hard nodig", aldus ver meldde de annonce van gisteravond. Niemand beter dan de eigenaar zelf kon zulks weten, maar het resultaat van de restauratie kan ieder beoor delen en kunnen zeggen, dat deze restauratie volkomen geslaagd is. Het interieur ziet er thans welver zorgd uit. De aankleding, stoffering en verlichting geven thans 'n bijzon der cachet aan het geheel. De nieuw ste Amerikaanse, verlichtingslampen, de zg. spotlightlampen, voor de eta lage gebruikt, geven een goed resul taat en het interieur zelf is mede door de eenvoudige wandverlichting in huiskamersfeer gehouden. Daarach ter een wèlgevonden fraaie oplossing door een modern eiken deurbetimme ring met glas in lood en tenslotte 'n collectie naaimachines van de mo dernste uitvoering, waardoor de naai machine inderdaad als meubelstuk zijn intrede doet in de huiskamer. De machine zelf zijn van Tsjechisch fa brikaat en voorlopig zijn de „Lada" en de „Minerva" geëxposeerd. In mo derne uitvoering vormen zij een fraai meubelstuk voor iedere huiskamer. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Ge- neeeskunde: de heren H. M. J. var Dee te Rotterdam; F. J. Zeegelaar te Amserdam en V. H. de Villeneuve te Wassenaar; artsexamen le gedeelte: de heren W. Ouwenand te Scheve- ningen en A. R. M. Hueber te Sas- senheim; artsexamen 2e gedeelte; de heren D. Wintgens te Heerlen; H. H. Beek te Den Haag en B. M. de Planque te Leiden. Huisartsen. De Zondagsdienst wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door de doktoren De Bruijne, Langezaal; Meyboom en Nieuwzwaag. Dienst der apotheken. De avond,- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Oct. 13 u. n.m. tot Zaterdag 16 Oct. 8 u. v.m. waargenomen door: de Apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Theodora Hen- drika d van H. E. Brandsma en T. Boerman; Astrid d. van N. van Dui venvoorden en D. van Beelen; Wil lem Hendrik Arie z. van A. J.H. van der Meulen en M. W. Lamme: Jacoba dd. van J. Bregman en J. Tui.il; Dirk z. van I. Ligtvoet en M. Honders; Gregorius Theodorus Jaco bus Maria z. van J. P. Belt en C. M. Dofferhoff; Franciscus Johannes Wil helmus Maria z. van J. G. le Rutte en M. E. Paardek$>oper. Overleden: P. J. Koree huisvr. van G. Langezaal, 78 j. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB D.D.S. Gisteravond is DDS begonnen met de viertallencompetitie. De resulta ten van de eerste ronde zijn: team Siem wint van team van Berge He negouwen met 46 punten; team Eichhorn wint van team Aalbersberg met 29 p.; team mevrouw Van Tuyn wint van team Van Heusden met 35 p.; team Been wint van team De la Court met 16 p.; team Waasdorp wint van team Verboog met 7 p.; team Scheffers wint van team Parmentier met 33 p. Bij de aanvang werd medegedeeld dat er Zondag j.l. een vergissing is gemaakt bij hei berekenen van de uitslag van de beide wedstrijden tus sen DDS en ABC, uit Arnhem. Het resultaat van de kamp der eerste teams is juist, doch het andere werd beduidend gewijzigdd waardoor niet DDS maar ABC tenslotte winnaar is geworden van de Nijverheidsbeker en wel met een verschil van 18 pun ten. WINTERTIJD: MOEILIJKE TIJD VOOR DE KINDEREN. Nu de winter in aantocht is wordt het tijd opnieuw de aandacht te ves tigen op de gevaren die, vooral in dit zon-arme seizoen de gezondheid an de zuigeling en de kleuter be dreigen. Om het kind geregeld te zien op groeien, is het nodig het onder gere gelde controle te stellen. Eventuele fouten in voeding of erzorging kunnen dan tijdig worden opgemerkt, rachitis (Engelse ziekte) en vele andere kinderziekten dik wijls voorkomen wordend. Op onderstaande bureaux kunt u van een kinderarts alle raad krijgen omtrent voeding en verdere verzor ging van uw zuigeling of kleuter. Bovendien helpen onze huisbezoek sters bij moeilijkheden niet de borst voeding. In de wintermaanden worden cur sussen voor moeders gegeven. Tijd en plaats zullen per advertenie in de plaatselijke bladen bekend ge maakt worden. De spreekuren zijn als volgt; le Binnenvestgracht 30 (Wijkgebouw); Maandag en Donderdag van half twee tot half drie. Prinsenstraat 5 (Wijkgebouw): Dinsdag en Vrijdag van half twee tot half drie. Herenstraat 45 (Wijkgebouw Staal- wijk) ingang 3 Octoberstraat: Woens dag en Zaterdag van half elf tot half twaalf. K. L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lieverstraat 2, tel. 22761. Dinsdag 12 October 19.30 uur „Den Burcht", K.A.B. afd. Leiden, eerste culturele ontwikkelingsavond: christen in het arbeidsleven", spreker de zeereerw. Pater Engelbertus O.Cap. over „De arbeid in Gods plan"; pop- penkastvertoning Cia van Boort en muzikale omlijsting door de K.A.B.- symphonie o. 1. v. Jan Gordijn. 20.00 uur „In den Vergulden Turk" Ned. Kath. Reisvereniging afd. Lei- Tien. Ledenvergadering. Woensdag 13 October: 20 uur St. Antoniusclubhuis a. d. Mare: Kath. Jonge Middenstands ver. Stoere Toe komstavond. Voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft de heer F. P. J. Berbee, alhier. Wat lezers schrijven Geachte Redactie. Gaarne verzoeken wij opname van het onderstaande. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Waar blijft de R.K. Harmonie- vereniging? Dit is de vraag, geachte lezer, die al zeer dikwijls gesteld is door onze R.K. stadgenoten en nu weer gesteld wordt na de gehouden taptoe van j.l. Vrijdagavond. Daar liepen on ze BK. Sportverenigingen geheel zon der muziek. Vooraan de stoet voloo muziek, zodat je er niet wijs uit kon worden, achter aan de stoet niets. Wat is daar toch de oorzaak van? En nu de vraag: Waar blijft onze R.K. Muziekver. Om hierop antwoord te geven, wijzen wij op de vele n lijkheden welke aan de oprichting van een R.K. Muziekvereniging vast zit ten. Ten eerste wil men hiermee be ginnen, dan moet men mensen heb ben, die een of ander instrument be spelen. Reeds hebben wij verschillen de toezeggingen, en als we weten, dat er op het ogenblik 50 R.K. muzikan ten in neutrale verenigingen zijn, dan is dit toch wel een bewijs, dat er levensvatbaarheid is. Maar nu het kardinale punt: hoe moeten wij aan instrumenten komen. Wij hebben ge ïnformeerd naar de muziekinstrumen ten van de vorige R.K. muziekvereni ging, maar1 daar is niets meer van te vinden. Dus er moeten nieuwe instru menten komen. Dat kost ontzaggelijk veel, getuige de nieuwe prijscourant Voor een Muziekvereniging van 46 man zijn nodig: 8 klarinetten ƒ2200, 6 Trompetten, Pistons f 1350, 4 Eng. Hoorns 1140, 2 Tuba's f 880 enz. enz. De totale som kwam op schrik niet geachte lezer! 12.620. Twaalf dui zend zeshonderd en twintig gulden. Dan moet er nog voor een repetitie lokaal en een directeur gezorgd wor den, en om niet te vergeten al deze 46 -muzikanten moeten nog netjes aangekleed worden, want een muziek korps moet nu eenmaal netjes voor de dag komen, anders maakt het geen Dr. p! de Bruyn S.J., die in De Linie een artikel aan de Millioenen- nota wijdt, stelt de vraag: Hoe zal het met de gulden gaan als wij ons inpassen aan het internationale prijsniveau? Hij wijst er op, dat het begrotingstekort te klein is om de waarde van het geld noemens waard te beinvloeden en% dat de Marshall-huliJ leveringen geeft, die niet betaald behoeven te worden, althans niet onmiddellijk. Van deze :ant staat de gul-f^pn onbedreigd, is zijn conclusie. „Maar, hoe zal het gaan, ais de Benelux de prijzen van Nederland een heel eind naar de hogere Be'gische prjjzen toe gaat buigen? Als de afschaffing der le vensmiddelensubsidies gaat doorwer ken in de lonen en prijzen? Als ons .prijsstelsel de internationale prijsstij gingen gaat volgen, dan boet de gul den aan koopkracht in en die infla tie blaast het hele kaartenstelsel van lieftinck's begroting omver." De „Maasbode" reageert hierop met de hier volgende zeer lezenswaardige, zeer duidelijke beschouwing: De schrijver in De Linie ver keert blijkbaar in de veronderstel ling dat een verwezenlijking van de economische Unie met België en Luxemburg beslist een gelijk schakeling van het prijsniveau van de drie landen met zich zal moeten brengen. Dit is echter geenszins het geval. Een economische unie is heel goed mogelijk ook met lichte prijsverschi-I len tussen de landen die er lid vap zijn. Het voorbeeld van de Unie tus sen België en Luxemburg heeft zulks overduidelijk aangetoond. Vervol gens wij hebben er enkele weken geleden nog eens o,p gewezen is het onjuist er van uit te ga!an dat de aanpassing van de prijzen tussen Nederland en België alleen tot stand kan komen door een verhoging van de Nederiandse prijzen. Een prijs verlaging in België onder invloed van de afzetmogelijkheden zal toe kunnen en moeten bijdragen, dat beide niveaux naar e'kaar toegroeien Het verschil in de huidige prijsni- veaux is trouwens blijkens de con clusie van de deskundigen, die in dertijd te Chateau d'Ardennes heb ben vergaderd, veel geringer dan men hier te lande veelal aanneemt; het prijsverschil blijft tot 10 a 12 pet. beperkt, (zie ons blad van 23 Augustus). Beperkte prijsverhogingen. Ongetwijfeld zal volledige afschaf fing van de levensmiddelensubsidies met een gelijktijdige aanpassing aan de huren t.z.t. tot een zekere correc tie dér lonen en prijzen aanleiding moeten geven, maar in regerings kringen gelooft men, o. i. terecht naar uit de uitlatingen in de laat ste maanden is gebleken, dat deze correcties dan van beperkte omvang zullen blijven. Immers, toenemende concurrentie en opvoering van de arbeidsproductiviteit kunnen zeker een bepaald tegenwicht voor andere prijsstijgingen vormen. Alles bijeengenomen zal, indien wij de internationale prijzen t.z.t. volledig in ons prijsstelsel laten doorwerken, de prijsverhogende invloed van zeer beperkte omvang blijven. Niet vergeten mag immers worden, dat de prijsstijgingen van grondstoffen en halffabrikaten, andere dan levensmiddelen, afgc- zien van de brandstoffen, al vol ledig in onze prijzen verwerkt zijn. Er is dus, ook geen enkele aanlei ding om te veronderstellen, zoals De Linie doet. dat afschaffing der sub sidies een inflatie zou doen ontstaan, die het hele kaartenstelsel van Lief tinck's begroting omver zou blazen Wij hébben in ons land een eerste en tweede loonronde gehad en deze hebben dank, zij onze prijs- en loon politiek. slechts beheerste prijsstij gingen veroorzaakt. Naar wij hopen zal de eventuele derde loonronde eerst in het volgend jaar bij de vol ledige afschaffing der subsidies en een verhoging der huren nodig zijn, omdat wij dan onzo gehele positie t. o. v. het buitenland kunnen over zien, en anders het gevaar zouden lopen ons op een te hoog loonniveau te bevinden en dientengevolge wel licht niet meer in staat zouden zijn te concurreren op de wereldmarkt, indien aldaar de prijzen intussen zouden zijn teruggelopen. Een gunstig moment. Wij komen overigens t.z.t. met een derde loonronde op een gun stig moment. De meest dringende consumptieve inhaalvraag is be vredigend. De opgepotte middelen, welke voor consumptieve doelein den beschikbaar waren, zijn voor een zeer geroot deel uitgeput, de productie neemt toe, de export wordt moeilijker, de spanning op de arbeidsmarkt wordt geringer, van een wantouwen in het geld bij de massa van de bevolking is geen sprake meer. Dit alles dfaagt er toe bij dat van een vlucht in de goederen niets meer kan worden waargenomen zodat een sterke inflatonistische druk op de prijzen bij een eventuele derde loon ronde achterwege zal blijven. Het zou ons in het geheel niet verwon deren, indien tal van bedrijven ge dwongen zouden zijn om de even- tuele loonsverhogingen voor eigen rekening te nemen, omdat zij niet in staat zijn deze door te berekenen in hun verkoopsprijzen. Daarom is het gevaar van de bekende loon-prijsspi- raal op het ogenblik niet meer ern stig te duchten, integenstelling met enkele jaren geleden, hoewel wij er toen ook nog met succes het hoofd aan hebben kunnen bieden. Het is ons overigens een raadsel, hoe een volledige afschaffing van de subsidies die in aansluiting op de thans reeds verwachte uitgavenver- mindering voor de schatkist ad 233 millioen wegens de reeds voorgeno men verlagingen, nog een uitgaven- vermindering van 365 millioen met zich zal brengen, tot het omver bla zen van het kaartenstelsel van Lief tinck's begroting kan biidragen. "Wij zouden zo denken, dat het een aar dige verlichting van lasten betekent! indruk. De kosten der kleding zal be dragen 5625. Vijf duizend zes hon derd vijf en twintig gulden. En zo kan het R.K. Muziekkorps marcheren als het de somma van 18.245.bij elkaar heeft. Waar moet dit vandaan komen? Wie weet er een oplossing voor?? JANUS. BESTRIJDT DE TUBERCULOSE De tijd. dat elke morgen beetje te veel te vertrou- de boeren uit de omgeving wen. Want ze menen, dat naar de stad zwermden om nu alle gevaren van de hun melk te verkopen is kant der melk verdwenen al lang voorbij: veehou- zijn dat men, met name, ders, die hun eigen melk nu de melk ook rauw kan sprong is. En aangezien de stedeling in het algemeen niet direct wordt aange- het koken van de melk meer dan ooit noodzakelijk. De koeien worden dan niet uitventen, zijn schaars ge- tubercu'eus vee pleegt te eten, (daar zorgt de vlces- drinken. En toch is dat in //orden. De coöperatieve het geheel niet waar. Want keuring wel voor!) is dus zuivelfabrieken zijn inge- 11- 11 11 schakeld met als gevolg, veel minder dan voorheen. en onder die bacteriën ko- der een paar honderd weide, waar tenslotte de men er nog steeds ziekte- 1 j- -1 dat de melk veel beter en degelijker behandeld wordt dan voorheen. de rauwe melk bevat nog de enige besmettingsbron altijd bacteriën, zij het die overblijft de melk. Theoretisch hoeft er on- molken maar blijven op stal. en in die betrekkelijk beperkte ruimte is natuur lijk de verspreiding van bacteriën veel en veel ge makkelijker dan in een Melk „dopen" is veel verwekkende voor. die al- moeilijker geworden en leen door goed koken on een boer die niet voldoen- schadelijk kunnen worden de zorg besteedt aan de gemaakt, zindelijkheid van het af- In on geleverde product, zal nog heel wat tuberculeus gauw genoeg op zijn num- vee. vee dus dat een be- koeien waarvan de melk naar de zuivelfabriek gaat. maar één beest met open tubgrculoze te zijn om de zon nog altijd als ontsmet ter optreedt. Daaruit volgt dan ook, dat ook op het p'atteland, duizenden liters melk van ook hij de veehouders zei ons land is er bijv. al jfie koeien te besmetten, kan wel zyn dat de boer eis van hygiëne is. Het ve. het koken der melk een En er zijn, in het algemeen, een paar honderd mer worden gezet, doprdat smetingsbron is voor de koeien méér dan één koe meent, dat zijn vee zo pri- dergelijke ongerechtighe- omgeving. Een hoestende met open tuberculose. Dat den bii de controle het licht komen. aan koe kan meters in het rond de omgeving nieuwe tijd. Maar die voor- men en zo op dergelijke besmettingen besmetten door melk dan ook niet va ker voorkomen, is te dan ken aan de goede gewoonte pen. Voordat dit kilometers van de meeste mensen om delen brengen ook nadelen afstand nog weer een bron hun melk te koken. DaaroD mee. De mensen hebben van gevaar opleveren, geleerd op de betrouwbaar- Want het staat vast. dat heid en de degelijkheid van een groot deel van alle tu- deze nieuwerwetse melk- leveranicers te vertrou- berculose die in ons land voorkomt, van bovine, dat kan niet genoeg worden aangedrongen, praatjes over „melk zo van de koe?' die zo gezond zou zijn ten spijt. wen en misschien zelfs een is dus van dierlijke oor- Vooral in de winter is heid. ma is: op een dag kan één dier in zijn beslag niet meer zo prima zijn en tu berculose hebben opgelo pen. Voordat dit op het oog zichtbaar wordt, kan dat dier al heel veel smet stof hebben verspreid. Laat dus alle melk evên doorkoken voordat ze ge bruikt wordt. Dat is een eis van eenvoudige veilig- RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Het zwarte schaap. Er was door L B. te Bodegraven een schaap in het clandestiene geslacht. Volgen: verdachte was dit niet om er een zwart handeltje van te maken, doch „voor eigen gebruik". Daarmee wilde de Officier wel re kening houden, en volstaan met 100 boete of 50 dagen hechtenis en voor waardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde tot 75 boete of 25 dagen hechtenis en de voorwaardelijke straf. HAAGSE RECHTBANK. Nader onderzoek. De slager G H. van W. zonder vaste woonplaats, heeft zich te verantwoorden gehad, omdat hij tijdens achtervolging door C.C.D.-ambtenaren na een inbraak, door hem te Bodegraven gepleegd, enkele schoten loste met een revolver waardoor een ambtenaar een oog werd uitgeschoten De Offioier had vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist. De rechtbank heeft besloten, de zaak tr verwijzen naar de rechter-commissaris voor na der onderzoek. Diefstal in het ziekenhuis. D< magazijnbediend P. H. te Leiden had lange tijd kans gezien diverse hoe veelheden textiel en niet minder dan 900 thermometer" uit het gemeente ziekenhuis waar hij werkte, weg te nemen. Hij had een deel er van aan vrien den en kennissen ten geschenke gege ven, en ook wat verkocht. Vooral ge zien de lange tijd waarin de diefstal- n ver:" en gepleegd, eiste de Offi cer een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met drie jaar rroeftijd. Uitlaatgassen verhogen vliegsiielheid NIEUWE VINDINGEN EN VERBETERINGEN. De tijd van het verkeersvliegtuig met straalaandrijving is nog niet ge komen, hoewel men in het buitenland al enkele van deze toestellen heeft gebouwd, waarmee ook al enige proefvluchten zijn uitgevoerd. Voor lopig is het verkeersvliegtuig, zoals we het nu kennen, nog niet uit zijn leidende positie verdrongen, maar v/el zoekt men naar allerlei nieuwe wegen om de prestaties van deze toestellen te verbeteren. Bij een van de nieuwste verkeers vliegtuigen, de Convair-liner van de Consolidated Vultee Aircraft Corpo ration in San Diego (Californië), waarvan de KLM er 12 heeft be steld en waarvan er inmiddels twee in Nederland zijn aangekomen, heeft .men gebruik gemaakt van de uit laatgassen om de snelheid te verho gen. Bij dit vliegtuig monden de uit laatpijpen uit in een tweetal straal- pijpen, die doorlopen tot aan 't ach tereind van de vleugel. De tempera tuur van de uitlaatgassen bedraagt 1600—1800 gra-'-'n en zij stromen aan de achterz naar buiten met een gemiddelde snelheid van 2400 k.m. per uur; hierdoor ontstaat een reactie-stoot in voorwaartse richting, evenals dit bij een straalmotor het geval is, en deze stoot geeft hét vlieg tuig een extra snelheid van 19 k.m. per uur. Automatische koeling. Hoe tegenstrijdig het ook klinken mag; deze hete uitlaatgassen worden tevens gebruikt voor het koelen van de motoren. Door de grote snelheid, waarmee de gassen door de straalbui- zen stromen, ontstaat n.l. onder de motorkap een zo sterke zuiging, dat de lucht, die daardoor wordt aange zogen, voldoende is voor de koeling van de twee Pratt and Whitney dub belster-motoren van elk 2100 p.k. (dezelfde motoren als van de Dou glas DC-6). De totale hoeveelheid lucht, die nodig is voor de koeling van een dergelijke motor, n.l. 315300 k.g. per uur, wordt door dit systeem ruimschoots geleverd, ook als het vliegtuig op de grond staat, want het systeem werkt onafhankelijk van dé voorwaartse snelheid van het vliegtuig. Een ander voordeel van deze koe ling is, dat de bekende koelkieuwen, die men anders aan de motorkan- pen van stermotoren ziet, bii dit vliegtuig geheel kunnen vervallen; de motorgondels hebben daardoor een volkomen glad uiterlijk. Tevens kan het startvermogen met dit sys teem hoger opgevoerd worden, waar door de Convair-liner kan starten met 900 k.g. meer gewicht dan het geval zou zijn wannéér het nor male koelsysteem was toegepast. IJsbestrydlng. Wanneer een vliegtuig onderweg in z.g. ondergekoelde lucht terecht komt, zet zich op de voorkanten van vleugel en staartvlakken ijs af, waardoor de profielvorm verstoord wordt en hovend'en het gewicht van de mach'ne wordt verhoogd; om de ze ijsafzetting te. voorkomen ge bruikte men tot nu toe rubberstro ken, die evenals een fietsband kun nen worden opgepompt, waardoor men de ijslaag kan breken; de lucht stroom rukt dan de stuken ijs af. Bij de nieuwste vliegtuigen, zoals de Douglas DC-6 en de Convair-liner, maakt men voor de bestrijding van de ijsafzetting gebruik van de uit laatgassen, hiermee worden n.l. de voorkanten van vleugel en staart vlakken verwarmd, waardoor er zich geen ijs on kan afzetten. D'e Convair-liners, die met deze vernuftige installaties zijn uitgerust en die 40 passagiers kunnen vervoe ren met een snelheid van 450 k.m. per uur .zullen over enige maanden op het Furonese K.L.M.-luchtnet worden gebruikt, waardoor de reis tijd tussen de verschillende Eurooese centra belangrijk zal worden bekort, want de snelheid ligt niet minder dan 65 k.m. ner uur hoger dan die yin de Douglas DC-3. WEERSVERWACHTING AANHOUDEND FRAAI HERFSTWEER. Koude nacht en ochtend met plaatselijk lichte nachtvorst en bier en daar vorming van nevel Of mist. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenbanken, maar droog en over het alge meen zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Schiedam voor het inkopen van jene ver, waarvoor op de zwarte markt 200 per liter werd betaald. De heer Boer kocht er soms partijen van hon derden liters, welke hij, ofschoon fel anti-nazi, door Duitsers met een Wehrmachtsauto liet vervoeren. Voor deze zaken, die contant werden af gewikkeld, had hij grote kapitalen op zak. Ook op 5 Maart 1945 vertrok de heer Boer weer naar Schiedam in gezelschap van een vriend, beide op de fiets. Te Schiedam ging ieder zijns weegs. Boer nam er contact op met de scheepsbouwer A. M., diens com pagnon J. M. H. en de 33-jarige we ger H. J. K., allen te Schiedam. M. zette een plannetje in elkaar om Boer uit de weg te ruimen en zich van zijn geld meester te maken. H. en K. lokten de Zaandammer mee naar een winkelpand aan de Broers- vest, zogenaamd met het doel hem jenever te verkopen. Terwijl K. hem aan flessen met klare liet ruiken, waarbij Boer schuin tegen een ta feltje leunde,heeft H. hem een nek- scnot gegeven. Het geld, dat Boer bij zich had, 27000, werd verdeeld. H. en K. ontvingen ieder tien mille, M., die achter de schermen gèbleven was, zeven mille. Het lijk van het slacht offer hebben zij toen op een plaats je achter het huis begraven, nadat zij eerst zijn papieren verbrand had den. Alles is zo geheimzinnig in zijn werk gegaan, dat niemand van de bu ren er iets van opgemerkt heeft. De vrouw van het slachtoffer, die al verscheidene malen had laten in formeren waar haar man bleef, kreeg enige dagen later een briefje 'onder haar deur geschoven, waarin werd medegedeeld, dat haar man bij een razzia moest zijn opgepikt. Deze zaak zou vermoedelijk nooit aan het licht zijn gekomen, ware het niet, dat er in de lasserij en scheeps- bouwerij van M. praatjes gingen over een lang geleden gepleegde moord. De politie is toen aan het speuren ge gaan en het resultaat is geweest, dat het lijk van Boer achter het bewuste pand aan de Broersvest kon, worden opgegraven en de daders konden worden gearresteerd. M. is een bekende cricket-speler. Hij had juist een contract getekend voor „Ramsbottom" te Manchester en zou dezer dagen als crisketer naar Engeland vertrekken. BRAMUGLIA HAD ONDERHOUD MET WISJINSKI. In kringen van de Argentijnse de legatie bij de V.N. wordt verklaard, dat de Argentijnse afgevaardigde Bramuglia vanochtend een onder houd met Wisjinski heeft gehad over de Berlijnse kwestie. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. OUDE ROOFMOORD AAN HET HET LICHT GEKOMEN. De Schiedamse politie is een af schuwelijke roofmoord op het spoor gekomen, die reeds in Maart 1945 werd gepleegd op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer. Het drietal, dat het complot smeedde en ten uitvoer bracht is gearresteerd. Het heeft een volledige bekentenis afgelegd. De heer Boer, die in die dagen naar de hoofdstad geëvacueerd was, reisde regelmatig van Amsterdam naar MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 8 October Bloemen. Chascity 0.180.40; Goldflinder 0.08—0.24, Precose 0.17— 0.37, Stelle 0.12,-0.61, White Shir ley 0.14—0.32, Wendy 0.12—0.26, Va liant 0.100.24, Douglas 0.080.19, Harmonious 0.220.50. Sept. wit 0.11 0.24, Sept. geel 0.140.26, Utopia 0.16—0.49, Peter Pan 0.08—0.21, As ters 0.040.09. Dahlia 0.050.29, Herfstasters 0.0550.13, Rayonanten C.06—0.24, Blanche 0.06—0.17, E. Pa ge 0.16—0.32, Lelie White Excelsior 0.060.12, Cylanien 0.31—0.90, Ster v. Bethlehem 0.170.21. Groenten. Aardbeien 0.71 1 18 per ]/z pnd.; Druiven 1075. Tomaten 1868Bloemkool 423, Kropsla 1.5012.40, Andijvie 44.10, Uien 34.Kroten 34.per 100, Snijbonen 23.30, Dubb. Stambonen 403.70, Pronkbonen 1.201.25, Kassnijbonen 4.806.30 per 100 kg. TER AAR, 8 Octo. Groente. Kas snijbonen 5.106.80, id. stek 1.70, Snij bonen 23.40, id. stek 1Stokprin- sen 23.30, Stambonen 2.40—4. Spekbonen 22.30, Wtite pronkers 1 201.30, id. stek 1.Peulen 3.50 per 10 kg., Bloemkool 0.060.30 per stuk; Bospeen 0.050.10 per bos', Sla 1 505.40 per 100 stuks, Knol-Selde rij 0.07, Komkommers 0.07—0.11 per stuk, Meloenen 0.100.22 per stuk, Andijvie 0.400.44 per bak, Aardap pelen 0.05, Kroten 0.06, Waspeen 0.09 —0.10, Tomaten 0.18—0.59, Witlof I 0.230.37, idem II 0.13, Spinazie 0.06 0.10, Uien 0.06, Prei 0.12, Postelein 0.04, Witte kool 0.05—0.06, Rode kool 1.000.11, Groene kool 0.050.12, Chin, kool 0.04. Spruiten 0.250.26, Druiven 0.860.96, Augurken: fijn I 0.41, fijn Basterd 0.30 per kg., Grof 2.80, Knorrels 1.20 per 25 kg. 2?.R. K. Kostganger ge vraagd Wed. Berg. West einde 14. Zoeterwoude. 2? Kamer metbediening gevraagd door oudere jaars student. Brieven Oudermeu lenlaan 11. Wassenaar. 713 2? Spoed!! Jongedame. 22 jaar. vraagt zit-slaapka- mertje V. w. stookgelegen- heid. Zonder pension. Br. onder no. 715 bureau van dit blad. 2? Welke automobilist (e) wil zo goed zijn Vrijdags een plaatsje ter beschik king te stellen voor een jongedame die studie loopt in Nijmegen? Br. onder no 710 bur. van dit blad. <2? Voor een Belgische Herdershond een goed te huis gezocht. Schipper Kee- sen a. b. Scheepswerf Ge broeders Akerboom, Hoge Morsweg 66, Oegstgeest. 2? Autosloperij De Graaf en Zn., vraagt sloopwa gens te koop. Grote voor raad diverse onderdelen. Sloperij Haagweg 24 Voor schoten. Telefoon Leiden no. 22302. 707 DIVERSEN 2? H. B. S. Bijwerken en toezicht op huiswerk van leer'ingen II. B. S. en Mulo. Kartmanstraat 10. 721 2? Herenpolshorloge ge vonden tijdens de Oranje feesten te Roeloférends- veen. Tegen advertentie- kosten terug te bekomen Wed. G Pouw. Zuideinde 122 Roelofarendveen. 719 2? Opgelet! Weet u al dat U bij C. de Grootv. Eg- mQnd uw oude hoed met tulen kan laten opmaken voor 1.25. Klaar terwijl U .wacht. Haarlemmer straat 145147, Leiden. 2? Weduwnaar, 54 jaai\ R. K. wenst langs deze we? in kennis te komen met weduwe of jonge dochter, 45 tot 54 jaar. Br. met foto, v/elke op erewoord wordt terug gezonden, onder no. 8119 bureau van dit blad. 2? Voor veel vertier, dus 100 pet. plezier op uw bruiloft enz. zorgt Jean vdh Zijp. pianist-accordeo nist. conferencier. Hoog landse Kerkgracht 40, tel. 22287. Tevens gezellige zaal te huur voor alle doel einden geschikt. 2? Kantoor van Th. J. v. d. Heijden. Rechtskundige en Gemeente-Deurwaar der Hoge Rijndijk 105-105a Leiden, tel. 23405. Bespre kingen bij voorkeur Vrij dagsmorgens. Incasso's. Rechtszaken, Pachtzaken. Contracten. Ontruimings- en Woonruimtewetzaiken, enz. PERSONEEL 2? Twee jongens gevraagd, 1516 jaar. om bol'en te planten. P. de Jong. Noord einde 55, Roelofarends- veen. 6114 R. K. Huishoudster b. z a. bij heer alleen goed kunnende koken en naaien Br. onder no. 720 bureau van dit blad. 2? Kruideniersbediende of flinke aankomende ge vraagd Levensmiddelenbe- drijf W. J. Kapel. Bronck- horststraat 65. Noordwijk. tel. 2637. 8117 2? Nette R. K. Jongedame leeftijd 17 jaar, in bezit van Mulodiploma, en leerling- typiste zoekt een plaatsje op kantoor. Liefst tot opl. voor de boekhouding. Ér. onder no. 709 bureau van dit blad.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3